FNV-voorzitter Kok verdedigt looneis: werkloze Nieuw soort GELD anders dan andere. Nieuwe regels voor overdracht woningwethuis „Zeggenschapskwestie in onderneming niet bezonnen benaderd” „Toekomstige Geen verbod op investeringen in Chili is geschoold” Nieuwe hulp mogelijkheid bij scheiding lift M 1 M I is In^onedë-claim Vonnis bekrachtigd tegen Liddy en Ehrlichman r Goedbetaald i werk met doorgroei mogelijkheden Hoogovens heeft dat werk in ploegendienst voor mannen tot 45 jaar 15 1 8 DINSDAG 19 7 6 MEI ECONOMIE (Vervolg van. pagina 1) NCW-voorzitter ir. J. Wit: HOOGOVENS UMUIDEN 1 V/i ïl’. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) indsen r r Pakje smaak met filter. Pakje Caballero filter. V.l.n.r.r NKV- voorzitter Spit en NVV-voorzitter Kok op de ^vergadering van de Federatieraad van het FNV. i i i i i i i i i i i i b l I I I I I I 1 I l I I I I I 1 ie 1 I hnische en vai- De re- noeilijk p lezers 10,00 10,00 3,50 7.00 afgerond oordeel FNVvoorzitter. De samenhanig wordt geheel genegeerd bij de gedachtengang over samenstelling en bevoegdheden van de ondemenrings- organen. Dit blijkt volgens de NCW- voorzitter uit de verbrokkelde behande ling van de onderwerpen. Terwijl de regering bezig is met een wetsontwerp over de ondernemingsraden wordt in de Sociaal-Economische Raad nog overlegd over een belangrijk onderdeel, de kwes tie van de financiële informatieverstrek king. 208,00 154,10 152,00 101,30 244,50 72,00 96.30 165,00 187,00 45,00 175,50 96,70 129,50 201.00 48,50 120,00 94.00 107.00 Zoekt u een interessante baan in een klein team en met uitstekende sociale voorzieningen? Bel dan 02510 - 94000 of schrijf (zonder postzegel) naar Hoogovens. Antwoordnummer 94000. IJmuiden Hoogovens behoort tot het ESTEL-concern 2,68-2,78 4,83-5,13 6,62-6,92 104,50-107,50 25.50- 29,50 7,50-9,50 2,73-2,83 56.75- 59,75 107,25-110,25 59.75- 62,75 48,00-51,00 43.50- 46,50 14,70-15,00 3,91-4,21 7,10-8,35 68.75- 71,75 14,00-16,25 1 O FNV-voorzitter Wim Kok merkte op, dat het klimaat de laatste weken is verslechterd, onder meer door uitlatingen van de directeur van het Centraal Planbureau en van enkele ministers. Zij hebben gezegd, dat elk percent loonsverhoging 5000 werklozen extra betekent. Daarmee zetten 328.00 20.10 192,00 237.00 225.00e 93.00 43.50 63,40 300,00 355,40 275,00 100,00 1 520,00 8000b van minister Boersma. .,We zien geen kans op om zo korte termijn tot een te komen”, aldus de De verbondsraad van het Christelijk Nederlands Vakverbond heeft besloten nog geen definitief standpunt te bepalen over het arbeidsvoorwaardenbeleid voor de tweede helft van 1976, waarbij het met name gaat om de prijscompensatie per 1 juli. Een definitief standpunt zal pas worden vastgesteld op maandag 24 mei. 84,00 73.50 58.50 91,80 58.00 67.00 711,00 66.80 99.00 75.70 93.30 43.20 26.80 204.00 33.20 66.10 77.00 73.80 44.40 (Van onze redactie economie) EINDHOVEN. De voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgever sverbond, ir. J. de Wit, maakt zich zorgen over de manier waarop de dis cussie wordt gevoerd over de zeggen schap in de onderneming. Er is geen sprake van een evenwichtige en bezon nen benadering. Tekenend voor deze si tuatie is de besluitvorming in het kabi net rondom het wetsontwerp onderne mingsraden. Dit zei hij vandaag op de ledenvergadering. vaste Kamercommissie voor Sociale Za ken om voor 25 mei een reactie te geven op de wet op de loonvorming en de bepalingen terzake het minimumloon DEN HAAG (ANP). De minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening heeft de regeling voor de over dracht van woningwetwoningen op en kele punten gewijzigd, aldus zaterdag zijn ministerie. Deze gewijzigde regeling is van toepassing voor diegenen, die na 1 januari 1976 een verzoek tot overdracht indienen. Dit zegt minister Lubbers (Economi sche Zaken) in antwoord op vragen van de PvdA-Kamerleden Ter Beek en Van der Hek over investeringen door het particuliere Nederlandse bedrijfsleven in Chili. In het antwoord zegt de bewinds man, dat de door ons land gevolgde gedragslijn ten aanzien van het Chileen se regiem mede inhoudt, dat de Neder landse overheid zich onthoudt van acti viteiten, die investeringen in Chili aan moedigen. Volgens de minister moet dit algemene standpunt ten aanzien van Chili ook bij het bedrijfsleven voldoende bekend worden verondersteld. In voor komende gevallen zal in incidentele con tacten met het bedrijfsleven blijk wor den gegeven van de bezorgdheid van de regering over de situatie in Chili, aldus de minister. De bewindsman zegt verder niet te kunnen ingaan op de vraag naar een overzicht van de Nederlandse bedrijven, die in Chili geïnvesteerd hebben of van plan zijn dit te gaan doen in verband met het deviezenbesluit 1945. waarbij geheimhouding is opgelegd aan allen, die bij de uitvoering van de adeviezenvoor- schriften zijn betrokken. federatieraad opnieuw met elkaar over leggen. In dit verband deelde de heer Kok ook mee, dat de FNV geen gevolg zal geven aan de uitnodiging van de DEN HAAG (ANP). De Nederland se regering beschikt niet over middelen, die het haar mogelijk maken om parti culiere investeringen in Chili te verbie den. De regering heeft tot dusver nog geen dusdanig „sociaal psychologisch” klimaat geschapen, waarin het in de ogen van de FNV aanvaardbaar is van de werkne mers een extra matiging te vragen. Kok noemde een aantal punten in dit ver band: de structuurnota van minister Lubbers is er nog niet; de FNV heeft geen enkel zicht in het beleid, dat de regering voor ogen staat. Niet is duide lijk hoe de regering haar invloed wil ze volgens Kok veel te eenzijdig de werknemers in het strafbankje en stellen zij hen ook te eenzijdig verantwoordelijk voor wat er gaat gebeuren. Van de mensen die net vijf percent prijsstijging op hun bordje hebben gekregen kun je nu niet vragen dat zij alle lasten van de sociaal-econo- mische problemen dragen, zei hij. Het inkomen van de betreffende be woner mag over 1974 niet hoger zijn geweest dan 25.000. Als de vrouw ook een inkomen heeft wordt dat er bij geteld minus een bedrag van 1500 dat buiten beschouwing blijft. Om speculatie tegen te gaan, zullen de gemeenten enkele bepalingen in de koopovereenkomst moeten opnemen. Met het oog hierop stond voorheen in de koopovereenkomst een voorwaarde dat het huis, als het binnen een zekere periode weer werd verkocht, aan de toegelaten instelling of aan de gemeente diende te worden aangeboden tegen een dan te taxeren waarde. In de gewijzigde regeling geldt deze voorwaarde ook bij verhuur van het betreffende huis door de nieuwe eigenaar. Bij verkoop van de woning binnen de eerste 10 jaren aan anderen dan de toegelaten instelling of de gemeente zal de eventuele winst, die meer is dan op grond van normale kostenstijgingen mag worden verwacht, geheel of gedeeltelijk worden afgeroomd. Eind appil waren er overigens nog altijd 5700 ongeschoolden ingeschreven in de hoofdstad. Het totaal aantal werklozen in Am sterdam is de afgelopen maanden terug gelopen van 17639 eind maart tot 17084 eind april. Daarbij steeg de vraag van 4789 tot 6031. Reden voor drs. Luijff om te zeggen: „Als je die gegevens aan elkaar koppelt zou je toch zeggen, dat er een iets gunstiger ontwikkeling in de hoofdstad aan de gang is”. Verder is er in de SER nog overleg over het vakbondswerk in de onderne ming en de relatie daarvan tot de on dernemingsraad. Ook de kwestie van de medezeggenschap in ondernemingen met minder dan 100 werknemers is daar nog in behandeling. Het moet volgens De Wit duidelijk zijn dat men deze zaken alleen verantwoord kan regelen als ze in onderling verband worden bezien. Daar komt nog bij dat de regering met spoed een advies van de SER zal vragen over de raad van commissarissen. Het wordt tijd om het ongecoördineer de gesleutel aan steeds andere onderde len van de structuur der onderneming te staken, meende de NCW-voorzitter. Er moet een samenhangenide visie zijn om te komen tot een evenwichtige afstem ming van taak, samenstelling en be voegdheden van aandeelhoudersvergade ring, raad van commissarissen, ondeme- mingsbestuur en ondernemingsraad. Een „zware” ondernemingsraad, zoals de re gering wil, past moeilijk in het raam werk van een onderneming. De leiding komt klem te zitten tussen de ondernemingsraad en de raad van commissarissen. We moeten ons bezin nen op de vraag waar het zwaartepunt van de medezeggenschap moet worden gelegd. Daar wordt in de huidige discus sie ten onrechte aan voorbijgegaan, al dus De Wit. Er moet ook meer aandacht komen voor de ontwikkeling van de raad van commissarissen. Het NCW-be- stuur zal een speciale commissie „zeg genschap" instellen die al deze proble men gaat bezien. AMSTERDAM (ANP). Over onge veer een maand zal op de incourante markt een nieuw soort Indonesiëclaim certificaten worden geïntroduceerd on der d naam Belindo. Deze certificaten zullen recht geven op een uitkering van totaal 1000 in de schadeuitkering 19782002, de zgn. „lange claim”. Dit houdt in, dat als de betalingen uit Indo nesië binnenkomen hierop jaarlijks 40 zal worden uitgekeerd, vrij van inkom stenbelasting. In verband met de hoge kosten zijn veel maatschappijen, die enkel nog een Indonesië-claim bezaten, ertoe overge gaan hun claim aan te melden bij Clai- mindo er hebben hun aandeelhouders gelegenheid gegeven hun aandelen om te wisselen in Claimindo-certificaten. „Dit was een goede mogelijkheid, maar toch heeft eer. groot aantal vennootschappen dit niet gedaan”, aldus de heer F. Spie- rings, adviseur van initiatiefnemer nv Cultuur Maatschappij Kwalu, zelf een oud-Indische onderneming. Voorzitter Van Veen van het Verbond van Nederlandse Ondernemers (VNO) noemde het door de FNV ingenomen standpunt moeilijk te aanvaarden. Vol gens hem dient de regering een bemid delende rol te spelen. De standpunten van werkgevers en werknemers zijn im mers onverzoenlijk. Er zal nog verder moeten worden gediscussieerd over het grote geheel van niet alle met elkaar in overeenstemming te brengen doeleinden. Dat betekent voor de korte- en middellange termijn een keuzeprobleem. Om de daling van de koopkracht per 1 juli volledig in de lonen te vergoeden, is een loonsverhoging nodig van 5 percent. Dat komt neer op ongeveer 100 voor iedereen. Overigens hebben enkele FNV-bonden uitgesproken, dat de vraag of de prij scompensatie inderdaad helemaal in „centen” moet worden gegeven, bij de uiteindelijke besluitvorming nog een punt van discussie kan zijn. Als er gebeurt wat de FNV wil, zal dat vobr 1976 een loonsomstijging van ruim 11 percent tot gevolg hebben. Overigens wil de FNV niet alleen een volledige prijscompensatie op 1 juli, maar ook op 31 december. De federatie raad heeft zich nog niet uitgesproken over de mogelijkheid dat de regering door verlaging van belastingen en socia le premies een volledige prijscompensa tie onmogelijk maakt. WASHINGTON (UPI). Een Ameri kaans hof van appèl heeft gisteren het vonnis tegen .John Ehrlichman bekrach tigd, een medewerker van ex-president Nixon die was veroordeeld wegens zijn rol bij de („Watergate”) inbraak bij de arts van Daniel Ellsberg in 1971. Ook het vonnis tegen Gordon Liddy, in verband met dezelfde zaak, werd bekrachtigd. Ehrlichman was veroor deeld tot een gevangenisstraf van 20 maanden tot 5 jaar, Liddy tot een straf van 1 tot 3 jaar. Het hof vernietigde de vonnissen tegen Bernard Barker en Eugenio Martinez, ook in verband met de inbraak bij Ellsberg. „Werknemers te eenzijdig in de strafbank” gebruiken om winst in werkgelegenheid te vertalen. Wat betreft de wetsontwer pen ondernemingsraad en vermogen -saanwasdeling, aldus Kok, zijn de inten ties wel bekend gemaakt, maar nog onvoldoende uitgewerkt. Over de prijsontwikkeling zei de FNV-voorzitter, dat daaruit blijkt, dat een verscherping van het prijsbeleid no dig is. De FNV heeft zich nog geen beeld kunnen vormen van wat de minis ter heeft ondernomen ten aanzien van de vrijeberoepsbeoefenaren. Dat is, aldus Kok, een essentieel onderdeel. Als de regering tot een looningreep mocht besluiten, zullen FNVbestuur en AMSTERDAM (ANP) „De toekom stige werkloze zal een geschoold werklo ze zijn”. Dit is de conclusie van drs. E. Luijff, directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Amsterdam, naar aan leiding van de ontwikkelingen op de arbeidsmarkt. Daarbij blijkt dat liet aantal ongeschoolden procentueel een steeds kleiner onderdeel gaat vormen van het totaal aantal werklozen. AMSTERDAM A(NP). De advies- koersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier luiden! Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische fr. (100) Duitse mark (1,00) Hal. lire (10.000) Portugese esc. (100) Canadese dollar Franse fr. (100) Zwitserse fr. (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenr. sch. (100) Spaanse pes. (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegosl. dinar (100) AMERSFOORT. - Na jarenlange, ver regaande meningsverschillen binnen het bestuur van de Stichting Organisatie Ge scheiden Mensen (SOGM) is het afgelo pen zaterdag tot een definitieve breuk gekomen. De helft van het zittende be stuur. onder wie de oprichter van de SOGM, de vice-voorzitster, enkele leden van de adviesraad en het overgrote deel van de vertrouwenspersonen, konden maar een ding doen, namelijk het xes- luit nemen tot oprichting van de Vereni ging Echtscheidings Problematiek (VEP). Een van de grootste struikelblokken was dat de SOGM op zeer onzorgvuldige wijze „omsprong” met de behartiging van de belangen van gescheiden mensen. „Mensonterende toestanden die anno 1976 ondenkbaar leken te zijn, hebben ertoe geleid dat de VEP moest worden opgericht". De VEP-ers beseffen maar al te goed dat deze organisatie eigenlijk overbodig zou moeten zijn, maar gezien de steeds groter wordende groep ge scheiden mensen, leek het hun juist om naast Divortium (bond van gescheiden vrouwen), die uitsluitend vrouwenbelan- gen behartigt en de SOGM, die in de praktijk eigenlijk alleen maar voor de gescheiden man opkwam, en dan alleen ook nog maar op politiek gebied, een vereniging op te zetten die daadwerke lijke hulp zal verlenen aan ieder dis voor, tijdens en na de echtscheiding hulp nodig heeft.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13