LEZERS u: Kamer wijzigt honderd wetten Proces tegen Nederlandse journalist in BOUWMARKT |^KEUR B.V.>| r r F Hoe Ook uw instrument hebben wij, in een zéér ruime sortering! Kijkt u maar Bangladesj HOUT PLAATMATERIALEN r eventueel op maat gezaagd Alphenaar Mooie Nel Baarmoederonderzoek Hondepoep z Verzending zeepost zullen buiten demonstraties blijven” „Israëlische troepen Hartluchtbrug V R IJ D A G 2 1 19 76 VARIA 23 MEI 22 2 46 79 Be J Gitaren B Dwarsfluiten Blokfluiten Trompetten en klarinetten Versterkers MMll Dit woord: PLEISTEREN )R 86 ;o- zaterdags van tel. 023 -321212. Elektrische gitaren Drumstellen Elektronische piano's Trombones - Saxofoons - Hobo's - Mandolines - Pan fluiten - Balalaika's - enzovoorts Bouwmaterialen P.V.C.-artikelen Wand- en vloertegels Open haarden Ijzerwaren Verfwaren Elektra art. Sanitair Tuinartikelen. Accordeons Elektronische apparatuur Dit woord: ZWETSEN Dit woord: WISPELTURIG 8.00 - 12.30 uur 13.30- 18.00 uur 8.30 - 16.00 uur Koudenhorn 54 Openingstijden: dagelijks van Dit woord: MANDARIJN Kk' alsu gaat bouwen of verbouwen ril Piano's, vleugels, orgelfe Rï «■na» M (ADVERTENTIE) 5 6 5 4 3 10 8 14 15 8 19 20 24 25 26 28 30 31 32 35 36 34 3? 40 38 41 39 42 43 45 44 47 48 50 52 54 55 57 58 60 62 61 R Puzzel w (fe PUZZEL NUMMER 20 (ADVERTENTIE) R. VAN DEN BELDT, I T. BRONSVELD-SCHIJFFELEN, IJmuiden. Openingstijden: OPLOSSING PUZZEL NUMMER 19 snuffelen en bij snavel. (ADVERTENTIE) 8 133 Fender, Gibson, Ibanez Bouwmatron Nijverheidsweg 27 Haarlem 023-319120 (8 lijnen) alle werkdagen zaterdag Volg ANWB borden Waarder- polder en Bouwmatron wegwijsborden 9-17 uur 10-16uur Warchau- H. Jeuter, Alle grote merken bij elkaar. De moeite waard om even het gede tailleerde informatiepakket aan te vragen of te komen halen Al vanaf ca f 300, maar voor een goede studiefluit moet u toch re kenen op een f 650, bijv, een ver zilverde Yamaha of Haynes- Schwelm in etui. Voor iets meer een Armstrong, Selmer of Ge- meinhardt. Aura, Moeck, Roessler 3 top merken. Vanaf ongeveer f 25 hebt u een door de muziekschool goed gekeurde blokfluit in ahorn, bu- binga, palissander of Indisch eb ben. Prachtige boventoonrijke klank. Uitzonderlijk goed vanaf f 775. Fender-Rhodes, Jen Pianotune, Crummar Yamaha, Noblet, Selmer, Conn, Buffet, Crampon, Reynolds. Een keurkollektie voor beginners en gevorden. Goede Spaanse 8j vanaf f 147,50. Tatay, Cortes, Garcia, Hanika, Ya maha, Hagström, Hopf. Grote kol- lektie studie- en concertgitaren folk, western en elektrische van Gibson, Ibanez, Fender, Epiphone etc. Hohner en Weltmeister Dealer van MXR en Systech, de apparatuur waar Muziekkrant Oor zoveel lovende dingen over zegt. MXR: Blue box, Noise Gate Line Driver, Dyna Comp, Phazer. Distortion, Equalizer P. DE RUIG, Haart em. DEN HAAG (ANP). De Tweede Kamer heeft gistermiddag een „giganti sche” operatie verricht. Met een hamers lag van Tweede-Kamervoorzitter Vonde ling gaf de Kamer haar goedkeuring aan de wijziging van honderd wetten. HORIZONTAAL: 1. raadsel; 7. Henge lo; 13. erg; 15. A.D.O.; 16. uur; 17. l.k.; 18. dag; 19. erf; 20. si; 22. mee; 24. Ulm. 26. gier; 29. Lisse; 31. mooi; 33. idool; 35. sta; 36. baron; 37. e.o.; 38. bes; 40. lot; 41. re; 42. primaat; 43. uk; 45. hei; 46. pet; 48. es; 50. tegel; 52. zin; 54. roest; 56. riet; 57. regel; 59. lepe; 60. ras; 61. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Noemt u maar op Fender, Yamaha, SG, Gibson, Pearl, Marl boro, KRUISWEG 45-47-HAARLEM 023-320244 •Z. Wordt Haarlem in navolging van Am sterdam en waarschijnilijk meer ste den een drolLenstad? Het begint er aardig op te lijken. Vooral de zo kunstig en zorgvuldig betegelde winkelstraten in het centrum zijn, en worden nog steeds volgekakt door honden, waarvan de ei genaars er blijkbaar „schijt” aan hebben dat plezierig winkelen langzamerhand veranderd is in een voortdurend geër gerd naar de grond staren, opdat je niet met besmeurde schoenen winkels, auto’s, telefooncellen of je woning betreedt. Om nu te vermijden dat het fijne winkel centrum een groot hondentoilet wordt, stel ik voor aan het begin van de belangrijkste en zoals u reeds begre pen zult hebben, voor mijn part alle winlkelstraten, juist omdat daar veel ge lopen wordt, zodanige ijzeren roosters te leggen (de zg. wildroosters) dat toegang voor honden onmogelijk wordt en hun bazen steeds met hun neus gebruik ten ze die maar meer op het feit gedrukt worden dat hun honden hun behoeften niet op de stoep of in een winkelstraat, maar zoveel mogelijk op de rijbaan of voor eigen deur bijvoor beeld moeten trachten te deponeren. VERTIKAAL: 1. religie; 2. ark; 3. a.g.; 4. Siam; 5. engel; 6. la; 7. ha.; 8. edele; 9. norm; 10. eu; 11. lus; 12. origine; 21. Beo; 23. eis; 24. U.S.A.; 25. dor; 27. ido; 28. Rob; 30. stemmig; 31. mat; 32. oor; 34. lepel; 36. boter; 39. S.R.I.; 40. Lap; 43. Utrecht; 44. kei; 45. het; 47. tol; 48. esp; 49. stellig; 51. gek; 52. zes; 53. nek; 55. een; 57. radar; 58. lento; 60. recu; 62. Imam; 64. ooi; 67. bar; 69 Fl.; 71. r.g.; 72. s.d.; 73. au. |27| L— 5 min, van afslag Haarlem autobaan Alkmaar/Schiphol PRIJSWINNAARS PUZZEL NUMMER 19 Naar aanleiding van het initiatief van de heer Fievet tot het instellen van een hartluchtbrug wil ik het volgende op merken. Deze brug zou op zeer korte termijn zijn ingegaan, als staatssecreta ris Hendriks dezt zaak niet had overge nomen. Er is nu weer een speciale werkgroep gevormd die ook weer kosten met zich brengt. Voor hartpatiënten be tekent dat weer langer wachten. En dat geldt ook voor hun huisgenoten. De heer Hendriks weet op dit moment meer plaatsen, zoals Newark, Syracuse, New York. Waarom dan al jaren geaarzeld? Ik ben nu 15 jaar getrouwd. Reeds zes jaar is mijn man hartpatiënt. Hij heeft driemaal een infarct gehad. Bij de con- zes weken in het ziekenhuis blijven. Hij staat al negen maanden op de spoedlijst in Leiden om geopereerd te worden aan de kransslagader, maar er is geen plaats. De kosten hier of in de VS zijn hetzelf de. Moet mijn man eerst overleden zijn? MEVR. T. DE BEST, IJmuiden. Toen Portugese kooplieden in de 16e eeuw Voor-Indië bereikten leer den zij daar het woord mandari ken- nen, de naam die het Tamil, een der trole afgelopen januari moest hij weer Haarlem. De Tweede Kamer ging akkoord met het regeringsvoorstel om in het Wetboek van Strafrecht een algemene bepaling op te nemen betreffende de strafbaarstel ling van rechtspersonen (nv’s, bv’s, fir ma’s, coöperaties en dergelijke). Tal van wetten bevatten thans bepalingen, die de bestraffing van rechtspersonen mogelijk maken wanneer het gaat om in die wetten omschreven strafbare feiten. De wet op de economische delicten is een belangrijk voorbeeld. f Argentinië: ms „Zeromski” (24 mei); Australië: ms „Discovery Bay” (24 mei); Brazilië: ms „Zeromski” (24 mei); Cana da: ms „C.P. Trader” (27 mei); Chili: ms „Bogota” (20 mei); Indonesië: ms „Bava ria” (24 mei); Israël: ms „Aardenburgh” (27 mei); Japan: ms „Hong Kong Ex press” (24 mei); Kenya. OegandaTanza- nië: ms „R. Diesel” (24 mei); Ned. Antil len: ms „Welsh City” (24 mei), ms „Banglar Swapna” (26 mei); Nieuw-Zee land: ms „Friesenstein” (27 mei); Surina me: ms „Banglar Swapna” (26 mei); Verenigde Staten van Amerika: ms „Atl. Crown” (26 mei), ms „S.L. Market” (27 mei); Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z-W.-Afri- ka: ms „Aegean Mariner” (24 mei). TEL AVIV (Reuter). De Israëlische troepen zullen zich in de toekomst verre houden van demonstraties op de bezette westelijke Jordaanoever, behalve wan neer een rel de interlokale wegverbin dingen bedreigt. kei; 63. co.; 65. bed; 66. n.m.m.; 67. b.l.; 68. hof; 70. car; 72. sta; 73. aai; 74. Tilburg; 75. Domburg. Daar het stuk in uw blad van 6 dezer over het recreatiegebied Mooie Nel mij een beetje hoogdravend voorkomt, vraag ik de schrijver of hij al eens met een warm zuidwesten-windje langs het schiereiland gevaren is, waar momenteel een 7 a 8 meter hoge vuilnisbelt gecre- eerd wordt, en dan van de lucht en het uitzicht genoten heeft, wat zeker een idee moet geven dat men na vele avon turen de krijtrotsen aan het Kanaal heeft bereikt. Als het er om begonnen is meer watersportrecreatie te scheppen snap ik niet dat ze een volgens mij unieke plaats hiervoor vergeten. Ik be doel hiermee de Meerwijkplas, die met minieme kosten vanuit de Molenpias toegankelijk gemaakt kan worden. Ik telde zondag 6 mei een zestig boten, klein en groot, dus als die plas erbij komt, zal dat zeker nog meer worden. Alleen zal er meer toezicht moeten ko men, zodat het beetje riet dat er staat, niet verwoest wordt en er niet met ankers en schoppen grote gaten in de walkanten gemaakt worden. Tevens zou het langer dan twee etmalen op deze plassen verblijven verboden moeten worden, daar anders de plaatsen waar men goed aan de kant kan komen om boodschappen te doen en diergelijke, steeds door dezelfde boten bezet blijven. Deze uitbreiding van waterrecreatie lijkt mij een niet te dure, uitvoerbare zaak, waar veel Haarlemmers en anderen uit de omgeving desnoods deze zomer nog van zouden kunnen profiteren. Oplossingen uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: „DAMI- ATE PERS B.V., POSTBUS 18, IJMUI DEN. eerst kijken bij bdftPmalTdh iets geheel anders, namelijk: een kleine, geurige, los in de schil zitten de sinaasappel. Dit is precies hetzelfde woord, want reeds in 1834 noemden de Engelse kooplieden deze vrucht mandarin orange, dat wil zeggen: de mandarijn, de beste der sinaasappe len, de sinaasappel die de kroon spant boven alle andere. Tot dusverre was nooit de stap gezet naar de strafbaarstelling van rechtsper sonen voor de in het Wetboek van Strafrecht omschreven misdrijven en overtredingen. Als ook de Eerste Kamer met het nu door de Tweede Kamer goedgekeurde voorstel akkoord gaat, zal dat voortaan wel het geval zijn. Dan kunnen rechtspersonen en-of leiding ge vende functionarissen daarvan worden gestraft voor delicten als omkoping, valsheid in geschrifte, oplichting, ver duistering, heling, schending van gehei men, dood door schuld. In de meeste steden op de Westelijke Jordaanoever was gisteren de toestand na drie dagen van botsingen wat kalmer. De sfeer blijft echter gespannen. Dooi- het opnemen van algemene be palingen in het wetboek van strafrecht worden de bepalingen in bijzondere wet ten omtrent de strafbaarheid van recht spersonen o-erbodig. Vandaar de wijzi ging van 100 wetten. Het Latijnse werkwoord pascere berekent: het vee in de wei laten grazen. Het Oud frans nam dit over in de vorm van paistre, die het heden daagse paitre: grazen, weiden, zich voeden opleverde. In het Middelne derlands werd dit: peisteren, maar toen kwam ook al de vorm pleisteren voor. Waar die 1 vandaan komt, is niet zeker. Men denkt aan invloed van het werkwoord pleisteren in de betekenis: een pleister op een wond leggen of: iets met pleister (gips of kalk) besmeren. Pleisteren en peiste ren betekenen eigenlijk: de paarden van de reiskoets laten rusten en voe ren en vandaar: de reis onderbreken om te rusten en een maaltijd te gebruiken. Dit deed men op de pleis terplaats, meestal een herberg. Fi guurlijk wordt dit woord nog wel gebruikt voor: het aardse leven waar men slechts kortstondig vertoeft. Indische talen, gaf aan bepaalde hoge ambtenaren. De Portugezen namen het woord in de vorm mandarim over en toen zij in latere jaren gipgen handeldrijven op China, pasten zij die naam op Chinese verhoudingen toe voor: raadsman van een vorst, zoiets als ons: minister. Dit leverde de Ne derlandse vorm mandarijn op. Maar het woord mandarijn betekent ook HORIZONTAAL: 1. vragend voor naamwoord; 4. bloeiwijze; 7. soort huis; 9. kleur; 11. schrijfbehoefte; 12. suf; 13. gelofte; 15. meisjesnaam; 17. wapen; 19». Frans onbepaald voornaamwoord; 20. verlangen; 23. smak; 24. jongensnaam; 25. vernis; 27. wilddief; 28. boom; 29. zeepwater; 30. heidemeertje; 31. grote bijl; 3. gewicht; 33. voorzetsel; 35. rivier in Nederland; 37. onvruchtbaar; 38. niets uitvoeren; 40. vlug; 42. in oprichting (afk.); 43. inhoudsmaat; 44. plaats op Ameland; 46. Frans lidwoord; 47. be proeving; 51. wondvocht; 53. spoedig; 54. schildersgerei56. godin; 57. meetkundig figuur; 59. woede; 61. oever; 62. tam. Dit heeft een hoge officiële zegsman gisteren bekendgemaakt. Hij onder streepte echter dat Israel vastbesloten is de orde in bezet gebied te handhaven en extremisten niet zal toestaan de Arabi sche bevolking in hun macht te krijgen. Volgens de zegsman denkt Israel niet dat er een plan achter de rellen van de laatste tijd in bezet gebied zit waar bij in vier maanden 9 Arabieren door Israëlische militairen zijn doodgeschoten. Wel is er „een kleine groep extremisten die probeert de toestand in handen te krijgen”. Er bestaat een zegswijze: een om- wispelen dat wel ontstaan zal zijn uit wipselen en dat verwant was met wip en wippen: op en neer gaan. Wispelen betekende dan ook: doelloos heen en weer lopen, zich onvast be wegen. Deze betekenis past bij die van wispelturig: onstandvastig, ver anderlijk. Meer moeite geeft het woorddeel -turig. Men zal voor de verklaring moeten uitgaan van het werkwoord duren en van het daarvan afgeleide ongedurig. En inderdaad vindt men in het Middelnederlands ook de vorm wispelduerigh naast het veel duidelijker wispelsinnigh. Dat laatste betekent natuurlijk: verander lijk van stemming: het eerste zal dan zijn: gedurig wisselend. Deze verkla ring verdient de voorkeur boven die welke -turig in verband brengt met goedertieren. VERTIKAAL: 1. wijfjeshert; 2. geo grafische aanduiding (afk.); 3. meisjes naam; 4. deel van het lichaam; 5. anno (afk.); 6. werkelijk; 7. huid; 8. natuur geest; 9. plakmiddel; 10. zelfkant; 11. vaartuig; 14. hooggeplaatst geestelijke; 15. dierenverblijf; 16. verhoogde toon; 17. soort bij; 18. propje, pluis; 21. hoog bejaard; 22. zangnoot; 23. huichelen; 26. metaal; 28. elk; 33. misdaad; 34. deel van het kippenhok; 36. voertuig; 37. gezet: 38. strik; 39. ontkenning; 41. voorzetsel; 43. dierengeluid; 45. krachtig; 48. voor malig eiland in Nederland; 49. ijle stof' 50. lidwoord; 52. jongensnaam; 54. vaas; 55. jongensnaam; 58. uitroep; 60. onder anderen (afk.) Onder zwetsen wordt verstaan: snoeven, pochen, grootspreken, op snijden en ook: zwammen, kletsen. Het Duits heeft schwatzen, Zuidduits schwatzen, ouder Duits swateren dat: ruisen betekende, een woord dat men terugvindt in het in verheven of dichterlijke taal nog wel gebruikte zwatelen voor: zacht ruisen, lispelen, vooral gezegd van de bladeren dei bomen. Ook voor: door elkaar praten zodat de stemmen afzonderlijk onver staanbaar zijn, komt zwatelen wel voor. Wij hebben hier te maken met klanknabootsende woorden in beteke nissen als: ruisen, snateren, babbelen die alle een geluidsindruk weergeven, evenals kletsen dat weer leidt naar snoeven, een woord dat zelf weer behoort bij snuiven, bij snuit, bij 25.00: Mevr. C. Martin, straat 36, Haarlem; 25.00: Oranjestraat 24, IJmuiden; 15.00: Mevr. T. A. Honcoop van Deursen, Gelevink- straat 39, Nieuw Vennep; 15.00: S. Boosman, Patriciuslaan 14, Santpoort; 10.00: J. J. van Swieten, Jansstraat 41, Haarlem; 10.00: Leila van de Putte, Kanaalstraat 254, IJmuiden. Nee, want dat kunnen de heren zelf ook krijgen. Ook is de Opmerking dat „met wat meer hygiëne en wat minder rela ties in het geslachtelijk verkeer” voor de vele vrouwen die zich moesten laten opereren, op z’n zachtst gezegd wat on doordacht. Ook de non die deze ziekte krijgt, zal zich nu niet meer zo erg prettig voelen, vrees ik. Als de heren zich er nu eens niet met zo’n Jantje van Leiden hadden afgemaakt en zich wat beter in de mogelijke oorzaken hadden verdiept, dan waren ze vast tot de ontdekking gekomen dat het misschien aan het gebruik van het soort voorbe hoedsmiddel ligt. Na de oorlog hebben veel paren condooms gebruikt of zetten de vrouwen een pessarium. We zouden dan nu een stapje verder zijn gekomen op de weg naar een mogelijk bewijs van de oorzaak in plaats van al die mannen en vrouwen te beledigen door ze gebrek aan hygiëne te verwijten. De twijfel die nu weer gezaaid is bij vrouwen die nog geen klachten hebben, is door de mede deling van de heren professoren weer toegenomen want „stel je voor dat ze je voor niets opereren. Ik ga maar niet”. Nu kunnen we weer van voren af aan beginnen om deze vrouwen gerust te stellen, ze van de noodzaak van het onderzoek te overtuigen en ze op te roepen vertrouwen in de doktoren te hebben. AMSTERDAM (ANP). De autoritei ten in Bangladesj hebben besloten de Nederlandse freelance journalist Peter Custers niet uit te wijzen, maar een proces tegen hem aan te spannen. Waar van Custers wordt beschuldigd is niet bekend. Evenmin is bekend op welke termijn het proces wordt gehouden. Peter Custers, medewerker van het weekblad De Groene Amsterdammer en van de Volkskrant, zit sinds 8 december vorig jaar gevangen op grond van „staatsgevaarlijke activiteiten”. Zijn ou ders hoorden vorige week van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag, dat hun zoon voor een rechtbank zal verschijnen. De gevangenhouding en merendeels eenzame opsluiting van Custers heeft reeds geleid tot protesten van de Neder landse Vereniging van journalisten en van de Internationale Journalisten ere- niging. Stappen van de Nederlandse re gering om hem vrij te krijgen bleven tot nu toe zonder resultaat. Na veel overreding en argumenteren door de vrouwenverenigingen is einde lijk in verschillende gemeenten het baarmoederhalskankeronderzoek van start gegaan. Nu vindt een prof het nodig weer met de oude twijfels naar voren te komen over nut en noodzaak van dat onderzoek. Want niet waar, „maar” vijf van de duizend vrouwen hebben echt deze ziekte, dus waar zou je je druk over maken? Verder hebben ze dit nog aan zichzelf te wijten of aan hun partner. Dan hadden ze zich maar beter moeten wassen of minder jong met minder mannen naar bed moeten gaan. Dus zonde van al dat geld. Reage ren de heren ook zo inzake het longkan- keronderzoek voor de mannen? Is dat niet te duur voor de enkeling die uit dat massaonderzoek naar voren komt?

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 23