Goede oogst SCHOENEN tegen FABRIEKSPRIJZEN DE SCHOENENHAL wonderboom’ feÉÉfef’* or O- 'BK X B VISSER MOET NIET ALLEEN VAKMAN, MAAR OOK ZAKENMAN ZIJN Gitaarrecital in Muziekschool „BRUNCHEN” in het Chalet n” lü 1 Éi w 5 SJMUIDEN-V ELSEN 19 7 6 2 0 M E 1 (Van een onzer verslaggevers) Wij verkopen uitsluitend ECHT LEREN schoenen tegen prijzen VER ONDER DE WINKELPRIJS DONDERDAG Komt u vrijblijvend kijken. Echt, U bent ALTIJD VEEL voordeliger uit!! Ged. Oude Gracht 124 - Haarlem Hoek Kleine Houtstraat KW x IJMUIDEN In alle toonaarden is woensdagmiddag in de immense hal van diepvries- en scherfijsbedrijf W. Kwakkelstein b.v. aan de Kotterkade de lof bezongen van het nieuwe instructievaartuig voor de visserij. Enige ogenblikken tevoren had koningin Juliana dit vaartuig van de Stichting Koninklijk Onderwijsfonds voor de scheepvaart ten doop gehouden en het haar naam gegeven. Doel van het vaartuig, een hektrawler, is instructie geven aan toekomstige vissers en tevens het dienstbaar kunnen zijn voor visserij-onderzoek. Duidelijk bleek deze middag da t er twee stromingen aanwezig waren. De ene stroming die van het Onderwijsfonds welke de opleiding primair stelde; de andere stroming die van het vis serij-onderzoekwelke het visserij-onderzoek het meest important achtte. Onbeperkt eten en proeven van een soepje, warme gerech ten, koude gerechten en des serts in en uit onze open Zwitserse boerderij-keuken. Prijs inclusief een kopje koffie vooraf 18,— per couvert, voor kinderen tot 15 jaar 1 voor ieder jaar dat zij oud zijn. Omdat onze ruimte beperkt is, is het prettig als u even van tevoren laat weten dat u komt. Nu ook in het Chalet: FONDUE BOURGUIGNONNE Uw gastheer o; Vakmansciian (ADVERTENTIE) Instructie vaartuig voor visserij door koningin Juliana ten doop gehouden de om van Ce .■et d ceïnsx: b.v. XXXXXX<^Xv^^X'^VX>s^--XV<<xXX".s.s>O' (ADVERTENTIE) Het ogenblik van de doopplechtigheid tuin een akte apparatuur aangebracht. I. de eden «^XXXYXXXXX'.YXXXX'.-.vk-.-.ssx-.-.s ••v.y ie- eit ;h- ost >v- sri- in be- die er- de ?e- ur- rfte rge :en lo ng. Dm >v- •ings- Italië idaag tvo- lerkt. gis- Voor- reven tg in ezin- komt n de DRIEHUIS. Nu de feestelijkheden rondom de opening van het muziekcen trum van Soli op de grens van Driehuis en Santpoort achter de rug zijn heeft men de in het gebouw opgestelde „won derboom” van zijn bladerdak in de vorm van enveloppen met inhoud kunnen ont doen. De „oogst" bleek niet minder dan 2817,79 te zijn. waarbij de koningin het lint doorknipt we ke de doop moet onderstrepen. G. de Meester, voorzitter van de Ko ninklijk Onderwijsfonds (K.O.F.). Deze droeg het schip over aan de schipper, de heer A. H. van Rossum, wiens 11-jarige zoon Robert de koningin bij haar aan komst een bloemenhulde had gebracht. Na het vlagwisselen inspecteerde de vorstin het schip, terwijl de genodigden zich naar de hal van de fabriek van Kwakkelstein begaven en daar met kof fie werden ontvangen. In deze ruimte bood de heer Pronk de koningin een herinneringsbord aan, ter wijl de heer De Meester voor het KOF een model van het instructievaartuig in ontvangst mocht nemen. Laatstgenoemde gaf een kort historisch Overzicht van de opleiding aan zeevarenden. waaruit bleek de belangstelling van het Konink lijk Huis voor het KOF. Dat laatste werd onderstreept door de staatssecreta ris voor onderwijszaken dr. G. Klein. Hij stelde vast dat er bij het Nederlandse volk grote onbekendheid is voor de vis serij, het oudste zeebedrijf. De interesse daarvoor van de zijde van de vorsten huizen daarentegen is opvallend. 1556 dateert een schilderij aangeboden aan de IJMUIDEN. In de gehoorzaal van de Muziekschool aan de Troelstraweg wordt vrijdag 21 mei een gitaarrecital gegeven door Ria Doornmalen. Zij brengt onder meer werken van J. S. Bach, Bocherini, Robinson, J. P. Swee- linck, Pugol, Brouwer en Turina. Ria Doornmalen is een leerlinge van Dik Visser en zal binnenkort haar eindexa men Solospel doen, aan het Utrechts Conservatorium. Voor de pauze bestaat het programma uit werken voor gitaar solo; na de pauze hoort men twee wer ken voor gitaar en piano. waaraan de fles champagne bevestigd is, at de tners lique jzing rmij- 1 dat -rijgt 1 de j de ngen hou- in- doed g te een >e en Wüstelaan 75, Santpoort. Deze gezellige, gemoedelijke combinatie van ontbijt en lunch verzorgen wij zon dags vanaf 11 uur 's mórgens tot 14.30 uur. Ons telefoonnummer is 023 - 372226. Jan G. (Uilenboom) Westerhoven. tchip, dat was het Koninklijk Onderwijsfonds voor Scheepvaart Visserijen' legde er de nadruk op dat visser zijn een beroep is, dat al vroeg zelfstandigheid vraagt. De visser moet op meerdere terreinen een vakman, maar ook een zakenman zijn. Daarom dient hij ook begrip te hebben voor het visse- rij-onderzoek, waartoe de „Koningin Ju liana” naar zijn oordeel in belangrijke mate gebruikt moet worden. Hij zette in het kort uiteen, dat de visser moet leren de visrijkdom met verstand te beheren. Dr. H. A. H. Boëlemans Kranenburg, directeur van de Stichting Nederlandse Visserij, verklaarde uitdrukkelijk dat juist nu in deze tijd van economische moeilijkheden, in de strijd om het be staan het vakmanschap moet worden opgevoerd. Een deel van de visserij vloot zal naar andere visgronden moeten uit varen. Daar zijn kennis en vakmanschap een eerste vereiste. Daaraan kan de opleiding aan boord van de ..Koningin Juliana” voldoen. Toch bepleitte ook hij een rationele bevissing. De opvoeding aan boord van het instructievaartuig is niet alleen afgestemd op hetgeen men moet doen om een goed visser te wor den, maar ook om te leren wat men moet nalaten. En dat betekent zichzelf beperkingen opleggen in het internatio nale visserijbedrijf. Hij verklaarde tenslotte, dat het visse rijbedrijf hoge verwachtingen koestert van de „Koningin Juliana". Daarmee was het officiële gedeelte van de middag ten einde. Nog geruime tijd bleef de vorstin aanwezig om zich met reders, vissers, schippers en jonge aanstaande vissers op te houden en ver schalkte zij aan een honderd jaar oude hairingkar een stukje zeebanket, haar aangeboden door de heer L. van der Valk, representant van W. Kwakkelstein in TJmuiden. tuig juist d geïnspecteerd, ;;üs .r.j tóe zeer geïnteresseerd in het exterieur. Die kon zii bewonderen Grote interesse toonde de vorstin niet i alleen voor de opleiding van de leerling- I vissers, maar ook voor de ingewikkelde I De officiële plechtigheden begonnen om drie uur woensdagmiddag. Een groot aantal inwoners van IJmuiden had zich met de kinderen. die enthousiast met vlaggetjes zwaaiden, opgesteld bij de hekken waarlangs de koningin het ter rein van Kwakkelstein b.v. zou oprijden. De vorstin was in gezelschap van haar particuliere secretaris mr. J. van der Hoeven en de Officier Marva der 2de klasse OC J. Prinsen, adjudant van de koningin. Op de kade, waar het instruc tievaartuig afgémeerd lag werd het ge zelschap ontvangen door de heer A. Pronk, directeur van de Sleephelling mij Scheveningen b.v. Hij begeleidde het vorstelijk bezoek aan boord. Daar was op het dek een microfoon opgesteld naast een driekleurig lint, waaraan een fles champagne hing. De vorstin sprak hier dë woorden: „Ik doop u Koningin Juliana en ik wens u een behouden vaart”. Daarna knipte zij het lint door, waarop de fles champagne tegen achterrol te pletter sloeg. De heer Pronk dankte de koningin voor deze handeling en droeg vervolgens het scheepscertificaat over aan mr. W. welke ui de stuurhut De vereniging had de „wonderboom" neergezet omdat voor de financiering van het eigen gebouw nog veel geld nodig was. Aan donateurs en andere begunstigers was gevraagd bij de ope ning van het centrum niet afzonderlijke geschenken aan te bieden, maar in plaats daarvan een envelop met inhoud aan de boom te hangen. Het totale bedrag zou worden gebruikt om een bepaald deel van het Soli-gebouw te financieren. De „oogst" van de wonderboom is voldoende gebleken om de ruime bar en de grote keuken als een geschenk van dc bezoekers te beschouwen. Wat de bar betreft geldt dit alleen voor het materi aal, omdat leden voor de opbouw heb ben gezorgd. Wat de keuken aangaat omvat het geschenk de gehele inventaris, inbegrepen het glaswerk en serviesgoed. Van de gevers en geefsters bleek 95 percent anoniem te willen blijven. Het bestuur van Soli ziet dan ook geen kans iedereen persoonlijk te bedanken. De erkentelij kheid minder om. De koningin verlaat het door haar gedoopte en naar haar genoemde in structievaartuig. nadat zij het schip heeft geïnspecteerd. Zij toonde veel be langstelling voor de opleiding en dé apparatuur aan boord. waarop afgebeeld staat Karel V bij het graf van Willem Beukelszoon, de uitvin der van het haringkaken. Door de eeu wen heen is die belangstelling blijven bestaan, getuige’ de daadwerkelijke hulp van vorstenhuizen aan de zeevisserij. Tal van vissers zijn door Oranjevorsten ge- eerd voor hun daden zo stelde deze spreker vast. Op haar beurt heeft de vissersbevolking steeds blijk gegeven van haar trouw aan het Huis van Oran je. Ook deze spreker gaf een kort over zicht van de opleiding van vissers, daar bij opmerkend dat het biologisch visse- rij-onderzoek voor hen even belangrijk is als de theorie en de praktijk van het vissen. Primair is naar zijn oordeel dat de leerling al op jonge leeftijd zich naast de theorie ook vertrouwd kan maken met de praktijk een zaak waarop een andere spreker naderhand terugkwam. Moeilijk kreeg koningin Jul.ana e it haar een wat ingewikkeld pakje ter hand werd gesteld, waarin was opgebor gen een herinneringsbord, vervaardigd ter gelegenheid van deze voor de visserij zo bijzondere dag. was Al uit is er natuurlijk niet S

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5