Herstel van Financiële barrière is er nog steeds Koppelkoers in SPORT ADVIESBUREAU MOET Alkmaar: zege Duin en Heine Nederlaag van IJmond’73: 1-2 Titel en promotie heren Heemstede ’Kemphaan’HBC in bezit KIC Ka Terrasvogels SPORTEF I Arts Weidema vecht voor subsidie bij gemeente en provincie TERSTOND GEHOLPEN WORDEN’ unox unox 4 Rundersteaks K Puik mager vlees houdbaar in het pak! 9 e De handgemaakte sigaar uit Java. HAARLEMS SPORTSPREEKUUR >g. VOLLEYBALCLUB OVRA 25 JAAR Zaalvoetbaltoernooi I 1 X Nieuwste vondst van de vleeskenners: KANT EN KLAAR VLEES 31 DONDERDAG 20 M E 1 19 7 6 SPORT (Van onze sportredactie) Beleidsplan 1 kaart starie r L nbare lering n, dat feelte jr het Kant en Klaar Vlees van Unox. Puur mager vlees voor de warme maaltijd. Er zijn drie variëteiten: Rundersteaks. Mixed Steaks en Kaasschnitzels. HAARLEM „In ons tweejarig bestaan als sportmedisch adviescen trum hebben we geloof ik toch wel iets bewezen. Het ogenblik is nu aan gebroken dat de overheid dat werk honoreert. Om verantwoord door te kunnen gaan hebben we een pand nodig en een betrekkelijk lage subsidie. Wethouders prijzen ons enthousiasme maar dat alleen is voor ons onvol doende. En mocht het Haarlemse college van burgemeester en wethouders denken dat we toch wel doorzetten, ook al krijgen we geen gemeentelijke steun, dan vergist het college zich”. Gemaakt van de fijnste tabakken uit de Vorstenlanden van Midden-Java. Vervaardigd door slanke Javaanse vrouwenhanden. Corona 58 cent. Verpakkingen van 5,10 en 25 stuks. Senoritas 37 cent. Verpakkingen van 10 en “50 stuks. Een spoor van commissies F 30 irig (Van onze sportredactie) I (Van onze wielermedewerker) Ludy van Mourik: homerun „Laat ik eerst zeggen dat ik waarne- (Van onze volleybalmedewerker) PIETER MUL (Van een medewerker) (ADVERTENTIE) het «1 V UKN 104.3k.133 .s ✓ZZ~ (ADVERTENTIE) „De vergelijking met een istig water gooien vind ik HAARLEM „Wat vooral opvalt is dat de mensen die bij ons komen zo ontzettend gemotiveerd zjjn”, aldus het trio Cees Weidema, Collie Kutsch Lojenga en Erik van Ham over de bezoekers van het „sportspreekuur” van het Sportmedisch Adviescen trum Haarlem elke maandagavond vanaf zeven uur, Van Eedenstraat 15, Haarlem). Het twee jaar oude SMA houdt zich bezig met gespecialiseerde sportkeuring, trainings en trimbegeleiding, onderzoek en behandeling van sportletsels, algemene sportad- visering, uniforme registratie van letsels, keuringen en ergometrisch onderzoek en tenslotte wil het SMA een bindende functie hebben tussen de sportkeuringsebureau’s in Haarlem en omgeving. Het is ook beroepsinstantie voor sportlui die het niet eens zjjn met een oordeel van het sportkeuringsbureau. Samen met Sportkeuringsbureau, waar van Weidema waarnemend voorzitter is, vroeg het SMA bovendien om een pand (of een deel daarvan) om het werk van de beide stichtingen onderdak te kunnen bieden. lijk duidelijk dat we met een ruimtepro bleem zouden komen te zitten.’’ o 8 (Van onze softbalmedewerker cor. ow te de Alleen in de tweede inning konden de Whites heel even gevaarlijk worden toen Monique Fris na een fout van kortestop Mia Spaargaren kon doordringen tot het derde honk. Runs kwamen er voor de gasten overigens niet uit. Terrasvogels daarentegen kwam aanvallend veel beter voor de dag. Al in de eerste inning zorgde Ludy van Mourik met een daver ende homerun voor een 1-0 voorsprong. In de derde inning was het opnieuw raak. Met een serie van drie hits via Ineke Akkerman, Mia Spaargaren en Renee van der Berg de beste Sant- poortse slagvrouw zorgde Ineke Ak kerman voor 2-0. Gerda Treuren in de vierde inning en René van der Berg in de vijfde slagbeurt scoorden de runs, die de eindstand op 4-0 bepaalden. Dat de Birds in de slotfase niet meer tot scoren kwamen, was niet het gevolg van zwak slaan, maar veeleer het gevolg van knap veldspel van de Bloemendaal-kortestop Monique Fris. De uitgeschakelde Ilona Vos werd op het derde honk bij de thuisclub goed vervangen door Tineke Vianen. Gerda Laan maakte haar rentree in het buiten- veld. De staf van het Sportmedisch Adviescentrum. Van links naar rechts Collie Kutsch Lojenga, Cees Weidema en Eric van Ham. de vleeskenners van huis uit SANTPOORT. Tegen Bloemendaal heeft Terrasvogeis zich voor eigen pu bliek moeiteloos hersteld van de misstap tegen Kennemer Intersport OG van het afgelopen weekend. Zonder Ilona Vos, die als gevolg van een ongeluk voorlopig uitgeschakeld zal zijn, zorgde Terrasvo gels voor de eerste no-run, no-hit-zege van het seizoen. Het inmiddels naar de voorlaatste plaats van de ranglijst afge zakte Bloemendaal wist zich tegen de Birds nauwelijks een reële scoringskans te scheppen. «o». ALKMAAR. Aan het slot van de „populaires” op de Alkmaarse wie lerbaan hebben plaatselijk favoriet Rob Duin en de jonge Hans Heine uit Castricum een koppelkoers over 80 ronden gewonnen. Eerder op de avond had de 28-jarige Duin ook ai een klassementsrit gewonnen. In een persoonlijke achtervolging om de armband van een sporthuis liep hij zijn tegenstander Rene Kos in. Drie maal eerder was Kos in de strijd om deze armband aan de winnende hand gebleven. HAARLEM-IJMOND. Het volley- balseizoen ’75-’76, heeft gisteravond zjjn slot gekregen. In de Spaarnehal werd de laatste kampioen van dit jaar bekend. In de tweede klasse heren werd Heemstede kampioen. Sinds de oprichting van de vereniging is dit team in een ruk van de vierde klasse doorgestoten naar de eerste klasse. «SS Cees Weidema is de sportarts van het SMA, Collie Kutsch Lojenga verzorgt de administratie, afspraken (tel. 023-242844) en de uniforme registratie; Eric van Ham is de fysiotherapeut van het SMA die sinds enige maanden opvolger is van collega Versteeg. De specialisten Botman, Lingbeek, Schöttelndreier, Van Steijnen en Poulus treden op als adviseur van het SMA Van de bezoekers is maar vijf procent topsporter volgens een ruime norm). Als hij (of zij) ziekenfondspatiënt is betaalt de sporter alleen het consult van arts Weidema tenzij bijvoorbeeld de club waar hij of zij lid van is die kosten draagt). Is fysiothera- peuitische behandeling nodig dan betaalt het ziekenfonds mits de huisarts van de patiënt na een telefoontje of briefje van het SMA) dat voorschrijft. Weidema: „En de medewerking van mijn collega’s is over het algemeen prima. De enige bron van in komsten van het SMA is mijn consult en een deel van de honorering van fysiotehera- peut Van Ham. We worden er zelf echt niet beter van, zoals laatst een autoriteit tegenover mij suggereerde. Jammer genoeg is er dus nog sfeeds een financiële barrière zij het dat er op landelijk niveau met de ziekenfondsen overlegd gaat worden om ook de consulten van het SMA-artes in het vergoedingenpakket op te nemen”. Zolang dat niet het geval is blijft het percentage particuliere patiënten van het SMA hoger dan in het „normale” bestand, met andere woorden de ziekenfondspatiënt is ondervertegen woordigd op het Haarlemse SMA. HAARLEM. Het in de eerste klasse a van de Haarlemse zaalvoetbalcompeti- tie reeds zeker van het kampioenschap zijnde IJmond’73 heeft in de Spaarnehal een vrij verrassende 2-1 nederlaag gele den tegen HFC. wer- op dit Dokter Cees Weidema van het Sport- medische Adviescentrum (verder te noe men: SMA) trekt de wenkbrauwen en knikt met het hoofd om te benadrukken dat de zaak hem ernst is. De stichting SMA diende vier maanden geleden bij de gemeente Haarlem een subsidieaan vraag in ter grootte van 50.000 gulden. (Van een medewerker) HEEMSTEDE. Het traditionele Kemphaan-toernooi van HBC voor A- junioren, waarvoor op de velden aan de Cruquiusweg in Heemstede een redelijke belangstelling bestond ook burge meester jhr. mr. Quarles van Ufford kwam een kijkje nemen is voor de eerste keer gewonnen door KIC uit Vel- sen-Noord. In de finale bleef het met een score van 1-0 netaan op winst tegen het hoofdstedelijke Rood Wit A. Aanstaande zaterdag is het Ovra-jubi- leumtoernooi, dat gehouden wordt In de Kennemer sporthal. Dit toernooi start om 9 uur en is het laatste volleybale- venenement van dit seizoen. WM) 300 g VLEESWAAR gemaakt van mak mager rundvlees HAARLEM. In de Spaarnehal wordt vanavond het Van Meeuwen-zaal- voetbaltoernooi van de HFC Kennemer- land gespeeld. Deelnemers aan dit evenement, dat om half acht begint, zijn. Domstad Utrecht, Sportclub Tilburg/Willem 2, de Rotterdamse Sportpers, P. L. Zwart Boys en Kennemerland. De als baanrenner debuterende Jan Rückert nam het in een persoonlijke achtervolging op tegen Sidney Smit, maar kon het niet bolwerken en werd ingelopen. In een afvalrace voor amateurs bleef Martin Schoen met gering verschil de baas over Ted Rood nadat hij eerst de Brit Steve Fleetwood in het „pak” had gestoken en in de klassementsrit moest Schoen met twee punten verschil de eer aan Rob Duin laten. In de kop pelkoers gingen Duin en Heine er met nog zeventien ronden vandor en wisten ondanks fel verweer van de koppels Steve Fleetwood-Jan Rückert en Engel Hopman-Ted Rood juist buiten schot te blijven. Ruud Neder - lof zegevierde tweemaal bij de junio ren. In de puntenrit werd de Haar lemmer Ben van Geideren tweede. De uitslagen: amateurs: achtervol ging: 1. S. Smit, de 4 km. in 5.29,5; 2. J. Rückert (ingelopen). Achtervolging om armband: 1. R. Duin, de 4 km. in 5.18,2; 2.' R. Kos. Afvalrace: 1. M. Schoen, 2. Th. Rood, 2 S. Fleetwood (Eng). Klassementsrit: 1. Duin 14 pnt.; 2. Schoen 12 pnt.; 3. Kos 12 pnt. Koppelkoers: 1. R. Duin-H. Heine, de 20 km in 24.15; 2. E. Hopman-Th. Rood; 3. E. Fleetwood-J. Rückert; 4. R. Kos-R. Rave; 5. M Schoen-C van Bijnen; 6. B. van Gelderen-R. Neder- lof; 7. S. Smit-F. Wortel op 2 ronden. Junioren, puntenrit: 1. R. Nederiof 28 pnt.; 2. B. van Geideren 17 pnt.; 3. H. Heine 7 pnt Klassementsrit: 1. Ne deriof 10 pnt.; 2. S. Smit 9 pnt.; 3. Rabe 6 pnt.; 4. Heine 4 pnt. n.l. met een tweededivisieherenteam. Ovra bestaat deze week 25 jaar. Destijds als Ontspannings Vereniging van Rijks Ambtenaren begonnen, is deze vereni ging uitgegroeid tot een van de grootste volleybalverenigingen in Haarlem, een vereniging waarin zowel minivolleybal- lers als recreatiespelers vertegenwoor digd zijn. Na twee jaar zijn er zevenhonderd verschillende sportbeoefenaren voor een of meer consulten langs geweest. Indien dat noodzakelijk bleek kregen zij fysio- therapeutische behandeling, dat aantal bedroeg in totaal tweeduizend. Daar naast vonden er ongeveer honderd keu ringen op de fietsergometer plaats. Het aantal voedings- en trimadviezen is min der exact uit te drukken. De zevenhon derd trimmers, recreatie- en topsporters kwamen voer de helft uit Haarlem en voor de andere vijftig percent uit omlig gende gemeenten. Gisteravond werd gewonnen van FES 3, dat gedurende de hele wedstrijd ver dienstelijk tegenstand bood, maar eigen lijk geen moment het kampioenschap in gevaar kon brengen. Heemstede beschikt over een atletische ploeg die zich ge makkelijk in het achterveld beweegt en daardoor zeer goed verdedigt. Naarnaast komt door het vrij behoorlijk uitvoeren van het penetratiesysteem variatie in de aanval. Op de tweede plaats is in deze tweede klasse het Zandvoortse OSS geë indigd, dat in de kampioenspoule even veel verliespunten had als Heemstede. De eerste helft van de competitie gaf echter de doorslag en OSS kan alleen hopen op een keuzepromotie van het district, een promotie waarop deze ploeg wat het spelpeil betreft wel recht zou hebben. Voor het Haarlemse volleybal heeft het slot van de competitie vooral op nationaal gebied een slecht einde gekregen. De dames van OVRA verloren hun promotiewedstrijd met minimaal verschil en zullen niet in de tweede divisie uitkomen. Wei zal in deze tweede divisie Die Raeckse vertegenwoordigd zijn. De Die Raeckseploeg verloor de degradatiewedstrijd en verdwijnt na vele jaren uit de eerste divisie. Inmiddels is het terugtrekken van zowel het eerste herenteam als het eerste damesteam van Aktie’&—/HVS definitief geworden. Ovra is nu de vereniging, die Haarlem op het hoogste niveau vertegenwoordigt, In de tweede klasse b legde Loek Anderson beslag op het kampioenschap door een 4-2 overwinning op Sihi FC. Geel Wit 2 had in de reserve derde klasse a ook op de titel beslag hebben kunnen leggen als het had gewonnen van Kennemerland 3. Geel Wit verloor echter kansloos met 6-2. De uitslag: eerste klasse a: HFC IJmond’73 2-1; tweede klasse b: Loek AndersonSihi FC 4-2 (Loek Anderson kamp.); derde klasse a: DVSHalve Maan 2-1; res. tweede klasse a: Barrica de Boys 3Carillon Boys 3 5-1; res. derde klasse a: Geel Wit 2Kennemer land 3 2-6. mend voorzitter van het keuringsbureau ben omdat de combinatie met het SMA eigenlijk niet mogelijk is, al was het alleen maar omdat het SMA beroepsin stantie wil zijn voor de gewone sport keuringen. De combinatie deed me ech ter des te beter beseffen dat begeleidende instellingen dringend verle gen zitten om vooral accommodatie. Het keuringsbureau speelt al jaren leentje buur in het gebouw van de GG en GD. Dat pand wordt nu verbouwd en direc teur De Reus wil ook liever dat het keuringsbureau zijn eigen huisvesting krijgt. Nu vinden de ambtenaren soms de kledingstukken op de bureau’s die sportmensen die de avond tevoren voor een keuring kwamen, hebben vergeten. Ik heb veel bewondering voor de men sen die zo hard werken bij dat sport keuringsbureau maar het medisch gezien onverantwoord om op deze basis nog langer door te gaan.” Maar niet alleen het keuringsbureau zit te springen om een fatsoenlijke be huizing, ook het SMA blijkt nu zodanig ontwikkeld te zijn dat de ruimten van een goedwillende arts en-of fysiothera peut niet meer voldoende zijn. In april 1974 ging het SMA in Haarlem van start onder de officiële benaming Medisch Sportconsultatie Bureau. De sporten- thousiast Weidema (destijds al verbon den aan Haarlem Nicols. HFC en nu voor het tweede seizoen bij betaald voetbal club Haarlem betrokken) was de motor van wat wordt aangeduid als „sportspreekuur” Samen met de fysio therapeut Versteeg en mevrouw Kutsch Lojenga ging hij met dat spreekuur van start op maandagavonden. Sinds kort heeft het initiatief een juridische basis gekregen, officieel is er nu sprake van een stichting SMA. Die aanduiding SMA vond haar oorsprong in het beleidsplan dat de Vereniging van Sportgeneeskunde een jaar terug publi ceerde bij gelegenheid van haar tienjarig bestaan. Voorzitter Mosterd zette toen het model uiteen dat leidraad moet zijn bij de opbouw van een sportmedische pyramide. Op de eerste trede waar sportpatiënten worden opgevangen staan de huisartsen en sportkeuringsbureau’s. Een tree hoger een landelijk net van SMA’s, daarboven de medische staven van de sportcentra in Zeist en op Pa pendal. Het geheel moet worden over koepeld door een inter-universitair insti tuut voor sportgeneeskunde. Dat is het ideaal waarnaar de vereniging streeft. Mosterd en zijn medestanders, onder wie vanzelfsprekend de mensen van het Haarlemse SMA, gruwen bij de gedachte dat drie miljoen georganiseerde sporters in Nederland slechts de „beschikking” hebben over vijf full time sportartsen. Daarnaast is er een flinke groep artsen die de sportgeneeskunde er als hobby bij doet. In de medische faculteit van de nieuwe Limburgse universiteit krijgt de sportgeneeskunde voor het eerst een vooraanstaande plaats. De rijksoverheid heeft nog niet in concrete steun gere geerd op het beleidsplan van de vereni ging maar de ontwikkeling naar het de ontwikkeling ideaalbeeld is in gang gezet. Weidema c.s. behoorden tot de kers van het eerste uur en moment ligt het Haarlemse SMA met die van Assen, Amersfoort en Zoeter- meer aan kop in de ontwikkeling. Lan delijk functioneert er nu een tiental SMA’s. „Subsidie aanvragen doen we pas als we iets bewezen hebben”, verklaarde de Haarlemse sportarts twee jaar terug en door verschillende omstandigheden is het nu zover. Collie Kutsch Lojenga: „Van het begin af aan was het natuur- Cees Weidema: „De wethouders Vos- beide kuilen en Van den Berg hebben in verschillende gesprekken hun enthousi asme voor ons werk getoond. Maar we hebben een zodanige plaats op de priori teitenlijst gekregen dat insiders mij heb ben verzekerd dat we geen geld krijgen. We hebben nog geen officiële reactie gehad op het gezamenlijke verzoek om een pand. Daarnaast speelt de vraag: hoort hun werk nou bij sport en recrea tie of bij volksgezondheid We hebben een gesprek gehad met de heer Zuur bier, lid van Gedeputeerde Staten. Deze provinciebestuurder vroeg ondermeer of de gemeente al wat deed. Verder is er een ambtelijke commissie in het leven geroepen die verder gaat studeren nadat een rapport over deze materie jaren in de la had gelegen. We laten overal een spoor van commissies na”, lacht de sport arts wat zuurtjes, „De provincie vraagt of de gemeente al wat doet en de gemeente vraagt of de provincie al toe zeggingen heeft gedaan, zo blijf je aan de gang”, vult Collie Kutsch Lojenga aan. Weidema: steen in rui aardig. Twee jaar terug hebben wij dat gedaan maar de kringen in het water die de steen tot gevolg heeft gehad worden nu zo wijd dat we dringend verlegen zitten om ruimte en appara tuur. Ik ben van mening dat de overheid ons tegemoet moet komen, zij moet ons werk honoreren. Een interdepartementa le commissie van ambtenaren uit Den Haag was enthousiast over ons werk, de Haagse wethouder Vink wil dolgraag een SMA naar ons voorbeeld hebben. In Amersfoort en Drachten verleende de gemeente al subsidie bij het opzetten van een SMA, wij komen pas nadat we iets bewezen hebben. Wethouder Thuis zei me dat we zo enthousiast waren dat we geen subsidie nodig hadden. Zo ligt het natuurlijk niet. We vechten door om een hogere plaats op de prioriteitenlijst voor 1977 te krijgen, we hebben dat geld erg hard nodig willen we verantwoord verder kunnen.”

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 31