Iedereen heeft angst en jij maakt alleen maar foto’s R Een dode hond op de weg is erger dan een dood mens ’Ik leef voor me zelf’ vancter Meuten Chas Gerritsen: NEUTRAAL 3 STRAATJONGENS WAARHEID 4 Chas Arthur Gerretsen (32 jaar) geboren in Haren bij Groningen, maar op zijn Nederlandse paspoort na geheel veramerikaanst, Zijn beste foto van de Vietnamese oorlog: „Je ziet twee Cambod- janen die een gewonde soldaat over een dijk dragen. Ze zijn onder vuur. En als je dan goed naar die foto kijkt blijken onder aan die dijk, tussen de bosjes, tien witte, verstarde ogen te zitten; jonge soldaten die met angst en ongeloof kijken naar het bloed dat uit die gewonde druppelt”. DOOD fotografeerde jarenlang de oorlog in Zuidoost-Azië. Toen de strijd op zijn hevigst was trof ik hem voor het eerst. Hij was even in Nederland, en had plannen naar Cambodja te trekken. „Want de meeste kranten hebben al genoeg foto’s van Vietnamese lijken gehad, dat loopt niet meer zo best’. Dat was in 1970; het interview verliep uiterst kil. Ik ergerde me aan de nonchalante, bijna opgewek te stoerheid van de oorlogsfotograaf, hij irriteerde zich aan mijn bezwaren tegen de oorlog die ik er vanuit het comfortabele Nederland op nahield. KAMERTJES Hl Voor H65 Waarom schreef je dat boek? Waar wisselde je zelf? Hoe denk je aan de oorlog terug? Zoals? „Piepoetjatja. papapapa". Chas Gerretsen in Vietnam inktie >9) of Over de sfeer van de oorlog zei hij toen: „Als je in soldatenbarakken loopt zie je overal dure tape-recorders en ijskasten. Je moet je voelen alsof je thuis bent, vindt het Amerikaanse leger. Ik heb het meege maakt midden in vijandelijk gebied; ’s a- vonds kwam er een helikopter over, die ijsco’s, koude ijsblokjes voor in de coca- cola en blikjes vruchten op sap afwierp. Iedereen zegt wel: verschrikkelijk die oor log. Maar veel Amerikanen hebben het nog nooit zo goed gehad Vooral arme Amerikanen hebben nog nooit zo luxe geleefd”. Een paar citaten uit dat gesprek: „Er vallen doden, zeg je. Sorry, het zegt mij niets meer, oorlog is voor mij zoiets als handelswaar geworden, en dat klinkt je misschien koelbloedig in de oren. Ik kan niet zeggen wat voor gevoel je krijgt in een veldslag, je leert met de dood leven. Veel jongens die naar Vietnam gaan zijn anti- oorlog, ik was het ook, maar voor de meesten wordt het langzamerhand een sport. Als naast mij iemand sneuvelt, denk ik: blij dat ik het niet ben. „Ik ben niet voor deze oorlog. Maar een mens zal altijd een dier blijven: hij moet vechten. En zolang hij vecht ga ik er naartoe”. alleen maar klik, klik, klik met je toestel, dan voel je je wel een beetje dom. Iedereen om je heen heeft angst, is bang, of heeft plezier, en jij maakt alleen maar foto’s; je staat erbuiten. Het is alsof je in een zaal zit en iedereen klapt, maar jij kunt niet klap pen, want je handen zitten vastgebonden. Je wilt meedoen aan de opwinding”. En elke dag zie je mensen sterven. „Als ik er reed vond ik een dode hond op de weg erger dan een dood mens. Dode mensen, dat heb je geestelijk helemaal verwerkt. Je zegt niet: daar zou ik kunnen liggen. Als je nu foto’s van Beiroet ziet: kinderen lopen er langs de lijken en spelen volleybal. Dat zouden ze niet doen als hun moeder daar lag. Maar iemand anders heeft niks met jou te maken". „Het enige waar ik niet tegen kan is ziekenhuizen. Ik ben in zo'n hospitaalschip geweest dat voor Da-Nang lag. Daar lag een jongen, zijn hele lichaam zat in het verband, het stonk er enorm naar desin fecterende middelen, ik moest naar buiten, anders was ik flauwgevallen. Maar buiten, in het veld, zou ik diezelfde jongen zonder benen hebben gefotografeerd. Dan is het een onderwerp". Terwijl Chas Gerretsen even Vietnam verlaten had om een watersnoodramp in Bangladesj te fotograferen, bevond zich onder de honderden doden van die week de Amerikaanse journaliste Cate Webb. „Een goeie vriendin van me. Ze ging op actie uit, kwam in een hinderlaag, later werd een verbrand lichaam gevonden, met de benen van een blanke vrouw. „Ik las het in Singapore, ik ben niet meer teruggegaan naar Vietnam. Drie weken later kwam ze levend en wel de bush uitlopen. Maar voor mij was ze dood. Ie dereen van 1969 was dood. Hoewel veel vrouwen nog steeds denken dat hun man nen nog leven, want hun lichamen zijn nooit gevonden. Maar ik wilde niet terug. Wat had ik er nog te zoeken? ,Je beste vrienden zijn je oorlogsvrien- den. Je leert mensen kennen, je weet wie je helpen in leven te blijven, je leert jezelf kennen: hoe ver kun je gaan”. „Veel lol gehad. Moeilijke tijd, maar heel opwindende tijd”. Afis je de oorlog? Chas zegt in een reactie „ja”, aarzelt dan en begint te lachen. „In de strijd gaan met al je angsten, dat is opwindend. Als je jong bent en je wilt graag uit met een mooi meisje, dan krijg je hartkloppingen als je haar gaat vragen. Toch doe je het. Oorlog is als een vrouw. Het kan slecht gaan. Maar het is erg opwindend". Zes jaar geleden was ik er nogal verbaasd over dat jij in de Vietnamese oorlog nog steeds neutraal was. Als ze je vroegen: aan welke kant sta je, antwoord de je: aan mijn eigen kant. Wat zeg je zelf als je daar bij staat? „Ik zeg:ik weet het niet. Die vrouw kan best al haar kinderen vermoord hebben. Zolang ik de achtergronden niet ken. heb ik geen mening. Ik maak foto’s, om de wereld te tonen wat er gebeurt, en om er zelf van te leren”. Je zou graag naar Zuidoost-Azië terug willen? een huis op het strand van Bah waar hij een boek schreef. „Ik heb het alleen in Australië geprobeerd. Maar de uitgevers zeiden: in Vietnam is niemand meer geïn teresseerd”. „Op de zwartemarkt. Maar ik zeg dan ook niet dat ik links ben. Ik was niet zo voor Allende. Maar het is de sympathiek ste man die ik in al die zestien jaar dat ik nu reis, ontmoet heb. Een vader-figuur, de beste diplomaat die ik ooit heb meege maakt. Ook al sprak hij een persconferen tie van honderd verslaggevers toe. stuk voor stuk hadden ze na afloop het idee dat hij hen herkend had. Dat deed hij razend knap”. Op de dag van de rechtse staatsgreep kreeg Chas Gerretsen 's morgens een tele foontje dat er iets gaande was rond het paleis. „Ik kwam er aan, er stond alleen wat paleiswacht. En ineens zag ik Allende staan, achter een balkondeur. Op het plein stonden alleen twee fotojournalisten en een paar straatjongens. Daar stond een leider, een fantastische man. en de enigen die hem op de laatste dag van zijn leven nog konden groeten, waren twee journalis ten en een paai- straatjongens. Er was geen applaus. Het was de laatste keer dat ik hem zag". Via een getekende plattegrond schetst Chas Gerretsen uitvoerig hoe de coup plaatsvond. En zoals de meeste keerpun ten uit de wereldgeschiedenis verliep ook deze omwenteling zeer amateuristisch. Weinig aanvallers, weinig verzet. Gerret sen werd door militairen vastgegrepen, maar was net op tijd vrij om het laatste deel van het bombardement van Aliende’s paleis te fotograferen. „Er werd ook enorm geschoten op de paleismuur. Jongens die voor het eerst van hun leven genoeg munitie hadden. Ze had den er echt plezier in. Maar verder stelde het niets voor. Op een gegeven moment ven als communisten. Meteen huiszoeking van twintig militairen met machinegewe ren. Ze vonden niets. Maar zo ging het in Chili: alles wat de pest aan elkaar had. gaf elkaar aan”. Een week later maakte Gerretsen de beroemde foto van Pinochet met de zonne bril. ..Hij heeft die zonnebril nooit meer gedragen. Een tijdje later hebben mijn vriendin en ik het eerste interview met hem gehad. Een gewone huisvader, plezie rige man met humor. Het enige abnormale dat hij zei. was dat uiterst-links een staats greep had willen plegen, waarna alle kin deren van rechtse mensen de ogen zouden zijn uitgestoken, zodat ze geen wraak had den kunnen nemen” Ben je nu op al je reizen één ideaal tegengekomen waar je jezelf voor zou wil len inzetten? „Nee. het enige waar ik me voor inzet. is voor mezelf. Hoe idealistisch sommigen er ook over kunnen praten, alle mensen zijn voor zichzelf bezig, echt. Ik maak nu foto’s van filmsterren in Hollywood. Leer ik ook weer van. Ik hoop een eiland voor de Zuidamerikaanse kust te kopen; daar ga ik met mijn vriendin wonen. En af en toe terug naar Hollywood voor foto’s. En daar leven we dan van". „Verder wil ik foto’s maken van mensen in Zuid-Amerika, hoe die leven. Maar daar is niemand in de wereld in geïnteresseerd, dus daar kun je geen cent mee verdienen". Wat zou je in Nederland nog willen fotograferen? „Prins Bernhard. In Vietnam ben ik veel vrienden van hem tegengekomen, die veel over hem hebben verteld”. Je hebt veel verdiend aan Chili? „Ja. 25.000 dollar, maar het meeste is alweer op aan reizen en films”. Hebben jullie hem ook gevraagd naar die duizenden doden die hij op zijn gewe ten had? n de ende een „Om Vietnam uit mijn hoofd te krijgen. Ik praatte dag en nacht over Vietnam, en niemand begreep het. Iemand die het al leen via de tv gevolgd had wist veel beter wat er aan de hand was dan ik. Je kon er niet over praten. Ik fotografeer nu Robert Redford. Ook al zou je 1000 keer zeggen: iedereen schrijft dat het de mooiste film ster van de wereld is, maar echt, hij heeft pukkels, dan geloven ze je niet. Robert Redford is zoals ze hem van de film ken nen. Met Vietnam ging het net zo”. Chas Gerretsen trok naar Spanje, leerde een Fran<?aise kennen. Samen gingen ze naar Chili, huurden een huis in Santiago en bleven er wachten op de voorspelbare val van Allende. „Ik heb me er dood geër gerd aan Nederlandse journalisten die he lemaal voor Allende waren, maar hun geld wisselden op de zwarte markt en zo in wezen zijn bewind benadeelden. Iedereen is alleen maar geïnteresseerd in zichzelf, ik zeg het je”. Daar praat je niet over? „Ik heb het gevoel dat het een enorm interessante vent is, een individu". We rijden samen van Zandvoort naar Amsterdan. In de auto zegt Chas: „In Brazilië worden nog mensen het zieken huis binnengedragen met een pijl in de borst. Dat heeft nog nooit iemand gefoto grafeerd. Wat een verlies. Daar wordt nog met pijl en boog geschoten. Ik zie het ook als een persoonlijk verlies als ik al die dingen nog niet gezien heb. Ik wil het fotograferen. Misschien kun je iets achter laten, dingen die geschiedenis blijken te zijn" jrtels in de „Ja, maar als ik moet kiezen tussen zwart en blank, kies ik blank. Dat staat het dichtst bij je. Een blanke dode staat ook dichter bij je dan een Vietnamese dode. „Stel, je gaat als linkse jongen naar een links land in Afrika om daar te helpen. En er breekt een revolutie uit, ze willen de kapitalisten eruit gooien. De eerste die ze pakken ben jij. de blanke, met je blonde haar en je blauwe ogen, ondanks al je linkse ideeën. Want blank betekent rijk. In Chili heb ik er ook last mee gehad: hoe je ook over ze dacht, door de linksen werd je afgetuigd” lucht er verpest werd door de Amerikaan se bromfietsen. „Cambodjanen zijn een zeer vriendelijk volk. Ze deden niets. Maar toen ze leerden doden, deden ze het goed. Er is zoveel nodig om die mensen te laten haten, want er zit geen haat in. Maar als je hen leert hate, haten ze goed. Ik heb foto’s gemaakt hoe ze bij iemand de lever uitsneden. Ik heb foto's gemaakt hoe Noordvietnamezen bij hun gesneuvelde kameraden met een zakmesje het hoofd afsneden, om te zor gen dat de doden niet herkend werden. Ik heb foto’s gemaakt van een Noordvietna- mees die met twee Noordvietnamese hoofden over een weg loopt. Maar in het Westen worden ze niet gepubliceerd. Het Westen heeft censuur. Veel ruimte voor sexfoto’s hier, maar niet voor geweld. Dat is de moraal van ons systeem” Toen de Vietnamese oorlog eindelijk voorbij was, probeerde ik opnieuw in con tact te komen met Chas Gerretsen. Achterop een foto van hem, gemaakt in Vietnam, stond de naam van Dana Stone, fotograaf van Associated Press. Een woordvoerder van het hoofdkantoor van AP in Parijs: „Dana Stone is dood. En de jongen die je zoekt zal ook wel dood zijn. Iedereen is dood”. Daarom wachtte ik even met antwoor den toen vorige week de telefoon ging en een stem zei: „Ja, met Chas Gerretsen hier, hoe maak je het”. Hij was even terug in Nederland. Na „Vietnam” bleek hij naar Chili te zijn gegaan, waar hij negen maan den lang geduldig wachtte op de val van Allende. Op 11 september 1973, de dag dat de dictator Pinochet een staatsgreep pleegde, waren Chas Gerretsen en een Franse fotograaf de enige fotojournalisten die pal tegenover Allende's Moneda-paleis stonden. De foto’s die hij van de machtso vername maakte, zijn wereldberoemd ge worden. Uit zijn camera kwam ook de bekende opname van dictator Pinochet, zonnebril op, armen over elkaar, exact het uiterlijk van iemand van wie je verwacht dat hij dictator is. De foto is Chas niet in dank afgenomen. „Er is geen volk”, zegt hij, „dat zo gruwelijk onder landgenoten huisgehouden heeft als de Chilenen”. Er vielen tienduizenden doden. Voor zijn Chili-serie kreeg Chas Gerret sen in Amerika de Robert Cappa Gold Medal Award, een bekende onderschei ding voor oorlogsfotografie. Maar inmid dels heeft hij de wereld van doden en verminkten verlaten: hij woont in Los An geles en fotografeert in het naburige Hol lywood filmsterren. „Robert Redford bij voorbeeld. Allerlei vrouwen zeggen: de mooiste man ter wereld. Tja. Hij is in ieder geval veel kleiner dan je denkt”. Na zes jaar treffen we elkaar opnieuw, nu in de flat van zijn moeder aan het strand van Zandvoort. Hij is vriendelijker dan toen, ik kennelijk niet. Want bij herha ling legt, hij me uit hoe hij, samen met zijn Franse vriendin nu filmsterren interviewt: eerst vriendschap sluiten, want dan praat het makkelijker. We nemen de draad weer op over de dagen van Vietnam. Eerst leest hij een hele lijst voor van collega's die gesneuveld zijn. Het klinkt als een litanie in een kerk. Dan zegt hij: „Ik heb nooit iemand doodgescho ten, ik heb duizenden keren de kans gehad Ik had er geen zin in. Alhoewel, als ieder een om je heen zit te schieten, en jij doet De toto van de Chileense dictator Pinochet (met zonnebril) die wereldberoemd is geworden „Wat dacht je! Dolgraag. Cambodja, dat is een land. Bloeiende bloemen. Als je over de Mekongrivier vaart: helemaal geen la waai. Je hoort alleen het peddelen. Heer lijk zuivere lucht. Als ik in Vietnam een tijdje tot rust wou komen ging ik naar Phnom-Peng (hoofdstad van Cambodja - red). De weerkaatsing van de gouden pa godes. Gewoon een paradijs. Maar hoe dichter de oorlog naderde, hoe meer de „Niemand wil horen wat er echt gaande is. Niemand is geïnteresseerd in beide kan ten van een zaak, iedereen wil alleen zijn eigen kant. Links legt je foto links uit, rechts gebruikt je foto voor rechtse rede neringen. Maar niemand wil de waarheid voorgeschoteld krijgen. Er zijn mensen die leven voor de groep, groepsdieren, en er zijn mensen die leven en denken voor zichzelf. Ik leef voor mezelf". Chas Gerretsen verliet Vietnam, huurde samen met een vriendin vijf maanden lang „Ja. dat noemde hij overdreven. Hij zei: een paar honderd zijn er natuurlijk altijd wel. Ik heb trouwens het idee dat hij niet half wist hoe dat ongeorganiseerde leger van hem huis hield. Want iedereen hield zijn eigen doden voor zijn chef ver borgen”. Hij gaat voor mij bier halen, voor zich zelf water. „De Amerikanen hebben de oorlog verloren door de pers. De Engelsen hebben zes, acht jaar oorlog gevoerd in Maleisië, alleen journalisten die voor de regering waren, werden toegelaten, maar dan ook alleen maar in bepaalde gebieden. De militairen konden ongestoord hun gang gaan. Ze hebben gewonnen”. Hij tekent drie stippen op een stuk pa pier: „Hier staat een 83-jarige Cambod jaanse vrouw, daar een vuurpeloton van drie man, en daar de fotojournalist. Een goeie journalist zal zich nog afvragen: waarom wordt die vrouw afgemaakt? Maar de meesten hebben daar geen tijd voor. Je neemt de foto van de oude vrouw die afgemaakt wordt. Hij komt in de krant. Links zegt; wat een arme vrouw en wat een gemene soldaten. Rechts zegt: wat een gemene vrouw. En zo worden je foto’s gebruikt”. kwam een soldaat uit het paleis slenteren, dié ik ’s morgens uitvoerig gefotografeerd had. Hij vroeg of ik veel foto's van hem had gemaakt en zo kwamen we aan de praat. Ik liep een eindje met hem op en hij zei: Allende heeft zelfmoord gepleegd". Heb je veel van het Chileense bloed bad gemerkt? „Het moet er vreselijk zijn toegegaan, maar de meeste mensen werden vermoord in kleine kamertjes. Ik kende mensen die een tijdje voor de coup moeilijkheden had den gehad met een legerkapitein. Ze had den niks met de politiek te maken. Een paar dagen na de coup kwam er bericht dat hun lijken in dat en dat lijkenhuis lagen. „Bij mij in huis was een vrouw met een slecht huwelijk. Een paar keer probeerde ze zelfmoord te plegen, en kwam dan naar onze verdieping om te sterven. Ik heb toen gezegd dat ik er niet van gediend was. Dat is later nogal tegengesproken. „Ja, maar dit was een gewone soldaat. Hij kwam regelrecht uit het paleis en het was allemaal nog te vers om dit even te kunnen bedenken. Daar ging het allemaal te snel voor. Daarom geloof ik dat Allende echt zelfmoord heeft gepleegd". Hoe beleef je nou zo’n dag van de val van Allende? „Een opwindende dag. Het gevoel dat je deel uitmaakt van de geschiedenis. Ik heb altijd al naar oorlog toegewild".

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 25