Arabische aanval op EEG-landen crisis in Israel Politiebond verontrust over zware belasting politieman VEEL BELANGSTELLING VOOR Man steekt ex- echtgenote dood Roha bekent dubbele identiteit FLAIIR Senaat verdeeld over inspraakmogelijkheden ruimtelijke ordening rn Dreigende kabinets- 25/2,25 „HARTLUCHTBRUG” NAAR VS Wat doet Pa? •13 PARA De dokter feliciteert. Beschuit met muisjes... J Keukenhof nog even tekijk Voortgezette dialoog in Luxemburg: Biesheuvel mogelijk opvolger Lardinois Vroege aardappelen tot eind deze maand nog goedkoper EEG binnen BUITENLAND 1 9 19 7 6 BINNEN- EN WOENSDAG M E I (Pa pakt PARADE, de zachtere vieux) Nóg niet in de Keukenhof in Lisse geweest? 't Kan nog even: tot 24 mei.Tot dan kunt u Europa's grootste bolbloementuin zien en bewonderen. I Kleurig, geurig, onvergetelijk. Mag u niet missen. Kom gauw nog kijken. Straks, morgen. KiekdiekleurenmetKodakfilm Na het laatste TNO ónderzöek, waarbij Flair met een gedeelde tweede plaats bijzonder goed uit de bus kwam, zijn we erin geslaagd om - met behoud van de smaak - het ,teer’gehalte met nog liefst 35% terug te brengen tot het zéér lage niveau van 7 mg/sig. Het nicotinegehalte was al zeer laag: 0,6. (Van onze speciale verslaggever) LUXEMBURG. „Teleurstellend” en „nog scherper dan wij verwacht hadden”, zo kwalificeerde de Nederlandse delegatieleider bij de Euro- Arabische dialoog, mr. J. G. N. de Hoop Scheffer, gisteren de openings speech van de (roulerende) president van de Arabische Liga, de Bahreini ShamTan, in Luxemburg- Nederlands reizende ambassadeur zijn offi ciële titel is ambassadeur in algemene dienst sprak van „krasse be woordingen”, die waren overgekomen, en van „een speech, die voor 90 percent aan pure politiek” was gewijd. Sponsors Precedent (ADVERTENTIE^ (Van onze redactie binnenland) (Van onze Haagse redactie) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (Van onze parlementsredactie) af het geld via een juridische procedure van de ziekenfondsen wordt opgeëist. (Van onze redacteur in Jeruzalem, Jaap van Wesel) Opvallend hierbij is dat Lockheed zich blijkbaar persoonlijk heeft gemengd in de kwestie van Roha’s dubbele identiteit een handeling die suggereert dat zijn alias niet alleen een persoonlijke aange legenheid is. LAAG IN .TEER EN NICOTINE DEN HAAG (ANP). De 44-jarige mw. S. Motiram-Sharma is vannacht in haar woning in Den Haag doodgestoken door haar ex-echtgenoot. De dader een 50-jarige man uit Deventer heeft zich bijde politie gemeld. Hij was de afgelopen nacht de woning van zijn voormalige vrouw binnenge drongen. Bij een woordenwisseling had hij haar met een broodmes zodanig ver wond, dat ze bij aankomst in een zie kenhuis bleek overleden. om werd agressie, bezetting en expansio nisme niet openlijk door de Negen aan de kaak gesteld? Waarom werd Jeruza lem, in financiële zin, nog altijd ver buiten proporties gesteund, terwijl het juist door de opdroging van zijn hulp bronnen in volkenrechtelijke zin op de knieën kon worden gedwongen? Het staat zo goed als vast dat de van overheidswege ingestelde werkgroep ter begeleiding van de luchtbrug en de or- ganisatoren-imtiatiefnemers van de NHV zullen gaan samenwerken. AMSTERDAM. Op het tweejaar lijkse congres van de Nederlandse Poli tiebond (NVV)? dat vandaag, morgen en overmorgen in Amsterdam wordt gehou den, heeft de scheidende voorzitter, de heer A. K. Mud, zijn verontrusting uit gesproken over het feit dat de steeds zwaarder belaste politieman steeds gro tere risico’s loopt in de uitoefening van zijn functie. BREDA-DEN HAAG Het loopt storm voor de luchtbrug voor hartpatiënten. In postbus 2002 van de Nederlandse Hartpatiënten Vereniging in Breda zjjn al meer dan honderd aanmeldingen voor een operatie in de VS binnen. Er zouden dus al vier groepen van 25 patiënten naar Houston kunnen vliegen. Maar zover is het nog niet; het selecteren is net begonnen. De eerste (charter)viuchten zijn gepland voor half juni en half juli. „De inspraak heeft een wat wild en eindeloos karakter gekregen”, aldus Elf- ferich, die ook sprak namens KVP en CHU. „Wij hebben in verband met de maatschappelijke hantering van het be grip inspraak meer dan ooit ook nog een grens nodig waar deze eindigt en waar de beslissingen moeten worden geno men”, aldus de AR-senator. Hij pleitte voor een nieuwe inspraakwetgeving. (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON. Clarence H. Roha. een van de topmedewerkers van Lock heed in Europa tijdens de betalingen van steekpenningen, heeft toegegeven dat hij het alias van een zekere Shaw gebruikte, en onder die naam in Sun City nabij Phoenix (Arizona) woonde. William Perrault, verbonden aan de pu- blic-relationsafdeling van Lockheed in Los Angeles, heeft tevens verklaard dat Roha zich gedurende enkele dagen in Los Angeles bevindt en contact heeft met Lockheed. Voor het eerst in de nog geen jaar oude geschiedenis van de Euro-Arabi- sche dialoog wordt in Luxemburg gedu rende drie dagen op het niveau van ambassadeurs vergaderd. De vorige bij eenkomsten (Cairo, Rome en Aboe Dabi) waren uitsluitend bestemd voor deskun digen op velerlei gebied - het gaat om economische, technologische, industriële, wetenschappelijke en culturele samen werking -, die samen negen EEG-landen (plus de Europese Commissie) en 21 leden van de Arabische Liga (plus deze instel ling zelf als overkoepelende organisatie) vertegenwoordigden. Onder degenen die zich voor een ope ratie in de VS hebben aangemeld, bevin den zich ook particulier verzekerden. Om die reden heeft de NHV zich tot de contactcommissie van particuliere verze keraars gewend met de vraag welk DEN HAAG. Voor de vacature van Europees landbouwcommissaris wordt in politiek Den Haag de laatste tijd onder andere de naam van oud-premier Bies heuvel genoemd. De vacature zal ont staan door het vertrek van ir. Lardinois. later dit jaar. De heer Biesheuvel beves tigde dat zijn naam in verband met deze EEG-post wordt genoemd. Hij wilde zich nog niet uitspreken of hij wel bereid zou zijn naar Brussel te gaan. Biesheuvel heeft op het ogenblik en kele hoge bestuurlijke functies in het zakenleven. De vraag of Den Haag Bies heuvel naar voren zal schuiven hangt mede af van de vraag of op de stoel van Lardinois een socialist of een christen democraat moet komen te zitten. Boven dien staat het nog niet vast of inderdaad de functie van landbouwcommissaris aan een Nederlander voorbestemd blijft. AMSTERDAM. Het Amsterdams PPR-raadslid en ex-wethouder Roel van Duijn heeft aangekondigd dat hij eind juni de gemeenteraad zal verlaten. Hij deed dat in een brief in het partijblad van de PPR in Amsterdam. In tien jaar tijd is het aantal ter kennis van de politie gekomen misdrij ven met bijna 165 percent toegenomen. Het percentage opgeloste misdrijven daalde met eenvijfde. Daarbij komt een sterke stijging van het aantal processen verbaal dat de politie heeft moeten op maken. Hierdoor is volgens de heer Mud de preventie in de afgelopen jaren danig in het slop geraakt. De personeelstekorten bij rijks- en gemeentepolitie zijn nijpend. Zo is het tekort bij de rijkspolitie de afgelopen vijf jaar van 1000 tot 2000 man gestegen. De gemeentepolitie in de vier grote ge meenten kampt met een tekort van in totaal achthonderd man, waarbij Am sterdam met 337 de kroon spant. Overi gens is de politiebond met burgemeester Samkalden van Amsterdam van mening dat het feitelijk tekort in de hoofdstad duizend man bedraagt. „Wij zijn dan ook van mening dat nu geprofiteerd moet worden van de mogelijkheden op JERUZALEM. De ruzie tussen pre mier Rabin en minister van Defensie Peres dreigt uit te monden in een kabi netscrisis. Dit ondanks het feit dat Peres en Rabin gistermorgen een „verzoenings bijeenkomst” hebben gehouden waarop alle geschillen zijn „bijgelegd”. Volgens Van Duijn zijn de redenen voor zijn verdwijnen uit de raad - zelf spreekt hij overigens van een „voorlo pig” verdwijnen - strikt persoonlijk. Perrault heeft verder het dagblad de Arizona Republic, dat als eerste de dub bele identiteit van Roha aan het licht bracht, opgebeld met een verzoek om een ontmoeting met functionarissen van het dagblad morgen of vrijdag. Bij deze ontmoeting zouden zowel Roha als Lockheed-functionarissen aanwezig zijn om de „achtergronden” van Roha’s dub bele identiteit uiteen te zetten. Voor wat betreft de beperking van de kroonberoepen nemen de CDA-partijen een af wachtende houding aan. Tegelij kertijd met de definitieve plannen van Gruijters op dit terrein moeten er vol gens Elfferich ook betere inspraakregels komen voor alle plannen die de gemeen ten maken en die met ruimte en ont wikkeling te maken hebben. D’66-sena tor Eisma was het niet eens met de opvattingen dat de inspraak via de Kroon zou hebben gleid tot wildgroei. Er is volgens hem wel degelijk sprake van kwaliteit bij de beroepen op de Kroon. „Inplaats van te blijven aandringen op een beperkte afschaffing van de kroon- procedures zou veel meer de inspanning gericht kunnen worden op maatregelen tot versnelling van de procedure in de organisatorische sfeer bij gemeenten, provincies en de centrale overheid”, meende hij. D’66 en de PPR zijn voor stander van de maximale participatie van de burger bij het bestuur en in het bijzonder bij het ruimtelijk beleid, bena drukte hij. De NHV hoopt dat de luchtbrug ge steund zal worden door sponsors. Als deze fondsenwerving slaagt, komt er geld bijeen om de betaling van de reis, het verblijf en de behandeling vooraf te regelen. Dat zou anders problemen kun nen geven. Na terugkomst zullen dan de rekeningen bij de ziekenfondsen worden ingediend. Betalen die niet, dan zijn de sponsors hun geld (gedeeltelijk) kwijt. Het is echter ook nog mogelijk, aldus NHV-voorzatter Henk Fievet, dat achter- grotere schaal nieuwe krachten aan te werven nu de arbeidsmarkt ruimer is en nu blijkt dat het politie-ambt op jonge mensen kennelijk meer aantrekkings kracht heeft dan lange tijd het geval is geweest”, aldus de heer Mud. De ministers, zo zei de heer Mud verder, streven naar een zo effectief mogelijk gebruik van het beschikbare politiepotentieel, bijvoorbeeld door in tensieve samenwerking tussen rijks- en gemeentepolitie. Hij zei dat het echter veel effectiever zou zijn wanneer op korte termijn zou worden overgegaan tot instelling van gewestelijke korpsen, waarin rijks- en gemeentepolitie zouden opgaan. De heer Mud noemde het streven naar samenwerkingsverbanden een niet on aanvaardbare tussenoplossing om alvast tot een meer effectieve bedrijfsvoering te komen, nu eenmaal is besloten de wijziging van het politiebestel te koppe len aan de bestuurlijke herindeling van het land. Zoals gemeld, heeft de commissie- Donner ongeveer twee weken geleden een gesprek met Roha gehad. Roha, wiens handtekening onder een memo randum staat waarin gezegd wordt dat de Lockheed-vertegenwoordiger Fred Meuser op Schiphol een bedrag van ruim drie miljoen gulden in contan ten of per cheque zou hebben over handigd met als bestemming prins Bern- hard, zou volgens de secretaris van de commissie-Donner, mr. J Kist, sindsdien niet meer door de commissie gehoord zijn. Bij het Lockheed-schandaal betrokken kringen in de VS verwonderen zich erover dat Lockheed zich nu heeft ge mengd in wat eerst een persoonlijke kwestie van Roha leek te zijn. (Roha is bovendien sinds 1974 gepensioneerd door Lockheed). Gespeculeerd wordt dat Lockheed dit doet om de geloofwaardig heid van Roha als getuige te bescher men. Het dreigement dat ShamTan had in gebouwd kwam erop neer dat de Euro- Arabische dialoog alleen zou kunnen worden voortgezet, als na technische aangelegenheden ook de politieke aspec- tfen het nodige gewicht kregen. BRUSSEL (ANP). De ministers van Landbouw van de EEG hebben gisteren in Brussel besloten het EEG-douaneta- rief op de vroege aardappelen verder op te schorten tot 31 mei van dit jaar. Dat betekent dat vroege aardappelen nog tot het eind van deze maand tegen een nul tarief ingevoerd mogen worden en dat wil zeggen dat ze ongeveer vijftien per cent goedkoper de gemeenschap binnen kunnen komen dan normaal zou zijn geweest. Het besluit is genomen op verzoek van de Nederlandse minister van Landbouw, mr. Van der Stee. Nederland had graag gezien dat de schorsing van hert gemeen schappelijk douanetarief op vroege aard appelen gegolden had tot 7 juni van dit jaar. Andere lidstaten in de EEG (met name Italië) waren daar echter tegen. De ruzie tussen Peres en Rabin is echter alleen maar de aanleiding voor een aantal leidende figuren uit de Ar beiderspartij om uit te kijken naar een andere premier: de partij heeft genoeg van Rabin. De premier heeft zich vol gens deze partijleden gedragen als een uiterst onevenwichtig politicus, die lak heeft aan de partij; Rabin zou zich in het openbaar herhaaldelijk uiterst ondi plomatiek hebben uitgelaten en verder zou hij niet hebben willen luisteren naar het advies van anderen. Rabins optreden, de voortdurende ru zies met Peres, en de allerminst roos- kleurige internationale situatie van Is rael in de wereld hebben het imago van de premier als nationaal leider zeer geschaad. Gevreesd wordt in de Arbei derspartij dat de partij met Rabin als leider de algemene verkiezingen van 1977 ruimschoots zal verliezen. Daarom is Rabin de partij tot last geworden. De vraag is: wie zou Rabin kunnen opvolgen? En het antwoord is: er is geen geschikte kandidaat in de Arbeiderspar tij te vinden. Er worden drie kandidaten genoemd, die allen genoeg vijanden bin- I nen de partij hebben om als premier onaanvaardbaar te zijn. Deze kandidaten zijn Peres, Abba Eban, en de onbekende maar bekwame minister van Justitie Za- dok. In de Arbeiderspartij is men van me ning dat alleen de welbespraakte Peres de partij in de toekomst van een neder laag kan redden. Maar Peres is aller minst populair in de partij, ortidat hij tot de rechtse Rafi-vleugel behoort, sa men met Dajan, en een de facto an- nexatie-politiek voorstaat Gezien dit dilemma is het allerminst zeker dat Rabin vervangen zal worden, hoewel hij door partijleiders als een I „gestoord man” wordt beschreven. Het I gebrek aan een alternatief lijkt voorlo pig nog de doorslag te geven, al is het beslist niet uitgesloten dat de afkeer van Rabir. sterker zal blijken te zijn dan het I wantrouwen in Peres. DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft gisteren bij het debat over de begroting van Volkhuisvesting en Ruim telijke Ordening kritiek geleverd op het stelsel van inspraakmogelijkheden bij het ruimtelijk beleid. Enerzijds waar schuwden D’66 en PPR voor de nadelige gevolgen van een beperkte afschaffing van de kroonprocedure, waar minister Gruijters een voorstander van is. Aan de andere kant merkte AR-senator Elffe rich op dat de inspraak niets meer met democratisering te maken heeft, maar wel met afdwingen. Voor het eerst ook hebben de Negen erin toegestemd, zij het onder druk en zeker niet met vreugde, dat in de ope- ningsverklaringen politieke achtergron den en doelstellingen konden worden gegeven. Dit is een vurige wens van de Arabische staten, die van de Euro-Ara- bische dialoog eigenlijk een politiek fo rum wensten t e maken, tegen Israel uiteraard en ten gunste van de Pale stijnse Bevrijdings Organisatie. De PLO, nog altijd het grote struikel blok in de betrekkingen tussen de lidsta ten van de EEG en die van de Arabische Liga, is, zij het niet onder naam, ook nu weer in de dialoog vertegenwoordigd. Om de scherpe kanten te omzeilen en om landen als Nederland en Denemarken niet helemaal voor het hoofd te stoten, is voor de formule van de blok-tot-blok- benadering gekozen. Geen nationale of persoonlijke naambordjes dus. De „harde aanval” van ambassadeur ShamTan uit Bahrein werd in Europese kringen gezien als een beleefde buiging naar extremistisch Arabische kringen. Niettemin verklaarden woordvoerders van Egypte en Saoedi-Arabië - beide landen die als gematigd kunnen worden beschouwd - dat de president van de Arabische Liga de gevoelens had ver tolkt van alle 21 aangesloten leden. In feite schoof ShamTan de Negen in de schoenen dat zij aan hun verklaring van 6 november 1973 - erkenning van de legitieme rechten van de Palestijnen, het vorig jaar aangevuld met het recht op een eigen, nationale identiteit - geen enkele inhoud hadden weten te geven. De goede relatie met Israel was niet uitgebuit om een politiek te voeren, die in overeenstemming was met de wil van de Verenigde Naties. standpunt deze verzekeringsinstellingen innemen. De vraag van de Gezondheidsraad aan de hartchirurgische centra in Nederland om knelpunten op te sommen die de vergroting van de capaciteit in de weg staan, heeft al een reactie opgeleverd van het St. Anthoniusziekenhuis in Utrecht. In dit (niet academisch) me disch centrum heeft prof. Huysmans de leiding van een team dat per jaar tot 600 open hartoperaties komt, een derde van het Nederlandse totaal. Met een investering van drieëneenhalf miljoen en met drie miljoen voor de hogere jaar lijkse exploitatielasten zou men daar over anderhalf jaar tot 1000 open hart operaties per jaar kunnen komen. g 1 l 1 I 1 g j I k/ V 'Sddêl'ta 'volgwm NEN 3382. V -A—gemeten in ons laboratorium). Waarom werd de wapenleveranties aan Israel geen halt toegeroepen? Waar- 4 Tijdens zijn eerste tocht kwam de eerste „lucht-tram” van de VS al te laat aan in Manhattam. Na de openings plechtigheden was de nieuwe kabeltram van Roosevelt Island met de burgemeester van New York, Abraham Beame, aan boord ver trokken. Toen sloeg een zekering in het bedienings- centrum door en stond de gloed nieuwe tram stil, om later met veel vertraging de reis te hervatten.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4