Universiteit Jeruzalem CONTROLE Tegenstellingen op CONGRES OP CIA Unctad verscherpt Weigeren van dienstbevel geen VVDM-beleid Zware bewaking Angola breekt met Portugal toekomstige Zweedse vorstin Buitenlandse redacteuren verhuizen Euro-Arabische dialoog raakt achterop donderdag Solzjenitsin beschuldigt KGB POESJES KEIHARDE WESTDU1TSE OPSTELLING Lissabon ontvangt nota uit Loeanda STELLING SOFISME door mco scheepmaker Bijeenkomst in Riad tussen Egypte en Syrië uitgesteld PALESTIJNSE WOORDVOERDER KOMT MET „AANVULLENDE VERKLARING” 3 20 19 7 6 MEI BINNEN- EN BUITENLAND (Van onze redacteur in Jeruzalem) imuda /erbod In duigen bank itchell men waring miers ïgd bter stil- rie- ield nu [in- De de het reft lost nueluk Bondgenoot Na Kissinger „Kunstmatig” icht ij) <1 Botsingen tussen Arabische en joodse studenten (Van onze speciale verslaggever) „Op die manier”, zo waarschuwde Al- (Van onze redacteur in Stockholm) het en D’66 Verkeer) ’evraagc len naar iverzwa- older in o vinden iheidsef- de afzet iappelen KOEWEIT (Reuter). Een viermo- gendhedenconferentie in Riad die be doeld was om een verzoening tot stand te brengen tussen Egypte en Syrië, is voor onbepaalde tijd uitgesteld, zo is hl Koeweitse regeringskringen vernomen. Ion, „zal een Jordaanse toekomst voor de Westoever hoogst twijfelachtig worden wat Israel betreft.” LISSABON' (Reuter). Angola heeft Portugal verzocht zijn ambassade in de hoofdstad Loeanda te sluiten. Dit komt in feite neer op het verbreken van de diplomatieke betrekkingen. schrijving de EEG beter uit, hoewel er binnen de gemeenschap - gedoeld werd op landen als Frankrijk en Italië - van onmiskenbare meningsverschillen sprake zou zijn. Han bij de i ver- arhoor ru hij heb- geen 1 meer delijk 'ingen kran- kataes >te van :er van - zo is le om- •ender- dallige dezer laar 14 i afge- beta al ali- rn van i hem 2 juni gedeel- i treedt s roken s, bibli- b ouwen ■n heden verver- i staan ilieke nnen amen ouw- igge- Isnog Tden nke- ge- voor 'llllip rs die opge- P bij i ge goed, zeken togen. Ie bij list is zorg, indse tter- jftig we dder roeg lermuda op de meer- echter i de 40 WASHINGTON (Reuter). De Ame rikaanse senaat heeft gisteren met over grote meerderheid een resolutie goedge keurd die het parlement een vergaande controle op de CIA, de geheime dienst, geeft. Jaenicke verklaarde onder meei„Ook Duitsland heeft grote economische pro blemen gekend, na de oorlog. Het land was verdeeld, nu zelfs definitief, we moesten 12 miljoen vluchtelingen opne men. Maar de Duitse opbouw is geba seerd geweest op kennis en, vooral, op de bereidheid hard te werken. En ook op de bereidheid de hulp die wij ontvingen, de Marshall-hulp, goed te gebruiken”. Later op de morgen organiseerden ook Joodse studenten zich voor een tegende- monstratie. Het kwam al gauw tot handgemeen, waarbij stenen werden gooid, met stokken werd geslagen aantal lichtgewonden vielen. >restrein :ijn gis- rf in de rken 26 istig. De betrekkingen tussen Portugal en zijn voormalige Afrikaanse kolonie zijn de laatste weken aanmerkelijk bekoeld. De regerende volksbeweging voor de be- vrijding van Angola (MPLA) heeft haar vertegenwoordigingen in Portugal geslo ten en zich in Lissabon beklaagd over anti-Angolese incidenten. Een brand in een Angolees kantoor in Porto was vol gens Loeanda opzet en met signaleerde voor Angola beledigende uitlatingen in de Portugese pers. een ge en een In het Arabische deel van Jeruzalem vnden gisteren geen demonstraties op grote schaal plaats, al was de spanning duidelijk merkbaar. Er was een staking van winkeliers, niet alleen in Jeruzalem maar ook in de stad Nabloes, waar eerder het uitgaansverbod was opgehe ven. In de steden Ramalla en Elbireh is het uitgaansverbod nu al twee dagen van kracht. De Israëlische militaire autoriteiten hebben een „nieuwe onconventionele be- strijdingsmethode” tegen de demonstra ties en ordeverstoringen op de Westoever aangekondigd. Zij hebben strenge straf fen in het vooruitzicht gesteld voor allen die stakingen organiseren en de orde verstoren. De Westduitse delegatieleider hield ori- verkort vast aan de afwijzing van de invoering van een gemeenschapppelijk fonds voor de beheersing van de prijzen die ontwikkelingslanden krijgen voor de door hen geëxporteerde grondstoffen ..Zo’n fonds werkt kunstmatig hoge prij zen in de hand, dus overschotten. Dat is bij de EEG-landbouwmartk ook zo ge weest”. Bovendien meende Jaenicke da; het voor de regeringen van Westerse landen onmogelijk zou zijn zich te bin den aan een gemeenschappelijk fonds omdat niemand weet hoeveel dat eigen lijk zou gaan kosten. De overdracht van technologische kennis uit het Westen naar de ontwik kelingslanden leek Jaenicke al evenmin Gisteren zouden de premiers van de twee landen, samen met hun collega’s van Saoedi-Arabische hoofdstad bijeen komen. Het initiatief hiertoe was uitge gaan van Koeweit en Saoedi-Arabië. Kern van de moeilijkheden tussen Cairo en Damascus is de verwerping door Syrië van het tussentijdse akkoord inzake de Sinaï dat Egypte vorig jaar met Israël heeft gesloten. Minister van Buitenlandse Zaken Al ien heeft in verband met de politieke consequenties van de onlusten van de laatste tijd verklaard dat bij eventuele vredesonderhandelingen over de toe komst van de Westoever ook de plaatse lijke bevolking zal worden geraadpleegd. „Jordanië heeft niet het monopolie over de Westoever”, zei Allon. die daarmee tegelijkertijd koning Hoessein waar schuwde om zich niet te veel met de Syriërs en Russen aaneen te sluiten. Intussen krijgt het conflict steeds meer het karakter van de joods-Arabi- sche tegenstellingen, waarbij de scheids lijn niet langer loopt door bezet gebied en Israel. De Israëliërs worden steeds zenuwachtiger omdat de traditionele li berale bezettdngspolitiek in duigen valt zonder dat de Israëlische regering er veel aan kan doen. UTRECHT (ANP). De Vereniging van Dienstplichtige Militairen VVDM streeft er niet naar, door het weigeren van dienstbevelen het goed functioneren van de krijgsmacht aan te tasten. Als organisatie wenst de VVDM het weige ren van dienstbevelen niet als beleidsin strument te hanteren. JERUZALEM. De Hebreeuwse universiteit in Jeruzalem was giste ren het centrum van botsingen tussen joodse en Arabische studenten naar aanleiding van de onlusten op de westoever van de Jordaan van de laatste dagen. Arabische studenten demonstreerden sinds vroeg in de morgen tegen het gebruik van wapens door Israëlische militairen tegen de burger bevolking op de bezette Westoever. De grote afstand die er ligt tussen de standpunten van de arme landen, die door een aantal rijkere landen worden gesteund, en de rijke landen, werd giste ren treffend geïllustreerd door de West- dudtse delegatieleider Joachim Jaenicke. Samen met de Verenigde Staten en Groot-Brittannië, welk laatste land ech ter onder zware druk staat van de Gemen-ebestlanden (dat zijn immers ook ontwikkelingslanden) vertegenwoordigt de Duitse Bondsrepubliek in Nairobi de „harde lijn”. aard, hoewel de feiten eigenlijk tegendeel uitwijzen. Inmiddels blijft de vraag of de Arabi sche staten zullen blijven vasthouden aan de eis dat er een duidelijke parallel liteit dient te bestaan tussen hun politie ke en hun algemeen economische ver langens. Bakker, tot voor kort redacteur in Londen, is verhuisd naar Parijs. In Brussel, hoofdstad van België en Europa en zetel van de NAVO, werkt sinds enkele weken Jan Gerritsen, tot die tijd Haagse redacteur buitenland. Onze Duitse redacteur, Jan Kuiper, stapte over naar de televisie: hij werd redacteur van het IKON-pro- gramma Kenmerk. De post in Bonn zal met ingang van 1 juni worden bemand door drs. Hans Amesz, tot voor kort economisch redacteur bij het weekblad De Tijd. Waarnemers zien in de woorden van Allon een eerste waarschuwing van Is rael dat Jordanië in de toekomst als een minder natuurlijke bondgenoot zal wor den beschouwd als tot nu toe het geval is als Jordanië zich verder van het Westen zou vervreemden. Zoals bekend is op het ogenblik de chef van de Russische luchtmacht in Amman om te onderhandelen over de aankoop van een Russisch anti-luchtdoelsysteem, nadat besprekingen over de aankoop van Ame rikaanse Hawk-raketten zijn vastgelo pen. Het Portugese ministerie van Buiten landse Zaken heeft een nota uit Loeanda ontvangen waarin de Angolese regering adviseert de ambassade te sluiten en alle Portugese diplomaten onmiddellijk terug te roepen. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Lissabon zei datde regering het besluit in hoge mate betreurt en dat zij hoopt dat de situatie in het belang van beide landen spoedig kan worden opgehelderd. De Portugese minister van Buiten landse Zaken, majoor Ernesto Melo An- tunes, verklaarde onlangs dat de Ango lese regering de laatste tijd doelwit is van een rechtse campagne in Portugal. Een brief met deze inhoud heeft de VVDM gisteren na afloop van een bui tengewone ledenvergadering gestuurd aan minister Vredeling van Defsnsie in antwoord op zijn principiële vraag of de VVDM het weigeren van dienstbevelen als beleidsinstrument hanteert. In afwachting van een antwoord wilde de minister niet verder praten met de soldatenvakbond over de faciliteitenre geling, die vakbondswerk In de kazernes mogelijk moet maken. Talloze malen zijn bestuurders van de VVDM de afge lopen tijd door de leiding van verschil lende kazernes verhinderd om onder meer leden te werven op de kamers, hoewel dit volgens de WDM wel toege staan had moeten worden op grond van de faciliteitenregeling. Bevelen om de kazerne te verlaten zijn bij die gelegen heden meestal niet opgevolgd door de bestuurders, hetgeen als weigeren van een dienstbevel wordt aangemerkt. De schrijver en Nobelprijswinnaar Alexander Solzjenitsin heeft de Russi sche geheime politie ervan beschuldigd een valse brief te hebben opgesteld in een poging te bewijzen dat hij medege vangenen in arbeidskampen in 1952 be spioneerde. Solzjenitsin gaf een verkla ring uit op het Hoover-instituut van de Stanford-universiteit waar hij onderzoe kingen verricht. Daarin zei hij dat een Zwitserse journalist hem begin deze week een kopie van de brief had over handigd. De brief was getekend met „Vetrov”, een schuilnaam die hij in zijn boek „Goelag Archipel” gebruikte. Solz jenitsin zei dat de brief deel uitmaakte van een campagne van de KGB „om mijn verleden te vervalsen en mij in diskrediet te brengen”. De met 87 tegen 7 stemmen aangeno men maatregel versterkt voorts de su- pervisie van het congres op andere spio nagediensten, zoals het FBI, het nationa le veiligheidsbureau en de militaire in lichtingendienst. Een voornaam element in de nieuwe maatregel is de vorming van een met veel volmachten gewapende 15 leden tellende commissie die toezicht moet houden op het doen en laten van de diverse inlichtingendiensten. Op grond van het nu aangenomen besluit heeft de parlementaire commissie van toezicht het exclusieve recht de operaties van de CIA nauwlettend te controleren en de voor deze dienst be schikbaar gestelde fondsen van jaar tot jaar toe te wijzen, een unicum in de geschiedenis van het congres. De commissie heeft voorts bevoegd heid eenzijdig opening van zaken te geven over geheime operaties, die vol gens haar niet door de beugel kunnen. Alleen de president zou dit kunnen te genhouden. De voltallige senaat heeft dan het laatste woord. oekt spe- ich- ma- /oor ein- Het optreden van woordvoerder, Achmed De besprekingen van vandaag zullen moeten uitmaken of ook deze laatste dag van de vierde gespreksronde in poli tieke argumentaties gedompeld wordt. Gebeurt dit toch, wat - voor de EEG- landen althans - de totale devaluatie van de Euro-Arabische dialoog zou bete kenen, dan kunnen principieel opgestel de landen als Nederland, Denemarken en Duitsland in ieder geval niet de vergaderzaal uit protest verlaten, omdat het (nog altijd) om een gezamenlijke grondopstelling gaat. Precies een week voordat ze 1 jaar wend, heeft onze poes Sijtje vijf jongen geworpen. Ik weet niet precies wat de bijbel hierover zegt, maar mijn persoon lijke mening is dat God eerst de mens geschapen moet hebben, en pas veel later, na alle ervaringen met het baren van de mens te hebben verwerkt, met de poes te voorschijn is gekomen, want die vijf kleintjes kwamen probleemloos ter wereld, zo te zien. Even een zacht piepje, en daar kwam er weer een. Daarom spreekt men bij een poes ook niet van baren, maar van werpen. Als een perfect geprogrammeerd machientje werkt Sijtje alle handelingen af: vlies verwijderen, poesje schoonlikken, pla centa met smaak verorberen (dat proef de ze toch ook voor het eerst van haar leven, en het ,ene merk blikvoedsel eet ze toch minder graag dan het andere merk, maar blijkbaar wijken smaakpro- blemen hier voor diepere instincten zodanig gaan liggen dat al die blinde maupies haar tepels konden vinden, kor tom: als een echte boerenpoes bleek ze zonder enige leerschool of Cat’s Spock alle vereiste handelingen moeiteloos te beheersen. Overigens wil de Westduitse legering haar onderhandelingsrichtlijnen voor de slotfase van de Unctad pas vastleggën na het bezoek van de Amerikaanse mi nister Kissinger aan Bonn. Het kabinet in Bonn heeft een desbetreffende aanbe veling van de minister van Buitenlandse Zaken, Hans-Dietrich Genscher, gisteren aanvaard. Met het oog op de besprekingen met Kissinger zal de minister voor Ontwik- kelingszaken, Egon Bahr, zijn voor zon dag voorgenomen vertrek naar Nairobi verschuiven en zal hij vermoedelijk maandag naar de Keniase hoofdstad vliegen. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG. Als lid van de Gemeenschappelijke Pers Dienst be schikt deze krant over een grote groep redacteuren, in de meeste bui tenlandse hoofdsteden. U treft hun bijdragen regelmatig op onze pagina’s aan. Net als in de diplomatieke dienst, is het in de journalistiek nodig zo nu en dan de mensen op buiten landse posten over te plaatsen. Sinds begin april is Henk Kolb, tot dat moment redacteur in Brussel, werkzaam in Washington, vanwaar hij in dit verkiezingsjaar de bericht geving en de analyse zal verzorgen. Hij volgt in Washington mr. Henk Leffelaar op, die met ingang van 1 juni redacteur in Londen is. Rudolph (Van onze speciale verslaggever) LUXEMBURG. De Euro-Arabische dialoog is bijna een etmaal achterop geraakt door de halsstarrigheid van de Arabische Liga om van deze vierde ge spreksronde alsnog een politiek forum te maken. De openingsverklaringen van maandag werden dinsdag gevolgd - overigens na lang intern overleg zowel door de EEG- staten als door de leden van de Arabi sche Liga - door aanvullende verklarin gen, waarbij de negen er zorgvuldig voor waakten geen politieke discussies op gang te brengen. Hun standpunt was dat zij de politie ke wensen van de Arabische staten met de grootste lankmoedigheid tegemoet ge treden waren, en dat er nog in de nog resterende 24 uur zaken dienden te wor den gedaan. Verschillende lezers hebben me ge vraagd wat ook weer precies een „sofis me” is? Volgens de allernieuwste au Dale is een sofisme een spitsvondige, maar geen steekhoudende redenering. Een beroemd sofisme is: „Alle Kreten zers liegen, zei de Kretenzer”. Maar nu even iets heel anders, zoals de VPRO- omroepster zei die plaats moest maken voor de EO. Als zelfs de tegenstanders van aifies (de non-alfies, zal ik maar zeggen) hun gram al per alfie gaan spuien, zijn we op de goede weg. an Jos L. Lodewijks uit Haarlem kreeg ik de volgende bijdrage toegestuurd: Alfie, banaal. cafespelletje, dagbladkolom, energieverspilling, flauwekul, geleuter, hou-op, inspiratiegebrek. joker, kauw gom, leukerd, mateloos, nonsens, oninte ressant, periode, qui-vive, reageren, se rieuzer, tachtigjarigen. uitholling, vaar- welzeggen, waarschuwen, x-taemietach- ter, ziedaar. Plus 25, min 1. STOCKHOLM. De Zweedse bin nenlandse veiligheidsdienst houdt er re kening mee dat Sylvia Sommerlath de aanstaande vrouw van de Zweedse ko ning Carl Gustaf doelwit wordt van terroristen op de huwelijksplechtigheid op 19 juni aanstaande. De meeste bosbranden worden gesticht door mensen die zich thuis geen open haard kunnen veroorloven. NAIROBI. Bij de wereldhandels conferentie in Nairobi, Unctad IV, staan sinds gisteren de arme en rijke landen scherper dan ooit tegenover elkaar. Op de twee hoofdonderwerpen van de con ferentie, de beheersing van de grondstof- fenprijzen en de verlichting van de schuldenlast van de arme landen, is nog geen spoor van overeenstemming te bes peuren. .Daarom zal de toekomstige koningin een superbewaking krijgen”, deelde woensdag de chef van de Binnenlandse Veiligheidsdienst op een persconfecentie in Stockholm mee. Hans Holmer, de De Palestijnse woordvoerder drong er ten slotte op aan het ambassadeursni veau van deze vierde gespreksronde van de Euro-Arabische dialoog onmiddellijk op ministeriële basis te verheffen om aan de besluitvoering kracht te kunnen bijzetten. Het EEG-antwoord o p deze directe aanval op „De Europese mentaliteit”, dat binnen twee uur in elkaar was gedraaid, werd als „een nadere precisering van eerder ingenomen standpunten” beschre ven. Ook werd gesproken van het „op heffen van misverstanden”. Ontkend werd dat de Euro-Arabische dialoog toch in een politieke discussie was ont eer, goed idee Afgezien van het feit dat men prive-ondernemingen moeilijk kan dwingen hun patente zo maar weg te geven, vroeg hij zich ook af of de arme landen nu wel zo veel profijt kunnen hebben van Westerse technologie. Voor de afwijzing van een regeling van de schulden van de allerarmste landen gebruikte Jaenicke het bekende argument: een dergelijke regeling zou hun kredietwaardigheid aantasten Het grote probleem met katten is natuurlijk wel de plek die zij voor het werpen uitkiezen. Enkele weken geleden 'ontdekte Sijtje in haar nesteüdrift opeens, dat er een mogelijkheid was om van onderop in een la van het oude bureau te kruipen, maar die leek ons om uiteenlopende redenen niet zo geschikt als kraamkamer. We bekleedden dius een margarinedoos miet een dekentje (oude truc), zetten die op een bereikbare maar toch enigszins beschutte plaats in het huis, tilden haar af en toe erin, maar dan sprong ze er toch steeds weer me teen uit. Enfin, we moesten maar af wachten, in ieder geval kon niemand later zeggen dat we geen doos hadden neergezet. BVD-chef zegt: „We hebben rekening te houden met mogelijke acties in verband met processen die momenteel in West- Duitsland aan de gang zijn”. Hij ver wijst naar het Baader-Meinhofproces en het proces tegen de zogenoemde Stock- holmse terroristen, leden van het zoge noemde Commando-Holger Meins, die destijds een bomaanslag hadden ge pleegd op de Westduitse ambassade. „De huwelijksdag van Sylvia Sommer lath en Carl Gustaf is voor de terroris ten bij uitstek een gelegenheid om een actie te voeren”, verklaarde Holmer. Sylvia Sommerlath heeft de Westduitse nationaliteit. Veiligheidshalve wordt de verblijf plaats van de aanstaande koningin ge heim gehouden. In het kader van de bewaking wordt de Westduitse ambassa de in Stockholm ook scherp in de gaten gehouden. Op de foto: Koning Karl Gustav wordt verwelkomd door president Kirchslager van Oostenrijk en diens echtgenote tijdens een diner in Stock holm. Vrijdag was het dan zo ver. Ze stond buiten, tegen haar gewoonte in, te mau wen om erin gelaten te worden. Zodra de deur open werd gedaan, rende ze naar de kraamdoos. en ze kwam er niet meer uit voordat ze alle vijf geboren waren. Kennelijk had ze toch precies begrepen waar die margarinedoos voor diende (elke kartonnen doos heet in de wandeling een margarinedoos, zoals u weet). De poes Poes van Yolanda Fren kel Frank had een paar jaar geleden heel andere opvattingen over de ge schiktste plaats om te bevallen. Er was bij Dimitri Frenkel Frank een werkbe spreking over ..Hadimassa”. Kees van Kooten en Wim de Bie zaten samen op een bank. Midden in de redekaveling over een scène sprong Poes tussen Koot en Bie in op de bank, richtte zich hoog op haar poten op, stiet een kreet uit, en wierp een poesje. „De poes bloedt” riep Dimitri eerst nog in paniek uit, maar dat viel dus mee. Met grote omzichtig heid werd Poes met haar poesje in die ook al lang gereedstaande doos in de andere kamer gezet en bemoedigend toe gesproken. De werkvergadering ging door, maar even later kwam Poes er weer aanhollen, ze sprong weer tussen Kees en Wim in op de bank, richtte zich hoog op op haar poten, slaakte een kreet, en daar lag het tweede poesje op de bank de Palestijnse Dajani, die na mens de twintig bij de Arabische Liga aangesloten landen een bijna totaal ver politiekte, aanvullende verklaring uit sprak, wekte bij de negen verbazing en de nodige irritatie. In het EEG-kamp, dat als blok tegenover de Arabische Liga opereert, had men weliswaar moeite met de hantering van het begrip provocatie, maar men aarzelde niet te onderstrepen dat „deze plotselinge tweede akte toch wel in scene was gezet”. Dajani hekelde de EEG voor haar vermeende hypocriete opstelling. De term: „Erkenning van de nationale iden titeit”, zou door de negen zijn uitgevon den om het in Helsinki bekrachtigde zelfbeschikkingsrecht van elk volk te verkleinen en blijvend aan de Palestij- nen te onthouden. Door de uitgesproken voorkeur voor Israel kwam deze om- t bank rouwen iwelijk ft

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3