FRANSZ: IK STOP HAARLEM-GEZICHT VERANDERT STERK 95 Publiek snel verdwenen HULDIGING LIET OP ZICH WA CHTEN ■i I J I W tl ft 12 13 SPORT maandag 1976 1 7 MEI t® Vernedering lo op Vier man weg •«Si» i HAARLEM WEER IN DE EREDIVISIE i in (Van onze sportredactie) SPORHF heten maar Hughes (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) PIETER MUL Nia het officiële gedeelte ontving een glunderende Barry Hughes, geflankeerd door bestuursleden en spelers, de com plimenten van een lange rij feestgan gers. zingen in de kennelijke wetenschap dat VVV op achterstand was gekomen. Het Wales HAARLEM „Ik heb het spelle tje meegespeeld natuurlijk, maar voor mij stond het allang vast dat dit mijn laatste seizoen in het betaalde voetbal zou zijn.” Jan Fransz grijnst tevreden omdat hij zo lang een gordijn van geheimzinnigheid rond zijn definitieve afscheid heeft weten te houden. Tenslotte resten de club nog belang rijke besprekingen met Peijs, Huyg en Kleton om de belangrijkste spelers te noemen van wie het contrant moet wor den verlengd. Hoe die ook mogen uitval len, Haarlem krijgt volgend seizoen een beduidend ander gezicht. eens strijdig zijn met het punten, nodig om uit de afgezworen degradatiezone irina I. 023- ijd. 12 'an 12 ist Het meest zichtbaar was de opwinding over het geboekte resultaat bij benjamin Johnny Metgod. De 18-jartlge crack in wording van de rood-'blauwe leeuwen was ’s avonds nog even ongeremd in zijn enthousiasme als uren tevoren bij de ereronde over het Haarlem-terrein. „Ik wind het fantastisch, wat wil je het is mijn eerste kampioenschap in het be taalde voetbal.” De jonge middenvelder kon zich op het feest niet al te zeer laten gaan want vandaag wachtte hem het laatste deel van zijn schriftelijk eindexamen mavo. De Geer, net naar Haarlem verhuisd, moet Sadek doen vergeten en als ver vanger van Peys heeft Hughes een Brit op het oog. Het is de 26-jarige Ritchie Reynolds, ook gisteren met vrouw en kind bij Haarlem te gast. Deze aanval lende middenvelder van tweede divisie- club Portsmouth speelde al een proef- wedstrijd. Hij heeft een vrije transfer en Hughes is enthousiast over hem. Op de receptie sprak Haarlems burge meester De Gou als eerste. Hij wees bij het aanbieden van zijn felicitaties op de goede samenwerking tussen de gemeente en de gelijknamige voetbalclub. Voorzit ter Dlinker van de KNVB-afdeling Haarlem, de heer Oats namens EDO en Teun Dam van de supportersvereniging voerden eveneens het woord. De Haarlem-spelers heffen het glas champagne in de kleedkamer. V.n.l.n.r. Metgod, Van den Berg, Derksen, Sadek, Hughes, Fransz en Peys. Voor bijna iedereen toch nog onver wacht ging VW gisteren tegen Vitesse ten onder. De koploper zelf zegevierde weinig overtuigend over Cambuur. Goals van Kleton (in de zevende minuut) en Haarlems beste man Peys (in de 61ste minuut) vielen kort na de beginsignalen van de zwakke arbiter Vervoort. Na tien minuten' tot een kwartier spelen was de ploeg kennelijk weer uitgeblust want het tempo zakte tweemaal schrikbarend. Cambuur met uitblinker Haan kwam beide malen goed terug maar doelpuntte alleen uit een penalty in de tweede helft. Haan benutte die vrije trap toege kend omdat Huyg Van de Heuvel ten val zou hebben gebracht. Vervoort ont hield de Friezen voor rust een straf schop en keurde na de pauze een doel punt wegens buitenspel af. De drumband Bato gaat vooraf aan de bus die de Haarlem-selectie door Haarlem vervoert. Op het dak de selectie van de nieuwe kampioen in de eerste divisie. 1 "’Ar'"' i-, Voor dit jaar schermde de Haarlem- trainer driftig met het woord verjonging maar op het inpassen van Metgod en De Kip na is het bij verbaal geweld geble ven. En dat bleek in de eerste divisie een gelukkige omstandigheid. De voor malige Ajacied en MVV’er Kleton kwam als enige van buiten de vereniging in de ploeg maar was ondanks zijn jeugd geen beginneling meer als De Kip en Metgod zijn. Het voor het overgrote deel hand- In tegenstelling tot zoveel andere ke ren dit seizoen haakte de hoofdtribune bij het groepje (dat in minder goede tijden altijd meteen Hoeben-Hoeben schreeuwt) in. Als vanouds schalde plots het Barry-Barry weer over het veld maar spelers noch trainer wisten precies wat er gaande was. Ook bestuursleden kenden het naadje van de kous niet- want meteen na afloop in de kleedka mer spraken zij elkaar tegen waar het de uitslag van VVVVitesse betrof Haarlems eigen zege op Cambuur (2-1) betekende alleen een kampioenschap als de Venlonaren op eigen terrein verlies zouden lijden. En dat was de sterke tweede van deze eerstedivisie-competitie nog maar zelden overkomen. Vandaal dat weinigen al gisteren rekenden op terugkeer in de eredivisie. Haarlem maakt dus opnieuw zijn op wachting in de eredivisie. Hughes: „Ik wil geen jojo genoemd worden maar Hughes, dus in degraderen heb ik geen zin meer. Qua spelpeil is de eerste divisie me meegevallen maar niet qua sfeer. Met verscheidene spelers, ama teurs en profs, hoop ik deze week rond te komen.” Hughes heeft zelfs de ambi tie zo goed te gaan voetballen dat van een verblijf in de gevaarlijke zone van de eredivisie geen sprake meer zal zijn. De oefenmeester is echter al zeker van het verlies van vier spelers: Sadek (te rug naar Polen), Fransz, Wen tink en Derksen. Driekwart van de laatste lijn, het is nogal een ingreep. In 1973 verkoos Brand AZ en keerde Hughes op het oude nest terug. Het eerste seizoen ontsnapte Haarlem aan verwijdering uit de eredivisie maar NAC velde verleden jaar in de laatste wed strijd het vernietigende oordeel over Hughes en zijn mannen: degradatie. Een vernedering die door de tussentijds aan getrokken Derksen en Fransz niet voor komen kon worden. HAARLEM „Haarlem wint de we reldcup”, daverde het zondagavond lang durig door de Haarlemse HTS waar de kersverse kampioen van de eerste divisie de receptie gevolgd door een instuif hield. Zoals het goede supporters be taamt werden alle grenzen overschreden waar het ging om de eer en prestaties van de club. Een paar honderd belang stellenden dronken en dansten tot in de kleine uurtjes vanwege de heroverde plaats in de eredivisie. Hughes: „Ik had het pas volgende week in Veendam verwacht. Ik heb ook niet voor de champagne gezorgd.” Maar Jan Fransz: „Voor mij was het 95 pet. zeker dat we vandaag kampioen zouden worden. VVV had de titel al opgegeven en richtte zich op de nacompetitie. En daarin heeft het liever Vitesse dan PEC. Mij verbaasde het dus niks dat VVV verloor.” Meteen na het laatste fluitsig naal van de zwak leidende Vervoort klonk er wel gejuich van spelers en toeschouwers maar Hughes en zijn man nen doken toch eerst schielijk de kleed kamer in. Na enige tijd bleek het bran dende verlangen te promoveren naar de eredivisie niet vergeefs te zijn geweest. De positie van de trainer was een paar weken terug na de zege op VW al zeker gesteld, voor Haarlem is dat in de eredivisie lang niet zeker. Het elftal verandert zo ingrijpend dat het smeden van een nieuwe eenheid 'op hoger spelni- veau flink wat tijd zal vergen. En dat wil nog wel behalen van door Hughes te blijven. De opstellingen! Haarlem! Boersma, Wentink, Fransz, Huyg, Derksen, Metgod, Kleton, Peys, Sadek, an den Berg en De Kip. Cambuur! Tukker. A. Roozenburg (gele kaart), V. d. Vlag, Duker, Lepez, K. Roosen- burg, Haan, Richelman, De Blauw, Van de Heuvel en De Groot, Scheidsrechter Vervoort, 6000 toeschouwers. De 38-jarige aartsvader van de Haarlemse eerstedivisieclub vertrekt nu de plaats in de eredivisie binnen een seizoen is heroverd. Fransz, die in 1969 met Hughes, Wentink en Peys ook de eerste promotie van Haarlem naar de eredivisie meemaakte, blijft echter voor de club behouden. Hij bezit het trainers-diploma D en gaat „iets” doen in de begeleidende sfeer. De huldiging van de Haarlem-formatie had ’s middags overigens een merkwaar dig verloop. De slechte tot matige wed strijd tegen Cambuur inspireerde een deel van de zesduizend toeschouwers tot demonstratief langzaam klappen in de handen. Toeschouwers achter het doel van de Friese keeper gooiden uit verve ling wat bierflesjes op het veld, kortom van een zinderende vertoning was bij lange na geen sprake. Een kwartier voor tijd vlamde de stemming wat op toen de vaste supporters anhter de dug out van Hughes kampioensliederen begonnen te haven van zijn eredivisieteam met zes spelers van (nu) dertig jaar of ouder bleek al rap .een goede zaak. Na het vertrek van een groot aantal spelers (Hoeben, De Haan. Poldervaart, Wetzel, Boszhard. Marijt) bleef de trainer overi gens weinig keus. In oktober '67 kwam hij als opvolger van Peeman naar Haarlem. De club had net promotie uit de tweede divisie ach ter de rug en in juni ’69 bracht Hughes de roodblauwe equipe voor het eerst sinds de invoering van het betaalde voetbal in de hoogste klasse. Heel Haar lem op zijn kop, net als een jaar later toen Hughes voor drie seizoenen naar Go Ahead vertrok. De competitie ’70-’71 eindigde met degradatie, trainer Thomp son was voortijdig vertrokken en assis tent Eelman kon de zaak niet redden. Opvolger Joop Brand bewerkstelligde in één jaar de herovering van het verloren terrein. Voor Wentink heeft Hughes Eef Mel- gers als opvolger. Deze 19-jarige heeft in het C-team de drie jaar oudere. Polder man dit seizoen zelfs van de rechtsback- plaats verdrongen. Anders dan Wentink speelt Derksen de laatste twee duels (uit tegen Vijdam. thuis tegen SW) al niet meer mee. „Wil ik bij Meppen gaan voetballen, en dat gebeurt, dan mag ik drie maanden niet in Nederland hebben gespeeld. Vandaar dat ik met medewer king van Hughes nu al stop.” Voor Jan Fransz is Gerrit Peys de aangewezen plaatsvervanger, de blonde routinier speelde al heel wat duels als laatste man. Als hinkerverdediger had Hughes De Vries van AZ op het oog. Deze en Wlldbret zouden, vergezeld van wat cen ten, geruild worden tegen Metgod maar dat ketste Molenaar in eerste instantie af. Voor Metgod liggen nog andere clubs op de loer. Bij terugkeer op het veld was de helft van het publiek al verdwenen maar dat mocht een rondgang niet verhinderen. Jan Fransz over het verschil in entoura ge in 1969, bij de eerste promotie naai de eredivisie, en nu: „Toen hadden we een vol huis en leefde het publiek veel meer mee. Maar de mensen zijn kriti scher geworden.en terecht. En het voet bal is sindsdien ook erg veranderd.’’ En Hughes: „Hier in Haarlem komen de mensen niet naar je toe, jij moet naar de mensen toe. Het publiek hier kent de eredivisie en loopt voor de eerste divisie niet meer zo hard. Volgend jaar ben ik weer zeker van acht volle bakken. We willen dan ook op zaterdag gaan spelen, want volgens mij doen we dat nu op de verkeerde dag.” „Ik wil geen jojo HAARLEM. „Als wy het nog via de nacompetitie hadden moeten maken had ik het niet meer zien zitten. We staan nu al zolang bovenaan en de druk om te promoveren was zo groot dat we het niet zouden hebben gehaald als we geen kam pioen waren geworden”. Barry Hughes praatte de spanningen van zich af. De Haar- lem-oefenmeester moet als geen ander hebben geconstateerd dat zijn team de laatste weken verkrampt voetbalde. Het Haarlem-elftal van eind 1975 dat soepel naar de tweede periodetiteel draaide was veranderd in een angstige formatie die bij een voorsprong van één doelpuntje in de stellingen ging, het tempo drukte en probeerde aldus ongeschonden de eindstreep te halen. Iedereen in en rond de eerste divisie van het betaalde voetbal verklaarde dat Haarlem veruit de beste ploeg was in die klasse maar dat moet dan ook voortdurend worden waargemaakt. Hughes: „Na die degradatie van vorig jaar had niemand bij ons er voor dit seizoen nog hoop op, zelfs de terreinknecht zag het niet meer zitten. Om dat te overwinnen moet je als trainer veel werk verzetten. Of je nou goed bent of slecht, je moet de spirit te rugbrengen, dat is je taak. Door Piet de Visser van NEC was ik gewaarschuwd dat je de eerste wedstrijden in de eerste divisie moet aanpassen. Ik geloof dat ons dat gelukt is. wilde ontvluchten na tien jaar voorzit terschap. Huts goede vriend Hughes was hélemaal ziek van die afgang. De voor voetbal en show levende Brit had dat in zij.n trainersloopbaan nog nimmer mee gemaakt. team van de oefenmeester uit slaagde diaar inderdaad in en bewerkte net als na de eerste degradatie uit de hoog'Ste afdeling (’70-'71) in één seizoen de terugkeer in de eredivisie. De degradatie op het nippertje deed Haar lem verleden jaar erg veel. Voorzitter Henk Hut kwam terug op zijn voorne men af te treden omdat hij de club niet Gerrit Peijs, gisteren Haarlems beste man, scoort het tweede doelpunt tegen Cambuur. :N- xsssss xw 'SS •SS- K s'J Ik lilt

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13