Jaap Zwaan: Met eerlijkheid kom je tegenwoordig niet zo ver meer p Haarlem kan titel pakken Judotoernooi in Schalkwijkhal Hoofddorp dicht STREEKSPORT bij finaleplaats Nicols te sterk voor Schoten SPORTEF Korfbal eugd wordt getest Stormvogels tegen DOS Uitwisseling Velsen en Bergisch Gladbach Dreyer snelste BANKMEES&HOPE NV De Surplus Spaarrekening Uw geld bij de hand en toch een hoge rente? I 1 r Als alles meezit In bekerstrijd: SPORTIEF TREFFEN BEGINT VANDAAG Vergelijkt u eens. Met onze andere spaarvormen. Of misschien zelfs met soortgelijke spaarsystemen. Dan ligt de conclusie voor de hand. DeSurplusSpaarrekeniiig. Hoe werkt dat? Er geldt dus geen enkele opzegtermijn. Maar u moet wel met een dingrekeihing houden: over ieder opgenomen bedrag wordt 1% retourrente in rekening gebracht. ZATERDAG 1 5 M E 1 19 76 14 SPORT O Geen probleem BMH 1 Vedette geld //Z/ZZ^É (Van onze sportredactie) Ton Kamphues: rentree Hij hoefde niet eens mijn rugnummer te weten. Zwaan, zegt-ie je gaat in het boek". Jaap Zwaan: „Haarlem is verreweg de beste ploeg in de eerste divisie". (Van onze judomedewerker) (Van onze bas-ketbalmedewerker) en ROB HOOGLAND (Van onze hortkbalmedewerker) het (Van onze korfbalmedewerker) (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) (Van onze wielermedewerker) A* ff’.’, ,r r-rff* 4 Dus alsu dikwijls geld van deze rekening afhaalt, profiteert u in mindere mate van de hoge rente van 5%%. Dan hebben wij overigenswel andere, voor u voordeliger spaarvormen. Het is een van de problemen van Jaap Zwaan. Een ieder, die ook maar iets met de eerste divisie te maken heeft, weet wie hij is. Daarom ook is de overgang naar die eerste divisie voor hem bijzon der tegengevallen. „Het is een slijtage slag”, die eerste divisie”, zegt hij. „Er wordt verschrikkelijk gebeukt. Ik heb mijn hele leven lang niet zo hard getraind als bij Cambuur en nog heb ik het moeilijk gehad. In het begin zag ik het helemaal niet meer zitten. Ik heb zeker vijf, zes maanden nodig gehad om me aan te passen. Ik moest zelfs in het B-team spelen, zat niet eens meer bij de reserves voor het A-elftal. Dat was na- Ook wanneer u elders uw salarisrekening heeft, kunt u bij ons sparen. Automatische overboekingen maken dat wel heel gemakkelijk. Het treffen vindt plaats op het hoofd- veld van sportpark Schoonenberg, niet omdat er zoveel toeschouwers worden verwacht, maar omdat op het veld van Stormvogels dit seizoen niet meer mag worden gevoetbald. Tegenstander in deze wedstrijd, die om 17.00 uur begint, is de Utrechtse eersteklasser DOS. Stormvo gels versloeg vorige week EDO uit De Kwakel met maar liefst 6-1 en bereikte datrdoor als enige ploeg uit de IJmond de kwartfinales. Ook het Haarlemse TYBB kwam zover. TYBB speelt mor- HAARLEM. Tetramin Nicols heeft in het Pim Mulierstadion weinig moeite gehad met Lottgering Schoten. De lands kampioenen wonnen zonder tot het ui terste te gaan met 5-1. De uitslag: 1 Fr. Dreyer, 2 J. v.d. Horst, 3 T. de Klerk, 4 H. Rutte, 5 P. v.d. Knoop. VELSEN Het eerste gedeelte van de sportuitwisseling die de gemeente Velsen dit jaar heeft met „zusterstad” Bergisch Gladbach wordt vandaag afgewerkt. Van ochtend zijn de Duitse gasten in Velsen gearriveerd en zij kunnen vrijwel direct aan de slag. De sportuitwisseling is uitgesmeerd over twee weekeinden. Vandaag en morgen zjjn basketbal, judo, volleybal, biljarten, korfbal en badminton aan de beurt. Volgende week worden de andere sporten afgewerkt. HAARLEM. De eerste rit van de zomeravondcompetitie om de Ocean-be- ker, die door de Haarlemse wielerclub De Kampioen in het Van der Aart- sportpark werd verreden, is gewonnen door Frits Dreyer. Twee dagen eerder had hij ook al de eerste rit om de Brink-beker gewonnen. ALTIJD WEER OP” HAARLEM. Sportclub Pauel orga niseert morgenmiddag in sporthal Schal kwijk voor de tweede maal het Kenne- mer judotoernooi. Er wordt aan deelge nomen door acht teams, alle bestaande uit tien judoka’s. Sportacademie Amstel veen verdedigt de wisselbeker. De ploe gen zijn verdeeld in twee poules: Am stelveen, v.d. Berg (Amsterdam), Aarts (Haarlem) en Plenckers (IJmuiden) vor men de A-groep, tsrwijl in de B-groep uitkomen Pauel (Haarlem), Dobbelsteen (Hoofddorp), Ken-Am-Ju (Haarlem) Hikari (Zaandam). Het toernooi begint om 13.00 uur. Op het parcours in het sportpark Adrichem won Jack van Hooff van de BC Kennemerland voor de zomeravond competitie voor de tweede keer een interclub-rit. Hij won de eindsprint van een vied man sterke kopgroep. Voor de zomercompetitie waterpolo won het eerste damesteam van VZV in het Amsterdamse Flodapark-bad de ploeg van 't IJ met 2-0. De doelpunten kwamen op naam van Monica Maassen- v. d. Brink en Meta Kaptein. In de eerste slagbeurt nam Nicols al een 3-0 voorsprong. Dit voornamelijk door toedoen van Fokke Jelsma, dlie een homerun sloeg met Boudewijn Maat op de honken. Eerder was Hennie Jenken al over de thuisplaat gekomen. In de derde en zevende inning scoorden res pectievelijk Harm Schiltmeyer en Bill Kelley elk een punt- In de laatste siag- beurt redde Harm Horeman na een wil de worp van winnende werper Jan Dik Leurs voor Schoten de eer (5-1). Leurs kreeg drie honkslagen tegen. Zijn colle ga Herman Beidschat liefst 12. IJMUIDEN. Stormvogels is nog steeds in de slag. Vanmiddag speelt de succesvolle IJmuidense formatie een wedstrijd voor de kwartfinales van de bekercompetitie van het district West 1. Na een tamelijk vlak koersverloop ging Dreyer er met nog drie ronden te fietsen alleen vandoor en bleef - mede door onderlinge rivaliteit van de overige renners buiten schot. Aan de finish bedroeg zijn voorsprong een paar hon derd meter. EGMOND AAN ZEE. Jaap Zwaan heeft de pest in. „Eindelek eens de kans om hier in de buurt een leuk wedstrijdje te spelen”, roept hij. „en dan dit”. Jaap Zwaan (31), eens ausputzer van Telstar en nu op dezelfde plaats opererend bij eerste divisie- ploeg Cambuur, had er zo’n zin in. Eindelijk kon hjj een wedstrijd in het hem zo bekende Kennemerland spelen, eindelijk kon hij aan oude bekenden laten zien dat hij er nog steeds wat van kan. Het zal niet geschieden. Jaap Zwaan werd donderdag door de tuchtcommissie van de KNVB voor één duel geschorst en zaj derhalve het treffen van zijn ploeg tegen de FC Haarlem niet actief meemaken. „En als het nou een terechte schorsing was”, sist hij overtuigd van zijn gelijk, „dan zou ik er nog vrede mee kunnen hebben. Maar ik heb helemaal niets gedaan. Zondag speelden we tegen VVV. Die gasten maakten een geheid buitenspeldoelpunt, de grensrechter vlagte ook. Dat wilde ik tegen de scheidsrechter zeggen en toen schreef hjj me op. Net als Telstar vorig seizoen. Vijf jaar lang had Jaap Zwaan als ausputzer in de Velser formatie meegedraaid. „Toen kwam Castenmiller”, zegt hij, „tien wed strijden voor het einde zei ik dat ik liever niet wilde spelen omdat ik me niet fit voelde. Toen heeft-ie Van Essen opgesteld en sindsdien ik niet meer. Er was geloof ik sprake van een sluimerend conflict, om ’t eens mooi te zeggen. Toen werd me duidelijk dat ze me bij Telstar wel kwijt wilden. Nou, zei ik, dan ga ik toch. Maar nee, zei Castenmiller, er is toch nog helemaal niets zeker. Ik kon trainer worden bij Berdos, maar omdat ik toen nog niet zeker wist of ik wel of HAARLEM. Ruim vijfhonderd pu pillen van de diverse korfbalverenigin gen uit de afdeling Noord-West doen vandaag op het KlOS-tedrein in Nieuw Vennep mee aan een sportdag, die is georganiseerd door de bonds-jeugdcom missie. De kinderen zullen worden getest op hun vaardigheid op zeven onderdelen van de korfbalsport, waarbij voor diver se leeftijdsgroepen prijzen zijn te win nen. Van de verenigingen uit de regio Haadlem-IJmond nemen deel: Aurora. DKV, Heemskerk, KIOS, Oosterkwartier, Rapid, SDO en Watervliet. De wisselprijs voor de beste verenigingsprestatie wordt verdedigd door het Zaanse Roda. In de districtscompetitie werden via een reeks beslissingswedstrijden de laat ste titels verdeeld- In de eerste klasse werd de plaats van het gedegradeerde Alkmaar Guardians ingenomen door DI OS uit Nieuw-Vennep, dat in een extra wedstrijd de reserves van Sea Devils versloeg (65-57). Een uitgelezen spaarvorm ggg •y fï van onze bank. Omdat iedereen graag een hoge U4 ZO rente wil hebben. Maar Z V omdat niet iedereen graag zijn geld voor langere ti jd vastzet. Hoe dikwijls komt het niet voor dat u onverwachts geld nodig heeft. Daarom is er nu de Surplus Spaarrekening: een 5% hoge rente - zonder opzegtermijn. Het programma voor dit weekeinde ziet er als volgt uit: Basketbal: Zowel bij de heren, de dames, de meisjes en de jongens doen de ploe gen van Akrides, Exercitia en Bergisch Gladbach mee. De wedstrijden worden van daag gehouden en beginnen in de sporthal Zeewijk om 14.00 uur. Om 17.00 uur hoopt men klaar te zijn. Judo: De judowedstrijden beginnen vanavond om 20.00 uur in de dojo van Dschen Dui. Morgenochtend om 10.30 uur worden er in dezelfde dojo jeugdwedstrijden georganiseerd. Volleybal: Zowel bij de dames, de heren, de jongens en de meisjes doen de ploe gen van SBIJ, VCIJ en Bergisch Gladbach mee. De wedstrijden worden vandaag gehouden in de sporthal Zeewijk en beginnen om 20.00 uur. Het is de bedoeling dat het toernooi om 22.00 uur is afgelopen. Biljarten: Ook de biljarters werken vandaag de wedstrijden af. Vanaf vanmiddag 16.00 uur wordt er gebiljart in hotel Royal in IJmuiden. Korfbal; De korfbal wedstrijden tussen gecombineerde teams van DKV en Neptu- nus en Bergisch Gladbach worden op paviljoen Schoonenberg gehouden. 14.00 uur. junioren DKV/NeptunusBergisch Gladbach. 16.00 uur: senioren DKV/Neptunus Bergisch Gladbach. Net als voor de deelnemers aan de meeste andere sporten wordt de dag van morgen gebruikt voor allerlei recreatieve doeleinden, zoals het herstellen van vermoeienissen, de vorige avond opgelopen. Badminton: De badmintonners spelen alleen morgen, omdat de sporthal Zeewijk vandaag gebruikt wordt voor andere sporten. Van 11.00 uur tot 13.00 uur staan de wedstrijden op het programma. Dan wordt er een uur gepauzeerd, waarna het laatste gedeelte van de wedstrijden wordt afgewerkt. het moest stellen had opnieuw in niet zou gaan, is dat niet doorgegaan. Ze zouden mijn afscheid fair regelen, zeiden ze. Ik zou drie maanden salaris meekrij gen, als een soort tegenprestatie voor die zeven jaar. Zwikstra zei: alleen als je aan Barcelona wordt verkocht krijg je dat geld niet, dan heb je het niet nodig. Maar de jongens van de spelersraad vertelden me even later al dat ik het niet zou krijgen. Weet je wat ze me gaven? Een envelop met honderd piek en een bos bloemen. Ik heb die brief niet eens opengemaakt. Ik heb hem aan mijn vrouw gegeven en gezegd: koop jij maar een paar schoenen. Ik wist wel dat er niet meer zou inzitten. Het is alle maal erg oneerlijk gegaan, toen. Met eerlijkheid kom je tegenwoordig niet meer zo ver. Ik ben in mijn carriè re twee keer weggeschopt, bij Alkmaar ’54 en bij Telstar. Maar onkruid vergaat niet. Ze kunnen bij mij schoffelen en spuiten wat ze willen, maar telkens bloei ik weer op”. Het zit er dik in dat Jaap Zwaan volgend seizoen Haarlem niet meer als tegenstander zal ontmoeten. „En ik had nog wel wat goed te maken”, lacht hij, „na die 2-6 van de vorige keer. Tegen Haarlem zal ik inderdaad wel niet meer spelen. Die ploeg wordt kampioen. Leuk voor Barry Hughes, ik heb nog met ’m gevoetbald in Alkmaar ’54. Maar Haar lem is verreweg de beste ploeg in de eerste divisie. Zo zie ik het, tenminste. Dat elftal is ook veel beter dan VVV, dat alleen de mazzel heeft dat het een groot publiek achter zich heeft staan. Haarlem niet. Dat vind ik gewoon zielig voor Barry, want die kerel doet er toch van alles aan. Met een beetje mazzel wordt Haarlem zondag al kampioen. Nou, dan heb ik toch nog wat te vieren, na afloop”. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Als alles meezit kan Haarlem zich morgenavond in het feest gedruis storten. Winst op SC Cambuur en verlies van FC VVV tegen een voor de laatste kans op een periodetitel vech tend Vitesse zou voor de mannen van Barry Hughes het kampioenschap in de eerste divisie en promotie naar de hoog ste afdeling betekenen. Hughes zal het elftal ten opzichte van vorige week niet wijzigen. De ploeg die in Zwolle tegen PEC een uitstekende indruk maakte maar het in de slotfase lelijk liet afweten komt ook tegen SC Cambuur in het veld. Dat betekent dus een formatie met Boersma in het doel, Wentink, Fransz, Huyg en Derksen in de laatste vier, Kleton, Peys en Metgod op het middenveld en Sadek, Van de Berg en De Kip in de spits. SC Cambuur mist tegen Haarlem twee belangrijke steunpilaren, centrumspits Kuzmanovic en laatste man Jaap Zwaan, die beiden zijn geschorst. Kuz manovic moet twee duels aan de kant blijven, Zwaan een. Hoewel trainer Atte Bouma zijn elftal zeker niet voor vana vond bekend zal maken, ligt het voor de hand dat de Leeuwarder club in de volgende opstelling op het veld ver schijnt: Tukker; André Roosenburg, Van der Vlag, Duker en Lepez; Claus Roos enburg, Van der Meulen en De Groot: De Blaauw. Haan en Brinks. Telstar, dat vanavond om 19.00 uur in Enschede tegen FC Twente uitkomt, kent in vergelijking tot de wedstrijd van afgelopen zondag tegen Eindhoven twee wijzingen: Fens vervangt de geblesseer de De Wit en Frans van Essen moet zijn plaats als laatste man in de verdediging afstaan aan Ton Kamphues. Laatstge noemde is na een lange blessure-periode weer zo ver, dat hij voor honderd pro cent inzetbaar is. Trainer Joop Castenmiller: „Voordat hij geblesseerd raakte heeft Kamphues zich een kracht van betekenis getoond. Hij verdient weer een kans en in dit stadium van de competitie is dat ook wel verantwoord. Daarmee wil ik niet zeggen dat we de punten tegen Twente min of meer cadeau willen geven, want zo is het natuurlijk niet.” De opstelling van Telstar: Van der Meeren; Driesen, André, Kamphues en Bischot; De Goey, Fens en Jonker: Stout, Van Kooten, Kramer. Hoe het elftal van FC Twente eruit zal zien is nog een zeer onduidelijke zaak. Trainer Kohn heeft in ieder geval niet de beschikking over Gross, Oranen, Overweg. Thijssen, Achterberg en Pahl- pflatz. Ook het meespelen van Jeuring (griep) is dubieus. De thuisclub, die zonder Wil Peeters, Anet Janzweert de onbetwiste topscoor- sler. Haar positieve bijdrage (14-12) zorgde halverwege al voor een 29-15 voorsprong. In de tweede helft, toen floofddorp Annie Lammerts al vrij snel met vijf persoonlijke fouten verloor, slotte het minder goed. De 51-35 zege kwam overigens niet in gevaar. In de finale zal Hoofddorp het moeten opne men tegen de winnaar van het duel tussen Spakenburg en DAS. „ONKRUID BLOEIT tuurlijk een verschrikkelijke tegenvaller. Bouma, die trainer, wilde het met de jeugd doen. Ik ging er zowat kapot aan. Ik dacht: rij ik daar nou die zestigdui zend kilometer per jaar voor. Ik dacht: daar kom ik nooit meer overheen, het is gebeurd. Maar ik ben aldoor blijven trainen. Iedere dag heb ik dat ritje van Sint Maartensbrug (zijn woonplaats, red.) naar Leeuwarden gemaakt. Dat heeft me misschien wel gered. In ieder geval heb ik op een gegeven moment het bestuur gebeld en gezegd dat het zo niet langer kon. Bouma is een goeie trainer, maar hij wist toen nog niet dat je het tegenover een oudere speler niet kon maken om hem in het c-team te zetten. Ik heb om een gesprek gevraagd, maar dat is er nooit van gekomen. Want vanaf de volgende week stond ik weer in de basis. Ben ik gewoon mijn eigen spel gaan spelen, lekker op buitenspel en zo. Sindsdien ben ik er niet meer uit gegaan.” Kampioen in de derde klasse werd Antilopen 4 nadat in de beslissende wedstrijd HOC 4 met 26-21 aan het kortste eind trok- Eredivisieploeg Buitoni verzekerde zich voor het komende seizoen weer van de steun van Gary Freeman- Ten aan zien van het aantrekken van een tweede Amerikaan heeft het bestuur van Buito ni nog geen beslissing genomen. Voor juni hoopt voorzitter Massaro zijn ploeg compleet te hebben. HAARLEM. In de strijd om de NBB-beker hebben de dames van Hoofddorp een belangrijke stap gezet op de weg naar de finale. Tegen het Rot terdamse Hoogvliet legde de ploeg wxn coach Leen Speelman in de Spaarnehal de basis voor de winst al in de eerste helft- Ondanks de uiteindelijke 51-35 zege kwam de winst echter niet zonder moeite tot stand. Duidelijk merkbaar in het Hoofddorpse spel was het ontbreken van het ritme. Op het spodteomplex van DEM wordt vandaag een toernooi voor C- junioren gehouden. Deelnemende vereni gingen zijn TYBB (Haarlem), Vitesse ’22 (Castricum) en DEM. Het toernooi be gint om 12 uur. Voor zondag staat het Theo Smit-toernooi voor A-junioren (aanvang 11 uur) op het programma. Hied zijn de verenigingen WGW (Den Helder), VVZ (Zaandam), Sint MArtinus (Amsterdam en DEM ven de partij. Toen, op een zondagavond, na „sport- in-beeld” zoals Jaap Zwaan het nog steeds noemt, belde de voorzitter van Cambuur. „Of ik zin had om bij hun te spelen. Het was zo rond, want ik kreeg al gauw in de gaten dat het eerlijke mensen waren. Dat en dat kon ik krij gen en dat kreeg ik ook. Ik word nu nog per wedstrijd betaald, vedette-geld noemt de penningmeester het. maar vol gend seizoen gaat dat gelukkig anders worden.” Het kan verkeren, schreef iemand eeuwen geleden reeds. Een half jaar geleden wilde Jaap Zwaan wel vertrek ken bij Cambuur, nu blijkt dat hij zijn contract met de Friese vereniging met een jaar heeft verlengd. „Waarom zou ik weggaan”, stelt hij nu, „het bevalt me nu weer uitstekend. Er zijn mensen die niet kunnen begrijpen dat ik elke dag die rit wil maken. Maar daar heb ik geen moeite mee. Ik blijf bij Cambuur omdat ik het leuk vind en omdat ik het geld goed kan gebruiken. Ik heb een zaak (een nering in antiek, nostalgie en rariteiten, genaamd De Blauwe Knoop te Egmond aan Zee, red.) die lekker loopt, maar nog niet helemaal zoals ik wil. Daarom ook blijf ik voetballen. Om wat achter de hand te hebben. Kijk, als ik vrijgezel was, dan was het geen pro bleem. Dan had ik allang dag gezegd tegen de voetballerij. Misschien dat ik dan nog ergens trainer was geworden, maar meer ook niet. Ik blijf erbij dat voetballen hartstikke gezellig is om te doen, maar als je zoals ik, al zo’n vijftien jaar meedoet en je kent de andere pleziertjes, wil je wel eens wat anders”. Enkele pupillen-elftallen van de voetbalvereniging Velsen nemen vandaag deel aan het Jan Roeser-toernooi van de Amsterdamse club Rood Wit. Drie for maties van de B-junioren van Velsen spe?en morgen mee in het Hollandia- toernooi te Hoorn. Vier teams van de C- junioren weren zich op een toernooi van Meervogels ’31 te Akedsloot. Amsterdam, Herengracht 548, tel. 920 - 5 27 91 11Amsterdam-Buitenvelderl Assumburg 150, tel. 020-42 98 60. Haarlem, Houtplein 8, tel. 023 - 31 59 50

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 14