AUTOMATISCHE SPROEI-INSTALLATIE HOUDT STUIVEN KOLEN- EN ERTSOPSLAG NU TEGEN zijn iets van zichzelf te geven In de vishal Hond zat uren vast „Mannen die bereid t/m zaterdag a.s. claudia stiater WR Hoe aardig touwen katoen het deze zomer samen doen_ id KWART EEUW ROTARY IN VELSEN DE'MJEESCHHOV'WERS HOOGOVENS LEGT NEVELGORDIJN OVER TERREINEN M fjr Eerste stap Mentaliteit (Van een onzer verslaggevers) L Groei snel DRONKEN MAN BEKEURD EN INGESLOTEN Leidende functie VROOM1DREESMAMN VELSEN „Rotary’s eerste opdracht is om mensen te vor men toegewijde, betrokken mensen. Rotary moet niet altijd gemeten worden aan zijn mate riële successen. Integendeel: zijn ware maatstaf zou kunnen zijn het soort mensen dat hij vormt. Niettegenstaande grote sommen geld en waardevolle projecten want noden moeten met alle beschikbare middelen worden bestreden zal Rotary altijd zijn: zijn mankracht. Mannen die bereid zijn iets van zichzelf te geven, zowel als van hun geld. Mannen die een fakkel aansteken en die omhoog houden, zodat an deren kunnen volgen. IJMUIDEN-V ELSEN 4 lem, daarvan werkt een van HaveitenÉfiaD (ADVERTENTIE) (Van een medewerker) is q) (ADVERTENTIE) van Links: hesje en rok f 129.- Rechts: jurkje f 139- Maar liefst 183 sproeiers zorgen e r- voor, dat de opgeslagen delfstoffen re gelmatig worden vochtig gehouden om sproeiers en zodra er een uitgeschakeld wordt, valt de volgende weer in. Op deze wijze wordt het hele terrein voch tig gehouden en schuift een compleet watergordijn over de kolen- en ertsber gen. sproeien. In 1973 is zelfs met tanksche pen water aangevoerd. toha, ock- ngen even ihaw Sun inde, pu- 1 in dat in leeft 1 de iub- licht om van deze als zijn lub- zich I in iteit zijn ige- :n pre- efensie kabi- t Peres ;nings- tvaarop ibin is g voor de Ar ar een genoeg h voi ds een lie lak óch in ondi- verder n naar oning enge- had ver- zle- IJ MUI DEN on- financiële ken ach ge- jke i is oor dat dig- her- tn cm jarige ht in token er >r Bie den oha, tno- dat 'red van an- zer- irn- de lien <ord •minst orden, s een i. Het oorlo- is het r van in het De bediening van het gehele systeem is ondergebracht in het havenbedienings- centrum, waar men een goed overzicht heeft over de opslagterreinen. De sproei ers spuiten het water ongeveer 20 meter de hoogte in en zo’n 60 meter ver weg onder een druk van bijna tien atmos feer. Daardoor worden de kolen- en ertsbergen niet echt nat gespoten, maar komt er een fijn nevelgordijn overheen te hangen. De sproeiers zijn aan beide •zijden van de opslagterreinen opgesteld in lange rijen en bovendien staan op de ertsopslag twee sproeitorens van 20 me ter hoog. stuiven te voorkomen. Hoe vaak er ge sproeid wordt is afhankelijk van het weer. Want natuurlijk zal er bij zonnig weer en veel wind meer gesproeid moe ten worden dan bij een bewolkte wind stille dag. De besproeiing wordt geregeld via een computer, waarin de windsnel heid, de windrichting en de bewolking de ru- roos- an Is- ?o van zeer Arbei- dn als i van aarom n. unnen s geen rspar- idaten n bin- remier idaten kende ie Za- n me- Peres leder- aller- at hij •t, sa- o an- Op de kolen- en ertsopslag van Hoog ovens zorgen 183 sproeiers ervoor, dat er een nevelgordijn wordt gelegd, waardoor verstuiven van het fijne gruis tot het ver leden gaat behoren. IJMOND. Hoogovens neemt de besteding van stofoverlast heel serieus. Al vanaf 1972 is men actief bezig met de bestrijding van stofoverlast en daarbjj heeft men op de allereerste plaats het oog gericht op de kolen- en ertsopslagterreinen. Met het in gebruik nemen van een geautomatiseerde en computergestuurde sproei-installatie voor deze opslagterreinen heeft het staalbedrijf de stofoverlast van de kolen- en ertsvelden tot practisch nul teruggebracht. Natuurlijk betekent dat niet, dat het bedrjjf geen stofoverlast meer geeft, want er zijn meer stofbronnen dan deze ter reinen, maar een zeer belangrijke stap vooruit is in ieder geval gezet. lossen van een schip verwaaien kolen- en ertsstof te voorkomen. Ondertussen werden plannen gemaakt, samen met de afdeling nieuwbouw, waar ir. R. N. Bonekamp zich intensief met de stof bestrijding ging bezighouden, om tot een meer definitieve installatie te komen voor de grote e rts- en kolenopslag en het mengveld bij de buitenhaven, een gebied van twintig hectare. En die in stallatie is dan nu in gebruik genomen. De heer Ensink zegt, dat daarmee niet de mobiele ploeg stof bestrijders ver dwijnt. Deze ploeg blijft opereren op de terreinen bij het schoonhouden van de wegen en overal waar stof dreigt op te waaien. De mobiele brigade kost het bedrijf zo’n f 50.000 per week, maar levert daarbij een belangrijke bijdrage aan de vermindering van de stofoverlast. ieder beroep of ambt één vertegen- woordigej- als IJ wordt uitgenodigd. In het algemeen zal dat iemand zijn, die daarin een leidende functie be kleedt of zal gaan bekleden. Het idee hiervan is, dat hij in staat moet zijn de Rotary idealen onder zijn mede werkers uit te dragen.” „We zouden een elitair clubje zijn”, zegt dokter Winkel, „Ja. als ik’t let terlijk vertaal: keuze, dan lijkt het erop, Maar 't moet beslist geen elite zijn. In de eerste plaats is ons doel elkaar onderling beter te leren ken- bijdragen leveren aan de gemeen- nen. Van daaruit willen we positieve schap. En hoe dat gebeurt, acht, dat kan op zoveel verschillende manieren. Het is beslist geen kwestie van hulp bieden door onmiddellijk maar de beurs open te trekken.” IJMUIDEN Omstreeks zes uur dins dagmiddag is een 41-jarige automobilist bekeurd en ter ontnuchtering ingesloten. De man reed in zijn auto, terwijl hij onder invloed van sterke drank was. Hij had op de Kennemerlaan een aanrijding veroorzaakt, waarbij alleen maiierilëe schade was veroorzaakt. Een .jaar later werd een nieuwe stap gedaan in de stofbestrijding. Er kwam een stofbestrijdingsgroep met enkele sprenkelwagens en sproeiwagens om de opslagen met waterkanonnen nat te houden en om de wegen schoon te spuiten. Dit werd in de loop van het jaar een wagenpark van zeven stuks met als laatste aanvulling een stofbe- strijdingstrein met een waterkanon en twee tankwagons. Onderdirecteur T. Ensink, hoofd tran sport en ook belast met de stofbestrij ding vertelt, dat Hoogovens al in 1972 is begonnen met het opstellen van een kleine vaste sproei-installatie op het opslagterrein in de noordwesthoek, het dichtst bij Wijk aan Zee. Met die instal latie ging men de stofoverlast te lijf, hoewel die overlast volgens de heer Ensink niet zo erg groot kan zijn, omdat het geen kolen zijn, die er liggen, maar cokes. De installatie was geen door slaand succes, ook al omdat bleek, dat er te weinig water was om voldoende te Dat Hoogovens in dit geval kosten nog moeite gespaard heeft om een perfect systeem van stofbestrijding te maken, blijkt al uit de bedragen, die met de installatie gemoeid zijn. Het systeem heeft een investering van meer dan twaalf miljoen gulden gevraagd aan pompen, leidingen, sproeiers, opslagtanks voor water en technische voorzieningen. Leden van Rotary Clubs zijn dan ook in hoofdzaak mensen die een zelfstandig beroep uitoefenen of die in dienstverband een leidende functie bekleden. Dat betkent in de praktijk ook weer dat de afstand van hun salaris tot het minimum loon niet onaanzienlijk is. Dat zijn nu eenmaal praktij kgegeven. Ook in de informa tiefolder staat: „Uniek is het classifi- catiebeginsel, dat wil zeggen dat van Carrier, See Savanah, IJmuiden; Kie- fernberg, Newcastle, Zaandam; Teutonia, Aarhus; Murell, Cork; Frauke Cathari na, Kristinaham; Cupid, Rotterdam; Parkesgate, Kings Lynn, IJmuiden; An- nika.M, Hamburg; Bothniaborg, Delfzijl, Zaandam; Markborg, Rotterdam; Merri mac, Antwerpen; Mere Cariba, Rotter dam; Aragrace, Barbados; Constance, °xelosund, IJmuiden; Hella, Londen; Blockland, Antwerpen; Holstentor, Cont. Plat, Velsen; Kenrix, Whitby, IJmuiden; Tor Scandinavia, Noordzee. Met nadruk wijst de heer Ensink erop, dat het bestrijden van de stofoverlast niet enkel een technisch probleem is, maar ook een mentaliteitsverandering bij de mensen, die bij Hoogovens wer ken vraagt. „We hebben nu de installa ties en nu moet het ook zo worden, dat men zijn schouders niet ophaalt, als het ergens stuift. Een telefoontje naar de stofbestrijdingsdienst is vaak voldoende om de zaak even nat te maken en zo stuiven te voorkomen. Daar moeten ook de mensen, die in de praktijk werken vertrouwd mee raken. Tien jaar geleden dacht men nog niet aan dat soort din gen, maar nu ga je steeds meer merken, dat je er ook bij gehaald wordt als er van verstuiving sprake is”, aldus het hoofd transport en stofbestrijding. Direct geeft Hoogovens toe, dat met het bestrijden van de verstuiving van kolen en erts op de opslagterreinen en de mengvelden niet alle stofoverlast van het staalbedrijf verdwenen is. Maar men heeft wel het gevoel, dat men een be langrijk deel van de stofhinder heeft weten te beperken en dat is naast de vele andere milieu-investeringen als ont- stoffers, gaswassers en afzuiginstallaties een teken, dat Hoogovens wel degelijk oog heeft voor het milieu en de hinder voor de bevolking. Het van meer gevraagd IJMUIDEN. Aan de dinsdagmarkt werd aangevoerd: 330 kg. tong; 4 kisten tarbot en griet; 85 kisten kabeljauw; 798 kisten koolvis; 72 kisten schelvis; 12 kisten wijting; 71 kisten schol; 24 kisten schar; 596 kisten makreel en 74 kisten diversen. PRIJZEN IN GULDENS Per 1 kg.: grote tong 11,60-11,57; grootmiddel tong 14,68-14,48; kleinmiddel tong 11,23-10,94; tong een 10,57-10,20; tong twee 9,46-9,20. Per 40 kg.: horsmakreel 42-4,80; schar 67-36; Makreel een 90; makreel twee 40- 22; wijting drie 72; tarbot 318-228; griet 238-171; kabeljauw drie 124-84; kabel jauw vier 106-77; kabeljauw vijf 88-78; koolvis twee 59; koolvis drie 60-57; koolvis vier 32-27; schol drie 132-114; schol vier 72-59; schelvis een 81; schel vis twee 70; schelvis drie 71; schelvis vier 66-64; De besommingen waren: VL 115 47.300, UK 4 760, VD 20 1.020, YE 25 3.700, IJM 18 3.000, IJM 25 880, IJM 27 1.240. IJM 47 600, UK 135+UK 145 4.160. Deze woorden staan geschreven in de folder „Informatie voor nieuwe Rotary-leden” en ze zijn begin 1975 uitgesproken door de heer Bill Rob bins, oud-president van Rotary Inter national. Het zijn woorden die getui gen van een mooie intentie en we vermelden ze hier nu graag eens ter gelegenheid van het zilveren jubi leum dat Rotary Velsen dit jaar viert. De Velsense dierenarts Th. C. Winkel vice-voorzatter van de Velsen se Rotary Chub legt in eigen woorden uit dat de club waarvan hij deel uitmaakt nog wel eens verkeerd be oordeeld wordt. „Rotary” is op een voetstuk geplaatst, maar dat hebben de leden zelf nooit gedaan; dat is het werk van anderen, vertelt hij vrién delijk. Dan geeft hij een historisch overzicht van de wereldomvattende beweging en noemt de doelstellingen. Met nadruk stelt hij dat Rotary is samengesteld uit mensen van aller hande ambachten. Van ieder ambacht uit is plaatselijk één vertegenwoordi ger lid. Voor Velsen betekent dat leden vanuit industrieën als Hoogo vens, Van Gelder Papier, maar ook vanuit de visserij wereld. Betekent dat dan dat iedereen lid kan worden? Neen, zeker niet. Lid worden is slechts mogelijk op uitnodiging van Rotary zelf. En dit betekent vanzelf sprekend dat de selectie gemakkelijk in de hand gehouden kan worden. worden ingevoerd. Aan de hand van die gegevens regelt de computer dan zelf de sproeiers, die ieder niet meer dan 90 seconden achtereen werken. Bovendien werken nooit alle sproeiers tegelijk, om dat het water dat dan verbruikt wordt, niet aan te voeren zou zijn. In plaats beperkt aantal Daarmee is men er echter nog niet, want het is ook de bedoeling de kade van de buitenhaven van een sproei- installatie te voorzien om al bij het Woensdag aangekomen: Heilbronn, Antwerpen; Laomedon, Port Said; Smit Lloyd-51, Stavanger; Angelino Lauro, La Colune Hebe, Antwerpen; Thuntank-6, Emden. IJMUIDEN. Op het Marktplein dinsdagmiddag een herdershond gevon den, die al enige uren aan een paaltje zat vastgebonden. Hoewel men niet ze>- ker was van kwade opzet (wellicht heeft een klein kind de hond vergeten), is de Asyl gebracht. zal ter gelegenheid leum de gemeente Velsen schenk aanbieden. Dat gebeurt aan staande donderdag. Het geschenk is een vitrine waarin de gemeente aller hande zaken kan exposeren. Burge meester J. Reehorst, zelf lid van de Rotary, zal het geschenk voor de gemeente in ontvangst nemen Het regelpaneel van de sproei-installatie in het havenbedieningscentrum vertelt welke sproeiers in bedrijf zijn en geeft de mogelijkheid op bepaalde plaatsen extra sproeiers bij te zetten. Dinsdag aangekomen: Stella. van Skiën; Parkesgate, Rochester, IJmuiden; Inalotte Blumenthal, Bremen; Funchal, Tilbury; Glas Island, Colchester, Zaan dam; Victoriasand, Brunsbuttel; Kemrix, Kings Lynn, IJmuiden; Tor Scandinavia. Gothenburg; Jemrix, Whitby, IJmuiden: Brageland, Alexandrie; Leventino, Sa- gunto, IJmuiden; Abbin Koebis, Rotter dam; Holstentor, Cont. Plat, Velsen; Nassauborg, Hamina, Beverwijk; Tor Scandinavia, Noordzee. Dinsdag vertrokken: Nessiniaki Idea, Wilhelmshaven; Eastern Venture, Ros tock; C.V. Lightning, Bremerhaven; De neb, Castellon, IJmuiden; Cemark, Gent, IJmuiden; Steinbjoern, Bergen; Cairn Amsterdam (ook bij Peter Jongmans), Rotterdam, Utrecht, Haarlem, Alkmaar. '1 De basis van Rotary ligt in de Verenigde Staten. Het was de advo caat Paul P. Harris die in 1905 het initiatief nam zich met enkele vrien den te bezinnen op de menselijke verhoudingen zoals die in die dagen in Amerika lagen. Harris en zijn vrienden kwamen wekelijks bij el kaar, telkens bij één van de vijf thuis en daaruit ontstond de naam Rotary. De beweging groeide snel uit en ver takte zich over de gehele wereld. Uitzondering vormen nog steeds de Sovjet Unie, China, de Oostbloklan den en Spanje. Nadat Rotary in Hit- ler-Duitsland verboden was, begint de beweging nu in West-Duitsland ook weer te bloeien. Rotary mag dan voor sommigen wat elitair overkomen, de beweging geniet ook bekendheid in meer posi tieve zin. Het uitdragen van meer menselijke verhoudingen .van de le den houdt ook in dat Rotary materië le steun verleent of mogelijkheden voor hulpverlening onderzoekt en aandraagt. Een voorbeeld bij de Ro tary Club Velsen: Een der leden wist te melden dat de ds. Blauwschool in Haarlem (school voor gehandicapte kinderen) wegens het ontbreken van voldoende geldmiddelen een noodza kelijk eigen zwembad moet ontberen. De bouw daarvan moest steeds maar worden uitgesteld; dat leidde tot meerprijs en op den duur dreigde de bouw zelfs onmmogelijk te worden door de snelle stijging van de bouw kosten. Nu houdt het betreffende Velsense Rotary lid bij andere Rota- ry-afdelingen lezingen over dit derwerp met het doel steun te vergaren. De afdeling eisen van de Rotary haar jubi- .1 een ge- Woensdag vertrokken. Djatibarang, Hamburg; Poolzee, Boston, IJmuiden; Funchal, Tillbury; Jemrix, Rochester, IJmuiden; Lumiere, Nova Scotia. BA

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5