GE ORMATIE ra ijk e) I Winnaars van de Paaspuzzel Anders breien en haken Tekort aan goede gesprekspartners dreigende ramp’ km tips voor iedereen Melk en Pas op met barbecuen gezondheid Kruiden-wandelingen 1 At Kamerplanten s IRt' Wie kan ik vertellen wat me zo benauwt? 1 't die, Alternatief door Jos Bouten voor een 1 I Humanistische raadslieden niet overal met gejuich binnengehaald Samenwerking 1 él nog erdam. eraard tige enkele F neren jntie. idt len, i samen morgen, ilden tor van ig zijn, ie Ise taal voorts rijs De overheid zegt dat er een rampzalig tekort is aan goede gesprekspartners. Hebt u zelf ook ervaren dat de nood zo hoog is? Joop de Lege: „Je moet ook in dit soort zaken niet te radicaal willen wezen. Het is echt wel zo dat veel artsen en verpleegkun digen hun uiterste best doen voor hun patiënt. Dat neemt niet weg dat zij zich te veel bekommeren om onderdelen van de zieke. Terwijl het toch, dunkt mij, moet gaan om de benadering van heel de mens. Een werker in het ziekenhuis kan licht een aantal taken automatisch doen. Wel begrij pelijk, maar juist in relatie met mensen moet je altijd goed weten waar je mee bezig bent. Ik was eens in gesprek met een patiënt die zijn stervensuur was ingegaan toen een verpleegstertje binnenkwam om hem de po te geven. Dat zijn dingen die natuurlijk niet kunnen. Even later wou een andere verpleegster hem temperaturen. Dat gebeurt toch maar” De Lege: „Zeeweg heeft indertijd een verstandig besluit genomen door in het bestuur vertegenwoordigers van rooms katholieken, protestanten en buitenkerke lijken te betrekken. Daarom is tegen mijn aanstelling van de kant van het bestuur dan ook geen bezwaar gemaakt. Maar daar was ik er niet mee. Het heeft twee jaar geduurd voordat ik door andere gees telijke verzorgers was geaccepteerd. In het begin zijn er echt wel spanningen geweest, soms emotionele uitbarstingen. Nu hebben we een goede vorm van samenwerking gevonden. Zo heb ik voor Pasen met mijn collega's meegewerkt aan een drieluik over het lijden”. De Lege: „Ik hou geen scorebord bij. Het is me wel opgevallen hoe mensen enorm kunnen opknappen als ze merken dat ie- U zult ook wel eens een katholiek of protestant, tegenkomen die liever met u praat dan met een pastor of dominee. Krijgt u daardoor geen moeilijkheden met uw collega’s? mand echt naar ze luistert. Ik stel me heus niet op als De Grote Begrijperd. Nee, ik ben een medemens die gemeende belang- telling toont. Ik wil een klimaat scheppen, waarin de patiënt zich ontspannen voelt. Zich kan uitspreken. Mijn aandeel beperkt zich tot het sturen van een gesprek. Dat heb ik geleerd op de school, waarvoor het Steunfonds Praktisch Humanisme de cen ten bijeen probeert te krijgen”. Een man ligt in cpma. Hij zal er ook in sterven. Raadsman De Lege meent dat hij hier niets meer kan doen. De zoon van deze patiënt vraagt of hij eens met zijn moeder wil praten. Het wordt een gesprek van meer dan een uur. De vrouw vertelt wat ze heeft doorgemaakt met haar man en doet dat zo indringend, dat de raadsman zich verbijsterd afvraagt wat voor zinnigs hij tegen haar moet zeggen. Het blijkt niet nodig. Als ze klaar is met het verhaal, bedankt ze hem zelfs: „Wat fijn dat ik het heb kunnen uitpraten”. De Lege: „Het gaat er niet om of je een knap verhaal kunt vertellen. Je moet er gewoon zijn voor de ander, dat is de eerste vereiste. De mond dicht houden, is soms veel beter dan een woord zeggen. Dat helemaal beschikbaar-zijn voor de patiënt moet ook weer niet uitsluitend worden gevraagd van de geestelijke verzorgers. Alsjeblieft niet. Dan staan er weer een paar specialisten meer in het al welgevul de rijtje". „Een arts of verpleegkundige kan hier ook uitstekend werk doen. Als iemand de hele dag op bed ligt, kijkt hij uit naar de mensen die in die periode van zijn leven een belangrijke rol spelen. Die geniet zichtbaar wanneer bijvoorbeeld zijn dok ter zomaar eens komt informeren hoe hij het maakt.. Maar als zo'n man de helft van de tijd verstrooid bladert in statistiekjes waarin de ziektegegevens van zijn patiënt zijn vastgelegd, dan hoeft het niet meer”. Bij Cantecleer kwam een min of meer alternatief breiboek uit: „Mo tieven breien” van de Deense Kir de of langs de Oude Schelde (kaart jes en routebeschrijvingen vindt men achterin). Hoewel je er wel zin in krijgt na het lezen. Maar goed, los van die wandelingen bevat het boek je dat uitgegeven wordt door De Nederlandsche Boekhandel (prijs ƒ19,90) een schat aan informaties over allerlei kruiden en waarvoor ze kunnen dienen. Ronnie Vleugels maakte er tekeningen bij. Een alfa betische index zorgt er voor, dat je de gegevens over de planten snel kunt vinden. na- ind N.V am. jssante in dieren- jubliek iden jlame- iz. Joop de Lege is bijna vijf jaar humanis tisch raadsman in het Zeewegziekenhuis in IJmuiden. Drie jaar voor zijn intrede in Zeeweg werd hij lid van het Humanistisch Verbond, waarin hij zich het meeste terug vond. Omgaan met mensen is zijn tweede natuur geworden. Hij had als contactma ker alle kans om te rijpen, want De Lege is 22 jaar sociaal werker geweest in de Spaamdammerbuurt. Een moeilijk stukje Amsterdam met een groot percentage bui tenkerkelijken, waar de levensvragen op de buurtwerken afkomen. Het verbond vroeg hem om te gaan pio nieren in Zeeweg. Joop: „Sommige men sen hebben zich afgevraagd hoe ik het intens levende buurtje heb kunnen op geven voor 'n saai baantje in het zieken huis. Dan denk ik bij mezelf: jongens, wat verkijken jullie je toch vreselijk op de situatie. Het leven in een ziekenhuis is allesbehalve saai. Je krijgt te maken met boeiende mensen, die je een inkijk gunnen in hun leven. Die ook dikwijls gelukkig zijn dat ze zich kunnen uitspreken". Een vrouw van 78 jaar hoort dat ze niet meer beter kan worden. Ze raakt aan de praat met raadsman De Lege en merkt tot haar grote opluchting dat het niet gek is als je doet zoals je bent. „Is het heus waar, meneer, is het niet raar als ik nu en dan gelukkig ben? Want het past toch niet om blij te zijn in mijn toestand. Ik ga immers dood?’* Ze vond het heerlijk te zeggen wat ze op het hart had en van haar leven afscheid te mogen nemen op een manier die ze niet voor mogelijk had gehouden. sten Hofstatter (prijs 12.50). De schrijfster is actief feministe. Door het schrijven van een breiboek kon ze zelfs met de winst een uitgeverij oprichten voor vrouwelijke auteurs (zoals bij ons „De Bonte Was”). Zo zie je maar, dat je al breiend ook je ideeën uit kunt dragen. Trou wens, dat je al breiend meer kunt doen, wordt hier wel uit de doeken gedaan. Kirsten zegt: neem je brei werk mee naar vergaderingen, de fabriek, het strand, de universiteit. Ook als je TV kijkt kun je tegelijker tijd breien. Dat voorkomt trouwens kettingroken. Als je naar je eigen patronen werkt (dat is ook leuker) verklaar je de oorlog aan de kon- sumptiemaatschappij. Je hoeft dan namelijk de dure breipatronen en de dure wol, die daarvoor nodig zijn niet meer te kopen. Bovendien, zo zegt strijdvaardige Kirsten, zijn syn- i»n d» st-groep. .anloor sterdam, rt. or was- Humanis tische raadslieden hebben niet zo gemakkelijk toegang tot zieken huizen. Het verbond is met name geïrri- in 30 jaar 9. kdiploma Met het mooie weer komt ook weer de tijd van het barbecuen aan. Dat betekent dat je weer die schroei- erige lucht gaat ruiken. Als die branderige geur dan maar niet van menselijk vlees afkomstig is. Want er gebeuren nogal eens ongelukken met die plezierige braadtoestanden in de open lucht. Het is geen nieuws, maar het lijkt ons wel nuttig er nog eens op te wijzen. Het Veiligheidsin stituut in Amsterdam (Hobbema- straat 22) denkt er net zo over. Het heeft zelfs een speciale folder ont worpen, in een oplage van 250.000 stuks, onder de titel „Veilig barbecu en een feest". De folder geeft informatie over het aansteken van het vuur, waarbij vooral gewaarschuwd wordt voor het gebruik van spiritus, benzine enz. Een handjevol andere tips, uit het drukwerkje geplukt: neem er de tijd voor; plaats de barbecue op een vlakke liefst stenen vloer; draag geen licht vlambare kleding; werp nooit een aanmaakvloeistof, onge acht welk merk, in een reeds gloei end houtskoolbed. Een steekvlam Er wordt wat afgebreid in ons land en er wordt ook wat afgeschre ven over breien. Zo zijn er weer twee splinternieuwe boeken over deze doe-het-zelf-werkzaamheid uitgeko men: „Anders breien en haken” en „Motieven breien”. „Anders breien en haken" is een deel uit de serie Ariadne Handwerk- bibliotheek (uitgeverij Zomer en Keuning, prijs 19.50), geschreven door Constance Nieuwhoff, die al eerder het voortreffelijke „Onze kle derdrachten” samenstelde. De lief hebbers van het edele handwerk kennen de stijl van de boeken lang zamerhand wel. Voor de niet-kenners: het boek wordt uitgegeven in een handzaam formaat en is voorzien van fraaie kleurenfoto’s, zwartwit-platen en te keningen. Ook dit boek is weer een aanwinst door de opbouw en uitwer king van de stof. Wie de kunst van het haken of breien niet meester of meesteres is, hoeft dit boek niet moedeloos terzijde te schuiven. Er worden wat eenvoudige steken ge demonstreerd. En daarna is het im proviseren geblazen aan de hand van de gegevens, die rijkelijk door het werk gestrooid zijn. Voorbeel den volop met technische aanwijzin gen. Gekke dingen ook, zoals een sisal-masker, prima geschikt voor een gemaskerd bal. Dat moeder het malle ding op haar hoofd gaat zetten als waarschuwing voor een minder goed humeur, zoals de schrijfster in een olijke bui oppert, lijkt ons wat overdreven. Het is de pet niet van de moeder uit Jan Mens Het Heldere Uur... Vast staat wel, dat het boek nieuwe mogelijkheden biedt met be kende technieken, zoals de onderti tel luidt. Het Nederlands Zuivelbureau ver spreidt vier maal per jaar weten schappelijke informatie op voe- dingsgebied onder artsen, diëtisten en voedingsdeskundigen. Gezien de bredere belangstelling voor deze uit gaven en behandelde onderwerpen, heeft het Bureau besloten in het vervolg voor de hiervoor in aanmer king komende onderwerpen vereen voudigde samenvattingen van de brochures samen te stellen. De jongste uitgave is „Melk in relatie tot de gezondheid”, waarin de calcium- stofwisseling wordt behandeld. Hierbij wordt onder meer inge gaan op de vraag hoeveel calcium de mens per dag nodig heeft. Bij een consumptie van een halve liter melk per dag of een gelijkwaardige hoe veelheid melkprodukten of kaas, wordt ongeveer driekwart van de calciumbehoefte van een volwasse ne gedekt. Zoals men weet behoort calcium tot de belangrijkste van alle mineralen, die ons lichaam nodig heeft. Zonder calcium kunnen been deren niet groeien, kan bloed niet stollen en kunnen zenuwimpulsen niet worden voortgeleid. Hoe dat nu allemaal zit met de verwerking van dit calcium in ons lichaam wordt in de samenvatting in grote lijnen uit eengezet. Om nog een cijfer te noe men: voor ons in de westelijke we reld is een norm van 800 milligram calcium per dag zeker noodzakelijk. Melk bevat per honderd gram 120 milligram calcium. Wie er meer over wil weten neme contact op met het Nederlands Zuivelbureau. postbus 30, Rijswijk ZH. 250: M. A. Kettmann-Tervoort, Duinoordstraar 56. Haarlem 150: J. Anker-v. d. Werf, Oranjestraat 25, IJmuiden 100: V. v. d. Velde-Wolvers, Bosstraat 15, Nieuw Vennep 75: E. de Jongh. Ruisdaellaan 8, Heemstede 50: C. Berk-Proost, Kerkplein 1, Spaarndam 50: Mej. N. de Jong, Platanenstraat 21, IJmuiden 50: A. M. Koch. Lierstraat 29, IJmuiden 50: C. S. Muller, Anth. Fokkerlaan 14. Haarlem 50: Mevr. v. d Outenaar, Vondellaan 80. Beverwijk De Lege: „Nee, er is een sfeer van ver trouwen gegroeid. Kijk, ik heb hier een briefje van de dominee met de naam van een geloofsgenoot. Of ik even met de man wil praten, want hij had erom gevraagd. Ik speel ook wel eens voor bemiddelaar. Wan neer geloofszaken aan de orde komen, dan zeg ik mijn gesprekspartner ronduit dat ik hem op dat terrein niet kan helpen, maar hem graag in contact breng met de confes sionele raadsman van zijn keuze. De pa tiënten beoordelen deze houding heel posi tief”. „Ik geloof dat de diepe verschillen tus sen christendom en humanisme meer een probleem vormen voor de grote mannen in de top. Ik zou niet graag raadsman willen zijn in een centrum voor humanisten al leen. Het gesprek met andersdenkenden scherpt je inzicht”. Eigenlijk zitten wij met het zeer vriendelijke boek „Wandelen en kruidig genezen” van Fik Seymus wat in onze maag (neem dan wat duivenkervel of zoiets zal hij ons toewerpen). De opzet is interessant: Seymus is een ware natuurliefheb ber en hij voert de lezer aan de hand van enkele tochten door lieflijke Vlaamse (en ook enkele Waalse) streken langs allerlei planten en kruiden, die daar groeien. Hij vertelt wat hij ziet. Hij heeft van elk plantje of struik de belangrijkste gegevens. Zo weet hij van de gagel (te vinden bij Halle) te melden, dat men „het ook wel vlooienkruid noemt; vroe ger werd steeds een bosje van dat kruid opgehangen in de beddebak of alkoof. Soms werden ook blaad jes gemengd in de kafzak of matras. De gagel houdt ook muggen en vlie gen op een afstand. Om zijn heerlijk parfum werd de plant vroeger te vens gebruikt om bier en tabak te kruiden en om stoofvlees op smaak te brengen." Het nadeel van het boekje is voor de lezers uit deze contreien, dat ze niet zo gauw wandelingen zullen gaan maken op de Kalmhoutse hei- D» gaiatalljk* gezond- hektaorg is nog lang niet zoals dis moet zijn. Dat weet iedereen. Dat op dit terrain een ramp dreigt, is minder bekend. Er blijkt namelijk een ontstellend tekort te zijn aan goede geeprakspertners. Deze constatering is niet afkom stig van een of andere pa niekzaaier, maar van de overheid zelf. Het tekort komt vooral aan het licht In ziekenhuizen, bejaarden centra en verpleegtehui zen, waar mensen vaak sterk worden geconfron teerd met de diepste leven svragen. Waarom moest mij dat overkomen? Hoe moet het straks verder met me? Wie kan ik vertellen wat me zo benauwt? Vra gen die leder op zijn ma nier moet beantwoorden. In de rij van boeken over de ver zorging van kamerplanten is een nieuw exemplaar verschenen. Al thans nieuw in Nederland. Thieme’s Kamerplantenboek 17’50) beleeft in Duitsland onder de oorspronke- lije naam Zimmerpflanzen al zijn negende druk. Schrijver is Fritz Encke. vroeger directeur van de Pal mentuin in Frankfort. Hij houdt zich nu intensief bezig met het kwe ken en verzorgen van planten in zijn eigen huis en tuin. Het boek, dat op eenvoudige manier een wegwijzer is voor plantenliefhebbers, bevat ruin honderd kleurenfoto's en vierender tig tekeningen. Men krijgt de gebrui kelijke benadering van het planten- verzorgen dus adviezen over grond, potten, verpotten, gieten, be mesten, plantenziekten en een alfa betische behandeling van de be kendste kamerplanten. Het aardige van dit boek is, dat er ook nog een indeling gemaakt is naar de ver schillende doeleinden, waar de plan ten voor gebruikt kunnen worden. Ook een indeling naar temperatuur en vochtigheidsgraad. teerd door het feit dat de overheid wel geld geeft voor de geestelijke verzorging in ziekenhuizen, terwijl voortdurend wordt geklaagd over achteruitstelling door de bes turen, die de voorkeur geven aan confess ionele raadslieden. U bent dan kennelijk een witte raaf? kan daarvan het gevolg zijn, ook als er nog maar een vonkje vuur aanwe zig is of het toestel nog heet is. Houd verder kinderen en honden uit de buurt van de barbecue; zorg dat er een emmer water bij de hand staat; loopt nooit met een brandende bar becue; gebruik voor het keren van het vlees, dat niet aan het spit gere gen is, het daarvoor bestemde ge reedschap en niet een normale vork. De folder kan worden besteld bij het Veiligheidsinstituut Amster dam, postbus 5665, tel. 020-736414 en bij het Nederlands Brandpreventie Instituut te Breukelen, postbus 23 onder bestelnummer V 7604. De fol der kost 0,90 per stuk, exclusief BTW en verzendkosten. Honderden abonnees hebben deelgenomen aan de Paaspuzzel. Velen hadden de goede oplossing, die als volgt luidde: „Ons milieu krijgt pas zijn waarde op onze kleine aarde door ’t prille groen, het ei, de bloem. Jong leven in het land; het licht dat vreugde geeft aan al wat komt en leeft. Hou het dan in de hand”. Uiteindelijk kwamen de volgende gelukkigen als prijswinnaars uit de bus. Ze krijgen hun prijs toegestuurd. (Over de uitslag kan niet worden gecorrespondeerd.) Hebt u nou ervaren dat door uw komst zoveel meer patiënten „los!” komen? thetische garens statisch, waardoor ze vuil aantrekken. Gebruik liever eerlijke wol. Voila. Die gedachten wippen tussen de breipennen om hoog. Hofstatter heeft het boek sa mengesteld rond brieven en opmer kingen van breiende vrienden en vriendinnen, die voorbeelden voor de argeloze lezer aandragen. Niet alle modellen zijn bepaald vlot te noemen. Maar het gaat er om dat je ideeën opdoet. En die staan er vol doende in. Boekenbonnen t.w.v. 25: A. Bakker, Le Mairestraat 2, IJmuiden Gebr. v. d. Bos, Zijkanaal C no. 9, Spaarndammerpolder Ch. Boudri, Keizer Wilhelmstraat 12, IJmuiden A. N. Dorp, Warmoesstraat 23M, Haarlem J. Dumans, Prins Hendriklaan 76, Overveen A. van Duijn, Willem Kloosstraat 1, Zandvoort N. P. Eilander, Spaarnzichtlaan 14, Heemstede Mevr. C. J. Gorter, Moensplein 12. Beverwijk B. P. A. Jansen, Ankaraplantsoen 12, Haarlem Mevr. J A. M. Kottman, Schipholweg 1017, Boesingheliede, post Vijfhuizen M. A. Lombaerts, Schipbroekenweg 24, Santpoort R. Oelen, Duvenvoordestraat 44, Haarlem J. C. Posthuma, Rijnstraat 42, IJmuiden A. Schipperijn, Burg. Weertsplantsoen 48, Santpoort M, E V Verhoef-Groskamp, Teylerplein 19, Haarlem Het Humanistisch Verbond heeft zich het signaal van de overheid aangetrokken. Het richtte zelfs een school op voor de vorming van professionele raadslieden. Maar de afgestudeerden worden niet overal met gejuich binnengehaald, integendeel. „De ziekenhuiswereld is conservatief”, verzucht Frits van Soesbergen, verbonden aan de in Amersfoort gevestigde Stichting Steunfonds Praktisch Humanisme. „Daar ziet lang niet iedereen dat het gebrek aan deskundige geestelijke verzorgers werkelijk veront rustend is. Artsen lopen zo gemakkelijk voorbij aan een patiënt. Van een kwinkslagen een schouderklopje worden wonderen verricht. Wat zich daarvoor niet laat glad strijken, is maar flauwekul, waaraan je maar beter niet al te veel aandacht kunt besteden”. Is de humanistische raadsman door de barrière van doktoren en verpleegkundi gen heen, dan moet hij nog duelleren met dominees en pastores, die zich doorgaans bekwaam genoeg achten om ook de geeste lijke nood van niet-gelovigen op te vangen. Van Soesbergen: „Veel ziekenhuisbestu ren zijn het met hun visie eens en plaatsen de raadslieden van het Humanistisch Ver bond daarmee voor een hoge drempel. Waar een raadsman wel kans ziet door te dringen, kun je wonderen beleven. Mensen die anders met hun problemen blijven zitten, durven zich dan te uiten. En bloeien op. Soms ook lichamelijk. Mogen we alsje blieft aan bod komen? Een derde deel van ons volk is buitenkerkelijk".

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 27