Meisje dood op westoever l NABLOES Talrijke doden in Beiroet Medaille Raad van resolutie aangenomen Europa voor Soares Ulrike Meinhof begraven Getuige voor commissie-Donner mogelijk dubbelganger Voormalige Lockheed-functionaris Roha leefde onder valse naam Weer succes voor Reagan „Milde” Israëlische ONLUSTEN IN I e F I maandag Conferentie van Islamitische ministers in Istanboel: DRAAD KWIJT ys n ONTEJURRA: VERDACHTE vrj ivf ZICH Demonstraties bij teraardebestelling Leider Nigeriaanse coup terechtgesteld SPREEKBEURT door nico scheepmaker JERUZALEM. Het is gisteren in Nabloes tot ernstige onlusten ge komen tussen het Israëlische leger (Van onze redacteur in Jeruzalem, Jaap van Wesel) (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON Clarence H. Roha, een voormalig top-Lockheed- medewerker in West-Eurapa, blijkt al enkele jaren onder de valse naam „John Shaw” in Sun City, Arizona, gewoond te hebben. Het dagblad „Arizona Republic” heeft gisteren foto’s gepubliceerd van de man die zich uitgeeft als Shaw en een authentieke foto van Roha. Volgens het blad zijn zij dezelfde persoon, identificeerbaar door een opvallend litteken op de kin. BINNEN» EN BUITENLAND den de negentien afgevaardigden Don Harris (rechts), een verslaggever van de krant in Arizona, heeft aangebeld bij Een foto van Roha uit 1963. LISSABON (Reuter). Mario Soares, de secretaris-generaal van de Portugese socialistische partij, heeft zaterdag de medaille van de Raad van Europa ont vangen. Hij kreeg deze onderscheiding, bestemd voor staatslieden die veel ge daan hebben voor het bevorderen van de democratie, de vrijheid en de vrede in Europa, uit handen van Georg Kahn- Ackermann, de secretaris-generaal van de Raad van Europa. (Van onze redacteur in Istanboel, Frans van Hasselt) Doeksen uur met Onder- ker van een uit- /ogelon- verricht. at maar nforma- zelschap .ombout, door de vuurto- sn rian' et kam- genoten luit het werden indeling, mossel- ndrover de ge- jw van omdat zorming geleden dencen- neente- entdekt. et ver- I calci- onder- g in de eel ge ente is 'eer en gewor- tocht rijders. de ge- endam, litie in orings- in het diozen- heeft werd winkeliers, die stakingsoproep van uitgaansverbod Volgens het kadaster in Phoenix, Ari zona, werd het huis in Sun City (een stadje speciaal gebouwd voor welgestel de bejaarden) in 1974 op naam van Roha gekocht. De man onder de naam „Shaw” ijfjarige is gis- Buiten- hans in geraakt n voor op het e maakt, kind al meisje boven overle- ede<r op sterfge- weging i giste- ïangla- irokken gen de .er van it. in het politie gram een as het stoffen 'al het tevaar- »n vijf en he- Na een paar minuten brak hij zijn betoog opeens midden in een zin af. „U moet me even excuseren”, zei hij, „ik ben de draad kwijt, ik moet even wat rode lijnen trekken”. Hij ging zitten, begon zijn papiertje met aantekeningen te bestuderen (of niet), trok wat lijnen tussen het ene te berde gebrachte onder werp en het andere (of niet), er werd een glas bier voor hem gehaald, wij zaten met ons vijfendertigen ietwat be duusd en zwijgend te wachten, na een paar minuten stond Ed van Thijn weer op, vertelde toen maar dat hij die dag zijn moeder had begraven, dus vandaar, waarna hij over de werkloosheid begon en een uur lang een helder betoog afstak. In de pauze zei hij tegen me: „Ik wist niet dat het me zo had aangegre pen. Ik heb er wel over gedacht het af te zeggen, maar het was vlakbij huis, en al zo’n tijd geleden afgesproken, en ik dacht dat ik het wel zou redden”. U ziet het. het leven van de politicus is niet een en al glamour. Overdag begraaf je je moeder, en ‘s avonds sta je alweer voor 35 mensen in cafe Concor dia drie uur lang het verschil tussen PvdA en WD, en tussen KGB en BVD uit te leggen. Jonge Arabische demonstranten op straat in Nabloes bij een deel van een auto wrak. ikaanse afgelo- len ge- i werd ?ht van Wanneer Roha inderdaad op vrijdag in Los Angeles met de commissie heeft gesproken, en wanneer de foto van Shaw inderdaad een foto van Roha is, moet worden aangenomen dat er een dubbelganger van Roha zich in de Lock- heed-affaire heeft aangediend. Tegen het eind van de ochtend barstte een artillerieduel los tussen christenen en moslems. In het mohammedaanse westelijke stadsdeel trof een granaat een volle bioscoop. Toen de bezoekers in paniek het gebouw uitvluchtten, beland den er temidden van hen nog twee granaten. Er zouden zeker 15 doden en 35 gewonden zijn. Voorts kwamen er naar schatting 130 granaten van 155 mm terecht in de Palestijnse kampen Sabra en Chatila, aan de zuidkant van de hoofdstad, waar door ook talrijke doden en gewonden vielen. NEW YORK (AFP). De Californi- sche oud-vouverneur Ronald Reagan heeft zaterdag in de strijd om de repu blikeinse presidentskandidatuur opnieuw succes geboekt ten koste van president Ford. Hij kan bij de republikeinse con ventie van augustus in Kansas City rekenen op de steun van de hele delega tie van Oklahoma. BERLIJN (DPA). Op het protes tantse kerkhof van de Westberlijnse stadswijk Mariendorf is de begrafenis van Ulrike Meinhof zaterdag bijgewoond door ongeveer 3500 belangstellenden. Meinhof overleed afgelopen zondag in haar gevangeniscel te Stuttgart-Stamm- heim op 41-jarige leeftijd. De vroegere columniste van het linkse weekblad „Konkret” stond daar terecht wegens tal van misdrijven die zij zou hebben be gaan als leidster van de anarchistische „Rode Leger Fraktie,” in de volksmond naar haar en medeleider Andreas Baad- er de „Baader-Meinhofgroep” geheten. sten als, ’’isolatie eh justitiële terreur” en „vrije medische verzorging in de bajes”. Op weer een ander spandoek werd gezegd: „Wij voelen rouw en woe de die ons niet los zal laten”. Kort voor de kist met het stoffelijk overschot in het graf neerdaalde ont stond er een incident toen enkele men sen riepen „weg met de pers”. Statieven en camera’s van fotojournalisten werden door die groep omvergeworpen. or ten stduitse •en een itmacht geko- straal- tstoelen e inzit- 1 kwa- ide toe- a. ’s A- tra-boot ISTANBOEL. De zevende islamiti sche ministersconferentie waaraan 41 landen deelnamen, werd zaterdag in de Turkse hoofdstad Istanboel afgesloten met het aannemen, op twee plenaire zittingen, van zeventien resoluties die tevoren in de diverse commissies waren voorbereid. Die aangaande Israel was wat milder dan vorig jaar in Djeddah - dank zij Egyptische inspanningen werd bij het uitspreken van de wenselijkhe'd van uitstoting uit internationale licha men als de UNO het woord „zo nodig” toegevoegd. Westduitse justitie haar geestelijk en lichamelijk heeft gebroken door handha ving van een strikt isolement. Tegen deze „isolierhaft” werd bij de begrafenis dan ook uitdrukkelijk door veel belangstellenden gedemonstreerd. Velen hadden zich met shawls, zakdoe ken of door het gezicht wit te schilderen onherkenbaar gemaakt. Boven de hoof den van de aanwezigen woeien rode vlag gen en op de spandoeken las men tek- opstelling van het gastland Turkije, dat voor het eerst als volwaardig lid mee deed en daar de vruchten van plukte. De resolutie die aangaande Cyprus werd aangenomen, voldoet stellig voor een groot deel aan de Turkse verwachtingen: zij spreekt zich uit voor een federale staatsstructuur waarin de Turkse ge meenschap gelijkberechtigd met de Griekse mee kan praten over alle pro blemen van het eiland. Op aandrang van de PLO werd ook de wenselijkheid van het wegtrekken van alle vreemde troe pen van het eiland uitgesproken. De Turks-Cyprische gemeenschap - het woord „staat” werd nog nadrukkelijk vermeden - zal voortaan permanent aan de islamitische statenconferentie kunnen deelnemen (volgend jaar zal Libië als gastheer fungeren). De kans dat Turkije bij de in augus tus te houden conferentie van ongebon den staten in Colombo (waar de secreta ris-generaal van de islamitische confe rentie als waarnemer bij zal zitten) even geïsoleerd zal blijven als vorig jaar in Lima, toen de Turks-Cyprische afge vaardigde niet eens werd gehoord, is nu klein geworden. Volgens de justitie heeft zij zich door ophanging van het leven beroofd. De zelfmoord op zich wordt alleen door Meinhofs onmiddellijke geestverwanten in twijfel getrokken. Maar linkse krin gen in binnen- en buitenland, die niet of ten dele iet met Meinhofs latere ge- weldsanalyse akkoord zijn, stellen dat de Het belang van deze onthulling is dat de commissie-Donner tijdens haar eerste bezoek aan Los Angeles, ongeveer twee weken geleden, Roha als getuigp heeft gehoord. Volgens Paul C. Warnke, een van de advocaten van het kantoor van Clark Clifford die de commissie-Donner assisteert in de VS, stond Roha ook op de agenda van de commissie voor een onderhoud op vrijdag, 14 mei. BEIROET (AFP, UPI, Reuter). On danks het jongste bestand in Libanon het dertigste in de reeds dertien maan den durende burgeroorlog zijn er gisteren in Beiroet weer talrijke doden en gewonden gevallen. ing van '1 en de en Jaap iet kabi- cinderen ar Vlie- De explosie kwam gisteren, zoals be schreven. Opnieuw sloten winkeliers hun winkels in Nabloes en jongeren gingen nu wèl in groten getale de straat op met de bekende gevolgen. zijn benaderd en een afspraak kon wor den gemaakt. Roha’s handtekening zou onder een memorandum staan, waarin gemeld wordt dat de ruim 3 miljoen gulden aan prins Bernhard zijn uitbetaald. Dit docu ment wordt door de commissie-Donner als een vervalsing beschouwd. Er is geen opheldering over de bron van deze ver valsing. Roha-alias-Shaw is inmiddels ook te lefonisch onbereikbaar geworden. De te lefoonmaatschappij in Phoenix heeft sinds vrijdagnacht opdracht geen inko mende gesprekken meer door te geven. LONDEN (Reuter). Luitenant-kolo- nel B. S. Dimka, die op 13 februari jl. een mislukte staatsgreep in Nigeria leid de, is zaterdag door een vuurpeloton terechtgesteld. Dat heeft de Nigeriaanse president Oloesegan Obasanjo meege deeld voor radio-Lagos. Bij de staats greep kwam het toenmalige staatshoofd, generaal Moertalla Mohammed om het leven. het huis in Sun City. Hij vroeg de man links of hij Roha was. De man antwoordde: „Ja... ehnee. Mijn naam is Shaw, ik ben mijnheer Shaw, John Shaw”. Volgens de krant werd deze man later geïdentificeerd als Roha. is volgens „Shaw” een huurder van Ro- ha's huis, met de afspraak dat wanneer Roha in de VS is, hij een deel van het huis kan bewonen. Roha zelf zou met zijn Duitse vrouw Gisela, die secretares se is geweest op het kantoor van Lock heed in Koblenz, in Dortmund wonen. Verder zijn er in Phoenix twee auto's geregistreerd onder Roha’s naam en die van zijn echtgenote. Volgens bronnen zou de commissie- Donner Roha op het spoor zijn gekomen door een brief achter te laten op het postadres in Düsseldorf, waarna de commissie door Roha telefonisch zou MADRID (AFP). De voornaamste verdachte van de schietpartij op de Montejurra heeft zich bij de politie gemeld in zijn woonplaats Huelva. De verdachte heet José Luis Martin Garcia en komt op foto’s voor schietend op de carlist Aniano Gimenez Santo, die aan zijn verwondingen is overleden. Een tweede verdachte, die Don Sixtus - een broer van prins Carel Hugo - onderdak had verleend, is eveneens in verzekerde bewaring en wordt verhoord m San so Ro- omdat wapens onder- n New sn met orianen De foto van Shaw-alias-Roha werd door de „Arizona Republic” echter geno men om twee uur op die dag, en uit andere gegevens blijkt verder dat Shaw- alias-Roha die vrijdag niet op en neer gevlogen kan hebben naar Los Angeles voor een onderhoud met de commissie. Verder vertelde Shaw eerder aan een Amerikaanse verslaggever dat hij die zelfde vrijdag, laat in de morgen, Roha naar het vliegveld zou hebben gebracht voor een vlucht naar Los Angeles. Dit zou overeenstemmen met een uitlating van Lockheed-advocaat John W. Martin in Los Angëles, die gezegd heeft dat hij op die bewuste vrijdag door Roha werd opgebeld met de mededeling dat hij om 12 uur ’s middags naar Los Angeles zou vertrekken. Martin heeft hem die dag echter niet in Los Angeles gezien. Het was kwart over acht toen Van Thijn begon te spreken. Er zaten inmid dels 35 mensen in het zaaltje, een heel bevredigende opkomst, begreep ik. met de Hammonds als stok achter de deur. Hij begon met te zeggen dat hij door particuliere omstandigheden een paar dagen uit de running was geweest (zon der dit te specificeren), waardoor hij wat zou moeten improviseren. Waren er speciale onderwerpen die men behandeld wilde zien? Van Thijn droeg een donkerblauwe trui en een grijze parlementariërsbroek, dat wil zeggen een broek met horizonta le in plaats van verticale zakken, waar door hij, al sprekend, een hand in zijn zak kon steken zonder de indruk te wekken van iemand die „met z’n handen in z’n zakken” stond te spreken. Zo’n broek wil ik ook hebben. De oud-SDAP’er was een der aanwe zigen die een onderwerp wilde aandra gen. Wat vond meneer Van Thijn van het schandalige feit, dat nu ook zijn naam in de krant was genoemd als KGB-agent? (Later bleek, dat hij het in Het Nieuws van de Dag had gelezen; de tragiek van oude socialisten die buiten Rotterdam wonen is, dat zij wel aange wezen zijn op een goedkope avondkrant van rechts). Van Thijn opperde zo om zichtig mogelijk, dat hij niet als KGB- agent was genoemd, maar als voorzitter van de BVD-commissie bij wie Lammers en Van der Spek hun klacht hadden ingediend (wie zou het een oude man euvel willen duiden dat hij de KGB en de BVD met elkaar verwart?), maar mocht hij inderdaad genoemd zijn, dan zou hij ook bij zichzelf een klacht indienen, zei hij. Zaterdag werden in Oklahoma, na een eerdere voorverkiezing, nóg achttien af gevaardigden gekozen die allen hun stem op Reagan zullen uitbrengen. De delegatie telt in totaal 36 personen. Reagan behaalde ook succes bij de eerste fase van de voorverkiezing in Virginia en verwierf nieuwe steun in 1 Louisiana en Missouri. Bovendien wer den de negentien afgevaardigden van Hawaii zonder mandaat (niet-gebonden) gekozen maar lieten achttien van hen reeds hun voorkeur voor de oud-gouver- neur blijken. Al met al verzekerde Reagan zich zaterdag van de stemmen van 43 gedele geerden tegen Ford slechts acht. Daar mee kwam de stand op 475 afgevaardig den voor Reagan en 331 voor Ford. haar nadagen lijken), maar toch ook de mannen: getaande rechtoplopers met een gezonde bos wit tot zilvergrijs haar. Dat kan nooit missen, zoals in de pauze wel bleek, toen de oude heer op Van Thijn afstapte en mededeelde dat hij nog „achter het vaandel van Vorrink had gelopen”. Van Thijn knikte hem blij kijkend toe, zonder veel weerwoord te hebben (je kan moeilijk vragen: „Wie was dat dan, Vorrink?” of „Is het waar dat hij bretels droeg?”) „Ja, dat waren mooie tijden”, zei de oud-SDAP’er geheel in strijd met de feiten (want hij liep juist achter het vaandel van Vorrink omdat het slechte tijden waren). Oude socialisten onder scheiden zich, zoals bekend, van de rest van de bevolking door een roerende tevredenheid over alles wat in de loop der jaren verworven is. „Ik zit hier in het bejaardentehuis”, vertelde hij. „Een prachtig tehuis, met een hele mooie kamer, en een uitstekende bediening” - „Is het van een bepaalde kleur?”, vroeg Ed van Thijn. „Er staat een dominee aan het hoofd, maar het is voor alle gezindten. Er zitten alleen weinig men sen van Broek in - Waterland zelf in, want die hebben hun eigen huisje, en daar willen ze niet graag uit”. Bovendien werden de gehoor gaven aan een van de PLO, gedwongen om hun win kels te openen. Onder deze dwangom- standigheden - er waren een aantal activisten uit voorzorg alweer in admini stratieve hechtenis genomen, vooraf - kon een Israëlische regeringswoordvoer der meedelen dat er op de westoever zich zaterdag „slechts kleine incidenten” hebben voorgedaan. Zij werd volgens een leg’erwoordvoer- der door een kogel getroffen toen Israë lische militairen een groep scholieren achtervolgde, en op onverklaarbare wij ze een schot viel in het huis w>aar het meisje verbleef. De begrafenis heeft gistermiddag plaatsgevonden en werd bijgiewoond door honderden inwonders, waaronder de burgemeester van Nabloes en veel notabelen. De onlusten in Nabloes van gisteren waren de ernstigste sinds ongeveer twee maanden, tijdens de grote golf van on lusten op de westoever. Het straatbeeld is zo langzamerhand bekend: jongeren die stenen gooien naar Israëlische solda ten, barricaden, brandende banden en achtervolgingen door de nauwe straatjes van de binnenstad van Nabloes. Het is ook zaterdag onrustig geweest in Nabloes, al zijn de manifestaties ter gelegenheid van Israels 28e verjaardag - volgens de christelijke kalender valt die dag op 15 mei - binnen de perken gebleven. De Israëliërs hadden grote troepenversterkingen naar de westoever gestuurd en uit voorzorg in delen Nabloes en Jenin een afgekondiigd. en demonstrerende scholieren. Daarbij is een 17-jarig meisje van de vooraanstaande Naulsi-familie door Israëlische militairen doodge schoten. De militaire gouverneur heeft de familie zijn spijt betuigd over het incident, te meer daar het meisje niet aan de demonstraties deelnam- De hoofdredaeteur van het Franstalige Libanese blad „L’Orient-Le Jour”, Edou ard Saab, die tevens als correspondent van het Parijse blad „Le Monde” optrad, werd gisteren dodelijk getroffen door een kogel van een sluipschutter, Intussen ging de Palestijnse leider Jasser Arafat gisteren naar Damascus om te proberen, de meningsverschillen tussen zijn organisatie en Syrië bij te leggen en hun gezamenlijk vredesplan voor Libanon verder uit te voeren. Het conflict ontstond vorige week toen de PLO-leider weigerde gehoor te geven aan een verzoek van pro-Syrische troe pen om de Noordlibanese stad Tripoli te veroveren op anti-Syrische linkse eenhe den. In plaats daarvan koos hij de zijde van de linkse groeperingen die er op aandringen dat Syrië zich geheel uit Libanon terugtrekt. Er waren verder reaoluwj tejon n„t racisme in zuidelijk Afrika, voor vreed zame oplossing van het probleem van de mohammedaanse minderheid in de Filip pijnen, voor „onvoorwaardelijke en au thentieke onafhankelijkheid van het volk van Afars en Issas (Frans Somalië) en ontruiming door de Fransen van het eiland Mayotte, voor het instellen van denucleaire zones in Afrika, Zuid-Azië en op de Indische Oceaan, voo- >.u.o aan de Palestijnse bevrijdingsorganisatie, on der andere in de vorm van een J .u::"- lem-fonds ter ondersteuning van de mo hammedaanse burgers van de stad ee. Opvallend was in het slotcommuniqué het ontbreken van elke vermelding n de kwestie-Eritrea, waaróver toch uit voerig is gedelibereerd. Men c kennelijk niet over eens geworden of deze kwestie wel mag .■->■.) .crt als „probleem” waar islamieten steeds bij zijn betrokken - somm'gc spraken van een Eritrees „volk” van mohammedanen en christen:.i. Li ,tt_- mige ook, zoals de Egyptische, wensten de Ethiopische regering te ontzien en de zaak voor te behouden aan de Organisa tie van Afrikaanse Eenheid. Het interessantste aspect van de afge lopen conferentie blijft de .c. Vrijdagavond meldde een rouwadver tentie dat de moeder van Ed van Thijn was overleden en in stilte was begraven. Diezelfde avond zou Ed van Thijn een spreekbeurt vervullen in Broek in Wa terland, een dorp met 2600 inwoners onder de rook van Amsterdam. Toen ik om 10 voor 8 cafe Concordia binnen stapte, verzette de plaatselijke PvdA- afgevaardigde wat tafels, er zat iemand van TROS-Aktua met een bandrecorder klaar, en verder bestond het publiek uit een zilverharige oud-SDAP’er. Socialis ten van de oude stempel zijn altijd in een oogopslag te herkennen, in het bij zonder de vrouwen (die altijd op por tretten van Henriëtte Roland Holst in S

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3