Programma actieweek Cum lande voor Zendamateurs houden boete studie Mooie Nel Bloemisterij wil meer overheidsgeld Super 3 Autopolis de Autoverzekering van het Jaar r r I I o ^>7 ??X- wo START MORGEN Uitloting lening ACTIE „TE GEK OM VAST TE ZITTEN” WOENSDAG 1 9 M E I 19 76 IJMOND 10 (Van een onzer verslaggevers) Onvrede T f i 11 HAARLEM. Voor de psychia trie anno 1976 geldt nog steeds de wet anno 1884. In de loop van die bijna honderd jaar is er wel zo links en rechts aan geschaafd, maar in beginsel veranderde er eigenlijk niets. Vijf jaar geleden begon men een nieuwe wet voor te bereiden, de wet Bijzondere Opnemingen Psy chiatrische Ziekenhuizen, afgekort tot BOPZ- Die wet is er nog steeds niet en omdat het nu te gek wordt, begint morgen, woensdag 18 mei, de operatie tegen de krankzinnnigen- wet- Onder het motto „Te gek om vast te zitten”. w Ss 1 R* [ra - In de psychiatrie geldt van wet van honderd jaar oud (Van onze correspondent) (Van een onzer verslaggevers) de mr. Ki 7XZZZ//ZZ//Z/ZZ////Z//Z/ZZ///ZZZ/Z/Z//ZZ//ZZ//////Z/Z/Z///Z//Z//Z///ZZ//Z/ZZAZ//Z//Z/Z van Geen auto de showroom uit zonder de Ennia Super 3 Autopolis 2. De premie ligt voor 3 iaar vast. 3. Soepele total loss berekening. 1. Drie iaar lang nieuwwaarde-garantie bij total loss. ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ/ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZA a i I ennia (leen vervelende tussentijdse verhogingen. De premie blijft 3 jaar lang dezelfde. Kan zelfs lager worden door de gunstige no-claim korting van Ennia. SPAARNDAM. De heer P. M. Ca pelle uit Spaarndam is dezer dagen met lof geslaagd voor zijn ingenieursdiploma op een scriptie over de Mooie Nel. In zyn doctoraalstudie „een andere denk wijze met betrekking tot de uitbreiding van de Mooie Nel in het kader van het recreatieplan Spaarnwoude” liet hij zich in uiterst kritische zin uit over de offi ciële plannen. Deze onbevredigende gang van zaken is voor de werkgroep reden de actieweek over de psychiatrie te organiseren. Niet Zondag rijdt de leed-afzuigwagen door Nederland. Uit de inrichtingen wordt zoveel mogelijk leed af gezogen, dat aan het eind van de week op een veilige plaats zal worden gestort Hei nu hac D mei bou Bev stor krij eta( met ben stre flat Rat den benaderd. Op die manier ontbrak bijvoorbeeld de invalshoek naar de pa tiënten van het Provinciaal Ziekenhuis in Santpoort en Duin en Bosch in Ca- stricum. AMSTERDAM. Ook in hoger be roep zijn twee zendamateurs, een 26- jarige bankwerker uit IJmuiden en een 54-jarige magazijnmeester uit Velsen- Noord, veroordeeld tot 200 boete. Volksgezondheid. Op het Malieveld wordt om half drie verzameld voor een stille tocht, de Tocht van de Rammelende Sleutelbossen. Deze gaat naar Nieuwspoort aan de Hofsingel, waar om vier uur in de grote zaal <-en alternatieve hoorzitting wordt ge houden. Deze staat onder voorzitter schap van het Haarlemse gemeente raadslid Ben Evers. Gesproken zal worden door Toby Tennissen waarschuwde de bloe- mentelers dat Nederland op internati onale tentoonstellingen, al staat het daar nog vrijwel steeds bovenaan, niet meer zo’n grote voorsprong heeft als jarenlang het geval was. Buiten landse bloemisten hebben nu ook be wezen tot hoge prestaties in staat te zin. „We zullen op onze tellen moeten passen en overmoeid verder moeten gaan de exportdruk over een groter draagvlak te verspreiden”, aldus de voorzitter. In juni 1974 dacht Releuse met een hoorzitting twee doelen te bereiken: de impasse te doorbreken en de onvrede te uiten over het wetsontwerp, waarin nieuwere inzichten over opname en be- Promotor van de heer Capelle was prof. Maas, een van de ontwerpers van het plairSpaarnwoude. Deze had vooral veel waardering voor de landschappelij ke en stedebouwkundige kanten van het betoog van de heer Capelle. In het bouwvakblad „Bouw” verschijnt vrijdag een artikel van de heer Capelle over het onderhavige onderwerp. Deze actieweek werd georganiseerd door zowel belangen- als actiegroepen. De belangengroepen zijn onder meer de 19 patiëntenraden die er in Nederland bestaan. Op die wijze is het ook moge lijk de patiënt te betrekken bij de actie. In ons hele land zijn er echter 41 inrichtingen: in 22 zijn geen raden dus kunnen ook de bewoners moeilijk wor- alleen duurt alles erg lang, men is ook allebehalve tevreden over de inhoud van het wetsontwerp, zoals dat vijf jaar geleden werd gepresenteerd. Nergens worden de rechten van de patiënt gere geld. In de wet BOPZ wordt wel gere geld hoe een patiënt in een inrichting terecht komt, maar hoe het in die in richting moet toegaan wordt nergens aangegeven. Daarom is er een uitgebreid program van eisen opgesteld waaraan de nieuwe wet tegemoet moet komen. Zoals recht op behandeling en therapie en het recht op informatie daarover. Geen on- vrgwilligers opnamen. Verbod op dwang arbeid. ook al heet dat arbeidstherapie. En nog veel meer van die eisen. Deze zullen worden ondërstreept tijdens de alternatieve hoorzigging, die de actie week afsluit. lijkt, gezien de lange tijd die nodig is, niet zo erg te vlotten met de samenwer king. De Bijzondere Kamercommissie is ook niet zo erg ingenomen met het antwoord en vraagt de werkgroep eens te komen praten. Dat gebeurt op 16 april 1975. Een aantal leden van de commissie ontvangt 18 verhegenwoordigers van de werk groep. „In dit gesprek is opvallend hoe weinig de meeste kamerleden weten over de huidige situatie binnen de psy chiatrie” is de conclusie van de werk groep. De commissie is echter wel van mening dat er wat moet gebeuren en besluit mondeling overleg te voeren met de staatssecretaris, een niet dagelijks gebruikte vorm om onvrede met de gang van zaken op een ministerie kenbaar te maken. I De uitloting geschiedt ’s morgens om half tien in het openbaar in het stad huis. Van de lening, aanvankelijk vier miljoen gulden groot, staat nog een bedrag uit van f 247.000. Het hof legde geen voorwaardelijke gevangenisstraf op, zoals de Haarlemse politierechter wel had gedaan: de man nen kregen van hem twee weken voor waardelijk. Hun raadsman was in hoger beroep gegaan omdat de tenlastelegging een onjuiste omschrijving gegeven zou hebben van de gebruikte apparatuur. In de krant van zaterdag 6 mei is een pagina gewijd aan zijn fundamentele kritiek op het recreatiegebied Spaarn woude. Zijn bezwaren betroffen vooral de verouderde ontwerpuitgangspunten, die nog steeds aan het recreatiegebied ten grondslag liggen (de achterhaalde ideeën over stringente functiescheiding, en het geweld dat de historische ge- groeidheid en de oorspronkelijke fijnma zige verkaveling wordt aangedaan). Hij w'erkte een alternatief uit, dat beter bij de bestaande situatie en de nieuwe in- zichtenaa nsluit. Wordt uw auto binnen 3 jaar na aankoop total loss verklaard, dan stapt u naar uw dealer en bestelt opgewekt een nieuwe auto. Want de Ennia Super 3 Autopolis staat garant voor de prijs die uw auto op dat moment nieuw kost. Met inbegrip van prijsstij gingen. Uitkering geschiedt altijd op basis van de laatste catalogusprijs. Drie jaar lang hoeft u zich geen zorgen te maken over de financiële gevolgen van een total loss. Een plezierige gedachte. De ideale verzekering voor autorijdend Nederland. Voor goed begrip: in deze polis is een complete autoverzekering begrepen. U bent dus gedekt tegen schade aan uw eigen auto (casco- dekking) en tegen schade aan anderen toegebracht (WAi. Gebruikt u uw auto alleen privé dan kunt u zoveel rijden als u wilt. Rijdt u ook nog zakelijk dan geldt een maximum van 20.000 km per jaar Verder houdt elke overeenkomst met elke andere autover zekering op. De Ennia Super 3 Autopolis is volstrekt uniek. Hetgeen uit de volgende punten mag blijken. Drie jaar nieuwwaarde-garantie bij total loss, een vaste premie voor 3 jaar, soepele total loss berekening... nu begrijpt u waarom we de nieuwe Ennia Super 3 Autopolis ’ideaal durven te noemen Maar er zijn nog meer aantrekkelijke punten. Bijvoorbeeld het feit dat schade door brand, diefstal, storm, ruitbreuk. botsingen-'met dieren en ernstige transportschade in z’n geheel worden vergoed. Zonder aftrek van eigen risico en met behoud van uw no-claim korting! Wilt u meer weten over de Ennia Super 3 Autopolis? Bel uw verzekeringsadviseur en vraag een uitgebreide folder. Doorgaans wordt aangenomen dat een auto total loss is als de reparatiekosten hoger zijn dan de waarde vlak voor het ongeval. Ennia ziet dat ruimer. Voor Ennia is uw auto al total loss wanneer de reparatiekosten hoger zijn dan tweederde van die 'dagwaarde'. Of hoger dan de dagwaarde minus de opbrengst van uw niet gerepareerde auto (of wat daarvan over is). Voorbeeld: Een auto van f 10.500,- krijgt in het derde jaar, als de dagwaarde f 5.700,- is.een aanrijding. Het hoogste bod op de restanten (daarvoor zorgt de expert) bedraagt f 2.400,-. Het verschil is f 3.300. Zijn de getaxeerde reparatiekosten hoger dan dit verschil, dan wordt de auto total loss verklaard. Dat betekent: een nieuwe auto voor u! Alleen bij Ennia. Dinsdag is ter beschikking van de regering. Tijdens de lunchpauze treedt het Gekkentheater op in de kantine van het ministerie Centrum van alle activiteiten is Rele ase Haarlem, dat zich al geruime tijd met deze materie bezighoudt. In juni 1974 werd hier de werkgroep Krankzin nigenwet opgericht, met het doel een hoorzitting te organiseren over de wet BOPZ. De ontwerpwet werd in 1971-1972 door de Tweede Kamer van kritische kanttekeningen voorzien. De normale gang van zaken is dan, dat er van het ministerie een memorie van antwoord komt. De verantwoordelijkheid voor de ze wet berust bij staatssecretaris Hen driks. Release besluit de werkgroep in het leven te roepen omdat de memorie van antwoord er in juni 1974 nog steeds niet is. Overigens: we zijn nu bijna twee jaar later en de Kamer wacht nog steeds op het antwoord van Hendriks. HAARLEM. Op dinsdag 1 juni wordt het resterende gedeelte van de obligaties van de 4pct-lening 1951 van de gemeente Haarlem uigeloot. Volgens berekeningen van het landbouw-economisch instituut, zo vertelde de voorzitter, hebben de te lers van snijbloemen vorig jaar een ondernemersverlies geleden van ge middeld 24.220, of acht gulden per honderd gulden kosten. Dat was dub bel zo veel als de prognose, die was namelijk vier gulden verlies per hon derd gulden kosten. De lei-berekening ging er van uit dat, door voortgaande overschakeling van olie op aardgas, het aardgasver bruik in de bloementeelt in 1976 is toegenomen met 12 procent. De kos ten van aardgas zijn gestegen met 24 procent, meer dan die van zware olie, die met 19 procent om hoog gingen. De geleidelijke aanpassing van de aardgasprijs die onze regering voor ogen stond, aldus de voorzitter, is door ingrijpen van de Europese com missie vorig jaar gedwarsboomd. Het is nu afgelopen op een lastenverzwa ring die, zoals nu overduidelijk is gebleken, de krachten van het be drijfsleven ver te boven gaat, name lijk een directe verhoging met 1,9 cent per kubieke meter en een in trekking van de prijsrestitutie van gemiddled 0,8 cent per kubieke meter. Het programma van de actieweek vermeldt de volgende onderdelen: Woensdag om 20 uur een bijeen komst in gebouw Rasa, Pauwstraat 13 in Utrecht. Donderdag om 18.30 uur een infor mele eet-kijk-praat-avond in het Jo- wega-gebouw. Newtonstraat 405 in Den Haag. Patiënten uit psychiatrisch ziekenhuis Bloemendaal voeren caba ret op. Vrijdag van 12-10 uur wordt de Valerius-kliniek aan het Valeri us- plein op ludieke wijze geobserveerd. Over de behandeling in deze kliniek komen veel klachten binnen. De di rectie heeft al enkele malen verande ring beloofd, maar tot nu toe zonder merkbare resultaten. Nu zal worden gekeken hoe het er allemaal toegaat. In Groningen is deze avond ook een bijeenkomst. Zaterdag komt op het PSP-congres in Zaanstad een resolutie over de nieuwe krankzinnigenwet aan de or de. In ’t Kijkhuis, Koordeinde 140 in Den Haag wordt een open'dag gehou den over de psychiatrie. LISSE. Een reële herverkaveling van de overheidsbestedingen, zonda nig dat voor de zo sterk in belang rijkheid toegenomen bloemisterij meer geld wordt vrijgemaakt. Hier voor heeft mr. P. P. A. Tennissen, voorzitter van de vereniging „de Ne derlandse Bloemisterij” gepleit in de dinsdag in Lisse gehouden algemene vergadering van zijn organisatie. Hij deed dit „met begrip en zelfs instem ming voor het afremmen van de totale overheidsuitgaven”. Zou de grotere overheidsbesteding voor de bloemisterij ten koste moeten gaan van in betekenis afgenomen andere sectoren der agrarische bedrijvigheid, dan zou hij daarin mee kunnen gaan. Zowel de procureur-generaal Bergsma als het hof waren echter van mening, dat er wel degelijk sprake was van „radiotelefoons”, waarmee zonder vergunning uitgezonden was. De appara tuur is in beslaggenomen. De voorzitter ried de bloementelers grote zelfbeheersing aan bij beslissin gen over uitbreiding, omdat de vraag niet overal in gelijke mate toeneemt met de omvang der produktie. Alle reerst zal volgens hem in de bestaan de tuinbouwgebieden en de omgeving daarvan de nodige ruimte met een duidelijke tuinbouwbestemming be schikbaar moeten blijven. „Het gaat niet aan, op traditionele tuinbouwge bieden pardoes claims te leggen voor andere doeleinden en op die manier een natuurlijke bedrijfsontwikkeling lam te leggen”. Voor uitbreiding op langere termijn achtte hij verder tij dige reservering van nieuw gebied voor vestiging van een levensvatbaar centrum noodzakelijk, bij voorkeur op niet te grote afstand van bestaande levensvatbare centra. Het bestuur van „de Nederlandse Bloemisterij”, zo deelde de voorzitter mee, is niet voor een bestuurlijke samenvoeging van het produktschap voor Groenten en Fruit en het pro duktschap voor Siergewassen. Wel meent het, al heeft het nog geen afgerond standpunt bepaald, dat inte gratie op uitvoerend administratief gebied wellicht tot kostenbesparing kan leiden. Zoals gemeld bestuderen de beide produktschappen de mogelijkheid van een gemeenschappelijke voorzitter en van samenwerking der secretariaten. Het mondeling overleg wordt op 28 mei 1975 gehouden. Hendriks zegt daarin toe, dat de memorie van antwoord met een nota van wijzigingen rond de jaar wisseling kunnen worden verwacht. De commissie gaat daarmee akkoord en de werkgroep besluit ook maar tot dan te wachten. Eind januari is er nog steeds niets vernomen. Op verzoek van de werkgroep stelt Joop Voogd (PvdA) een vraag aan de staatssecretaris. Op 4 fe bruari. Het antwoord van Hendriks komt op 8 maart. Hij laat weten dat het allemaal meer voeten in de aarde heeft dan hij dacht en dat hij echt geen definitieve datum kan aangeven. Vroegh van Release Haarlem, Frits Koetser van de Cliëntenbond, Paul van Ginneken van de werkgroep rechtspositie psychiatrische patiënten. Jan Arie Bogert (verpleger Wolfheze), Rob Offferhaus (St. Bavo, Noordwij- kerhout), Pedro van Hoek (Bond voor Vrijheidsrechten), leden van patiën- tenraden en patiënten geven persoon lijke getuigenissen van hun ervarin gen. In Haarlem zullen op tal van plaatsen affiches komen te hangen. Daar is nadere informatie verkrijg baar en kan men zijn handtekening plaatsen om de eisen kracht bij te zetten. Vrijdag, zaterdag en zondag zullen aan de bezoekers van de film „One flew over the cuckoo’s nest” informatieve stencils worden uitge reikt. Bij Release Gasthuisvest 47a, telefoon 313428 in Haarlem kan men nadere inlichtingen verkrijgen, ook over vervoer naar de stille tocht in Den Haag. Geld is van harte welkom op giro 3058334 van de Gekkenkrant in Amsterdam, onder vermelding van KZ-actie. Veel van de deelnemende groepen worden op geen enkele wijze gesubsidieerd. handeling van psychiatrische patiënten niet of nauwelijks doorklinken. Er werd contact gelegd met instellingen en groe pen die zich met dezelfde zaak bezig hielden en er komt een werkgroep tot stand waarin 34 groepen zijn vertegen woordigd. Iedereen is het eens over het idee van het houden van een hoorzitting en deze wordt in december 1974 bij de Bijzondere Kamercommissie (speciaal belast met dit ontwerp) aangevraagd en afgewezen. Het was beter maar te wach ten tot na het verschijnen van de me morie van antwoord. De werkgroep vreesde dat de zaak op de lange baan wordt geschoven en schreef in januari 1975 naar drs. A. D. W. Tilanus, de voorzitter van de com missie, dat het de taak van de commissie was om van de staatssecretaris een ver schijningsdatum van de memorie van antwoord te eisen. Tilanus deelt mee, dat de commissie schriftelijk bij Hen driks heeft geïnformeerd. Deze schrijft op zijn beurt in maart 1975 dat be zwaarlijk een tijdstip kan worden ge noemd, waarop de memorie van ant woord bij de Kamer kan worden inge diend. Gelijktijdig met de behandeling van de wet BOPZ moet een nieuw wetsontwerp op de ter beschikkingstel ling van de regering worden behandeld. En die wet valt weer onder Justitie. Het WW O i- 41 "K'

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 10