Minister Van Agt onder zware druk Meedogenloos gevecht op reismarkt Transavia in de knel Vliegtuig ARONSON BEGRAVEN kaping op beschikbaar 32 Desiree ra „Kennedy toch ais kandidaat” Cjiartendorp kennemerlaan Filippijnen Eerste „Hollandse nieuwe door Sch. 108 gebracht interieurs DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN terstal „CROTEMOND" Het woord is aan... DEN UYL: Newyorks blad: AGENDA pagina Aantal pagina’s vandaag: Op de meeste plaatsen droog See a morris before you buy „GEEN PANIEK” Duitsland 1976 (Van onze correspondent) B Praat-aap (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) 6 90 VRIJDAG 21 MEI 1976 66e jaargang nummer 169 suède, nappa, en lamsvacht- jassen OBE HN DER KLEI JUWELIER oerfophiflsringen Haarlem: Barteljorisstraat 20, tel. 023-312655 (bij de Grote Markt) Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein), tel. 020-223596 A I bij vooruitbetaling p mnd I lf- i. u (Van onze redactie binnenland) I DOt 183 >83 126 126 aan 1 2 international voor het lekkerste brood en fijn banket MUIDERBERG. Op de joodse begraafplaats in Muiderberg is van ochtend het stoffelijk overschot van de in Irak ter dood gebrachte Ne derlandse verpleger Leendert Aron son bijgezet. int. ekkige De diepvrieshöfctrawler Sch.. 108 „Onderneming II” van C. Vrolijks Visserij Mij heeft de haringrace met glans gewonnen. Vanmorgen om zes uur liep het schip IJmuiden binnen met ongeveer 75 kantjes haring. Pas rond tien uur kwam in de Scheveningse haven het tweede schip binnen. De „Onderneming II” was woens dagmorgen om vijf voor zeven ‘s morgens vertrokken en schipper J. M. Bal heeft er alles uitgehaald om als eerste met haring terug te komen. De vangst is in de Kat- wijkse afslag „De Vuurbaak” geveild. De 190 pakken haring van 15 kg brachten tussen de f 211 en 450 op en de 903 emmers van 5 kg tussen de f 110 en f 162. Daarmee beloopt de besomming van het schip bijna f 200.000, Cook grote maten) s mild irekte, ideling >ar één itionH ilsmerk 171 Ï16 I87 327 350 166 229 S29 356 239 619 338 365 03 83 26 56 94 0 Gisteren werd de familie van Aronson er plotseling van op de hoogte gesteld dat het stoffelijk overschot per KLM van Bagdad naar Schiphol zou worden vervoerd. Kort na de aankomst van het toestel is het stoffelijk overschot geïdentificeerd door een broer van Leendert Aronson en onderzocht door deskundigen. Als doods oorzaak werd ophanging vastgesteld. Deze vaststelling maakt de Iraakse 6 17 17 19 21 23 4 3 onderhandelingen ook zijn eigen hoofd vestiging Nederland, R> Sparrenberg, in zet Stanislaw Yerzy Lee: Ik zou veel dingen uitstekend hebben begrepen als ze mij niet waren uitgelegd. r i n iw Eveneens opmerkelijk is dat de Ne derlandse zaakgelastigde in Irak, mr. G, Meihuizen, door de Iraakse regering is uitgenodigd de opgraving van het lijk mee te maken, hoewel hem eerder alle contact met Aronson werd ontzegd. Ook is het gezien de voorgeschiedenis vreemd dat Irak er op staat alle kosten van opgraving en vervoer te betalen, terwijl ze steeds beweerd heeft dat het gaat om een Israëlische spion. IJmuider Courant Breestraat 2a - Beverwijk Weerraporten Binnen- en buitenland 2, 3, Wagenweg i 3 en 15. Haarlem hoek Wagenweg-Houipiein De gehele kollektie. Ml Politici hebben vaak een grote mond maar Jimmy Carter lijkt alles te slaan. Totdat men de foto nauwkeu rig bekijkt, want dan blijkt dat de Amerikaanse presidentskandidaat en democratische koploper arbeiders op een scheepswerf in Portland via een megafoon toespreekt waarachter zijn gezicht helemaal schuilgaat. Zoals bekend werd Leendert Aronson maart vorig jaar door Irakezen vastge nomen. De verpleger, die al eerder in verschillende rampgebieden had ge werkt, had zijn diensten aangeboden aan de opstandige Koerden. Vannacht nog hier en daar een bui en enkele mistbanken. Mor gen vespredde opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige naar zuid krimpende wind. Minimum tem peraturen ongeveer 6 graden, ma xima morgen circa 17 graden. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: grotere trouw gekocht worden- Het be drijf ontkent die poging overigens. Bij de Stanford-universiteit in de Amerikaanse staat Califor- nië loopt een gorilla rond die kan spreken, met haar handen wel te verstaan. Koko, zoals het vijfjarige dier heet, krijgt al vier jaar les in deze voor dieren on gebruikelijke wijze van commu niceren. Tijdens een persconfe rentie die georganiseerd werd door Francine Patterson, de da me die het gorillawijfje onder wijst, gaf Koko enige demonstra ties ten beste. Het IQ van het dier bedraagt 80 tot 85. Zij kan met haar handen in totaal zo’n 250 woorden vormen en volgens haar onderwijzeres kan zij nog veel meer verstaan. Het normale IQ van een kind dat van dezelf de leeftijd heeft als Koko is, is 100. Juffrouw Patterson besteedt het grootste deel van haar tijd aan de gorilla. Alhoewel zij een eigen appartement heeft is ze meestentijds, vaak ook ’s nachts, bij Koko te vinden. Volgens de omroepmaatschappij CBS heeft Kennedy dit krantebericht „zuiver speculatie’ ’genoemd, ofschoon hij het in essentie niet tegensprak. Campagne zal de senator niet voeren, aldus het bericht van „Daily News”, dat verder melding maakt van de bereidheid van Edward Kennedy zich kandidaat voor het vice- presidentschap te stellen onder senator Hubert Humphrey, maar niet onder an dere democratische kandidaten. Kennedy zou zijn besluit hebben ge nomen op grond van verbeterde gezin somstandigheden. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging; 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Hoofdredactie; Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P Stuurman Abonnement (Van onze redacteur toerisme Udo J. Buys) SCHIPHOL In de luchtvaartwereld woedt een bikkelhard gevecht om de gunst van de reisorganisatoren. Hand in hand met de KLM heeft Martinair een hecht front gevormd in de strijd tegen chartermaatschappij Transavia Holland. Het gaat daarbij vooral om de gunst van de „grote jongens” in het vliegtoerisme: Neckermann (die stoelen inkoopt in combinatie met Arke in Enschede) en Christoffel, die samen een derde van het totale aantal vakantiegangers dat door Transavia gevlogen wordt voor hun rekening nemen. Lukt het KLM en Martinair inderdaad de twee via gunstige voorwaarden aan zich te binden dan kan oprecht worden gevreesd voor de continuï teit van de „groene maatschappij” die werk geeft aan ongeveer 500 mensen. Een ander bijkomend machtsmiddel dat de KLM in handen heeft om Trans avia op de knieën te krijgen, is via de reisorganisatie Holland International, de HINT. De HINT (voor de helft eigendom van KLM) heeft voor dit seizoen 17 a 18.000 stoelen bij Transavia ingekocht- En er bestaat nog geen enkele zekerheid of die „bestelling” het volgend jaar her haald zal worden. NEW YORK (Reuter). Senator Ed ward Kennedy is bereid de democrati sche kandidatuur voor het president schap te aanvaarden als hem dat wordt aangeboden op de democratische natio nale conventie die in juli in New York wordt gehouden. Dit schrijft het New Yorkse blad „Daily News”. Insiders weten dat Martinair zeer ver wil gaan in de strijd om de gunst van de reisorganisatoren te winnen. Het ge rucht wordt dan ook steeds hardnekki ger dat John Block, oprichter en tot voor kort directeur van Transavia, om die reden een positie in de staf van Martinair zal krijgen aangeboden. Mede delingen hierover zouden op korte ter mijn te verwachten zijn. De heer Block zelf, die voordat hij zijn eigen maat schappij begon, jarenlang met Schröder samenwerkte, wenste op dit moment nog geen mededelingen over zijn tcekomst te doen. Het staat echter vast dat Martinair met deze manoeuvre een grote punten- winst zou binnenhalen. Pionier Block kan namelijk nog immer bogen op een grote populariteit in de reiswereld. uw warme bakker HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 J£££££££J/£/£££££JJ£££1ll£4M1WUUUHtti Een onzer linkse weekbladen heeft onlangs West-Duitsland gekarakteriseerd als „een land waar men weer bang van moet worden”. Dat was naar aanleiding van de toenemendie sfeer van machtsge- bruik in de politieke en politieel-justitië le organen van de Bondsrepubliek, niet alleen met betrekking tot de vervolging van terroristengroepen als de Baader- Meinhofbende, maar ook vanwege de volgens dit blad duidelijk merkbare wegvloeiing van de tolerantie en de de steeds formeler Een pikante bijzonderheid-is dat Mar- tinair-directeur Martin Schröder com missaris is van de HINT. Algemeen wordt hij gezien als de grote man in de strijd, waarbij de KLM bij belangrijke Volgens insiders zou Transavia (voor 60 percent eigendom van de KNSM) pogen in het bijzonder Neckermann en Christoffel op langere termijn aan zich te binden door hen te laten deelnemen in het aandelenpakket. Daardoor zou een Dat „beraad” zou aldus de waarne mers betekenen dat minister Van Agt zou moeten kiezen uit de mogelijkheden de door de Kamer aangenomen motie- Roethof (inhoudend dat een eventuele DEN HAAG De gezichtspunten zoals die naar voren zijn gekomen in het kabinetsberaad van gisteren, hebben minister Van Agt onder zware politieke druk gezet. Dit melden politieke waarnemers uit Den Haag. Zoals bekend heeft minister Van Agt enige dagen beraad gevraagd „om de verschillende standpunten rustig te kunnen overwegen”. gegevens tegenstrijdig. Aanvankelijk werd mondeling meegedeeld dat Leen dert Aronson op 15 december van het vorig jaar was opgehangen nadat hij ter dood was veroordeeld. In de Iraakse overlijdensakte staat echter dat hij op 27 januari van dit jaar is overleden. Achtergrond Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 9, 11, 13 Medische diensten Radio en tv Strips Film Kunst Puzzel Schrijvende lezers 23 Economie25 Sport27, 29 inbeslagneming van apparatuur in of sluiting van de Bloemenhove-kliniek aan een onafhankelijke rechter voorgelegd zal worden) toch uit te voeren oi af te treden- Premier Den Uyl en mevr, len van den Heuvel hebben gisteravond tijdens een spreekbeurt te Tilburg overigens niet de indruk gewekt dat het kabinet op het punt staat te verongelukken door het optreden van minister Van Agt in de kwestie van de Bloemenhove-kliniek. De voorzitster van de PvdA sprak over het incident-Van Agt dat ernstig afbreuk zou hebben gedaan aan de daadkracht van het kabinet. De minister zou met zijn stellingname een enorm risico heb ben genomen. Zij noemde zijn interventie ten aan zien van de abortuskliniek te Heemstede onbegrijpelijk. Premier Den Uyl vroeg zijn aanhang niet zenuwachtig te wor den of in paniek te raken door gebeur tenissen als deze. „Omdat we hoog mik ken hebben we het moeilijk; we moeten ons werk afmaken als het maar enigs zins kan”. Het Tweede-Kamerlid Jongeling (GPV) wil van minister Vorrinlk van Volksgezondheid weten of het waar is dat zaj de bezetters van de Bloemenho ve-kliniek heeft aangeraden de kliniek na de beslissing van Van Agt van een inval af te zien, niet direct te verlaten. Van deze raad van mw. Vorrink maakte mw. Goudsmit melding op een perscon ferentie. Jongeling wil nu weten of de voorzitster van het Bloemenhove-be- stuur de mededeling van de minister correct heeft weergegeven en zo ja, waarom de minister dan zo heeft gehan deld. De Bloemenhove-kliniek draaide ook vandaag weer normaal. Het bestuur heeft besloten geen kort geding aanhan gig te maken- Wel heeft advocaat mr. Laus van de stichting een bezwaarschrift voorbereid, dat zo snel mogelijk zal worden behandeld door de rechtbank als minister Van Agt weer beslag zou willen leggen. MANILLA (AP). Onbekenden heb ben vandaag een vliegtuig van Phillipine Airlines (PAL) op een binnenlandse vlucht gekaapt en gedwongen naar Zamboanga op de Zuidelijke Filippijnen te vliegen. Volgens welingelichte bron nen staat het toestel, een BAC-111, in Zamboanga aan de grond en is het omsingeld door pantserwagens van het leger. Voor zover bekend zijn er boord van het toestel 103 mensen. maar blad van menselijkheid uit werkende staatsmachine. Het is een kwalijke zaak, het huidige West-Duitsland in welk opzicht dan ook te vergelijken met „het Duitsland waar voor de gehele wereld met recht doods bang was” in de dertiger jaren. Er zijn geen aanknopingspunten met die zwarte periode in de Duitse geschiedenis, wel zeer duidelijke tegenstellingen daarmee. West-Duitsland heeft in de Europese sa menwerking steeds voorop gelopen, heeft zich beijverd om Engeland in de conti nentale kring binnen te halen, heeft zijn „Wirtschaftswunder” niet alleen voor zichzelf gehouden maar over de gehele wereld economische en politieke banden aangeknoopt en onderhouden die het maakten tot een belangrijke factor in het wereldbestel. Maar is het intern weer bezig zich te distantiëren van de politieke moraal die de beschaafde we reld dient te kenmerken? De symptomen worden misschien in de beladenheid die de Duitse historie kenmerkt te veel als representatieven voor de totale ontwik keling in de Bondsrepubliek gezien. Wel eigenaardig is, dat kortelings de politiek van Bonn zowel in Europese als in wat wijdere kring grote teleurstellingen heeft gewekt. De houding van Duitsland op de UNCTAD 4, de conferentie die bedoeld was om eindelijk eens een be hoorlijk gecoördineerde ontwikkelings hulp gestalte te geven heeft een Europe se eenstemmigheid verhinderd en de doodsteek gegeven aan een mogelijk Eu ropees initiatief tot verheffing van het niveau, waarop de ontwikkelingslanden daadwerkelijke hulp zou kunnen wor den geboden. Er is nu een nieuwe teleurstelling gerezen: Duitsland heeft in feite gewei gerd mede te werken aan een spoedige zuivering van de Rijn, door voorrang te geven aan de economische belangen die het gebruik van de Rijn als open riool prefereren De volledig verwaterde wet op de afvalwaterstorting, die in Bonn is aangenomen, geeft de Duitse industrieën de vrije hand tegen een spotprijsje. De Europese belangen, de Nederlandse nood in deze situatie, zijn volkomen gene geerd. Welke weg gaat de „grote” natie Duitsland op? Zelfgenoegzaamheid en staatsegoïsme kunnen in politiek opzicht een nieuwe vervreemding veroorzaken, die de gedachte aan het oude zeer doet herleven. Misschien zijn de symptomen minder bedenkelijk dan ze lijken. Het Europese gesprek moet doorgaan, maar misschien met duidelijker nadruk op de Europese moraal, die ontleend is aan een eeuwenoude beschavingsgeschiedenis. wwmrmmmmmmmmmmn De kaping van vandaag was de derde boven de Filippijnen van dit jaar en de vierde in zeven maanden. Begin april maakten drie moslim-kapers zich van een toestel van de Filippijnse lucht vaartmaatschappij PAL meester en dwongen het in Manilla te landen. Na vertrek uit Manilla vloog het gekaapte toestel naar Maleisië en kwam tenslotte in Libië terecht. Het was de langdurigste vliegtuigkaping uit de geschiedenis. Na de kaping van april had president Ferdinand Marcos opdracht gegeven voor het treffen van betere veiligheids maatregelen. Daarbij komt ook nog dat vooral bij kleinere reisorganisaties nogal wat wre vel bestaat over de wijze waarop Trans avia zijn vlootvernieuwing uitvoert. Een woordvoerder van een van die bedrij ven: „Ik vind dat Transavia voorbij gaat aan het belang van haar klanten, met name dus aan die van de touroperators door ze alles voor te schotelen wat in hiun kraam te pas komt. Dat is zeer ongezond’ voor een bedrijf”. Hij doelde hier vooral op de gehuude Airbus die deze maand aan de vloot werd toege voegd. Dat wetende doet Martinair er alles aan om ook die kleinere bedrijven terwille te zijn. De woordvoerder: „Zelfs annuleringen worden met het grootste gemak geslikt. Ze accepteren ze tot op het laatste moment en dat zelfs zonder kosten”. f 37 40 p kwartaal lp post f 49 l p iaat f 146 90 lp post t 189 Losse nummets 60 t

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1