Rockefeller bezoekt rampgebied in Italië Libanese burgeroorlog nadert climax VS versterken Uitstel proces tegen leden van Baader-Meinhofgroep PAUS PAULUS VALT T>ronk Amerikaanse beurscommissie vra t congres speciale wet tegen frauduleuze praktijken troepenmacht in Duitsland Chileens nrotest „AFVALLIGEN” AAN uitsnraak w i I Dorpen bedreigd door rotsblokken GU ,NTER GRASS aanvaardt Kekkonen Anne weer te paard VICTOR HUGO BEHOEFTE DELEGATIES NAAR VS INZAKE LOCKHEEDKWESTIE ontslag regeri'ig- Miettunen niet door mco scheepmaker Na verzoek om wraking rechtbank: ^2». Jjg V R IJ D A G BINNEN- EN BUITENLAND Radio Vetes Niet alleen Nederland Naar Amerika ff 1 eld ing iar iats de tot ge- den had be eer eri- wee den ien )tel de :ge- uk- ten >ad iet be- er- >te- en- De rd- ind er- ■oei ren st. (Van onze redactie buitenland) BEIROET De burgeroorlog in Libanon blijkt na de verkiezing van president Sarkis een climax te naderen. De gevechten in Beiroet, in de voorsteden en het bergland hebben nog nooit zo’n omvang gehad als in de afgelopen 48 uur. Er bestaat geen twijfel over dat het links-progressieve front geen compromis wil aangaan met de nieuwe president en zijn recht se achterban. Het is echter de rechtse Falange die de strijd in het Libanon- gebergte heeft geopend. MEI r* Versperringen van zandzakken blokkeren de toegang tot brandende winkels in het Bab Idris district van Beiroet. Joemblatt keert zich nu rechtstreeks tegen Assad (Vervolg van pagina 1) De beurscommissie heeft daarom het I ?m ?id rei- Ma- :fen ’aal ’ale :sen zing hun ties 'oor ref er nd WINDSOR (AP). Prinses Anne van Groot-Brittannië heeft gisteren voor de eerste keer sinds zij drie weken geleden een verwonding aan haar rug opliep bij een val, weer in het zadel gezeten. De leider van het linkse front, Kamal Joemblatt, is daardoor in het tactische voordeel dat de schuld voor de voortzet ting van de burgeroorlog aan de rechtse partijen kan worden gegeven. In andere bij de Lockheed-affaire be trokken kringen wordt gespeculeerd dat die de commissieleden zullen onderne men, alvorens zij hun rapport aan de regering zullen brengen. uw iw- ge- het en ren ien pa- was op reer reh van ge ïnd In :se- be- te- ‘en de le ster aar alin sei nen oef. tijd De i te cht, Hij wat >or- lijk ’er- de het no- ijft As- )m- ne- ge- ar- stig ïm- iing zou ste- ?rt- be- ;ies ing en, zal de Zij m- Bt- dif ire is- ide lie Militairen van deze strijdmacht maak ten zich gisteren meester van het radios tation in het ministerie van voorlichting in Beiroet, dat tot dusver in handen was van aanhangers van 'generaal Aziz al Ahdab, fe man van de „staatsgreep” van 11 maart. Deze generaal beschikt nog wel over het televisiestation. De premier van Finland Martti Miet tunen (links), heeft gisteren het ontslag van zijn regering ingediend bij president Urho Kekkonen. Rechtse christelijke leiders in Libanon hebben gisteren verklaard dat zij stre ven naar bemiddeling door de Verenigde Staten en Frankrijk ter beëindiging van de burgerloorlog en heropbouw van het land en zijn economie. HELSINKI (DPA, UPI). De Finse president Kekkonen heeft gisteren het ontslag van de vijf-partijencoalitie onder leiding van Martti Miettunen niet aanv aard. Hij deed het verzoek aan de coali tie zo mogelijk h aar arbeid voort t e zetten, hoewel een van de coalitiegeno ten de communisten zich tegen de economische politiek van Miettunen ver zet. Wat wil ik hier nu mee aantonen? Misschien wel niks. Misschien wil ik alleen maar zoveel mogelijk kunstenaars opsommen die net als Günter Grass een tweesnijdend zwaard waren: schrijver en schilder, zoals ook Vincent van Gogh, Albertus Gerardus Bilders en Jacques van Looy. Een wie weet wil ik er alleen maar even op wijzen, dat onze grote schilders uit de Gouden Eeuw typische specialisten waren: van Rembrandt, Ver meer, Hals .Steen, De Hooch zijn geen geschriften bekend die de moeite van het lezen waard waren. Ten slotte is het ook niet onmogelijk dat ik wilde attenderen op een terugge keerde behoefte om niet alleen te schrij ven, maar ook te schilderen, en omge keerd. De auteurs Louis Paul Boon, Cees Buddingh’, Jan Elburg, Hugo Claus, Ar mando, zij hebben allemaal geëxposeerd. Waar dat op duidt? Marsman heeft eens gezegd, dat hij naast zijn poëzie ook het proza nodig had, omdat hij niet alles in poëzie kon uitdrukken. Misschien geldt voor veel hedendaagse auteurs dat zij niet alles in woorden kunnen uitdruk ken, en daarom ook nog beelden nodig hebben. congres onder meer gevraagd deze frau duleuze praktijken in het vervolg door speciale wetgeving strafbaar te stellen. Tot de 103 bedrijven die tijdens het onderzoek van de commissie toegaven in binnen- en buitenland illegale betalingen te hebben verricht, behoorde ook Lock heed. De communisten hebben in het bijzon der het b esluit v an de r egering ,de omzetbelasting met 2 percent te verho gen, van de hand gewezen. Gisteravond had nog slechts een van de vijf coalitie partijen de centrumpartij te ken nen gegeven, dat zij gehoor geeft aan de oproep van de Finse president. De schilder Barend Blankert bleek iets dergelijks over kunstenaars t e hebben gezegd tegen galeriehoudster Deborah Wolff van Galerie Balans in Amsterdam, naar aanleiding van de tentoonstelling van etsen van Günter Grass, die vanaf volgende week dinsdag op de Leidse- gracht te bezichtigen is. Grass is, met Böll ,de beroemdste hedendaagse Duitse schrijver, men kent van. hem „Die Blechtrommel”, „Katz und Maus”, .Kun de jahre”, maar als etser kenden we hem nog niet. nu ook in daden rechtstreeks op tegen de Syrische president Assad. Deze bijzonder gewaagde onderneming is niet bij voorbaat tot mislukken ge doemd, omdat tegenstanders van het Sy rische regime, bijvoorbeeld Libië, de wa pens verstrekken om het linkse front in het conflict tussen moslims en christe nen, waarmee de burgeroorlog in Liba non ontbrandde. Zo z(jn sinds woensdag El Saiqa en het Arabisch Bevrijdingsfront slaags in Tripoli. Beide bewegingen zijn Palestijn se guerrilla-organisaties. El Saiqa gaat uit van de Syrische, het Arabische Be vrijdingsfront van de Iraakse Baathpar- tij. „Ik weet niets van betalingen aan wie dan ook in Nederland, ook niet via de Londense advocaat Fife, die mijn onder geschikte was”, aldus C. H. Roha. „Als er iets via hem is gelopen, dan moet ik dat hebben geweten”. Volgens eerdere berichten zou de advocaat Fife hebben bemiddeld bij de betaling van rond 100.000 dollar in Parijs in de jaren ’71 en ’72 aan prins Bernhard. Men was in die tijd niet zozeer dichter of schilder, men was kunstenaar all-in, en beoefende zo’n beetje elke stiel. De werkelijk grote schilders bleken daarbij ook grote dichters, een beetje volgens de stelling van sportjournalist wijlen Joris van den Bergh, die van mening was dat de grote kampioen in de ene tak van sport, ook kampioen zou zijn geworden in een andere tak van sport, en als sprekend voorbeeld van die stelling had hij toen wielerkampioen Piet Moeskops bij de hand. UDINE (AP, ANP). De Amerikaan se vice-president Nelson A. Rockefeller heeft gisteren een bezoek van enkele uren gebracht aan het door een aardbe ving getroffen noordoosten van Italië. Rockefeller sprak met verscheidene overlevenden van de natuurramp in een tentenkamp en een ziekenhuis. de vervalsingen door Lockheed zelf in omloop zijn gebracht om verwarring te zaaien en onderzoekers op een dwaal spoor te zetten. Opvallend is in ieder geval dat de vervalste documenten pas sinds enkele maanden in omloop zijn gekomen en dat het om niet eerder genoemde bedragen gaat. De voor het eerst genoemde bedragen waren 1,1 mil joen dollar en 100.000 dollar en werden ter sprake gebracht door de inmiddels afgetreden vice-president A. C. Kotchian tijdens een hoorzitting van de commis- sie-Church. De commissie bevestigd» vervolgens dat het om uitkeringen aan prins Bernhard ging. inhoud van een brief, die de rechtbank heeft geschreven aan de federale procu- reur-generaal Siegfried Buback. Deze brief ging over het twee maanden gele den door de keuzeverdedigers van de verdachten ingediende verzoek Buback als getuige te horen in het proces. In haar brief aan de procureur-gene- raal had de rechtbank gesteld, dat een geschreven verklaring van Buback die antwoorden bevatte op de door de ver dedigers gestelde vragen, voldoende was. Schlagel fundeerde zijn verzoek om wraking op zijn overtuiging dat de rechtbank het verzoek van de keuzever dedigers had moeten afwijzen of inwilli gen. De door haar gekozen middenweg achtte hij onaanvaardbaar. Daarop eiste het O.M. afwijzing van Schlagels ver zoek De rechtbank trok zich terug om de kwestie te overwegen en liet later weten dat het proces uitgesteld was. Inmiddels heeft het onderzoek van de Amerikaanse senaatscommissie voor het beurswezen aan het licht gebracht dat verscheidene Amerikaanse maatschappij en op grote schaal in hun boekhouding hebben geknoeid om „kromme” uitgaven weer recht te trekken. In een rapport van de beurscommissie wordt dit knoei en in eigen boeken „de meest vernieti gende zaak die we tijdens ons onderzoek ontdekten’’ genoemd. Tijdens het bezoek van Rockefeller deed zich een nieuwe beving voor in het rampgebied. Deze had op de schaal van Richter een kracht van 3.7. Het was de 65ste schok binnen een week in de provincie Friuli. Italiaanse functionarissen hebben op dracht gegeven 2.250 personen te evacu eren uit vier dorpen, die worden be dreigd door grote rotsblokken, die elk moment naar beneden kunnen vallen. Benvenuto Cellini’s befaamde autobio grafie werd vertaald door Johann Wolf gang Goethe. Goethe was niet alleen schrijver en dichter, maar hij schilderde ook. Cellini was niet alleen een befaamd 16e-eeuws beeldhouwer, maar hij schreef ook als de beste. Dat was in zijn tijd niet zo vreemd. Michelangelo was behalve dichter, beeldhouwer en archi tect ook een gerenommeerd dichter, en Leonardo da Vinci, die iets vroeger leef de, was behalve schilder, beeldhouwer, architect en musicus (ik sla maar een paar dingen over) ook een zeer be kwaam schrijver. STUTTGART (UPI). De sterkte van het Amerikaanse leger in de Bonds republiek zal rond de jaarwisseling ’77- ’78 worden uitgebreid met een pantser- brigade van 3800 man. Dit is gisteren meegedeeld door een zegsman van het Amerikaanse opperbevel in Europa. Nadat de voltallige commissie-Donner reeds twee weken geleden uitvoerige ge sprekken heeft gevoerd met een groot aantal functionarissen die in de Lock heed-affaire werden genoemd (daarvoor werd al een bezoek aan Washington gebracht door commissielid Holtrop), zijn gistermiddag opnieuw twee leden van de commissie plotseling naar Ame rika vertrokken. In Haagse kringen ver wacht men dat de heren Donner en Peschar antwoord wensen op enkele zeer concrete punten. Zij reizen recht streeks naar Los Angeles in Californië. In Burbanks in Californië is een van de Lockheedkantoren gevestigd. Aangenomen wordt dat deze korte reis naar de Verenigde Staten de laatste is STUTTGART (AFP DPA). Het proces tegen de nog levende kernleden van de Baader-Meinhofgroep is gisteren in Stuttgart tot een nog nader te bepa len datum uitgesteld. Het besluit tot uitstel is genomen na een verzoek om wraking van de recht bank, ingediend door de ambtshalve toe gewezen verdediger van Jan Carl Raspe, Stefan Schlagel. Zijn vier collega’s die de verdediging op zich hebben genomen van Gudrun Enss'Iin en Andreas Baader, sloten zich bij dit verzoek aan. Het is de eerste keer tijdens het proces in de gevangenis van Stuttgart- Stammheim dat de ambtshalve toegewe zen advocaten een dergelijk verzoek hebben gedaan. Het proces begon op 25 mei 1975. Het verzoek heeft betrekking op de Roha zei verder dat hij de commissie- Donner had aangeraden een huiszoe kingsbevel aan de FBI te vragen om het huis van Ernest Hauser die ook door de commissie is gehoord te doorzoe ken. Roha sloot de mogelijkheid niet uit dat Hauser de vervalsingen in omloop heeft gebracht. (Hauser is overigens met eigen goedvinden enkele weken geleden door particuliere onderzoekers aan een leugentest onderworpen. Het resultaat ervan was dubieus, aangezien Hauser onder invloed van kalmerende middelen verkeerde.) afschieten van artilleriebommen weer grote schade aangeircht. Er zijn veel slachtoffers gevallen onder de burgerbe volking. Intussen hebben de linkse groeperin gen ook de steun gekregen van het „Arabische leger van Libanon”, met zijn ongeveer 6.000 leden de grootste afge splitste strijdmacht van het officiële Li- banes legr. In het kader van de uitbreiding zal de tot dusver in Zuid-Duitsland gelegerde 75ste'pantserbrigade permanent worden verplaatst naar het Noordduitse Garl- stedt, dichtbij Bremerhaven. De zegsman deelde mee dat het besluit is genomen vanwege berichten over toe genomen kracht van de Russische legers in Europa. De sterkte van het Amerikaanse leger in Europa, de uitbreiding in de Bondsre publiek nog niet meegerekend, bedraagt; landmacht, 197.000 man, luchtmacht, 69.000 man, marine, 36.000 man. (Van onze redacteur in Rome G. Verlinden) VATICAANSTAD. Paus Paulus heeft in een toespraak krachtig stelling genomen tegen rooms-katholieken, die deel gaan uitmaken van de communisti sche verkiezingslijsten voor 20 juni. „Hoe teleurstellend is het telkens weer te zien dat onze dierbaarste vrienden ons verlaten. De ontrouw is bijna een bevs- tiging geworden van de vrijheid”, aldus paus Paulus. De paus sprak ook van „onenigheid, afkeer en daarna verraad bij onze broeders in het geloof”. Deze kritiek slaat zonder twijfel op de vijf rooms-katholieken, die als groep op de lijst van communisten voorkomen. Twee van hen hebben tot 1967 het officiële dagblad van de Italiaanse bis schoppen geleid. Noch de communisten, noch de socialisten hebben zich uitge sproken over de consequenties van deze stap en over de reactie van de paus hierop, een stap die zij voor de algemene verkiezingen zeer bewust genomen heb ben. Het persbureau DPA meldt, dat com munistenleider Berlinguer gisteren heeft voorgesteld dat de Italiaanse partijen, De strijd ontbrandde na het opblazen van het huis van Abdel Majed el Rif ai, een voorman van de pro-Iraakse Baath in Libanon e n lid van h et Libanese parlement. Irak en Syrië hebben jaren lange vetes, die sinds verleden jaar dreigden uit te groeien tot een gewapend conflict naar aanleiding van de verde ling van het Eufraatwater. Vooral in Beiroet heeft het ongerichte Een nieuw element in de oorlog was woensdag de confrontatie tussen linkse groepen en de strijdmacht van El Saiqa het Palestijnse bevrijdingsleger, dat Syrië heeft ingezet om de orde in Liba non te herstellen. In Tripoli, Sidon en Tyrus is het hot ernstige botsingen ge komen. Joemblatt neemt het daarmee uitgezonderd de neofascistische MSI, zich na de verkiezingen bundelen in een „crisisverbond” dat de zware economi sche en maatschappelijke problemen van het ogenblik te lijf gaat Zodra de meest urgente problematiek tot een oplosing is gebracht, kan dit verbond valgens Berlinguer weer wor den verbroken en kunnen de partijen elk hun eigen politieke identiteit hervin den. Günter Grass, die eens zei: „Een lief desscène moet precies zo beschreven worden als een middagmaal”, kent na tuurlijk niet alleen in Nederland voor gangers die enerzijds als dichter-schrij- ver, anderzijds als schilder-beeldhouwer bekendheid verwierven. Victor Hugo was ook een uitstekend schilder, Jean Coc teau een belangrijk tekenaar, de nu gevangen zittende Zuidafrikaan Breyten Breytenbach verwierf prijzen zowel voor zijn dicht- als zijn schilderwerk, Musset, Baudelaire en Jarry konden behalve heel goed schrijven ook aardig tekenen, de schilder Delacroix schreef een roman, James Thurber illustreerde zijn eigen verhalen of schreef verhalen bij zijn tekeningen, en in dit verband moeten misschien ook Marten Toonder (Tom Poes) en Tove Jansson (Moem) worden genoemd. In de provincies Udine en Pordenone is een prijsstop voor de voornaamste levensmiddelen afgekondigd. De scholie ren behoeven aan het eind van het schooljaar slechts mondeling examen af te leggen. De Europese Investeringsbank (EIB), heeft gisteren bekend gemaakt dat ze een bedrag van 50 miljoen lire ter beschikking gesteld heeft voor onmid dellijke hulp aan de getroffen gebieden. De bank heeft zich ook bereid verkl aard bij haar kredietverlening met prio riteit interventies in overweging te ne men, die beogen de getroffen industrieën en verbindingen in Italië te herstellen of nieuwe initiatieven te ontplooien de het economisch herstel en de werkgelegen heid in het gebied kunnen bevorderen. DEN HAAG (ANP). De Chileense regering heeft bij de Nederlandse am bassadeur in Santiago geklaagd over de uitspraken van de Nederlandse minister van Ontwikkelingssamenwerking, drs. J. Pronk over Chili. Minister Pronk verklaarde eind april in de Eerste Kamer, toen er tijdens de behandeling van zijn begroting gespro ken werd over de hulpverlening aan Cuba en aan Chili: „In Chili werd op grote wijze moord en brand gepleegd, illegaal, omdat de president overhoop was geschoten. Er werd gemarteld op een schaal, die zijn weerga niet had, zelfs niet in Latijns-Amerika.” Overigens blijken niet alleen docu menten, die betrekking hebben op prins Bernhard en de Lockheedzaak vals te zijn; ook in Duitsland zijn „zeer veel” vervalste papieren in omloop. Deze do cumenten zijn in Amerika ter hand gesteld aan Gerd Heidermann, redacteur van het weekblad Der Stern. Heider mann bevestigde door de commissie- Donner te zijn gehoord. „Ik heb die eerste documenten zelf in Amerika afgehaald en daarna zijn er nog nieuwe mij toegezonden. De eerste waren voor 100 percent vervalsingen en ook de tweede zending was van soortge lijk gehalte; het briefpapier klopte niet, de aantallen vliegtuigen waren fout, de data waren verkeerd, de typenummers deugden niet”. Het gaat hier om verval ste brieven van de Westduitse CDU aan Lockheed en brieven van Lockheed aan de kandidaat-bondskanselier, dr. Hel muth Kohl. ROME (AP). De Italiaanse parle. mentaire commissie, die een onderzoek doet naar de Lockheed steekpenningen affaire, heeft gisteren besloten om een negen man sterke delegatie naar de Verenigde Staten te sturen. Deze afvaar diging moet proberen achter de namen van bij de affaire betrokken Italiaanse politici te komen. Verscheidene christendemocratische leiders zouden betrokken zijn geweest bij de steekpenningen-affaire, waarmee een totaalbedrag van 1,6 miljoen dollar was gemoeid. Onder hen zou zich een vroegere Italiaanse premier bevinden. Tijdens de Royal Windsor Horse Show reed de prinses de dressuur om te tonen dat zij nog in aanmerking kan komen voor de Britse equipe, die wordt afge vaardigd naar de olympische spelen in Montreal. Toch blijkt hij, met een voorkeur voor zelfportretten, palingen, slakken en schoenen, ook een heel bekwaam beel dend kunstenaar te zijn. In feite maakte hij eenzelfde ontwikkelingsgang door als bij ons Lucebert, die als beeldend kun stenaar begon, maar eerst beroemd werd als dichter voordat ook zijn gouaches en tekeningen de aandacht trokken. Bij Jan Wolkers ging het andersom (eerst beeld houwer, daarna verrassenderwijs opeens een van onze belangrijkste schrijvers), maar Jan Cremer volgde weer de Günter Grass-volgordevrij onbekend als schilder, plotseling beroemd als schrijver, inmiddels voornamelijk de aandacht trekkend met zijn litho’s.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3