Twee doden Eindzege in Vuelta voor Spanjaard Pessarodona bij Grote DRAMA Ai* TIJDRIT VOOR KUIPER Prijs Italië Hoopgevende prestaties vijfkamptop op Papendal Interessante ontwikkeling in Euwe-vierkamp Gelijkspel FRAAI HERSTEL TIMMAN hockeyteam VIA BROWNE EN KARPOV Volley balbekers voor Van Houten en Starlift I® SPORW Lauda superieur Record Annelies Maas Hf SYLVIA BARLAG OPVOLGSTER VAN MIEKE STERK IN ZOLDER NAAR VIERDE TRIOMF JOSE DAMEN STERK IN TURIJN I MAANDAG 1 7 1976 SPORT M E T Zege Dohmen II Veelbelovend Herkansing Ui 1 Dieter Thurau: opnieuw twee zeges. (V-an onze sportredactie) Sylvia Barlag: overtuigend in vijfkamp-titelstrijd I al 1 I I I I I een I I Annelies Maas: weer een record rijker. j i i 'i ,1 I I wikkelingen had omzeild had hij met zwart een heel behoorlijke stand gekre gen, maar door een kleine onnauwkeu righeid gaf hij Timman de gelegenheid Voor José Damen was het overigens een goed weekeinde. Ze won verder nog de 800 meter en eindigde als tweede op de 400 meter vrije slag en de 400 m wisselslag. De meest op de voorgrond tredende zwemmer was de Rus Andrej Krylov. Deze num mer vier op de 200 meter bij de wereldkampioenschappen in Cali, won alle vier de vrijeslagafstanden. Peter Nocke, de Westduitse Europese kampioen, moest op de 200 meter vrije slag met een matige tijd van 1.57.77 niet minder dan vier Russen laten voorgaan. TURIJN (SID). Bij de zeven heuvelen wedstrijd in Turijn heeft Annelies Maas zaterdag het Nederlands adspirantenrecord op de 200 meter vrjje slag verbeterd. Zij won deze afstand in 2.06.03 en was daarmee iets sneller dan Ineke Ran, die enkele weken geleden in Londen het record bracht op 2.06..84. Ineke Ran nam ditmaal de 100 meter vrije slag voor haar rekening in 58.53 seconden, slechts ééntiende boven haar eigen adspirantenrecord. Annelies Maas eindigde achter de Westduitse Jutte Weber (goed voor 58.61) op derde plaats in 1.00.71. Interessant was het duel dat Ineke Ran en José Damen lever den op d 100 meter vlinderslag. José Damen, die na een ttrainingswisseling in het voorjaar enigszins terugviel, won in 1.05.05. Ineke Ran werd derde, maar haar tijd van 1.05.52 geeft aan, dat José Damen zich nog geenszins zeker mag achten van de vlinderslagpositie in de wisselslagestafette van Montreal. Anatoli Karpov: met Olafsson op de eerste plaats. Tijdens de gisteren gehouden motor races in Oirschot was Jack Middelburg uit Naaldwijk de grootste pechvogel. De Yamaha-coureur, die eerst in de 250 cc- klasse uit moest vallen en daarna de 500 cc-klasse won, moest na een zware val in de race van de 350 cc-klasse in het ziekenhuis te Boxtel worden opgenomen. In de vijfde ronde vloog de Westlander door nog onopgehelderde oorzaak uit de voorlaatste bocht. Na een „luchtsprong” van zeker dertig meter smakte de cou reur neer. Hij bleek een gebroken been, een hersenschudding en zware kneuzin gen te hebben opgelopen. De race werd afgebroken. l i I i i ZOLDER (SID, Belga, UP1) Pjjnljjke ribben of niet, het Lauda-festival gaat verder. De „vliegende Öostenrjjker” heeft in Zolder nog eens duidelijk gemaakt dat de concurrentie, hoe die ook op zijn tenen gaat staan, slechts een bijrol gegund is in de wereld van de formule 1. Niki Lauda, die vorige week van een tractor viel, leidde in de Grote Prijs van België van start tot finish. Daarmee behaalde hij zjjn vierde overwinning van dit seizoen in zijn Ferrari. I I i De marathonlopers Henk Kalf en Cor Vriend krijgen een herkansing. Za terdag 5 juni neemt het tweetal in het Zwitserse Bazel deel aan een internatio- 1 4 I I •I i’li 1 ARNHEM. Hoewel er bij de natio nale vijfkamptitelstrijd op Papendal niet zoals vorige week een „Eltjo Schutter- prestatie” uit de bus kwam, kon na afloop toch worden geconstateerd dat er alle hoop is dat de vijfkampsters in dit korte Olympische seizoen tijdig hun top zullen halen. De puntentotalen van kampioene Sylvia Barlag (22) van 4332. van de 30-jarige Mieke Sterk (4298) en van de pas 19-jarige Limburgse Mirjam van Laar (4208) doen veel verwachten. De top van het eindklassement ziet er als volgt uit: 1 Pesarrodona, 2 op 1 minuut en 1 seconde: Ocana (Sp), 3 op 1.38 Nazabal (Sp.), 4 op 1.46 Thu rau (W-Dld.), 5 op 1.57 Kuiper (Ned). Bij de dames bereikte Van Houten VCH eveneens de double. De Limburgse formatie klopte Chicopee AEC met 3-1. De setstanden waren 15-8, 15-12, 11-15 en 15-7. Dat de Amsterdamse haar stadgenote en nationaal recordhoudster Mieke Sterk als kampioene onttroonde was niet zo erg verrassend. „Door de problemen met de achillespees heb ik zo’n twee maan den trainingsachterstand opgelopen. Pas een week of twee ben ik bezig met tempowerk. terwijl ik nog nauwelijks heb gesprongen. Dat er nu al 4298 pun ten uitkwamen vind ik veelbelovend”, aldus Mieke Sterk, die een vrij snelle hordenrace (13,5), een tegevallende ko gelstoot van 11.91 m en een hoogte- sprong van 1,65 meter had, terwijl ze ook bij het verspringen (nu 5.83 meter) duidelijk verder kan. Haar 24,4 sec. op de 200 meter duidde er echter op dat haar snelheid duidelijk aan het terugko men is. Zaterdagavond werd de partij Brow neKarpov hervat onder dramatische omstandigheden. Browne was deze partij al twee keer in razende tijdnood geweest die hij steeds had „overleefd”, zij het nllet zonder schade aan zijn stelling op te lopen. Voor zijn afgegeven 57ste zet had hij zo veel tijdgenomen dat hij voor de komende 15 zetten nog precies l'/i minuut over had. Toen hij aan de derde zitting begon stond zijn vlag dus Achter de wereldkampioen, die in deze vorm zijn titel zonder moeite gaat prolongeren, werd Clay Regazzoni tweede. De winnaar van de Grote Prijs van de Verenigde Staten eindigde bijna vier seconden achter zijn stalgenoot Lauda. James Hunt, die twee weken geleden de winst in de GP van Spanje moest afstaan omdat zijn McLaren te breed was, kon slechts in het begin iets maken. Zijn rol was echter snel uitgespeeld hij verdween halverwege in de pits. De uitslag van de Grote Prijs van België is: 1. Lauda (Oost) Ferrari, 298 kilometer in 1 uur, 42 minuten en 53 seconden, (gem. 173,980 km/u); 2. Regazzoni Zwit.) Ferrari, 1.42.56,69, 3. Laffite (Fr.), Ligier, 1.43,29,61, 8. Larry Perkins Aus.), Boro, op één ronde. De stand voor het wereldkampioenschap 1. Lauda 42 punten; 2. Regazzoni 15; 3. Depailler (Fra.) 10; 4. Mass W.-Dl.) 8. 1. Lauda 42 punten; 2. Regazzoni 15; 3. Depailler (Fra.) 10; 4. Mass (W.-Dld.) 8. voor de beste jaarprestatie speerwerpen met een afstand van 88.04 meter, in Halle imponeerde de 18-jarige Henry Lautenbach met een hoogtespröng van 2.23meter en bij dezelfde wedstrijden „zegevierde Doris Gluth op de 800 meter in' precies twee minuteh. Mevrouw A. van Doorn is het afgelo pen weekeind in een Zwols ziekenhuis overleden aan de verwondingen, die zij opliep bij een ongeluk tijdens de inter nationale Nederland-rally van de KNAC. Zij nam met haar man deel aan deze wedstrijd, die in Oostelijk Flevoland was gestart.Bij een klassementsproef in de omgeving van Kampernieuwstad raakte de auto van het echtpaar in de mist en reed bij een flauwe bocht rechtdoor. De wagen kwam onder een boerenkar tot stilstand. Het echtpaar werd met ernstig hoofd- en borstletsel opgenomen in een Zwols ziekenhuis, waar mevrouw Van Doorn aan haar verwondingen overleed. Haar echtgenoot is inmiddels buiten le vensgevaar. nale marathon, waarin ze zich nog kun nen kwalificeren voor de Spelen van Montreal. In de schaduw van deze tragiek wer den de races, tellende voor het wereld kampioenschap, hoofdzakelijk door de respectievelijke favorieten gewonnen. Wereldkampioen Angel Nieto (Sp.) zege vierde in de 50cc-klasse op een overtui gende manier, met bijna een halve mi nuut voorsprong op de Italiaan Lazzari- ni. De Venezolaanse wereldkampioen in de 350cc-idasse, Johnny Cecotto. was met zijn Yamaha in deze klasse supe rieur. De Nederlander Boet van Duimen behaalde een achtste plaats. Henk van Kessel leverde in de 125cc- klasSe met Angel Nieto een verwoede strijd om de derde plaats, waarbij de Nederlander zijn concurrent uiteindelijk voor moest laten. Tijdens een internationale tienkamp in het Oostenrijkse Götzis heeft de West- duitser Guido Kratschmer een totaal van 8381 punten gerealiseerd, de beste prestatie in dit seizoen. Kratschmer klom met zijn totaal naar de vierde JJlaatg op de wereldranglijst .aller,tijden. beste jaarprestatie op de 800 meter: 1.45.2. In Boekarest liep de Roemeen Gheorghe Cefan de 300 meter steeple ohe.se in 8.24.8. Irena Szewinskia raffelde in Lübeck de 100 meter af in exaCt élf seconden, ook al een.besteseizoeojiresbi- tie. In Athene zorgde de Pool Woczik Eddy Merckx won gisteren met overmacht een criterium in West- Berlijn. Hij had een ronde voor sprong op zijn landgenoot Alex van Linden. De Westduitser Günther Ha- ritz finishte als derde. ELST (ANP). Landskampioen Star- lift heeft zaterdag ook de nationale vol- leybalbeker gewonnen. In een nogal eenzijdige ontmoeting werd Interlance Zaan met 3-1 (14-16, 15-6, 15-5, 15-6) verslagen. Het gehandicapte Interlance (het speelde zonder de disciplinair ge strafte Wim Hoeboer en miste bovendien Jan Snippe) was alleen in de eerste set een tegenstander van enig formaat. MUGELLO (Reuter) Met de dood van twee Italiaanse motorcoureurs, Pao lo Tordi (28) en Otello Buscherini (27), viel gisteren een onuitwisbare schaduw over de Grote Prijs van Italië op het circuit van Mugello. Beide coureurs kwamen, tijdens de races, dermate ern stig ten val, dat medische hulp niet meer kon baten. Ook in 1973 eiste de Grote Prijs van Italië twee doden. Op het circuit van Monza overleden toen Jarno Saarinen en Renzo Pasolini aan de gevolgen van een massale valpartij. tot een zeer kansrijk kwaliteitsoffer. Verdediging was toen heel moeilijk, mis schien al ónmogelijk en in Browne’s tijdnood kwam cr helemaal niets van terecht, zodat Timman deze partij ten slotte met grote overmacht won. Montreal biedt. Sylvia vorig jaar tweede in de titelstrijd die op de horden (14.0 sec.), het kogelstoten (12.76 m) en de 200 meter (25.0 sec.) heel sterk voor de dag kwam, stelde na afloop terecht dat ze bijhet hoogspringen (nu 1.73 meter) en het verspringen (nu 5.93 meter) enkele tientallen punten meer kan veroveren. Zeker wanneer er over twee weken sprake is van tegenstand van wereldformaat. Tevredenheid ook bij de Limburgse Mirjam van Laar, die sinds kort onder leiding van een van de Olympische trai ners, Jaap Noordenbos, traint. De. pas 19-jarige Mirjam, wier trainingssche ma’s de laatste tijd te veel op kracht en te weinig op snelheid waren gericht, kwam uit op een verdienstelijk persoon lijk record van 4208 punten. Letterlijk en figuurlijk hoogtepunt was Mirjams 1.82 meter hoog, maar haar vertesprong van 5.92 meter en de 200 meter-tijd van 25,6 sec. bewijzen dat ze de weg omhoog duidelijk gevonden heeft. Haar horden kunnen namelijk sneller dan in 15,2 sec., terwijl ze met de kogel dit seizoen al boven de 13 meter kwam. Nu haalde zij 12.49 meter. Bemoedigend is ook het grote aantal atletes dat dit weekeinde aan de 4000- puntengrens „rook”. De Amsterdamse atletes Wanda van der Molen en Els Stolk en de sterk teruggekomen Yolanda Silver bleven maar respectievelijk 8, 68 en 140 punten van die barrière vedwij- derd. De uitslag kampioenschap vijfkamp op Papendal is: 1. Sylvia Barlag (ADA) 4332 punten, 2. Mieke Sterk (Atmodes) 4298, 3. Mirjam van Laar (Ach. Top) 4208, 4. Wanda v. d. Molen (ADA) 3992, 5. Els Stolk (Sagitta) 3932, 6. Yolanda Silver (Trias) 3860, 10. Joan Keyser (Atmodes) 3493. Francesco Moser heeft gisteren de Ronde van de Apenijnen gewonnen. De Italiaan versloeg na 254 kilometer zijn landgenoot Giovanni Battaglin in de eindsprint. B/j wedstrijdenip F9rn>ia, ^orgde de Cübaari Alberto Juantorrena voor de De Grote Prijs van Zweden, de vijfde race in de strijd om het wereldkampi oenschap motor-cross 500 cc-klasse, is gisteren op het circuit van VaSTERAAS gewonnen door de Belg Roger de Coster. Hij zegevierde in beide manches. Ton van Heugten en Dick Steenber gen hebben gisteren in de zijspancross voor het Europees kampioenschap te Lo- chem de eerste manche gewonnen. In de tweede manche eindigde het duo uit Amersfoort als zesde. De Oostenrijkers Bruno Schneider en Werner Fink bleken toen de sterksten. In het klassement voor de Europese titel hebben Van Heugten en Steenbergen de leiding met 37 punten voor Schneider en Fink, die 35 punten hebben verzameld. Het damesteam van Amsterdam is zaterdag voor de derde achtereenvolgen de keer kampioen van Nederland gewor den. Amsterdam speelde in Tilburg ge lijk tegen Were Di (0-0) en bereikte een toaal van twaalf punten. De tweede westelijke vertegenwoordiger, HGC, ein digde na een 2-0 overwinning op EMHC met een achterstand van een punt. Op een van de bijvelden van het Wagener-stadion won het herenteam van Amsterdam, dat zich voorbereidt op de strijd om de Europese beker geduren de het pinksterweekeinde, met 5-0 van de selectie van Jong Oranje. De doel punten kwamen van Boenma (drie, waarvan een strafbal), Jorritsma en Holsteyn. Zowel de Nederlandse dames- als de herenploeg is voor de strijd om de Europese bekers voor landenploegen 1977 voor de halve finales geplaatst. De wedstrijden worden op 12 en 13 juni gehouden. De herenploeg komt in Athe ne uit tegen de DDR, Finland, Italië, Hongarije, Tsjecho-Slowakije en Grie kenland. De dames ontmoeten in Dublin de DDR, Bulgarije, Groot-Brittannië, Oostenrijk, Denemarken en Ierland. De finales vinden op 13 en 14 augustus plaats te Helsinki. Hennie Kuiper heeft de beslissende klap op de voorlaatste dag gekregen. In de rit Galdacano Santuario de Oro bleef Kuiper vrij gemakkelijk in deze kwalitatief mager bezette ronde bij zijn naaste concurrenten Pesarro dona en Ocana. Bij de beklimming van de Santuario de Oro, een col van de eerste categorie, waar de aan komst was, brak Kuiper een pion van zijn versnellingsapparaat. Die tegen slag van de wereldkampioen was voor de twee oude Spaanse rotten het teken alles op alles te zetten. Pesar rodona liep .46 seconden van Kuiper weg, Ocana 26 seconden en dat bracht de twee Spanjaarden op twee seconden van Kuiper in het algemeen klassement. Die bijna geslaagde greep naar de macht stimuleerde José Pesarrodona tot een geweldige tijdrit. Hij verloor slechts twee seconden op Dieter Thu- Timman verdedigde zich tegen Karpov met zwart in een Pi rc-opening origineel met een snelle actie op de damevleugel. Het leek er even op dat Karpov toch iets beter spel kreeg, maar misschien was dat maar schijn, want in het mid denspel had zwart met twee ’opers een zo actieve stand dat Karpov snel een remise-afwikkeling op het bord moest brengen. Daarna stond Timman wat prettiger, maar dat betekende nauwe lijks iets en Karpov had geen moeite om snei remise te maken. Vandaag is een vrije dag. Dinsdag sjfeelt Timman met zwart tegen Olafsson en Karpov met wit tegen Browne. De stand: 1-2 Karpov en Olafsson 2 pt., 3 Timman P/z, 4 Brpwne */a. UTRECHT. Het hockey-bondsteam bij de heren heeft zaterdag op de nieu we kunststof accommodatie te Utrecht met 2-2 gelijkgespeeld tegen Jong Oran je. Bij de rust stond de selectie van bondscoach Willem van Heumen met 2-1 voor door doelpunten van Andre Bolhuis (strafbal) en Theodoor Doyer, die uit een strafcorner scoorde en een tegentreffer van Tjeerd Borstlap. Na de rust zorgde Roderick Bouwman voor de gelijkmaker van Jong Oranje. Gisteren werd Browne-Olafsson na iets meer dan tien zetten remise. Brow ne stond met wit niet zo prettig en wilde waarschijnlijk wel weer eens iets anders dan verliezen en Olafsson conso lideerde zo zijn met minimale krachtsin spanning verkregen leidende positie. Een lichtpuntje dus in de zo sombere periode, die de nationale damesatletiek doormaakt. Uiteraard zijn deze totalen nog geen basis om tot uitzending naar Montreal over te gaan, maar met de echte kwalificatiestrijd, die over twee weken op Papendal wordt gehouden, en waar onder meer de Oostduitse wereld top verschijnt, zijn er kansjes. Verheugend is dat twee toch jeugdige vijfkampsters. Sylvia Barlag en Mirjam van Laar zo’n veelbelovende seizoenstart beleefden. De Amsterdamse rechten-stu- dente Sylvia Barlag bracht haar per soonlijke record meteen al van 4228 punten op 4332 punten. De verwachting is dat een totaal van 4450 punten kansen op uitzending naar HILVERSUM (ANP) Nadat de helft van de Euwe-vierkamp gespeeld is, staan Karpov en Olafsson samen boven aan met twee punten uit drie partijen. Zaterdag maakte Karpov met zwart te gen Olafsson snel remise. Zijn partij tegen Browne uit de eerste ronde was op dat moment voor de tweede keer afgebroken in een eindspel dat voor Browne volledig hopeloos was, en door zijn rustige remise met Olafsson kon Karpov er zeker van zijn aan de leiding te blijven. SAN SEBASTIAN (EFESID) Het bezit van de leiderstrui geeft iedere rijder extra kracht in een tijdrit. Deze absolute zekerheid uit de wielersport heeft Hennie Kuiper niet voldoende geholpen in de laatste rit. de afsluitende tijdrit over 31,7 kilo meter bij San Sebastian, in de Ronde van Spanje. Kuiper, die tot die laatste dertig kilometers het klassement aan voerde, bezat slechts twee seconden voorsprong op de Spaanse „dertigers” Luis Ocana en José Pesarrodona. Kuiper moest in de tijdrit aan dit tweetal respectievelijk een en twee minuten prijsgeven, waardoor hij net als vorig jaar in het laatste weekein de terugviel uit de top van het klas sement. Kuiper belandde gistermiddag op de vijfde plaats na de Spanjaar den Pesarrodona, Ocana. Nazabal en zijn ploeggenoot Dieter Thurau. die ook de afsluitende tijdrit won. al op vallen, hij wist nog dertien zetten op het bord te brengen, maar moest toen met een paar pionnen achter toch opge ven. De partij Timman-Browne uit de tweede ronde was bijzonder interessant. Nadat Browne in een scherpe Najdorf- variant van het Sioiliaans allerlei ver- rau, die met vijf rit-overwinningen een geweldige Ronde van Spanje reed. Die vijfde zege (zaterdag won hij ook) bracht Thurau op de vierde plaats in het algemeen klassement. De uitslag van de afsluitende tijdrit is: 1 Thurau (W-Dld.) 31,7 km in 44 minuten 43,1 seconden, 2 Pesarrodona (Sp.) 44.45, 3 Santisteban (Sp.) 44.55,9, 4 Gonzalez Linares (Sp.) 44.58, 5 Agostinho (Port.) 45.03,1. Het Nederlandse Handbal Verbond (NHV) heeft weer twee trainers voor zijn herenselec tie: George van Noesel en Jan Tuik. In de bridge-Olytnpiade in Monte Carlo verloor Nederland gisteravond in de 26ste ronde met 20 tegen 2 van Jamaica. Eerder waren nederlagen geleden tegen Brazilië en Oostenrijk, was er gelijkgespeeld tegen Span je en gewonnen van Israel en Panama. Nederland staat op de 29ste plaats. Zweden is eerste met een punt voorsprong op Italië. Het Nederlandse dames-basketbalteam heeft tijdens een internationaal basketbaltoer- nooi in het Italiaanse Feanza ook de laatste wedstrijd (tegen Canada) verloren. Het werd 65-55 voor de Canadese dames. Rusland won de Davis Cup-ontmoeting tegen West-Duitsland met 4-1. Hongarije bracht de ontmoeting tegen Egypte tot een feilloos einde: 5-0. De atleet Raymond de Vries zorgde bij wedstrijden in Utrecht voor de beste Neder landse jaarprestatie hoogspringen. De Hage naar overbrugde een hoogte van 2.12 meter. Fortuna uit Den Bosch is in Kopenhagen vierde geworden in de strijd om de Europese beker driebanden voor clubs. De beker ging naar de Deense titelhouder. De Pool Tadeusz Mytnik won de zevende rit van de Vredeskoers, een tijdrit over elf kilometer in de straten van Warschau. De finale van het herenenkelspel van het tennistoernooi te Las Vegas gaat tussen de Australiër Ken Rosewall en de Amerikaan Jimmy Connors. In Teheran hebben Nederlandse vertegen woordigers een zilveren en twee bronzen medailles veroverd tijdens de Europese titels karate. De Amerikaanse atlete Peg Neppel heeft in Manhattan (VS) het wereldrecord op de drie mijl verbeterd en gebracht op 15 min. en 41,69 sec. De tweedaagse Ronde van Zeeuws-Vlaanderen heeft een over winning opgeleverd voor de 23-jarige Limburger Matthieu Dohmen. In het eindklassement heeft hij een voor sprong van negen seconden op Michel Jacobs uit Bingelrade en van 26 se conden op Ton ter Harmsel uit Lage Zwaluwe. Dohmen won zaterdag de eerste rit, Jacobs gisteren de tijdrit in Philippine en de slotrit (Oostburg- Oostburg) leverde een overwinning op voor Akker.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 16