JAN PETERS HEEFT NOG STEEDS GEDULD van de zege rd I s MA TIG OPTREDEN i BASKETBALTEAM SPORWW® De Zwarte Pion redde het niet Dan Portegijs liep goede 800 meter Promotie voor Haarlem-dames Biljartteams niet in finale Tempo Team snel zeker d „Ik moet er voor zorgen dat zeniet meer om me heen kunnen „Ook op de bank leer ik veel” Tegen BMZ EDO G ices aan au WOENSDAG 1 9 19 7 6 MEI SPORT 23 (Van onze sportredactie) Lange termijn DS 2. ZEIST De terugkeer van Willem van Hanegem in het selecte Oranje- gezelschap is in feite de enige opmerkelijke gebeurtenis tijdens de aanloop naar de return in de kwartfinales van de Europese titelstrijd tussen België en Nederland. De zaterdagavond in Brussel af te werken confrontatie met de zuiderburen na de 5-0 zege in de thuiswedstrijd niet meer dan een formaliteit heeft door die comeback van de al 32-jarige Rotter damse middenvelder onverwacht een pikant tintje gekregen. En het is eigenlijk alleen aan het geduld en ’t incasseringsvermogen van Jan Peters te danken, dat de merkwaardige manoeuvre van bondscoach George Knobel niet heeft geresulteerd in een nieuwe Oranje-rel. Geen toezegging 1 1 F “T 1 i 1 T 5Ö 20 30 (Van onze softbalmedewerker) oot ik cht. (Van onze biljartmedewerker) lige De pakt. 17 en Na vier ronden staan nu Karpov en op angs basi$tip i r 4 en I Euwe-vierkamp snelle remises jden sed ligde en van Haar- in het erva- n heb Wissels aan Nederlandse zijde lever den weinig op. Woudstra (topscorer met zestien punten) scoorde wél vrij veel, maar een wezenlijke verbetering was hij niet. Ook Kip (voor Akerboom) en Slik- king (voor Dekker) konden Nederland niet uit de malaise halen. Bij de rust was het verschil al opgelopen tot twaalf punten: 27-39. In de onderstaande kolommen treft u aan: de wedstrij den, daarachter de resultaten van de thuisspelende clubs in eigen huis (vorig seizoen of dit seizoen als de betref fende vereniging tenminste deze competitie al thuis ge speeld heeft), de resultaten van de uitspelende club op dezelfde basis..In de vierde kolom de resultaten van de- tellen ook op drie punten en eindig den we toch nog bij de eerste vier. Of dat in Sofia ook zal lukken is de vraag. De tegenstand van de komende dagen (Nederland speelt achtereenvolgens nog tegen Bulgarije, Cuba en Hongarije) is een stuk groter dan vorig jaar in West- Duitsland. en wellicht straks ook in de EK-eind- ronden echt wel nodig zullen hebben. Tot ieders verrassing speelde Kar pov dat niet, hij koos een rustige voortzetting, die hem ook wel vol doende initiatief voor de pion gaf, zelfde wedstrijden in de afgelopen drie seizoenen en ver volgens een basistip, d.w.z. een advies met welke cijfers u de beste kans heeft. De op een na laatste kolom geeft aan wat uw kansen in percentages zijn bij 1, 2 of 3 en tenslotte een advies voor degene die zes kolommen in wil vullen. In zijn selectie voor zaterdag kampen slechts drie spelers met lichte gezond heidsproblemen. Rijsbergen heeft niet meegetraind omdat hij nog last van zijn enkel heeft; Ruiter heeft gordelroos die nog niet geheel is genezen en Willy van de Kerkhof heeft nog wat last van zijn hoofd, als gevolg van de barbaarse actie van de Amsterdammer Cees van Veen- endaal afgelopen zondag. Olafsson toonde zich echter tevre den met de gedeelde eerste plaats die hij in deze wedstrijd zo gemakkelijk verkregen heeft, en ook deze partij werd omstreeks de 20ste zet remise. Walter Browne: Karpov van winst afgehouden. Jan Peters (op deze archieffoto rechts naast NEC-ploegmakker Piet Kamps): „Ik maak mijn plannen altijd op lange termijn". ik bij Landskampioen Terras vogels, dat zon dag verrassend van Kennemer Intersport verloor, kreeg dinsdag een nieuwe klap te incasseren. Een verkeersongeval scha kelde derde honkvrouwe Ilona Vos met een handblessure voor de duur van ze ker drie weken uit. AMSTERDAM. Tijdens de geweste lijke finale van de landelijke biljart- competitie, afgelopen weekend in hotel- restaurant Krasnapolsky en het biljart- centrum Bavaria te Amsterdam gehou den, heeft geen van de Haarlemse kam- pioensteams zich voor de nationale fina le kunnen plaatsen >neel ■B 1 4_ 6_ 4 _4 3_ 5 2 3/1 1 1/3 3/2 1 1/3/2 1 1 1/3 1 1 1 dit seizoen 70-5 70-2 - - 70-2 --71-1 1-070-0 5-3 3-1 72-1 1-2 0-0 0-1/1-3 0-1 1-0 3-1/2-4 --- 1-1 1-1/0-0 1- 0 2-1 1-1/1-1 2- 2 0-0 10/2-1 3- 2 0-1 1-0/0-5 12-3 2 3 3 3 1 2 1 1 1 T thuis- wedstrijden 3 2 0 1 3 3 0 0 3 3 0 0 3 12 0 17 5 5 7 15 17 7 6 4 20 17 5 4 8 14 17 11 3 3 25 17 9 4 4 22 17 7 8 2 22 17 9 6 1 24 17 9 2 6 20 17 13 3 1 29 1. Beiffie - Nederland 2, Wales - Joegoslavië 3, Rusland - Tsi. Slowakije 4. West Duitsland - Spanje 5. SVV - FC Groningen 6, Volendam - Den Bosch 7. Amersfoort - Helm. Sport 8, FSC - Heerenveen 9, Dordrecht - Wapeningen 10. Vitasse-Willem II 11. PEC Zwolle - Vlaardingen 12. Heracles - FC VVV Veendam Haarlem laatste 3 seiz. Hij hoefde niet bevreesd te zijn dat het nu op dezelfde manier zou gaan, want Karpov pakt dat altijd veel rustiger aan. Na elf zetten was toch een heel interessante stelling ont staan, waarin Karpov een pionoffer bracht, dat door Browne werd aange nomen. Karpov had toen een zeer sterke en voor de hand liggende aan- valsvoortzetting tot zijn beschikking, die Browne in een precaire situatie leek te kunnen brengen. De Haarlemse vertegenwoordiger R. v.d. Kuyl moest in de finale om het kampioenschap van Nederland libre- klein hoofdklasse, dat in Arnhem werd gehouden, genoegen nemen met de laat ste (zesde) plaats. De titel ging naar F. Strijbosch uit Rotterdam. In de kaderklasse behaalde Haarlem- Noord een eervolle tweede plaats achter het team van De Laurierboom uit Am sterdam. OVS werd in de klasse Cl in de laatste ronde van de titel afgehouden door ABC uit het district Zaanstreek. Ondér Ons werd in C 2 vijfde, terwijl in G 3 eh C4 De Houtpoort en Suisse genoegen moesten nemen met respectie velijk een derde en een vierde plaats. Nederiao wedstrijd. Nog altijd laat Knobels stiefkind Jan Peters zich niet tot kritische opmerkin gen ten opzichte van de Brabantse oe fenmeester verleiden. Hij zegt de moti vatie van de bondscoach zonder morren te kunnen accepteren en speelt daarbij zijn rol als leergierige jongeling in de selectie op overtuigende wijze, al moet hij onder de druk van lastige vragen wel eens toegeven dat er kleine tegen strijdigheden in Knobels redenatie zitten. Opnieuw gaan er geruchten, dat aan voerder Johan Cruijff een belangrijk aandeel heeft gehad in de selectie van „De Kromme”. En opnieuw wordt die suggestie door alle betrokkenen veront waardigd van de hand gewezen. hoop ik altijd wel. dat het wat sneller zal gaan dan dat ik in eerste instantie denk.” (Van onze atletiekmedewerker) HAARLEM. Bij regionale atletiek wedstrijden te Heiloo heeft de Haarlem- atleet Dan Portegjjs voor een flinke verrassing gezorgd door de 800 m als vierde Haarlemmer dit jaar ruim bene den de 2 minuten te lopen. Portegijs, die vorige week bij gelijke omstandigheden uitkwam op 2.07,3, noteerde ditmaal een tijd van 1 minuut 57,6, een verbetering van zijn persoonlijk record met 1,8 se conde en tevens de snelste Haarlemse seizoentijd. er wat later is bijgekomen, zaterdag zal spelen. Ik kan er ook weinig aan doen als Knobel vindt, dat Willem de goede vorm heeft en dat hij dus moet spelen.” De 3-1 overwinning die Haarlem zon dag op Maarssen behaalde was toerei kend voor promotie. Haarlem nam door twee doelpunten van Annemiek Nachte- geller voor de rust een 2-0 voorsprong. Maarssen kwam in de tweede helft te rug tot 2-1, maar kort voor tijd maakte Gonny Hoole aan alle onzekerheid een einde. In de tweede helft kwam Nederland na een goede start van Hugo Harre- wijn even dichterbij, maar de aan sluiting kwam niet 'tot stand. Dat lukte ook niet rond de negende minuut na een serie zeer goede acties van Harrewijn in combinatie met Woudstra. Nederland naderde de Roemenen wel tot op vijf punten (51-56), maar dat was meteen het kleinste verschil in de tweede helft. Cemat nam het heft weer in handen en Nederland was definitief verslagen. HAARLEM. In het treffen tussen Tempo Team HHC en BMZ EDO is het publiek bepaald niet aan zijn trekken gekomen. Een sterk uit de startblokken komende thuisclub bezorgde BMZ EDO in de eerste inning een 3-0 achterstand, die op de rood-zwarte ploeg een verlam mende uitwerking had. De combinatie Jet Sikkema-Wil Kuiper, die in de eerste inning wat steekjes liet vallen, werd toen bovendien onthaald op fel slagwerk van Elly Nijhuis, Els Spee en Betty Veenstra. Bill Sheridan was na afloop nauwe lijks teleurgesteld. „Je weet dat zoiets kan gebeuren na wedstrijden waarin je tot op de bodem moest gaan. Er komen nog meer duels. In Hagen stonden we na twee ontmoetingen in de finalepoule de wedstrijd tegen Canada blijft mee- Ook Evert van Ravensberg kwam op de 1500 meter tot de snelste seizoentijd. In een race waarin de DEM-atleet Peter Appelman samen met V. Ravensberg het kopwerk deed, ging de overwinning naar Cor Louws van De Gemzen. Tweede werd Appelman en derde V. Ravensberg, tijden respectievelijk 4.00,6 4.01,0 en 4.01,5. De toekomstige Holland-voorzitter Anton Bussemaker leverde twee mooie prestaties op de spdintnummers. Op de 100 m werd Bussemaker tweede met 11,5 Prof. dr. Max Euwe, die morgen zijn 75ste verjaardag viert, heeft in een simultaan seance tegen Kamerleden, parlementaire jour nalisten en medewerkers van de Tweede Kamer een percentage van 89.7 bewerkstel ligd. Van de 29 partijen die de FIDE-voorzit- tgr speelde verloor hij er een. Euwe moest vier remises toestaan. maar toch nauwelijks kansen op winst. Het spel vervlakte toen snel en kort na de 20ste zet werd remise gegeven. Achteraf bleek overigens dat Karpov dieper gezien had dan zij die meenden dat hij de winst had gemist, want als hij gespeeld zou hebben wat iedereen verwachtte zou Browne door een torenoffer de aanval over hebben kunnen nemen en zeer onduidelijke verwikkelingen scheppen. al gebeld, maar hij was toen niet thuis. Ik kon hem pas ’s avonds om kwart voor zes bereiken en heb hem toen uitgenodigd. Ja, ik heb, zoals gebruike lijk is, ook contact opgenomen met Fey- enoord: met Brox. En die had geen enkel bezwaar tegen die uitnodiging. Trouwens, mij was officieel niets bekend over een controverse tussen Van Hane gem en Feyenoord over een nieuw con tract. Brox vertelde mij ook, dat hij het wel leuk vond, dat Van Hanegem weer bij de selectie kwam.” Aanvallend kwam BMZ EDO nauwe lijks aan bod. De enige reële scorings kans kregen de gasten in de eerste slagbeurt, toen Mar ja van Ipenburg van een veldfout profiteerde, maar al snel weer sneuvelde na roekeloos honklopen op een klap van Jet Sikkema. Pas in de slotfase trachtte EDO de bakens te ver zetten. Verder dan een tweede hit van Jet Sikkema kwam de ploeg var coach Jan Molleman evenwel niet. Tempo Team HHC, dat Jet Sikkema regelmatig onder druk zette, kon pas in de zesde inning nogmaals scoren. Het goede EDO- veldspel stond in deze fase machteloos tegenover klappen van Betty Veenstra en Yvonne Semé. Mar ja van Dusschoten bracht met een vang op een tik van Marijke Sijtsma in deze inning nog de handen van het publiek op elkaar. Eind stand 4-0. uit- wedstrijden 3 10 2 3 2 0 1 3 111 3 2 10 17 6 6 5 18 17 3 5 9 11 17 4 4 9 12 17 2 2 13 6 17 6 4 7 16 17 4 4 9 12 17 2 5 10 9 17 7 5 5 19 17 9 6 2 24 (Nijm.) in de D-afdeling realiseerden. Gr. A: HMC-Overschie 2 41/a-51/i, Schaesberg-Het Witte Paard 3V2-5l/2 vl.; afd. B: Wolstad-Memo 3 5-5, Purme- rend-Lisse 6-4 (Hoogkamp-G. van Dijk rem., Vlugt-Rosdorp 0-1, Van Twisk-O. van den Aardweg rem., Vogelenzang- Van Hal 1-0, Ruber-J. van Dijk rem., Diks-Kamps 1-0, Koelewaard-Van der Griendt 1-0, isser-J. Lemmers rem., Walet-G. LEMMERS 0-1); afd. D: Wes- tergo-SMB 3 3-5 vl.. Oldenzaal-Unitas 3 5-5. „Van Hanegem”, zo stelt de bondsco ach, „is uit de selectie geraakt door blessures en schorsingen. Ik heb hem een week of vijf voor de wedstrijd tegen België in Rotterdam gezegd, dat hij er weer bij zou komen als zijn vorm ver der zou stijgen. Toen kwam er echter weer een schorsing en ik vond het niet verantwoord hem nadat hij een halve wedstrijd had gespeeld te selecteren. Nu heeft hij alweer een paar wedstrijden meegedaan en zondag heeft hij zelfs zeer sterk gespeeld. Daarom is hij een logische keus; zeker ook op basis van zijn geweldige routine, die wij zaterdag Bij OlafssonTimman was niet veel te beleven. Olafsson had na een Konings-Indische opening een iets be tere stelling gekregen, niet echt slecht voor Timman, maar toch, als Olafsson echt had willen spelen had hij met zijn solide centrumoverwicht zeker mogelijkheden gehad voor een licht maar langdurig initiatief. sec., terwijl hij op de 200 m eveneens tweede werd met 23,5 sec. Wim Roosen ging met twee overwinningen naar huis. Roosen wierp de speer 53,22 M en sprong lm80 m hoog. AMSTERDAM (ANP). De vierde ronde van de Euwe-vierkamp heeft aan de onderlinge positie van de spelers niets veranderd, want beide partijen uit deze ronde werden snel remise. Karpov-Browne liet zich in het begin nog even anders aanzien. Browne speelde weer zijn geliefde Najdorf-variant, waar hjj tegen Tim man zo hardhandig in was aange- (Van onze schaakmedewerker) HAARLEM. De schaakclub Zwarte Pion uit Lisse is er niet in geslaagd te promoveren naar de KNSB- competitie. De kleine kans die de ploeg na het gelijk spel tegen Memo had behouden ging verloren bij Purmerend, waar de NoordhoLlandse kampioen de Lissenaren met 6-4 de das omdeed. Overigens kon deze zege ook Purme- rend niet meer hogerop brengen, omdat eerder de onderbroken wedstrijd tegen Wolstad met 51/2-41/2 verloren was ge gaan. De Tilburgse vereniging speelde de laatste wedstrijd tegen Memo gelijk, waardoor deze twee verenigingen vol gend seizoen verzekerd zijn van een plaats in de 2e klasse KNSB.De Zwarte Pion en Purmerend spelen het komende seizoen weer in de onderbond. De eind stand is geworden: Wolstad 5 match-16 bordpunten; Memo 4-16; Purmerend 2- 14V2; Lisse I-I3V2. In promptiegroep A kwamen HMC (Den Bosch) en Overschie 2 tot promo tie, een succes dat Oldenzaal en SMB 3 SOFIA (ANP). Het kon bijna niet uitblijven. Na de succesvol verlopen voorronde heeft het Nederlands basket balteam zijn eerste echte nederlaag het verlies tegen de Sovjet Unie was in feite een overwinning te pakken. Te gen de razendsnelle Roemenen verloor Nederland zeer regelmatig met 64-77. I Peters is ook niet van plan zonder meer het tijdstip af te wachten dat hij zwaar genoeg wordt bevonden voor het werk in Oranje. Hij weet dat Knobel graag ziet, dat hij op clubniveau inter nationale ervaring opdoet. („Ja, nu tegen de Belgen zou dat eigenlijk ook wel kunnen; ik vind die 5-0 van Rotterdam inderdaad wel een behoorlijke basis om iemand met wat minder routine in het elftal in te passen, maar niet ik, maar Knobel beslist”) en overweegt nu ook om bij NEC weg te gaan. „Ik wacht eerst het gesprek met NEC af. Als men in Nijmegen een echte topclub wil ma ken en als men er voor mij ook wat financieel tegenover stelt, wil ik graag bij NEC blijven. En anders: Dan moet ik opstappen. Ajax: Ik weet dat Ajax 1—,-we hebben belangstelling heeft maar we hebben echt nog niet rond de tafel gezeten. Ik moet dus nog even afwachten en verder moet ik er voor zorgen dat ik me de komende tijd zo manifesteer dat ze niet meer om me heen kunnen.” Knobel: „Toen ik zondag Van Hanegem had zien spelen en na afloop van de wedstrijd hoorde dat Wim Jansen niet tegen de Belgen kon meedoen, stond voor mij al vast dat Van Hanegem er bij zou komen. Ik heb hem dan ook maandagmorgen (voordat Cruijff contact had kunnen hebben met Knobel - red.) HAARLEM. Het damesteam van de hockeyvereniging Haarlem is er na een bijzonder spannende promotiecompetitie met Soest en Maarssen in geslaagd de derde klasse te bereiken. De eerste halve competitie van de drie teams er wa ren twee promotieplaatsen beschik baar eindigde onbeslist. Nederland speelde een eng matige .2 j Het sbhotpereentage in de eerste helft bleef steken op 33 percent en er was toen al zeven keer balverlies geleden. Daarnaast schakelden de Roe menen zeer knap Kees Akerboom uit, die bovendien maar zelden de bal kreeg wanneer hij aanspeelbaar was. Tot de achtste minuut ging het gelijk op. Toen sloeg Roemenië een gat van zeven pun ten en was de wedstrijd in feite beslist. De Ortanje-ploeg maakte teveel fouten om weer bij te kunnen komen en Roe menië scoorde zeer regelmatig, vooral via Cernat. SPORT- TOTO Ni 21 Olafsson nog steeds bovenaan met 2V2 punt, Timman volgt op korte afstand met twee punten en Browne speelt met een punt geen rol meer in de strijd om de eerste plaats. Van daag speelt Timman met zwart tegen Browne en Karpov met wit tegen Olafsson. Het Nederlands kampioenschap 5- kamp dames leverde de Atmodin Joan Keyser een tiende plaats op met een puntentotaal van 3493 PNT. Haar pres taties telde geen uitschieter: 100 m hor den 15,1 sec., ver 5,35 m, kogel 8,74 m, hoog 1,55 en 200 m 26,6. Op Ookmeer liep de jeugdige Lydia Smits opnieuw 11,2 sec. op de 80 m, terwijl ze bij het hoogspringen over 1,45 m kwam. Jan Peters rekent er overigens niet op, dat hij, nu de plaats van Wim Jansen voor Van Hanegem lijkt te zijn gereser veerd, alsnog als stand-in voor Van de Kerkhof mag opdraven. Hij heeft zich er, althans naar buiten, al bij neergelegd opnieuw in de dugout plaats te moeten nemen. „Ik had maandagmiddag na de training bij NEC trouwens al tegen Zuidema gezegd, dat ik dacht dat Kno bel Van Hanegem zou kiezen. Ik heb er dus echt niet op gerekend, dat ik nu wel in de basisopstelling zou staan. Natuur lijk, je hoopt er wel op. maar ik vind het toch vrij normaal zeker ook ge zien de verdiensten van Willem dat Van Hanegem ondanks het feit dat hij Hoewel mag worden aangenomen dat de omstreden Feyenoorder zaterdag in Brussel als speler van Knobels basisteam zal komen opdraven het is tenslotte normaal gesproken uitgesloten dat een man als Van Hanegem als wisselspeler wordt opgeroepen, heeft Knobel hem nog geen enkele toezegging gedaan. „Ik heb nog helemaal niet over de opstelling gesproken. Zoals ik de laatste keren steeds heb gedaan, geef ik de opstelling pas op het laatste moment vrij. Van belang daarbij is natuurlijk ook, hoe de opstelling van België zal zijn. En wat men ook zal zeggen, het is mijn taak om de sterkst mogelijke ploeg in het veld te brengen”, verklaarde Knobel, die naar de EK-eindronden eventueel achttien spelers zal meenemen om een ruime keus te kunnen maken. advies voor zes kolommen 2 2 2 2 2 113 3 3 11111 13 113 3 2 2 2 2 11111 113 13 11111 13 3 3 T 1 11 r 1 1 1 1 t Het engelengeduld van Peters maakt hem voor Knobel natuurlijk wel een ideale wisselspeler. „Ja, misschien is dat wel waar”, geeft de 21-jarige NEC- speler toe, „maar ik sta nog aan het begin van mijn carrière en daarom ben ik al blij, dat ik bij de beste zestien hoor. Bovendien kan ik op de bank ook een hoop leren. Ik maak mijn plannen trouwens ook altijd op lange termijn. Dat heb ik ook gedaan toen ik als amateur bij NEC kwam. Natuurlijk Henk Nooren is in Aken vijfde geworden in een springconcours dat als kwalificatie gold voor de morgen te houden finale om de Nordrhein-Westfalenprijs. De eerste plaats was voor de Oostenrijker Hugo Simon. Evenals maandag behaalde Geert Bakker tijdens de Kieler Woche een overwinning in de Soling-klasse. Bakker staat na drie wed strijden op de tweede plaats achter de Rus Boednikov. De Spanjaard Jose Duran werd in Tokio wereldkampioen boksen in het zwaarwelterge- wicht (WBA-versie). Hij versloeg titelhouder Koichi Wajima (Japan), door k.o. in de veertiende ronde. De Pool Stanislas Szozda won de negende etappe van de Vredeskoers, een rit over 150 kilometer van Torun naar Poznan. De Oost- dultser Hartnlck is eerste in het algemeen klassement, Szozda tweede. Het dak boven de Olympische wielerbaan in Montreal is gefabriceerd van een kunststof die zeer licht ontvlambaar is, zo is na een reeks proeven gebleken. In het wielerstadion zal daardoor voortdurend sprake zijn van brandgevaar. De kosten van de organisatie van de Olympische Spelen van 1980 in Moskou zullen aanzienlijk hoger zijn dan die van Montreal. De Russische regering is van plan meer dan vijf miljard gulden voor heh evenement be schikbaar te stellen. Tijdens internationale kanowedstrijden in het Poolse Bydgoszcz is de Nederlander Tjeerd Tilkema vijfde geworden in de Kl- kiasse. De K2 Bloem-Jacobs werd zevende de 500 meter en achtste op de 1000 meter. percentages 1 2 3 20 50 30 40 20 40 40 3Ó 30 45 20 35 20 40 40 50 20 30 35 30 35 60 20 20 50 20 30 40 20 40 40 30 30 50 20 30

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 23