Oppassen met snoeien in gezondheidszorg Veel makelaars hadden moeilijke jaren Nutricia: Geen herstel van rentabiliteit Gif brandde Na fors koersherstel volgde als fakkel duidelijke afbrokkeling V EBEURS HU O Riikspostspaarbank reffflp BF 1 Een degelijk huis? Dan ook een degelijke RPS-hypotheek! ft i MENING TWEE OVERHEIDSECONOMEN: r 0 w. A uw nationale spaar- en hypotheekbank Afzet leer teruggelopen O 7? 11 ECONOMIE 19 7 6 ZATER DAG 1 5 MEI (Van een medewerker} ,tv- II :ar. 7 V - J lw AMSTERDAM Het was op zuiver technische gronden dat het Damrak de nieuwe week inging met een fors koersherstel, nadat de vorige week de vermogensaanwas- delingperikelen nogal wat koers- schade hadden aangebracht. Maar langer dan twee dagen duurde het feest niet. Al spoedig zakte de ani mo om te kopen en bleef het koers- niveau steken, waarna zich in de tweede helft van de week een dui delijke afbrokkelingstendens inzette. (Door Bert Donia, directeur van Konsumenten Kontakt) DEN HAAG. Het jongste prijsindexcijfer, dat een stijging liet zien van 2,1 percent, is voorpaginanieuws. Daar is ook alle aanleiding voor, want dit cijfer betekent zogoed als zeker dat de geraamde prijsstijging van 7,5 a 8 percent voor dit jaar niet haalbaar zal zijn. Minister Lubbers heeft dit inmiddels ook erkend en duidelijk gesteld dat alleen door een snelle daling van met name voedingsmiddelen de prognose nog gehaald zal kunnen worden. Uitgesteld Overheid zelf mede schuldig aan artin en ’am- be- and- Bel- ;oto- tate :art- atie ider Jan Zo- iK) eter den K) jng (ADVERTENTIE) ien- j oe, de- ,4 n weM n en Heen k en d als tuele ig 30 me zer- len- van ing ijke ïlm sar. van dse- >zen de), BILTHOVEN (ANP)- Daar de per soneelskosten sterker zijn gestegen dan de omzet had ruim een kwart van de makelaarskantoren in ons land een ne gatief resultaat. Dit is gebleken uit een bedrijfsvergelijkend onderzoek over 1972 en 1973, dat leerde dat het economisch resultaat van de makelaardij in onroe rend goed weliswaar steeg met 8,8 pet., maar gerelateerd aan de omzet met 2,5 pet. terugliep. Aldus bleek uit een gisteren versche nen verslag over de jaren 1972-1975 van de Nederlandse Bond van Makelaars in onroerende goederen. Een gunstig teken is, dat nu ook de bestedingen sterk aantrekken en vooral de duurdere verbruiksgoederen in toene mende mate worden gekocht. Met de auto’s was dat al geruime tijd het geval. Maar ook televisietoestellen en huishou delijke apparaten vinden in versnelde mate hun weg naar de gezinshuishou dingen. Nog altijd blijkt men in Amerika niet gerust te zijn op de rente-ontwikkeling. Want geen enkele grote bank heeft ge reageerd op het voorbeeld van de City Bank de rente op grote leningen te verlagen. ier- dse rons. drie orde zich voor Am- uk is ?rha- >aald eden aats- ieve- ibeth Wf net •nt- un- sis- ali- r 8. •ht. ne- na. ps- 1.30 .50 (K) Bij deze opsomming is soms niet eens rekening gehouden met allerlei andere maatregelen, zoals verhoging van de mo torrijtuigenbelasting. legeskosten, de in voering van onroerend-goedbelasting en nog wat van deze zaken die niet tot uitdrukking komen in het prijsindexcij fer. maar uiteraard wel in de portemon nee van de consument merkbaar zijn. De verwarring is volgens hen te ver klaren uit de -iijze van premieheffingen: de premies zijn loonkosten en dus van belang voor de bedrijfsrendementen. De verzekerden ervaren daardoor de pre miebetaling ook niet als een inkomens- besteding. wat het volgens beide schrij vers van het artikel wél is. voor de ziekenfondsen, en AWBZ en de andere ziektekostenverzekeringen wor den verlaagd in verband met de algeme ne economische situatie en de bestrijding van de werkloosheid, aan de andere kant is de gezondheidszorg juist één van de weinige sectoren waarin nog volop werkgelegenheid is, een bevredigende werkkring kan worden geboden en ook nog groeimogelijkheden zijn gezien de aanwezige behoeften. Het waren dan ook wel bijzonder nare berichten en uitlatingen, waarmee de beurs geconfronteerd werd. Vooral het tarieven belangrijk hebben verhoogd. Zo gingen de gasprijzen gemiddeld 19 per cent omhoog, voor drinkwater 12 per cent en voor elektriciteit 21 percent. KK rekende uit diat een gezin voor deze drie posten in 1976 230 gulden meer moest betalen dan in 1975. 1975 gaf over het algemeen een toena me van de vraag te zien, vooral naar de van oudsher al gangbare woningen- Dit is naar alle waarschijnlijkheid veroor zaakt door een samenstel van oorzaken: een zekere inhaal-vraag na de oliecrisis en de periode van hoge rentestand, ge makkelijker financieringsmogelijkheden en de in het algemeen sinds jaren groei ende belangstelling voor het eigen-wo- ningbezit- Tegenover de groeiende vraag kwam een nog weinig krimpend aanbod te staan- Wel vond het aanbod sneller zijn weg. De mogelijkheid is aanwezig dat vraag en aanbod zich in tegenover gestelde richting blijven ontwikkelen. Dit zou kunnen leiden tot fricties, die zich onder andere uiten in snellere pri jssti j gingen Een en ander leidt tot een zekere tweeslachtigheid, zo stellen zij. Aan de ene kant moet de groei van de premie ZOETERMEER (ANP). Hoewel het tweede halfjaar van 1975 een aanzienlij ke verbetering van het resultaat te zien gaf verwacht de Raad van Best»ur van Verenigde Bedrijven Nutricia voor 1976 nog geen herstel naar het vroegere ren- tabiliteitsniveau. In de toekomst zal het uit te keren dividend meer dan in het verleden het geval was worden afge stemd op het verloop van de resultaten, aldus het jaarverslag. Zij concluderen dat de gezondheids zorg beoordeeld dient te worden aan de hand van het totaal der sociaal-econo- mische doelstellingen van de regering in plaats van louter in het licht van de bezuinigingen op de sociale verzekerin gen. Dan komen de eigen karakteristie ken van de gezondheidszorg beter tot hun recht. ting en werktijdverkorting en voor de rest van het lopende boekjaar duidelijke reserves aan de dag legt. Wall Street sprak deze ontwikkeling wel aan, want het koerspeil kon daar door weer ééns vlot over de duizend springen. Maar opnieuw trad een forse vertraging boven dat niveau op en de 1010 kon opnieuw niet worden doorbro ken. Ook de Newyorkse effectenbeurs geraakte na enkele dagen van forse koersstijgingen weer in de fase van afbrokkeling en terugval in omzet, die opnieuw een val door de duizend deed vrezen. Een tegenvaller was ook het continue ren van de zware verliessituatie bij het papierconcern Van Gelder tot diep in het lopende boekjaar, waarop het be stuur blijkens de deze week gehouden jaarvergadering rekent. Het kostte het aandeel prompt 3 gulden. Maar zoals reeds gesteld lijkt hulp vanuit het bui tenland niet denkbeeldig. In de Verenig de Staten gaat het in elk geval duidelijk beter. Er treedt in dat land een toene mend vertrouwen op in het economisch herstel. Sommige semi-officiële instellin gen van economen en financiële advi seurs spreken zelfs van een krachtig economisch herstel tot diep in 1977. Ook het prijsindexcijfer van februari ondervindt nog invloed van deze verho gingen. In het aprilcijfer laat de over heid zich wederom niet onbetuigd. Aller eerst de huurverhoging met een invloed van 0,7 percent, de accijnsverhoging voor benzine en niet te vergeten de briefport. DEN HAAG. De Nederlandse le derwarenindustrie heeft in 1975 twintig percent van haar afzet moeten afstaan aan buitenlandse concurrenten. De werkgelegenheid in deze bedrijfstak is met circa zeventien percent teruggelo pen. Dat staat in het jaarverslag over 1975 van het Bedrijfschap Lederwaren industrie. Een zo’n forse aanslag op de positie van de Nederlandse lederwarenindustrie is nog niet voorgekomen, aldus het ver slag. Het aantal bedrijven liep minder sterk terug omdat een groot aantal er van bleef voortbestaan met een kleinere bezetting en omdat in een aantal geval len na sluiting van bedrijven de produk- tie opnieuw werd voortgezet door een kleine groep vaklieden uit het betrokken bedrijf. De ruim 300 bedrijven in de lederwa rensector die minder dan 100. maar meer dan tien personeelsleden hebben, vormen een blijvende kern met poten tiële groeimogelijkheden, maar in hoe verre een hernieuwde groei mogelijk zal zijn, is sterk afhankelijk van de ruimte die de invoer laat. Bij handhaving van de bestaande open markt, die geen enke le grens stelt aan de omvang van rela tief goedkope importen, zal verdere in krimping in de lederwarenindustrie on vermijdelijk worden, aldus het jaarver slag. Ook op recreatiegebied heeft de over heid, in dit geval de gemeente, invloed. De stijging van de campingprijzen, ook in aprilcijfers verwerkt, wordt namelijk niet alleen veroorzaakt door camping eigenaren, die er een extra schepje bo venop leggen, maar bovendien doordat gemeenten vaak voorschrijven dat be paalde voorzieningen op campings moe ten worden getroffen. Voorzieningen die geld kosten; de kosten worden pijlsnel doorberekend aan de recreant. Als dus op dit moment bij de betrok ken ministeries een zekere mate van machteloosheid bespeurbaar is ten aan zien van het prijzenbeleid, dan geldt dit niet voor de tarieven waarop zij zelf rechtstreeks invloed kunnen uitoefenen. Bij de mogelijke maatregelen die de overheid wellicht gaat nemen mag zij zichzelf vooral niet buiten schot laten. DEN HAAG. De verleiding is groot bij de bezuinigingsoperatie alle sociale voorzieningen over één kam te scheren. Men gaat dan echter voorbij aan de verschillen in karakter tussen de ver schillende sociale wetten. Bezuinigingen op de ziektekostenverzekeringwetten kunnen averechts werken, omdat deze wetten een bedrijfstak, de gezondheids zorg, die veel mensen kwalitatief hoog waardig werk biedt financieren. Bezui niging hier tast die bedrijfstak aan. AMSTERDAM (ANP). De advies- koersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier luiden: Amerikaanse dollar 2,65-2,75, Engelse pond 4,86-5,16, Belgische fr. (100) 6,60- 6,90, Duitse mark (100) 104,50-107,50, Ita). lire (10.000) 27,00-31.00 Portugese esc. (100) 7,50-950, Canadese dollar 2,71-2,81, Franse fr. (100) 56,50-59,50, Zwitserse fr. (100) 107,25-110,25, Zweedse kroon (100) 59,75-62.75, Noorse kroon (100) 47,75- 50.75, Deense kroon (100) 43,50-46,50, Oostenr. sch. (100) 14.70-15,00 Spaanse pes. (100) 3,88-4,18 Griekse drachme (100) 7,10-8,35, Finse mark (100) 68,75- 71.75, Joegosl. dinar (100) 14,00-16.25. Een felle brand in een loods van een expeditiebedrijf aan de Schiehaven in Rotterdam heeft gisteren de Rotterdam se politie en brandweer een uur lang in spanning gehouden. Als gevolg van de snel om zich heen slaande brand ont stond een rookwolk, die mogelijk giftig zou kunnen zijn. In de loods lagen namelijk 800 dozen met spuitbussen in secticiden en andere chemicaliën opge slagen. De wolk dreef in de richting van de Westzeedijk en de Jobshaven. Aan vankelijk bestonden er plannen om en kele wegen in de buurt af te zetten. Men zag daar van af toen geen klachten binnen kwamen, die duidden op de aan wezigheid van giftige stoffen in de wolk. Wel werd het publiek om veiligheidsre denen op flinke afstand van de brand gehouden. Deskundigen van de Rijn mond hebben nog wel metingen ver richt, maar deze wezen geen giftige concentraties in de lucht aan. Door de brand werd een groot deel van de loods, die eigendom is van het bedrijf Kuehne en Nagel verwoest. De eerste beursreactie was er dan ook een van een duidelijke teleurstelling. Hoewel minder grof dan bij de Konink lijke Shell die bijna 2 gulden verloor. Hier waren de verwachtingen dan ook wel bijzonder hoog opgeschroefd. Voodal in Wall Street, waar beleggingskringen winstschattingen hadden opgesteld varië rend van 25 percent tot 50 percent. In feite is die winststijging beneden de 20 percent gebleven en indien er rekening wordt gehouden met de sedert eind vo rig jaar opgetreden waardedaling van het pond, is er zelfs helemaal geen winststijging opgetreden. Een tegenvaller dus die zwaar werd aangerekend. scherpe prijsstijgingen Een weinig rooskleurig vooruitzicht, ook al lijkt die hulp uit het buitenland niet denkbeeldig. In het buitenland ont wikkelt de economie zich met uitzonde ring van Italië en Engeland zeer behoor lijk. Vooral in Frankrijk, West-Duits- land en Amerika. Een nadeel voor ons land is echter het sterk gestegen prijs peil waarvan ieder deze week zichtbaar schrok. In een maand tijd is hier ruim 2 percent bijgekomen, waardoor de kosten van de gezinscomsumptie dit jaar vanaf midden december al met 4,6 percent zijn gestegen. Het zal daarbij nog moeilijker worden de looneisen binnen de perken te houden en de vakbonden een integra le prijsstijgingsvergoeding uit het hoofd te praten. Gestreefd wordt naar herstel van het rent/abiliteitsniveau door opvoering van de omzet en een hogere effioiency-graad met een zo gering mogelijk verlies aan arbeidsplaatsen- Het eerste halfjaar 1975 gaf een bij zonder teleurstellende resultaten ontwik keling te zien met een positief saldo van maar 149000- De nettowinst in geheel 1975 daalde van 7,8 mln. tot 6,9 mln. of met 12,3 pet. Voorgesteld is het divi dend te verlagen van 3 tot 2,50 per aandeel van 20. De omzetontwikkeling van chocomel stemde opnieuw tot tevredenheid. Markt aandeel en omzet bereikten nieuwe hoogtepunten. De warme zomer zorgde ook voor een gunstige omzetontwikke ling van vruchtesappen. De verkopen van babyvoeding vertoonden een ver heugende stijging. Naast de briefport was normaal ge sproken op 1 april ook een tarief wijzi ging voor de telefoon doorgevoerd (abon nementsprijsverhoging van 22 naar 24 gulden per maand). Gelukkig is mede dankzij de activiteiten van KK deze laatste stijging uitgesteld tot 1 augustus. Gebleken was namelijk dat de PTT de aangekondigde tariefstelling voor 1976 had gebaseerd op oude, inmiddels ach terhaalde cijfers, zoals een loonkosten stijging met 12 percent. Berekeningen toonden aan dat de loonkostenstijging Voor het verscherpen van de maatre gelen is het van belang te weten waarop deze gericht dienen te worden. Een glo bale analyse van de tot nu toe geïncas seerde prijsstijging (vanaf half december tot half april 4,6 percent) leert dat de overheid hierbij een forse partij heeft meegeblazen. In het prijsindexcijfer van januari speelde op dit vlak de accijns verhoging voor alcohol een rol. Daar naast het instellen van de minimumprijs voor een aantal alcoholhoudende dran ken. Maar van veel belangrijker invloed op de prijsindex zijn in deze maand de verhogingen voor gas, water en licht geweest. Een recent onderzoek van Kon sumenten Kontakt heeft aangetoond dat de openbare nutsbedrijven in 1976 hun bij de PTT met circa 10 percent zouden stijgen. Dit betekende een meevaller var. 56 miljoen gulden, die naar de mening van KK tot uitdrukking moest worden gebracht in de tarieven. Dit schrijven twee aan het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiene verbonden economen, drs. H. G. van Gemert en drs. F. J. M. Werner, die het blad Economisch-Statistische Berichten van deze week. Bezuinigingen die de regering nodig acht (de zogenaamde 1-percentsoperatie. waarbij als gevolg van de teruglopende economie de collectieve sector de ko mende jaren met niet meer dan één percent per jaar mag groeien) moeten voor een groot deel worden verwezen lijkt in de collectieve sector. Volgens beide economen moet daarbij echter goed worden opgelet dat de ziektekos tenverzekeringswetten als de zieken fondswet, de IZA- en IZR-regelingen voor ambtenaren en de algemene wet bijzondere ziektekosten in feite via de premies de financiering van een be drijfssector, namelijk de gezondheids zorg, regelen. Dit in tevenstelling tot andere sociale wetten, waarbij actieven volgens het uitgangspunt van' onderlinge solidariteit premie opbrengen om niet- actieven een uitkering ten behoeve van liet levensonderhoud te kunnen ver strekken (voorbeelden: de aow, de ziek tewet, de wao. de werkloosheidswetten en de algemene bijstand wet). Met de premies van de ziektekosten verzekeringen wordt een bedrijfssector betaald waar ongeveer 250.000 mensen werkzaam zijn, betogen beide economen. Daardoor wordt in aanzienlijke mate bijgedragen aan de werkgelegenheid en verder aan de investeringsactiviteiten, de toeleveringsbedrijven en daarmee, in het algemeen, aan de economische groei. In een aantal aspecten wijkt de gezond heidszorg niet af van andere productie sectoren als banken, de automobiel- of de levensmiddelenindustrie. En dat is ook alweer volgens het Centraal Planbureau een hoofdvoor waarde, wil de werkloosheid volgend jaar beneden de 200.000 terecht komen. Officieus lijkt dit cijfer in de vorige maand al te zijn bereikt. Maar als officieel met het normale seizoenspa- troon rekening wordt gehouden, blijft het cijfer op ruim 220.000. Allemaal geen prettige berichten, zo dat het snelle uitblussen van de beurs opleving in het begin van deze week wel begrijpelijk was. Daarbij kwam, dat in feite de eerste winstberichten van de grote multinationals over het eerste kwartaal van dit jaar wat teleurstelden. Philips kon weliswaar 20 percent meer opzetten dan een jaar geleden en ruim 70 procent meer verdienen, maar de vergelijking werd sterk geflatteerd door een bijzonder slecht eerste kwartaal 1975. Daarbij komt, dat het concern ook thans nog altijd kampt met onderbezet- Deze kans lijkt, gezien de stijgende prijzen op de grondstoffenmarkten, vol strekt uitgesloten. De regering staat thans voor de vraag, ofwel de zaak te laten zoals die is, waardoor van een ombuiging van de prijsspiraal dit jaar niet of nauwelijks sprake zal zijn, ofwel verscherpte maatregelen te nemen, ten einde zo veel mogelijk overeind te houden van de doelstellingen. Centraal Planbureau was deze week nogal actief met voorspellingen en het weergeven van meningen. Zo zou vol gens dit eerbiedwaardige college het economische herstel in ons land vastlo pen en kan dit jaar geen verdere stimu lans van binnenuit verwacht worden om verdere conjuncturele verbeteringen te bewerkstelligen. Alleen het buitenland zal moeten zorgen voor nieuwe orders boven het huidige niveau, zodat de ver dere economische ontwikkeling in ons land gelaten moet afwachten wat ed verder gaat gebeuren. Inmiddels zijn behalve de abonne mentsprijs wel een aantal andere tele foontarieven verhoogd. De overheid is nooit zo kinderachtig met verhogingen, want deze stijgingen varieerden van 11 tot 50 percent. Al met al is uit dit relaas duidelijk geworden dat in de afgelopen maanden de prijsstijgingen mede werden veroorzaakt door de overheid zelf. Informeer eens naar de aantrekkelijke rente. Bel gratis 0017. Haal een folder in het postkantoor. Schrijf - zonder postzegel - naar de RPS, Amsterdam. I

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11