MILIEUDEFENSIE GELOOFT NIET IN INDUSTRIE ROND RUIGOORD Kunstijsbaan Kennemerland kan weinig meer gebeuren EX-OORLOGSVRIJWILLIGERS GAAN NOG EEN KEER TERUG M J 3 f3 11 IsgW GEMEENTEN DOEN ZO GOED ALS ZEKER ALLEMAAL MEE r ji I Leden voormalige bataljon II 4 RI uit Kennemerland tags DONDERDAG 20 19 7 6 MEI (Van een onzer verslaggevers) Kleinschalig Meerderheid Drinkwater t door Hans Invernizzi Reünie Toean Jappen e n ien j V elserbroekpolder RUIGOORD Het gebied van de Amsterdamse zandopspuitingen rond om het kerkdorp Ruigoord in de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn- woude zou weer een agrarische bestemming moeten krijgen. Er moet eerst maar eens worden aangetoond dat er werkelijk nog meer industrieterrein nodig is, dan Amsterdam op eigen gemeentelijk grondgebied langs het Noordzeekanaal al heeft. Pas als in de toekomst die noodzaak hard zou kunnen worden aangetoond, zou dit gebied tussen de Machineweg en Zijkanaal F voor handel en nijverheid kunnen worden bestemd. Tot deze conclusie komt de kerngroep Zuid-Kennemerland van de Vereniging Milieudefensie in een reactie op de nota van uitgangspunten voor het Am- sterdam-Noordzeekanaalgebied. Recreatiegebied HAARLEM Bijna vijftig mannen van middelbare leeftijd, voorname lijk afkomstig uit Haarlem en omgeving, gaan zaterdag 22 mei de reis van hun leven maken. Het zijn ex-oorlogsvrijwilligers van het voormalige Ken nemer Bataljon II 4 R.I., mannen die ruim dertig jaar geleden hebben ge vochten in het toenmalige Nederlands Oost-Indië en die nu als een bij zonder soort toeristen terugkeren naar het land waarvan zij zijn gaan houden. Drie jaar zijn ze er geweest om te vechten tegen de „ploppers” en „rampokkers”. Van 1945 tot 1948 waren ze gelegerd op Java. Dezelfde plaatsen die ze toen in uniform aandeden gaan ze nu in een reis van 23 dagen in burger bekijken. Over het hoe en waarom praatten we met de heer Henri Butot, de secretaris van de reüniecommissie en de man die een groot deel van de organisatie op zijn schouders nam. Tweede groep F Wlisi De Houtrakpolder moet groen blijven 3. 1 cT )or- lelse der (Van een onzer verslaggevers) e t. Oud-Indiëgangers maken de reis van hun leven r i en Het Kennemer bataljon was een sterk r ft al eeft n üng. staander niet te begrijpen zijn. De poli tiek laten we helemaal buiten beschou wing”. Een plaatje uit de tijd toen het eiland Ruigoord nog helemaal onge schonden was. De kruidenier van het dorp ging met paard en wagen de welvarende boerderijen langs. Dank zij de hulp van de heer De Lange van het voormalige Zeelandbatal- jon, die op zijn eentje op verkenning De reiscommissie hoopt ook in 1977 nog een of meer reizen te kunnen orga niseren. maar of het lukt is nog twijfel achtig. De heer Butot vreest, dat het allemaal te duur zal worden. „We blij ven het proberen, want we willen zoveel mogelijk mensen in de gelegenheid stel len nog een keer terug te gaan”. aan van taux, igen nd. rt- ik op ting. »s- grote ecologische gevolgen hebben.” Een studie naar de invloed van het verdwij nen van een deel van de kustduinen voor de grens van zout en zoet water in de bodem is volgens de kerngroep nood zakelijk. Vooral de drinkwatervoorzie ning is hier van belang. De kwestie van de kunstijsbaan Ken nemerland is geen principiële meer. Dat moet voorop gesteld. De vijf bovenge noemde gemeenten zijn stuk voor stuk overtuigd van het nut van de baan. Waar het nu nog om gaat is de financie ring. En die ziet er ingewikkeld uit. De Vereniging Milieudefensie is name lijk van mening dat woningbouw in de i Heemstede dat allemaal nog niet. Via het gewest worden ze deze week op de hoogte gesteld, waarna de colleges en de raden aan het werk kunnen. Officieus zijn de betrokken portefeuillehouders wel op de hoogte gesteld. Zij zijn dan ook de enigen die op dit moment hun verwachtingen kunnen uitspreken. ging en belangrijke contacten legde, is het nu zover dat de 48 ex-oorlogsvrij willigers vergezeld van hun echtgenotes Als het gebied rondom Ruigoord wer kelijk niet behouden zou kunnen blij ven, mag mogen handel en nijverheid in elk geval niet westelijker oprukken dan de Machineweg, meent de Vereniging Milieudefensie. De verenigi>-g onder schrijft het standpunt van G£ dat in het Amsterdamse havengebied geen verdere basisindustrie moet worden toegelaten. Blijft over de gemeente Velsen, die in ieder geval niet meegaat met de huidige opzet. Er is nog geen zinnig woord te zeggen over het al dan niet geven van een vast jaarlijks bedrag, vertelt wet houder Ockeloen. De diverse fracties beraden zich. Als Velsen meedoet komt de bijdrage neer op een bedrag van 30.000 gulden per jaar. Een beslissing valt bijtijds, belooft de wethouder. „We gaan niet kinderachtig doen en wachten tot de kunstijsbaan een tijdje draait om te zien of hij een bijdrage waard is, want er zullen ongetwijfeld veel Velse- naren op de baan gaan schaatsen”. Om alle misverstanden uit de weg te ruimen dit: de aanleg van de kunstijsbaan hangt niet af van een positieve beslissing van Velsen. In de nota van uitgangspunten wordt ook nog vastgehouden aan yeen grens voor de industrie, westelijk van de Ma chineweg, al wordt dan de bestemming van basisindustrie gewijzigd in „handel en nijverheid”. In tal van commissiever gaderingen van Provinciale Staten is in tussen evenwel gebleken, dat er zo lang zamerhand een meerderheid in de Staten is te vinden voor het aanhouden van de Machineweg als uiterste westgrens voor het industriegebeid. De kerngroep Zuid-Kennemerland van de Vereniging Milieudefensie is dezelfde mening toegedaan. „In een reeds dicht bevolkt gebied, waarbij ten strengste tegen verdere verschraling van het leef milieu moet worden gewaakt, zou uit breiding van de industrie ten westen van de Machineweg een te grote belasting betekenen van de beschikbare ruimte”. Brengen we de rekensom terug tot een eenvoudig cijferrijtje dan blijven drie elementen over: een verwacht exploita tietekort jaarlijks van 272.000 gulden, een door de Stichting aan te gane lening van 3.560.000 en een geldelijke bijdrage ter financiering van de kosten (2 ton) die de stichting Kunstijsbaan Kennemer land moet maken voor de baan daad werkelijk in gebruik kan worden geno men. De vijf gemeenten moeten nu het volgende doen, wil de zaak in kannen en kruiken komen: ten eerste op basis van evenredigheid van inwonertallen subsidie geven om het exploitatietekort te dek ken. Het bedrag per inwoner komt uit op 1,17. Immers, het verwachte tekort is 272.000 gulden en er wonen in de vijf gemeenten in totaal 232.000 mensen. Verder moeten de vijf, wederom op basis van evenredigheid van inwonertal len, zich garant stellen voor de tijdige betaling van de rente en aflossing van de lening, die de stichting moet sluiten om de baan te kunnen laten aanleggen. Tenslotte moet ook op basis van evenre digheid worden gedokt voor de twee ton die de stichting als aanloopkosten nodig heeft. Op 28 april besliste de gemeenteraad De oud-Indiëgangers realiseren zich echter, dat er wel het een en ander veranderd is in de republiek Indonesië. Butot: „De mensen daar zijn natuurlijk bewuster geworden. Vroeger liepen ze om je heen met een „permissie-toean”. Dat heb je nu niet meer. Van ons als soldaten hoefde dat onderdanige trou wens toen ook al niet. Ja, en Djakarta is natuurlijk een wereldstad geworden, maar op het platteland is praktisch niets veranderd”. De heer Butot geniet zicht baar bij het vooruitzicht, dat hij over een paar weken eet bij de Chinees die hij zo goed heeft gekend en spulletjes koopt in een vertrouwde toko, ergens in de ongecultiveerde Indonesische natuur. Hij weet het allemaal nog haarscherp. Hoe de achthonderd mannen uit Kenne merland in januari 1946 in Singapore aankwamen om via Malakka naar Java Hij kan bijna niet wachten tot dit grote dag daar is. Al maanden verheugt hij zich op het weerzien, het opnieuw oog in oog staan met de overweldigende natuur die hij jaren geleden met een primitieve camera fotografeerde en waarvan hij nog steeds de kleine zwart- De kerngroep wil kleinschalige werk gelegenheid in het Amsterdam-Noord- zeekanaalgebied. Kleinschalige werkgele genheid die weinig energie kost, weinig ruimte en grondstoffen verbruikt en die het milieu ontziet. Bedrijven als Hoog ovens en Schiphol zijn grootschalig. Voor het behoud van het milieu, de natuur, de leefbaarheid van het gebied en het algemeen welzijn is kleinschaligheid no dig. Om een kleinschalige maatschappij te verwezenlijken moet de provinciale overheid samen met de landelijke over heid een werkgelegenheidsbeleid ontwik kelen, dat de investeringen beoordeelt op hun maatschappelijk nut, op de gevolgen voor het milieu en op het gebruik van energie en grondstoffen, aldus de kern groep Zuid-Kennemerland in de reactie op de nota van uitgangspunten. Zo gingen de oorlogsvrijwilligers op pa trouille: in een open „Tootsy’’ truck. Nu gaan dezelfde mannen, dertig jaar ouder, terug naar Indonesië om alle plekjes die hen zo na aan het hart liggen te bezoe ken met een luxe airconditioned autobus De kerngroep vindt dat een groot havengebied (Rotterdam) voor ons land voldoende moet zijn. De groep onder schrijft de bezwaren van GS tegen een voorhaven bij IJmuiden en voegt daar nog aan toe, dat een voorhaven een sterkere belasting van de spoorlijnen en wegen door woongebieden zou meebren gen. Nieuwe wegen zouden door duinge bieden moeten worden getrokken. Er is geen andere plaats voor. Een belangrijk recreatiegebied bij IJmuiden zou ten of fer vallen. Als gevolg daarvan zou een veel grotere verkeersstroom onstaan door Santpoort en Bloemendaal naar het strand van Zandvoort en Bloemendaal. Het huidige verkeersnet zou deze ver keersstroom niet kunnen verwerken. Aanpassing van het wegennet zal echter weer verdere aantasting betekenen van het woon- en leefmilieu. Bij een verder toename van de werk gelegenheid zouden meer huisvestings problemen in de regio ontstaan, met ongewenste „overloop” als onvermijde lijk gevolg. Bovendien zou de afstand tot een met woningen bebouwde Velser- broekpolder te klein worden, aldus de Kerngroep. Versmalling van de duinstrook bete kent een onevenredige vermindering van de verscheidenheid van het duingebied. „Een relatief kleine aanslag zou zeer Maar nu de vier andere gemeenten. Die hebben nog geen echte uitspraak gedaan. Wel hebben de colleges zich in het verleden al bereid verklaard aan de raden voor te stellen in te stemmen met een bijdrage per inwoner van een gul den. Zoals eerder becijferd gaat het nu om 1,17, afgezien van de garantstelling van 3.560.000 gulden en de bijdrage in de aanloopkosten. Formeel weten Bloemen daal, Zandvoort, Haarlemmerliede en Wat betreft de bezwaren tegen de voorgenomen uitbreiding van Hoogovens sluit dc afdeling Zuid-Kennemerland zich aan bij wat door de kerngroep IJmond van de vereniging Milieudefen sie al naar voren is gebracht. De Hoog- ovenuitbreiding wordt afgewezen op grond van bezwaren op het gebied van de miliehyugiëne, ruimtebeslag en druk op de infrastructuur (er zouden nog meer wegen en spoorwegen nodig zijn). gemotiveerde groep, meent de heer Bu- '.ot. Het waren bijna allemaal jongens, die in de oorlogsjaren in het verzet hadden gezeten. Toen hier de bevrijding kwam tekenden ze in om in onze over zeese gebiedsdelen de Jappanners te verslaan. Toen ze evenwel op Java aan- twamen waren de Jappen al door de knieën gegaan dank zij de atoombom. „Er was een gezagsvacuüm. Je had dus de ploppers, maar daarnaast het TNI, de rentara Nasional Indonesia, de voorloper wit kiekjes bewaart als zijn kostbaarste bezit. De politieke rol die de Nederlan ders gespeeld hebben is vervaagd staat buiten de reis. De heer Butot: „We gaan terug omdat het zo’n ontzettend mooi land is. We zijn er zoveel lieve mensen tegengekomen. We willen vrien den en bekenden opzoeken en terugke ren naar al die plekjes waar je dingen hebt meegemaakt die voor een buiten van het geregelde leger. Ik weet nog goed, dat we met 120 man Tjiandjoer bevrijd hebben van 900 TNI’ers. Het meest hebben we echter te doen gehad met de ongeregelde aanvallers”. Over de politionele acties wil de heer Butot liever niet zo uitvoerig meer pra ten. „We zijn niet naar Indonesië gegaan om het voor Nederland te behouden, maar om de mensen te helpen en hun vrijheid te geven. De meeste soldaten snapten zelf weinig van de politiek. Waar wij mee te maken hadden waren mensen, die langs de kant van de weg lagen te rotten. Ze stonken bij wijze van spreken tegen je aan. Ik heb nog steeds veel respect voor die Rode Kruisver pleegsters die toen hielpen en die in Nederland kritiek te verduren kregen”. In 1948 ging het Kennemer bataljon op de thuisreis. De soldaten zwermden uit. Een deel emigreerde naar Australië, Zuid-Afrika en Amerika. De kern bleef echter in Kennemerland wonen. Ruim twintig jaar ging voorbij, waarin de oude kameraden elkaar niet zagen. Tot in 1971 met veel moeite een reünie kon worden georganiseerd in de Ripperdaka- zerne. Het werd een overweldigend suc ces. „Knettergek waren ze allemaal. Ik heb volwassen kerels zien huilen en elkaar omhelzen. De vrouwen kenden hun mannen niet meer terug”, vertelt de heer Butot. In 1973 volgde een tweede reünie, waarbij voor het eerst het idee opborrelde een reis naar Indonesië te maken. 22 mei het vliegtuig pakken. Voor som migen is de reissom alles bij elkaar rond de 5000 gulden een rib uit het lijf, maar ze hebben het er graag voor over. Zoals bekend staan nu al jaren vele kapitale boerderijen ten westen van de Machineweg te verkrotten en langzaam weg te rotten. De boerderijen en de omringende landbouwgrond zijn inder tijd opgekocht door Amsterdam, nadat bij de boeren de mening had postgevat dat de Houtrakpolder toch niet meer te redden was. Oostélijk van de Machine weg (tussen deze weg en zijkanaal F) was de grond door de eigenmachtige zandopspuitingen van Amsterdam al volkomen ongeschikt gemaakt voor landbouw. De opgespoten zandvlakte vormde zich in de loop der jaren om tot een ruig natuurterrein met een grote verscheidenheid aan flora en fauna. De Amsterdamse landhonger was bij de Machineweg nog niet gestild. Terwijl op het eigen gemeentelijk grondgebied van Amsterdam de industrieterreinen voor het grootste deel braak bleven, liggen, beraamde Amsterdam op het landbouw gebied van Haarlemmerliede plannen voor een tweede insteekhaven, westelijk van de Machineweg. HAARLEM. De kunstijsbaan: komt hij er nu wel of komt hij er nu niet. Die vraag zullen velen zich gesteld heb ben na de laatste discussies in de Haar lemse gemeenteraad. De besluitvorming daar ging gepaard met zoveel „mitsen” en „indienen” dat zelfs ingewijden met moeite nog door de bomen het bos zagen. Het antwoord op de vraag „komt hij of komt hij niet” moet luiden: er kan weinig meer mis gaan. Van de gemeenten die met geld over de brug moeten komen heeft tot nu toe alleen Haarlem definitief ja gezegd, maar met aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid kan worden verondersteld, dat ook Haarlemmerliede, Zandvoort, Bloemen daal en Heemstede meedoen. Velsen vormt een hoofdstuk apart, waarover verderop in dit artikel meer. te worden verscheept. De taak van de Kennemers was de convooiweg tussen Batavia en Bandoeng te beschermen te gen infiltraties van de „ploppers”. „Die lui terroriseerden de eigen bevolking; het waren gewoon dieven en moorde naars. Onze taak was het veiligstellen, het pacificeren van de bevolking, die onder de Jappen was uitgebuit. Overal waar wij kwamen begon de rijst weer te groeien. De mensen stroomden toe, om dat ze zich bij ons in de buurt veilig voelden”, vertelt de heer Butot, zijn verhaal illustrerend met een dik plak boek vol dierbare herinneringen. van ongeschikt De opgespoten vormde zich in de loop der jaren De kerngroep Zuid-Kennemerland vindt dat onderzocht moet worden of aanleg van de Voorhaven aantasting van de kust met zich zou brengen. Een voorhaven zou in elk geval een ernstige aanslag hertekenen op het duingebied in de vorm van stof- en lawaaioverlast. Een stiltegebied zou a an drie kanten door lawaai worden belaagd (circuit Zandvoort, Voorhaven en Hoogovens). FJ.’ Op 11 september vertrekt wel een tweede groep Kennemers om nog net voor de regentijd dezelfde reis langs de bekende plaatsen te maken. De reis is nog niet volgeboekt. De heer Butot hoopt, dat oude makkers die om een of andere reden niet zijn benaderd en die meewillen zich bij hem opgeven. De heer Butot woont in de Meeuwenstraat 26. Zijn telefoonnummer is 370782. Velserbroekpolder nodig is. De bouw zou gefaseerd moeten geschieden, afgestemd op de behoefte van Zuid-Kennemerland en de IJmond. In de reactie op de rfota van uitgangspunten wordt verder wo ningbouw bij Vijfhuizen in overweging gegeven. De kerngroep onderschrijft het standpunt dat verdere uitbouw van Zandvoort achterwege moet blijven om de druk op het natuurgebied in de duinen niet groter te maken. De groep is voorstander van woningen in de buurt van de werkgelegenheid. Forensisme is uit maatschappelijk oogpunt te verwer pen en kost te veel ruimte aan autowe gen. Haarlem dat zijn afdeling verzorgd kon worden, mits de andere gemeenten zou den meewerken. Haarlem stelde nog twee extra voorwaarden. De vier andere gemeenten moeten ook bereid zijn op basis van evenredigheid mee te betalen wanneer het exploitatietekort (nu dus geschat op 272.000 gulden) hoger blijkt uit te vallen. Dat is de eerste voorwaar de. De tweede luidt: bij overschrijding van de totale aanlegsom (nu geschat op 3.560.000 gulden) wordt de kwestie kunst ijsbaan teruggekoppeld naar de ge meenteraad, zodat deze er zich opnieuw over kan uitspreken. Voor de goede orde zij vermeld, dat de raad Haarlem zich woensdag 19 mei nog eens formeel zal buigen over de financiering van de kunstijsbaan. De Bloemendaalse wethouder Stapel Is zeer optimistisch. Hij zegt: „Ik verwacht in Bloemendaal geen problemen”. In Heemstede vertelt wethouder Willemse: „Van meet af aan heeft Heemstede zich positief opgesteld tegenover de kunstijs baan. Ik denk niet dat de 1,17 op grote bezwaren zal stuiten. Ik ben zeer opti mistisch”. In Zandvoort verwacht burge meester Nawijn „geen grote problemen”. Hij zegt: „De kans is zeer wel aanwezig dat Zandvoort meedoet. Het college zal de raad zeker aanraden een welwillende houding aan te nemen”. Wethouder Kuyper van Haarlemmerliede is ook hoopvol gestemd. Hij vreest alleen, dat zijn gemeente moeite zal hebben met het betalen van meer dan f 1.17 per inwoner. Het reisprogramma is dan ook speciaal voor de Kennemers ontworpen. Het voert de groep na aankomst in Djakarta via plaatsen als Bogor, Cianjur, Ban dung, Cirebon, Comal waar met in spanning van alle kracht de kali werd overgestoken Semarang, de erebe graafplaats Menteng-Pulo, waar de ge vallen kameraden worden herdacht, en zovoort naar Jogjakarta. Vandaar gaat het grootste deel van de groep door naar Bali. Op dat eiland is men vroeger niet geweest, maar de reiscommissie vond het een toeristische „must” die gelijk even mee kon worden gepakt. Immers, voor de meeste Indonesië-reizigers zal de tocht eenmalig zijn. Qua leeftijd of qua financiën is een herhaling vrijwel uitge sloten. De kerngroep Zuid-Kennemerland is blijkens de reactie op de nota van uit gangspunten tegen uitbreiding van Hoogovens, de aanleg van een voorhaven bij IJmuiden en tegen verdere uitgroei van Schiphol. In heit commentaar wordt gepleit voor werkgelegenheid, die meer aansluit bij de behoefte van het gebied. Dart is arbeid voor een hoog opleidings niveau en arbeid, die weinig ruimte vraagt. Ook uit dat oogpunt is verdere uitbreiding van de basisindustrie als er al animo voor zou zijn in het westelijk havengebied, volgens de vere niging Milieudefensie, ongewenst.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 9