LIEVERDJES ZIJN NIET MEER TE INSPIREREN Ajax koos voor Ivic I Roda snel in kansloze positie Standaardelftal profclubs Feyenoord kreeg niet welkom bij amateurs het niet zwaar IEKKER 1 Rijvers: „Het had 5-0 moeten zijn” ar F I V e I ’Ml F Br Opvolger Michels FC TWENTE IETS FORTUINLUKER MET 1976 SPORT Degradatiegevaar Brancard DE Export Jonge Jenever 51-24 I wil E (Van onze sportredactie) (ANP). 'V Telstar gebukt onder onmacht (Van onze sportredactie) BERT BREVOORD De nieuwe Ajax-trainer: Tomislav Ivic k FC Twente heeft zaterdag twee 5,22,43, ummers (ADVERTENTIE) orgaan iden de terg, die e tot 20 ■nlonaar Kleton Iers (FC ine (Hel (Volen- n, Vo- jfoort- eeren- Vites- n, He- Martin Vreijsen schudt Roda-verdediger Pfeifer van zich af en scoort het tweede doelpunt voor de Rotterdamse ploeg. i 7 en—A- celsior ag 1-0, .mster- Graaf 84-25 79-36 68-34 60- 26 38-31 45-39 38- 35 61- 48 41-46 31- 40 39- 59 25-52 41-56 35-56 37-62 37-50 32- 60 21-57 n(PSVi Twente) ■V), Van (AZ’67), i) 13, 12 enoordy, yen berg Telstar) .740,- 2e 1.449,- 5e Rijvers: „Dat denk ik ook. Zaterdag dachten ze nog dat een gelijkspel tegen ons goed genoeg zou zijn, maar vandaag realiseerden ze zich dat ze eigenlijk moesten winnen om niet in ernstig de gradatiegevaar te komen.” AMSTERDAM. De donderspeeches van Pim van de Meent doen de spelers van FC Amsterdam niets meer. Een aantal jaren geleden kon zo’n peptalk de ploeg tot grote daden inspireren. Het vorige seizoen was dat ook nog zo zij het in mindere mate maar dit jaar lijkt de wijzer naar de verkeerde kant te zijn doorgeslagen. Vloeken, schelden en tieren, het inspireert de Lieverdjes niet meer. De successen blijven achter wege en daarom staan zij steeds scepti scher tegenover de woorden die Van de Meent gebruikt. voorzet van de doorgebroken Stout Stout, die wel eens wat extra op we truttig, kansen De kans is aanwezig dat Feye noord zonder libero Michel van de Korput moet spelen tegen PSV, de wedstrijd over twee weken waarin het landskampioenschap wordt be slist. Van de Korput kreeg gisteren van scheidsrechter Wellinga een gele kaart omdat hij Vermeulen van Roda JC stuitte in zijn rush naar het doel. Gezien het belang van de wedstrijd tegen PSV overweegt Yeyenoord de strafzaak van Van de Korput monde ling te laten behandelen. Het oefenprogramma van Telstar voor het voetbalseizoen 1976-1977 zal naar alle waar schijnlijkheid voor een deel bestaan uit een trainingskamp in Engeland. In principe gaat de ploeg in de eerste week van augustus naar de overkant van Het Kanaal voor een verblijf van een week, waarin dan drie wedstrijden tegen Engelse league-clubs zouden worden gespeeld. Vast staat wel een drietal wedstrij den tegen eerste divisieclubs: ESC, SC Cam- buur en Vitesse zullen sparring-partners van Telstar zijn. Feyenoord kon weinig meer gebeuren, temeer omdat de helft van de Limburg se ploeg na Jansen’s voltreffer niet méér in een positief resultaat geloofde. Harde charges bleven uit en Feyenoord kon. zij het nog steeds onder persoonlijke man dekking, de voorsprong gaan opvoeren. ste reden is dat de sectie betaald voetbal geen geld meer voor het blad beschikbaar wil stellen”, aldus Rem mers. die niet weet wat er voor het blad in de plaats komt. „Wij nemen geen genoegen met een simpel mede delingenblad met alleen programma’s en uitslagen”, zei de sectievoorzdtter, die meent dat zo’n uitgave voor een bond met bijna een miljoen leden onwaardig is. „Wij willen de stem van het zaterdagvoetbal laten dóór klinken in een KNVB-blad, zoals dat nu ook gebeurt”, zo besloot Remmers. 13-5 16-6 16-9 11-5 15-9 I (PSV) “divisie, n totaal isen, die 73-31 59-30 47- 43 48- 34 51-34 42- 28 40-37 51-57 48-53 39-45 43- 47 44- 53 37-49 33-49 36- 51 37- 49 37-56 31-68 Wage- ekam- Heer- ingen- imers- drecht n-SC 11e 1-0, Tenslotte het traditionele grapje van Jan Jongbloed: „Ik ben blij dat Haarlem is gepromoveerd, want we zouden het tegen die ploeg volgend seizoen wel eens moeilijk kunnen hebben gehad.” ROB HOOGLAND In de zestiende minuut was het eigen lijk al gebeurd met Roda JC, waarvoor het van levensbelang was dat de „nul” zo lang mogelijk bewaard bleef. De bal belandde via verschillende benen bij Wim Jansen, die van dichtbij en in volkomen vrije positie Geilman kon pas seren. De KNVB-er, het officiële orgaan van de KNVB, gaat in zijn huidige opzet verdwijnen,. Het contract met drukker-uitgever Misset in Doetin- chem, is per 1 juli aanstaande opge zegd. Dit deelde Fokke Remmers, voorzitter van de sectie zaterdagvoet bal mee op de algemene voorjaars vergadering in Zeist. „De voornaam- ROTTERDAM (ANP). Feyenoord— Roda JC was op papier een topper, in de praktijk een flop. Ruim 31.000 toeschou wers waren afgekomen op een wedstrijd waarin de 22 spelers voor elke meter kuipgrond zouden vechten. Feyenoord moest winnen om de laatste kans op het landskampioenschap te behouden. Roda JC, dat dit seizoen de Rotterdammers tweemaal versloeg, zou bij een overwin ning in de Kuip vrijwel zeker zijn van deelname aan het Europese bekertoer nooi voor bekerwinnaars. In dat geval had bekerwinnaar PSV het landskampi oenschap immers voor het oprapen. Voor arbiter Ben Hoppenbrouwer was MVV-Sparta een bijzondere wedstrijd. Het betekende namelijk zijn 150e eredivisieduel. Hij kreeg voor deze mijlpaal voor de wedstrijd bloemen aangeboden van MVV-aan- voerder Jos Lacroix. Amsterdam meer verwacht, maar ik vond dat die ploeg erg krampachtig speelde. Misschien door de wetenschap dat ze eigenlijk van ons moesten win nen, na de voor hen negatieve uitslagen van zaterdagavond.” Ook Van de Meent, die gisteren vanaf de kant op de hem bekende wijze aan wijzingen gaf de meeste spelers rea geerden slechts met afkeurend gewuif of met een niet mis te verstaan antwoord was die mening toegedaan. „Je kunt natuurlijk nooit vaststellen hoeveel het de jongens heeft beïnvloed,” aldus de Amsterdam-trainer, „maar het zal best eens kunnen dat ze er door geïmponeerd zijn geraakt. Het zal ongetwijfeld heb ben meegespeeld.” Dat was vooral in de tweede helft het geval. Feyenoord kon in die fase de score gemakkelijk hoger laten oplopen, maar deed dat niet. De ploeg liep geen risico meer en ging erg slordig om met de kansen. Nadat Kreuz voor 3-0 had gezorgd kon Nico Jansen niet eens meer een strafschop benutten. Geilman stopte zijn veel te zachte schot vanaf de stip. AMSTERDAM (ANP). Ajax heeft de Joegoslaaf Tomislav Ivic voor twee seizoenen gecontracteerd als hoofdtrainer. Ivic was de laatste drie jaar trainer van Hajduk Split, waarmee hij drie keer kampioen van Joegoslavië werd en ook dit seizoen nog kans op de titel heeft. Ivic ver loor met Hajduk in de kwartfinales van het Europese bekertoernooi voor landskampioenen van PSV na verlen ging. Het patroon van de eerste helft bleef na de rust gehandhaafd, maar doordat het tempo wat hoger lag en de bereid heid om zich tot het uiterste in te zetten eveneens groter was, werd de ontmoe ting er beduidend aantrekkelijker op. FC Twente, dat de benjamins Krabbe en Van Oosterom in de loop van de tweede helft verving door de buitenlandse routi niers Aabech en Zele (Kohn: „Ik wilde wat fysieke kracht achter de hand hou den, daarom ook ben ik met Krabbe en Van Oostrom in de basisopstelling be gonnen”), bleef de meer aanvallende ploeg, maar moest opnieuw de betere kansen aan Telstar laten. ENSCHEDE. Ondanks de 1-0 ne derlaag tegen een zwaar gehavend FC Twente van de zeven vaste eerste elftalspelers op de blessurelijst bleek alleen Jan Jeuring tot spelen in staat heeft Telstar zaterdagavond min of meer revanche op zichzelf genomen. Met name in de tweede helft van de ontmoe ting tegen de oostelijke equipe lieten de Velsenaren zien dat zij nog wel degelijk kunnen voetballen. Daarover waren na de wanvertoning van vorige week tegen Eindhoven de nodige twijfels gerezen. Niet de betere ploeg besliste in Enschede de wedstrijd in haar voordeel, maar de gelukkigste. Twintig minuten voor het einde van de over het geheel genomen matige, maar bij vlagen toch wel boei ende ontmoeting profiteerde Ab Gritter van een botsing tussen doelman Paul van der Meeren en ausputzer Ton Kamphues door de bal, die hij toch al fortuinlijk in bezit had gekregen, simpel tegen de touwen te schuiven. Pasveer moest een geweldige knal van de sterk spelende Fens uit zijn doel ranselen, miste Van Kooten (weinig for tuinlijk zaterdag) op het nippertje een en die wel eens wat extra veel vrijheid kreeg van de aanvallend inge stelde Gritter, schoot zelf via een Twents been maar net naast. Dat die aanvallen de impulsen van Gritter niet alleen tot gevaar van de andere kant leidden, be wees de ex-Groningen-speler in de 71ste minuut, toen hij zijn zoveelste stormloop naar de voorste linies afrondde met een uiterst merkwaardig, maar wel kostbaar frommelgoaltje. Telstar-trainer Casten- miller: „Het zat er de hele wedstrijd eigenlijk in dat de club die het eerste doelpunt zou maken ook zou winnen. Zo is het ook uitgekomen. De manier waar- hebben verloren is een beetje maar ja, als je ziet hoeveel we hebben laten liggen, dan weet je de oorzaak van die nederlaag. Ik wil het woord pech niet horen, het is de laatste tijd al te vaak zo. dat we kansen genoeg krijgen maar niet scoren. Dat is vooral een kwestie van aanvallende on macht.” Het contract van Ivic bij Ajax gaat in op 1 juli ’76 en zal lopen tot 30 juni '78. In de komende weken zal Ivic zich in samenspraak met de naar Barcelona terugkerende Rinus Mi chels inwerken bij de Amsterdamse club. Hij werd zondagmiddag in Eindhoven aan de spelers van Ajax voorgesteld. Gisteren bijvoorbeeld, tegen PSV, toonde FC Amsterdam zich een bijna lusteloze tegenstander. Vroeger zouden de Amsterdammers met een „over-mijn- lijk-instelling” in het veld zijn versche nen. Dat was nu duidelijk niet het geval. FC Amsterdam was kansloos tegen PSV, dat een zeer gemakkelijke 0-2-overwin- ning behaalde, die eigenlijk veel groter had moeten zijn. Terecht sprak PSV- coach Kees Rijvers na afloop: „Achteraf zeg ik dat we met 4-0 of met 5-0 hadden moeten winnen. Ik had van FC De intenties van Roda JC werden al snël duidelijk. Alle Rotterdamse veld- spetlers kregen mandekking. Feyenoord mocht op die marnier geen ruimte krij gen, waarna Roda via counters een kans zou moeten benutten. Daarbij schroom den de Limburgers niet om harde mid delen te gebruiken. Het technisch supe rieure Feyenoord, dat bovendien erg geïnspireerd was, had er echter niet de minste moeite mee. De Rotterdammers schakelden door Schneider en Inverse de vleugels van Roda (Van der Lem en Vermeulen) uit, waardoor het grote ge vaar uit de aanval van Roda het hoofd van Nanninga ook machteloos en tegen het einde moedeloos was. Rijsbergen moest Nanninga voor zijn rekening nemen. Hij deed dat voortref felijk al ging hij eenmaal veel te ver over de schreef en hielp bovendien bij het onder druk zetten van de Ker- kraaidse verdiediging. Die zat niet goed in elkaar. Theo de Jong werd weliswaar vrijwel volledig uitgeschakeld door Dijkstra, maar Van Hanegem en Wim Jansen kregen in de eerste helft veel te veel vrijheid. Wat intussen wel is gebeurd. Het ziet er naar uit dat de strijd om de tweede degradatieplaats tussen MW en FC Amsterdam zal gaan. Van de Meent: „Maar we hebben het nog steeds in eigen hand. Als we die twee wedstrijden winnen, dan hebben we het gered”. Slechts in de prille beginfase van het treffen van gisteren toonde FC Amster dam. voor 5500 toeschouwers, zich enke le malen gevaarlijk. Schoten van Van der Merkt en Van Veenendaal werden echter door Van Beveren gestopt. Maar toen Peter Dahiqvist na 12 minuten, via doelman Jongbloed en de paal, voor 0-1 had gezorgd, was het gebeurd met de Amsterdammers. Vanaf dat moment wa ren de kansen alleen nog voor PSV, dat echter zeer slordig te werk ging. Jong bloed vond achtereenvolgens Poortvliet en Dahiqvist alleen voor zich, maar redde beide keren ten koste van een corner. Ook na de pauze had -PSV het gemak kelijk. Vooral toen Van der Kuylen een van het lichaam van Jongbloed afsprin gende bal in het verlaten doel had gedeponeerd ten onrechte werd er voor buitenspel geappelleerd geloofde FC Amsterdam het wel. Waar vroeger de beuk erin ging, was nu slechts ontzag voor PSV, dia via Deijkers. Rene van de Kerkhof, Van der Kuylen en Krijgh nog uitstekende scoringsmogelijkheden kreeg, die door de Amsterdamse uitblinker Jan Jongbloed steeds werden tenietgedaan. Rijvers: „We hadden echt tegen deze wedstrijd opgezien. We vreesden hen evenzeer als AZ, maar nu kan ik zonder meer stellen dat AZ veel meer in huis heeft dan Amsterdam. Bovendien speel den wij nu ook beter.” Willy van de Kerkhof is door Amsterdam-speler Van Veenendaal op grove wijze nagetrapt. Hij zal per brandcard van het veld moeten worden gedragen. Links Lubse, rechts Van der Kulen en arbiter Pijper. Even nadat Wim Jansen met een lies blessure het veld had geruimd voor zijn naamgenoot Nico, leidde Van Hanegem Feyenoords tweede treffer' in. „De Kromme” bereikte De Jong op de ach terlijn. Deze legde de bal terug naar Vreijsen, die gemakkelijk in de verste hoek kon scoren, 2-0. Later zei Roda’s trainer Bert Jacobi: „We wilden wel", maar het lukte gewoon niet. Het komt wel eens voor dat de combinaties niet willen lopen. Vandaag was dat bij ons het geval. Na twee goede passes volgde onherroepelijk een verkeerde. Dat maakte het Feyenoord gemakkelijk. Van Veenendaal had intussen Willy van de Kerhof op de brancard gewerkt toen hij de Eindhovenaar had neer gelegd ging hij ook nog eventjes op diens hoofd staan maai- ook met Van de Kerkhofs vervanger Pleun Strik bleef PSV sterker. Overigens viel de blessure van Van de Kerkhof achteraf mee. 208.488. ten. Hel I 2 le prijs I 3e prijs I s gemeld I 0, 20, 24, I :to no. 20 I 3.362.617 I Supporters van de voetbalvereni ging Limburgia hebben tijdens de wedstrijd van hun club tegen Vbe- rendaal een handtekeningenactie ge voerd om Limburgia weer in het betaalde voetbal te krijgen. Limbur gia is al kampioen van de hoofdklas se c van de zondagamateurs en zou, als het ook algemeen kampioen zou worden, het recht hebben over te stappen naar de betaalde sector, een recht, waar vorige kampioenen geen gebruik van hebben gemaakt. Met deze handtekeningenactie moet vooral het gemeentebestuur van Brunssum overtuigd worden van het feit, dat betaald voetbal in Brunssum wel de gelijk bestaansrecht heeft. De ge meente zou de club dan met een jaarlijkse subsidie van 100.000 gulden moeten steunen. Limburgia keerde vijf jaar geleden terug naar het ama teurvoetbal. ZEIST. De algemene vergade ring van het amateurvoetbal heeft in Zeist de deur dichtgegooid voor de profclubs, die met een standaardelftal zouden willen uitkomen in de compe titie van de amateurs. Die gedachte uit het rapport van de commissie zelfstandigheid II over de uitwerking van de herstructurering binnen de KNVB werd door de amateurverga- dering met vrij grote meerderheid (37-14) verworpen. Het doelpunt van Gritter, als gevolg van de blessure-malaise bij FC Twente als linkervleugelverdediger opgesteld, hield de mannen van trainer Spitz Kohn in de race naar de derde plaats in de eindrangschikking. Een positie die FC Twente zou verzekeren van een plaats in de volgende editie van het UEFA Cup-toernooi. Om het zover te brengen moet FC Twente echter wel een achter stand van twee punten op Ajax weg werken. De noodzaak daarvan vervalt overigens wanneer Feyenoord kampioen wordt, want in dat geval eist bekerwin naar PSV zijn plaats in het Europa Cup II-toernooi op en mogen Ajax en FC Twente als de nummers drie en vier op de ranglijst proberen nieuwe internatio nale lauweren te oogsten in het toernooi waarin met name de Enschedese ploeg de afgelopen jaren een uitstekende repu tatie heeft opgebouwd. De mogelijkheden om Ajax te achter halen zouden voor FC Twente vrijwel tot nul zijn gereduceerd wanneer Telstar zich in het Diekman-stadiion wat slag vaardiger had getoond bij het afronden van soms knap opgezette counters. Het euvel van de Velsenaren dat zich in de tweede helft van de competitie steeds nadrukkelijker deed gelden (kansen ge noeg, maar doelpunten ho maar) was echter ook meegereisd naar Enschede. Zo had Cees van Kooten de gehandicap te tegenstander na twee minuten al een morele dreun van jewelste kunnen uit delen, als hij niet te gehaast over het opnieuw door de jeugdige Pasveer ver dedigde Twentse doel had geknald op een moment dat scoren de enige voor de hand liggende bezigheid leek. Twente, met drie spelers uit het C- elftal in de gelederen (behalve Pasveer de nog wat te timide middenvelder Krabbe en de talentrijke, maar fysiek niet rijk bedeelde aanvaller Van Oos trom), putte moed uit het uitblijven van een vroege tegenvaller, drong Telstar wat teiug, maar het bleef bij dreigen. De Telstar-defensie. waarin Kamphues een sterke rentree maakte en die een feilloos ingrijpende Van der Meeren achter zich wist, bleef zonder enige moeite overeind. Via Jonker (schitteren de solo langs o.a. Epi Drost) en Van Kooten was Telstar zelfs gevaarlijker, maar in de wat lauwe eerste helft bleef ook het Twentse doel van doorboring gevrijwaard. jonge Noorse voetballers gecontrac teerd. Het zijn de 19-jarige midden velder Hallver Toresen en de 18- jarige aanvaller Reidar Sundby. Beide spelers, afkomstig van de vereniging Narvak-Turn uit Larvik. tekenden een contract voor een jaar. In de ochtendvergadering van de secties zondagamateurs, zaterdagama- teurs en afdelingen vond het plan bij de derde elftallen van de betalende clubs een gemengd onthaal. De zon- dagamateurs waren vierkant tegen, de zaterdagamateurs rondweg voor, de afdelingen verdeeld. De amateurs willen ook vasteren regels dan het rapport aangeeft voor het benaderen door betalende verenigingen van spe lers (Uiit amateursclubs, met name willen zij tijdiger op de hoogte zijn. Moeite had de vergadering ook met de organisatie in eigen gelederen, die volgens de voorstellen in drie jaar moeten leiden tot een eenwording van het totale amateurvoetbal. Dan zou de vervlakking van de scheidin gen, die nu nog tussen de drie secties bestaat compleet moeten zijn. Be stuur en vergadering vonden elkaar tenslotte op een halvering van die termijn. Na anderhalf jaar zal het amateurbestuur gekozen kunnen wor den zonder handhaving van de ver deelsleutel, die zowel zondag- als za terdagamateurs en de afdelingen ver tegenwoordigers in het amateurbe stuur garandeert.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15