N aktueel Politie stond wel klaar met overvalwagens in gemeente te hebben Eerste prijs voor Maar Van Lansehot heeft een goede spaar vorm voorn. J s'n I „We zijn blij Van Gelder de Spaarbrief aan Toonder. drubband ’Soli’ Burgerlijke stand 0 Uw geld heeft 't moeilijk. taan Lansehot SWo I I BEZETTING NA KABINETSBESLUIT OPGEHEVEN Burgemeester bij opening expositie: Bijvoorbeeld: 01 U 11 IJMOND 19 7 6 DONDERDAG 20 M E 1 <erjj 5 (Van een onzer verslaggevers) mantelspecialist Omes I I Apparatuur VELSEN Rente LI HEEMSTEDE De bezetting van de abortuskliniek Bloemenhove in Heemstede is vanmorgenvroeg opgeheven. Dat gebeurde nadat even voor vieren het bericht was binnengekomen, dat de gevreesde politionele actie was afgelast. De voorzitster van het stichtingsbestuur, mr. Anneke Goud smit, deed de mededeling. Zij verklaarde te zijn opgebeld door minister Irene Vorrink, die namens het kabinet had meegedeeld dat op korte ter mijn geen stappen zouden worden ondernomen tegen Bloemenhove. Ook de fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, Ed van Thijn, bleek het nieuws aan mevrouw Goudsmit te hebben doorgegeven. Hij was volgens mr. Goudsmit door het kabinet van premier Den Uyl op de hoogte gebracht. Coupures f 1.000,- f 2.500,- f 5.000,-en f 10.000, - Looptijd 1,2,3,4, 5 of 6 jaar vast. Rente afhankelijk van de gekozen looptijd Rente op basis van samengestelde interest. w MS maakt mode betaalbaar Zo’n Spaarbrief aan Toonder kunt u kopen in diverse coupures vanaf f 1.000,-.De looptijd is 12,3,4,5 of 6 jaar. Hoe langer de looptijd die u kiest, hoe hogerde rente die u ontvangt. Dat percentage kan oplopen tot 71/2%. Aan het eind van de looptijd krijgt u de hoofdsom plus de (rente op) rente inééns in handen. De Spaarbrief aan Toonder is maar één van de vijf tien verschillende, uitgekiende spaarvormen dieVan Lansehot te bieden heeft. Wilt u ze allemaal leren kennen? Vraag dan om de uitvoerige brochure die we voor u klaar hebben liggen. LINKS: RECHTS: aantal (ADVERTENTIE) Actie tegen Bloemenhove bleef uit (ADVERTENTIE) MS bankiers Ir. A. H. Stomp, directeur van Van Gelder Papier wees in een kort woord op de bijzonderheid, dat Van Gelder het aan de hand. De onzekerheid over wat te gebeuren stond groeide onderwijl. Men begon het wachten beu te worden, maar vrijwel niemand gaf de moed op. Tot het verlossende bericht eindelijk kwam: na twee dagen en nachten angst vallig de wacht houdten. VELSEN-NOORD. „U hebt als Van Gelder na het graven van het Noordzee- kanaal om zo te zeggen het „voortouw” genomen voor de industrie, want na uw vestiging kwamen vervolgens de Melkfa briek. Hoogovens, Plaatwellerij, PEN en Cemij. We zijn blij dit bedrijf in de gemeente te hebben”. Met deze woorden opende burgemeester drs. J. Reehorst woensdagmiddag de expositie .,80 jaar Van Gelder Papier aan het Noordzeeka- naal”. Amsterdam, Herengracht 199-201, tel.(020)64477, Paulus Potterstraat 30a, tel. (020)762801. ’s-Hertogenbosch, Amsterdam, Breda, Den Haag, Eindhoven, Hilversum, Nijmegen, Roosendaal, Rotterdam, Tilburg, Vught. Zodra zeker was, dat geen gevaar voor een inval meer te duchten viel begonnen personeelsleden met het terugbrengen van de apparatuur. Vandaag heeft een „verse” ploeg het werk weer ter hand genomen. De zeventien patiënten die vannacht in de kliniek bleven zouden vandaag ontslagen worden. Hoe lang on gestoord gewerkt kan worden is nog niet te zeggen, maar uit de woorden van onder andere mevrouw’ Goudsmit klonk optimisme. Tegen de bezetters zei ze: ..De politieke druk die we dankzij jullie hebben kunnen uitoefenen heeft succes gehad. Als d e uitspraak in het kort geding ook positief uitvalt is onze triomf compleet. Geweldig bedankt allemaal”. De vrouwen in de wachtkamer dood den de tijd met strijdlustige liederen. Op het dak waren uitkijkposten ingericht en voor de kliniek stonden nog steeds parti culiere auto’s opgesteld als barricade. Enige verwarring ontstond, toen plotse ling het brandalarm in de behandelka mers begon te loeien. De nachtveilig- heidsdienst kwam, maar er was niets Het bestuur van Bloemenhove nam vanmorgen ook een beslissing over het kort geding, dat vrijdag voor de presi dent van de Haarlemse rechtbank tegen de staat zou worden aangespannen. Het wordt uitgesteld, deelde de advocaat van de kliniek, mr. L. Laus mee. Om half vijf stond nog een overvalwagens bij het politiebureau aan de Koudenhorn. De rest was al wegge haald, nadat uit Den Haag was bevolen de actie tegen Bloemenhove af te gelas ten. Mevrouw Goudsmit vertelde verder, dat de actie van het openbaar ministerie niet geheel was gestopt. „Maar”, zo zei ze, „de overval gaat niet door en ik ben er zeker van dat ons in de naaste toekomst geen nieuwe acties te wachten staan”. De ongeveer tweehonderd vrou- wren, leden van diverse actiegroepen, die de hele nacht in de kliniek hadden gewaakt, waren niet direct overtuigd. Ze wilden dat minister Van Agt zelf de garantie zou geven, dat de politie inder daad niet zou komen. Een poging om de minister aan de lijn te krijgen liep op niets uit. Wel kwam uit de mond van mevrouw’ Goudsmit even later de mede deling, dat bij het Haarlemse politiebu reau aan de Koudenhorn „het rollend materieel is weggerold”. Zij doelde op een aantal overvalwagens, dat kennelijk in gereedheid was gehouden. OVERLEDEN: C. C. Oorthuijsen, 79 jrweduwe van G. Kops, Santpoort; J. Uijtendaal, 73 jr., echtgenoot van E. Hilbers, Santpoort; B. Uniij, 65 jr, echtgenoot van G. Klein, IJmuiden; G. J. Markerink, 82 jr., we duwnaar van G. Bakker, Driehuis; A. Knijper, 63 jr., echtgenoot van J van Amersfoort. IJmuiden. tachtigjarig bestaan gelijk kan vieren met het eeuwfeest van het kanaal en IJmuiden. Hij dankte de heer P. Vons, die hard aan de totstandkoming van de expositie heeft gewerkt en de mensen die hun medewerking hebben verleend zoals het gemeentebestuur, gemeentear chivaris S. Rolle, J. H. Verhoog van Hoogovens. Ook de bedrijven van Octo pus, Adrichem en Finssel, die speciaal houtchips heeft overgevlogen, hebben een bijdrage aan de expositie verleend. De heer Stomp zei te hopen, dat Van Gelder Papier een belangrijke bijdrage mag blijven leveren aan de toekomst van de gemeente. ■M In allerijl verwijdert directeur dr. A. 8. van den Bergh, geassisteerd door een lid van het personeel, een tafel uit een van de behandelkamers. GEBOREN. C. A. Graaman-De Wit, zSantpoort; A. L. M. Welagen-van der Putte, d., Santpoort; T. de Heer-Remmers, z., IJ- muiden; A. Smakman-Wagensveld, d., IJmuiden; D. Emir-Yentür, z., IJmuiden; M. A. M Wittie-Deken, z., Velsen-Zuid; C. A. T. Fiolet-Waaijer, d., IJmuiden; H. J. Karemaker-Zonneveld, z., IJmuiden; A. Booij-Hartman, d„ IJmuiden. Voorafgegaan door wethouder C. Oc- keloen ging het gezelschap genodigden, waaronder een kleinzoon van oprichter Pieter Smidt van Gelder, vervolgens de expositie bekijken. De heer Vons gaf daarbij deskundige uitleg en vermeldde nog een aantal interessante details, Aan de ontknoping was een nacht van nerveuze spanning voorafgegaan. Rond half een was het bericht ontvangen, dat om vier uur een inval viel te verwach ten van naar schatting 80 man mobiele eenheid. Direct werd tot het verwijderen van de apparatuur in de behandelka mers overgegaan. Toen dat gebeurd was bezetten drie groepen van veertig vrou wen de lege kamers. Een andere groep ging in de hal achter de hoofdingang zitten om het eventueel binnendringen van politie te bemoeilijken. Deuren en ramen werden gesloten, terwijl ook in de wachtkamer een bezetting bleef ge handhaafd. „We hebben de politie opgebeld. Een uur geleden is alles weggehaald en heb ben de hoge omes het bureau verlaten”, verzekerde mevrouw Goudsmit met' klem. Zij spoorde de bezetters aan de kliniek te ontruimen, opdat deze zou kunnen worden schoongemaakt en her ingericht voor de opvang van de onge veer honderd patiënten, die vandaag ge holpen moesten worden. Aan haar op roep werd gehoor gegeven. Wel lieten de bezetters adressen en telefoonnummers achter, zodat zij direct kunnen worden gewaarschuwd wanneer dat nodig blijkt. 3 De protesterenden werd aangeraden zich niet lijflijk te verzetten, wanneer de i nval een feit zou zijn. Op een handgemeen wenste men het niet te laten aankomen. Het bestuur zou de politiemensen ook niet de deur weigeren, maar hen gewoon binnenlaten. Er ge beurde niets. Slechts geruchten deden de ronde. Er zouden tien overvalwagens zijn gesignaleerd nabij Halfweg. Dat was om even over half drie. Om half vier reed de commandowagen van de Heem steedse politie voorbij en nam men alom aan dat de actie elk moment kon begin nen. Maar al wat er op de Herenweg te zien was: geen politiekolonne. 1. Sportieve mantel in polyester/katoenen gabardine. O.a. in de kleuren rood, marine en groen. TAfk M: 36 t/m 48 JU DRIEHUIS. De drumband van de muziekvereniging Soli, die door de Noordhollandse bond was afgevaardigd naar de wedstrijd om de landelijke kampioenschappen in Breda, heeft haar groep van twintig drumbands, de sectieG, een uitstekend resultaat ge boekt. Met 198l/a punt werd beslag ge legd op een eerste prijs. Hiermee werd de kroon op het werk gezet van de heren L. van Dijk en P. J. Niesten, die deze 45-mans formatie sinds drie jaar leiden. Ondanks de meer dan een jaar durende bouwwerkzaamheden aan het eigen muziekcentrum van Soli, waarbij vele leden zich voortdurend inzetten, slaagden zij erin de drumband op het peil van de betere korpsen in ons land te brengen. Zittend op de harde grond- houden vrou wen de wacht in een van de ijlings ontmantelde behandelkamers. 2. Modieuze regenmantel in polyester/ katoenen gabardine met leuke stiksel- gamering. In de modekleuren. M: 34 t/m 44 0M.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11