In het socialisme zit potentieel een geweldig stuk onverdraagzaamheid 1 o J lü HM O I 20 Van Kemenade Doopformule Kruisinga üi Wiegel Anders zonder CHU h? door Max L. Snijders Berekening 1 A WMI Aantjes spreekt de taal die zijn mensen verstaan »w ..Ja. dat denk ik wel" „Ja, dat ook". RANT 3). Ik vind dat nu de beurt aan de Is die houding van: gij, kiesvereni gingen moet het tussen nu en sep tember zelf maar beslissen, bedoeld om de achterban ertoe te brengen het hele CDA niet te laten door gaan? Als hij daartoe een jaar gele den had opgeroepen, zou hij een nederlaag hebben geleden. Maar sinds zijn magistrale uiteenzetting over wat hij beschouwt als evangeli sche politiek op dat CDA-congres in Breda, heeft hij duidelijk aan steun gewonnen. Als hij nu wilde... Bij nader inzien had ik dat ook rechtstreeks kunnen vragen, want Aantjes is over zijn motieven van een verbluffende openhartigheid, en het gebeurt maar een enkele keer dat hij zegt: Nou moet ik even voor zichtig zijn hoe ik dat formuleer. Hij zegt dat, nadat hij eerst met enige trots de naar zijn aanwijzin gen bij elkaar getrokken herenhui zen aan de Utrechtse Koningslaan heeft laten zien. In 1951 na zijn doc toraal „Ik bezat honderd gulden en ik moest nog tweehonderd gul den betalen aan mijn repetitor” is hij in een van die huizen in dienst getreden van de Christelijke Aanne- mersbond, die later gefuseerd is met de katholieke en nog later met de neutrale en waarvan hij ten slotte opklom tot algemeen secretaris. „Ik had het secretariaat willen kie zen, maar Berghuis, die toen voorzit ter was van de AR, zei: wij hebben nu zoveel aan energie in je opleiding geïnvesteerd, dat je de partij niet de rug kunt toekeren”. Er kwam een compromis. Aantjes bleef adviseur „maar niet politiek adviseur" van de werkgeversorganisatie. Hij heeft er zijn werkkamer nog. bleef een auto rijden van de bond en hield de - goedkope etage boven het kantoor. tevoren een diepe inzinking had ge had, die hij naar zijn gevoel nog niet helemaal te boven was. Ook dat kan voortaan dus niemand meer „ont dekken”. behoort wel geen eigenaar te zijn van de onderneming, maar wel van het geld dat hij erin gestoken heeft". De KVP heeft pas kort geleden voorkeur uitgesproken voor voort zetting van de samenwerking met de PvdA. schappij en zorg voor de zwaksten. dat zijn redenen om nu voorkeur te hebben voor samenwerking met de socialisten. Maar met diezelfde soci alisten heb je vaak de grootste moei te als ’t gaat om de vraag wie die zwaksten dan zijn. Maar wie binnen het CDA zegt er nu nog: we willen samenwerken met de VVD? Toch is die verduidelijking van de koers van de KVP het gevolg van uw kritische opstelling op het CDA- congres in Breda. Daarvóór lieten Andriesen en Vergeer nog alle mo gelijkheden open. „Dat zou kunnen". „De KVP moet zuinig zijn op Andriessen. Hij wordt vaak on derschat’’. verkiezingen, niet een andere is dan die je hebt uitgesproken vóór de verkiezingen". En de vraag is of dat ook haal baar is met de CHU en of daarop uw tactiek tege nover de CH is gebaseerd. En uw kritische houding tegen over de CHUkomt dus niet voort uit gebrek aan vertrouwen in die partij of uit, laten we zeggen de afwezig heid van grote sympathie voor Krui singa? „Ed van Thijn is een van de weinige socialisten die echt vin den dat middenstanders tot de zwakke groepen behoren. De meeste socialisten zeggen dat ook wel, maar menen het niet" jaar langs uiterst moeizame weg hebben opgebouwd. OURCA te ko® iderstoe m3® Schipla» 8746 REN. o® Vind, Cl IJmuiden w gelakt -EMENT st, make- r. 500 i 18 uw Heeft de KVP eigenlijk niet al geconstateerd dat 't niet zal lukken, door de noodprocedure te beginnen die ertoe moet leiden dat ze zonodig toch met een eigen kandidatenlijst aan de verkiezingen deelneemt? zover hoeft t helemaal niet te ko men. De KVP heeft ’t in handen. Dat is hij lacht een positie die die partij altijd graag inneemt. En 't gaat toch om niks anders dan wat KVP en ARP in de afgelopen drie TELEN v -obeert u Iriks, de a Neder- riendriks 116 Tel Hij lacht, kijkt bedachtzaam, aar zelt en zegt: hoe zal ik dat nou for muleren zonder...: „Er wordt altijd bij gezegd dat het een „redelijke" PvdA moet zijn. En ik zeg dat niet uit wantrouwen jegens- de KVP. maar je kunt er toch twee kanten mee uit. Want je moet er ook voor oppassen dat de voorkeur die wordt En toch zegt u, op de laatste partijraad, terwijl u zo duidelijk de weg wijst voor het CDA in een pro gressieve richting zoals ontwikke lingshulp, steun aan de zwaksten in de samenleving; toch zegt u dat uw voorkeur voor voortzetting van een samenwerking tussen progressieven en christen-democraten, géén prin cipiële voorkeur is, maar „een door de omstandigheden bepaalde en in beginsel tijdelijke politieke keus". Hoe is dat te rijmen met een princi piële opstelling in de politiek? KVP is om zijn betrouwbaarheid als bondgenoot te bevestigen. De CH moet de voorwaarden zó aanvaar den, of niet. En anders maar zonder CH. Maar als de KVP zich achter de vier voorwaarden stelt, zal ook de CHU ze aannemen daar ben ik van overtuigd. Anders komen er in terne problemen bij de CH. De sleu tel voor het CDA ligt daarom bij de KVP. De KVP heeft t in handen om de voorwaarden die de ARP stelt, aanvaard te krijgen”. [regels 3 3 3 3 4 5 6 6 7 _2_ _3_ _6_ _7_ _8_ _9_ 10. Politici vertellen dit soort dingen vandaag de dag, denk ik. Dat voor komt latere verwijten dat ze iets hebben achtergehouden. Een week eerder heeft Aantjes aan Bibeb van Vrij Nederland verteld dat hij in 1967 is gevraagd voor het ministerie van volkshuisvesting en daarvoor heeft bedankt, omdat hij drie jaar Over dat spanningsveld tussen principes en tactiek, waarover we zijn begonnen, zegt hij: „De vormge ving kies ik heel overwogen en ik geniet ervan om ze aan te spreken in een taal die ze pakt". Hij vertelt hoe Schakel na de formatie van 1973 het kabinet-Den Uyl veroordeelde met een deel van de doopformule: „Het kabinet is in zonde ontvangen en in ongerechtigheid geboren", waarop hij, Wim Aantjes. die voor de for matie mede verantwoordelijk was, pareerde met de voltooiing van die formule en zei: maar dat hoeft niet te betekenen dat het „in allerlei el lendigheid, ja de verdoemenis zelve, ten onder moet gaan". Dat brak de spanning, dat is een taal die aan spreekt in antirevolutionaire verga deringen i de uit- Irote sor- a. Keuze tz. 5 jr. op con- ct van de te klant i fabriek- ïf ƒ795 Toonza- ek, Hout- I, Zonne- ostzaam tem 371 tot 18 u. 5. Geo- za. tons IENKAS Hs en st, jen va iumeaux Iser, ±6 W. spul, 5. V. De» sberglaan i uur). IJ- I naat 169,50 age Gr D. Gracht Aantjes houdt van een uitbundige taal met de handen Boven aan de pagina: Aantjes verklarend bij Van Thijn; hierboven: een breed gebaar in gezelschap van Andriessen: onder: Den Uyl wat afremmend Hij vertelt hoeveel gemakkelijker zijn kinderen het hebben om een opleiding te volgen omdat ze door hun ouders worden gestimuleerd en vergelijkt dat met zijn eigen dage lijkse fietstochten vroeger, naar Sliedrecht en vandaar met de trein naar Rotterdam om de middelbare school te kunnen volgen. Zo komen we op Van Kemenade: „Ik heb geen wantrouwen tegen hem. Maar hij is daarin een echte socialist, dat hij denkt, dat als je alles goed regelt, dat 't allemaal beter wordt. Zo is 't niet: je moet wel ruimte maken dat zich iets ontwikkelen kan, maar de ontwikkeling zelf kun je niet af dwingen. WAND- gdkamsf boeken- wit m« ten; Op- sterke 80x190 voordelig afboetiek tation TASSEN Alleen txi 5, H'lem e riemen el 023 Hij zegt dat hij dat gebrek aan vertrouwen ook heeft tegenover de eigen aanhang. Hij vreest dat men het CDA „waarvan ik hoop dat het er komt", zal kiezen terwille alleen van de eenheid, of „omdat we niet meer terug kunnen" En hij zegt ook dat hij heel goed is met Kruisinga. Maar er zijn een aan tal irritaties opgewekt door de CHU, onder andere vlak voor zijn eigen laatste partijraad, toen voorzitter Van Verschuer hem in een CH- publikatie verweet eigenlijk liever te hebben willen werken met de KVP van De Zeeuw dan met die van An driessen: een onmiddellijk door Aantjes geschreven verweer daarte- In een van die huizen kon hij des tijds, als jonggehuwde, woonruimte krijgen op een verdieping boven het kantoor. En daar is hij blijven wo nen, eerst in de tijd dat hij zijn secretaris-functie van 1959 af combineerde met het kamerlid maatschap en later ook, toen de fractie van hem verlangde dat hij de combinatie van banen opgaf. „Dat innemen van een standpunt in maatschappelijke kwesties dat overeenkomt met ’t standpunt progressieven, betekent niet dat ik meen dat het evangelie en het socia lisme meer verwant zijn dan het evangelie en het liberalisme. Uit het socialisme kan een politiek voort vloeien die beter aansluit bij een politiek die voortvloeit uit het evan- gelie.Dat hangt nauw samen met de politieke problemen, waar je een oplossing voor zoekt" En als de Anti-Revolutionaire Partij zelf... v „Ik ga mee met de ARP. Ook als ze één lijst aanvaardt terwijl de voor waarden niet zijn vervuld. Ik zal dan wel constateren dat die toestand be staat en als de ene lijst er dan toch komt, dan zie ik niet hoe ik in de ARP een leidende rol kan aanvaar den zonder met mijn eigen geweten in conflict te raken en ik bedoel dat niet als een dreigement. Maar „Ik vind het erg dat de brief van Goudswaard niet tot het schrikeffect heeft geleid dat hij beoogde. In plaats dat er wordt gepraat over zijn motieven, gaat het gesprek over het gevaar dat zijn brief oplevert voor de ene lijst”. „Ik proef een applaus, ik weet wat het betekent, zoals in Amsterdam, toen ik het had over de eigendom an de onderneming. Dan weet ik dat het ze moeite kost en dat ze er toch waardering voor hebben. Soms, oals op het CDA-congres in Breda, wil ik helemaal niet onderbroken worden. Dan zou ik wel willen zeggen: ils je klappen wilt, doe je het maar aan het eind. En dan maak ik zo’n gebaar, van even wachten, want jullie reten nog niet of jullie ook nog zullen willen klappen als je weet wat ik nog meer ga zeggen Het is een van de dingen die hij zegt op mijn vraag of hij kan onderscheiden waar de principiële, ewetensvolle Aantjes ophoudt en waar de tacticus begint. Ik vraag dat, omdat ik denk dat het een manier is m erachter te komen wat Aantjes werkelijk voorheeft met zijn houding tegenover het Christen-Democratisch >ppel, waarover zijn partijraad van 10 april in Amsterdam een resolutie heeft aangenomen, die hij niet heeft rillen ondersteunen en ook niet ontraden, maar bij de bespreking waarvan wel voor iedereen duidelijk is eworden dat Aantjes een CDA niet wil als het alleen maar gaat om het bereiken van een grotere eenheid. Er loeten voorwaarden worden vervuld en dat zijn voorwaarden die hij mee heeft helpen opstellen. Hij is, zegt een oude, vergrijsde ARP’er, die hem in zijn eerste Utrechtse jaren in de politiek heeft meegemaakt, enorm gegroeid, van een aardige, actieve jongeman, naar een echte leider van het antirevoluti onaire volk. Als ik hem met die uitspraak confronteer zegt hij: „Toch nog niet genoeg, ik heb het gevoel dat nog niet alles er is”. En dat is geen bescheidenheid. Of is zijn tactiek er alleen op ge richt KVP en CHU over te halen, naar de duidelijkheid die hij als ARP’er aan het CDA wenst te geven? l 7 ''/W S odfflgS „Ik denk t niet. Het is niet uit onzekerheid dat ik op de partijraad heb gezegd, ik beveel de aanvaar ding van de resolutie over de geza menlijke lijst niet aan. Dat is ook politieke berekening geweest, 't Was de beste bijdrage die ik kon leveren dat de vier voorwaarden door KVP en CHU zouden worden aange nomen. Er wordt helemaal miskend dal tot nog toe de AR op iedere partij raad een stap terug heeft gedaan. Ir de partij, dat weet ik, is 't vertrou wen in mijn beleid zeer groot. Da komt niet omdat ik altijd zeg wat z, horen willen: in de AR moet d leiding de leden confronteren me hun geweten, niet met wat ze graa willen horen. Mijn zorg over de CH is, dat da< de leiding dat zelfde onvoldoenc doet.X gen wordt door het CH-orgaan ge woon geweigerd. „Als ik constateer hoezeer de CHU in feite ook oppositie voert tegen de ARP. moet ik er wel wat van zeggen". En ook: naarmate het CDA dichterbij komt, verscherpt Kruisinga die oppositie. ..De voorwaarden die we nu aan de ene lijst hebben gesteld (overeen stemming over richtlijnen voor ka binetsformatie: ruimte voor voor keur of intentieverklaring over de partij met wie men regeren wil; meer eensgezindheid in het parle ment; en gelegenheid voor de ARP in de verkiezingscampagne het rege ringsbeleid te verdedigen voorzover dat door haar is ondersteund), die voorwaarden zijn niet typisch iets van de AR, ze behoren ook te geiden voor de KVP". „Ik ben de weg van 1973 toen hij tegen een sterke stroming van zijn partij in bereid was met de PvdA samen te werken niet in de laatste plaats gegaan terwille van de KVP. De structuur van de KVP is niet geschikt om oppositie te voeren. Omvorming van de partij op dat moment, in 1973, tot een oppositie partij. zou hebben betekend, dat de KVP was verdwenen „In het socialisme zit potentieel een geweldig stuk onverdraagzaam heid. Ik heb de overtuiging dat dat bij liberalen niet zo zou zijn. Als de tolerantie in Nederland echt in ge vaar zou komen, zou ik mijn bond genootschap bij de liberalen zoeken al verkommert dat echte liberalis me een beetje bij Wiegel. Als je ertoe kunt bijdragen dat de socialisten in een constructieve bedding komen, moet je dat doen”. „Tegen de problemen van van daag zeggen de socialisten: de sa menleving deugt niet, laten we de machtsverhoudingen hervormen, liberalen: laten we de machtsver houdingen in stand houden; en evangelische politici: laten we de vrachtsverhoudingen hervormen. Bijvoorbeeld! de onderneming wordt nog steeds gezien als een ei gendom van de kapitaalverschaf fers. Dat moet veranderen. Voorzo ver de socialisten dat willen veran deren. wil ik met ze meegaan.Maar er komt onherroepelijk een moment waarop ik ook tegen de socialisten zeg: nou zijn we aan het eind van de overeenstemming gekomen, want dan willen zij de kapitaalverschaf fer helemaal uit de onder neming drukken. En de kapitaalverschaffer Dus:

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 21