Ramalla centrum onlusten i WHO verwerpt rapport over gezondheidszorg Israel in bezette gebieden Spinelli: Risico communistische staatsgreep Italië bestaat niet Tegenstelling tussen Spaanse premier en koning Juan Carlos steeds groter y *1 I R -1 Ui door nico Ki GEEN NAMEN Smith overwegen In India meer dan 7000 arrestaties Europees Commissaris geeft toelichting op besluit VERKNEUKELEN BELFAST Rechtse massabetoging in centrum van Madrid verboden GATEN Ford zou bespreking met Vorster en Chirurg aangeklaagd wegens dood van kindermoordenaar LI 3 1 8 D INSDAG MEI 19 7 6 BINNEN- EN BUITENLAND Revisie *sica ikal Invloed >den nger (Van onze redacteur in Barcelona, R. Bosschart) snda Joego-Slavië man entie MADRID De Spaanse regering heeft gisteren de rechtse extremisten verboden om donderdag een massabetoging in het centrum van Madrid te houden. Aangevoerd door oud-minister Giron, nu voorzitter van een organisatie van voormalige strijders uit de burgeroorlog, plus neo-fascis- ten, hadden zij op 20 mei, wanneer een half jaar is verstreken sinds Franco’s sterfdag, een grote demonstratie aangekondigd. Giron is lid van de Kroonraad en tegenstander van het democratiseringsproces in Spanje. JERUZALEM (AP) Tijdens de voortdurende onrust op de westelijke Jordaanoever is gisteren het negende Arabische slachtoffer gevallen. Het Israëlische militaire opperbevel heeft een verklaring uitgegeven waarin wordt gezegd dat een 20-jarige Palestijn door waarschuwingsschoten werd geraakt, toen een groep demonstranten even buiten Jeruzalem een mili taire truck bestormden, waarna de twee militairen in de truck uit zelf verdediging enkele schoten losten. MK 1“ M| Niet getraind 'IÉ "TT— Opnieuw dode bij rellen op Jordaanoever (Van onze redactie buitenland) (Van onze redacteur in Brussel) wegens KAAPSTAD (Reuter). De Zuidafri- kaanse minister van buitenlandse zaken, dr. Hiigaard Muller, heeft gisteren in het parlement gezegd dat president Ford van de V.S. de mogelijkheid onderzoekt van een conferentie met premier John Vorster van Zuid-Afrika en premier lan Smith van Rhodesië over het constituti onele geschil in Rhodesië. niet eerder vertoond is bij onlusten op de westoever. In Nabloes en Jenin werd opnieuw een uitgaansverbod ingesteld, evenals in Ramalla. Ook verstrekt hij daarmee de demo cratische geloofwaardigheid, in contrast met die van de premier en zijn kabinet. De koning zou daarmee alsnog het getij kunnen keren van de gevaarlijke politie ke radicalisering die de premier heeft uitgelokt met zijn afwijzende houding tegenover de oppositie, zijn schoorvoe tende democratisering en zijn onwil of onmacht om de rechtse geweldpleging en plitierepressie aan banden te leggen. De laatste oppositieleider die in het paleis ontvangen werd, secretaris-gene- Na afloop van de discussie gaf de Israëlische ambassadeur bij de Verenig de Naties, Eytan Ronn, een persconfe rentie, waarin hij zeer teleurgesteld ver klaarde dat nu weer eens bewezen was dat de Arabische landen er uitsluitend op uit waren Israel te saboteren. aagse ij ding ddel- 1 aan aan inden jaar om- een dan 'slijn i de heeft abas- 1 een desië Afri- unste kriti- 'ezig- Ja. lrit.se >resi- f hij ;er te een aken, spec- r ons t ne- gis- otsch istraf d op l van lajce, i zijn man- jrint- teren king, i het i het tegen van van van mdel l be- band agen i die elfde :ven, >r de La- ange- tidere Uit t het et de teste- k bij i dat cteur hram ident staan i die r de rpte”. .eerd, iten. GENEVE. De Wereld Gezondheid sorganisatie (WHO) in Genève heeft het rapport van de speciale commissie, die een onderzoek deed naar de gezond heidssituatie in de door Israel bezette gebieden, onaanvaardbaar verklaard. De officiële reden voor het niet willen aan vaarden, het verwerpen het niet willen behandelen of bespreken van dit docu ment is het feit dat de drie commissiele den onafhankelijk van eklaar, op eigen gelegenheid, de ziekenhuizen en andere plaatsen waar medische hulp wordt ver leend, bezochten. Vrienden die ten tijde van de laatste demonstraties in Parijs waren, vertelden me het laatste technische snufje op het gebied van spandoeken: gaten in die spandoeken. Geen symbolische gaten, ge prefabriceerde kogelgaten, zal ik maar zeggen, maar gaten om bij tegenwind de luchtweerstand te verminderen, waar door de betogers minder moe worden van het torsen van de spandoeken en daardoor harder kunnen terugmeppen als de politie aan het einde van een vermoeiende mars tosslaat (het doet me onweerstaanbaar denken aan draaiorgels die met behulp van motorkracht draai ende worden gehouden). verklaren dat ze in de NAVO willen blijven. Waarom? Is dit een manouevre? Ik meen dat ze begrijpen dat ze het evenwicht tussen Oost en West in Euro pa niet in de waagschaal moeten stel len”, aldus Spinelli, die nog een „diepere reden” noemde: Na de dood van Tito, de leider van Joego-Slavië, komt er een crisis in het Europese politieke systeem. Bij de begrafenis van het slachtoffer van gisteren, die in de namiddag in Jeruzalem plaatsvond, kwam het op nieuw tot ongeregeldheden, toen demon stranten anti-Israelische leuzen riepen en stenen gooide. Er nwerden een aantal arrestaties verricht. Als ik in Belfast woonde, verhuisde ik met vrouw en kinderen naar een ander land, uit lijfsbehoud. Ik heb natuurlijk makkelijk praten, want ten eerste woon ik niet in Belfast, en ten tweede moet je voor zo’n landverhuizing over geld be schikken. Laat ik het dan anders stellen: als ik in Belfast woonde en ik had de mogelijkheden niet om (voorlopig) weg te trekken, dan zou ik in ieder geval nooit in een pub gaan zitten, want een vol cafe is kennelijk het dankbaarste doelwit voor bommengooiers. Hieruit blijkt overigens weer dat ik geen Noord- ier ben, want de Noordieren zijn op twee manieren in tweeën te delen. Ten eerste in katholieken en protestanten, en ten tweede in lieden die een bom in een pub gooien en. mensen die een biertje in die pub drinken. En dat terwijl premier Arias blijft weigeren de oppositieleiders, die hij in zijn laatste toespraak „staatsgevaarlijk” had genoemd, als gesprekspartners te aanvaarden. Deze onhoudbare toestand van een o penlijke tegenstelling tussen koning en premier kan alleen opgelost worden met het ontslag van deze laatste, hetgeen dan ook op korte termijn wordt verwacht. Vorige week ontving de koning op zrijn paleis leiders van christen-democnaten, beperkt heeft, hetgeen overigens niet tot het door hem gewenste resultaat heeft geleid. Maar de pers heeft natuurlijk altijd de schuld als de zaken uit de hand lopen. De afgelopen drie jaar is Israel ver oordeeld omdat het weigerde gevolg te geven aan een resolutie die eiste dat een onafhankelijke commissie van onderzoek een bezoek aan de door Israel bezette gebieden zou brengen. De reden voor de weigering was het feit dat de commissie voor tweederde deel was samengesteld uit landen die geen diplomatieke relaties met Israel onderhouden (Senegal en In donesië niet. Roemenië wel). Een barricade op de westoever van de Jordaan wordt onder het toeziend oog van een Israëlische soldaat ontmanteld. Zo zijn buitenlandse media ervan be schuldigd dat zij demonstraties hebben geënsceneerd - een beschuldiging die de autoriteiten overigens niet waar hebben kunnen maken. Wat wel regelmatig ge beurt. is dat televisieploegen een tip krijgen als er demonstraties op komst zijn. Zowel de politiek van de militairen als van de voorlichters blijkt aan revisie toe te zijn. Het Italiaanse experiment met com munisten in de regering „ik hoop dat het goed gaat” zal ongetwijfeld ge volgen hebben voor andere landen, gaf Spinelli toe. Zeker zal er invloed uitgaan op Frankrijk (waar ook een grote com munistische partij bestaat), maar ook op Is dat nu „new journalism”, onthul lende journalistiek, of alleen maar ver kneukel journalistiek? Het is in ieder ge val een van de eenvoudigste vormen van journalistiek, want ik zou u zo, voor de vuist weg, een tiental onthullende insi- de-verhalen kunnen vertellen over toe standen of bekende personen uit „het wereldje” waarin de kunsten, radio en televisie en de sportwereld de boventoon voeren. En dan morgen weer tien andere verhalen en overmorgen zelfs twintig nieuwe verhalen, waarvan me er tien worden overgebriefd door mensen die me belangeloos behulpzaam willen zijn bij het verzamelen van zulke inside- stories vol stukgelopen huwelijken, ge heime verliefdheden, onderlinge ruzies, kleine oplichterijtjes, etcetera. Heus, ge loof me, je moet er weliswaar voor in de wieg gelegd zijn, maar het is echt geen kunst. hoofden bij elkaar. Het zou pijnlijk zijn de authenticiteit uan het rapport te betwisten, aangezien de commissieleden door hen zelf waren gekozen. De enige oplossing zou zijn, het rapport onaan vaardbaar, ongeldig, te verklaren en dit op grond van het feit dat de commissie leden onafhankelijk van elkaar moesten reizen. NIEUW DELHI (Reuter). In het kader van een krachtige campagne om de stroom van „onwettige geschriften” in te dammen, waarin kritiek wordt geuit op de noodtoestand in India, zijn meer dan 7.000 mensen gearresteerd. De mi nister van binnenlandse zaken, Om Mehta, heeft dat gisteren meegedeeld. Hij zei dat 34 drukpersen in beslag zijn genomen. Sinds de Indiase regering vorig jaar juni de noodtoestand afkondigde, zijn tienduizenden mensen gearresteerd, maar aantallen zijn door de regering nooit precies bekendgemaakt. Dit is een gevoelig prestigeverlies voor liberalen de rechtse extremisten, dat samenvalt met aanwijzingen dat koning Juan Car los zelf het heft in handen neemt om het regeringsbeleid af te stemmen op de ware politieke verhoudingen in het land. Het is zeker geen toeval dat de rechtse betoging verboden werd terwijl de Spaanse pers volstaat over de audiënties die de koning verleent aan leiders van de (officieel nog altijd verboden) demo cratische oppositie. Toen het rapport vorige week ver scheen, staken de Arabische landen de Onze redacteur in Jeruzalem, Jaap van Wesel, bericht ons: De onlusten op de bezette westelijke oever hebben zich in snel tempo uitge breid naar een aantal steden. Centrum van de onlusten was gisteren Ramalla. dat bezaaid was met brandende banden en met stenen, op een schaal die nog Spinelli gaf een toelichting op zijn besluit zich door de communistische partij in Italië op een verkiesbare plaats kandidaat te laten stellen voor een zetel in het Italiaanse parlement. Als onaf hankelijk kandidaat is Spinelli niet ge bonden aan de communistische partijdis cipline en is hij in het parlement vrij om te stemmen zoals hij wil. De Italiaanse Europese commissaris, wiens portefeuille (industriepolitiek) tij delijk door een ander lid van de Euro pese Commissie wordt overgenomen, zei twee jaar geleden tot de overtuiging te zijn gekomen dat deelname van de grote communistische partij in Italië aan de regering nodig en nuttig is voor het herstel van de economie en democratie. Op de regeringen van de andere EEG- landen deed Spinelli („ik blijf Europe aan”) een beroep de nieuwe Italiaanse regering met communisten, zoals alge meen verwacht wordt, te beoordelen op haar program. Hij benadrukte dat Italië de hulp van andere EEG-landen nodig heeft om kapitaalvlucht en het vertrek van buitenlandse ondernemingen na een stembusoverwinning van de communis ten te voorkomen. Spinelli, sinds 1970 lid van de Europe se Commissie, voegde hieraan toe: de regeringen die dat hebben begrepen, moeten nu al de noodklok luiden bij regeringen die nog niet zo ver zijn. Hij wees erop dat de Italiaanse communisti sche partijleider Berlinguer heeft verkl aard dat de toekomst van Italië is gele gen in een „verdiepte deelname aan de Europese eenheid”. Ik noem dus geen namen, maar in dat ochtendblad, waarvan ik de naam dus ook niet noem, vermeldt de journalist wiens naam ik hier weiger te noemen, uiteraard de beide namen van de gelie ven in vette letters, inclusief hun foto. Nu kan je natuurlijk zeggen; eigen schuld dikke bult, dan had de oud- minister maar niet verliefd moeten wor den op een publiciteitsgeil zangeresje, maar wetend hoe de betreffende journa list te werk gaat kan het ook heel goed zijn dat hij via mond-tot-mond-reclame achter die romance is gekomen en het zangeresje toen voor het blok heeft gezet: ik weet er alles van ik ga er over schrijven, dus als je verstandig bent doe je je eigen verhaal dan komt het in de krant zoals je zelf wil en sociaal-democratische par tijen. Deze week zijn audiënties voorzien met socialistische kopstukken. Men zou haast zeggen dat koning Juan Oarios na een „presidentiële campagne” (zijn reizen naar Catalonië en Andalusië, die zijn persoonlijke populariteit onderstreepten), nu optreedt als een soort kabinetsforma teur, die de wensen van de verschillende politieke stromingen aanihoort en af weegt. IK noem geen namen. Maar je geneert je soms om journalist te zijn en daar door hetzelfde beroep uit te oefenen als mensen die zich op formele gronden je collega mogen noemen. Wat las ik bij voorbeeld gisteren in een landelijk och tendblad, in een veelgelezen rubriek van (ik noem nu eenmaal geen namen) een veel aan de weg timmerende rubricist? Een 26-jarig onbekend zangeresje geeft een 54-jarige oud-minister genegenheid. Het zangeresje heeft haar hart (al dan niet) bij het rubricist uitgestort, in een verhaal dat „De bijzondere liefde van de oud-minister en de zangeres” wordt ge noemd. Het bijzondere schuilt minder in het leeftijdsverschil, dunkt me, maar in het feit dat de oud-minister nog ge trouwd is en dat zijn vrouw aan multi ple sclerose lijdt, maar gelukkig heeft zijn wettige echtgenote veel begrip voor de situatie. De zangeres wil intussen wel trouwen en de oud-minister ook wel, maar hij heeft te veel respect voor zijn eigen vrouw om haar zomaar in de steek te laten en daarom wil hij dit heel tactisch en voorzichtig regelen BRUSSEL. „Voor Italië zowel als voor Europa is de ontwikkeling die de Italiaanse communistische partij heeft doorgemaakt, het fundamentele gegeven. Het risico van een communistische machtsgreep bestaat in Italië niet.” Dat zei de 68-jarige Altiero Spinelli, lid van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, gisteren in Brussel. Zuid-Afrika is hier zeer verheugd over, aldus dr. Muller. Hij hoopt meer over dit onderwerp te kunnen meedelen. Tijdens zijn jongste bezoek aan Afrika zei de Amerikaanse minister Kissinger, dat Rhodesië de V.S. tegenover zich zou blijven vinden, zolang er geen zwart meerderheidsbewind was in Rhodesië. Het Witte Huis heeft echter naar aan leiding van het bericht uit Kaapstad verklaard, dat president Ford een bij eenkomst met Vorster en Smith op dit ogenblik „niet actief overweegt”. Als in Italië na de verkiezingen een sterke coalitie, met communisten, maar ook socialisten, kan worden geformeerd, zal er beter en krachtiger gewerkt kun nen worden aan de strijd tegen inflatie en aan structurele hervormingen in de economie, aldus Spinelli. De communis ten hebben begrepen, zo zei hij, dat economisch herstel niet bestaat uit af schaffing van het kapitalisme maar uit afschaffing van bepaalde aspecten hier van, aldus Spineïli, die erop wees dat overheidsbedrijven in Italië, die hij „zeer ongezond” noemde, veelal sterke banden onderhouden met de christen-democra- ten die sinds de oorlog onafgebroken aan de macht zijn geweest. Ook over de gevolgen van een com munistische deelname aan de Italiaanse regering voor de NAVO toonde Spinelli zich vol vertrouwen: „De communisten De Israëlische autoriteiten zitten bij zonder in hun maag met de aanhouden de onlusten, die geen voorbijgaand ver schijnsel blijken te zijn, zoals men had gehoopt. Treedt de Israëlische oproerpo litie te hard op, vraagt men zich af. Nee, is het officiële antwoord: de instructies zijn bijzonder stringent, en er wordt alleen geschoten als de levens van sol daten in gevaar zijn. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. De dood op de operatietafel van de 29-jarige Jürgen Bartsch krijgt nog een gerechtelijke nasleep. Zoals de advocaat van de gedurende een castratie overleden kindermoordenaar gisteren meedeelde, werden bij de operatie fou ten gemaakt, die zijn cliënt het leven hebben gekost. Hij heeft derhalve tegen het hoofd van de chirurgische afdeling van het ziekenhuis in Eickelbom, dr. Josef Hol lenbeck, een aanklacht wegens dood door schuld ingediend. Bij de castratie die dr. Hollenbeck heeft uitgevoerd, was het narcosemiddel halothan in de verkeerde verdamper van het narcose-apparaat terechtgekomen. Daardoor kwam het hart tot stilstand en bleken latere hartmassages en mond-op- mond-beademing zonder succes. De aanklacht tegen dr. Hollenbeck is overigens niet de eerste van die aard. Bij de officier van justitie in Arnsberg werden reeds vier civiele eisen tegen dr. ■’ollenbeck wegens dood door schuld ingediend. Drie verdere eisen, daarbij tevens een van dood door schuld, zijn inmiddels verjaard en kunnen strafrech-- telijk niet meer worden vervolgd. (zoals onmiddellijk na Franco’s dood al werd voorspeld) in de benoeming van een vooruitstrevende generaal tot pre mier, omdat de Kroonraad geen militair van prestige kan afwijzen. De naam die nu het meest in dat verband wordt genoemd, is die van de 62-jarige generaal Jose Miguel Vega Ro- driguez. huidig opperbevelhebber van het militaire district Madrid. Ofschoon hij door Franco in verschillende top functies was benoemd, staat hij bekend als een man van moderne denkbeelden. Dezer dagen trok hij de aandacht tijdens een openbare voordracht van de minis ter van Buitenlandse Zaken, met de vraag of deze wel had bedacht dat Spanje’s eventuele toetreden tot de NA VO bemoeilijkt zou kunnen worden door het feit dat Franco de politie tot onder deel van de strijdkrachten had gemaakt, met alle politieke gevolgen van dien. Generaal Vega Rodriguez is een van de „intellectuelen in uniform” in het Spaanse leger, een man die bijvoorbeeld van zijn vrije tijd gebruik maakte om wijsbegeerte te studeren en die met een glimlach van zichzelf zegt dat hij „door drenkt is van het humanisme”. Als af stammeling van een familie van be roepsmilitairen is h|j er diep van over tuigd dat de strijdkrachten boven de politiek moeten staan en zich niet voor een bepaald karretje (zoals bijvoorbeeld dat van de rechtse Franco-getrouwen) mogen laten spannen. Om uit deze impasse te komen en derhalve een einde te maken aan de mythe volgens welke de bevolking in de bezette geebieden wat betreft medische zorg te kort schiet, besloot- de Israëlische regering tot een „compromisoplossing” en inviteerde alle drie commissieleden om vrij te enquêteren, met als enige voorwaarde dat ze onafhankelijk van elkaar zouden reizen. Het rapport dat de drie commissiele den ten slotte gezamenlijk in Genève opstelden, viel ondanks een paar politie ke opmerkingen in de trant van „Vol ledig lichamelijk welzijn in een bezet gebied is uitgesloten”, en: „Er is een tekort in de planning van de ziekenzorg van de gezondheidszorg op lange ter mijn”. nogal gunstig voor Israel uit. De eerste conclusie was dat de gezondheids situatie in de bezette gebieden sinds 1976 langzaam maar zeker vooruit gaat. Met dat al breekt er onder de Israëli sche soldaten snel verwarring en paniek uit als zij met stenen worden bekogeld en door demonstranten worden aange vallen. Zij zijn niet getraind op dit -oort acties tegen demonstranten, omdat de Israëlische bezetters immers met dit verschijnsel geen rekening hielden. Ook de Israëlische voorlichters hebben het moeilijk: schietende en erop los timmerende soldaten zijn geen propa ganda, zeker niet voor het oog van de alles registrerende televisie. Vandaar dat minister van defensie Peres de vrijheid van journalisten in de bezette gebieden raai Antonio Garcia Lopez van de soci aal-democratische partij (PSDE), ver klaarde ons nadien: „Het gesprek over tuigde mij ervan dat het de koning menens is met de democratisering.” Gar cia Lopez heeft nu de indruk dat de dagen van Arias als premier zijn geteld. Deze sociaal-democraat, die zeer goede internationale betrekkingen heeft, ver trok kort na de audiëntie naar Washing ton. Koning Juan Carlos gaat daar in de eerste dagen van juni een staatsbezoek afleggen dat, gezien de grote strategi sche, politieke en economische belangen van de erenigde Staten in Spanje, zijn invloed op de besluitvorming van Juan Carlos niet zal missen. Met ruggesteun van Washington zou de koning bij zijn terugkeer in Madrid de tijd rijp kunnen achten om persoon lijk in te grijpen. Natuulijk rekent premier Arias nog altijd op het mon sterverbond van conservatieve, economi sche en politieke belangen, dat hem na Franco’s overlijden in het zadel hield door de benoeming van een nieuwe pre mier via de Kroonraad te verijdelen. Toen durfde de koning het nog niet aan om terug te vallen op zijn aanhangers onder de enige groep waartegen dat monsterverbond niet opgewassen is: de militairen. Zoals Garcia Lopez nu ook onder streept: „De koning staat sterker dan hij zelf durfde te geloven”. De oplossing van het politieke probleem ligt inderdaad Gevaren voor de democratie bestaat overigens niet alleen in Italië, aldus Spinelli. Ze bestaan altijd, ook in Frank rijk of Engeland. bijvoorbeeld West-Duitsiand, waar vol gens Spinelli vreemde ideeën bestaan over de mogelijke deelname van com munisten aan de regering in Rome. Spinelli gaf toe dat er gevaren voor de democratie bestaan in deelname van communisten aan de Italiaanse regering. Om zijn geloof in het democratisch ge halte van de Italiaanse communisten te demonstreren maakte hij een vergelij king met de socialisten die vijftig jaar geleden in Europa ook werden gewan trouwd toen ze voor het eerst in een regering kwamen.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3