Justtie trok zich terug in belang van patiënten NIEUWE HOOP VOOR FORD 28 w H r. 75 4. iaor.- - Cronge Pak de telefoon voor aktuele informatie op ieder moment R DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Strijd nog open (E STROET-VIVO De Dropköning met het kroontje, de specialist voor al uw drop- en antihoestartikelen. Donderdags Marktplein IJmuiden. EXTRA 'fc I o k F 3 Ft ff/ Reagan en Carter verliezers Strijd in kabinet om reactorvaten voor Zuid-Afrika 31 Plaatselijk buien Aantal pagina’s vandaag: KOOIJMAN (W SANITAIR B.V. Het woord is aan... België-Nederland niet op televisie 18 (Van een onzer verslaggevers) kJ Vals duizendje Weerrapporten 2 4 13 Radio en tv 15 Strips 15 Kunst 17 Drooggelegd Beurs 18 19 Economie 23, 25 Sport 1 A AGENDA pagina 7 De juiste tijd: 002 WOENSDAG 19 MEI 1976 66e jaargang nummer 167 Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 9, 11, I SANTPOORT 023 - 37 03 50 KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk. Binnen- en buitenland 2, 3, Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 - 319245 HEEMSTEDE. De justitie heeft gisteravond vergeefs geprobeerd de Bloemenhovekliniek te sluiten. Rond acht uur verscheen Haarlems hoofd officier van justitie mr. J. L- A. Andreae met een aantal assistenten, met het doel de behandelkamers te verzegelen. Twee van de kamers van de abortuskliniek werden inderdaad van zegels voorzien, bij de derde werd dit verhinderd door een aantal van buiten de kliniek af te hulp gescho ten vrouwen. Hierna trok de justitie zich in de koffiekamer terug voor nader beraad. Kantoor: Lange Nieuwstraa! 427 IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18 IJmuiden Tel redactie 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm en adv. Tel 15437 en 16450 Klachten bezorging. 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. s V® f \^arle^ I jeugdiger dan ooit ri ja n F..:" IJmuider Courant I p |aai f 146 90 Ip posi I 189 Hoofdredactie Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, IL P Stuurman Abonnement f 37 40 p kwartaal lp post t 49 bij vooruitbetaling f 13 p mnd Sluiting van Bloemenhovekliniek door demonstranten verhinderd FORD (Van onze parlementsredactie) er (Zie verder pagina 3) (Zie verder pag. 6). ikenin- Tweede feit .30-22 >-15.00 Mr. J. L. A. Andreae tijdens de persconferentie. (ADVERTENTIES) it Hij. L Nieuwstraa* Q Pegasusstraat 56 (ADVERTENTIES) •O, ■'H ni|maplasi Veel bewolking met plaatselijk enkele buien. Meest matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Mi nima ongeveer 9 graden, maxima omstreeks 19 graden. spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters tekstborden perspex signs vinyl 90 uur uur jur ikstel- tiffon- esbu- stoe- rielen, cbai- leuren ikken, iswerk. irwerk, srwerk, citers, Een blik door het raam van de koffiekamer tijdens het intern beraad van justitie en politie. (Van onze redacteur in Washington, Henk Kolb) Goethe: Ik kan wel beloven openhartig te zijn, maar ik kan niet beloven onpartijdig te zijn. teling. Ha» welke m» t verkoop ;er zijn. 1'^ „Dan zou dat echter geen gevolg zijn geweest van het optreden van de justi tie, maar veroorzaakt zijn door obstruc tie door mensen die zich van buiten hadden geschaard aan de zijde van het bestuur van de kliniek”. Weersverwachting van het KNMI tot donderdagavond: WASHINGTON Met ruim verschil heeft de huidige Amerikaanse president Gerald Ford zjjn tegenstander voor de republikeinse Witte Huiskandidatuur Ro nald Reagan, tijdens de voorverkiezingen in Michigan en Maryland verslagen. Ford heeft zodoende zjjn eigen kandidatuur weer nieuw leven ingeblazen, nadat hjj vijf van de zes voorafgaande confronta ties met Reagan had verloren. (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM. De voetbalwedstrijd BelgiëNederland, die aanstaande zater dag in het kader van de kwartfinales voor het Europees kampioenschap voor landenteams in Brussel wordt gespeeld, &al niet rechtstreeks door de NOS-tv worden uitgezonden. Volgens dr. Van den Bergh had het Duitse echtpaar om een schadever goeding gevraagd van drieduizend tot vierduizend mark. Na overleg met de inspecteur voor de volksgezondheid werd besloten hier niet op in te gaan, maar werd het echtpaar gewezen op de wettelijke mogelijkheden die bestaan om hun beklag te doen. Wel was Van den Bergh bereid het echtpaar een medische verklaring af te geven en een onkostenvergoeding te verstrekken voor het langere ver blijf in Nederland. Ook werd de mo gelijkheid van een onpartijdig onder zoek in het Elisabeth Gasthuis aange boden. Daarvan heeft de vrouw geen gebruik gemaakt: het echtpaar is di rect naar de politie gestapt. Jus d'Orange o* appelsap 2 flessen 1 09 Limonadesiroop fles van 1 30 nu 99 ct ijslolly s 15 stuks nu 99 ct 1 koffei 2000 gi Persil nu 5 95 1 koffe» 2000 gr Ariel van 9.75 nu 6 95 Onbekende tegenstanders van het optreden van justitie in de Bloemenhove kliniek hebben vannacht de historische gebouwen aan het Binnenhof in Den Haag beklad. Op de gevel en de muren van de Ridderzaal, op het plein voor het ministerie van Binnenlandse Zaken en op het middenplein van het Binnenhof schilderden zij met witte verf leuzen als „Baas in eigen buik” en „Bloemenhove moet open”. Van morgen was men druk bezig om de leuzen te verwijderen. Vanmorgen om kwart voor een deelde de hoofdiofficier mee, dat het onmogelijk was gebleken de Bloemenhovekliniek te sluiten. De verzegelingen die door de Presidentiële medewerkers en andere topfunctionarissen in Soedan is meegedeeld dat ze met drinken van alcoholische dran ken moeten stoppen om niet de laan uit te vliegen. In een open brief, die in de kranten werd gepubliceerd, zegt president Jaaf- ar Numeiri, dat rij ksambtenaren boven verdenking dienen te staan en dat hij geen misdragin gen tolereert. De president gaf alle betrokkenen een week de tijd om de alcohol af te zweren of hun functie neer te leggen. Een woordvoerde van de PvdA, die contact had ge' i .l mat de fractie van zijn partij in da Tweede Kamer, wist dat het besluit van mr. Andreae de Bloemenhovekliniek te verlaten, eenzij dig was genomen door superieuren in Den Haag. De hoofdofficier wenste zich 1 ij ‘x’ Welke handelingen dat waren maakte hij niet bekend, wel dat ze zo ernstig waren dat het noodzakelijk werd geacht op korte termijn op te treden. Het handelde daarbij om de wijze waarop artikel 251 bis werd wertreden, het artikel waarin het plegen van abortus strafbaar wordt gesteld. Mr. Andreae had zelf geen contact gehad met minis ter Van Agt, op de rol die de inspectie van de volksgezondheid had gevoerd wilde hij niet ingaan. Op het belastingkantoor in Helmond is gisteren een belas tingschuld betaald met een vals briefje van duizend gulden. Dat ontdekte een kassier van het hoofdpostkantoor in Eindhoven vanmorgen toen hij een geldzen ding uit Helmond controleerde. Wanneer en door wie het valse biljet is aangeboden, is niet dui delijk. De politie stelt een onder- justitie waren aangebracht, werden in de loop van dinsdagavond door onbevoeg den ongedaan gemaakt, zodat het nemen van verdere maatregelen onmogelijk De Belgische voetbalbond heeft geen toestemming gegeven voor een reporta ge, omdat de belangstelling voor de wedstrijd zeer matig is. Het is ook nog niet zeker of er een samenvatting van deze wedstrijd wordt uitgezonden. Een beslissing hieromtrent wordt zaterdag middag genomen. Indien men wel een samenvatting uitzendt, gebeurt dat za terdagavond na het KRO-programma om 22.40 uur op Nederland 2. koopster Hl i goed rkunnen» i s jgl De Amerikaanse president Gerald Ford is er gisteren in geslaagd een halt toe te roepen aan die reeks nederlagen die hem in de voorverkiezingen in de VS danig parten begon te spelen. Angst dat hij in zijn eigen staat Michigan zou verliezen, bleek ongegrond te zijn en in Maryland won hij ook zonder proble men. Toch is de strijd voor Ford nog lang niet afgelopen. Ook in Michigan wilde een niet onaanzienlijke 35 percent van de bevolking hem niet no g eens vier jaar als president en het is duide lijk dat de kiezers zich laten af schrikken door de sterke verdeeldlheid van die re publikeinse partij. Zelfs al zou Ford de republikeinse nominatie krijgen, dan is hij nog lang niet zeker van een nieuwe ambtstermijn. Carter, de democratische koploper, on dervindt nog steeds tegenslagen op zijn weg naar de top. Voor de tweede maal werd zijn winnaarsimago aangetast door een debutant, Edmund Brown, in Mary land. Carter won echter op het nippertje in Michigan en blijft de sterkste stem mentrekker voor de democraten. In Amerikaanse politieke kringen heerst speculatie dat het Ford-kamp de wanhoop om die serie nederlagen van de president sterk overdreven zou hebben om een groter contrast te geven aan de overwinningen die thans uit de bus zijn gekomen. Achteraf bezien is dat makke lijk te zeggen maar toch niet helemaal voor de hand liggend. Het grootste deel van de komende 11 voorverkiezingen wordt gehouden in het „Reagan-gebied” in het zuiden en het westen van de VS, waar Ford het weer moeilijk zal krijgen. Reagan leidt bovendien nog in het aan tal kiesmannen dat hij aan zich gebon den heeft. De analysten die motieven zoeken achter de daden en uitspraken van presidentskandidaten hebben het wel vaker mis gehad. Zoals een van hen onlangs zei tijdens een verblijf in Ne derland: „Wij bestuderen de uitslagen van de verkiezingen en vertellen je dan vijf jaar later wat er precies gebeurd is.” De toekomst ziet er voor de republi keinen nog altijd somber uit. Het valt te betwijfelen of de nominatie van Ford of Reagan de democratische kandidaat veel concurrentie zal kunnen bieden. De stemming onder de Amerikaanse kiezers heeft zich tegen het wereldje van Was- hington-politici gekeerd en men schijnt een democratische president in het Witte Huis te willen zien. President Ford mag niet te vroeg juichen, al heeft zijn campagne dan nu een nieuwe impuls gekregen. daarover niet uit te laten, hij verklaarde niet op details te zullen ingaan. De sluiting was het gevolg geweest van handelingen die waren geconstateerd en die niet door de justitie voor haar ver antwoording konden worden genomen. Volgens mr. Anneke Goudsmit, voor zitster van het stichtingsbestuur van de Bloemenhovekliniek, betekende het be sluit een uniek feit in de strafrechtge- schiedenis. Na beraad van het bestuur dat tot ongeveer 2 uur duurde, ver wachtte ze geen actie van de justitie voor het weekeinde. Dan zijn er geen patiënten in de kliniek. De kans dat er in de loop van woensdag iets zou wor den ondernomen achtte zij onwaar schijnlijk klein. In ieder geval werd in de afgelopen nacht een aantal maatrege len genomen, zodat vrouwen direct in actie konden komen als dat door stap pen varj de zijde van de justitie nodig mocht blijken. Directeur dr. A. S. van den Bergh van de kliniek verwachtte eveneens geen actie meer. De kliniek zou vanmorgen weer zo normaal als mogelijk draaien, vertelde hij ons van nacht. Hij noemde de stappen van de justitie, die begonnen was met de verze geling dinsdagavond van een behandel kamer, krankzinnig. Hij is van mening dat mr. Andreae geen poot heeft om op te staan en dat hij nu voor de tweede maal bakzeil haalde. Een kleine daling van de patiënten zal ongetwijfeld het gevolg zijn van de verwikkelingen, maar dat is volgens dr. Van den Bergh slechts tijdelijk. -BIJ DE VOLGENDE TOON IS HET 12UUR 24 MINUTEN PRECIES. Hoewel vanochtend vroeg nog niet alle stemmen waren geteld, heeft Ford volgens de analisten in zijn eigen staat Michigan bijna tweemaal zoveel stem men gekregen als de onverstoorbare Rea gan, die blijft verklaren dat hij betere resultaten behaalt dan hij had aangeno men bij het op touw zetten van zijn geheel op conservatieve politieke den kers gerichte verkiezingscampagne. Ford heeft gisteren kostbare stemmen van afgevaardigden naar de republikein se partij conventie verdiend. Het zijn de ze stemmen die uiteindelijk bij het aan wijzen van de republikeinse kandidaat de doorslag zullen geven. Weliswaar blijft Reagan nog steeds ruimschoots voor, maar in kringen rond het Witte Huis heeft het pessimisme van de laatste weken plaats gemaakt voor wat meer vertrouwen in de toekomst. Opmerkelijk is het dat de democraten die in Michigan ook op republikeinen mochten stemmen, hun gunsten bijna gelijkelijk hebben verdeeld over de twee republikeinse voortrekkers. Zowel Rea gan als Ford hebben nadrukkelijk gesol liciteerd naar de steun van de democra tische kiezers die in hun eigen partij geen kandidaat konden vinden. Een verheugde dr. A. S. van den Bergh (rechts) praat na met arts/jazzmusicus Boy Edgar. bleek. Intern beraad van justitie en politie leverde als resultaat op, .dat er van af werd gezien verdere maatregelen te nemen. Dit werd gedaan, zo verklaar de mr. Andreae, om de belangen van de negentien aanwezige patiënten niet te schaden. Als de justitie haar plannen toch ten uitvoer had gelegd waren die belangen geschaad. Dat stond voor de hoofdofficier van justitie buiten kijf. DEN HAAG. De nota waarin de regering uiteenzet hoe zij de komende jaren de overheidsfinanciën wil saneren, komt deze week vrijwel zeker niet meer klaar Binnen het kabinet is gisteren een spannend gevecht ontstaan over het af geven van een exportvergunning voor de levering van reactorvaten aan Zuid- Afrika. Het lijkt erop dat de regering daarmee niet zal instemmen. Het beraad over deze order leidde gisteravond in Den Haag tot een lange onderbreking van de kabinetsmarathon over de een percent-operatie van minis ter Duisenberg. Deze heeft gasteren, op tredend als coördinator bij deze miljar dendans, het concept opgesteld van een volledig saneringsplan. Het kabinet kwam echter niet meer toe aan het bespreken van dit stuk. Tegen midder nacht was men nog druk bezig met het beraad over de omstreden order. Die democraten hebben er gisteren een nieuwe man bij gekregen met wie rekening moet worden gehouden: de 38- jarige gouverneur van Californië, Ed mund Brown jr. In Maryland versloeg hij tegenkandidaat Jimmy Carter na een korte, doch intensieve campagne. Brown is te laat op het strijdtoneel verschenen om nog een lijst met hem toegewijde gedelegeerden te kunnen indienen. Zijn overwinning van gisteren zet in dit op zicht dan ook geen zoden aan de dijk voor de democratische conventie. Maar optisch moet het Carter’s imago van de onverslaanbare winnaar toch hij eerst door senator en nu door Brown is vrijwel aanvreten dat Frank Church geklopt. van betekenis voor de democraten: in Michigan, waar Brown niet meedeed, heeft liberaal Morris Udall op het nippertje het onderspit gedolven tegen Carter. Daarmee is Udall inmiddels na Carter als de sterkste de mocraat geplaatst bij de onverbiddelijke afvalrace. Het is waarschijnlijk dat Car ter nog wel enkele malen zal verliezen in de laatste fase van de voorverkiezin gen per staat, maar het is vrijwel uitge sloten dat zijn mededingers nog een machtspositie zullen kunnen opbouwen die Carter’s greep naar de democratische kandidatuur kan verhinderen. Carter heeft na zijn grote overwinning in Pennsylvania kennelijk een aantal afgevaardigden binnen de perken van zijn overtuiging kunnen brengen, die daarvoor nog niet openlijk willen uitko men. Zodoende schat Carter zijn eigen sterkte groter dan formeel kan worden afgeleid uit de cijfers. Brown mocht na zijn zege triomfante lijk verklaren dat zij van betekenis was aangezien Maryland een soort doorsnee biedt vgn de VS in hun totaal, het blijft onmiskenbaar dat zelfs een Carter die niet alle voorverkiezingen wint, aanmer kelijk sterker is dan zijn tegenstanders op het ogenblik. Volgens Jimmy Carter zelf kan hij straks naar de partij conven tie gaan met de zekere steun van 1200 gedelegeerden, terwijl er 1505 nodig zijn om de kandidatuur te verwerven. Niettemin had Carter in Maryland maar al te graag willen winnen. Hij weet dat het onmogelijk is om bijna alle voorverkiezingen te winnen. Maryland was voor hem voldoende van belang om in de afgelopen week zijn hele organisa tie te mobiliseren teneinde de jonge en enthousiaste Brown de voet dwars te zetten. Losse nummers 60 i

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1