Fauna Felisena In de vishal houdt Minister weigert werkvergunning contactavond VROLIJK VECHT VOOR PORTUGESE MATROOS STADSCENTRUM WEER GUL r HELE HAVENHOEK IN GEBRUIK VOOR OFF-SHORE ACTIVITEITEN Nieuwe supermarkt Bedankt Oud PPR-Kamerlid Van Gorkum over WINKELEIGENAAR PAKT DIEF Man bij Hoogovens gewond ondernemingsraad Kort IJmondnieuws DINSDAG 1 8 MET 19 7 6 IJMUIDEN-VELSEN 5 4 „IJ bunker” S COLLECTE ASTMAFONDS BRACHT MEER OP DAN VORIG JAAR ttf- op- ge- Ln dat 000 IJMUIDEN Stenen komen er niet meer uit IJmuiden. Hoewel er uiterlijk aan de punt van de Haring haven weinig verandering te mer ken is, is de Kalkzandsteenfabriek er verdwenen. Het bedrijf is begin dit jaar helemaal overgegaan naar Harderwijk, waar de productie van kalkzandsteen wordt voortgezet. Verlaten is het fabriekscomplex in IJmuiden geenszins. De CeBo, een dochter van hetzelfde moederbe drijf „Cementbouw” heeft de bun ker betrokken. W si onherroepelijk het einde van zijn ver blijf als werknemer in ons land beteke nen. Terugkeer in de toekomst zal vrij wel ónmogelijk zijn, want als gevolg van de sanering van de kottervloot is het aanbod van Nederlandse matrozen inmiddels sterk toegenomen. HavateÈta onopvalend uit IJmuider haven Ria Jean van vorkheftruck een bedrag van 999 aan Ina Hoogeland. Een en te ren VELSEN. De collecte van het Ne derlands Astma Fonds die in Velsen is gehouden, heeft dit jaar 21.571,09 gulden opgebracht. Dat is ruim duizend gulden meer dan vorig jaar: toen werd 20.228,07 gulden opgehaald. tw en ien rijf de nar tola net in het bij af- uur ola er- der die or- :lik re- ere tot pe- ler- de we *ek rm- gas ikt, lan zo een eën het ade uc- hoe ach üs- »m- en- zan een [es aar Dek de dit ven P e een de oe- :ien de ■m- het en er- der ran de aar De net uc- jke ten ga ra ten be an. IJMUIDEN. Aan de maandagmarkt werd aangevoerd: 21.775 kg tong vanuit de Noordzee; 8460 kg tong uit de Ierse Zee; 105 kisten tarbot en griet; 959 kisten kabeljauw; 981 kisten wijting; 483 kisten schol; 107 kisten schar; 388 kisten makreel en 210 kisten diversen. IJMUIDEN. Op de Planetenweg 74 in IJmuiden wordt woensdag een nieuwe supermarkt geopend. De naam van de zaak wordt Codi Gezinsmarkt. De win kel in IJmuiden wordt de zesde in een keten van dit soort zaken in Nederland. ’t 0e- eenkomst zal drs. Pier van Gorkum, oud- kamerlid voor de P.P.R.. een inlei ding houden over het functioneren van een ondernemingsraad. De vergadering begint om acht uur. De kalkzandsteenfabriek is in 1952 in IJmuiden begonnen met het fabriceren van stenen, maar een jaar of twee geleden ging het bedrijf, onderdeel van „Cementbouw” uitzien naar een andere vestigingsplaats. Inmiddels had ook Ce- Bo, in de bunker gevestigd, een onder deel van Cementbouw, dat zich speciaal bezig houdt met de toelevering van ce ment en baryte, een product voor het spoelen bij boringen, ten behoeve van de boorlocaties en van alle materialen, die bij boringen gebruikt worden. VELSEN. Vanavond wordt in Braambos een openbare vergadering houden door de P.P.R. Tijdens deze bij- drs. Pier Op de gevel van de oude U-boten-basis in de Haringhaven staat de naam kalk zandsteenfabriek nog te lezen, maar het complex wordt nu gebruikt door CeBo, een zustermaatschappij van de fabriek, ten behoeve van de off-shore. Zondag aangekomen: Aragrace. Rot terdam; Gempita, Jakarta; Neder Eems, Antwerpen; Helen, Stanungsund; Messi- niaki idea, Antwerpen; Wismar, Abidjan; Blockland, Antwerpen; Arona, Hamina; Abeille 15, Aberdeen: Noblesse, Londen. IJmuiden; Merrimac, Norfolk; Johanna bruik bij CeBo en men is nu bezig een nieuwe loods op dit terrein te zetten. Een deel van het onbebouwde terrein wordt verhuurd aan de offshorebedrij- ven voor opslag van allerlei materialen, zoals boorpijpen. nen daalde neer op een gróót aantal andere even gelukkige prijswin naars en winnaressen. In totaal werden ook nog twee prijzen van vijfhonderd gulden en dertig prijzen van elk hon derd gulden uitgedeeld. IJmuiden. Bedankt voor de Her vormde kerk te IJmuiden-West (toezeg ging) heeft ds. J. P. van Roon te Zeist. IJMUIDEN Maandag aangekomen: Cumulus. Selby, Zaandam: Kiefernberg. Stocka, Zaandam; Frauke Catharina, Kristineham; Lumier, Sarroch; Keizers gracht, Mantyluoto, Zaandam; Deneb. Sevilla, IJmuiden; Orwell Quart, Tema: Plancius, Parr; C.V. Lightning, Norfolk; Morlang Heide, Kingslynn, IJmuiden; Rane. Ala; Annika-M. R.dam: Strait of Canso, Constanza; Kreyvang. Cape Pal mas; Poolzse, Rotterdam, IJmuiden; Markborg, Halmstad. Eind 1975 heeft Cementbouw de gron den voor een nieuwe kalkzandsteenfa briek definitief in handen gekregen en begon de overplaatsing van het bedrijf uit IJmuiden. Voor de activiteiten rond de bunker maakte de verplaatsing van het bedrijf niet zoveel verschil, want de offshore-activiteiten rond IJmuiden wa ren dermate toegenomen, dat CeBo om meer ruimte zat te springen. De aanvoer van kalk en zand maakte geleidelijkaan plaats voor de aanvoer van cement en baryte via bulkcarriers en schepen. Daarbij kwamen de supplyboten, die meer en meer bij CeBo aanlegden. Een deel van de kaderuimte werd verhuurd aan de offshorebedrijven Peterson en Damco-van Swieten. CeBo is een geheel offshoregericht bedrijf, dat niet alleen zorgt voor toele vering van materialen aan booreilanden, maar ook voor opslag. En met name opslagruimte komt men zelfs in de grote bunker nog tekort. Het terrein achter de bunker tot aan Pollbase is ook in ge- „Kalkzandsteenfabriek” vertrok De man had het apparaat gestolen uit een radio- en tv-zaak. De eigenaar van de zaak had dit gezien en zette, nadat hij de politie had laten waarschuwen, de achtervolging in. Hij pakte de dader op het moment dat de s urveillancewagen arriveerde. De man is meegenomen naar het hoofdbureau en verblijft daar nog steeds omdat zijn papieren (hij heeft de Itali aanse nationaliteit) niet in orde waren. zoals zoveel dan had hij nu mis al een verblijfsvergunning ge- Dinsdag aangekomen: North Shore. Cont. Plat; Mobil Jade. Wilhelmshaven: Trident Rotterdam, Antwerpen; Vassnlis. Rotterdam; Favmriet, Rotterdam; Stint - fang, Las Palmas; Tweed Bridge, Port Cartier; Birkenstein, Antwerpen; Teuto nia, Rotterdam; Lumoso, Bremerhaven; Stella, Skiën. Dinsdag vertrokken: Sea Bure, Cont. Plat; Tower Helen, Plymouth, IJmuiden; Ria Jean Mc Murtry, Hamburg; Moriand Heide, Skelskoer, IJmuiden. De besommingen waren: KW 22 f 21.000, KW 24 21.600, KW 25 32.600, KW 29 21.700, K W34 26.400, KW 51 20.600. KW 55 20.000, KW 4 15.200, KW 88 19.700, KW 105 10.100, KW 113 13.000, KW 149 13.200, KW 150 19.300, KW 174 10.800, KW 17 5 34.900, KW 187 12.000, KW 189 21.900, KW 194 20.900, KW 214 15.000, KW 221 4.500, KW 226 14.800, VD 6 3.360, VD 19 2.640, WR 57 17.900, UK 159 3.880, UK 78 en UK 48 6.400, SCH 256 19.600, IJM 18 3.380, IJM 29 23.200, IJM 44 23.500, IJM 115 25.100. IJM 154 19.400. Maandag vertrokken. Sylvia-7, Gun- nes; Lachs, Bremen; Rosa Luxemburg, Leningrad; Scoll Spirit, Antwerpen. Zaandam; A. King-2, Ipswich; Prinses Margriet, Noordzee; Alca. Klaipeda; Mandon. Malmö; Mercur, R.dam; No blesse, Sea Ham, IJmuiden; Navigare, R.dam; Majorca, Le Havre; Triton, R.dam; Medina, Londen; Ronnes, Joe- singfjord, IJmuiden; Ecctonia, Antwer pen; Luise, Sevilla; Maerks Traveller, Lands End; Bonny Lady, R.dam, Velsen; Tasmanie, Groningen; Diogenes, R.dam: Cumulus, Sharpness, Zaandam; Constan ce, Oxdloesund, IJmuiden. NCVB. De afdeling Velsen-Noord van de Nederlandse Christen Vrouwen bond heeft dinsdagavond 18 mei om acht uur haar laatste bijeenkomst in dit sei zoen, die gehouden wordt in gebouw „De Meerpaal” aan de Banjaertstraat. Tij dens deze bijeenkomst zal zuster Brou wer een praatje met vertoning van dia’s houden over haar werk in Indonesië. Naast de CeBo is ook in de bunker gevestigd het overslag IJbunker NV, een dochteronderneming van het Akzo-con- cern. Dat bedrijf heeft zich in 1957 als' overslag- en opslagbedrijf bij de Kalk zandsteenfabriek gevestigd, maar heeft' zich de laatste jaren steeds meer gericht oeurs aan Plein 1945 werden maandaga vond de prijzeh uitgereikt dan de Stads- tentrum-winkeliersactie. De leiding was ”i handen van notaris mr. E. Boeser, die de hoofdprijs *on aanbieden DÉN HAAG. De directie vap por- nèiis VrpnjK’s Visserijmaatscnappij o.v. uit IJmuiden vindt dat minister boersma (Sociale ZaKen; ue Portugese matroos r'idalgo Bünamo ten onrecnie een wera- vergunning weigert. Naaat ue maat schappij reeds eertter vergeefs een oe- roep op de mmisler had gedaan om voor Bil nam o toestemming te Krijgen om a>s gastarbeider in Neaeriand te kunnen olijven werken, heeft ue umutdense on derneming zich tot ue Kroon gewend om alsnog een vergunning voor ounanio ios te krijgen. Volgende week dinsdag wordt deze zaak benandeld door de Kaad van state, die hierover advies uit zal nrengen aan ue Kroon (in uu gevat Koningin junana en minister Boersma). Zaterdag aangekomen: Magu, Delfzijl, IJmuiden; Amstelhof, Riga; Anu, Go thenburg; Eastern Venture, Hamburg; Muhlentor, Cont. Plat. IJmuiden: Hella, Houwendijke; Medina, Londen; Lynx, Bergen; -Sea Bure, Cont. Plat; Arctic, Searsport, IJmuiden; Kungerles, Archan gel; Pushlackta, Archangel; Majorca, Delfzijl; Jemrix, Whitby, IJmuiden; Tor Brittania, Gothenburg; Formality, Lon den; Murell, Londen; Sylvia 7, Bremen; A-King 2, Kings Lynn, Ronness, Moira- na, IJmuiden; Christel, Hogenas, IJmui den; Amsterdam, Vlaardingen, IJmui den; Holstentor, Cont. Plat, Velsen, Vel sen, Ectonia, Gunness; Madan. Kiel; Maasborg, Hamina, Zaandam; Mercur, Stavanger; Triton, Le Havre; Volta Pea ce, Bremen; Scol Spirit, Skutskaer. Zaandam. Zaterdag vertrokken: Gyrinus, IJmui den. Wells next Sae; C.V. Staghound. Villa Delfia; Parkesgate, IJmuiden. Ro chester, Gienn Falloch, Londen; Setia Budhi, Surabaya; Muhlentor, Cont. Plat, IJmuiden; Kentshore, Cont. Plat; Venus, IJmuiden, Petrhead; Lynx, Bergen Titan Service. Den Helder; Anu, Gothenburg; Stolta, Hamburg; Tor Brittania, Gothen burg, Arctic, IJmuiden, Grimsby; Verg- star. St. Maarten; Roseline, IJmuiden. Cleveland. Vrijdag aangekomen: Prinses Mar griet, Noordzee; Stolta, Curacao; Kenrix, Rochester, IJmuiden; Unden, Noordzee, IJmuiden; Gyrinus, Queenborough, IJ muiden; Else-G, Aberdeen, IJmuiden; Djatibarang, Antwerpen; Parkesgate. Kingslynn, IJmuiden; Hovercraft srn 6, Ramsgate; C. V. Staghound, Bremerha ven; Hovercraft 255, Ramsgate; Mercan- ton, Sharpness; Cupid, Montreal; High land Seabird, Helgoland; Navigare, Halmstad; Solimoes, R’dam; Bravur, Fo- wey, Beverwijk. op offshore-activiteiten. Men verzorgt met name opslag van boorpijpen en stuwadoorswerkzaamheden ten behoeve van de offshore. Daarnaast heeft men ook opslag van wegenzout ten behoeve van gemeentes, Rijks- en Provinciale Waterstaat en worden grónden en lood sen verhuurd aan offshöremaatschappij- en als Tenneco, Dresser-Magcobar, Imco Services, Milchem en T.D;F. Naast de IJbunker beschikt het bedrijf over twee stukken grond naast de scheepshelling aan de Westerduinweg, over een vaste kraan aan de kade en een mobiele kraan. Practisch de hele westelijke hoek van de Haringhaven is daarmee offsho regericht. van de politie genegeerd anderen deden, schien had.” Hangende het beroep werkt de Portu gese matroos gewoon door. Afwijzing van het beroep van Vrolijk zou echter IJMOND. Een 25-jarige Hoogoven- werknemer uit Medemblik is afgelopen zondag gewond geraakt bij werkzaamheT den in het ruim van een schip in buitenhaven 1. IJMUIDEN. Op donderdag 20 mei houdt volièrevereniging Fauna Felisena haar maandelijkse contactavond in het Cultureel Centrum in IJmuiden. Tijdens deze contactavond zal een lezing worden gehouden door de heer A. Blondeel. keurmeester van vorm- en postuurkana ries. Ook niet-leden zijn die avond welkom. De bijeenkomst start om acht uur. Fidalgo Bilnamo kwam in 1972 - met een vleital landgenoten uit eigen oewe- ging naar Nederland. mj vonu werx op een van de diepvruesneKirawiers van ae maatschappij en werkte -daar tot grote tevreaenneid van zijn Daas, totaal ae staat paai’ eind 1973 een eina aan maak te. De Portugese werknemer Kreeg, evenals zijn landgenoten, geen toestem ming om langer in ons tand te bujven werxen en moest iNeaeniana op last van ae politie veriaien. zeer tegen ae zin van weiKgever Vrolijk, aie op dat mo ment vrijwei geen Neaerianase vervan gers voor zijn scnepen kon vinaen. mj was aan ook verheuga toen Bilha- mo vorig jaar aiieen in umuiaen terug- keetae. De Portugees wilde opnieuw op ae trawlers aan net went, maar weei was een arbeidsvergunning uit aen boze. Op het verzoeK merom scnreet ae minis ter van sociaie Zaken dat de ontwikke ling van de werkgeiegenneid zien verzet te tegen aeze tewerkstelling. De minister vona dat er voidoenae Nederlands aan bod op de arbeidsmarkt was dat voor keur genoot. Bovendien dienden bunen- - landse werknemers via de georganiseer de werving aangetroKken te worden. Vrolijk was het daar met mee eens. Bij navraag dij ae Geweslelijke Aroeiasbu- seaus in Den Haag en Katwijk bleek volgens de maatscnappij het tegendeel. „Matrozen die om welke reden aan ook een uitkenng krijgen op grond van ae Werkloosneiaswet, zijn niet altijd ge schikt om een diepvrieshektrawier te bemannen. Ze zijn vaak niet goed ge schooid en velen hebben bezwaren tegen het werken op zondag”, aldus Vrolijk, die eraan toevoegt met zijn Portugese werknemer daar nooit problemen over te hebben gehad. Vrolijk vindt het onbegrijpelijk waar om een man als Bilhamo met geaccep teerd werd toen buitenlanders die ille gaal in Nederland verbleven vorig jaai in de gelegenheid werden gesteld hun verblijf te legaliseren. Bilhamo’s verzoek werd afgewezen. Vrolijk:„Bilhamo heeft al de tijd dat hij werkte keurig zijn belasting en sociale lasten betaald. Bo vendien heeft hij zijn verblijf in Neder land onvrijwillig onderbroken. Hij dreigt nu de dupe te worden van zijn eigen fatsoen. Had hij indertijd de sommatie Doordat een vorkheftruck over een stuwpaaltje reed, sloeg dit tegen hef been van de man. Hij is met een gebroken onderbeen opgenomen in het Rode Kruis Zieken huis in Beverwijk. Later is hij overge- IJMUIDEN. Een 33-jarige man uit Heemskerk is zaterdag in de Lange Nieuwstraat aangehouden in verband met de diefstal van een radio-cassettere- corder. bracht naar het St. Jans Gasthuis in Hoorn. De opbrengst in de diverse gemeente- delen was alls volgt: Santpoort 4.748 gulden, Driehuis 1.542 gulden, Velsen- Noord 1.845 gulden, Velsen-Zuid 734 gulden en IJmuiden 12.700 gulden. DEN HELDER. Een visweek die al begon met een dag korter te zijn, omdat op afgelopen maandag de vissers de regering hebben getracht te overtuigen van de moeilijkheden in de kottervissrij Dinsdag en woensdag bracht een redelij ke aanvoer van de kleinere kotters, terwijl door de weersomstandigheden de aanvoer van de walvloot op donderdag wat tegenviel. Op vrijdag kwam de gro te vloot aan de markt, en hoewel niet alle kotters op vrijdag nog konden los sen, zorgden de 41 kotters die dat wel konden toch weer voor een aanvoer van bijna 1 miljoen gulden, waarvan het leeuweaandeel werd opgebracht door bijna 70.000 kilo tong, die met in verhouding tot de voorgaande dagen een iets aantrekkende prijs kon opbrengen van 11,00 tot 1,410 gemiddeld per kilogram. Met opnieuw een weekaanvoer van bijna 100.000 kilogram tong, kwam hoewel de scholaanvoer, uiteraard mede omdat er flink tong te vangen was, wat tegen viel toch nog tot een zeer behoor lijk bedrag. Al met al, opnieuw een uitstekende visweek voor alle betrokke nen. Schulte, Hamburg; Bonny Lady, Tofte, Velsen; Cemark, Milos, IJmuiden; Con stance, Shoreham, IJmuiden; Diogenes, Hamburg; Lindinger Diamond, Frederi cia; Louise, Rotterdam; Tower Helen, Wisbeck, IJmuiden; Fridel, Kings Lynn, IJmuiden, Steinbjorn, Bergen; Tasmania, Swansea; Maersk Traveler, Esbjerg; Al ca, Klaipeda; Bothniaborg, Maentulucto, Zaandam; Kentshore, Cont. Plat, IJmui den; Lachs, Hamburg; Cairn Carrier, Manchester, IJmuiden. Zondag vertrokken: Cretan Baby, Narvik; Bravur, Beverwijk, Hamburg; Jemrix IJmuiden, Whitby; Hoegh Miner va, Persische golf; Amsterdam, IJmui den, Noordzee; Abeille 15 Sleep RSB3, Rotterdam; Helen, Grangemouth; Elke Flint, IJmuiden, Randers; Essi Kristine, IJmuiden, Monrovia; Berge Vanqa, IJ muiden. Sepetiba Bay. Maandag aangekomen; Mc.Murtry. Maandag vertrokken: Arona, Rotter dam, Fridel, IJmuiden, Seaham. Vrijdag vertrokken: Majestic Service, R.dam; Unden, Lulea, IJmuiden; Thea- K, Falkenberg, IJmuiden; Twebro, Lon donderry, IJmuiden; Salland, Curacao; Kenrix, Kingslynn, IJmuiden; Carona, Hamina. Velsen; Voskbod, Archangel; Hai, Bremen; Kai Yuan, Kaapstad: Nim rod, Londen; Alameda, Hamburg; Arctic Shore, Cont. Plat; Yuma, Hull, Sabine. Duinkerken, Velsen; Else-G, Solvesborg, IJmuiden; Thuntank-12, Lidköping; Wonder Ventura, Antwerpen. Prijzen in guldens: lerse-Zeetong: Grote 11,33-11,17; grootmiddel 14,51- 14.44;, kjeinmiddel 10.42-10,29; eenen 9,47-9,41tweeën 8,72-8,53; Noordzee- tong: gróte 11,57-11.29; grootmiddel 14,69-1’4,3,T kleinmiddel 10,67-10,34; ee nen 9,71-9,25; tweeën 8,79-8,43; tarbot 11,85-10,66; zalm 14,50-9,31. Per 40 kg.: tarbot 392-157; griet 244-152; kabeljauw een 96-84; kabeljauw twee 144-94; ka beljauw drie 112-74; kabeljauw vier 100- 72; kabeljauw vijf 82-71; schol een 100- 86; schol twee 112-90; schol drie 126-92; schol vier 67-54; wijting drie 82-50; makreel een 37; makreel twee 27-22; schar 50-26. In de restauratie van

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5