Aanklacht Duitse vrouw leidde tot actie van officier van justitie DR. VERZONNEN EN I I I I I I Douwe Egberts brengt Licht Romig in nieuwe verpakking I I 41. IÉ1IL I it 5 1 1) De nieuwe tafelverpakking. lekker handig in de koffie I I 2) De voordelige voorraadverpakking. (lil w 1 Jongeren KWJ en NVV 1 boos over „overval” lp 9 WOENSDAG 1 9 MET 19 7 6 6 (Vervolg van pagina 1) Wachten een R i 1 °t I s f V II Licht Romig, de koffie-creamer van Douwe Egberts, is er nu in nieuwe, handige tafelverpakking. Een elegant bruin glazen potje met schroefdeksel. Licht Romig (op poederbasis!) is handig om mee te nemen, want ook buiten de koelkast is Licht Romig itstekend houdbaar. Leuk én handig. 200 gram voor 2.42. Gejuich HEEMSTEDE. De hele rel rond de voorlopig tijdelijke sluiting van de Bloemenhovekliniek was het gevolg van een aanklacht, die een Duitse vrouw bij de justitie in Haarlem deed na in de kliniek te zijn behandeld. Zij verklaarde helemaal niet te zijn behandeld of onderzocht. Ze zou van half acht tot één uur in de wachtkamer op haar beurt hebben gewacht, daarna door een verpleegster zijn gehaald en na een injectie op de tafel in één van de behandelkamers te zijn gelegd. Toen ze bijkwam, had ze het idee niet te zijn behandeld omdat ze geen pijn voelde. Zaterdagmorgen werd ze ontslagen, een dag later werd ze nog meer gestijfd in haar mening niet te zijn behandeld omdat ze een vrucht verloor. Man en vrouw dienden toen samen een aanklacht in over de „zeer onzorgvuldige behandeling” die in de abortuskliniek zou zijn gedaan. n I I I is i Licht Romig is er ook in een voordelige voorraadverpakking. Met deze handige voorraad verpakking kunt u ’t potje weer bijvullen. Voordelig én handig. 300 gram 2.95. ii ,1 I Een overzicht van de bezette behandelkamer. en 25 in se U 01 17 vi dt 32 n 1 1 F H C 20 St( 20 w; O] tl HAARLEM. De rechtbank in Haar lem heeft dinsdag 18 mei in staat van faillissement verklaard: Daarna brak van half elf tot half een een lange tijd van wachten aan. Enkele tientallen vrouwen hielden een behan delkamer bezet, opdat de justitie deze Anneke Goudsmit spreekt de bezetters toe in de behandelkamer. „Wij protesteren met klem tegen deze gerechtelijke overval, die niets anders ten doel heeft dan het algemeen aan vaarde recht op abortus terug te schroe ven,” aldus de jongeren. „Wij verklaren ons solidair met de bezetters en eisen onmiddellijke ongedaanmaking van de verkapte sluiting van de kliniek.” gi k< ti a n n n o D B 1 en 24( D Nf nr BI C set I 20.; TE 3 Zu pei I tru vai S tot I Ve tot of Dl 164 950 Ve wo vai fl avi P Po 10- Fil S De uu lar BI I „H u.: I „D TE S afi pe 1 be 19. bij 251 Dl Vreugde in de wachtkamer van de Bloemenhovekliniek als het besluit van de hoofd officier van justitie bekend wordt gemaakt. In de wachtklamer werd de beslissing met gejuich ontvangen. Ook door arts- (Van onze stadsredactie) musicus Boy Edgar, die zojuist uit Am sterdam was overgekomen. „Wij artsen steunen op deze kliniek, we kunnen hem niet bij het beraad betrokken geweest, zijn aanwezigheid. Terwijl de bezettende vrouwen overleg pleegden hoe ze hun actie moesten voortzetten trok het be stuur zich terug voor een kort beraad. Rond twee uur vertelde Anneke Goud smit daar het een en ander over. Om ongeveer drie uur was het weer rustig in de Bloemenhovekliniek. Van morgen vroeg moest alles weer in zijn normale doen zijn om de tientallen pa tiënten te kunnen ontvangen B.V. Expeditie- en Transportbedrijf W. L. van Rookhuizen-Harms in liquidatie voorheen gevestigd in Beverwijk, Bur- gerhartstraat 19, thans in Oss, rechter commissaris: mr. G. H. Zweers. Curatri- ce: mevr. mr. L. van Cranenburgh-Ta- verne, advocate en procureur in Haar lem, Wagenweg 61. De nalatenschap van Arnoldus Franci- scus Balm, gewoond hebbende in Heem stede, Bronsteeweg 78. Rechter-commis- saris: mr. G. H. Zweers. Curator: mr. H. C R.. M. van Cranenburgh, advocaat en procureur in Haarlem, Wagenweg 61. Pieter Groot, wonende in Zaandam, gemeente Zaanstad, Redersstraat 19. Rechter-commissaris: mr. G. H. Zweers. Curator: mr. G. de Leeuw, advocaat en procureur in Zaandam, gemeente Zaan stad, Peperstraat 148. Na intrekking voorlopig verleende surseance van betaling: B.V. Ditranex, gevestigd in Assendelft, gemeente Zaan stad, Industrieweg 8. Rechter-commissa ris: mr. G. H. Zweers. Curator: mr. A. N. Helsloot, advocaat en procureur in IJmuiden, gemeente Velsen, Stationsweg 103. J. C. Pronker Handelsagenturen b.v., gevestigd in Heemstede, Borneostraat 41. Rechter-commissaris: mr. G. H. Zweers. Procureur: mr. W. M. U. van der Blom, advocaat en procureur in Haarlem, Ge dempte Oude Gracht 60. Jacobus Robbert Taconis, wonende in Haarlem, Gijsbrecht van Aemstelstraat 45, handelende onder de naam firma J. R. Taconis. Rechter-commissaris: mr. G. H. Zweers. Procureur: mr. S. H. J. M. niet zou kunnen verzegelen. Inmiddels stroomden adhesie-telefoontjes binnen, terwijl ook tal van groeperingen lijfelijk aanwezig waren. Zoals de afdeling Haar lem van de PvdA, Wij Vrouwen Eisen, Man-Vrouw-Maatschappij, NVSH, Dolle Mina, Release Haarlem, Rooie Vrouwen en het Amsterdamse Vrouwenhuis. De Rooie Vrouwen in de PvdA eisten van deze partij dat zij de stap van Van Agt ongedaan moesten maken. Als dat niet lukt, zou de PvdA daaruit haar conse quenties moeten trekken. De NVSH, af deling Haarlem, toonde zich verontrust en verontwaardigd over de gerechtelijke verzegeling. „Deze rechtsongelijke be handeling onderstreept nogmaals dat er- kennig vann de abortus als gelijk aan iedere medische behandeling geen enkel uitstel duldt.” De afdeling Haarlem van de PvdA nam in een vergadering van dinsdagavond een motie aan waarin be stuur en Kamerfractie worden uitgeno digd onverwijld stoppen te nemen „te neinde tot een onmiddellijke opheffing te komen van deze voor de betrokken vrouwen discriminerende en duperende toestand.” Na overleg met advocaat mr. Laus werd een kort geding voorbereid, dat op elk gewenst moment aanhangig zou kunnen worden gemaakt, „als de presi dent van de rechtbank wil meewerken”. Zij vroeg de vrouwen maar naar huis te gaan, omdat ze toch geen actie meer verwachtte. Deze voelden daar weinig voor, nadat werd afgesproken dat in '"Wi grote ontsteltenis” van de maatregelen kennis te hebben genomen. Om twaalf minuten over half een kwam het verlossende woord: mr. An- dreae wilde een verklaring voor de pers afleggen. Nadat iedereen die kennelijk geen journalist of fotograaf was uit de koffiekamer was verwijderd deed de hoofdofficier zijn verhaal. Hij stelde prijs op een verklaring, omdat hij duide lijk verschil van inzicht had met het bestuur van de stichting. Hij weigerde in details te treden. Hij bracht naar voren dat justitie en politie best middelen ter beschikking hadden gestaan om hun zin door te drijven maar dat men dat in het belang van de aanwezige patiënten niet had willen doen. De actie werd stopge zet, maar dat betekende niet dat er verder helemaal van actie zou worden afgezien. Juridisch bestond er geen be slaglegging meer nadat de verzegeling door onbevoegden was verbroken, zodat het werk in de abortuskliniek kon wor den voortgezet. De burgemeester was wel op de hoogte gesteld van wat zich in zijn gemeente af speelde, maar hij was niet bij het beraad betroken geweest. ieder geval een klein aantal voor alle zekerheid aanwezig zou blijven. De res terende actievoersters zouden onmiddel lijk worden gewaarschuwd als hun hulp nodig was. Bestuursleden Verhoog (links) en De Vries (rechts) geven hun com mentaar op de gang van zaken. In het midden het PvdA-Statenlid Nicolai, die op verzoek van het hoofdbestuur van zijn partij aan wezig was. HAARLEM. De justitiële stappen tegen de Bloemenhovekliniek hebben aan het NVV-jongerencontact afdeling Haarlem en de KWJ district Haarlem een scherpe reactie ontlokt. De jongeren hebben een gemeenschappelijke verkla ring opgesteld waarin zij stellen „met Volgens dr. A. S. van den Bergh waren deze klachten „verzonnen en overdreven, er was geen reden tot be klag.” Hij had met de vrouw een lang durig gesprek gehad en haar daarna samen met een andere arts onderzocht. Zij was op de normale manier behan deld. Naar de mening van dr. Van den Bergh was de vrouw in verwachting geweest van een tweeling maar was dat niet te constateren geweest. Ook gynae coloog W. A. A. van Os van het Elisa beth Gasthuis noemt dat een redelijke verklaring en beslist niet iets onge woons. Het verplegend personeel wist zich de vrouw nog te herinneren. In niets had zij zich onderscheiden van de andere patiënten: noch in haar zenu wachtigheid, noch door de behandeling. Dat ze geen pijn voelde, is een normale gang van zaken. Door de aard van de abortus voelt nooit iemand pijn. fir. Van den Bergh werd dinsdagmor gen door mr. Andreae ontboden. De aanklacht werd hem op zijn verzoek voorgelezen en hij wees de hoofdofficier van justitie erop, dat deze aanklacht ongegrond was. In eerste instantie wei gerde hij een verklaring af te leggen, maar dat zou bestraft worden, zo vertel de hij dinsdagavond, voor de sluiting van de kliniek om 6 uur. Hij legde daarom wel een verklaring af, maar dat heeft naar zijn idee geen invloed gehad op het besluit van mr. Andreae tot sluiting van de Bloemenhovekliniek over te gaan. Hij had verwacht dat de justitie van stappen zou afzien, maar terwijl er nog getuigen werden verhoord maakte mr. Andreae wereldkundig dat de kli niek om acht uur door de justitie zou worden gesloten. „Blijkbaar was er al teveel tam-tam gemaakt met Van Agt”, gaf dr. Van den Bergh als commentaar. „Maar de minister zet deze ambtenaar, die ik ken als een goede man, nu in zijn hemd Secretaris Verhoog wees er later nog op, dat dr. Van den Bergh over de wijze waarop de klachten van het echt paar moesten worden afgehandeld, con tact had gehad met de inspecteur voor de volksgezondheid. Vanaf het eerste begin geloofde dr. Van den Bergh niet dat de sluiting zou worden doorgezet. De verzegeling van de behandelkamers le verde overigens nog een kleine scher mutseling op, terwijl de zegels al snel weer waren verwijderd. Volgens dr. Van den Bergh had mr. Andreae twee jaar op dit moment gewacht en kon hij nu ingrijpen omdat een patiënt met naam en toenaam .bekend was. Nadat het de justitie onmogelijk was gemaakt de slui ting een feit te laten worden, trok men zich in de koffiekamer van de kliniek terug voor intern beraad. Tijdens een inderhaast belegde pers conferentie vertelde mevrouw Goudsmit. Linthorst, advocaat en procureur Haarlem, Staten Bolwerk 2. Wegens gebrek aan baten is bij vonnis van de rechtbank van dinsdag 18 mei opgeheven het faillissement van: Albert Jacob Wijker, wonende in IJ muiden gemeente Velsen, Radarstraat 90, gehandeld hebbende onder de naam „Or gel- en Muziekhandel Ab Wijker”, uitge sproken op 6 april 1976, curator mr. P. M. F. Greuter in IJmuiden. Bij vonnis van de rechtbank in Haar lem 18 mei is, na gedaan verzet, vernie tigd het faillissement van Simon Kat in Westzaan, gemeente Zaanstad, J. J. Al- lanstraat 144, uitgesproken op 11 mei 1976, curator mr. J. G Bettink in Haar lem. Op 4 mei heeft de rechtbank gehomo logeerd het akkoord, aangeboden in het faillissement van Leonardus Adrianus Warmerdam, wonende in Hillegom, Kuyperlaan 17, waardoor dit faillisse ment is geëindigd. Op 4 mei heeft de rechtbank gehomo logeerd het akkoord, aangeboden in het faillissement van Pieter Klaas Engel Steyn, wonende in Assendelft gemeente Zaanstad, Dorpsstraat 417, waardoor dit faillissement is geëindigd. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 14 mei geëin digd het faillissement van: Johan Willem Ocenasek, wonende in Haarlem, Wagenweg 200, uitgesproken op 30 mei 1972, curator mr. G. A. P. de Kort in Haarlem. Christiaan Wilhelm van der Flier, voorheen gewoond hebbende in Haarlem, Parklaan 47, thans wonende in Haarlem, Geertruida Carelsenstraat 54, uitgespro ken op 2 september 1975, curator mr. J. S. Dijkstra in Haarlem. dat men van de zijde van de justitie had verlangd dat het bestuur de actievoer ders zou overhalen de zegels weer aan te leggen. Omdat volgens het bestuur de hoofdofficier van justitie niet bevoegd was om op te treden weigerde men aan zijn verzoek gehoor te geven. „Wij blij ven hier”, riep zij uit. Zij vertelde over leg te plegen via de politieke kanalen en dat er woensdagmiddag om een uur door PvdA en VVD een spoedinterpellatie zou worden gehouden. Beide partijen hadden zich geschokt verklaard over de weige ring van Van Agt om de sluiting van de kliniek op te schorten tot overleg plaats zou hebben gehad met de vaste kamer commissies voor Volksgezondheid en Justitie. „Dit optreden van de minister van Justitie (de officier van justitie doet wat de minister zegt, het is niet zijn eigen initiatief) toont aan hoe nodig een nieuwe wet is”, betoogde Anneke Gouds mit. „Het is nu een herhalen van wat hij twee jaar geleden al wilde en toen niet mocht van de Hoge Raad. Als Van Agt nu denkt dat hij hiermee de aarze laars aan zijn kant krijgt vergist hij zich.” 1 l

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 6