Apotheker tijdens vergadering Ziekenfondsfederatie VMZ: heeft maar zeer zelden WEGWIJZER IN SUBSIDIELAND Harm Dost naar Düsseldorf overgeplaatst Rijkspostspaarbank y „Massacommunicatie invloed op het gedrag” Vloot- uitbreiding go tot 45.- 0 h F V India blouses donderdag Bi 12 mogelijkheden om als huurder of eigenaar bij overheid aan te kloppen Jongerenorganisaties: Na aankondiging acties uw nationale spaar- en hypotheekbank Congres Nylon meisjesjacks ^12/16 iaa. 3Z-0W „Vrijstellingsregeling „10 voor gedrag” Oppositiefractie in parlement Egypte werkt discriminerend” Sporthemden 19 20 19 7 6 MEI BUITENLAND BINNEN- EN L8 (Van onze redactie binnenland) Looptijd 7 jaar, vaste rente 7%% Looptijd 6 jaar, vaste rente 71/2% Looptijd 5 jaar, vaste rente 774% Looptijd 4 jaar, vaste rente 7 /o Minimum storting f 1.000- Rente jaarlijks opneembaar Woonplaats •50 Tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis (Van onze Haagse redacteur Theo Klein) DEN HAAG Het is bepaald geen schande wanneer de huurder, eigenaar of aspirant-koper van een huis geen weg weet in het doolhof van subsidies waarop hij van rijkswege aanspraak kan maken. In hun pogingen zoveel mogelijk Nederlanders onder een voor hen geschikt dak (d.w.z. naar draagkracht en gezinssamenstelling) onder te brengen heeft het trio Gruijters-Schaefer-Van Dam de laatste jaren in sneltereinvaart nieuwe regelingen ontworpen. Zelfs voor menig gemeentebestuurder is het vaak niet glashelder meer wat er nu wel en niet kan. B1LTHOVEN Per jaar wordt in ons land naar schatting een half miljard gulden aan geneesmiddelen verspild door onjuist gebruik. Dit cijfer noemde de apotheker drs. J. R. Jonker, verbonden aan het Tulp- ziekenhuis in Amstelveen, tijdens de vandaag gehouden algemene verga dering van de Ziekenfondsfederatie VMZ. Die verspilling betreft een derde van het totale verbruik in geld gemeten. DEN HAAG (ANP) „Het is duidelijk, dat reclame behalve een com merciële ook een sociale functie heeft en geconstateerd kan worden dat vele maatschappelijke instanties en overheidsinstellingen best gebruik willen maken van het grote potentieel aan creatief talent in de reclame wereld om boodschappen aan het publiek over te brengen. Wetenschap pelijk onderzoek heeft echter uitgewezen dat massacommunicatie zelden gedragsbeïnvloedende effecten heeft. Veeleer is massacommunicatie een ondersteuning voor gedragsbeïnvloeding op het niveau van groeps- en individuele contacten”. Vraag uitvoerige informatie Zend mij de folder met uitgebreide inlichtingen over deze spaardeposito’s. k Straat. Deze coupon ongefrankeerd opsturen naar: Rijkspostspaarbank, Amsterdam. HOC. ruiten en strepen effen en gedessineerd, tot maat 48 vanaf w Voor al uw vrijetijdskleding: Paarlaarsteeg 1 Haarlem J.ll (ADVERTENTIE) s i „Dit kan er toe verstand tr 10. LOKATIESUBSIDIE (Van onze redactie binnenland) 11. EXPERIMENTELE WONINGEN HERINRICHTINGS- EN (ADVERTENTIE) 8. NIEUWBOUW EIGEN WONING 0/ 7. RENTELOZE LENING artje 8. GARANTIE BIJ LENING 9. WONING- EN WIJKVERBETERING osito met7M% rente de woonomgeving. Op grond daarvan kunnen vaste bedragen w orden uitge keerd voor bepaalde veel voorkomende voorzieningen. 1. HUURGEWENNING Een bijdrage die mensen in de gele genheid stelt te wennen aan een hogere huur als ze beter willen en kunnen gaan wonen. In door het rijk aangewezen gemeen ten of in stadsvernieuwingsgebieden kan een extra bijdrage worden verkregen in buitensporig hoge grondkosten. 12. EIGEN WONINGEN IN BESCHUT TE SFEER Financiële steun in de vorm van een rijkslening, waarvan de toekenning af hankelijk is van het inkomen van de aspirant-eigenaar. De gedachte hierach- Hiertoe is overgegaan omdat Release in Arnhem bekend heeft gemaakt, pro testdemonstraties te zullen organiseren bij de Duitse grens en de gevangenis in Kleef. nutteloze, soms ook doordat de zoge naamd verschillende aan elkaar gelijk zijn. Met 2000 middelen steken wij nog gunstig af bij andere landen. Maar de universiteit van Nijmegen heeft vastge steld dat er maar 180 prepaiaten (dus 10 percent) nodig zijn om de geneeskunst verantwoord uit te oefenen. Ook wordt de zaak duurder door te weinig kennis van prijzen en van de betekenis der middelen bij de consument. De regering is nu bezig met plannen, 2. VERHUIS KOSTEN Een bijdrageregeling waarbij het rijk bijbetaald in de kosten van verhuizen en opnieuw inrichten, als er tenminste sprake is van woningverbetering of kro- topruiming. UTRECHT (ANP). Het NVV-jonge rencontact, de KWJ-beweging van wer kende jongeren en de Vereniging voor Dienstplichtige Militairen (VVDM) vin den de maatregel van minister Vredeling (Defensie) waarbij gehuwde dienstplich tige jongeren in aanmerking kunnen ko men voor vrijstelling van militaire dienst „een schoolvoorbeeld van een wil lekeurig en onrechtvaardig dienstbeleid”. Een regeling, waarbij het rijk kan deelnemen in garanties die de gemeen ten geven bij het kopen van bestaande eigen huizen. Een bijdrageregeling die bestaat uit een renteloze lening van 2400, uit het Bezitsvormingsfonds bij het kopen van een al eerder bewoond huis. De vloot van hei miniatuui st u'Je ,.M«- durodam” is gisteren uitgebreid met een containerschip „Kini Kesten”, dat een de stad. De doop werd met een zeer klein plaatsje heeft gekregen in de haven van flesje champagne vericht door Paskale Kesten, in aanwezigheid van o.a. loco- burgemeester van Madurodam, Jan Chris tiaan van der Wouden. ter is ook dat recht op goed wonen tegen een betaalbare prijs ook een vrije keuze tussen huren en kopen inhoudt. Die keuzemogelijkheid wordt bevorderd door een aanvullend systeem van gelde lijke steun en een organisatorisch kader waardoor het eigen woningbezit in de „beschutte sfeer” tot stand kan komen. van de toegediende medicijnen. Genees middelen doen meer goed dan kwaad, maar het voorkomen van bijwerkingen als diarree, hoofdpijn, sufheid moet veel vaker in procenten worden opgegeven dan in promillen. Patiënten, artsen, apothekers en ver pleegkundigen zullen veel nauwkeuriger moeten zijn inzake alles wat met het geneesmiddelenverbruik te maken heeft, zei Nelemans. Samenspel is onmisbaar, willen er geen ongelukken ontstaan. Vergeleken met bijvoorbeeld 50 jaar te rug is het geneesmiddelenpakket veel doelmatiger en ook veelal veiliger, maar de huidige middelen vereisen een zorg vuldiger gebruik. Goedkoper Adviserend geneeskundige B. Schuling, arts, van de samenwerkende Rotterdam se ziekenfondsen, meent dat de genees middelenvoorziening goedkoper kan als de overheid de prijzen beter in de hand houdt en er wat minder geneesmiddelen op de markt worden toegelaten. Per hoofd der bevolking is het geneesmidde lenverbruik in ons land 105,tegen 66,in Engeland, 128,- in West- Duitsland en 114,- in België. De indus trie verdient te veel aan de medicijnen. De fabrikanten bepalen zelf de prijs, er zijn te veel middelen, waaronder vele Veel geneesmiddelen vereisen een veel zorgvuldiger gebruik dan het huidige, stelde prof. dr. F. A. Nelemans, hoogle raar in de farmacotherapie in Utrecht. In ziekenhuizen ondervindt 20 percent van de patiënten schadelijke gevolgen om de prijzen meer in de hand te krijgen. Er is een wetswijziging noodza kelijk om onnodige middelen van de markt te krijgen. Het zal moeilijk zijn de artsen te verplichten zogenaamde merkloze middelen voor te schrijven. De centrale geneesmiddelencommissie van de Ziekenfondsraad zou meer bevoegd heid bij de selectie van geneesmiddelen moeten krijgen, aldus Schuling. Samen werking van arts-apotheker kan de prijs ook drukken. Dit heeft gisteren drs. H. A. M- Eisen, structuren van GVO. leiden, dat de letters GVO de ook in psycho-sociale zin zo gunstige bijbeteke nis krijgen van ’t gezonde overwint”, aldus drs. Eisen. Een bijdrageregeling met een hoge bijdrage in het eerste jaar, die dan in de daaropvolgende negen jaar geleidelijk wordt afgebroken. Naast een regeling voor de verbetering van woningwetwoningen bestaan er bij drageregelingen voor de verbetering van vooroorlogse particuliere woningen en Zij schrijven dit in een brief aan de leden van de vaste kamercommissie voor defensie. Het is volgens de organisaties onjuist dat de burgerlijke staat van een jongen bepalend wordt voor het al dan niet verkrijgen van vrijstelling van mili taire dienst. De organisaties stellen, dat de nieuwe maatregel van minister Vre deling er ongetwijfeld toe zal leiden dat vooral jongeren met een hoog oplei dingsniveau vrijstelling zullen krijgen wegens huwelijk en kostwinnerschap. Volgens dat wetsontwerp krijgen B. en W. van een gemeente de bevoegdheid een eigenaar van e en woning aan t e schrijven verbeteringen aan zijn al dan niet verhuurde woning aan te brengen. De eigenaar kan dan onder bepaalde voorwaarden rekenen op subsidie van het rijk. In het tweede wetsontwerp wordt bepaald dat de huurprijs na ge subsidieerde verbetering opnieuw kan worden vastgesteld, zodat het pand ex ploitabel blijft. ARNHEM. Geheel onverwacht heeft de Duitse justitie besloten de Arn hemse Release-medewerker Harm Dost, die tot bijna vier jaar gevongenisstraf is veroordeeld wegens het verstrekken van drugs aan Duitsers in Nederland, om veiligheidsredenen over te brengen van Kleef naar de gevangenis in Düsseldorf. 4. INDIVIDUELE HUURSUBSIDIE (Voor alleenstaanden jonger dan 30 jaar). Een bijdrageregeling die sinds 1 april ’76 geld voor mensen met een belastbaar inkomen lager dan 20.000 per jaar en een maandhuur van niet hoger dan 325. 5. NIEUWBOUW HUURWONINGEN Een bijdrageregeling, waarbij subsidie wordt gegeven om enerzijds te komen tot een redelijke exploitatie van de wo ning door de exploitant en anderzijds de huurder een aanvaardbare huur betaalt. Door extra subsidie kunnen de huren van experimentele woningen extra in huur W'orden verlaagd, net als woningen die geschikt en bestemd zijn voor ge handicapten en bejaaren. CAIRO (AFP). Voor het eerst sinds de omverwerping van de monarchie in Egypte, twintig jaar geleden, is er in de volksvergadering een „oppositiegroep” gevormd. Volgens het blad Al Achram telt de fractie veertien leden. plaatsvervangend directeur-generaal voor de volksgezondheid, in Den Haag gezegd bij de opening van de middagzit- ting van „een 10 voor gedrag”. Deze actie stelt zich ten doel een discussie rond het onderwerp massacommunicatie op gang te brengen ten behoeve van sociale en ideële doeleinden, waarbij mogelijkheid, wenselijkheid en haalbaar heid van grote campagnes aan de orde worden gesteld. Naar het oordeel van Drs. Eisen gaat het tegenwoordig om het aanvullen van de verschillende voorlichtingsmethoden, waarbij de massamedia de rol spelen van aandachttrekker en medebepaler van de onderwerpen, die van belang zijn. Deze combinatie van massale groepsgerichte en individuele voorlich ting is een kostbare en arbeidsintensieve zaak, doch daarnaast krijgt de preventie in het gehele pakket het zo mogelijk voorkomen van bijvoorbeeld ziekten een steeds hogere prioriteit. Grote campagnes, aldus spreker, zijn een instrument waar men zich in Neder land nog maar betrekkelijk weinig van heeft bediend. De gezondheidsvoorlich ting en -opvoeding (GVO) heeft thans een nationaal plan opgesteld. Op 16 juni zal een nationale commissie worden geïnstalleerd, die staatssecretaris Hen driks van Volksgezondheid en Milieuhy giëne in de toekomst adviezen zal gaan geven over de nationale en regionale kost jaarlijks half miljard” Hhensen De verspilling heeft betrekking op de helft van de geneesmiddelen die worden gekocht zonder recept en die buiten de zieken- en verpleegtehuizen worden ge bruikt. Volgens Jonker moet er op het gebied van onjuist gebruik meer onder zoek worden gedaan. In Canada en de VS is al gebleken dat de patiënt meer begeleiding nodig heeft om effectiever te kunnen omspringen met zijn ziekte en de behandeling daarvan. Uitgangspunt bij het vaststellen van deze regelingen is steeds dat de woning nood onder de zwakkere groepen in onze maatschappij krachtig bestreden moët worden. Het hiervoor te voeren beleid werd twee jaar geleden door de be windslieden neergelegd in de nota „huur- en subsidiebeleid”. Om een goed volkshuisvestingsbeleid te kunnen voe ren i s het volgens Gruijters c.s. nodig om over middelen te kunnen beschikken om bestaande woningen in goede staat van bewoonbaarheid te houden. Daarom hebben zij inmiddels bij de Tweede Kamer twee wetsontwerpen ingediend over de verplichting tot verbetering van w'oningen en de huurprijs na verbetering van een woning. „Onjuist gebruik geneesmiddelen 3. INDIVIDUELE HUURSUBSIDIE (Voor gezinnen en alleenstaanden van 30 jaar en ouder). Een bijdrageregeling die per 1 juli van dit jaar geldt voor mensen met een belastbaar inkomen la ger dan 33.000 per jaar en een maand huur van niet hoger dan ƒ487,50. Die huurgrens geldt niet voor mensen van 65 jaar en ouder. Dan wordt een bijdra ge gegeven alsof de huurprijs 487,50 zou zijn. De bewindslieden doen tegelijkertijd echter hun best om zoveel mogelijk duidelijkheid in de subsidiewirwar te brengen. In dat kader verscheen deze week de derde uitgave van de Huur- en Subsidiekrant van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning. waarin alle mogelijkheden nog eens op een rijtje worden gezet. In totaal bestaan er momenteel twaalf mogelijkheden om als huurder of eige naar bij de overheid aan te kloppen. Die regelingen zijn:

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 19