Prijsstijgingen bemoeilijken FUNCTIONARIS AMERIKAANSE BEURSCOMMISSIE: Overleg Botha- Kissinger over zuidelijk Afrika Brandbestrijders op tanker Geen werktijd- verkorting meer bij Hoogovens 32 Arrestatie na brandje Systeem-Sparen H t i I i I sanering van de economie DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN I ./paarbank I 1 4 .1 i fllili Het woord is aan 1 Nog geen beslissing over kernreactor voor Zuid-Afrika Hartzeer 4b-— Kans op regenbui AGENDA pagina 7 Aantal pagina’s vandaag: Vandaag in V ra Olie Thijs (Van onze parlementsredactie) 6ERALD FORD EN NU DE DEUR UIT.... Weerropporten 2 Kerkdiensten 9 Radio en tv 10 Strips 11 Economie 13 Toerisme 14, 15 Sport VM DER VOORER’S BROOD MUR OKI 1$ LEKKER!! ZATERDAG 15 MEI 1976 66e jaargang nummer 164 Aantjes over socialisme Tekort aan gesprekspartners Wegenwacht voor monumen ten Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 10 Van uw spaargiro leggen wij elke maand automatisch iets voor u opzij! Binnen- en buitenland 2, 3, -lue/t nadedond- DEN HAAG. De tegenvallen de prijsstijgingen maken het voor de regering extra moeilijk een sa neringsplan voor de economie op te stellen. Het kabinet zal zich dit weekeinde weer buigen over het veelbesproken plan om tien miljard gulden te bezuinigen op de uitgaven tot 1980. Den Uyl was gisteravond niet pessimistisch, maar hij zei wel dat de zaak nog lang niet in kan nen en kruiken is. -iz ...J «lv ■k I Huwelijksadvies Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. w/uu/uiiiiM/niiiuuiuuiuuui Woordspeling Verkiezingen Jmuider Courant J. Einander: t 37 40 p kwartaal lp post t 49 I p iaat f 146 90 (p post t 189 Hoofdredactie; Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, II. P Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling f 13 p mnd Bewijzen van transacties Lockheed-prins Bernhard (Zie verder pag. 3) (ADVERTENTIES) (waarin opgenomen „Erbij”) 4 I 6 geldig tot (Van een onzer verslaggeefsters) E. H. C. O. b.v. Puin- en vuilafvoer per container Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023* 319245 (Van onze redacteur in Washington, Henk Leffelaar) BEVERWIJK. De Beverwijkse poli tie heeft in de afgelopen nacht een 18- jarige jongeman uit Beverwijk gear resteerd, die ervan verdacht wordt brand te hebben gesticht in een fietsenloods van de Alpha-Sociëteit. In de loods lagen hoofdzakelijk oude kranten opgeslagen. De verdachte was eerder op de avond met nog een andere knaap de soos uit gezet wegen ruzie aan de bar. De brand, die omstreeks kwart voor één was uit gebroken, was door de brandweer snel geblust. Die Einstein heeft ook het bus kruit niet uitgevonden. aan dwangmiddelen, dwangmiddelen, hardere wellicht wellicht TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 ASSUR. KANTOOR W. F. BUDDING LEIDSEVAART 92, HAARLEM Tel. 023-317479 (ook buiten kantooruren) -<ƒ■ Aanvankelijk zonnig, maar later kans op wat regen. Overwegend matige, aan de kust zuidweste lijke wind. Temperaturen 15 tot 22 graden. Weersverwachting, zondagavond IJMUIDEN (ANP). Hoogovens zal geen verlenging van de werktijdverkor ting aanvragen. De thans lopende perio de van zes weken ging op 11 april in. Er was voor 780 man voor gemiddeld 21 pet werktijdverkorting aangevraagd. LA CORUNA (UPI). Volgens de laatste berichten uit Noord-Spanje is gisteravond laat een ploeg brandbestrij ders van de Spaanse marine erin ge slaagd aan boord van de tanker Urquio- la te komen. Volgens minister-president Den Uyl is deze kwestie in de ministerraad van gisteren „nauwelijks ter sprake geko men”. Volgende week zou het kabinet zich met de zaak gaan bezighouden. Het is inmiddels vrijwel zeker dat Zuid-Afrika de politiek omstreden order van 2,5 miljard gulden aan het Ameri- kaans-Nederlands-Zwitsers consortium heeft gegund. General Electrics heeft bij de Amerikaanse commissie voor toezicht op de kernenergie al een exportvergun ning voor twee kernreactoren aange vraagd. WASHINGTON. Een topfunctiona ris van de Amerikaanse Commissie voor het Beurswezen, die geleid wordt door bet Congreslid Roderick Hills, heeft verklaard dat de commissie over vol doende bewijzen beschikt om aan te tonen dat Lockheed fondsen aan prins Bernhard heeft overgemaakt. Jonggehuwden die voor hun wittebroodsweken naar de bad plaats Nahariya in Noord-Israel komen, kunnen gratis advies van een psychiater krijgen voor hun eventuele liefdesproblemen. Naar een woordvoerder van de ge meente gisteren meedeelde, is deze service in het pakket van de plaatselijke VVV opgenomen om een gelukkig huwelijksleven voor de betrokkenen te verzeke ren. Het toebrengen van grote schade aan een gewichtig algemeen belang is nu niet direct een praktijk die bewondering of steun verdient. Toch moet de wijze waarop nu al jaren met het gewichtige algemene belang van hartpatiënten in Nederland wordt omgesprongen worden gekarakteriseerd als „het toebrengen van schade”. Een vaak herhaald beroep op de vrij gevigheid van het Nederlandse volk voor de bestrijding van hart- en vaatziekten wordt nu al jaren doorkruist door een uiterst onverkwikkelijk gekibbel tussen twee organisaties die dezelfde doelstel ling zeggen te hebben: de Nederlandse Hartstichting en de Nationale Hartactie. In 1971 al vochten deze twee organisa ties zich door het juridische bestel heen naar het Amsterdamse Hof, dat de ver antwoordelijke organisatoren gebood zich voortaan te onthouden van denigre rende uitlatingen aan elkanders adres. Niettemin: de ruzie ging voort en zelfs zodanig diat beide instellingen ieder een maal de voorgeschreven boete-dwang- som van duizend gulden moesten betalen. Een boete die indirect uit de beurzen van de vrijgevige, charitatieve Nederlan ders kwam. Nu is het opnieuw raak: een kort geding voor de Haagse rechtbank naar aanleiding van „denigrerende uitlatin gen”. De zaak wordt juridisch uitgeplo zen en het is aan de rechter om de schuldvraag te beantwoorden. Afgezien van deze juridische beoordeling kan men zich afvragen met welk recht deze op werkelijke nood van zieken gebaseerde inzamelingsorganisaties nog een beroep op de medemenselijkheid van het pu bliek kunnen doen, als zij er zelfs niet in slagen hun edele doeleinden te stellen boven een ordinaire touwtrekkerij die al jaren geleden is begonnen en telkens weer de lust van de gever bederft. Onberekenbare schade wordt op deze manier toegebracht aan de hulp, die zo hard nodig is. Er zou met harde hand een einde aan de rivaliteit moeten wor den gemaakt, maar in ieder geval zou moeten worden uitgezocht welke belem meringen er aanwezig zijn voor de een heid van actie op dit gebied. Als het geruzie aan personen ligt, dan zouden deze moeten worden uitgesloten van de activiteiten ten bate van de hartzorg. In de huidige situatie lijken partijen bereid om te blijven duelleren en de daaraan verbonden boetes te betalen. Dat geld gaat naar de rijkskas waaruit de juris ten moeten worden betaald wier tijd eigenlijk ook al te kostbaar is voor dergelijke mondgevechten. De lijders aan hartziekten kunnen van deze soort acties alleen nog meer hart zeer krijgen. Deze functionaris, die niet met naam en toenaam genoemd wenste te worden, zei dat hij verbaasd en verontrust was over berichten uit Nederland dat de Commissie-Donner overtuigd zou zijn van de niet-betrokkenheid van de prins bij deze affaire. Hij zei dat de Commis sie voor het beurswezen, over documen ten beschikt en over persoonlijke getui genissen, dat Lockheed de prins geld heeft uitbetaald. Over enkele maanden, vermoedelijk in september, zal de Beurscommissie een rapport publiceren waar in alle feiten over de Lockheed-affaire worden weer gegeven, aldus de functionaris. Hij bena drukte dat de Beurscommissie zich daar bij niet laat beïnvloeden door een even- Ambtenaren - zelfstandigen - loon dienst boven loongrens, hoeveel be taalt U voor Uw ZIEKTEKOSTEN- OF ZIEKENFONDSVERZEKERING? Bij ons 83,60 per maand. Extra kor ting 5-20%. Voll. 100% vergoeding: ziekenhuis enz. specialist medi cijnen huisarts. Bijzonder geschikt voor hen, die vrij willig in een ziekenfonds verzekerd zijn. Na telefonische afspraak bezoek aan huis. Het beeld van de markt verbetert volgens Hoogovens langzamerhand, al treden per produktsoort nogal verschil len op. Zo is de situatie voor dikke platen hoofdzakelijk bestemd voor de scheeps bouw) en voor betonstaal slecht. Het besluit is mede genomen met het oog op de op handen zijnde vakantieperiode. Voor die afdelingen waar de capaciteit nog onvoldoende kan worden benut, zal gebruik worden gemaakt van de moge lijkheid personeel aan andere afdelingen uit te lenen of zal incidenteel werkver- lof worden gegeven voor rekening van het bedrijf. IGaat vanzelf! if Het heeft er lang naar uitge zien dat hij het niet zou doen, maar gisteren heeft president Ford dan toch munt geslagen uit het feit dat er tal van Amerika nen in een Ford-auto rondrijden. Als spreekstalmeester in zijn eigen verkiezingscircus zei Ford in Johnson City, Tennessee: „U hoeft uw Ford niet voor een ander merk in te ruilen.” Fords medewerkers verklaar den gisteren dat de president goede hoop heeft de aanvallen van het „concurrerende merk”, Ronad Reagan, te kunnen af slaan. tueel eerder uitgebracht rapport van de Commissie-Donner, dat de prins vrij zou kunnen spreken van enige dubieuze fi nanciële relatie met Lockheed. Uit andere bronnen wordt vernomen dat C. H. Rohp, een van de financiële topexperts van Lockheed in West-Euro- pa op het tijdstip dat de betalingen aan prins Bernhard zouden zijn verricht, gis teren vertrokken is naar Los Angeles voor een onderhoud met de Lockheed- advocaat John W. Martin. Het vermoe den bestaat dat- Roha na dit onderhoud met Martin een gesprek heeft met de twee leden van de Commissie-Donner (Donner en Peschar), die zich op het ogenblik voor een tweede bezoek in Los Angeles bevinden. Verder is bekend ge worden dat de heer Roha niet in Arizo na woonachtig is (waar hij wel een huis in bezit heeft in het bejaardenstadje Sun City), maar dat hij in feite in Dortmund woont. Roha, die van plan is na zijn bezoek aan Los Angeles de Olympische Spelen in Montreal bij te wonen, zou zich daarna weer in Dortmund willen vesti gen. Hij is getrouwd met een Duitse vrouw. In met Lockheed bekende krin gen wordt Roha nu ook genoemd als een van de personen die meer weten van de onlangs in omloop gebrachte vervalste documenten in verband met betalingen van Lockheed aan prins Bernhard. Uit kringen van de senaatscommissie van Frank Church is verder bekend geworden dat drie Lockheed-functiona- rissen (ex-vice-president A. C. Kotchian, de ex-president-directeur Daniël Haugh ton en de Lockheed-advocaat Fife in Londen) ieder onder ede in besloten zitting hebben verklaard dat zij op de hoogte waren van directe betalingen door Lockheed aan prins Bernhard. In een van de notulen van deze beslo ten zittingen met de senaatscommissie staat letterlijk dat Haughton „opdracht” gaf om een bepaald bedrag aan de prins uit te betalen. DEN HAAG. Het kabinet heeft nog steeds geen beslissing genomen over het verstrekken van een exportkredietga- rantie aan een Nederlands consortium dat samen met de Zwitserse onderne ming Brown-Boveri en het Amerikaanse bedrjjf General Electrics heeft ingeschre ven voor de bouw van twee kerncentra les in Zuid-Afrika. In Alaska wordt sinds korte tijd olie gewonnen. Een donker spoor van de pijpleiding (en alles wat daarom heen wordt gebouwd) wordt getrokken door het witte landschap. Maarten Nederhorst en Jos Lubsen van de NOS reisden voor een reportage van deze nieuwe aanslag op de natuur naar Alaska. In Erby een gesprek dat Ferry Tromp met hen hgd over de „olie uit de Ijskast”. Het is niet de gewoonte van Bill Slate om bezoe kers aan zijn ser vice-station in Eugene in Oregon (V.S.) de deur te wijzen. Maar een keer moet toch de eerste keer zijn. Het zal zijn klandizie echter niet schaden, want het betrof een elf tal eende-kuikens, die hem met een bezoek vereerden. moeder-eend het station KAAPSTAD (AP). De Zuidafri- kaanse ambassadeur in de Verenigde Staten Botha en de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Kissinger zullen op korte termijn besprekingen gaan voeren over de situatie in zuidelijk Afrika, aldus heeft de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken Muller gisteren in Kaapstad bekend gemaakt. vat fit M Muller reageerde op de verklaring die Kissinger donderdag heeft afgelegd voor de commissie-buitenland van de senaat. Kissinger zei daarin voornemens te zijn „serieuze besprekingen te gaan voeren met Zuid-Afrika over de politieke evo lutie in zuidelijk Afrika”. Zowel Zuid-Afrika als Rhodesië heb ben ernstige kritiek uitgeoefend op het feit dat Kssinger hen niet heeft bezocht tijdens zijn recente reis door Afrika, tijdens welke hij een nieuwe beleids- koers aankondigde. Gisteren heeft de voorzitter van de VN.-commissie voor dekolonisatie, am bassadeur Salim Salim van Tanzania, opgeroepen tot het verbreken van alle verbindingen met Rhodesië. Deze druk op de blanke minderheids regering zou, gekoppeld economische economische een lange oorlog met alle nadelen van dien kunnen voorkomen. (Zie verder pagina 3). Wie is Guy Thijs, de nieuwe coach van het Belgische na tionale voetbal team? Rob Hoog land zocht de vriéndelijke Vla ming op in de vroegere „Hel van Deurne”, het stadion de Bos uil van FC Ant werp. Thjjs weet zijn spelers te bezielen. Hij is geen man van diplomaakes. De had het station van BUI verkozen om haar eieren uit te broeden, maar toen het broedsel zover was, dat het op eigen kracht het station in en uit liep, zag Bill zich genoodzaakt de donzige bezoe kers de deur te wijzen. Losse nummers 60 i De premier is deze week onaangenaam verrast door het percentage van de prijsstijging over april: ruim twee per cent. In de eerste vier maanden van dit jaar zijn de prijzen met 4,59 percent gestegen. De vorige drie jaren was dat gemiddeld 4,14 percent- Het komt vol gens de premier geheel voor rekening van de enorme prijsstijging van de aard appelen. Verder waren het vooral an dere voedingsmiddelen die de kosten van levensonderhoud doen stijgen- Maandag zal minister Lubbers van Economische Zaken de Tweede Kamer een brief sturen met een overzicht van het verloop van de prijzen- In die brief zal ook een overzicht worden gegeven van de ontwikkeling van de inkomens en tarieven in de sector van de vrije beroepen. Premier Den Uyl zei dat het nog steeds de bedoeling is dat de Kamer rond 20 mei een nota krijgt over het gehele sociale, financiële en economische beleid voor de komende jaren. Op grond De voorverkiezingen voor het Amerikaanse presidentschap begin nen in een beslissend stadium te komen. Wie worden de twee grote kandidaten? Fords campagneleider Rogers Morton riep uit na de neder laag van Ford in Nebraska: „als hij ook in Michigan verliest ga ik de stoelen op het dek van de Titanic niet meer recht zetten”. Hij moest zijn excuses aanbieden voor „ver keerde woordkeus”. De verkiezingen zijn voor de buitenstaander een verwarrend geheel. Ron Brown heeft alles op een rijtje gezet. van dat beleid zal de regering eind mei, begin juni met de sociale partners gaan praten. Het zal daarbij gaan om het arbeidsvoorwaardenbeleid voor het ko mende halve jaar. Het staat intussen wel vast dat de regering de Kamer gaat voorstellen om ter stimulering van de werkgelegenheid vergaande maatregelen te nemen. Daar bij zal diep worden ingegrepen in de bestaands regelingen die steun bieden aan ondernemers met uitbreidingsplan nen. In dat kader is een oud en al vaak besproken plan het vervangen van de globale investeringsaftrek door een ge richte subsidie voor ondernemers die aantoonbaar mensen aan een baan gaan helpen-

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1