Verlies voor Jan Timman Chef d’equipe Ben Arts optimistisch over Olympische test ruiters: Guy Thijs al bondscoach KUIPER NOG AAN DE KOP Bill Sheridan naar Remington I SPORT zeker de VARA Kernploegen Dot wordt weer een goeie avond vanavond UflRfl SPORTIEF Nederlandse ruiterequipe een uitgebalanceerd geheel Buitenlandse deelname lijkt van beduidend beter gehalte ...Want als de VARA je nog geen tientje waard is - waar blijven we dan? IN „ZILVEREN” OLYMPIA’S TOER DOOR NEDERLAND: f EMHB 15 SPORT 19 7 6 1 5 MEI ZATERDAG Tfen eerste een paar prachtige, teams,'t zal mij benieuwen wie aan de grote flipperkast komt te staan. Dat is show En dan artiesten, artiesten. «3 Ervaring Tijdrit met als toppers de Three Degrees. Da's nögeens show. Allemaal bij Rudi Carrell op Nederland I. En daarna Hoe bestaat het... Man over de vloeren Simon Carmiggelt.Zet meteen maar aan. En neem een passende beslissing: abonnee worden, automatisch perjaarf.36,80.Ofin iedergeval lid voor een tientje. Bel 02150-48741 of schrijf Ah twoordnr.3 Hilversum. een Ben Arts: „Zeer bewust op dit Olympische jaar gewerkt’’. (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) ra nieuw met deze zes tegenstanders strijd dienen te leveren. Daarnaast verschijnen ook de Verenigde Staten, België, Zwit serland en Polen in de ring. Een sterk deelnemersveld, waarin de Nederlandse ruiters ongetwijfeld zwaar aan de tand zullen worden gevoeld. De verwachting van Arts, en niet van Arts alleen, dat de ploeg sterk genoeg is om deze proef te kunnen doorstaan, lijtyt overigens wel gerechtvaardigd. Immens, ook na Hick- stead zette de stijgende lijn in de presta ties zich voort. ver een BRUSSEL (Belga). Raymond Goe- thals zal het Belgische voetbalelftal niet meer coachen. Op 22 mei, als de Witte Duivels de tweede wedstrijd in het Eu ropees kampioenschap tegen Nederland spelen, zal Guy Thijs, de opvolger van Goethals, op de bank zitten. Thijs zal ook de ploeg selecteren, die voor de haast hopeloze taak staat een achter stand van 5-0 weg te werken. Dit is gistermiddag na een gesprek tussen de Belgische voetbalbond, Thijs en Goethals besloten. Sprinters: Jos Valentijn, Sies Uilkema, Eppie Bleeker. Bert de Jong, Harmannus Moek en Henk Hospes. De VARA, dat ben je zelf. AMSTERDAM (ANP). Na overleg tussen trainers en de landelijke techni sche commissie zijn de voorlopige heren kernploegen voor het seizoen 1976-’77 als volgt samengesteld: Allround: Piet Klei ne, Hans van Helden, Joop Pasman, Klaas Vriend, Jan Derksen en Jan de Vries. daiar nu anders óver. „Ja, ik zie nu, na de laatste prestaties van Ebben en Noo ren, odk wel individuele mogelijkheden voor dit tweetal. Ook Heins hoort er dan wel blij- Trouwens, als we met een team gaan, dan ben je eigenlijk wel verplicht de ruiters ook individueel te laten star ten- Het zou niet bevorderlijk voor de vorm van ruiter en paard zijn om ze al die tijd tot het eind van de Spelen de teamwedstrijd is tenslotte het sluitstuk niets te laten doen-” SOFIA (ANP). Bill Sheridan, de coach van het Nederlandse basketbalte am, zal volgend seizoen de technische leiding van het Bossche Remington op zich nemen- Sheridan, die sinds twee-en- een-half jaar in Nederland is, was tot en met het afgelopen seizoen aan Punch in Delft verbonden- Met de Amerikaan gaat ook Jan Dekker, spelverdeler van Transöl-RZ en het Nederlandse team naar de Bossche Club. Sheridan tekende een contract voor een jaar. Jan Dekker heeft zich in principe voor twee seizoe nen vastgelegd. Volgens de berekeningen, gebaseerd op de inderdaad opmerkelijke prestaties van de laatste maanden, kan er in Aken niets meer fout gaan en zal er, met of zonder Heins, worden voldaan aan de reële eis van het Nederlands Olympisch Comité om in de landenwedstrijd bij de eerste acht te finishen- (Van onze sportredactie) HILVERSUM. Het optimisme en zelfvertrouwen in de Nederlandse Hippische Sportbond is grenzeloos groot. Nog voordat de laatste en beslissende hindernis dient te worden genomen, is men ervan overtuigd dat voor het eerst sinds 1948 (Londen) er weer Nederlandse springruiters in de Olympische ring zullen verschijnen. Zelfs de onzekerheid over het tijdig fit zjjn van topruiter Johan Heins voor de als kwalifi catiewedstrijd geldende CHIO van Aken (18 tot en met 23 mei) heeft de opgewekte stemming in en om de ruiterequipe niet of nauwelijks kunnen aantasten. AMSTERDAM (ANP). In de eerste ronde van de Euwe-vierkamp heeft Timman met wit verloren van Olafsson. De partij Browne-Karpov werd afgebro ken in een stelling die gunstig is voor Karpov De nederlaag van Timman, die voor deze partij twee toernooien had gespeeld zonder ook maar een partij te verliezen, was erg teleurstellend, en ei genlijk volkomen onnodig- Deze verheugende ontwikkeling is de buitenlandse concurrentie uiteraard niet ontgaan. Dat de Nederlanders weer hele maal voor vol worden aangezien, blijkt uit het feit dat onlangs op de Westduitse televisie over Anton Ebben en Henk Nooren werd gesproken als serieuze me daillekandidaten- Hoewel die kwalificatie op zijn minst als voorbarig en toch ook wel te optimistisch wordt gekenschetst door de Nederlandse insiders, heeft het de verantwoordelijke leiders van de NHS wel aan het denken gezet. Heins (29) naar Nederlandse begrip pen bijzonder hoog genoteerd op de internationale hitlijst: tiende. Hij be reikte die .positie met het paard An- trieb, dat hij naar overwinningen in de Grand Prix van Nice, Wembley en Dublin voerde. In 1974 kwam een duidelijke terugval, maar vorig jaar manifesteerde hij zich weer nadruk kelijk als een van de beste Neder landse ruiters. Met het paard Windsor werd hij in het Amsterdamse Bos nationaal kampioen en met Granaat zegevierde hij in de zware Z-compe- BILBAO. De zeventiende etappe van de Ronde van Spanje, van Reinosa naar Bilbao, heeft geen verschuivingen in het algemeen klassement teweeg ge bracht. De karavaan spaarde duidelijk de krachten voor de belangrijke rit van vandaag, waarin naar alle waarschijn lijkheid de beslissing valt. Kuiper bleef dus leider in het algemeen klassement met een voorsprong van 25 seconden op Luis Ocana. Olympia’s Ronde van Nederland be gint op Hemelvaartsdag met een koppel- tijdrit op de boulevard in Scheveningen- Daarna worden er acht etappes verre den. met een totale lengte van iets meer dan 1200 kilometer- De langste rit vindt plaats op woensdag 2 juni en voert de rennerskaravaan van Didam naar Drachten over een afstand van 200 kilo meter. HILVERSUM. De paradepaard- jes van de afdeling springruiters van de Nederlandsche Hippische Sport bond, Anton Ebben, Johan Heins, Hans Horn en Henk Nooren, vormen zoals ook in het Engelse Hickstead met een fraaie derde plaats werd aangetoond een uitgebalanceerde equipe. Anton Ebben is met zijn 46 jaren de nestor. Met zijn legendarische paard Kairouan heeft de Hilversum mer in de zestiger jaren zijn sporen als springruiter al ruimschoots ver diend. Hij was ook twee keer de enige Olympische kandidaat van de NHS (voor Mexico en München), maar beide keren ging het begeerde startbewijs aan zijn neus voorbij. Eerst werd hij door het NOC te licht bevonden en vier jaar later maakte een blessure hem kansloos. Anderhalf jaar geleden klopte Eb ben met het jonge paard Jumbo De sign opnieuw aan de deur van de Timman had de partij rustig opgezet. Na een engelse opening had hij met wit een licht initiatief, zonder dat zwart zich ernstige zorgen hoefde te maken. Olafs son had in de verdedigi ng een openings- nieuwtje gebracht, dat hem vrij gemak- Kielijk spel oplevende en tegen de 20ste zet was remise heel waarschijnlijk ook al had Timman toen misschien nog een licht initiatief. Op dat moment beging Timman echter een fatale slordigheid. Hij gaf volkomen, onnodig een pion weg en stond toen meteen voor een hopeloze taak. Hij kon Olafsson een paar zetten later nog dwingen de pion terug te geven, maar toen was een zwarte vrijpi on al zo ver doorgestoten dat verdedi ging niet meer mogelijk was. van de FICEP een voorstel doen om het amateurkampioenschap, evenals dat voor de beroepsrenners geldt, overal in Euro pa in hetzelfde weekeinde te laten ver rijden. In het Engelse Hickstead werd tijdens het paasweekeinde bewezen, dat de Ne derlandse formatie inderdaad weer mee telt op het internationale podium- In de landenwedstrijd, waarin het viertal werd geconfronteerd met een olympisch par cours vol geniepig opgestelde barrières, werd achter de sterke Westduitsers en de Engelsen de derde plaats veroverd. Deze prestatie krijgt nog meer inhoud als men weet dat de marge tussen de Engelsen en de Nederlanders slechts driekwart tijdfout bedroeg. Verder lieten Ebben, Heins, Horn en Nooren de toch gerenommeerde equipes van Frankrijk, Ierland, Oostenrijk en Zweden achter zich. In Aken zullen de Nederlanders op ritte. Nu beschikt hij bovendien nog over de ruin Romantica, waarmee hij zijn kansen op internationale succes sen nog hoger aanslaat. De 28-jarige Hans Hom beschikt over twee toppaarden: Codex en Winnetou II. Hom, die al enkele jaren in Italië woont en veel heeft opgestoken van de Italiaanse toprui ter Vittorio Orlandi, was vorig jaar op de internationale concoursen de succesvolste Nederlander. Dit on danks het feit dat de achtjarige Han- noveraan Codex tijdens het seizoen 27 mei proloog in Scheveningen, koppel- tijdrit over 4.5 kilometer: 28 mei Rijs- wijk-Schijndel over 170 kilometer; 29 mei ploegentijdrit in Schijndel over 22,5 kilometer, en Schijndek-Eijsden over 159 kilometer: 30 mei Eijsden-Ulestraten over 143 kilometer; 31 mei: Ulestraten- Bladel over 142 kilometer; 1 juni Bla- del-Grave over 126 kilometer; 2 juni Didam-Drachten over 200 kilometer; 3 juni Drachten-Nibbixwoud over 148 ki lometer; 4 juni individuele tijdrit over 23 kilometer in Nibbixwoud, en Nbbiix- woud-Amsterdam over 78 kilometer. vaderlandse top. Zelf dacht hij toen dat Montreal een jaar te vroeg voor hem zou komen en kreupel raakte. Dank zij een opera tieve ingreep is de klasserijke vier voeter nu weer de oude. Winnetou II doet overigens weinig of niets voor Codex onder, hetgeen ook duidelijk bleek tijdens Indoor Brabant waar de combinatie Hom-Winnetou II de grootste winsom (3200 gulden) in da wacht wist te slepen. AMSTERDAM. Vijf buitenlandse wielerbonden hebben positief gereageerd op een invitatie voor de 25e Olympia’s Ronde van Nederland; de inschrijving van een zesde land (Bulgarije) kwam dusdanig laat binnen, dat dit verzoek om deelneming niet meer gehonoreerd kon worden- Oost- en West-Duitsland. alsme de België moeten in deze ronde noodge dwongen verstek laten gaan, omdat ten tijde van Nederlands grootste wieler wedstrijd in deze landen de nationale kampioenschappen op de weg worden gehouden. De KNWU wil naar aanlei ding daarvan op het komende congres De kwaliteit van de vijf buitenlandse ploegen, Denemarken, Spanje, Italië, Sovjetunie en Tsjecho-Slowakije, lijkt beduidend beter dan de laatste jaren het geval was. Mits de twee Oostbloklanden tenminste hun belofte gestand doen een deel van de Olympische selectie naar Nederland af te vaardigen. Dat betekent bijvoorbeeld dat de Tsjechen aan de start zullen komen met onder anderen Peter Matousek, Vlastimil Moravec en Vladimir Vondracek. De Russen willen vooralsnog eerst even de Vredeskoers afwachten, alvorens zij de ploeg defini tief samenstellen. De in totaal dertig buitenlandse cou reurs zullen het moeten opnemen tegen het dubbele aantal Nederlandse renners, verdeeld over de ploegen van Amstel, Van Erp, Soka-Gazelle, Ketting, Miche lin, Batavus, Bic, Bossche Staalbouw, de militairen en een zestal van de organise rende vereniging Olympia. Deze Amster damse wielervereniging probeert zijn ploeg te versterken met Wil van Hel- voirt, dfit seizoen reeds winnaar van drie klassiekers- Wegcoach Joop Middelink heeft inmiddels contact gehad met de momenteel in de Vredeskoers rijdende Van Helvoirt, die de uitnodiging in be raad heeft. „WE KOMEN IN AKEN BIJ DE BESTE VIJF” Aanvankelijk werd individuele uitzen ding van welke ruiter dan ook voor ónmogelijk gehouden (de eis van het NOC was een redelijke kans op een plaats bij de beste tien). Ook door Ben Arts. Maar de Amsterdammer denkt ren vorig jaar al wel aanwijzingen, dat de pogingen van Ben Arts en de zijnen om hogerop te komen serieus dienden te worden genomen, maar dat het allemaal zo snel zou gaan, kon toch niet warden verwacht. Vooral niet, omdat vele voor gaande initiatieven m aan de bijna chronische bloedarmoede in het wereldje van de springruiters een einde te maken zonder het gewenste resultaat waren gebleven. Het heeft de NHS nooit echt aan talenitvolle ruiters ontbroken, maar de bij hen passende paarden waren er niet of werden snel nadat er opvallende prestaties waren geleverd voor veel geld naar het buitenland verkocht. Aan die grote uittocht van toppaarden is nu nagenoeg een einde gekomen en men is er zelfs in geslaagd voor de Olympische kandidaten viervoeters van kksse te krijgen- Ben Arts weer: „We hebben zeer be wust op dit Olympische jaar gewerkt en onze topruiters hebben nu de beschik king over zes paarden met Olympische kwaliteiten. Als je zo eens in de landen om je heen kijkt, steken we zelfs vrij gunstig af. Echt, we hebben nog nooit zo’n brede, kwaliteitsrijke basis gehad. Als we ooit de mogelijkheid hebben aan de Spelen deel te nemen, dan is het nu.’’ Bennie Kuiper: in leiderstrui beslissende etappe tegemoet. Browne gaat misschien van Karpov verliezen en als dat zo is heeft hij dat geheel te wijten aan zijn merkwaardige gewoonte om ongeveer de helft van de partij in zijn laatste vijf minuten be denktijd te spelen. Tot de 25ste zet werd een partij Browne-Smejkal uit het laat ste Hoogoventoernooi nagespeeld, toen week Karpov af en Browne deed een voor de hand liggende zet die hij ok tegen Smejkal had gespeeld- De stelling was toen ongeveer gelijk, maar daarna kreeg Browne toch langzamerhand met kleine moeilijkheden te kampen. In de stelling waarin de partij werd afgébro- ken heeft Karpov een pion meer en behoorlijke winstkansen- In de tweede ronde (vandaag) speelt Timman met wit tegen Browne en Olafsson met wit tegen Karpov- Tour de France-dlrecteur Felix Levitan heeft gisteren In Oegstgeest de contracten getekend, waardoor definitief bekend is ge worden dat Leiden de startplaats is voor de Tour van 1978. De 28-jarige Rus David Rigert vestigde in Kazakstan drie wereldrecords bij het gewich theffen in de zwaargewichtklasse. Hij stootte 180 kilo, drukte 221 kilo en kwam tot een totaal van 400 kilo. Bij atletiekwedstrijden in het Russische Sotsji liep Valentina Gerassimova de 800 me ter in 1.58.6. Op de 3000 meter steeple chase noteerde Jonas Grigas 8.26.8 en Alexander Barysnikov stootte de kogel 21.21 meter van zich af. In alle drie gevallen betrof het de beste wereld-seizoenprestatle. Het Nederlandse dames-basketbalteam loor in Faenza met 50-62 van Italië na ruststand van 27-35. Met het aanwijzen van de heer J. H. Elzerman is de medische staf voor de Olympi sche Spelen In Montreal compleet. Eerder had het NOC de heer De Jongste benoemd tot chef van het medische team en de heer Stuur als lid van het medisch begeleidingsteam. Het voortbestaan van eerste divisieclub FC Den Bosch Is voorlopig verzekerd. De ge meenteraad van Den Bosch besloot tegen de aanx ankeltjke verwachtingen in de club te subsidiëren. Door drie overwinningen met een maxima le score (twintig punten) tegen respectievelijk Bermuda's, Filippijnen en Mexico Is het Ne derlandse bridge-team In Monte Carlo tijdens de Olympiade opgeklommen naar de zeven doende plaats. De Italiaan Domenico Adinolfl verdedigde in Rome met succes zijn Europese titel in het halfzwaargewicht. Uitdager Kakolewicz (W.Dld.) verloor in de achtste ronde door interventie van de arbiter. Twee tussenstanden van Davis Cup-wed strijden: West-DuitslandRusland 0-2. Honga rije—Egypte 2-0. De Hilversumer Anton Ebben, die zich onder vrijwel ideale omstandigheden in Bosch en Duin voorbereidt, d eAlmeloër Johan Heins, de in Italië wonende, maar in verband met de voorbereiding tijde lijk in Nederland verblijvende Hans Horn en Henk Nooren uit Dalfsen moe ten die unieke kans waarmaken. Volgens Arts is dit kwartet daar zonder meer toe in staat- „Ebben brengt met zijn 46 jaar een enorme dosis aan ervaring mee; Heins heeft al voldoende laten zien een groot vakman te ztjn; Horn paart klasse aan routine; de jonge Nooren is beslist een bijzonder talent, kortom we hebben echt een goede ploeg-” Aanvankelijk was voor deze rit de maximaal toegestane afstand van 170 kilometer, maar door een omlegging in de buurt van Meppel zal circa 30 kilo meter meer moeten worden afgelegd, mits tenminste toestemming wordt ver kregen voor een rit van dergelijke leng te. Het etappeschema ziet er als volgt uit: hij was ook beslist niet van plan zijn paard te forceren om toch in Canada te kun nen uitkomen. Integendeel, hij bege leidde Jumbo Desig zeer zorgvuldig en uiterst geduldig naar de top. De sondanks (of misschien wel dank zij die aanpak) ging alles veel sneller dan hij had verwacht en is de combi natie Ebben-Jumbo Design nu wel degelijk van internationaal gehalte. Drie jaar geleden stond Johan „Natuurlijk”, zegt chef d’equipe Ben Arts, „zal het een verzwakking van de ploeg betekenen als Heins nfiet kan star ten- Op Koninginnedag heeft hij tijdens een concours in Amsterdam zijn knie gekneusd. Maar het ziet er nfiet ongun stig “it; hij loopt alweer normaal. De dokter moet straks beslissen of Heins kan uitkomen. Mocht het besluit nega tief Uitvallen, dan zal ik ter plaatse een vervanger voor Johan aanwijzen. Miaar hoe dian ook, ik dacht dat we in Aken zeker bij de eerste vijf kunnen eindi gen.” Na een groot aantal magere jaren, waarin Nederland op de belangrijke in- ternationale evenementen genoegen moest nemen met een figurantenrol, mag de sprong naar de top door de topruiters zonder meer spectaculair en ook verrassend worden genoemd. Er wa- De rit naar Bilbao leverde een over winning op voor de Belg Arthur van de Vijver. Hij had aan de finish een voor sprong van negen seconden op de Spanj aard Gandarias. Aad van den Hoek werd op ruim drie minuten vierde. Van de Vijver was al kort na de start ontsnapt, had aanvankelijk gezelschap van o.a. Karstens, maar had de langste adem. Onder leiding van de befaamde Westduitse vedttte Hans Gnther Winkler heeft de pas 21-jarige Henk Nooren zich, de laatste twee jaar bijzonder snel tot een topruiter ont wikkeld. In 1974 was hij met het paard Funest ook al Nederlands kampioen. Funest is echter niet ge schikt om Nooren in Montreal met kans op succes over de olympische hindernissen te brengen. Meer moge lijkheden heeft hij met Pluco, die in het voorseizoen al aan de verwach tingen voldeed en ook in Hickstead de eerste keus van Nooren was. W'

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15