Sociaal fonds vierde waardig VOV pleit voor inspelen op off-shore mogelijkheden van Invaliden Hulpdienst krijgt nieuwe wagen in bruikleen IJmuiden Vreemde gasten OPERA VOL DIALOOG! UMLHDEfV U/ KEUKENS BMjJjJ korting ROSSINI’S „MOZES”: 3 M fc LI MET DE EXCURSIETREIN HE! FERREIN om Kennemeriaan 159-165 - IJmuiden - Tel. 02550 - 11428 HAAL OPGELEGDE SCHEPEN UIT HAVEN” HM 5 IJMUIDEN-VELSEN ZATERDAG 1 5 19 7 6 M E I 4 X- Ét BI (ADVERTENTIE) 'te M dh losplank (Van een medewerker) so- en P. ZWAANSWIJK de IJmond een vorm van samenwerking tot stand zou komen. De genodigden voor de viering van het gouden bestaansfeest van het Wencke- bachfonds bijeen in het directierestau- rant van Hoogovens. blijven de vangst van de WR 189, die kans had gezien met staand want 1200 kabeljauwen aan boord te halen, waar voor rond 18 000 werd besornd. en ;d. an de ?en its- )ek riet een ?en ide bij ran sur bij cht em te □m ïl). ver- ons van laar erry •pen ion- een is ijke ian- zy itie- »od- lin< du- an- bod de igd. ix- an $e- Its ek tn- iti- ek. lar Iet tin rin zal ter n- iat te iar is [et di rk :e- n- ?ie ?r- •ie an ;s- De Franse opera „Moïse” handelt over een episode uit het bewogen bestaan van het Joodse volk, waarin het bevrijd wordt uit de Egyptische slavernij. Bij de ontwikkeling van het spel is er telkens waar sprake van de botsing van twee levensbeschouwingen, die tot tyrannise- ring leidt van de Joden, die als uitver koren volk het bezit van „het beloofde land” in uitzicht is gesteld. Doch de Heer, zo staat in het Oude Testament, verstokte Farao’s hart, dat hij de kinderen Israels niet liet wegtrek ken. terrein met de Hoogoven-express en de vertoning van een film. Voor deze middag waren uitgenodigd ongeveer 125 personen, werkzaam bij gemeentelijke sociale diensten, Kruisver enigingen, oud-leden van de Raad van (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het gouden bestaans feest van het Wenckebachfonds waarover wij vrijdag schreven is gisteden op waardige wijze gevierd, met als hoogtepunten een rondrit over het werven en andere bedrijven. Tussen 1970 en 1975 is er een enorme groei geweest in off-shore-activiteiten op de Noordzee en de verwachtingen zijn, dat er rond 1980 een enorme piek in deze werk zaamheden zal optreden. De interesse van de grote oliemaatschappijen in de Noordzee is enorm groot. Jammer vond hij het, dat de toenemende overheidsbe moeienis het werken binnen Nederland steeds moeilijker maakt en dat de Ne derlandse havens niet snel op deze ont wikkelingen inspringen. Naar zijn gevoel moet er een goede samenwerking komen van alle bedrijven op het gebied van de scheepvaart om de mogelijkheden, die de off-shore biedt volledig te benutten. als expansieve Mary Willems gaf een innemende uit beelding van Anai, mede door de gave, heldere klank van haar gevoelige praanstem. „Off-shore-werk vraagt om snel han delen en om slagvaardigheid. Naar mijn gevoel ontbreekt die slagvaardigheid in het Noordzeekanaalgebied en juist die is nodig om off-shore-activiteiten aan te trekken”, aldus de heer Neehus. In het kort wees hij op de mogelijkheden van deze tak van ondernemerschap voor de Nederlandse zeesleepbedrijven, scheeps- VELSEN, De Velser Ondernemers Vereniging „VOV” heeft vrijdagmiddag in het Ontvangstcentrum van Van Gel der Papier de jaarvergadeding gehouden. De VOV telde per 1 januari 47 bedrijven als lid. In het jaarverslag vermeldt de VOV de huisvestingsproblemen voor werknemers bij deze bedrijven. Het be stuur van de VOV steunt de gemeente Velsen daarom in haar streven om meer bouwgrond ter beschikking te krijgen. stemde opera-koren overtuigend bewij zen. Enige deelneming aan de handeling werd wel eens, zoals aan het slot van het derde bedrijf, riskant voor het hand haven van de gaafheid. (Van een ónzer verslaggeefsters) VELSEN. Het Nationaal Revalidatie Fonds heeft een schenking van dertig duizend gulden gedaan aan de - in oprichting zjjnde - Stichting Beheer Vervoersmiddelen Vrijwilligersorganisa ties voor de aanschaf van een nieuwe rolstoelambulance. De wagen, die zal worden gestationeerd van de Invaliden Hulpdienst in Velsen, kan over twee maanden worden verwacht en zal acht rolstoelen en vier rijdende bedden kun nen vervoeren. VOOR DE KOMENDE WEEK kunnen nu nog de VL 115 voor de maandag- markt en de IJM 57 voor de woensdag- markt worden verwacht met een vangst uit de noordelijke Noordzee. Dat is dan voorlopig uit dat gebied het laatste dat wordt aangevoerd, want woensdag 19 mei varen de schepen uit om te trachten de haring - welke volgens de biologen als de laatste der Mohikanen rondzwemt - te vangen en als Hollandse Nieuwe aan te bieden- Hoewel van mooie levende kwaliteit was deze laatstgenoemde vis vrij droog De grootste afneemster ervan was de conservenindustrie, die er rond 24 per bak van 40 kilo voor neertelde. Voor de koolvis III en de daaruitgezochte koolvis IV werd gemiddeld 45 per bak betaald. De „guppies” brachten niet meer dan 30 per bak p. De premiekistjes schel vis en wijting werden vlot afgenomen voor prijzen variërend van 45 tot 40. De bijvangst, zoals roggen, vleet en poon werden voor uitstekende prijzen van ei genaar verwisseld. Ook was aan de vrij dagmarkt de platvis hoger gewaardeerd dan in het begin van de week, zodat de KW 145 die met 400 bakken schol pre sent was, daarvan profiteerde. De dirigent Kees Bakels zorgde vooi' een voortreffelijke leiding van solisten, koor en orkest: het Rossini-ensemble uit Amsterdam, dat de veeleisende muziek van Rossini vaak verrassend goed ten gehore bracht door een uitnemende be antwoording aan de zeer muzikale in tenties van de dirgent. Een afzonderlijk compliment verdient de vaardige harpis te. Decors en belichting waren zeer doeltreffend en de kostuums droegen er zeer veel toe bij de taferelen de passen de sfeer te geven. IJMUIDEN. DE GEBEURTENIS SEN welke doorgaans op de maandag- markt plaats hebben speelden zich van de week af op de dinsdagmarkt. Reden ervan is dat de meeste vissers maandag deelnamen aan de actie in Den Haag, waar zij hun ontevredenheid uitten over de quoteringsbepalingen. Slechts vijf kotters, die week-in, week-uit op rond vis vissen, kwamen markten. Het was een korte markt. Niet onvermeld mag DE OORZAAK DAARVAN was de vrij sterke bries welke de gehele week waaide en waardoor de spanvissers niet aan de slag konden gaan. Wel werd er elke dag aangepast, maar veel resultaat leverde dat niet op. Eerst vrijdag kwam er wat vis van belang binnen. Daartoe behoorde ook de vangst van de KW 170, welke weliswaar voor het merendeel kleine koolvis aanvoerde, maar toch ork een partijtje makreel van vrij goed ge halte aan boord had, waarvoor f 22 per premiekistje werd betaald. De prijs voor deze vis uit de noordelijke Noordzee week af van de prijs van makreel welke door enkele kotters van de kust werd aangevoerd. Over de mogelijkheden van de off shore voor IJmuiden sprak na het huis- De voorstelling wordt herhaald op dinsdag 18 mei en donderdag 20 mei unieke gelegenheden om Rossini nu eens als geniaal componist van ernstige ope ra’s te ontmoeten. DE OVERIGE KOTTERS, in feite platvisvangers, markten dinsdag. Zij wa ren bepaald ontevreden over de betrek kelijk lage prijs welke betaald werd voor de platvis- Volgens deze mensen visten zij aan het „achtertouwtje”, om dat in andere havens toch de vangsten na 16 uur waren verkocht, zodat men nog op de avond van die dag of anders dinsdagmorgen kon uitvaren- Waar men niet ontevreden over was, waren de prijzen voor de rond vis, die de hele week hoog bleven. Naar de mening van het bestuur van de VOV liggen de beide IJmuider havens gunstig voor allerlei activiteiten, die ver want zijn aan dienstverlening op de Noordzee voor de off-shore-industrie. of aan het vervoer tussen Engeland en het vasteland. Het bestuur is attent op deze ontwikkeling en zal zeker niet nalaten zijn stem bij de geëigende instanties te laten horen, wanneer het gaat om moge lijkheden, die de beide havens bieden. De hoofdrol van Mozes werd waardig en met beheersing en aangepast volume gezongen door de bas David Shapero. De tweede hoofdrol van Pharaon was iri handen van de krachtig acterende en kernachtig zingende bariton Jan Polak. Arnold Alond. die de regisseur was van deze opvoering, speelde zelf met bewo genheid in gebaar en in stem de rol van Faraos zoon Amenophis. Frans Schmid- hamer trad met zijn sonore bas op als de „Mysterieuze stem” en als hogepries ter. Verdienstelijke zang hoorde men voorts van de alt Els Zomerdijk (Marie), de tenor Piet Maas (Eliezer) en Alex Vermeulen (Ophide). Die samenwerking is met de Bever- wijkse Soeiaal Culturele Raad tot stand gebracht. Dat heeft geleid tot deze subsi die, terwijl toezeggingen zijn gedaan voor een tweede gift waarvan een wa gen voor „Op Hoop van Zegen” zal worden aangeschaft. De IHD in Velsen zal zelf de inrich ting en aanpassingsbenodligdheden vpor de Mercedes 508 - hetgeen een bedrag van ruim 22 duizend inhoudt - moeten opbrengen. Daarvoor is met spoed een huis-aan-huis collecte in IJmuiden aan gevraagd, die volgende week wordt ge houden Ook de ontwikkeling van het IJmui der industrie- en havengebied heeft gro te aandacht van de VOV. Men is vooral bezorgd voor de gevolgen wanneer als gevolg van de vangstquotering steeds meer visserij schepen in de Haringhaven en de Vissershaven worden opgelegd. Het bestuud reeft bij het Staatsvissers- havenöedrijf al gepleit voor het vrijhou den van beide havens van opgelegde schepen. De beperking van de visvangst, zo wordt verwacht, is niet van korte duur. Zij zal langdurig, wellicht zelfs permanent zijn. het is ili- üe.t ren len r. In het tot stand gekomen overlegor gaan van alle hulporganisaties zijn te vens voorlopige besprekingen gevoerd over de mogelijkheid om in de IJmond een activiteitencentrum, eventueel een dagverblijf voor gehandicapten tot stand te brengen. Maar deze besprekingen dra gen een verkennend, voorlopig karakter. VELSEN. Aangemoedigd door het grote succes, dat het Velser operakoor „Bel Canto’’ in januari van het vorige jaar heeft verworven met de opvoering van Geatano Donizettis in vergetelheid geraakte opera „Poliuto”, is de dirigent van het koor Arnold Alons uit gaan zien naar een ander ten onrechte veronacht zaamd dramatisch theaterstuk. Hij vond al spoedig een opera van Gioacchino Rossi ni „Moïse et Pharaon" genaamd, welke in 1827 ontstond met een Franse tekst van Balocchi en De Jouij en ten dele ook met muziek van een soort drama tisch oratorium „Moise in Egitto” in 1818 door Rossini geschreven op een Italiaan se tekst. De dialogen leiden tot beschouwende gedachtenwisselingen, die de dramatische ontplooiing een duidelijk statisch accent geven, hetgeen ook bij de voorstelling, die „Bel Canto” vrijdagavond in de Vel ser Stadsschouwburg als premère voor Nederland heeft gegeven, vaak geconsta teerd werd. Onwillekeurig kreeg de op voering hierdoor het karakter van een concertuitvoering, wat voor wat de ver tolking der koren betrof geen nadeel betekende. Integendeel, want nu konden de zangeressen en zangers van „Bel Canto” met succes meer aandacht aan dacht aan het muzikale element beste den en hiermede de bijzondere kunstzin nige waarde van Rossini’s ernstig ge- Beheer, de directie IJmuiden, de Raad van Beheer, leden van de Ondedne- mingsraad en contactfunctionarissen. De excursietrein van Hoogovens met ervoor de nieuwe locomotief „Bonne” stond ge reed om hen aan boord te nemen. Ter wijl de Gastendienst van het bedrijf voor enige verversingen zorgde, deed men via een deel van het 200 kilometer lange Hoogovenspoor langs de verschil lende bedrijfsonderdelen, onderweg nauwkeurig voorgelicht over hetgeen men passeerde. Omstreeks kwart over drie was de trein weer terug bij de voormalige Halte Hoogovens. Van daar ging het naar het directieresitaurant in hoofdkantoor I, waar directeur dr. M. Albrecht, alsmede de voorzitter van de Stichting Wenckebachfonds. de heer J. Geluk de gasten toespraken en hen in lichtten over het werk van dit sociaal fonds. Vervolgens werd de film „Zomaar Noord-Holland” vertoond. Met een kort gezellig samenzijn werd de viering van het vijfjarig bestaan van het Fonds afgesloten. mei is de Newfoundland schoener voor het publiek te bezichtigen tvssi negen uur 's morgens en vijf uur 's mid dags Typering van de rollen van deze opera bleek in hoofdzaak mogelijk te zijn door de bewogenheid in de zang. Van die mogelijkheid hebben de vele solisten, uiteraard reden op een eigen niveau, over het geheel genomen uitnemend ge bruik gemaakt. De sopraan Margot Stroink excelleerde als Sinaïde door meeslepend-virtuoze, expansieve zang. De komende dagen zullen „vreemde gasten" de IJmuider sluizen passeren. Vrijdagmorgen kwam de eerste, een hoovercraft van de British Hoovercraft Corporation de middensluis binnenvaren, enkele uren later gevolgd door een gro ter exemplaar van de Britse marine. Dit weekend zuilen er <op meer hoorr~r- crafts de IJmuider sluizen passeren, evenals een drdegvlc: y - drophil uit Noorwegen, die zaterdag te gen het eind van «e oc.'.te wordt. Al deze schepen zijn op weg Amsterdam en Midden. I. A:.i. in de week van 17 tot 20 mei in de RAI een speciale expositie va.i hoe r< terwijl bij Muiden een aantal demo - stratietochten over het IJsrclw” georganiseerd. Honderd jaar Noorc kanaal of niet, IJmuid.c z-1 <*■•- pen alleen maar zien passeren. Ook donderdag Ito:::' t weer een vreemde gast IJmuiden en alweer met bestemming .lm Het is dan de Canadese schoener ma Gladys", die tol e fineren b Nederlands Scheepvaart Museum Amsterdam. Vrijdag en zaterdag 2 ■22 DIVERSE KOTTEREIGENAREN zijn boos omdat hen de vergunning is gewei gerd om ter haringvangst te gaan. Het laatste woord daarover is dan ook nog niet gesproken- Temeer mdat enkele van deze schepen vorig jaar in span naar haring hebben gevist- Deze weige ring is minstens even hard aangekomen als het weigeren van de aanvoervergun- ning voor platvis aan enkele „rondvis- kotters”. „Want”- zo redeneert men - „het hebben van een vergunning om voor de duur van een jaar slechts 500 kilo tong aan te voeren, is even erg als in het geheel geen vergunning te heb ben”. De grote hektrawlers die in het voorjaar niet on verdienstelijk op ma kreel hebben gevist in de Ierse Zee, komen nu ook allemaal binnen. Alleen valt de vangst ditmaal tegen. Zij gaan woensdag eveneens op de haringjacht. Van de mogelijkheid om al vandaag -^zaterdag) uit te varen naar de Ierse Zee om daar op haring te vissen, wordt voor zover hier bekend is, geen gebruik ge maakt. De animo daarvoor schijnt dui uiterst gering te zijn De Stichting Beheer Vervoersmiddelen is voortgekomen uit de Commissie Li chamelijk gehandicapten IJmond. De stichting is een overkoepelend orgaan voor 23 hulporganisaties. Na een verzoek voor subsidie van de Velsense IHD en de Beverwijkse zuster organisatie „Op Hoop van Zegen”, die beide bij het Nationaal Revalidatie Fonds een verzoek indienden, heeft het fonds die dertig mille toegekend met de daaraan verbonden voorwaarde dat in Deze situatie is ook opgenomen in Rossini’s opera en zorgt voor een ontmoe digende hoeveelheid conflict-stof, die bij heftige dialogen aan de dag treedt ten nadele van de Farao en ten gunste van het in hoop en vrede levende onder drukte volk. houdelijk gedeelte de heer W. Neehus, public relation-adviseur voor meerdere bedrijven. Hij gaf eerst een overzicht van wat off-shore activiteiten inhouden, waarna hij dieper inging op de moge lijkheden hiervan voor het Nederlands bedrijfsleven.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5