u VAN AGT GAF JUSTITIE GROEN LICHT OP TE TREDEN TEGEN BLOEMENHOVE J In Bonn weer Franse fiscus Anti-kraakwet treedt pas een half jaar na afkondiging in werking HET WEER Schriftelijke examens met geschiedenis en aardrijkskunde waardig af gesloten menselijker na zelfmoord spionage- schandaal 1 tl 1 It i pi BHR PvdA-er Lamberts: ...Minister is gevaar voor de volksgezondheid” art ÉBoi ij i F s .S I ih! i! lltll B S; il DONDERDAG 20 ME I 19 7 6 BINNEN» EN BUITENLAND 2 DO (Vervolg van pagina 1) mr. Andreae toestemming tot inbeslagname te geven. rei I Rookverboi De politie tl Lammers (Door Jos Ahlers, hoofdredacteur van School) Aardrijkskunde I' Ruim 33.000 leerlingen op meer dan 800 scholen voor mavo, havo en vwo deden gistermiddag aan het nog altijd experimentele examen aard rijkskunde mee en gistermorgen bogen kandidaten van ruim 500 scholen zich over het experimentele examen geschiedenis. Er worden overigens al jaren proeven met deze twee vakken genomen, zo nieuw was het dus ook weer niet. Ms Stilgelegd ||gf i Of Gezocht Dit is de dag om uw paspoort uit zijn winterslaap te halen, 't Blijkt namelijk dat veel 'mensen dat uitstellen tot de laatste dag. En als 't dan spoorloos blijkt te zijn,begint uw vakantie niet al te zonnig. Of kan zelfs volledig in 't water vallen. Spoorwegongelu BESCHREVEN TRAMS IN ROTTERDAM Van Agt, die juist het debat over de anti-kraakwet achter de rug had en zich beklaagde over het feit dat hij pas tien minuten voor het begin van de interpellatie over Bloemenhove de vragen van Roethof had gekre gen, vertelde dat hij de Haarlemse hoofdofficier van Justitie mr. Andreae het groene licht” voor de actie tegen Bloemenhove had gegeven op grond van de aan hem gerapporteerde feiten (het proces verbaal en het relaas van de betrokkenen) over de behandeling van een Duitse mevrouw in de Bloemhovekliniek. Hoewel hij weigerde in het openbaar in details over deze kwestie te treden, was de hele zaak voor hem ernstig genoeg om Dijkverzwaring Opgelost sa sa Verkiezingen Bermuda Vrouwelijke bank Martha Mitchell O 1 Gewonden treinramp We! examen I (Van onze redacteur in Bonn) 26 (ADVERTENTIE) 40 voorstellen van mevr. Salomons (PvdA) wees de minister van de hand. w 'I 1 Vooruitzichten voor zaterdag. WEERRAPPORTEN 0.2 25 I •a DOUANE JJOUANEj Minister Van Agt tijdens het debat in de Kamer. aai da; teg bet Vooral aanvankelijk enkele buien. Middagtem- peraturen omstreeks 16 graden. 19 16 gen. Anderen vonden dat je zoiets eigen lijk wel voor de hele geschiedenis kunt zeggen. Bij het vwo raakte men wat in tijdnood. Verdei’ geen klachten. BONN. Het nieuwste geval van spi onage heeft de politieke wereld in de Westduitse hoofdstad Bonn met stom heid geslagen. De chef van de inlichtin gendienst, Jürgen von Alten, werd giste ren onder verdenking van spionage voor de Oostduitse inlichtingendienst van al zijn functies ontheven. Het bericht op de voorpagina van een Duits sensatieblad is officieel in Bonn bevestigd. 1 gei doi te VO' Ko VRIJDAG 21 MEI Zon- en maanstanden Zon op 4.37 uur onder 20.36 Maan op 1 25 uur onder 12.49 uur zw. beu zw.bew. zw.bew. zw.bew zw.bew zw.bew zw.bew zw.bew zw.bew. zw bew. regen onbew. geh.bew zw.bew zw.bew zw.bew zw.bew onbew zw.bew onbew onbew zw.bew zw.bew zw.bew onbew l.bew zw.bew zw.bew zw.bew l.bew zw.bew mist onbew. onbew onbew regen zw.bew mist h.bew geh.bew zw.bew zw.bew. 0 0 10 0 11 mei sch lijn en zen ber zon vee Ii vnd gro' duii van ma: eert ven het van D heb stri ties aan fen die ver 1» Ion con laa vre kor lijk „Jo de teg sch Syi I tw va ko ga Ca do in: m< ZZO zzo ozo z zo z z z zzw w.st. nnw w.st o zw zzw wzw ono w.st o n w.st. zzw zzw w.st. nw w.st. wnw n no zw w.st. w.st. o no w.st. w.st verand. n wzw zzw w.st. L joot moi han goo aan 21 25 23 20 9 5 9 8 9 6 8 9 11 9 9 15 15 14 li 12 12 9 10 13 8 6 .10 12 12 12 15 13 10 13 12 9 11 11 15 10 17 De laatste dagen waren in Parijs op tochten te zien van zowel belastingamb tenaren. die er genoeg van hebben door iedereen met de nek te worden aangeke- keken, als wel van de vrienden van Gilbert Voisin, een groenteboertje d at zich op zijn zolder had opgehangen op de dag dat hij hoorde dat de belasting in zijn winkel een onderzoek kwam instel len. Voisin werd woensdag onder grote belangstelling begraven. DEN HAAG (ANP) - Minister Van Agt van Justitie wil zjjn anti-kraakwet pas een deze wjjziging gisteren in zijn wetsontwerp aan. Hij kwam daarmee in de Tweede half jaar nadat deze is afgekondigd, in werking laten treden. De bewindsman bracht Kamer tegemoet aan de wens van zijn partijgenoot Van Schalk (KVP) en eveneens enigszins aan de bezwaren van de Anti-Revolutionair Scholten. De meeste wijzigings- zijn pand heeft gedaan maatstaven zijn, aldus Van Agt. De wijzigingsvoorstellen Weer in binnen- en buitenland Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel-Aviv Tunis Aantal uren zon. 2 tot 10. Minimumtemperaturen omstreeks 10 graden. Maximum temperaturen omstreeks 15 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur; 90 percent Kans op een geheel droog etmaal 60 percent bleem speelt overigens ook bij de mo derne talen. Bij het schriftelijk geschiedenis wor den er twee onderwerpen gekozen uit de laatste halve eeuw. Voor dit jaar waren dat: De koude oorlog 1945-1964 en Ne- derlands-Indië tot Indonesië 1941-1949. Volgend jaar zullen dat zijn: De Neder landse crisisjaren en het Midden-Oosten tussen 1915 en 1967. Het aardige is dat deze onderwerpen voor mavo, havo en vwo gelijk zijn en dus moet er werk op drie niveau’s worden gemaakt. Het lijkt de midden school wel. Bij alle drie de schooltypen kreeg men wel erg veel papier op tafel. Soms besloeg de tekst bij een vraag een heel vel, terwijl het antwoord in één regel gegeven kon worden. Er moest dus wel erg veel gelezen worden. Enkele docenten wezen erop, dat men aan Ne- derlands-Indië normaliter niet zoveel aandacht meer besteed zou hebben, het leeft nog maar bij zeer weinig leerlin- 13 weken in verwachting was, dus net op de grens van „korte” en „langere” zwangerschappen. Daarom is het optreden van Van Agt zonder enig vooroverleg voor velen on verklaarbaar. Het laat zich echter niet aanzien dat de bewindsman deze kwestie nu op zijn beloop zal laten. Hij noemde het gisteren onaanvaardbaar dat een groep sympathisanten („Het waren niet de voor Bloemenhove verantwoordelijke figuren”) had verhinderd dat de officier van Justitie en zijn helpers de kamers Rokers in Italië zullen vanaf 2 juni genoegen moeten nemen met een gedeel telijk rookverbod. Op die datum treedt namelijk een wet in werking die roken in bioscopen, theaters, restauraties, bibli otheken en andere openbare gebouwen verbiedt, voorzover die gelegenheden niet zijn voorzien van een luchtverver- singsinstallatie. Op overtredingen staan flinke boetes. 1 De bouw van tien noodlokalen achter het stedelijk lyceum in Zutphen is stil gelegd nadat in een week tijd tot drie maal toe de funderingen waren vernield door onbekenden. De gemeente zegt nu pas weer met het werk te willen begin nen als het voldoende beveiligd is. De lokalen worden gebouwd in een van de weinige groene gebieden van de stad, het zgn. Vogelpark. Een actiegroep heeft daar fel tegen geprotesteerd. FAR1JS. De Franse minister van Financiën Fourcade heeft een menselij ker belastingbeleid in het vooruitzicht gesteld. De minister beloofde dit naar aanleiding van een zelfmoord van een kleine zelfstandige, toen de belastingin specteur er zijn komst had aangekon- digd Het Amsterdams Stads journaal zoekt ongeveer veertig soldaten voor het spe len van drie scènes in een voorlich tingsfilm die het Stadsjournaal gaat ma ken voor de VVDM. De repetities voor de film worden in het Pinksterweekein- de in Amersfoort gehouden. I Veertien studenten van de Katholieke Sociale Akademie in Enschede kunnen volgende week toch nog eindexamen doen in de afstudeerrichting opbouw werk. Staatssecretaris Klein is terugge komen op zijn beslissing en heeft alsnog de aanvraag voor rijksgecommitteerden ingewilligd. De minister had aanvanke lijk afwijzend beslist omdat er een ge schil was over enige voorwaarden voor deelneming aan het eindexamen. In het blad werd meegedeeld, dat deze zaak niet -samenhangt met de affaire rond de spionne Helga Berger, die in middels heeft bekend sinds tien jaar als secretaresse van twee staatssecretarissen van Buitenlandse Zaken en de vroegere ambassadeur van de Bondsrepubliek in Noorwegen, de inmiddels gepensioneerde 71-jarige Heinrich Boex, geheime docu menten en codemateriaal naar Oost- Duitsland doorgegeven te hebben. Het nieuwste geval heeft veel weg van de spionagezaak-Guillaume. Zoals de in middels tot een langdurige gevangenis straf veroordeelde Gfinther Guillaume als persoonlijk secretaris van de toen malige bondskanselier Brandt inzage in hoogst geheime zaken kreeg, had ook Jijrgen von Alten als leider van een belangrijke inlichtingenafdeling de gele genheid tot grootscheepse spionage. Bij e n botsing tussen de exprestrein Beograd en een goederentrein zijn gis ternacht bij het station Baerndorf in de Oostenrijkse provincie Stiermarken mensen gewond, van wie drie ernstig. Mw. Anneke Goudsmit, ex-Kamerlid voor D’66 en lid van het bestuur van de abortuskliniek Bloemenhove, volgde gis teren de gang van zaken in de Tweede Kamer bij de interpellatie van minister Van Agt door het PvdA-KamerHd Roet hof. Voor aardrijkskunde kan een soorge- lijk verhaal worden verteld, al hoor je bij deze groep docenten geen bezwaren tegen het schriftelijk eindexamen. Inte gendeel. Ik kan niet aan de indruk ontkomen, dat een vak er pas echt bij gaat horen, a Is er ook schriftelijk in geëxamineerd wordt. Ook hier is men alweer jaren met proeven bezig, maar het aantal kandidaten voor aardrijks kunde is dit jaar toch wel erg groot geworden. Men moest vijf Nederlandse onderwerpen bestuderenrail-wegver- keer; schaalvergroting landbouw, verste delijking, openluchtrecreatie en aardolie en aardgas. Verder kon men kiezen uit vragen over twee landen: de Verenigde Staten en Rusland. In het examenwerk werden al die onderdelen aan de orde gesteld en dat betekende per definitie, dat over elk deelterrein maar weinig gevraagd kon worden. Vooral voor het gekozen land stonden de vragen in geen verhouding tot het bestudeerde. Als je een heel boek over Rusland hebt doorgewerkt en je krijgt dan een paar vragen over de fysische landbouw van dat land, dan is dat wel mager. Voor de Verenigde Sta ten gold hetzelfde en het wordt nog saaier, als je over het gekozen land ook nog vragen over aardgas en aardolie krijgt, terwijl je dat onderdeel ook al bij Nederland hebt gehad. Er was duide lijk sprake van eenzijdigheid. Een leerlinge zei bij het verlaten van de examenzaal dan ook: „Zonde van al dat leren. Maar een volgende deelde triest mee: „Van Rusland wist ik hele maal niets. Dat kan, omdat de vragen zo’n piepklein deelterrein betroffen. De docenten waren overigens zeer te vreden, als ze al niet klaagden dat sommige onderdelen op stof uit de twee de klas betrekking had. Bij het vwo zei men dat het werk nog gemakkelijker was dan van het havo en daar vond men het ook redelijk. Nog een enkele kanttekening: de kaartjes waren allemaal i n zwart-wit gedrukt en met die vele verschillende arceringen werd het al gauw onduide lijk. De leerlingen gebruiken normaliter allemaal atlassen met gékleurde kaarten. Men zou toch eens aan kleurendruk voor dit vak moeten gaan denken. Er kwam bij het havo een kaart in het examenwerk voor zonder legenda en dat is toch wel een gekke zaak. Er zaten verder een paar heel typische weetjes- vragen in. Tenslotte: bij tal van vragen werd een nogal gewrongen Nederlands gebruikt. verzegelden. „Dit levert een misdrijf op dat niet kan worden getolereerd”, aldus Van Agt. „Dit land zou een heel eind wegspoelen wanneer een officier van Justitie door fysieke kracht verhinderd kan worden zijn werk te doen”. w Kamerleden van PvdA, PPR en D’66 hebben de ministers Westerterp(Verkeer) en Van der Stee(Landbouw) gevraagd een nader onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden voor de dijkverzwa ring Zwarte Haan-Ternaarderpolder in Friesland. In de studie moet - zo vinden zij - het regionale werkgelegenheidsef fect worden betrokken, evenals de afzet op lange termijn van pootaardappelen en het effect op de visserij. Met de arrestatie van twee Rotter dammers heeft de politie gisteren vijftig inbraken opgelost, die de afgelopen we ken in Ommoord en Alexanderpolder zijn gepleegd. De totale buit bedroeg ruim een ton. De Amsterdamse ex-wethouder Han Lammers heeft zijn vorige week bij de Amsterdamse rechtbank ingediend ver zoek voor een voorlopig getuigenverhoor in verband met publikaties als zou hij voor de KGB werken of gewerkt heb ben, ingetrokken. Hij zei dat hij geen behoefte aan een dergelijk verhoor meer had nu het kabinet zich zo duidelijk heeft uitgesproken over de aantijgingen van Elseviers Magazine en nu de kran ten zijn teruggekomen op de publikaties rond deze affaire. Van Schaik had eerder een wijzigings voorstel ingediend om een half jaar uitstel van de inwerkingtreding te be werkstelligen. Na de toezegging van de minister trok de KVP-woordvoerder dit voorstel m.Mevr. S alomons kwam ech ter met een nieuw voorstel om de perio de van een half jaar tot een jaar te verlengen. Van Agt zei begrip te hebben voor de motieven van Scholten en Van Schaik om de krakers niet met de wet te overvallen. Het half jaar uitstel zou ook de gemeenten meer gelegenheid bieden te zoeken naar alternatieve woonruimte voor de krakers. Scholten had er na de uiteenzetting van de minister geen be hoefte meer aan zijn aangekondigde mo tie in te dienen. In die motie wilde hij vragene erst maatregelen tegen de leeg stand te nemen, alvorens de wet in werking te laten treden. Feitelijk zal het nu toch nog een anderhalf jaar duren voor de wet in werking treedt, aldus de Anti-Revolutionair. De minister zei verder, dat de poli tie en justitie niet blindelings tot ontrui ming van kraakpanden zullen overgaan, zo gauw de eigenaar daarom vraagt. ■- I sa c 1 3 2 0 0.4 3 0 2 0 0 0 5 0.1 0.2 0 4 0 0 0 1 0.3 0 0 0 3 0 0 0 0 16 16 17 20 17 16 16 19 16 15 11 26 22 26 15 17 22 20 25 20 19 25 15 15 25 22 23 24 21 24 19 24 De Verenigde Partij van Bermuda heeft de algemene verkiezingen op de Bermuda-eilanden gewonnen. De meer derheid die deze partij had is echter geslonken. Ze kreeg nu 26 van de zetels tegen 30 vroeger. pinnen op de gang van zaken in dit individuele geval. Ook het feit dat het betrokken echtpaar eerst vergeefs een smartegeld van enige duizenden guldens los had proberen te krijgen, achtte hij niet relevant. Van Agt: „Het is niet waar dat het optreden in Heemstede alleen zijn grond zou vinden in de veron derstelling dat er een medische fout was gemaakt. De aangifte deed het vermoe den rijzen dat er in de Bloemenhove- kliniek geen onderzoek naar enigerlei indicatie plaatsvond, zoals door de me dewerkers van de kliniek wordt be weerd”. De minister bleef erbij, ook nadat Lamberts hem verteld had dat de inspecteur voor de volksgezondheid vol gens hem verklaard had dat er goed gewerkt was, over gegevens te beschik ken die op het tegendeel wijzen. Daaruit zou zo duidelijk blijken dat er in de Bloemenhove-kliniek fout gehandeld was, dat je, aldus Van Agt „geen dokter hoefde te zijn om dat te kunnen begrij pen”. De minister was duidelijk op zijn tenen getrapt door de aantijgingen dat hij zich niet aan de afspraken had gehouden die hij in oktober ’74 met de Kamer maakte. In een brief van de 28ste van die maand zegde Van Agt toe de strafvervolging voor zwangerschapson derbreking tot drie maanden en de abor tus in een later stadium in algemene ziekenhuizen op een laag pitje te zullen zetten. Dit in afwachting van het gereed komen van de nieuwe abortuswetgeving. Van Agt ontkende echter heftig zijn woord te hebben gebroken door het sein voor een actie tegen Bloemenhove op groen te zetten. „Ik heb geen enkele toezegging gedaan over abortusklinieken waar langdurige zwangerschappen on derbroken worden”, aldus de bewinds man, die meedeelde dat het onderzoek van het gerechtelijk geneeskundig labo ratorium had uitgewezen dat de betrok ken Duitse mevrouw tenminste 12 en ten hoogste 16 weken zwanger was ge weest. In de Bloemenhove-kliniek houdt men het erop dat de betrokken vrouw In de Griekse hoofdstad is een bank geopend die een uitsluitend uit vrouwen bestaande staf en uitsluitend vrouwelijk personeel heeft. Martha Mitchell, de ex-echtgenote van de voormalige Amerikaanse minister van Justitie John Mitchell, verkeert - zo is onlangs gebleken - in kommervolle om standigheden. Ze lijdt 'aan een beender- ziekte en ze heeft zoveel achterstallige rekeningen dat ze vreest dat een dezer dagen telefoon en elektriciteit in haar 14 kamers tellende flat zullen worden afge sneden. De rekeningen kan ze niet beta len omdat ze de laatste tijd geen ali mentatie meer zou hebben gekregen van haar ex-man. Ze vordert nu van hem betaling van 36.000 dollar. Het optreden van de minister in deze Bloemenhove-zaak heeft de standpunten in de Kamer over de abortus ongetwij feld verhard. Het optreden van de mi nister, die twee jaar geleden in Heem stede ook al een blauwtje liep, komt voor de meerderheid van de Kamer op een bijzonder ongelukkig moment, net nu de VVD en PvdA tot overeenstem ming zijn gekomen over een gezamenlijk initiatief-wetsontwerp over de abortus. In dat ontwerp, dat waarschijnlijk een meerderheid zal halen, is de positie van de Stimezo-klinieken (waar Bloemenho ve er een van is) geregeld. Wordt dat ontwerp tot wet verheven, dan zou Bloemenhove volkomen legaal door kunnen blijven werken op vrijwel de zelfde manier als men nu doet. Drie Rotterdamse kunstenaars zijn druk vrolijke kleuren en opschriften te voorzien Samen met het openbaar ministerie wil de bewindsman richtlijnen opstellen, die bepalend zullen zijn voor de vraag of ingegrepen moet worden. Daarbij zullen de oorzaak, die tot de kraakactie heeft geleid en datgene wat de eigenaar met onder meer bezig een aantal tramstellen van Het idee Hoor het beschilderen van de Rotterdamse trams is afkomstig van wethouder Mentink, die tijdens een werkbezoek in het buitenland van speelse opschriften en tekeningen voorziene trams zag. Zaterdag zullen de trams op straat verschijnen. Op beschuldigingen van met name Lamberts („U bent een gevaar voor de volksgezondheid”) dat hij daardoor de levens van de negentien behandelde vrouwen, die in de kliniek aanwezig waren in gevaar had gebracht, vertelde Van Agt; er is vooraf contact geweest med de medische coördinator van Bloe menhoven Daarbij is hem verzekerd, dat de verzegeling van de kamers bij medis che noodzaak verbroken zou worden. Enkele sprekers wilden meer duidelijk heid over het contact dat had plaatsge vonden met de inspectie voor de volks gezondheid. Wat de inspectie precies ge adviseerd had en of zij op de hoogte was van het voornemen dat er strafrechtelij ke stappen ondernomen zouden worden, kon de minister echter niet met zeker heid zeggen. Lamberts (zelf arts en een van de vier indieners van het initiatief- aboi'tusontwerp van de PvdA en VVD) gaf de verzekering dat geen van de deskundigen die hij had geraadpleegd vond dat er bij de behandeling van de Duitse mevrouw een fout was gemaakt. Bovendien, zo oordeelden enkele spre kers, al was er sprake van onzorgvuldig handelen, dan zou dat nog geen aanlei ding zijn geweest om de hele kliniek te sluiten. Roethof: „Er worden in zieken huizen ook fouten gemaakt, maar daar is er nog nooit een voor gesloten”. Van Agt wilde de discussie echter niet vast- De toestand van de vier reizigers die in het ziekenhuis moesten worden opge nomen nadat ze bij de treinramp bij Schiedam op 4 mei gewond waren ge raakt, is in het algemeen redelijk goed. Het zal echter nog wel enige weken duren voor ze weer naar huis mogen. Ook de lichamelijke toestand van de bij het ongeluk zwaar gewonde machinist is verbeterd, maar vereist nog veel zorg. Dit is van de zijde van de Nederlandse Spoorwegen meegedeeld. Het was een waardig slot. Geen uit schieters. Voor veruit de meeste kandi daten is het schriftelijk nu voorbij. Van daag treedt alleen nog een klein groepje aan voor de talen Fries en Russisch. Sinds 1973 worden er voor het vak geschiedenis proeven met het schriftelijk examen genomen en gisteren begon de tweede fase van dat experiment: een landelijke proef. In sommige kringen is dit een omstreden zaak, men vindt daar dat je geschiedenis niet schriftelijk kunt examineren. In tal van ons omringende landen is dat overigens een doodgewone zaak en de historici die ik gisteren sprak, hadden er ook weinig moeite mee. Ze vonden wel dat je de gewone gang van zaken bij examens het eindcijfer is het gemiddelde van het cijfer van het schoolonderzoek en het schriftelijk bij dit vak eigenlijk niet zou moeten toepassen. Bij het schoolonderzoek komt wel vier keer zoveel stof aan de orde als bij het schriftelijk. Een dergelijk pro- van PvdA- woordvoerster Salomons konden in de ministriële ogen geen genade vinden. In eerste termijn had zij bepleit dat panden die langer dan een jaar leeg staan niet onder de nieuwe strafbepaling vallen en voorts dat krakers die minstens drie maanden in een pand zitten, niet ver volgd zuller worden. Volgens Van Agt zijn beide amende menten in de praktijk onuitvoerbaar. Naar zijn mening is het voor een eige naar of de politie ondoenlijk vast te stellen wanneer het kraken precies be gonnen is. Ook vond hij de termijn van drie maanden ongestoord kraken aan de krappe kant, omdat de eigenaar die tijd nodig kan hebben om tot een minnelijke schikking te komen of heit gedrag van de krakers in de praktijk af te wachten.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2