KISSINGER WIL IN HERFST AFTREDEN Club van Barry zoekt het hogerop centrum van wereld 20 BftfeWK SPORTS „VN het ophitsers- p DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Israëlische VN-ambassadeur: Anti^kraakwet PvdA-gewesten: Schiphol over 15 iaar vol Viskotter bij Domburg vergaan 55 Het woord is aan Hevige V' in Cent^al-Azë Partii hasiiesi in damesblad gevonden Tamelijk warm Aantal pagina’s vandaag: Reeks bomaanslagen in Franse hoofdstad Auto-ltalië DORSMAN tel. 02507-4534 wuM/uauMMuuuumuuMMmt ANTIEK ZILVER ÉÉN MAN VERMIST Niet lief voor dieren 2 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Plaatselijk Nieuws 7 4, 5, Beurs Bibliotheek 10 Radio en tv 10 Strips Macaber Kunst het en AJi Ni)A pagina 7 MAANDAG 17 MEI 1976 66e jaargang nummer 165 DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN /(Z/Z Weersverwachting van KNMI tot dinsdagavond: f In het algemeen droog zonnig weer. Overwegend matige wind uit zuidoost tot zuid. Min. temp, ongeveer 8 graden, maxima morgen rond 23 graden, maar op de wadden circa 17 graden. MERKACCU'S v.a. f 99 vmrrmmmmmmmmrrm/rrm AUTO VERZEKERING beloont BETERE rijders 5 jaar schadevrij auto niet ouder dan 3 jaar. cat.w. Sport 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 IJmuider Courant Seneca f 37 40 p kwartaal lp post 49 Losse num mets 60 i Hoofdredactie Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. II. C. van der Mije, II. P Stuurman Abonnement i p iaat f 146 90 Ip post f 189 bij vooruitbetaling f 13 p mnd Spoedoverleg Noord-Ierland na geweldsexplosie tenminste (ADVERTENTIES) (Van de streekredactie) 3 (Van een onzer verslaggevers) 8 9 11 (ADVERTENTIE) aan t; Inkoop Verkoop BELFAST (UPI, Reuter). De Britse minister voor Noord-Ierland. Merlyn Rees, heeft zijn adviseurs van de veiligheidspolitie en van het leger vandaag in spoed vergadering bijeengeroepen. Dit gebeurt na een weekeinde dat in totaal aan 11 mensen het leven kostte door een plotselinge geweldsuitbarsting. Vijf van de 11 slachtoffers waren politiemensen. De Israëlische minister van Buiten landse Zaken Jigal Allon heeft gisteren gezegd dat Israel geen enkele afgezant Volgens waarnemingen van het seis mologisch instituut van Tasjkent lag het epicentrum op 70 km ten noorden van Gazli en bijna 500 km ten westen van Tasjkent. Naar radio-Moskou meedeelde is een groot gebied getroffen. De twee bewuste Libelles zijn met de hasjiesj dooi de politie van Haarlem in beslag genomen, die een onderzoek naar de herkomst van de verdovende midde len instelt. „Ik wil het leiden van de buitenlandse politiek niet aan mij persoonlijk bin den”-, zei de bewindsman op de vraag waaraan hij de voorkeur geeft als Ford in november wint. „Als een buitenlands beleid goed is uitgestippeld, dan zou het door veel mensen moeten kunnen wor den uitgevoerd. Over het geheel geno men geef ik er daarom de voorkeur aan niet te blijven”. Kissinger, de architect van het Ameri kaanse buitenlandse beleid in de afgelo pen acht jaar, heeft de laatste tijd in openbare of besloten persbijeenkomsten all-risk 357,— 418,— Onlangs nog oefende hij kritiek op het aanbod van Kissinger zo mogelijk Ame rikaanse steun te verlenen aan het beë indigen van het blanke minderheidsbe- wind in Rhodesië. Als Kissinger aftreedt kan hij vele miljoenen dollars vragen voor de rech ten op zijn memoires. Arbeid is het meest beproefde middel om ondeugden te verdrij ven. WASHINGTON (UPI). De Verenig de Naties zijn op weg het „oorlogsophit- serscentrum van de wereld” te worden. Dit jaar zijn zij het wapen geworden in handen van extremisten, waar de oor- logssfeer wordt gekweekt en aangemoe- digd. Dit verklaarde gisteren de Israëli sche V.N.-ambassadeur Chaim Herzog op een bijeenkomst van het American-Je- wish committee. wa 137,- 154,- Spekstraat 10 Haarlem Tel. 023 320274 van de Veiligheidsraad van dc Vere.j de Naties op zijn grondgebied zal toelaten naar aanleiding van de Egyptische klacht bij de raad over het Israëlische optreden in de op de Arabieren verover de gebieden. Israel zal evenmin een resolutie van deze strekking aanvaarden zei Allon. HAARLEM. Bjj de uitgeverij van het damesweekblad Libelle in Haarlem, heeft de post twee losse nummers terug gebracht die vol met hasjiesj bleken te zitten. De bladen waren onbestelbaar retour gekomen uit Amerika, waar het op de banderol geschreven adres niet bleek te bestaan. Op de adresband staat ook geen afzender zodat de PTT de nummers maar naar de uitgever terug stuurde. Trainer Barry Hughes kon na de overwinning op Cambuur en het behalen van het kampioenschap van alle kanten gelukwensen in ontvangst nemen. Een gewonde wordt door reddingswerkers weggevoerd na een bomexplosie in een bar in Belfast waar geen waarschuwing aan vooraf ging. verzekert 't wel INFORMEER Een 28-jarige Elzasser uit St. Marie aux Mines werd naar zijn mening door zijn in Colmar wo nende ouders schromelijk ver waarloosd. Hoe hij ook soebatte, nooit kwamen pa en moe eens langs. De situatie meer dan beu. besloot hij onlangs tot krasse maatregelen. Hij verzond een te legram met „uw zoon gestorven, begrafenis dan en dan”. Op de aangegeven datum stapte het ou derpaar uit de trein, in zware rouw en een krans onder de arm, om daar tot hun niet gerin ge verbazing zoonlief springle vend te zien staan. Niemand wilde het geloven. Het bericht, dat Vitesse bij VVV met 2-1 had gewonnen werd door de spelers en het bestuur van Haarlem in eerste instantie niet serieus genomen. Later kwam dan toch de officiële bevesti ging. En daarom werd er door Haar lem g’stcrrn feest -evierd, want door de 2-1 overwinning op Cambuur en de nederlaag van VVV tegen Vitesse is Haarlem onbereikbaar geworden voor VVV, dat met nog twee wed strijden te spelen vijf punten achter stand heeft. Haarlem keert dus na een éénjarig verblijf in de eerste divisie terug in de eredivisie. Op de foto wordt Barry Hughes door voor zitter Hart gefeliciteerd. Veel meer over het kampioenschap van Haarlem in onze bijlage Sportief. Een woordvoerder van het Ameri kaanse geologisch instituut in Washing ton zei, dat de beving een kracht had van 7,2 op de schaal van Richter. Naar zijn mening lag de kern in een woestijn gebied. Gazli, dat op ruim 100 km ten noord westen van de oude stad Boechara in de Sovjet-republiek Oezbekistan ligt, telde bij de volkstelling van 1970 7.800 inwo ners. Vele bewoners zijn werkzaam bij de winning van aardgas dat in die streek in grote hoeveelheden wordt gevonden. Naar radio-Moskou meldde werden ook Boechara, Samarkand en Tasjkent ge troffen. aangeduid dat hij na de verkiezingen heengaat.- Ook deze keer echter liet hij de mogelijkheid: open dat zich onvoor ziene omstandigheden voordoen die hem kunnen doen aanblijven. „Aangezien ik de omstandigheden niet kan voorzien, de noodzaak die de presi dent kan gevoelen, wil ik vandaag niet zeggen dat ik zelfs niet naar hem zal luisteren. Maar over het geheel genomen geef ik er de voorkeur aan te vertrek ken”, aldus Kissinger. De republikeinse uitdager van Ford in de huidige voorverkiezingen. oud-gou- verneur Ronald Reagan, heeft de laatste weken met succes aanvallen gedaan op het buitenlandse beleid van Amerika. IJMUIDEN Na enkele explosies en brand aan boord is vanmorgen om onge veer acht uur de viskotter „De Vier Gebroeders” uit Arnemuiden bij Dom burg gezonken. Drie bemanningsleden konden worden gered, maar het vierde bemanningslid, dat overboord was ge sprongen wordt nog vermist. Er is een grote zoekactie van vissersschepen, de reddingsboot Javazee uit Breskens en de loodsboot gestart. AMSTERDAM-SCHIPHOL. Voor de randstad is een aantal van 15 tot 20 miljoen passagiersbewegingen per jaar op Schiphol aanvaardbaar (nu 8 miljoen, red.). Die conclusie staat in een rapport, dat zaterdag door een werkgroep na mens drie Noordhollandse PvdA-gewes ten is gepubliceerd. De samenstellers voorspellen dat omstreeks het jaar 1990 de maximaal aanvaardbare capaciteit van de luchthaven is bereikt. Hieraan wordt de conclusie verbonden dat op dat moment een nieuwe nationale lucht haven operationeel moet zijn. De Verenigde Naties zijn thans de voornaamste oppositie geworden tegen het onderhandelingsproces naar vrede in het Midden-Oosten en zijn hard op weg het oorlogsophitserscentrum van de we reld te worden”, aldus Herzog. Hij he kelde de Westeuropese landen die zich ten aanzien van V.N.-resoluties die Is rael veroordelen van stemming onthou den. Hij noemde de resolutie van de alge mene vergadering waarin de Verenigde Staten worden veroordeeld voor hun „imperialisme” op Goeam, de Maagden eilanden en Samoa, ten aanzien waar van alleen Israel, Groot-Brittanië, West- Duitsland, Luxemburg en Nicaragua met de Verenigde Staten meestemden. „Dit vertoon van zedelijke zwakte van de zijde der westelijke landen is Israel maar al te bekend. Het draagt de kiem van groot gevaar en groot kwaad voor de wereld in zich”, zei hij. Hij drong er bij de democratieën in de wereld op aan elkaar te steunen en de beginselen te verdedigen die zij hoog houden, hoe de kaarten in de V.N. ook liggen. „In de grond ligt het aan het belangrijkste lid van de Verenigde Na ties, de Verenigde Staten,welke kant de wereldorganisatie zal opgaan, aldus Her zog. bij de Franse eerste-d-ivisieclub Ra cing Strasbourg, dat de verbintenis met de Nederlandse oefenmeester na een reeks teleurstellende resultaten verbrak. $8 In New York is onlangs de waarnemend directeur van een dierentuin aangehouden omdat hij een python een marmot te eten had gegeven op de dag waarop burgemeester Abraham Beame een week had uitge roepen tot een week waarin men lief moet zijn voor dieren. LONDEN. (AFP, Reuter). Een krachtige aardbeving heeft vandaag in verscheidene delen van Russisch Cen- traal-Azië ernstige verwoestingen aange richt, zo heeft radio-Moskou bekendge maakt. WASHINGTON (Reuter, UPI). Henry Kissinger wil in de komende herfst van dit verkiezingsjaar aftreden als minister van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, zelfs als president Ford in het Witte Huis terugkeert. Kis singer zei dit in een reeds gepubliceerd interview met de Amerikaanse televisie maatschappij NBC. dat vanavond zou worden uitgezonden. Alle auto-uitlaten 30% Alle Fiat plaatwerk 20% Fiat onderdelen tot 50% Jansweg hoek Parklaan (023-320232) Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18 IJmuiden fel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging. 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. De Wet. waarvan de onaantastbare heiligheid in de democratische samenle ving norm van alle gedragingen is, kan door de wetgever soms met een handige knutselbeweging zodanig worden om gewrongen dat zij de overheid beter past. Als dat te vaak gebeurt, vermin dert de eerbied voor de wet in het algemeen. Zojuist is de Drinkwaterwel ontsnapt aan zo’n knutselbeweging, voornamelijk omdat het knutselen onhandig gebeurde. Nu komt dinsdag minister Van Agt met een stukje gelegenheidswetgeving dat een wetteiijke basis moet verschaffen aan het ontruimen door de politie van een gekraakt pand. Van Agt wil een verlengstuk breien aan het recht van de huiseigenaar, die tot op heden krakers via een civiele procedure moest aanpak ken en geen beroep op de politie kon doen. Minister Van Agt wil kraken tot een strafbaar feit maken en de politie mach tigen tot ontruiming over te gaan als de krakers geen gevolg geven aan de vor dering van de eigenaar om het gekraak te pand te verlaten. Zo op het oog een redelijk en logisch verlengstukje van de eigendomsbescherming. Toch kan de mi nister niet rekenen op onverdeelde in stemming van de Kamer. De Pv.d.A. wil het voorstel verzachten, de V.V.D. wil het veel strenger maken, maar ook in het confessionele kamp heerst verdeeld heid. De A.R.P. vindt het tijdstip nog niet gekomen, vanwege de nog heersen de woningnood, ofschoon deze partij wel een zekere wettelijke regeling wenst. Misschien voelt de A.R.P. voor de ver zachtingen van de P.v.d.A., die erop gericht zijn lange leegstand van wonin gen te voorkomen en tegen politieel ingrijpen is in gevallen waarin de kra kers eerst drie maanden lang ongemoeid zijn gelaten. Het onbehagen in de Kamer over het wetsvoorstel van Van Agt, dat op zich toch wel in een rechtsbehoefte lijkt te voorzien, is gelegen in de overweging dat de kraakacties zijn voortgekomen uit een onduldbare situatie, namelijk het maandenlang leegstaan van woningen in een tijd dat velen nog geen dak boven hun hoofd hebben. Ook die kant van de kwestie zou eigenlijk wettelijk moeten worden geregeld, vinden vele Kamerle den. Het gehele patroon van de woning- speculatie, zoals zich dat dankzij de woningschaarste heeft ontwikkeld, heeft aan het kraken (hoeonrechtmatig dat ook in feite is) een sfeer van emotionele rechtvaardiging gegeven. Maar Van Agts Anti-kraakwet laat die angel rustig in het vlees zitten. Zijn kans op succes is daardoor twijfelachtig geworden. 9000,- 12000- Het hoofd van de Noordierse politie in Belfast, inspecteur-generaal Kenneth Newman, zei dat zijn troepen „niet zul len worden afgeschrikt door de aansla gen”. Merlyn Rees liet in een verklaring weten dat „deze moorden opnieuw de speciale gevaren illustreren waaraan le den van de veiligheidstroepen blootstaan bij het opereren aan de grens (met de Ierse republiek), waarachter de schutters zich kunnen verbergen”. Het dodencijfer van een weekeinde bloedig geweld in Noord-Ierland kwam gisteravond laat op 11 te staan, toen een politieman in Denburgh (Graafschap Ty rone) met kogels werd doorzeefd op het moment dat hij zijn hond wilde uitlaten. Het lijk van de man werd gevonden door zijn moeder. Omtrent hetzelfde tijdstip werd een 35-jarige protestant doodgeschoten buiten een clubgebouw in het district Ardoyne van Noord-Belfast. Afgelopen zaterdag was de zwartste Feyenoord wil tenminste nog 750.000 gulden ontvangen bij een transfer van Willem van Hanegem naar een andere club. Dat mag wor den afgeleid uit het contract dat Van Hanegem heeft aangeboden gekregen van de Rotterdamse club. In dat nieuwe contract wordt hem een sala ris van 75.000 gulden per jaar gebo den. Zoals bekend moet de club ten minste een tiende deel van het ge vraagde transferbedrag als salaris be talen. Overigens wenst Willem van Hane- dag in de geschiedenis van de Noordierse politiemacht toen drie van haar leden werden gedood en een gewond door de explosie van een trucbom, nadat ze uit hun bureau in Belcoo waren gelokt. Een vierde politieman werd zaterdagnacht doodgeschoten in een hinderlaag in het zuiden van de Britse provincie. Ook op zaterdag vonden vijf mensen de dood en raakten 52 gewond bij aan slagen op drukbezochte bars in geheel Noord-Ierland. De meeste gewelddaden worden toegeschreven aan het Ierse Re publikeinse leger, IRA, dat, in zijn strijd tegen de Britse overheersing, de politie heeft gedreigd met „een lange hete zo mer”. PARIJS (AFP). In de afgelopen nacht zijn in Parijs een reeks bomaan slagen gepleegd. Naar twee lege auto’s van Duitse toeristen werden brandbom men gegooid. De daders zijn leden van „een revolutionaire beweging voor spon tane actie’ De beweging zegt, dat de daad in verband staat met de dood van Ulrike Meinhof. Voor de deur van een Spaanse firma in Parijs ontplofte een bom. Latei deden zich twee explosies voor bij het kantoor van het rechtsgeo riënteerde Franse dagblad „Aurore”. Even voor vijf uur maandagmorgen dsed zich aan boord van de Vier Ge broeders een explosie voor, waarna aan boord brand uitbrak. Drie bemanningsle den van De Vier Gebroeders konden door de kotter Christina uit Kortgene boord worden genomen. Zij zijn later aan boord gegaan van de kotter Nooitgedacht uit Arnemuiden. Even na acht uur zonk de brandende kotter De Vier Gebroeders na een nieuwe explosie. Van het vierde bemanningslid ontbreekt nog ieder spoor. gem niet in te gaan op dit nieuwe contract. Het salaris van 75.000 gul den ligt ver beneden het salaris dat hij volgens het nu aflopende driejari ge contract bij Feyenoord had. Overi gens stelde directeur Guus Brox dat het nog maar om een aanbod gaat: „We verwachten dat we verder met Van Hanegem over een nieuw con tract moeten onderhandelen”. Cor Coster zal opnieuw de belangen van Van Hanegem bij deze besprekingen; behartigen. Hennie Hollink wordt de nieuwe trainer van de eerste-divisieclub Hera cles. Zaterdag werd in Almelo het contract getekend dat een looptijd heeft van twee jaar. Hollink (44) was tot halverwege dit seizoen in dienst K „V au»

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1