Vader en zoon Neckermann niet vast in het zadel meer zo lichtreklame Nog sneller, i nog (comfortabeler, nog gezelliger naar Engeland voor dezelfde Nog verlies voor Volvo Car redelijke prijzen. »l gezelliger Nieuwe Cherry van Datsun STREVEN NAAR VEILIGHEID WIJZIGDE CONSTRUCTIE Onderzoek hoge prijzen Nieuwe start Aston Martin 7 niSiiL F r hx I Goed nieuws in een gloednieuw Olau-seizoen! gespecialiseerd in gebouwen- belettering en bel voor gratis brochure en inlichtingen 075-163146 (Van onze redacteur in Bonn) Investeren Kleine winst ^1 Nieuws in t kort I H 3 ANTIEKBEURS KASTEEL KEUKENHOF LISSE „REINO” B.V. voor tapijtreiniging Genieten voor het volle pond. BONN Er staat meer dan één man klaar om de Olympische ruiter Josef Neckermann uit het zadel van zijn onderneming te wippen, die door de optimistische slogan jaren lang de grote prijsbreker in het Westduitse postorderbedrijf was. Niet alleen het postorderbedrijf, ook de reisonderneming NUR, met goedkope bus- en vliegreizen, bracht een ware revolutie op het gebied van de vakantiereizen tot stand. Wereld- en weeldereizen voor de kleine man? Neckermann maakte het mogelijk. Van november 1974 tot november 1975 reisden 800.000 Europeanen met Neckermann tot in de verste uithoeken van de we reld; de verkochte reizen beliepen een totaal bedrag van 656 miljoen mark, 33 percent meer dan in het jaar daarvoor. ü- in (ADVERTENTIES) OLAU LINE a LONDON Naam .SHEERNESS. VLISSINGEN Adres Plaats HOCH arts van broekweg 4 zaandam Een afdeling van de Verenigde Naties houdt zich bezig met de voorbereiding van een grote conferentie over de ontwikkeling van de auto en de auto-indu- strie. Zij heeft inmiddels een enquêteformulier gezonden naar alle autofabrikan ten over de gehele wereld. Op deze conferenie zal ongetwijfeld ook aan bod komen het streven naar meer veiligheid in de auto. Dit streven heeft in de loop der jaren zowel de vorm als de conceptie van de auto aanzienlijk gewijzigd. Vaste vloerbedekking Losse kleden Telefoon 023-313289 Veiligheid: dit was een woord, dat nog in de jaren vijftig het publiek nauwelijks beroerde. Althans wat de bouw van auto’s betrof. En dus lieten ook de autoconcerns zich weinig gele gen liggen aap dit punt, in vergelij king met de inspanning die zij nu op dit punt leveren. Pas in de jaren zestig, onder meer onder invloed van mannen als Ralp Nader, begon dit te veranderen. Een tweede oorzaak was, dat men op de twintigste verjaardag van de Navo besloot, dat deze ver- dragsorganisatie zich ook met andere dan zuiver militaire problemen moest gaan bezighouden. In de jaren daarna ging men zogenoemde „pilot-studies” ondernemen, gericht op onder meer de verkeersveiligheid. In het algemeen kan men zeggen, dat het project van de veiligheidsau- to, gestimuleerd door Amerika als een katalysator heeft gewerkt op de wereldwijde auto-industrie. Het ge volg is, dat er sinds de jaren vijftig opzienbarende wijzigingen zijn aange bracht in de constructie van de auto. Gevoegd bij de maatreglen die de van 15 mei t/m 23 mei dagelijks geopend van 14.00 tot 22.00 uur. Nadat de wagen eerst op de Japanse thuismarkt werd uitgebracht en ver volgens in Amerika, is thans Nederland aan de beurt. Datsun heeft in ons land onlangs de Cherry F II geïntroduceerd: een nieuw model op basis van de 100 A Cherry. De nieuwe Datsun zal het type 100 A niet vervangen, maar wordt door de fabriek gezien als een vervolg daarop. De Datsun Cherry F II past in het gat, dat tussen de huidige Cherry en de 120 Y tot nu toe open was. De F II is leverbaar in vier varianten, onder meer als driedeurs-station- wagen en als coupé. In deze laatste uitvoering heeft de nieuwe Datsun een grote bagageklep, voornamelijk uitgevoerd in glas meegekregen. Radio is standaard aanwezig in deze uitvoering. De wagen heeft een onafhankelijke voorwielophanging, type McPherson, meegekregen. In de verschillende varian ten zijn de motoren van de huidige Cherry en van de 120 Y gemonteerd. Zjj leveren respectievelijk 45 en 52 din-pk, bij een cilinderinhoud van respectie velijk 988 cc en 1171 cc. Deze motoren zijn geschikt voor het gebuik van lood- arme benzine. Op de achterwielen is een remdrukhegrenzer aangebracht. Op de foto de Datsun Cherry F II-coupé. De kleine winst van ongeveer 4,5 mil joen mark stopte de eigenzinnige Olym pische ruiter in de reservepot. Wat het zakenkapitaal betreft staat de 'onderne ming vrij zwak- Op de wereldmarkt moet ook Neckermann meer voor zijn waren betalen, of dat nu in het postor derbedrijf of op het gebied van vakan tiereizen en kant-en-klaar-huizen is. BMW Nederland heeft de prijzen met ongeveer 4,1 percent verhoogd. Daarnaast zijn enige verfijningen aan de wagen doorgevoerd. Ondanks afdeze extra’s zijn onze prijzen noy steeds uiterst redelijk. Een enkele reis kost f. 38,- en uw auto kan mee vanaf f. 56.- En als u alles wilt weten, informeer dan eetis hij uw reisburo of v raay (zon der postzegel d.m.v. de bon) een dienstregeling aan bij Olau-Line, Antwoordnummer 27 in Middel burg. Jammer voor u. dat de overtocht maar 7 uur duurt! Terminal V lissingen - Telefoon 01184-15090 - telex 55317. Olau-Line /Den ^v/Rott^dan Het aantal diefstallen van brom fietsen is volgens het ministerie van Justitie met zeker veertig per cent gedaald. Volgens het ministerie is dit te danken aan de invoering van de draagplicht van een bromfiets helm. De investerings-beleggingsbusiness -met de onberekenbare en ondoorzichtige geldmarkt vond Neckermann bij nader inzien weinig aantrekkelijk. Eens dacht Neckermann daar anders over. In de jaren ’60 rekende hij op dit gebied nog gezien de 400 experts die hij hiervoor had laten opleiden op „big business”. Het succesrecept van Neckermann was niet alleen de lage prijs van zijn artike len, ook met nieuwe, praktische ideeën liep hij met grote passen voor de con- •cuirrentie uit. Eerder dan de anderen zag hij marktopenJingen en sprong er vol werklust in. Hij deed zaken met ieder een wanneer hij daardoor goedkoper en vlugger dan de concurrentie kon leve ren. Politieke grenzen bestonden voor hem niet. Toen de Westduitse leveranciers hem te duur werden, kocht hij tegen dum pingprijzen in de DDR en andere Oost bloklanden in. Als een groot Westduits elektroconcern hem niet met een proces had gedreigd, had Neckermann al begin 1973 zijn klanten met een draagbare kleuren-tv uit Japan voor de spotprijs van 1200 mark kunnen bedienen. I heul uelkoni in de belasting vrije winkels en niet het uitge- spaarde geld kunnen de liefheb bers een gokje w agen aan de roulette-lafel. N oor ilw verdere ontspanning zijn er TV- en video-films, eo voor uw kinderen een goedvoorziene speelruimte. Op de promenades en ruime dek ken kunt u een frisse neus halen of luieren in de zon. Sinds het begin van dit jaar zijn de autoprijzen met de regelmaat van een klok omhoog gegaan. In West-Duits- land gaat men nu een onderzoek instellen naar deze verhogingen. Het Bundeskartellamt gaat onderzoeken of er bij deze prijsverhogingen geen sprake is van „onderling afgestemde gelijke gedragingen”. Dit is zowel bij de Duitse wet, als bij het verdrag van Rome verboden. President-directeur Lutz van Ford Keulen heeft al bij voorbaat laten weten „geen slecht geweten te hebben”. Volgens hem zijn de marges op dit moment te krap en maken zij het onmogelijk om de kosten op te vangen (Rai-actueel). Neckermann zal dus wel behoorlijk moeten investeren wanneer hij zich op de derde plaats van de Westduitse post orderbedrijven wil handhaven. Vader en zoon hebben tegen een eventuele „staatsgreep" of een beperkte macht van Josef Neckermann ten behoeve -’an zijn zoon Peter scherp geprotesteerd. Zoon Peter verklaarde: „Mijn vader en ik zullen het schip blijven besturen”- Doch de kapitaalverstrekkers dringen stug verder aan op verbreding van de leiding, dat volgens hen te lang bij vader en zoon heeft berust. Na aftrek van bijna 100 miljoen gul den aan belastingen op de omzet be droeg de netto-omzet 588,6 miljoen gul den. Dat is een stijging van 9,5 procent ten opzichte van 1974 (537,4 miljoen gulden). Het exploitatiesaldo, dat in 1974 nog negatief was. verbeterde met ruim 12 miljoen gulden tot 6,4 miljoen gulden. Aan investeringen werd vorig jaar 104 miljoen gulden besteed, waarvan het grootste deel bestemd was voor de fabri cage van de nieuw Volvo 343 in Born (Limburg). f Al in ons eerste jaar kozen ruim een kwart miljoen passagiers de Olau-Line. Zij hadden veel goede redenen. Nu. met een nieuwe zomer voor de boeg, zijn er nóg meer redenen om met Olau-Line naar Engeland te gaan: sneller Op I mei zijn wij verhuisd naar de nieuwe terminal aan de V lissingse Buitenhaven, dit betekent een flinke tijdw inst, een vlottere af handeling, meer ruimte voor u en uw auto, ja zelfs een veilige speel tuin voor uw kinderen. lissingen is per trein en per auto gemakkelijk te bereiken. Door de tijdwinst zijn de treinaanshiitin- gen. zelfs naar de meer afgelegen plaatsen in mis land, aanzienlijk verruimd. Er is een busdienst tus sen Terminal en XS-station. an de terminal in Sheerness is er nu een rechtstreekse busdienst naar hartje Londen (Victoria Coach Station). Zo bent u per bus. trein of eigen auto (snelle auto weg) in ongeveer I uur in de citv of midden in de countrv Er zijn elke dag twee afvaarten in heide richtingen. an V lissingen om 11.00 en 23.00 uur. v an Sheerness om 12.00 en 22.00 uur. komfortabeler Xaast dejniniddels befaamde Olau Kent en Olau est. is nu ook de Olau Einn in de vaart een groot, luxueus schip (8000 BRT) met akkommodatie voor 1400 passagiers en 370 auto’s. Om te slapen ofte rusten heeft u de keus uit hutten, couchettes of ruststoelen. Deense gastvrijheid en een voor treffelijke Skandinavische keu ken maken onze restaurants tot een belevenis. Er zijn ook cafeta ria's met een ruime keus aan lichte maaltijden en drank en uiteraard gezellige bars, vaak met 'live' entertainment. De eerste veiligheidsauto’s vooral in Amerika, leken dan ook meer op tanks, dan op comfortabele motor voertuigen. Zij zouden bovendien door al deze „zware” motorvoertuigen te duur worden. Het was Opel in Europa die als eerste een andere weg insloeg. Theoretische eisen voldeden niet. Elk type auto moest de op dat type toegespitste veiligheidsvoorzie ningen krijgen, zodat de wagen zowel veiliger werd als betaalbaar bleef. Via een kosten-baten analyse kwam Opel aan de nodige specificaties voor een haalbare veiligheidsauto. De ab solute veilige auto blijft, volgens Opel, een utopie. overheid heeft genomen, zoals het verplicht dragen van de autogordel, is de auto van vandaag een stuk veili ger dan voorheen. Dit alles wil niet zeggen, dat we nu op onze lauweren kunnen gaan rusten. Daarvoor vallen er nog te veel doden in het verkeer. orderbedrijven Quelle en Ottoversand ontwikkelden de laatste jaren een ande re zakelijke politiek dan Neckermann. Zij gingen ervan uit dat welvaart op den duur de wens naar meer kwaliteit steeds luider laat worden. Hun sortering werd daarom in de betere en luxere uitvoeringen aan het publiek aangebo den. Quelle en Ottoversand zijn, wat omzet vergroting betreft, de grote Nec- kermanin uit Frankfurt, ondanks zijn acties voor goedkope waar, met ronde cijfers voorbijgestreefd. Een aflossing van de nu 64-jarige Josef Neckermann zou tegelijkertijd het einde betekenen van een idee, waarmee de uit Oost-Duitsland afkomstige onder nemer in 1950 zijn bedrijf tot grote populariteit bracht: Neckermann maakt het mogelijk. Met deze slagzin is een naoorlogse generatie in West-Duitsland opgegroeid. Het weekblad Die Zeit schreef over een eventuele machtswisse ling in het Neckermafln-concern: „Eén Neckermann zal ook in de toekomst deel uit blijven maken van een bredere top leiding: zoonlief Peter namelijk. Peter Neckermann is een begaafd zakenman en met meer talent en bewustzijn voor het begrip rendement uitgerust dan zijn vader". Peter Neckermann wordt door de Westduitse banken nu al als kroon prins erkend- Een tripje per schip of vliegtuig, trein of trektocht, Neckermann stond voor niets. Een andere aanzienlijke dochter onderneming werd de Neckermann Ei- genheim Gesellschaft- Zij speculeerde met groot succes op het Duitse verlan gen naar een eigen huis. Met een varia bel Fertighausprogramm zwam Necker mann op de grote eigen-huisgolf en niets belette hem meer bij het oprichten van een eigen autoverzekeringsfirma. Alleen in het investeringsfmnds had Necker mann geen vertrouwen. Nog net vóór het schandaal rond de IOF verkocht Neckermann zijn „investeringsraadge- ving” aan een bankenconsortium. Aston Martin, de fabriek van ex clusieve wagens, lijkt opnieuw van een financiële ondergang te zijn ge red. Nadat begin dit jaar nog slechts twee wagens per week de fabriek verlieten, is de produktie twee maan den later toegenomen tot het statisti sche cijfer van 4,75 wagens per week. Het komende jaar streeft men naar een produktie van 28 wagens. Het aantal werknemers bij Aston Martin is toegenomen tot 220. Als men erin slaagt op deze schaal door te gaan zal het bedrijf het hoofd boven water kunnen houden. Dit is mede te dan ken aan een select aantal kopers dat bereid is een fors bedrag neer te tellen voor een wagen uit deze stal. Josef Neckermann en zijn zoon Peter opereerden tot nu toe met het geld van een tiental banken. Nu de verliezen in het postorderbedrijf nog net door de dochterondernemingen gladgestreken werden, dringen de banken op grotere zekerheid, en dus op een bredere kapi- taapbasis, aarj. Ze worden daarbij ge steund door kortgehouden aandeelhou ders, die eveneens op veranderingen aan de top aandringen. Vooral de aflossing van de oprichter, sportman en selfmade-man Josef Nec- kermann, blijkt een hoofdrol in de voor stelling van kredietverstrekkende insti tuten en aandeelhouders te spelen. De eerste stap op deze weg werd reeds aangekondiigd- De vergadering van aan deelhouders zal op 1 juli het voorstel steunen om het op aandelen berustende kapitaal met 35 miljoen mark te verho gen- Het grondkapitaal bedraagt op het ogenblik 122,4 miljoen mark- Dat is bij een totale omzet van 3.5 miljard te weinig. Hoeveel van de aandelen familiebezit zijn, is niet bekend. Men schat dat twee derde van het aandelen pakket in de kluizen van de familie Neckermann rust. De beide andere grote Westduitse post- De Triumph TR 7 die vorig jaar september werd geïntroduceerd, is thans ook in ons land leverbaar. Het gaat hier om een tweepersoons sport wagen met lage motorkap en sterk hellende voorruit. De prijs is vastge steld op bijna 21.000. Een van de onderdelen van de studie naar verkeersveiligheid was het project van veiligheidsauto’s. Het Amerikaanse Department of trans portation nam dit onderzoek op zich. Als eerste gevolg ontstond een pro gramma van eisen waaraan de 'veilig heidsauto (experimental safety vehi cle) zou moeten voldoen. Eerst wei gerde de Amerikaanse auto-industrie aan het project mee te doen. Toen echter opdrachten voor een veilig- heidswagen werden verleend aan be drijven buiten de autobranche, gingen onder meer General Motors en Ford overstag. Voor de prijs van een dollar gingen beide concerns zich toeleggen op het ontwerpen van een veilige auto, in eerste instantie uitgaande van een typisch Amerikaanse auto voor vijf personen. De handelaren en marktpijlers van Neckermann zitten overal. Een groot deel van het aanbod komt uit het bui tenland. Een wereldwijd expediitienet zorgt voor snelle levering- De expeditie wordt vanuit Hongkong geleid- Necker mann gebruikt niet alleen de zee en de luchtweg; de verladingen in het Russi sche Wladiwostok met de Transsiberi- sche spoorweg naar Europa bereiken een wekelijkse capaciteit van 1000 tot 1200 containers- De opbouw van het Neckermann-con- cern is geraffineerd evenwichtig. Het risico is altijd voor de leverancier. De financiële bindingen van het moederbe drijf in Frankfurt worden zo klein mo gelijk gehouden. Doch ondanks het immense aanbod, afgebeeld in een zwaarlijvige catalogus die in de landen van het Oostblok alleen al vanwege de prachtige uitvoering als een „westelijke" kijkdoos hoog in koers staat, had het bedrijf ook met tegensla gen te kampen. Op het gebied waarin Neckermann zich het veiligst voelde, namelijk het postorderbedrijf, troffen hem de grootste slagen. Ondanks een grotere omzet van 20 procent voor het eerst werd voor meer dan 1 miljard verkocht sloot de balans vorig jaar met een verlies van 10 miljoen mark. Doordat de dochterondernemingen goed geboerd hadden, raakte het concern met een omzet van 3,5 miljard mark per jaar, niet in de rode cijférs. Door de hogere prijzen in de vrachtsector en het gevecht om de laagste prijzen voor de consument, verloren de aandeelhouders verleden jaar hun dividend, dat ook in de voorgaande jaren bij Neckermann aan de lage kant was. De ontwikkeling ging daarna in versneld tempo verder. Ook de Duitse autoindustrie raakte geïnteresseerd en concerns in Engeland. Japan en Italië togen eveneens aan het werk. Het gevolg: binnen enkele jaren een ver warrende hoeveelheid veiligheidsau to’s, van groot tot klein. Nie<t alleen verschilden de eisen van land tot land, sommige autoconcerns zoals Mercedes en Volvo, die zich al eerder met de veiligheid voor de inzittenden van een auto hadden ingelaten, stel den ook hun eigen eisen op. Nu moet gezegd worden, dat de eerste Ameri kaanse eisen in totaal waen het er min of meer uit de lucht waren gegrepen. In de praktijk ble ken vele eisen niet haalbaar. EINDHOVEN (ANP). Ondanks een duidelijke opleving in het laatste kwar taal na de introductie van de Volvo 66 heeft Volvo Car b.v. in Eindhoven in 1975 nog een verlies geleden van 59 miljoen gulden. (54,5 miljoen gulden in 1974). De toekomst van de onderneming wordt echter met vertrouwen tegemoet gezien. Verwacht wordt dat de Europese personenautomarkt in 1977 weer het ni veau van het topjaar 1973 zal hebben bereikt. Dit blykt uit het jaarverslag van Volvo Car over 1975. 1 Opsturen in dichte enve- 11 lop, zonder postzegel, naar Olaii-Eine. ant»ooidiiiiiiiiin-r IxVU 27, Middelburg.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4