Franse minister in conflict met rechters Toenemende pressie na dood van jonge Arabieren GISCARD IN DE VS Unctad: „Goede hoop Premier Finland trekt ontslag in ronde-tafelconferentie Splitsing kabinet over leverantie Zuid-Afrika Secretaris-generaal J „Links-Libanon” wenst Tankerongeluk aderlating assuradeuren 99 ki 1 Pato communistische Overplaatsing substituut-ofticier van justitie aanleiding kandidaat Portugees presidentschap door nico M M| scheepmaker 9 RESOLUTIES Nederlanders delen optimisme niet Libische premier beëindigt bezoek JAPANSE TV REVOLUTIE Vertraging presentatie nota H „één-percentoperatie” 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 76 WOENSDAG 1 9 MET 2 c (1) (2) (3) i tin ouia geld enig K 1 t het I 1WW niet-dodelijke wapens uitrusten De voorgaande twee dagen waren een Abdel-Salam (Vervolg van pagina 1) Heelt Wim Klinkenberg, vice-voorzit- ter van de Nderlandse Vereniging van Journalisten, zich inderdaad op het con gres van de Wereldfederatie van Journa listen in Wenen fel verzet tegen een veroordeling van de personderdrukking in Oost-Europa, terwijl wel de persbrei del in Chil: in een resolutie werd ver oordeeld, zoals een van de ochtend bladen meldde? sinds 1 met j het ont- chter sn de mee een het id de aan. rening avaar- it alle toeten iet de lediger com- verra- mare- angen. helft staat echter onder zo’n zware druk van de protesterende achterban, dat het politiek haast niet denkbaar is om de regering toestemming te laten geven. Na deze manoeuvre zette het bedrijfs leven het kabinet onder sterke druk om deze „onschuldige” order gewoon te la ten doorgaan. De progressieven zijn daar tegen. Hun motivering: Wie geen pisto len wil leveren mag ook niet in holsters handelen om het schietgerei in op te bergen. Het kabinet heeft zich in de nacht van vrijdag op zaterdag uitvoerig met de De Israëlische radio meldde dat groe pen Arabieren ’s morgens bijeen waren gekomen op de Tempelberg en dat zij zich later over de stad verspreid hadden om te demonstreren. De zaak die Ceccaldi in handen had, gaat tegen zeven grote oliemaat schappijen die illegale prijsafspraken zouden hebben gemaakt. Tot dusver heeft het onderzoek al ruim 40 con crete aanklachten opgeleverd. De zaak kwam vijf jaar geleden aan het rollen, toen een Marseillaan- Een Israëlische politieman tracht een Arabische jongen onder bedwang te krijgen in Jeruzalem. De jongen was betrapt op het gooien van stenen naar politiemannen. BEIROET (Reuter, AFP). De pro gressieven in Libanon hebben alle bij de burgeroorlog betrokken partijen voorge steld deel te nemen aan een rondetafel conferentie om tot een algemeen politiek De 59-jarige admiraal Azevedo heeft nog geen partij achter zich gekregen. akkoord te komen en de huidige crisis op te lossen. ■teren egeld taan- lie in bui- d. De iader teren amer volgt die heer 1973 iruari efen- toen f jaar uw in Dit msten CBS te 100 huwd, an de tellj ke t-oeps- .andig ercent t mee imbas- jdbare lopen Zuid- t is in ’atieve n. i van rolling ruim lager derde niveau oplei- :nt op hoger Het gaat om een exportkredietgarantie aan een Nederlandse combinatie van be drijven waartoe Rijn-Schelde-Verolme, het ingenieursbureau Comprimo en de bouwmaatschappij Bredero behoren. De ze combinatie wil samen met Brown- Boveri (Zwitserland) en General Electric uit de VS twee kernreactoren leveren aan Zuid-Afrika. Daarmee is ongeveer 900 miljoen gulden en werkgelegenheid voor minstens 3000 Nederlanders gedu rende een vol jaar gemoeid. Deze order is in kannen en kruiken, wanneer de regering ermee instemt dat de Neder landse combinatie haar aandeel gaat le veren. nsdag it wa in en dder- derde veken twee tolen. rzoek >ij nu in tin De ongeregeldheden van gisteren wa ren de ergste sinds maanden. Boven de binnenstad van Jeruzalem hing een dik ke zwarte rookwolk, die veroorzaakt werd door een wegversperring van bran dende autobanden. ureur- ir een tussen ie In- id. De Zuid- voet unnen eigen ien te laders en de problemen van de minst ontwik kelde landen. Ondanks verdeeldheid komt men ge woonlijk toch tot elkaar aan het einde van dergelijke internationale bijeenkom sten, aldus Corea, verwijzend naar de grote kloof die nog gaapt tussen de rijke en de arme landen over het grondstof fenvraagstuk en de schuldenkwestie, de beide belangrijkste agendapunten. B-ij de Nederlandse delegatie, die toch dagelijks zittingen van de onderhande- lingsgroep over de overdracht van tech nologie aan de ontwikkelingslanden bij woont. is echter niets bekend over de „goede vorderingen”, waarvan secretaris generaal Corea spreekt. Integendeel, ook op dit, overigens minder belangrijke, punt is geen vooruitgang te bespeuren zo zei men. f jaar land- ïrheid nende I i drie 1 juiten I en de in de rvoer. eerste 1, die lelijks met Ten aanzien van bepaalde belangrijke kwesties houden de diverse oniderhande- lingspartijen nog troeven aehher, zei hij in een gisteren gepubliceerd vraagge sprek met een Keniase krant. Volgens de heer Corea worden er wel goede vorder ingen gemaakt bij de onderhandelingen over de overdracht van technologie aan de ontwikkelingslanden, de samenwer king tussen de ontwikkelingslanden zekf ft Ik heb het kantoor van de NVJ opge beld, en kreeg Nico Schuit aan de tele foon, die deel had uitgemaakt van de Nederlandse delegatie naar Wenen en verbaasd was over dit bericht. Er zijn, vertelde hij, drie resoluties in stemming gebracht. Eentje over de uitvoering van het verdrag van Helsinki, waarin werd vastgesteld dat de westelijke correspon denten nog altijd moeilijkheden onder vinden in de Oosteuropese landen, dat er ook geen verbetering valt te constateren van de verspreiding van buitenlandse kranten in die landen. Deze resolutie werd door de Nederlandse delegatie ge steund. Het laatste slachtoffer van Arabisch- Israelische botsingen was de 21-jarige Machmoed Koerd, die werd doodgescho ten toen een groep soldaten zich vech tende een uitweg verschafte uit hun door 50 Arabieren belegerde wagen- LISSABON (Reuter). De Portugese communistische partij heeft besloten Octavio Pato kandidaat te stellen voor het presidentschap van de republiek. Pa to is lid van het centrale comité van de partij. Hij wordt beschouwd als de com munistische „nummer twee”. “a Afrika voor de PPR onaanvaardbaar is, maar dat haar bewindslieden in dat geval niet zonder meer uit het kabinet hoeven te treden. De PPR zou zich over het laatste te zijner tijd zonodig wel opnieuw beraden, zo werd aangekondigd. Minister-president Den Uyl heeft in oktober meegedeeld dat de regering niet bij voorbaat afwijzend staat tegenover levering van reactorvaten. Hij wees er toen op dat het gaat om een leverantie van onderdelen aan Zuid-Afrika, en niet om investeringen in dat land. De pre mier was overigens van mening dat terecht ernstig in discussie is of deze levering geoorloofd is, omdat de moge lijkheid van misbruik onder ogen moet worden gezien. Door deze complicatie is het zeer de vraag geworden of het kbinet de bezui nigingsoperatie deze week nog klaar krijgt. Den Uyl had afgelopen vrijdag nog de bedoeling om de Kamer donder dag of vrijdag via een nota te informe ren over de voorgenomen wijzigingen op financieel en sociaal-economisch terrein. Gisteravond verwachtte politiek Den Haag echter dat de nota van Den Uyl en de ministers Duisenberg (Financiën), Lubbers (Economische Zaken), en Boers- ma (Sociale Zaken) op zijn vroegst vol gende week maandag wordt aangeboden. Gaston Deferre, de socialistische burgemeester van Marseille, betitelde Ceccaldi’s overplaatsing naar het kleine Noordfranse stadje Hazebrouck als een „samenzwering” waarmee de regering dubieuze handelspraktijken van de oliegiganten in de doofpot wil stoppen. De beroepsorganisatie van het pro gressieve deel van de rechterlijke macht, het „Syndicat de la Magistra- ture”, zag Ceccaldi’s overplaatsing eveneens als vuil spel en dreigde op een inderhaast bijeengeroepen verga dering met harde tegemaatregelen, waarbij ook het woord „staking” viel. Dit ondanks het feit dat de Franse rechters geen stakingsrecht hebben. Minister Lecanuet dreigde met dis ciplinaire maatregelen tegen de pro- PARIJS (AFP, DPA). De Franse minister van justitie, Jean Lecanuet, is in conflict geraakt met een meer derheid van de 4500 rechters in zijn land. Inzet is de zaak Etienne Ceccal di, een substituut-officier van justitie in Marseille die kortgeleden werd weggepromoveerd na enkele grote Franse oliemaatschappijen wegens in breuk op de anti-trustwetgeving te hebben vervolgd. betrekken bij de levering van de kernre- actorvaten. De socialist Ter Beek stak daar vorig jaar herfst echter een stokje voor door in de Tweede Kamer (met de hakken over de sloot) een meerderheid te verwerven voor een afkeurende uit spraak over zo’n leverantie. Eerder hadden progressieve ministers zich onder leiding van de PPR-bewinds- lieden in het kabinet fel verzet tegen Nederlandse medewerking aan deze or der. Volgens progressieve kringen hebben de bovengenoemde combinaties van be drijven onlangs echter een „wisseltruc” toegepast. Deze komt erop neer, dat het Nederlandse bedrijfsleven nu nog slechts zijdelings bij de order wordt betrokken. Het leveren van wat op kernwapens lijkt kan ons land daardoor niet meer verweten worden. JERUZALEM Reuter, AP) In Israel wordt toenemend pressie uit geoefend op de legerleiding op de westelijke oever van de Jordaan ge stationeerde troepen uit te rusten met traangasgranaten en andere niet-dodelijke anti-oproerwapens. Dit naar aanleiding van het dood schieten van weer een jonge Ara bier. Ansicht gekregen uit Japan van Cees Nooteboom, dichter en schrijver. Hij kijkt er blijkbaar veel televisie, want hij schrijft: „Elke dag kijken en nooit we ten wie de Duyzen, de Bouwmans, de Wibo’s en de Listen zijn een meta- physische ervaring.” se brandstoffenhandelaar zijn fiallise- ment weet aan „wurging door de grote oliemaatschappijen”. Door on derlinge prij afspraken en een weige ring hem te leveren zouden deze maatschappijen hem kapot hebben gemaakt. Sommige mensen hebben een soort leven achter de rug waardoor hun doods oorzaak al bij voorbaat vaststaat. Ik doel nu even niet op straffe rokers, of autocoureurs, maar op mensen als Ulri- ke Meinhof en Panagoulis. De voorge schiedenis van Panagoulis (aanslag ge pleegd op dictator Papadopoulos, marte lingen overleefd, na de val van de junta parlementslid) maakte, dat hij in de ogen van het Griekse volk nooit kon verongelukken, verdrinken, aan een hart aanval overlijden, zijn nek breken, zelf moord plegen of neerstorten, want men zou altijd geloven dat het moord was. Zo geloven op zijn minst haar geestver wanten niet, dat Ulrike Meinhof zelf moord heeft gepleegd; ze moet vermoord zijn door de justitie. Had ze immers niet gezegd, dat ze NOOIT zelfmoord zou plegen? Was ze op de laatste dag van haar leven niet juist erg actief geweest? Toch is het allerminst ondenkbaar dat Ulrike Meinhof, om de door haar gehate Westduitse maatschappij een laatste loer te draaien, alles gedaan heeft om zelf moord onwaarschijnlijk en moord waar schijnlijk te maken, om daarna zelf moord te plegen. Want zo maak je revolutie. Minister Lubbers en zijn KVP wijzen daarentegen op het belang voor onze werkgelegenheid. Zij staan echter wat zwakker, nu door de genoemde wijziging in de uitvoering van de order Rijn- Schelde-Verolme een wat minder om vangrijke taak toebedeeld schijnt te zijn. De rol van de AR-ministers is nog wat onduidelijk. Bij de bespreking van deze kwestie door de Tweede Kamer bleek vorig jaar dat men in Antirevolutionaire kring de zaak nogal principieel benadert. Voor een aantal Kamerleden betekende dit dat zij er hard over denken de progressieven bij te vallen. De kerngroep van de PPR heeft in oktober een motie aangenomen, waarin wordt verklawd dat medewerking aan de bouw van kerncentrales in Zuid- MADRID (UPI). Meer dan twintig Spaanse verzekeringsmaatschappijen zul len gezamenlijk een rekening gepresen teerd krijgen van ongeveer 167 miljoen gulden als gevolg van het ongeluk met de olietanker Urquiola, die vorige week bij La Coruna, aan de noordwest-kust van Spanje, op de rotsen liep en in brand vloog. De Franse president, Valery Giscard d’Estaing (foto), heeft gisteren in Was hington zijn geloof in de ontspanning uitgesproken, een groot vertrouwen in de Verenigde Staten uitgedrukt en Fran krijks steun bij de verdediging van de Westerse idealen toegezegd. Giscard, in de Verenigde Staten voor een zesdaags staatsbezoek, leek tegelijk echter in zijn rede tot het congres de Verenigde Staten te kritiseren wegens een gebrek aan vertrouwen in Frankrijk. De Franse president, die maandag in de Verenigde Staten aankwam om de 200ste verjaar dag van zijn gastland luister bij te zetten en de Frans-Amerikaanse betrek kingen nieuw leven in te blazen, ver klaarde zich openlijk voorstander van een politiek van ontspanning met de Sovjet-Unie. Maar hij waarschuwde dat de keuze voor ontspanning niet beteken de „dat wij afzien van ons waardestelsel of van onze wens onze overtuigingen te verbreiden en onze levenswijze te bewa ren.” Frankrijk, zo zei hij, was bereid voor zijn idealen te vechten. Het zou zijn verplichtingen nakomen, en „blijven bijdragen tot de doeltreffendheid van het Atlantisch verbond. Uc 'l NAIROBI (ANP). De secretaris-ge neraal van de Unctad. Gamani Corea, heeft, ondanks de grote verdeeldheid op de wereldhandelsconferentie in Nairobi over belangrijke punten als het gr>nd- stoffenvraagstuk en de schuldenlast van de arme landen, hoop dat er aan het einde van de conferentie toch een goed resultaat zal worden bereikt. Anderzijds heeft de Portugese pre mier, Jose Pinheiro de Azevedo, „infor meel” zijn kandidatuur voor het presi dentschap aangekondigd. Grootste kans hebber in de presidentsverkiezingen, die volgende maand plaatsvinden, is leger - chef Antonio Ramalho Eanes. Deze heeft de steun van de drie sterkste politieke partijen, als ook van de commandanten van de vier militaire districten. Naar in politiek Den Haag vannacht verluidde is de helft van het kabinet (vier KVP’ers, twee AR’ers en de socia listen Van der Stoel en Vredeling) wel te porren voor medewerking. De andere kwestie beziggehouden. Men is er toen niet uitgekcmen. In het weekeinde zijn de leiders van de verschillende in he kabinet vertegenwoordigde fracties inge licht en geraadpleegd. Daarbij werd dui delijk dat de progressieven er absoluut niets voor voelen om al dan niet recht streeks mee te werken aan versterking van het apartheidsregime in Zuid-Afri ka. Dit bezwaar geldt te meer nu het erom gaat dit land aan enige omstreden kernreactorvaten te helpen. „Israëlische oproertroepen met Dit is gisteravond bekendgemaakt aan het slot van een langdurige bijeenkomst van de leiders van de progressieve par tijen onder leiding van Kamal Joem- blatt. In een communique beklemtonen de Libanese progressieven „de noodzaak hun positie te preciseren voor de vier- partijenbijeenkomst te Riad” (Syrië, Egypte, Saoedi-Arabië en Koeweit), die vandaag moet beginnen. De Libische premier, Jalloud, heeft gisteren een verrassings- bezoek van 24 uur aan Beiroet afgeslo ten, na de Libanese linkse groeperingen opnieuw steun toegezegd te hebben. Links-Libanon wordt al door Libië van wapens voorzien. Jalloud, die maandag vanuit Damascus in Beiroet aankwam, verklaarde voor zijn vertrek dat Libië, met al zijn kracht de nationalistische beweging, het Liba nees-Arabisch leger en het Palestijnse verzet steunt”, aldus Radio Beiroet. Het Libanees-Arabisch leger staat achter het verbond van links-georiënteerde partijen en Palestij nen. De Libische premier sprak echter ook van de noodzaak van een verzoening tussen links en Syrië, dat wordt be schuldigd van een poging links te beteu gelen door de wapen toe voer af te snij den en zijn troepen in Libanon in te zetten. Volgens Jalloud zou die verzoening tot stand gebracht moeten worden door „de Libanezen in staat te stellen hun eigen problemen op te lossen”. Dit wijst erop dat Libië neigt naar de linkse eis dat Syrië zijn militaire aanwezigheid in Li banon beëndigt, zo menen waarnemers. Intussen werden de gewelddadigheden tussen linkse en rechtse strijders, welke de laatste twee dagen ten minste 300 mensen het leven heeft gekost, ook gis teren voortgezet. gressieve rechters. Dezen kregen maandag zijdelings steun van hun conservatieve collega’s, georganiseerd in de „Union Syndicale des Magi strals”, die Lecanuet verwijten dat hij met zijn dreigement de affaire op de spits drijft. Als substituut in het arrondisse ment Marseille kreeg Ceccaldi de zaak in handen. Hoewel hij zelf wel om promotie had verzocht beschouwt hij de overplaatsing naar Hazebrouck door het tijdstip ervan zijn onder zoek was nog niet rond als een motie van afkeuring. Verder werd er een resolutie inge diend, waarin de samenwerkingsovereen komst tussen de (Westeuropese) IFJ en de Oosteuropese IOJ werd toegejuicht. Tot deze samenwerking tussen de „west- blokjournalisten” en de „oostblokjouma- listen” werd vorig jaar op Capri beslo ten. De Oostenrijkse delegatie wilde aan die resolutie een zin toevoegen, waarin werd uitgesproken dat de IFJ protest aantekende tegen de onderdrukking van de persvrijheid in de Oostbloklanden, maar dit voorstel werd met vrij grote meerderheid verworpen. Tot de tegen stemmers behoorden, behalve Nederland, ook bijvoorbeeld België, Denemarken, Finland en Noorwegen. Het argument van de tegenstemmers was, dat een sa menwerkingsverband over de scheidslij nen heen nuttig kon zijn. En ten slotte werd er ook nog een resolutie aangenomen (ook Nederland stemde voer) over de persvrijheid, waar in melding werd gemaakt van het rap port van Amnesty International waarin 17 landen worden genoemd die journa listen gevangen houden, terwijl in die resolutie nog apart melding werd ge maakt var. Chili, de USA, India en Zwitserland. „Zwitserland?” vroeg ik enigszins ver baasd (hoewel, ik heb ze nooit ver trouwd, die horlogemakers). Ja, er was in Zwitserland een wet aangenomen waarin de privacy van de particulier naar het oordeel van de verzamelde journalisten net iets te drastisch werd gewaarborgd. „En ik mag toch aanne men dat Chili en India ook al in het rapport van Amnesty International wer den genoemd. Waarom werden die dan wel nog eens apart vermeld en bijvoor beeld de Sovjet-Unie niet?” Eh, ja, dat weet ik eigenlijk ook niet, zei Nico Schuit. Maar voor de rest was het dus niet zo alarmerend als die ene krant het deed voorkomen. De socialistische partij, de grootste van het land, heeft ingestemd met een compromisvoorstel van president Kekko nen, dat de communisten toestaat in de regering te blijven hoewel zij tegen de betasting verhoging stemmen. De andere regeringspartners hadden het compromis al eerder goedgekeurd. Aanvankelijk was het de bedoeling van de genoemde combinatie van bedrij ven om de Nederlanders rechtstreeks te L HELSINKI (Reuter). Premier Martti Miettunen van Finland heeft gis teren het ontslag ingetrokken dat hij vorige week indiende na verdeeldheid in de regering van vijf partijen over ver hoging van de omzetbelasting. student en een 17-jarige scholiere dood geschoten, waarmee het Arabisch verzet tegen de Israëlische bezetting van de westelijke Jordaanoever werd aange- wakkerd. Maandag hebben de soldaten opdracht gekregen slechts te schieten als hun leven in gevaar kwam. Volgens militaire zegslieden is gisteren een onderzoek in gesteld naar het gebruik van niet-dode lijke wapens voor de rellenbestrijding. Hieronder vallen traangasgranaten, rub ber kogels en elektrische wapenstokken, die een schok geven, maar niet dodelijk zijn. Het blad „Ha’Aretz” schreef gisteren dat de autoriteiten moeten onderzoeken hoe rellen kunnen worden beteugeld zonder slachtoffers te maken. Het blad wijst erop dat in andere landen met succes niet-dodelijke middelen worden aangewend. Het Israëlische leger heeft in verschei dene steden en Palestijnse vluchtelin genkampen op de bezette Jordaanoever gisteren een avondklok ingesteld, in een poging moeilijkheden te voorkomen. Ook zijn honderden arrestaties verricht.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3