Eén dode en grote materële schade in Franse stad Euwe vierkamp begonnen TIMMAN BEGINT TEGEN OLAFSSON Sprinter Heerenveen bereidt zich hier voor op Spelen Jaan Zwaan niet SPORTIEF Kuiper leidt in Spanje KOELBLOEDIGE HOCKEYER NAAR TWEEDE SPELEN Haarlem trekt De 7ongh aan rt SPORTL1II1 m s CR-it’ „SAINT ETIENNE DE BESTE te®en Haarlem y J V R IJ D A G po ATLEET ZAMELDE OP CUP. \C \O GELD IN VOOR T?. Ex-trainer NEC Eén duel geschorst 1 4 M E I 19 7 6 SPORT I Gepolijste techniek woo nma w tie wot Idseilm spannt mbinet n rug-1 ■zitsba 5.- (Van onze sportredactie) TILBURG. Bijna drie jaar ge leden mocht Bart Taminiau zich enige tijd koesteren aan de ervaring dat hij de meest besproken sport man in Nederland was. In de zeld zaam enerverende climax van het toernooi om de wereldbeker hockey in Amstelveen zorgde de blonde Tilburger ervoor dat de nationale formatie zich ten koste van aarts rivaal West-Duitsland voor de fina le plaatste door bij het nemen van de na een doelpuntloos gebleven wedstrijd noodzakelijk geworden strafballen op het beslissende mo ment te scoren. Twee dagen later herhaalde Taminiau dat kunststukje in de eindstrijd tegen India. Ook toen kwam het, nadat officiële speeltijd en verlenging een 2-2- stand hadden opgeleverd, op het ne men van strafballen aan- Weer moest Bart Taminiau aantreden voor de allesbeslissende klap en opnieuw faalde hij niet. h Professor Euwe geflankeerd door wereldkampioen Karpov. (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) Taminiau had al afscheid genomen de IIIIIIIIIIIHI ak- IIIIIIIIUH* BERT BREVOORD >p kor- irlem ier F. jrthuis Haar- Haymond Heerenveen: „Voorbereiding op Antillen niet goed mogelijk. SAINT ETIENNE (UPI) Een dode, tientallen gewonden en grote materiële schade zyn de gevolgen van vandalisme in de nacht van woensdag op donder dag in Saint Etienne. Duizenden inwoners van de Franse industriestad gaven daarmee uiting aan de teleurstelling over de nederlaag van hun ploeg in Glasgow tegen Bayern. Luid schreeuwend trokken zijn door de straten, waar door het verkeer volkomen in de war werd gestuurd. De politie werd overstelpt .met telefoontjes om hulp, omdat de mensen bang waren, dat de vooral jeugdige groepen winkelruiten zouden ingooien of auto’s zouden vernielen. Sommigen waarschuwden zelfs, dat ze met geweren het recht in eigen hand zouden nemen, als de politie er niet snel in slaagde de rust te herstellen. Het toonaangevende sportblad „L’E- quipe” schreef: „Ze hebben alles gedaan. Ondanks de nederlaag heeft Saint Etien ne blijk gegeven veel mogelijkheden te bezitten. Door pech is het er niet hele maal uitgekomen. Twee keer hielp de lat Sepp Maier. Saint Etienne liet zien de beste club van deze tijd te zijn. Dat de beker toch naar München ging, dan- Begin vorig jaar toen Heerenveen in Zuid-Afrika op de 400 m de nationale Na het vertrek van Heerenveen liet de KNAU al gauw die estafette-lnspiraties vallen, omdat de Nederlandse Antillen te kennen gaven dat zij Raymond graag naar Montreal zouden uitzenden. Toch is Heerenveen nu in ons land. „Ik was een beetje aan het sukkelen geraakt met mijn studie (rechten - red.) en zag echt geen kans meer om die te combineren met het bedrijven van top sport. Ik wilde de achterstand van ten Dat verklaart wellicht ook de snelle come-back in de Nederlandse selectie, Taminiau zelf weet in ieder geval geen andere reden te bedenken. „Door dat spelen in de competitie bleef je toch een beetje in de picture, maar het heeft me eerlijk gezegd wel verbaasd dat ik zo snel weer een uitnodiging kreeg toen ik had laten weten wel weer in het Neder lands elftal geïnteresseerd te zijn. Van Heumen heeft inderdaad wel duidelijk laten meespelen dat ik een vrij grote internationale ervaring heb. Toch zou het me echt niet verrast hebben als ik in het jaar waarin ik vooral de nadruk op mijn studie legde definitief uit de selectie zou zijn gespeeld. Maar ja, de mensen die op mijn plaats hebben ge staan (o.a. Marinus Dijkerman, die on langs uit de groep voor Montreal raakte) hebben het kennelijk niet beter gedaan dan ik het deed. Als dat wel zo was geweest, zou mijn ambitie om terug te komen wellicht ook wel minder groot zijn geweest. Dan was Madrid 1974 voor mij inderdaad het sluitstuk van m’n in ternationale carrière geworden”. Taminiau: „En dat is waar. De groep die naar Montreal gaat bestaat uit spe lers die in technisch opzicht allemaal wel het nodige kunnen. En dat is vol gens mij ook de reden waarom een man als Jan Boerma uit de boot is gevallen. Jan is natuurlijk een prima hockeyer, IE Bart Taminiau: „Anderen deden het ken nelijk niet beter”. kelaar ►3-3771» aan in minste een jaar inhalen, en dat is toen ook wel gelukt. Wel ben ik in die periode bij mijn club Tilburg gewoon in de competitie blijven spelen, waardoor de conditie in ieder geval redelijk op peil bleef”. „Het is gewoonlijk niet mogelijk om op Curaqao goed voor te bereiden op Montreal. Een slechte atletiekbaan, wei nig concurrentie en weinig goede wed strijden, en bovendien het werk, dat moeilijk te combineren is met trainen. In Nederland ligt dat veel beter. Van daar dat ik terug ben met betaald verlof van een maand en anderhalve maand aan opgespaarde vakantiedagen”, aldus Heerenveen, die de Nederlandse nationa liteit heeft, lid van de KNAU en van PEC-Zwolle is, waardoor hij deze maan den in competitiewedstrijden ook kan en wil uitkomen. Behalve naar internationale ervaring heeft bondscoach Willen van Heumen (hij selecteerde met Irmbert Jebbink, Geert van Eijk en Jan Albers toch ook drie debutanten voor de groep die naar Montreal gaat) vooral ook gekeken naar het technisch vermogen van de spelers. Een gepolijste techniek is op het astro turf van Montreal immers een van de belangrijkste voorwaarden om goed voor de dag te kunnen komen. daar bestaat geen twijfel over, maar hij moet het vooral van inzet en mentaliteit hebben. Twee zeer goede eigenschappen, maar daarmee alleen kom je er op kunstgras niet. Een andere reden om een zo bruikbare toemooispeler te passeren kan ik niet bedenken”. Kunstgras. Een magisch woord met betrekking tot Montreal. Dinsdagavond maakten Taminiau en de overige gese lecteerden voor de eerste keer kennis met het polygras van Utrecht. Een mer kwaardige kennismaking, want de bal bleek op de verschillende polen van het kunstgrastapijt voor de buitenstaander uiterst komische, maar voor de hockey ers zelf nogal lastig - grillige capriolen te maken. Een zacht geslagen bal be weegt zich op de Utrechtse mat voort als een met veel effect geladen biljart bal. De Franse bladen spraken donderdag vol bewondering over de prestatie van Saint Etienne tegen de drievoudige Eu ropese bekerwinnaar Bayern München in Glasgow. De pers is bijzonder teleur- „Ik ben trouwens wel blij met die hoge trainingsfrequentie, want spelen op kunstgras is echt totaal anders dan op een gewoon grasveld. Het komt nu echt op techniek en ingestudeerde tactische patronen aan. En op het zuiver combi neren. Een verre dieptepass is nauwe lijks zinvol, tenzij tot op de centimeter nauwkeurig geplaatst. Komt de bal een of twee meter voor je terecht, dan krijg je op dit snelle materiaal geen schijn van kans meer om er nog iets mee te doen. Zoiets vereist natuurlijk wel een omschakeling. We spelen veel oefenwed strijden en dat lijkt me ook echt wel nodig”. De terugkeer van de in Arnhem inge- kwartierde ex-Zwollenaar moet de Ko ninklijke Nederlandse Atletiek Unie wat hebben verrast. Weliswaar was bekend dat Raymond Heerenveen voor een tweetal maanden terug naar ons land wilde komen, maar op het bericht van de KNAU, dat in het geval van volledig meedraaien van de veelvoudige interna tionaal met dè Olympische selectie de Antilliaanse Atletiekbond ruim 500 gul den zou moeten neertellen, is nog steeds geen antwoord binnen. Niet zo erg onbegrijpelijk wanneer we luisteren naar het relaas van Heeren veen, die samen met judoka Felipa - ook al dank zij prive-acties in Schot land in training - de Antillen in Mon treal zal vertegenwoordigen. „Met toestemming van het Olympisch Comité van de Antillen ben ik nu hier. ZEIST Jaap Zwaan zal zondag niet met zijn club Cambuur kunnen aantre den voor het duel tegen Haarlem. De ex-Telstarspeler kreeg van de tuchtcom- missie van de KNVB een schorsing van een wedstrijd en 100 gulden boete opge legd. De Friese club moet ook Kuzma- novic missen die twee ontmoetingen bui ten spel moet blijven. Haarlem-voetballer De Kip kreeg een boeking terwijl zijn clubgenoten Cal- jouw en Hessling voor een wedstrijd werden geschorst. Nog altijd wordt Bart Taminiau ge confronteerd met die voor hem (en voor het Nederlandse hockey in het alge meen) zo vreugdevolle momenten. Tami niau reageert dan met hetzelfde flegma als waarmee hij in 1973 zijn zenuwslo pende karweien tegen West-Duitsland en India opknapte. Een dag na de eerste centrale training van de selectiegroep voor Montreal zegt de man die in Cana da de belangrijkste gegadigde is voor de positie van laatste verdediger: „Ach, het waren toen natuurlijk geweldige mo menten, het is alweer zo lang geleden. En natuurlijk denk ik er nog wel eens aan maar die strafballen van toen hou den me echt niet meer dagelijks bezig. Wel heb ik alle krantenartikelen die ik te pakken kon krijgen na die wedstrij den uitgeknipt en ingeplakt. Het blijft natuurlijk een geweldige herinnering waar je nog wel eens van wilt genieten”. gesteld dat de Franse kampioen de fina le met 1-0 verloor, want de ploeg had beter gespeeld dan de Duitsers die erg gelukkig waren geweest. Wellicht krijgt Bart Taminiau straks in Montreal nog eens de gelegenheid zijn koelbloedigheid op een voor het Neder landse elftal belangrijk moment te de monstreren op de manier die destijds de supporters in het Wagener-stadion in extase bracht. Dat de mogelijkheid op een herhaling van de geschiedenis zich hoe dan ook kan voordien is eigenlijk opmerkelijk, want Bart Taminiau had ei eigenlijk niet op durven rekenen dat hij nog eens (Ook in 1972 in München was hij erbij) de kans zou krijgen zich op Olympisch niveau te manifesteren. Na het Europees kampioenschap in 1974 (Madrid) bedankte Taminiau om studie redenen voor het Nederlands elftal en hij hield op dat moment terdege reke ning met een definitief afscheid. recordtijd van 46,33 sec. 1 iep, was het voor Ad Paulen, de Neder’-n»:-voorzit ter van de Europese Atletiek Associatie, aanleiding om te opperen dat het toch geweldig zou zijn wanneer Heerenveen als Nederlander naar Montreal zou kun nen. Hij was namelijk een onmisbare schakel in het estafettekwartet. ken de Duitsers aan het geluk dat aan hun zijde was. Saint Etienne was veel offensiever en speelde zeer modern voet bal. De manier waarop Saint Etienne deze finale heeft verloren, is meer waard dan de wijze waarop Bayern München heeft gewonnen. Frankrijk heeft gebeefd en gebeden, het mocht dit keer nog niet lukken, maar Saint Etien ne wacht wel een grote toekomst”. ARNHEM. - Met op zak enkele dui zenden guldens, die hij middels een prive-inzameling op Curacao bijeen wist te garen, keerde het afgelopen weekein de de nationale recordhouder op de 200 en 400 meter, Raymond Heerenveen, te rug in ons land. Samen met de voorlopi ge Nederlandse olympische atletiekselec- tie hoopt Heerenveen zich hier voor te bereiden op de Olympische Spelen van Montreal, waar hij de Nederlandse An tillen zal vertegenwoordigen. Het blad „L’Aurore” schreef: „Waarop berust een succes? Een nederlaag? Wel geteld een succesvolle actie van een speler heeft de finale beslist en het prachtige werk van een geheel team teniet gedaan. In deze finale verdiende Saint Etienne meer dan een nederlaag. De Franse kampioen heeft in Glasgow overduidelijk laten zien een Europese topclub te zijn geworden. Er kleefde maar een fout aan het spel: kansen benutten. Dat kan Bayern beter, Roth benutte een van de paar kleine kansen en hielp Bayem aan de derde beker, die eigenlijk Saint Etienne toekwam”. „L’Humaniite” noemde de nederlaag De Nederlandse herenbridgeploeg boekte twee overwinningen. In Monte Carlo vei-sloe- gen zij België en Nleuw-Gulnea. De heren verloren hun partij van de Denen en de Argentijnen. De dames verloren weer, nu van Mexico en van Denemarken. Gerrit Vooys tekende een driejarig con tract bij AZ’67. Harry Sehellekens signeerde een vijfjarig contract bij NEC, FC Groningen nam van Go Ahead Bakker en Van Loon over. Wllli Lippens gaat vrijwel zeker naar Borussia Dortmund. De In Essen voetballende Nederlander ontvangt, wanneer hij het twee jarige contract accepteert, ongeveer 350.000 gulden. Vera Bradacova won het hoogspringen tijdens de internationale atletiekwedstrijden in Praag. De Tsjechische overmeesterde 1.90 meter. Nederlander Faase leed in Dortmund zijn eerste nederlaag In de achtste ronde van het internationale schaaktoernooi, tegen de Hon gaar Flesch. Het internationaal jeugdvoetbaltoernooi in Den Haag wordt voor de 26e keer gehouden. Gastheer FC Den Haag verloor van Vejle BK uit Denemarken: 2-1. Sheffield versloeg Feye- noord: 2-0. van de Franse kampioen een morele overwinning. „De finale :n was een bijzonder leerzame vcetballes. Saint Etienne-deed alles goed, behalve scoren. Daarin waren de Duitsers beter en daar om ook wonnen zij voor de derde maal de Europese beker. Niettemin verdient Saint Etienne vele complimenten voor de wijze waarop het Bayern tegemoet is getreden. Voor het oog van heel Europa behaalde Saint Etienne een morele over winning”. REINOSA. (ANP)Hennie Kuiper heeft donderdag de leiding in het alge meen klassement van de Ronde van Spanje overgenomen van de Portugees Agostinho. De T.I.-Raleighrenner kwam achter de Spanjaard Carrill als vijfde over de streep in de 16e etappe, de zwaarste van de ronde. Ploeggenoot Die ter Thurau won deze etappe over 156 km. in een tijd van 4 uur, 38 minuten en 20 seconden. In dezelfde tijd als van de pupil van Peter Post eindigden de Spanjaard José Nazabal, de Belg Ludo Loos en Spanjaard Carrill en Kuiper. Voor Thurau was dit zijn derde etappeo- verwinning. De Westduitser zegevierde eerder in de proloog en in de negende etappe. Agostinho had last van een ver koudheid, Ocana, tweede in de algemene rangschikking, was de grote animator bij de verschillende ontsnappingen. Totaal moesten er vijf bergen, waarvan twee van de eerste categorie, genomen wor den. Beste Nederlander na Kuiper in de etappe van Cangas naar Reinosa was Fedor den Hertog, die als 23ste binnen kwam. De rangschikking in het algemeen klassement na de 16e etappe is nu: 1. Hennie Kuiper (Ned.) 78.17.53, 2. Luis Ocana (Spa) 78.18.18, 3. José Pesarrodona (Spa) 78.19.41, 4. José Nazanabal (Spa) 78.18.47 5. Ludo Loos (Belg) 78.19.18, 6. Vincente Lopez Carrill (Spa) 78.19.24, 7. Dieter Thurau (Wdl) 78.20.44, 8. Pedro Torres (Spa) 78.21.18, 9. Jose Fuchs (Zwi) 78.21.36, 10. Joaquin Agostinho (Port.) 78.21.40. Bij Telstar is Hans Driesen koord gegaan met de voorwaarden voor het volgend seizoen. Hij tekent zijn eenjarig contract vandaag. Met Fred Andre, Fred Bischot, Jos Jon ker, Leen de Goey, Monne de Wit en 1' rank Kramer is de verbintenis nog niet rond. nog bovenaan zou staan), Browne deelt met de Zweed Andersson en de Duitser Hübner de 12e plaats op de wereld- schaaklijst en Timman en Olafsson staan op een gedeelde 26e positie. Op het Museumplein in Amsterdam is een grote tent opgesteld, waar belang stellende toeschouwers de wedstrijden, de vier deelnemers spelen in totaal zes ronden, kunnen volgen. De winnaar ont vangt 3500 gulden. In de spiegeltent op het plein zullen enorme demonstratie borden worden opgesteld. De internatio- nele meesters Hans Ree en Rob Hartoch zullen dc partijen van commentaar voorzien. De partijen worden ’s middags van 1 tot 6 uur gespeeld. Op het Mu seumplein vindt in deze periode ook het snelschaakkampioenschap van Nederland plaats (15 mei) en een dag later het Nederlands doorgeefkampioenschap en het Nederlands snelschaakkampioen schap voor dames. Een bejaarde man stierf door een hartaanval, toen vuurwerk onder zijn raam ontplofte. Velen kregen eerste hulp na ruzies op straat. De grote hoe veelheden wijn en bier, die de mensen hadden gedronken op een overwinning van Saint Etienne, was de hoofdoorzaak van deze uitwassen na de nederlaag. maar gelf voor mijn voorbereiding op Montreal was er gewoon niet, ook niet bij de atletiekbond. Ik ben toen zelf maar op pad gegaan. Op papier had ik een begroting, waarmee ik de zakenwe reld heb benaderd. Hoewel het bedrag niet helemaal toereikend was, ben ik met vrouw en kind (zij blijven zes weken bij mijn schoonouders in Zwolle) naar Nederland teruggekomen”. „Ik weet dat er nog een gat is van zo’n duizend gulden met het bedrag dat de KNAU vraagt om mij ook alle facili teiten te laten genieten. Ik zal dan ook zuinig moeten zijn. Ik ben van plan elke keer cash te betalen als de KNAU voor mij kosten maakt”, aldus Heerenveen. die zo’n zeven jaar in ons land woonde en als lid van het Zwolse PEC met succes werd afgevaardigd naar de Euro pese kampioenschappen van Rome ’74. De Italiaanse hoofdstad waar vooral de viermaal-400-m-estafetteploeg zo verras send sterk draaide. Zo goed, dat er voor dat kwartet zelfs Montreal-kansen leken die wegvielen met de terugkeer van Heerenveen naar de Antillen. „Liberation” ging nog veel verder: „Sinds de dood van generaal Charles de Gaulle had Frankrijk geen helden meer. In Glasgow zijn de elf voetballers van Saint Etienne het bijna gewerden. Zij hadden van de voetbalsport sinds zeven tien jaar weer een nationale zaak ge maakt. Heel Frankrijk leefde met „Les Verts” (de groenen) mee, maar een ge lukkig schot van Roth in het Franse doel en twee ongelukkige schoten tegen de Duitse lat zorgden ervoor dat de spelers (nog) niet tot het heldendom konden worden verheven”. De wedstrijden worden van 13 tot en met 23 mei in het Van Gogh Museum in Amsterdam gehouden en de deelnemers voor dit jaar zijn de huidige wereldkam pioen, de Russische grootmeester Kar pov, de kampioen van de Verenigde Staten, Walter Browne, de IJslandse grootmeester en de winnaar van het Hoogoventoernooi, Olafsson en Neder lands grootste sdhaakbelofte grootmees ter Jan Timman. Deze begint vandaag tegen Olafsson en Browne speelt tegen Karpov. Volgens de strenge normen van de wereldschaakbond (ELO-ratings) behoort de vierkamp tot de hoogste categorie. Op de ELO-lijst is Karpov eerste (zij het bij ontstentenis van Fischer, die wegens in activiteit is afgevoerd en anders wellicht AMSTERDAM. Donderdagmiddag heeft burgemeester Samkalden Van Am sterdam de Euwe Vierkamp geopend, die wordt gehouden ter gelegenheid van de 75e verjaardag van prof. Max Euwe, de president van de Wereldschaakbond (FI DE). De Euwe-vierkamp, die een jaar lijks terugkerend schaakevenement van wereldklasse moet worden, is de belan grijkste van de schaakmanifestaties, die de komende weken ter ere van Euwes verjaardag zullen worden georganiseerd. Taminiau: „Ik wist niet wat ik zag. Op de ene pool had de bal soms een afwijking van wel 20 centimeter ten opzichte van de andere. Daar sta je dan wel even raar naar te kijken. Ik heb eerder op kunstgras gespeeld in Parijs, waar ze hetzelfde materiaal (astroturf) hebben als in Montreal. Dat beviel me beter dan het materiaal in Utrecht. Maar het schijnt zo te zijn dat na een maand of drie dat rare effect langzaam maar zeker verdwijnt en na een maand of vijf helemaal verdwenen is. Maar och, het zal wel snel wennen. We trai nen de eerstkomende weken viermaal per week, dus dan krijg je die grillen wel onder de knie”. Dat laatste elftal was tot nu toe toevertrouwd aan trainer Paul Egner wiens contract niet werd verlengd. De A-selectie blijft het exclusieve werkterrein van Barry Hughes. De Jongh werkte in het seizoen 1973-1974 bij NEC waar hij voortijdig vertrok. Assistent-trainer Looyen kon de Nijmeegse formatie dat jaar niet meer voor degradatie behoeden. De 46-jarige De Jongh (ex-trainer van RCH) verhuist binnenkort van Nij megen naar Zandvoort waar hij al jaren een huis heeft. Haarlem en zijn topscorer in de eerste divisie Piet van den Berg zijn het eens geworden over een nieuw contract. Van den Berg zal de nieuwe verbintenis volgende week tekenen, aldus voorzitter Hut. Tweede keeper Dick Dordtmundt heeft dat inmiddels gedaan evenals de C-spelers Caljouw. Groen en Homburg. Routinier Beer Wentink heeft het bestuur zijn definitieve afscheid mee gedeeld. De enige kans dat de rech- terverdediger daarop terugkomt ligt in een niet-slagen voor een belang rijk examen van zijn accountantsstu- die. (Van onze sportredactie) HAARLEM-VELSEN. Meg Jongh komt volgend seizoen de tech nische staf van voetbalvereniging Haarlem versterken. De oefenmeester, in het bezit van het A-diploma, zal zich samen met Cees Duyndam (nu een jaar bij Haarlem werkzaam) be zighouden met de selectie van C- team, interregionale jeugd en het eer ste amateurteam. it u t-

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 31