Knobel haalt zes nieuwe voetballers Sportredacteur Brian Seeley: sterk veld Ltrecht-oefenmeester reageert fel op zijn royement BERGER ANTWOORDT’ DE VVON Frisol niet naar de Tour V an Hanegem weer terug Guy Thijs selecteerde WK dammen heeft een Ml fc „Haarlem heeft niet veel aan Reynolds 1-0 overwinning voor Brugge haalbaar" v, **2 Ni I»/* 99 mij DINSDAG 1 8 M E I 19 7 6 SPORT 15 Blunder Jt Blessures Raad Ondemocratisch Vreemd - Uitdaging tur 99 Happel niet erg onder de indruk van Liverpool (Van onze speciale verslaggever) niet zei g- Ajax volgt blindelings adviezen van Michels (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) ■y (Van onze sportredactie) tevens namen A fa Y//M1 sranê 1 l op- iets sneller de 1 maari le ien of FC non- Dat werd zaterdagavond in het Hamp- denpark van Glasgow onderstreept door Ray Clemence, de doelverdediger van FC Liverpool en van het Engelse natio nale elftal, die op een ontzaglijke ma nier blunderde bij de tweede en beslis sende treffer van Kenny Dalglish in de wedstrijd tegen Schotland, een ontmoe ting die gespeeld werd in het kader van het Britse voetbalkampioenschap. In die zelfde wedstrijd bleek ook middenvelder Kevin Keegan, hoog genoteerd op de verlanglijst van Real Madrids oefen meester Mil jan Miljanic, duidelijk min der op dreef dan een paar weken gele den in de eerste confrontatie met de Bruggelingen, toen hij aan de basis lag van alle drie Liverpoolse treffers. Bo vendien raakte in die wedstrijd in Glas gow verdediger Brian Green h off licht geblesseerd. BRUSSEL. In de Belgische selectie voor de tweede kwartfinalewedstrijd van het toernooi om de Europese voet- baltitel, die op 22 mei in Brussel wordt gespeeld, zijn zes nieuwe spelers opgeno men ten opzichte van de ploeg voor het eerste duel. Uit de groep van zestien verdwenen: Hugo Broos, Ludo Coeck en Jean Dockx (allen Anderlecht), Eric Ge- rets (Standard Luik), Jacques Teugels (RWD Molenbeek) en Jan Verheyen (U- nion). De zes nieuwe gezichten zijn: Robert Dalving en Rene Verheyen (bei den Lokeren), Paul Courant (Club Luik). Herve Delesie (Waregem), Michel Ren- quin (Standard Luik) en Willy Wellens (RWD Molenbeek). eens snel van dat ene kostbare puntje voorsprong op de Bruggelingen zouden kunnen beroven. In juni '71 kwam Reynolds naar de iweede d'visieclub Portsmouth over van Plymouth Argyle. Reynolds begon bij zijn nieuwe club als spits maar zakte af naar het middenveld. Dit seizoen had de man een maandenlange ruzie met zijn club omdat hem in zijn contract minder gunstige voorwaarden waren aangebo den. Portsmouth, nu uit de tweede divi sie gedegradeerd, zette Reynolds op de transferlijst. Geen enkele club toonde echter belangstelling vooi Reynolds ook ai kostte de speler slechts 6000 pond (30.000 gulden). Tot zover de sportredactie van The News-Portsmouth dat zelf aandeelhou der is in de club van Reynolds. De complete lijst van zestien ziet er als volgt uit: Julien Cools, Raoul Lam bert, Georges Leekens, René Vanderey- cken en Roger van Gool (Club Brugge), Robert Dalving en Rene Verheyen- (bei den Lokeren). Maurice Martens en Willy Wellens (beiden RWD Molenbeek). Christian Piot en Michel Renquin (bei den Standard Luik), Gilbert van Binst en Francois van der Bist (beiden Ander lecht)! Herve Delesie (Waregem), Jean- Marie Pfaff (Beveren-Waas) en Paul Courant (Club Luik). heeft FC Liverpool nu ook weer zo’n grote indruk op mij gemaakt.” Ernst Happel: „Afgezien nog van het feit dat we die 2-0-voorsprong in Liver pool eigenlijk nooit uit handen hadden mogen geven, was uiteindelijk een ge lijkspel meer gerechtvaardigd geweest, althans afgemeten aan het aantal reële kansen die zowel wij ais de Engelsen hebben gehad. Maar goed, achteraf pra ten heeft weinig zin. Woensdagavond staat er een nieuwe wedstrijd te wach ten, een ontmoeting waar we aan een 1- 0-overwinning voldoende zullen hebben om de UEFA-Cup te pakken. En dat moet mogelijk zijn, want verdedigend Michels: „Er wordt teveel aan het verle den gedacht' BRUGGE. Met een achterstand van 2-3 begint de Belgische kampioen FC Brugge woensdagavond in het Brugse Olympia-stadion aan de tweede finale wedstrijd in het UEFA-cuptoernooi te gen FC Liverpool, de league-kampioen in Engeland. Afgaande op die eerste wedstrjjd op Anfield Road, waar de Belgen drie weken geleden verrassend snel op een 2-0 voorsprong kwamen door doelpunten van Lambert en Cools binnen het eerste kwartier, gelooft men in België dat FC Brugge een redelijk goede kans heeft om na Anderlecht de tweede Belgische club te worden die een Europa-Cup kan winnen. De selectie staat onder leiding van Guy Thijs, die de taak heeft overgeno men van Raymond Goethals. aan het licht dat zelfs niet alle be stuursleden Van der Lecks mening deel den. Enkele collega’s stemden toe dat Berger hun namen bij Van der Leek bekend mochten maken, maar dat heeft de Utrecht-oefenmeester nagelaten. Ook het op non-actief zetten van Leo Beenhakker bij de Go Ahead Eagles is een vreemde affaire, waarin de WON de hand heeft gehad. Berger haakt in’ .Daar er eigenlijk al door bepaalde ge beurtenissen in oktober 1976 geen reële samenwerkingsbasis tussen spelersgroep plus bestuur van FC Utrecht en de trainer meer aanwezig was (door Rab meerdere malen zelf gezegd), was het duidelijk dat dit vroeg of laat zou leiden tot ernstige problemen. Dit is in de zaak Beenhakker-Go Ahead Eagles vroegtij dig onderkend en mede door de reali teitszin van de betrokken oefenmeester DORDRECHT (ANP). De wieler- formatie Frisol uit Dordrecht zal niet deelnemen aan de Tour de France. Dit heeft de directie maandag bekend ge maakt. De directie van Frisol gaf maan dagavond het volgende communiqué uit: „Het bestuur van de stichting Frisol heeft na rijp beraad besloten, ondanks de herhaalde verzoeken van Felix Levi tan. niet te starten in de komende ronde van Frankrijk. De afgelopen ronde van Spanje heeft namelijk geleerd dat deel name van twee Nederlandse ploegen niet optimaal werkt. Einde communique.” Reynolds logeert met vrouw en kind in Haarlem en in een oefenpartijtje zag de oefenmeester van de nieuwe eredivi sieclub de Engelsman aan het werk. Hughes wist te melden dat Reynolds 26 jaar was en van zijn club Portsmouth een vrije transfer had gekregen. De zaken blijken allemaal wat anders te liggen. Ten eerste loopt Reynolds tegen de dertig, hoewel Seeley niet uitsluit dat hij zelfs nog ouder is. Toch is Ivic een beetje de vierde keus van de Amsterdammers. Eerder had Michels al David Sexton van het Engelse Queens Park Rangers aanbe volen, terwijl er ook nog contacten geweest zijn met Howe (Leeds Uni ted) en Pavic (eveneens een Joego slaaf die bij Malaga werkt). Opval lend is echter dat Ajax alleen maar op zoek naar een buitenlander is geweest. Het zou veel logischer ge weest zijn wanneer de Amsterdamse club een Nederlander had genomen omdat een buitenlander zich toch al tijd eerst moet oriënteren omtrent het nogal ingewikkelde Nederlandse voetbal en zijn navenante mentaliteit. In ieder geval is het wel zeker dat de aan en verkopen ook dit keer niet gering zullen zijn. Boskamp is inmiddels van de lijst afgevoerd, maar wel jaagt Ajax nu weer achter Schoenaker van de Graafschap, Pe ters van NEC en Meutstege (Sparta) aan. Verder heeft Michels het bestuur geadviseerd om het contract met hulptrainer Jan van Daal niet meer te verlengen. Die kan dan beter me teen vertrekken, want het advies van de grote meester staat voor het volg zame Ajaxbestuur gelijk aan een bevel. DEN HAAG. Vijf van de zes nog actieve grootmeesters in de werelddam- bond nemen deel aan het toernooi om het wereldkampioenschap dammen 1976, dat van 3 tot en met 25 augustus in Amsterdam wordt gehouden. Op de deelnemerslijst ontbreekt de naam van de Senegalees Baba Sy, die door zijn bond niet is ingeschreven. De aanmel ding van de Surinaamse kampioen Har ry Overman kwam ruim een maand na sluiting van de inschrijvings termijn bij het FMJD-secretariaat binnen en werd niet meer geaccepteerd. Bij de vijf deel nemende grootmeesters zijn twee Sov- jetspelers: de huidige wereldkampioen Iser Koeperman en oud-wereldkampioen Watsjeslav Tsjegolov, voorts de veelvou dige Nederlandse kampioen Harm Wiersma, de Zwitserse titelhouder An dreas Kuyken en de Fransman Michel Hisard. Reynolds’ ploeg speelde het afgelopen seizoen 47 wedstrijden waarvan de Haarlcm-kandidaat er 26 in het eerste aantrad. Drie keer was hij invaller. Seeley nogmaals:,.Het lijkt me voor Haarlem geen aanwinst. Wel heeft Rey nolds de laatste twaalf wedstrijden har der gewerkt dan ooit maar hij voelde natuurlijk dat hij gewipt zou worden”. Maar voorzitter Jaap van Praag volgt graag de raad van Michels, die per se een buitenlander wilde. Enkele seizoenen terug heeft Ajax de succes volle Roemeen Kovacs als opvolger van Michels gekozen, maar dat is geen juiste vergelijking met nu. want Toch heeft Michels al zijn kennis over Ajax aan Ivic proberen over te dragen. Urenlang hebben beide coa ches dit weekeinde gediscussieerd over de problematiek bij Ajax. Dat „besmet gebied” beschouwde, een onder kruiper, een verkeersovertreder, een bankrover en een moordenaar. Han Berger bedankt in dit schrijven voor het lidmaatschap van VVON, maar dat had hij vooi moeten doen. Hij verleide nu: ,,Ik heb de namen van collega’s die bij U .reCht solliciteerden toen Rab op actief werd gesteld niet genoemd. Ik kan nu wel zeggen, dat een aantal bereid was om met onmiddellijke ingang het werk té beginnen. Een paar wilden voor de resterende vier, maanden plus een jaar tekenen en anderen ejsten de be- wusie vier maanden plus twee jaar. Het aardige is echter dat vooral Pim van de Meent (FC Amsterdam) kandidaat leek te zijn. maar het bestuur en ik hadden al eerder om de tafel gezeten en waren al een eind gevorderd met de besprekin gen over het komende seizoen. Ik denk dat ik Rab dan ook had opgevolgd. Nu is het „alleen in versneld tempo gegaan Zaak is wel dat ik mijn examen voor A- trainer, dat maandag, dinsdag en woens dag wordt afgenomen goed doorkom.” Het meningsverschil kwam voor een onafhankelijk tribunaal dat na lange tijd uitmaakte dat Portsmouth aan Rey nolds een vrije transfer moest geven. Na die beslissing liep het evenmin storm. Geen ploeg liet zijn interesse aan Ports mouth of Reynolds blijken, ook in de Southern League (de regionale amateur- afdeling) wilde geen club hem hebben. dat op de ledenraadsvergadering niet is gestemd over het royement van de leden Michels. Zonderland. Van Brussel, Wes- terhof, Beenen en Laseroms en verwijst voorts naar een artikel uit het Utrechts Nieuwsblad van 2 april 1976 waarin de bij PEC Zwolle ontslagen trainer Laszlo Zalai zijn grieven ten aanzien van de VVON uit. Van der Leek zou toen hebben gezegd: „Waar maak je je druk om. Je behoeft niet te werken en je krijgt toch je geld”. HAARLEM. „Reynolds staat be kend als een luie en lastige speler. Hij beschikt over een verkeerde mentaliteit en is oncollegiaal.” Brian Seeley, chef sport van de plaatselijke krant The News-Portsmouth, heeft weinig goede woorden over voor Dick Reynolds. Deze staat op het verlanglijstje van Haarlem- trainer Barry Hughes die na het behalen van de titel in de eerste divisie lovende woorden over de Engelsman sprak. het Ajax van toen was een super- elftal waar Michels zo academisch aan gebouwd had, dat Kovacs er met zijn lossere aanpak zelfs het beste clubteam ter wereld van kon maken. Ajax heeft nog steeds de pretentie dat het een Europese topclub is. AI is het dat allang niet meer natuurlijk. De indruk bestaat ook dat het be stuur een beetje in het verleden leeft. Michels ervoer dat dit seizoen ook als een handicap. Enkele keren stelde hij:„Men heeft op dit moment te grote verwachtingen. Dat komt na tuurlijk door de naam dig. Ajax de afgelopen jaren heeft opgebouwd., Maar met deze selectie is datniet haalbaar. Er wordt te veel aan vroe- ger gedacht. Ook binnen de ’vereni ging.” UTRECHT. FC Utrecht-trainer Han Berger heeft het bestuur van de Vereniging van Voetbal Oefenmeesters >n Nederland (VVON) een brief gestuurd waarin hij reageert op zijn royement als lid en op het artikel dat secretaris generaal Jaap van der Leek schreef in het blad „De Oefenmeester” van 3 maart. Van der Leek noemde Han Ber ger, die de functie van Jan Rab over nam, hoewel de WON FC Utrecht als Berger stipt in zijn brief voorts aan Liverpool-trainer Paisley: ,De wed strijd in Liverpool heeft geleerd dat wij de ballen niet hoog door het midden zullen moeten spelen. Leekens en Krie ger heersen daar als regelrechte vorsten We zullen een ander concept dienen te bedenken. Op dit moment acht ik de kansen nog fifty-fifty. Op het moment dat Brugge er in slaagt dat ene doel punt verschil ongedaan te maken, zouden we het wel eens bijzonder moeilijk kun nen krijgen. De vraag is dan of het grote aantal wedstrijden dat de spelers van Liverpool ook dit seizoen weer heb ben moeten spelen in allerhande toer nooien geen desastreuze gevolgen gaat hebben.” ft Frans van Geldrop is de nieuwe trainer coach van de Utrechtse hockeyvereniging Kampong. ft De achtste etappe van Praag-Warschau- Praag is gewonnen door de Tsjech Bartlnicek. ft Jimmy Connors heeft het herenenkelspel van het toernooi van Das Vegas gewonnen Hij versloeg Rosewall in twee sets en ver^ diende daarmee ruim 30.000 dollar (75.000 gulden). ft De Nederlandse voetballers Johan Cruljff en Johan Neeskens reizen op 26 mei met hun manager Cor Coster en hun echtgenotes naar de Braziliaanse stad Rio de Janeiro. Ze gaan er heen op uitnodiging van de Braziliaanse voetbalbond. De voetballers blijven tien da gen weg en zullen twee wedstrijden spelen in een elftal van Europese sterren tegen Brazili aanse teams. ft De Italiaanse motorrijder Walter Villa heeft maandag harde kritiek geleverd op de internationale motorsportbond over de veilig heid van het circuit in Mugello. waar zondag de Italianen Tordi en Buscherinl om het leven kwamen. Villa zei: „De FIM moet zich meer bezighouden met de circuits Inplaats van allerlei bemoeienissen met uitlaten en beschermkappen.” ft Zes Keniase voetballers werden maandag voor lange tijd geschorst omdat zij gebruik hadden gemaakt van de diensten van een medicijnman. ZEIST (ANP). Wim van Hanegem zal zijn clubgenoot Wim Jansen vervan gen in de selectiegroep van het Neder lands elftal dat zaterdag tegen België speelt in de tweede kwartfinalewedstrijd van het Europees kampioenschap. Wim van Hanegem, die maandag om vijf uur door bondscoach George Knobel telefonisch werd verblijd met zijn uit verkiezing in de Oranje-selectie, maandagavond :„Ik had hier niet op ge rekend, hoewel ik van mezelf wist dat ik de laatste tijd goed speelde. Deze terugkeer in Oranje komt mij op dit moment goed uit. Een hoop mensen heeft mij al afgeschreven, hoewel ik dat zelf nog niet zo voel. Ik heb voor mezelf altijd de overtuiging behouden dat ik nog een paar jaar op topniveau kan voetballen. Die wedstrijd in Oranje te gen de Belgen is daarom helemaal niet Berger heeft zich te weer gesteld om dat hij meent dat zijn royement door de VVON op zeer ondemocratische wijze tot stand is gekomen en wijst tevens op de weinig principiële houding van de VVON. die FC Utrecht niet tot besmet gebied had verklaard als de vereniging de door Jan Rab geëiste afkoopsom van 35.000 gulden direct had betaald. Berger bestrijdt Van der Leck's zienswijze dat het merendeel van de oefenmeesters achter het bestuursstandpunt zou staan. Een opiniepeiling van Berger zelf bracht AMSTERDAM. Ondanks het feit dat Rinus Michels zijn positie van technisch directeur bij Ajax per 1 juli gaat verruilen voor eenzelfde functie bij CF Barcelona, vertrouwt de Amsterdamse vereniging nog blin delings op zijn advies. Een technisch rapport dat de Amsterdamse coach heeft opgesteld is er de voornaamste reden van geweest dat Ajax op 1 juli in zee gaat met Tomislav Ivic, de huidige oefenmeester van het succes volle Joegoslavische Hajduk Split. „Dat Michels mij bij Ajax heeft aan bevolen, vind ik een hele eer”, aldus de Joegoslavische coach. „Michels is toch niet zo maar iemand.’’ De ondemocratische wijze van roye ren. baseert Berger op het feit dat de zaak FC Utrecht-Rab-Berger in de ray- on-vergaderingen is besproken en aan de nand van gegevens van het VVON- secretariaat. Afgevaardigden uit de ray ons kwamen naar de ledenraadsvergade ring en stemden, zonder het standpunt van de andere zijde te hebben gehoord, over Bergers royement. Geen der afge vaardigden had dus een totaalbeeld en derhalve was niemand objectief, aldus Berger. Als voorbeeld noemt hij dat een trainer van een Gronings amateurclubje als rayonafgevaardigde heeft kunnen be slissen over het royement van een colle ga uit Utrecht, zonder enig inzicht in de materie. Michels zich niet gemakkelijk van zijn technisch rapport heeft afge maakt is duidelijk, want hij blijft tenslotte een Ajacied. Maar nu beveelt Michels zelf een buitenlander aan. Wiens opdracht bo vendien duidelijk is. Ivic:„Ik moet proberen Ajax weer aan de Europese top te brengen. Ik realiseer me ook wel dat dit niet eenvoudig- is, aange zien het elftal niet meer valt te vergelijken met het team van enkele jaren geleden. Toch beschouw ik mijn opdracht als een uitdaging. Vraag me verder niets over Ajax op dit moment. Misschien dat ik over enkele maanden meer kan vertellen.” Michels heeft de bui allang zien han gen en vertrekt naar het „veiliger” Barcelona, waar hij naast een fabel achtig salaris ook nog kan beschik ken over de supervoetballers Cruijff en Neeskens. HAN Berger:„lk had Rab toch wel gevolgd. Het is alleen nu iets cr, gegaan.” Bij FC Brugge, momenteel in een trainingskamp in Knokke verblijvend, heeft geen enkele speler zich de laatste weken zoals bij Liverpool het geval was buitensporig moeten inspannen in verschillende kort op elkaar volgende interlandwedstrijden. Bij FC Brugge is men freewheelend naar de finish van de competitie gegleden, een competitie waarin het kampioenschap al weken voor het einde een feit was geworden. In zijn laatste twee competitiewedstrij den hebben de Bruggelingen nauwelijks aan klantenbinding willen doen, al was het alleen maar om mogelijke blessures uit de weg te gaan. Alleen zondagmid dag in de wedstrijd tegen Beerschot heeft FC Brugge nog even iets van zijn werkelijke klasse gedemonstreerd. In de tweede helft werd een 1-2 achter stand tegen AC Beerschot omgebogen in een 4-2-overwinning. Meer dan waar schijnlijk was die metamorfose van de Westvlaamse club te danken aan de aanwezigheid van het koninklijk paar op de tribunes van het Olympia-stadion. FC Brugge heeft in dit UEFA-cuptoernooi een bijzonder sterke serie wedstrijden achter de rug, vooral op eigen terrein, waar geen enkele wedstrijd werd verlo ren en geen der tegenstanders er boven dien in slaagden ook maar een doelpunt aan te tekenen (1-0 tegen Lyon, 4-0 tegen Ipswich, 1-0 tegen AS Roma, 2-0 tegen AC Milaan en 1-0 tegen Hambur ger SV). Daarnaast hebben spelers als Cools (ook zondagavond tegen Beerschot was hij weer de absolute uitblinker). George Leekens, Roger van Gooi en Rene Vandereijcken via die internatio nale wedstrijden een dosis zelfvertrou wen opgedaan, die Liverpool ondanks zijn vele gerenommeerde namen wel tot een oplossing gebracht. Er was hier .tevens sprake van begeleiding dooi’ de VVON voordat het tot een volstrekt ho peloze situatie was uitgegroeid." aldus Bergers brief. Ernst Happel: „Achteraf praten heeft weinig zin”. ft Het Nederlandse basketbalteam heeft zich geplaatst voor de finalegroep van het twaalf- landentoernooi in Sofia ft Italië heeft de kop genomen in de strijd tijdens de bridgeolympiade in Monaco. ft Het Nederlandse karateteam is derde ge worden tijdens het Europees kampioenschap achter Engeland en Schotland. Het toernooi

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15