In de vishal Uitgevaren visserijschepen wijdden HENK KETTING BLIJFT JONG Seinpost in nieuwe DOOR BLUE GRASS bril K EIS ENNEME Wenckebachfonds helpt halve eeuw Hoogovenwerknemers „Rustenburgers I met een op o SOCIAAL FONDS HOOGOVENS UITKOMST VOOR TALLOZEN Kort IJmondnieuws a Keukenhafnüopzhkleurrijkst Gezellig dagje uit? Carillonkianken 19 76 v R IJ D A G 1 4 MEI IJMUIDEN-VELSEN 5 Het verbouwde vakantie- 5 Tel. 02550-15389 r b Maak er wat moois van. Bezoek de Keukenhof in Lisse. Miljoenen bollen nu in volle bloei. Een wereld van kleuren en geuren. Kom dat gebeuren snel beleven. Blijft u altijd bij. Kiek die kleuren met Kodak film Tips redactie: Ko van Leeuwen Op Schiphol heeft hij zijn han den vol als chef van de KLM- sectie die de garanties voor het luchtvervoer van levende have verzorgt. Als hij naar zijn wo ning in de Santpoortse Gladio lenstraat is teruggekeerd zou hij het liefst meteen zijn handen leggen op de snaren van zijn gi taar en zijn Amerikaanse man doline. centrum De Seinpost, waar ge durende de zomermaanden pa tiënten uit verpleegtehuizen een of twee weken vakantie door brengen, heeft deze week de eer ste gasten gehad. Dertig patiën ten uit het Rotterdamse ver pleegtehuis Rustenburg hebben met twintig verpleeghulpen het verbouwde centrum van het semafoor in IJmuiden ingewijd. I rt Li (Van een onzer verslaggevers) In zijn toespraak van vanmiddag stelt Willem MK. Voorzitter J. Geluk Poolster (ADVERTENTIE) april Hektrawler Regelmatig wordt het fonds aangepast HENK KETTING M.m.v. Jan van Baarsel I aan ven van In het verbouwde vakantiecentrum De Seinpost bij het Semafoor in IJ muiden hebben deze week de eerste gasten van de zomer 1976 gelogeerd. Dertig patiënten uit het verpleeghuis Rustenburg uit Rotterdam hebben de spits afgebeten. van men zich niet ich !e- ip- li- 11- en is in ;er >m set di- IP- ek bij d. de dit op zal ilt- m- ien le en ?ht de en ie- VS lio en wa ls ten ke eft ?e- en de en lat ra- to- je- ild in im a- m. ?s- »u- »r- ;en en ies lie >or de lid ten id. le de de ad :d- Is- de m- nr. in >or sr- lat an :he voorzitter J. Geluk, dat bij Hoogovens ten tijde van de stichting van het fonds wellicht al heeft voorgestaan het willen voeren van een sociaal beleid. Want juist dat sociale beleid heeft bij Hoogo vens altijd een belangrijke plaats inge nomen. Het bedrijf heeft er ook altijd mee voorop gelopen. Wellicht ook kan hebben voorgestaan de gedachte van so lidariteit tussen leiding en personeel en personeel onderling. „De sterke voor de zwakkere” jarenlang een door velen ge deeld idee, „thans echter” aldus de heer Geluk „hoe jammer, moeten wij constateren dat dit lang niet meer door een ieder wordt gedeeld. Zeker niet een samenwerking tussen leiding en perso neel”. Het is voor de meeste van deze vakantiegangers echter wel een con sequentie dat zij gebonden zijn aan het huis. Zij kunnen er ’s avonds niet uit om een bioscoopje te pakken en elders op bezoek te gaan. Daarom heeft de bouwondernemer en initia tiefnemer van de Seinpost de heer J. Stolk sr. pogingen ondernomen om verschillende evenementen naar de Seinpost toe te halen. In vorige sei zoenen hebben wel amateurtoneelver- enigingen opgetreden voor patiënten in de Seinpost. Uiteraard is de inrichting van de Seinpost wel aangepast aan de toe komstige gasten, zodat het verrijden van bedden of stoelen en bijvoorbeeld het baden, geen extra problemen geeft. Hoewel er nog laatste, werkzaam heden aan het huis worden verricht heeft men zich in IJmuiden toch aan de eerste afspraak gehouden. Op 8 mei arriveerden de eerste patiënten. Eigenlijk was het Kees Vogels die als enige bedpatiënt al op 7 mei werd gebracht die de echte primeur had door als eerste de Seinpost binnen te gaan. ting, de heer J. Geluk, van de directeur IJmuiden dr. M. Albrecht: er is een rondrit over het Hoogoventerrein en verder wordt de film „Zomeer Noord- Holland" vertoond. Woensdag 5 mei Hektrawler Cor nells Vrolijk Fzn SCH.171 Donderdag 6 mei Hektrawler Eg- mond IJM.36, Vooraan VL.115 MK. Pie ter Gijsbertha KW.175. Vrijdag 7 mei Hektrawler Zeehaan IJM.57. Maandag 10 mei MK. IJM.ll, Eben Haezer IJM.18. Dinsdag 11 mei MT. Rean IJM.29, Protinus IJM.154, Ora et Labora KW.51, Jacob KW.55, Marry Martin KW.149, So li Deo Gloria KW.152, MK. Drie Gebroe ders IJM.20, Maarten Cornelia IJM.44, Swift IJM.115, Janny Jacoba KW.4, Ali- da KW.22, Pieter Jacob KW.24, Ada KW.29, Pelikaan KW.88, Wilma KW.113, Marry Jacob KW.117, Cornelia KW.174, Elly KW.187, Hans KW.189, Agatha KW.214, Arie Jacob KW',221, Jacob Seni or KW2.26, Wilhelmina SCH.173. Leen- dert Jan SCH.256. een honderd gulden. Men toegang via het balkon slotvast afgesloten deur. IJMUIDEN. De stichting Wencke- bachfonds het sociaal fonds van Hoogovens bestaat vandaag een halve eeuw. Gedurende die vijftig jaar heeft dit fonds vele tienduizenden mensen uit de meest uiteenlopende noden geholpen. Noden waarin zij terecht zijn gekomen buiten hun schuld om; echter soms ook geheel door eigen onzorgvuldig optreden. Maar hoe dan ook, als geoordeeld werd dat hulp in die gevallen geboden dient te worden, dan komt die hulp er. Soms in materiële zin, soms in financiële zin. In alle gevallen gold en geldt het nog hulp aan werknemers en ex-werknemers van het bedrijf met hun gezinnen. Aanleiding tot de oprichting van het fonds was het eerste grote ongeluk dat in de nacht van 15 op 16 februari het Hoogovenbedrijf trof. Een grote opslag- kraan bezweek en er vielen drie slach toffers te betreuren. Voor hen bestonden in die tijd geen sociale maatregelen. Het was d e toenmalige directeur ir. G. A. Kessler, die het initiatief nam een soci aal fonds te stichten. Eerste leden waren toen ir. Kessler, later ir. A. H. Ingen Housz) G. S. K. Blaauw,A. Demmers, R. de Waal, P. Schelvis en A. Schellevis en J. C. Sterk. In die tijd kende men alleen liefdadig heid, die werd bedreven door kerken en instellingen. Dat kan niet omdat hij de buren geen overlast wil aandoen. Daarom repeteert hij tweemaal per week in tensief op een plaats in de Spaarne stad die zich er beter voor leent. Het is „blue grass music” die hij speelt, niet wat men gewoonlijk onder „country music”verstaat en toch wel iets dat er eigenlijk toe behoort. Met die „blue grass”, de welluidende mu ziek van de Amerikaanse „moun tains”, vindt Henk Ketting, drieën vijftig jaar, oud, nog steeds een dankbaar publiek onder de jeugd. In Nederland, maar ook in het buiten land. Muziek is van jongsafaan zijn grote hobby geweest. Toen hij twintig was speelde hij in een Limburgs dansor- kest. Zijn voorliefde: de gitaar. Maar toen hij eenmaal met de „country music” kennis had gemaakt werd het een kwestie van „horen, leuk vinden en meteen ook zelf doen”, vertelt Henk Ketting. Die muziek is hij ja renlang blijven spelen, in zijn vrije tijd, want een beroep wilde hij er nooit van maken. Hij zat in verschei dene formaties, trad ermee op voor radio en televisie. De vaste groep waarin hij zich helemaal thuisvoelt is nu de Haar lemse formatie „Midgevillegrass”, een groep van vier man plus een gastvio- list. Daarmee gaat hij weer een druk seizoen tegemoet, eind mei alvast in Tilburg, daarna in Leeuwarden ,„en dan zien we wel weer”. Maar evenals in andere jaren zal hij ook weer gast zijn van andere groepen, zoals de Alkmaarse formatie die met veel suc ces toepasselijke muziek bij bepaalde volksdansen uitvoert; eind juli trekt hij ermee naar Schotland. „De muziek houdt me jong”, zegt Henk Ketting. „Ik vind het bijzonder prettig dat ik daarbij nog altijd aan sluiting bij de jeugd vind. En ik blijf spelen zolang ik kan, nog jaren en jaren; ik stop er pas mee als m’n vingers het zouden gaan begeven.” Zijn trots is de Amerikaanse man doline die hij sinds een jaar bezit. „Een prachtig instrument”, zegt hij ervan. „Het is een platte mandoline met grote krullen, geen instrument dat geperst is maar een dat is „opge stoken”, net als een viool.’” Met die Amerikaanse mandoline heeft hij weer nieuwe mogelijkheden gevonden om zijn talenten te bewijzen en zijn muzikale vreugde te vergroten. „Zo slof ik maar lekker aan’, filosofeert Henk Ketting die al zijn vrije tijd aan die ene hobby geeft, een hobby die hem blijkbaar het elixer van de jeugd bezorgt: je ziet hem zijn 53 jaar niet aan. VELSEN. Het programma dat door de beiaurdier H. de Ligt op zaterdag 15 mei van 16 tot 17 uur op het stadhuisca rillon van Velsen ten gehore zal worden gebracht, luidt als volgt: 1. Preludium II, M. van den Gheijn; 2. Variaties oVer „Comt nu met sang”, Jaap v. d. Ende; 3. 2 Nederlandse volksliedjes, Drie Schuintamboers, b. Komt vrien den in het ronde; 4. Sonate in C-Dur, G. Ph. Telemann, a. Cantabile, b. allegro, c. grave, d. vivace; 5. 2 Nederlandse volks dansen, a. Boerenschots, b. Driekusman; Dorische Suite, Leen ’t Hart, a. Alle gro capricioso, b. Serenade, c. Dansje musette; 7. Drie Kegelduetten, W. A. Mozart; 8. a. The entedtainer, Scott Jop lin, b. When the Saints go marching in, P. Campbell; 9. Detto del cucie, F. Gasparini. Vandaag bestaat het Wenckebachfonds een halve eeuw. Dit wordt herdacht met een bijeenkomst op het bedrijf van ve len, die zich bewegen op het terrein van sociaal en maatschappelijk werk. Er zijn toespaken van de voorzitter der stich- Enithousiast leidt Marjo ons rond door de vernieuwde Seinpost: door de grote dagzaal, de slaapkamers van de patiënten, de „uitblaas-kamer” en de slaapkamers van het personeel. „Het is hier fantastisch hoor, vooral met mooi weer. Buiten kun je heerlijk uit de wind zitten en op het terras voor heb je een prachtig uitzicht op de zee. Wij vinden het helemaal niet erg dat nog niet alles tot in de puntjes klaar is. Het is beter als we een beetje moeten inmproviseren. Tijdens een vakantieweek moet je niet een verpleegtehuis verplaatsen met alles erop en eraan, ’t Mag best wel anders zijn”. thuizen, tegen de uitzonderlijk lage ren te van vijf procent. De geldontwaardign kan daar niet mee worden gedekt. Maar elk jaar komt er geld binnen, want elk personeelslid moet 0,23 procent van zijn jaarsalaris aan het fonds af staan. Dat is verplicht. Echter is het wel op paritaire basis en dat betekent, dat het op die manier binnen gekomen bedrag door het bedrijf wordt verdubbeld. Wat doet het Wenckebachfonds zoal? Bijzonder veel. De Raad van Beheer komt elke woensdag bijeen en behandelt dan zo’n 60 tot 80 gevallen. Dat zijn zaken, aanvragen om hulp, buiten die om, welke al zijn gedelegeerd. De aan vragen om hulp of bijstand komen via de maatschappelij.ke en sociale, alsmede de medische diensten van het bedrijf. Het huidige standpunt is aanvullende hulp te verlenen. Komt de aanvrager of diens gezinslid daarvoor in aanmerking dan komt er ook die hulp. Soms mate rieel, soms im-materieel. Hulp wordt geboden om maar enkele gevallen te noemen: bij hulp in de huishouding, bij verzuim, zoals wanneer een buitenlandse werknemer naar zijn gezien moet we gens zieket, of bij spreiding van het gezin. In d ie laatste gevallen worden reiskosten en verzuim vergoed. Aanvul lende vergoeding is er ook voor prothe sen, medische en of psychotherapeuti sche behandeling, dieet en rusthuis. Het zijn slechts enkele van de vele gevallen. Want ook op het gebied van het maat schappelijk werk met al zijn facetten wordt het Wenckebachfonds ingeshca- keld. Daarnaast genieten bijna alle ge pensioneerden die daarom vragen een paar maal per week gezinshulp. Verder gaan om het jaar de gepensioneerden en weduwen met hun kinderen een week met vakantie. voegden zich bij haar, driftige werk paarden die zich lieten inspannen voor de tanker „Skaufast” uit Oslo. Op de pier dreunden de opleggers van Van Santen voorbij, „zwaad tran sport” stond achterop, terecht: ze brachten betonblokken naar de kop van de pier waar een hijskraan deze optilde en in zee deponeerde. De Hoogovens wierpen de wolken der welvaart uit, roestbruin en onna tuurlijk wit. Aan de andede kant van IJmuiden, richting Bloemendaal, speelden wat kinderen op de plaats waar Amsterdam zijn voorhaven wil hebben. Ze onderbraken hun einde loos lijkend spel omdat de „Jhr. H. J. Ortt” eraan kwam, die van het boot- huis via de pier naar dit tweede strand was gebracht om te oefenen. „D’r is niks aan”, zei een ded mannen van de reddingsboot, „een kind kan de was doen bij zo’n kalm zeetje”. Toch ging de oefening door. Morgen kan diezelfde zee helse kuren krijgen. Deze dag bleef ze rustig. Daarom bleven de schollen zwemmen bij de pier, met de knorhanen. En daarom bleven de krabben loeren op de dure zeepieren aan het lijntje van de hen gelaars. aan de veranderingen welke van buiten af komen, met als gevolg nu openheid van het fonds. En zo zal men blijven bij sturen en aanpassen, maar te allen tijde zal de hulpverlening nooit i n de plaats kunnen komen voor wat buiten het Hoogovenbedrijf voor alle Nederlan ders geldt. Inbraak. Een bewoner van een flat aan de Plantage heeft bij de Beverwijk- se politie aangifte gedaan van diefstal. Vermist wordt een portemonnaie met verschafte en een (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de donderdag- markt werd aangevoerd: 660 kg. tong; 4 kisten tarbot en griet; 203 kisten kabel jauw; 124 kisten wijting; 417 kisten schol; 5 kisten schar; 30 kisten makreel; 47 kisten diversen. Prijzen in guldens. Per 1 kg.: grote tong 11,29-11,15; grootmiddel tong 14,55- 14,45; kleinmiddel tong 11,28-10,95; tong een 10,22-9,71; tong twee 8,98-8,34; tar bot 11,34-10,99; zalm 12,00. Per 40 kg.: Tarbot 381-204; griet 218-163; kabeljauw een 120-102; kabeljauw twee 144-132; kabeljauw drie 114-100; kabeljaauw vier 96-86; kabeljauw v ijf 90-82; schol een 84-’ff; schol twee 100-88; schol drie 146- 77; schol vier 79-40; wijting drie 85-52; makreel twee 57-45; schar 51-39.' De besommingen waren: KW 187 f 3190, VD 6 6800 VD 89 5100, IJM 4 24.000, UK 234 1.700, UK 48 en UK 78 5.500. De „Rustenburgers” hebben vooral de eerste dagen meegenoten van het mooie weer. De tweede helft van deze week was koud en daarom moest een geplande boottocht verval len. Maar daarvoor in de plaats werd razendsnel een bustocht naar de Fle- vohof georganiseerd, dus toen wij donderdag in de nieuwe Seinpost een kijkje gingen nemen, troffen we maar vier van de vijftig mensen aan: Kees, de heer J. F. van Veen en de verpleegsters Marjo Taal en Sonja van Dam. Ook dit jaar richt de heer Stolk zijn verzoek tot particuliere vereni gingen die een toneel-, een muziek-, een film- of een dia-avond kunnen verzorgen. Zangkoren. goochelaars een ieder die wil meehelpen om de vakanties in de Seinpost een extra feestelijk tintje te geven, kan zich schriftelijk melden bij de heer J. Stolk sr., Kerkesingel 5 in Velsen- Zuid. Dinsdag 16 maart Adriana KW.25 Maandag 22 maart MK. Maarten KW.105 Maandag 29 maart MK. Deo Volen te II KW.ll, Anna Lydia KW.194. Dinsdag 30 maart MK. Rose Marie KW.34 Vrijdag 23 april Hektrawler Jan Maria KW.171 Dinsdag 27 april Hektrawler Schout Velthuys KW.49, Monica VL.89 Woensdag 28 april Dirk, Diederik KW.172 Zaterdag 1 mei Hektrawler Arie Ouwehand KW. 122, Annie Hillina KW.170, Frank Vrolijk Czn SCH.81. Maandag 3 mei Hektrawler Johan na KW.39 Dinsdag 4 mei Hektrawler Onder neming I SCH.90, Onderneming II SCH.108 Maar hoe dan ook, terug naar het verleden. Het sociaal fonds kreeg de naam van de directeur en mede-oprich- ter van het Hoogovenbedrijf ir. H. J. E. Wenckebach, die leefde van 1861 tot 1924. Zijn echtgenote stortte in 1926 als eerste duizend gulden in het Wencke bachfonds, dat naderhand werd omgezet in een stichting. Men begon met een bedrag 10.00. fti het afgelopen jaar had inkomsten 2.688.000 en aan uitga- f 3.458.400. Er was dus een tekort 570.400. Niet erg vindt de Raad van Beheer, want er zijn nog heel wat reserves. Het geld, vele miljoenen, is belegd in sociale sferen, zoals de mu ziekschool Velsen, woningen en buur- Na de tropische dagen rustig op de pier. De scholletjes wil den best bijten, al waren krabben hen gewoonlijk voor. Een hengelaar uit Amsterdam: „Elke krab komt je tegenwoordig op twee dubbeltjes: want ze hebben zo je zeepier te pakken en voor de zeepieren was de dagprijs vanmorgen 22 voor twee gulden - je kunt net zo goed een fijn gebakken visje bij een vistent halen, maar dan mis je natuurlijk de sport.” Een man uit Assen: „Ik zit hier pas een half uur maar ik heb al een flinke schol gevangen, zo groot als m’n hand.” Een kantoorbediende uit Zaandam: „Ik was hard toe aan een dag vrijaf en om te relaxen ben ik hier op de pier gaan zitten, maar wat ik tot nu toe heb gevangen zijn twee vissen met een bril op, een derde kop en een derde staart; hoe heten die vissen eigenlijk?” „Knorhanen,” zei den we. Meeuwen fladderden in een grote witte boog achter de „Oranjestad” uit Willemstad aan, die bezig was de haven uit te diepen, blijkbaar toch nog wat visjes tevoorschijn halend iit de bagger. De sleepboot „Titan” lag op wacht, drie zusterschepen Met het oog op de huidige sociale wetgeving is kortelings ernstig beraad geweest over de vraag of het nog wel nodig is de Stichting Wenckebachfonds te laten existeren. Bij Hoogovens kwam men eensluidend tot de slotsom, dat het fonds moet blijven bestaan, zodat hulp kan worden geboden, daar waar de soci ale wetgeving nog onvoldoende is voor de betrokkene. En niet ten onrechte als men bedenkt, dat in 1974 alleen al in 6833 gevallen door het Wenckebachfonds directe hulp is verleend. Duidelijk is hier sprake van het dienen van de gemeenschap. Alleen twee zaken zijn buiten de orde wanneer daarvoor hulp wordt gevraagd. Dat is „krijgen van kinderen” en „het voorkomen daarvan". Dat zijn privë-aangelegenheden zo stelt men in de Raad van Beheer. was het Geen spdeekuur. Burgemeester drs. J. Reehorst van Velsen en wethouder H. van der Werff van Financiën houden maandag geen spreekuur. Wethouder H. Scheeper van Onderwijs houdt woensdag geen spreekuur. tr 7'

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5