Nalatigheid ambtenaren kost EEG miljoenen Eanes stelt zich nu officieel kandidaat Bouwbonden Rockefeller over Weer akkoord over Krokodil in bestand in Libanon Engels riet Lardinois wil melkproduktie gaan beperken Kabinet gaat woonerven toelaten Strijd tegen olie uit tanker gaat door Treinkaartje in België duurder tegen sociale supermarkt” 3 „detente „Wegens recente toename terroristische invallen I ||fl| HHH I IHI JB *1 O PRESIDENTSVERKIEZINGEN PORTUGAL RUS IN TOKIO VERDACHT VAN SPIONAGE DERTIGSTE MAAL IN DERTIEN MAANDEN India en Pakistan herstellen NIEUWE ONTPLOFFINGEN EN BRAND IN URQUIOLA Coalitievoorstel van Berlingner afgewezen i I II hun betrekkingen AKZO-CHEMIE WIL 380 MAN ONTSLAAN i 3 BINNEN- EN BUITENLAND ZATERDAG 1 5 19 7 6 M E I 2 kj elaten azone Ton gitaar Beren 1' •chtig Iband i Uoete ering inhof JSM .■heid SALISBURY (UPI, AFP). Voor vrijwel alle reservisten in Rhodesië, die tot dusver waren vrijgesteld van oproeping van actieve dienst, is die vrijstelling gisteren ingetrokken. De Rhodesische regering besloot daartoe „gezien de noodzaak te beschikken over voldoende geoefende mankracht om effectief op te treden tegen de recente toename van terroristische in vallen”. Wapenhandefaren 15 doden ff! Is BB Rhodesië mobiliseert nu bijna alle reservisten EANES 300 (UPI). MATSJEKINE Palestijnse officieren zitting aan militaire De verzoening werd Nelson Rockefeller, met achter zich zijn vrouw, temidden van een groep enthousiaste Amerikaanse ingezetenen van West-Berlyn. bressen in de ma- van te mout bijna een jaar lang geprofiteerd hebben van veel te hoge exportsubsidies voor dit produkt. epor- Wein- com- West- stro- ver- rlopig g van nning 1 zul- en de iksge- irseilile lange on ge vaar atsehap oppelen •orzitter opening Vorig jaar deed zich de situatie voor dat de prijs van mout binnen de EEG, als gevolg van het Europese Landbouw- stelsel, een stuk hoger lag dan op de wereldmarkt. Volgens de regels van de gemeenschappelijke landbouwmarkt kre gen de mout-exporteurs toen een uit- Een vertegenwoordiger van de West- duitse handelaren zou nu gedreigd heb ben de wapens aan andere Afrikaanse landen te verkopen als Zuid-Afrika niet tot aankoop zou overgaan. Volgens The Star heeft de Zuidafrikaanse regering desondanks het aanbod afgeslagen. is van echter d met ;s van k. De airobi edel- h was ok de tte. miden ig dat 'an de ernstig Vidsel, ’t men >n, die Soms ■vel de i, dur- isis de ;ter be rend tijd endtij ri pen op g recht i gerea- epaalde en zelfs loopt, steeds tal be ien be- ïang is icturele 0-leden ïi wor- 50.000 nhard k een am- rouw, BRUSSEL (ANP). De prijs van het treinkaartje gaat in België zondag met 9 pet omhoog. Bovendien zullen de tarie ven in het vervolg een bepaalde koppe ling met de index krijgen. ROME (UPI). Premier Aldo Moro s christen-democraten hebben gisteren een communistisch voorstel van de hand ge wezen tot het vormen van een nood- coalitieregering na de parlementsverkie zingen op 20 juni. Zij hebben dit voor stel een list genoemd om greep te krij gen op de macht. De prijsverhoging geldt ook voor de abonnementen. Voor de maandabonne menten gaat de verhoging per 1 juni in. Houders van jaarabonnementen zullen de prijsverhoging met ingang van het nieuwe jaar betalen. Ook de zogeheten „sociale abonnemen ten” (abonnementen voor de minstver- dienenden) worden met 9 pet in prijs verhoogd. Eanes zei dat zijn besluit is genomen „om bij te dragen tot grotere eenheid van de strijdkrachten, en van het Portu gese volk”. Over zijn verkiezingsprogram wilde hij zich niet uitlaten. erwacht wordt dat de huidige pre mier admiraal Pinheiro de Azevedo zich begin volgende week eveneens kandidaat zal stellen. Hij heeft gezegd dat er twee kandidaten moeten zijn, willen de ver kiezingen „een minimum aan nationale en internationale waardigheid hebben Eanes heeft gezegd dat hij de socialis tische partijleider Mario Soares zal vra gen een regering te vormen, als hij tot president wordt gekozen. Soares, leider van de grootste partij, heeft tot dusver steeds een coalitie met andere partijen afgewezen- voersubsidie van 70 rekeneenheden (on geveer 139 gulden) per ton. In de tweede helft van vorig jaar kocht Rusland echter grote hoeveelhe den gerst op de wereldmarkt. De we reldmarktprijzen voor gerst en mout stegen daardoor aanzienlijk. De Europese exportsubsidie voor mout werd niet aan de nieuwe situatie aangepast en de Eu ropese exporteurs bleven, ten onrechte, forse uitvoersubsidies ontvangen. vliegtuigen, waaronder Mirages en Star- fighters, en 300 tanks van het type Leopard zou hebben aangeboden. Volgens het Zuidafrikaanse avondblad The Star zouden de 300 tanks eerst aan een Arabisch land worden verkocht. De Arabieren zouden hun bestelling echter hebben ingetrokken met het advies de wapens aan een ander land te verkopen Inmiddels is een begin gemaakt met het ondervragen van de 37 bemannings leden van de Urquiola die kort voor het schip ontplofte, van boord sprongen. Gisteren had men de oorzaak van het ongeluk echter nog niet kunnen achter halen. BREDA (ANP). De federatie van bouw- en houtbonden van NVV en NKV voelt er niets voor een overkoepelend orgaan de uiteindelijke zeggingsmacht te geven over alle sociale verzekeringen. Een dergelijk orgaan zeu er volgens een ondermeer aan de SER voorgelegd rap port moeten komen en tevens zouden de 26 bedrijfsverenigingen moeten verdwij nen. De drie grootste politieke partijen in Portugal, de socialisten, de centrum rechtse PPD en de rechtse CDS, hebben zich al uitgesproken voor een kandida tuur van Eanes. De communisten hebben hun voorkeur nog niet kenbaar gemaakt. LISSABON (UPI,AFP). De chef van de generale staf van het Portugese leger, generaal Antionio Ramalho Eanes heeft zich gisteren officieel kandidaat gesteld voor de presidentsverkiezingen van 27 juni. „Ik heb besloten kandidaat te staan”, verklaarde hij op een bijeen komst van officieren in Lissabon- Dat betekent dat mensen die tot dus ver waren vrijgesteld van actieve dienst omdat ze belangrijke posten in het bur gerleven bezetten, voortaan ook opgeroe pen kunnen worden voor de anti-guer- rillastrijd. Twee weken geleden kondigde de re gering aan dat alle leger- en politiere- servisten nu voor onbepaalde tijd opge roepen kunnen wonden. Daarmee kreeg Rhodesië de beschikking over een poten tiële strijdmacht van 55.000 man. De gemeenteraad van La Coruna, een stad met 150.000 inwoners, heeft de re gering in Madrid verzocht de omgeving tot rampgebied te verklaren en een mil jard peseta’s (40 miljoen gulden) als onmiddellijke rampenhulp toe te wijzen. BEIROET (UPI). De strijdende par tijen in Libanon zijn het gisteren eens geworden over een nieuw bestand, dat te middernacht moest ingaan. Het is de dertigste maal in dertien maanden tijd dat men besluit het vuren te staken. BRUSSEL (AP). EEG-commissaris voor de landbouw Lardinois heeft giste ren aangekondigd dat hij op korte ter mijn voorstellen zal indienen ter beper king van de melkproduktie. Het ligt in de bedoeling de melkproducenten ver antwoordelijk te maken voor overschot ten. e ge steren eroor- nderd in een zal hebben op de oestèr- en mosselcultu- res in kreken en ondiepten voor de Galicische kust. Op de prachtige stran den van die streek heeft zich reeds een door de golfslag tot „chocolademousse” opgeklopte oliebrij vastgezet, zodat ook de toeristenindustrie een misschien wel vernietigende klap krijgt. Men zocht gisteren allereerst naar we gen om het schip te laten afkoelen. Een specialist vertelde: „We gaan proberen de vuurhaarden te neutraliseren met koolzuursneeuw. Daarna zullen we pro beren de explosieve gasdampen te be strijden met niet-ontplofbare gasmeng sels. Als dat is gebeurd moeten we, alvorens het overpompen kan beginnen, nog alle lekken en scheepshuid stoppen.” K «I LONDEN (Reuter). Als hij niet i* omgekomen, huist er in de rietbeschoei- ing van het Zuidengelse riviertje de Ouse een fikse krokodil. BRUSSEL (ANP). Nalatigheid van ambtenaren van de diensten van de Europese Commissie (dagelijks bestuur van de EEG) gaat het Europese land bouwfonds waarschijnlijk enkele hon derden miljoenen guldens kosten. De strop is in Brussel voorlopig berekend op een 245 miljoen gulden. Ze is ont staan omdat Europese handelaren in De zaak is aan het licht gebracht door de diensten van Europees commissaris Cheysson, die onder meer de begrotings controle tot zijn bevoegdheid heeft. Cheyssen sluit zelfs niet uit dat de mouthandelaren gedurende geruime tijd eerst mout op de wereldmarkt gekocht hebben (met een geringe invoerheffing) om die vervolgens met een forse uit- voersubsidie weer naar de wereldmarkt te verkopen. TOKIO (AP). Alexander Matsjeki- ne, correspondent van het officiële Rus sische persbureau Novosti is woensdag door de politie van Tokio gearresteerd op verdenking van spionage, aldus is gisteren door de politie verklaard. Matsjekine zou geprobeerd hebben ge heime informatie te verkrijgen over Amerikaanse radar en elektronische ap paratuur voor vliegtuigen en over mili taire codes z,oals die gebruikt worden door de Amerikaanse strijdkrachten in Japan en de Amerikaanse zevende vloot. De man had hiervoor een bemanningslid van het Amerikaanse vliegdekschip Mid way benaderd. De Midway behoort tot de zevende vloot. Het Japanse persbureau Kyodo heeft gisteren verklaard dat Russiscjie ambas- sadefunctionarissen de Japanse politie ervan hebben beticht lichamelijk geweld tegen Matsjekipe te hebben gebruikt. Voorts zouden de functionarissen gezegd hebben dat de kwestie pure „laster” is. Ook zou de correspondent in honger staking zijn gegaan. Giu- gelaten dagen familie n heb- Uit Johannesburg mefldt het persbu reau DPA dat een Westduitse organisatie van wapenhandelaren aan Zuid-Afrika naast talloze andere wapens een aantal werking zal geven aan de voorgestelde reorganisatie. De Industriebond acht de uitgangspunten van het rapport te on voldoende gefundeerd, de berekeningen te oncontroleerbaar en ze vinden dat de keuzemogelijkheden onvoldoende zijn onderzocht, terwijl er onvoldoende in zicht bestaat in de personele gevolgen van het voorgestelde programma. De directie van AKZO Chemie is tot haar reorganisatieplannen gekomen, om dat de divisie vorig jaar vele miljoenen guldens verlies heeft geleden. Hoeveel, en bij welke omzet is niet bekend bij de vakbonden. Van de directie van AKZO Chemie zal daarom een aanvullend rapport worden gevraagd. De christen-democraten wezen het voorstel af, dat de communistische leider Enrico Berlinguer donderdag deed. Dit houdt in, dat alle niet-fascistische par tijen een regeringscoalitie aangaan na de verkiezingen, die de strijd moet aanbin den tegen de economische crisis in Italië- ge- uktie 50.000 s nu Naar premier Karami via de radio bekendmaakte, kwam de beslissing op een bijeenkomst van het overkoepelende militaire comité, waarin Syrische, Liba nese en Palestijnse officieren zitting hebben, samen met vertegenwoordigers van de strijdende partijen. Kort tevoren was in welingelichte kringen vernomen, dat Syrië in de afge lopen twee maanden in totaal 40.000 militairen naar Libanon heeft gezonden om een eind te maken aan de burger- i een n een t mis- genda- hebben >ersbu- >ij een Wolga m, een bran ie van (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het kabinet gaat woonerven in de wettelijke regels vast leggen. Het reglement verkeersregels en -tekens zal zodanig worden veranderd dat bepaalde straten helemaal op voet gangers worden afgestemd. Auto en fiets zullen daar aan strenge regels gebonden zijn. FRANKFORT (UPI). Vice-presi dent Nelson Rockefeller van Amerika heeft gisteren het woord „detente” weer eens gebruikt. Hij deed dit in een ge sprek met journalisten op de luchthaven van Frankfort, waar hij aankwam uit West-Berlijn. Maar secretaris P. de Vreeze van de Federatie van bouwbonden zei vanoch tend bij de opening van het federatie- districtskantoor in Breda in een „lande lijke sociale supermarkt” niets te zien. „Het gevaar bestaat dat we op den duur in handen vallen van. een landelijke top die zich technocratisch opstelt”, zo meent hij. Voorts zal financieel gezien het totaal opheffen van de 26 bedrijfsverenigingen met hun apparaten tot een enorme kapi taalvernietiging leiden, aldus de heer De Vreeze. Wel zou men met minder be drijfsverenigingen toe kunnen. Het legerhoofdkwartier maakte giste ren bekend dat sinds woensdag weer 15 doden zijn gevallen, waarbij het aantal doden in acht dagen guerrilla is gestegen tot 52. het hoogste aantal sinds het begin van het nationalistisch verzet, drie jaar geleden. De guerrillastrijdmacht verloor negen man, het Rhodesische leger een, de ove rige slachtoffers waren burgers die om kwamen door landmijnen of door het Rhodesische leger werden doodgeschoten wegens overtreden van het nachtelijk uitgaansverbod. De Rhodesische minister van Defensie, Pieter van der Byl, heeft gisteren tijdens een inspectie van 220 recruten het Ame rikaanse congres „lafheid en verrader lijkheid* verweten omdat het congres zich verzette tegen Amerikaanse steun aan pro-westerse bewegingen in Angola. Hij zei dat de Cubaanse premier Fidel Castro, die hij een „bloeddorstige moor denaar” noemde, een „nieuw Afrikaans avontuur” voorbereidt. Maar in het on waarschijnlijke geval dat de Cubanen Rhodesië aanvallen, „zullen we hen ver pletteren zoals we de terroristen ver pletteren die tegen ons vechten’-. In een rede voor de Europese vereni ging van veevoederfabrikanten verklaar de Lardinois: „Ik zal op korte termijn voorstellen indienen, welke het beginsel van de mede-verantwoordelijkheid van de producenten inhouden en die erop gericht zijn de produktie en de con sumptie van melk beter op elkaar af te stemmen”. „Ik zal daarbij de nadruk leggen op beperking van de produktie met gelijk tijdig behoud van de stabiliteit en het voorkomen van extreme desoriëntatie van de gehele industrie. Wij hebben maatregelen genomen die bijdragen tot het afbouwen van de bestaande over schotten. Maar er zijn meer fundamen tele beleidsveranderingen noodzakelijk'’ aldus Lardinois. oorlog die daar 13 maanden geleden begon. Deze strijdmacht omvat 15.000 militairen van het Syrische leger en verder in Sydië gelegerde Palestijnse gu- errillastridjers Deze militairen die voornamelijk ge legerd zijn in gebieden waar de linkse groeperingen de overhand hebben, vor men echter geen eenheid. Radicale Pa lestijnse eenheden kiezen steeds meer de zijde van de linkse milities, die vinden dat Syrië zich niet meer met de toestand in Libanon moet bemoeien. De linkse groeperingen onder Joem- blatt hebben geëist, dat alle Syrische troepen het land verlaten, willen zij gaan meewerken aan een politieke op lossing van de reeds lang bestaande crisis. ISLAMABAD (Reuter). India en Pakistan hebben gisteren besloten hun diplomatieke betrekkingen op korte ter mijn te herstellen. Deze waren verbro ken sinds 1971, toen Oost-Pakistan, het huidige Bangladesj, zich losscheurde van Pakistan en daarbij militaire steun kreeg van India. LA CORUNA (Reuter, AFP). Door een reeks nieuwe ontploffingen en brand in de ramptanker Urquiola moesten de (o.a. Nederlandse) specialisten giste ren hun plan om de nog aanwezige olie in andere tankers over te pompen uit stellen. hierover is gisteren in Amersfoort sproken door de kaderleden van de in dustriebond NVV bij AKZO Chemie. De kaderleden hebben gezegd, dat het op basis van dit rapport uitgesloten is dat de Industriebond NVV zijn mede- Men schat dat zich van de 120.000 ladington olie nog zeker 70.000 ton in de tanker bevindt. Volgens een correspon dent van het Franse persbreau AFP, die zich in een vlet tot vlak bij de tanker waagde, woedde binnenin het gedeelte lijk onder water liggende schip nog een felle brand. Vlakbij het schip was de hitteontwikkeling zo sterk, dat de jour- van de aange- I on bij I lektro- j ar. bekend in. een gezamenlijke communiqué van de Pakis taanse regening e rude Indiase delegatie die drie dagen in Islamabad heeft onder handeld. De twee landen zijn voorts overeenge komen hun luchtruimen te heropenen voor eikaars burgerluchtvaart. Ook de directe vliegverbindingen en het spoor wegverkeer tussen India en Pakistan zullen worden hersteld. oor al deze maatregelen noemt het communiqué geen ingangsdatum- Een Indiase zegsman vertelde echter dat ze „vrij binnenkort” hun beslag kunnen krijgen. UTRECHT (ANP). - Bij AKZO Che mie zullen binnenkort internationaal ge zien 380 arbeidsplaatsen moeten ver dwijnen in de indirecte sector. Naar schatting van de vakbeweging zullen hiervan zeker 300 arbeidsplaatsen in Ne derland moeten worden „ingeleverd”. Een directierapport van AKZO Chemie hierover is gisteren in Amersfoort be- De kabinetsbeslissingen over de wets wijzigingen gaan nu voor advies naar de Raad van State. De belangrijkste voorstellen zijn: au to’s en bromfietsen mogen op woonerven slechts stapvoets rijden- Dat geldt ook voor fietsers. Wandelaars en spelende kinderen mogen niet worden gehinderd. Deze twee beschermde groepen mogen echter op hun beurt het verkeer niet hinderen. Het parkeren op woon er' en zal aan strenge regels gebonden zijn. Brommers en fietsers die van rechts komen, hebben op een woonerf straks voorrang. De woonerven van de toekomst zullen nogal afwijkend van andere straten moeten worden uitgevoerd. Het aanbren gen van drempels zal niet voldoende zijn. Toen een verslaggever van de West duitse televisie zei te menen, dat dit woord bij de Amerikaanse autoriteiten verboden is, verklaarde Rockefeller dat president Ford had gezegd dat hij het woord niet meer zou gebruiken. „Het woord is eenvoudig verkeerd be grepen. Detente is bedoeld om confron taties en een kernoorlog te vermijden en tot dusver heeft dit beleid succes opgele verd”'. aides''de Amerikaanse vice-presi dent- „De vrijheid van de Amerikanen be gint in Berlijn”, zei Rockefeller gisteren bij zijn bezoek aan het hdofdkwart’èr van de Amerikaanse troepen In Berlijn. Deze stad is „de toetssteen van de Ame rikaanse beloften voor de vrijheid Rockefeller, heeft verder in West-Ber- lijn de muur bezocht, die de Oostduit- sers aan het verstevigen ziijn- Hij had verder een onderhoud met burgemeester Klaus Schütz. nalist ijlings rechtsomkeert moest ken. Gisteren kwam het onverwacht tot nieuwe ontploffingen, die het nog boven water uitstekende stuurhuis op de ach tersteven enkele uren in vlammen zet ten. Het vuur doofde echter weer spon taan. Een helicopter heeft inmiddels het lijk geborgen van de 41-jarige Spaanse ge zagvoerder Francisco Rodriguez. Hij werd sinds donderdag, vlak na de eerste explosies vermist. Rodriguez is het enige bemanningslid dat bij de ramp is ge dood. Het staat al vast dat de in zee wegge lopen olie een verwoestende uitwerking Ooit woonde hij als huisdier van een Engels gezin in een aquarium. Toen hij daarvoor te groot werd, verbleef hij een tijdlang in de badkuip, maar alras moest er andermaal naar een ruimere behui zing worden omgezien. Omdat die niet aanwezig was, „bond men zijn bek dicht, werd hij in natte zakken gerold en ’s nachts in de rivier losgelaten”. Dit verhaal kwam donderdag via het conservatieve lid Andrew Bowden ter ore van het Lagerhuis. Bowden wilde aantonen dat het hoog tijd wordt de exotische dierenliefde van zijn landgeno ten via vergunningen aan banden te leggen. ss. W'

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3