CNV IN SOCIAAL-POLITIEK PROGRAM: in België failliet verbetering van inkomens Goed resultaat Compromis in van Rorento grafische tak in Duitsland Kritiek on Van Dam en Schaefer Dividend Fokker weer f 1,80 „Huurverhoging niet voor jaren vastprikken” Groot verschil in salarissen bij ziekenhuizen „VAD-plan regering niet zo constructief” 'p^^u^esTRiP D!£ N'^SfDE^ Meer werk is belangrijker dan Grote krantengroep i*n Rnlnin o 'i 35 35 &c. :ks. Standaard: schuld van f 100 miljoen OH pardon! IN Onderzoek naar PROF. CH. GEPPAART. HOOGLERAAR BELASTINGRECHT: Philips particulier werk militaire artsen 1 3 Ml Senaat: produktie BI bommenwerper wordt uitgesteld t V R IJ D A G Presentatie boek van ir. Stakingsrecht o nieuwe naniii UTRECHT (ANP) Het CNV wil in het sociaal-economisch beleid voorrang geven aan de bestrijding van werkloosheid en inflatie. Het wil daarom genoegen nemen met een geringe of zelfs geen verbetering van inkomens en het aanvaardt, dat de overheid in het kader van afspraken voor meer dan een jaar de mogelijkheid moet hebben om zonodig maat regelen te nemen tot beteugeling van alle inkomens. Nog nooit was BB zo openhartig. Haar geheime gedachten over sex, mannen, oorlog, rijkdom en zelfmoord vertrouwde ze toe aan de beroemde schrijfster Franjoise Sagan. Met veel prachtige stukken! DEN HAAG Het wegnemen van bestaande fiscale barrières ten aanzien van de overdracht van aan delen aan individuele werknemers is constructiever dan de VAD-plan- nen van de regering. Een krachtig sociaal bezitvormingsbeleid moet uitgaan van fiscale faciliteiten op dit punt. Dat mannetje in de politiek of zo? Geneesheer/fractieleiderKruisinga speelt de hoofdrol in het christelijk- historische toneelstuk: Een zachte heelmeester. Van het in Den Haag gehate duo Scheer en Remmers. - i*/ Gooi de tv maar door r het raam, want vanaf vandaag kunt u elke week genieten van een nieuwe strip rond onze nationale tv-held op sokken: Sjefke van Oekel. |50 t Keers. ECONOMIE c. zouden verdwijnen. (ADVERTENTIE) 521-oa ring: In zijn inleiding over „fiscale aspecten 1* net ite der. Dr. ir. F. Philips heeft gisteren in mu seum Boymans-Van Beuningen in Rotter dam zijn boek „Frits Philips, 45 jaar met Philips" gepresenteerd. Ameri- met Een kwestie die volgens het CNV in de komende kabinetsperiode beslist moet het stakingsrecht- aandacht Amerikaanse dollar 2,67-2,77 Engelse pond 4.81-5,11 Belgische fr. (100) 6,66-6,96 Duitse mark (100) 104,50-107,50 Ital. lire (10.000) 25,75-29,75 Portugese esc. (100) 7,50-9,50 Canadese dollar 2,73-2,83 Franse fr. (100) 56,75-59,75 Zwitserse fr. (100) 108,50-111,50 Zweedse kroon (100) 59,75-62,75 Noorse kroon (100) 48,25-51,25 Deense kroon (100)— 43,75-46, 75 Oostenr. sch. (100) 14,72-15,02 Spaanse pes. (100) 3,90-4,20 Griekse drachme (100) 7,10-8,35 Finse mark (100) 69,00-72,00 Joegosl. dinar (100) 14,00-16,25 Een van de grootste Belgische banken, de holding Brussel-Lambert, zal waar schijnlijk ook een enorm verlies lijden. Deze bank had nog niet lang geleden een converteerbare lening aan het be drijf omgezet in aandelen. STUTTGART (DPA). Het conflict over de cao in de Westduitse grafische industrie is definitief ten einde. ige Mi" ou aar n? d. ering 'er Dit staat in het ontwerp sociaal-poli- tiek program voor de jaren 1977-1981 dat het CNV donderdag heeft gepresen teerd en dat „sociale groei” heet- Als het door de achterban wordt aanvaard zal dit 'program dienen als leidraad voor het beleid van het CNV. Het CNV hoopt ook, dat de politieke partijen er reke ning mee zullen houden bij het vaststel len van hun programma’s. ROTTERDAM (ANP). De resulta ten van Rorento zijn in de eerste 2,5 maanden van het op 1 maart begonnen boekjaar 1976-1977, ondanks de grote koersdaling op de Nederlandse obligatie- markt, gunstig geweest. Dank zij het grote belang in dollarobligaties werd deze koersdaling in Nederland meer dan gecompenseerd door de waardeontwik- keling van de dollar, zo is op een informatieve vergadering van Rorento in Rotterdam meegedeeld. SCHIPHOL (ANP). NV Koninklijke Nederlandse Vliegtuigenfabriek Fokker zal aan de jaarvergadering op 25 juni voorstellen het dividend ongewijzigd vast te stellen op 1,80 voor de gewone aandelen van 20 en 50 voor de prefe rente aandelen van 1000. Hierbij zal gebruik worden gemaakt van de in de loop der jaren gevormde dividendreser ve. In de periode 28 februari tot 20 mei wenden ruim 500.000 nieuwe aandelen uitgegeven. Mede als gevolg daarvan steeg het vermogen van Rorento tot bijna 300 mln. Periodica is failliet verklaard omdat ze een achterstand had in betalingen bti de Belgische dienst voor rijksmaatschap- pelijke zekerheid en bij de belastingen. Bij de rijksmaatschappelijke zekerheid (pensioenen) bedroeg de schuld ongeveer 15 miljoen gulden. Voorts had de druk kerij ongeveer vijf miljoen gulden schuld bij de belastingen en ook was ze nog een half miljoen gulden aan BTW- betalingen schuldig. BB en haar door sex verwoeste leven. Tot de vijf kranten -die op punt van verdwijnen staan, behoort de Vlaamse leidinggevende krant (progressief katho liek), De Standaard, met een oplage van ongeveer 60.000 exemplaren- De vier an dere kranten (samen een oplage van rond de 325.000 exemplaren) zijn Het Nieuwsblad, Het Handelsblad, De Gente naar en De LaiJdwacht. UTRECHT (ANP). De federatieraad van de FNV vindt dat de trendmatige huurverhoging niet voor jaren moei worden vastgeprikt op een vast percen tage (8 percent). De verhoging zou jaar lijks moeten worden vastgesteld in sa- hienhang met het totale sociaal-econo mische beleid. merkelijk belang, staat alle welslagen van de VAD in de weg. Hoewel juri disch twijfel mogelijk is of de VAD- afdrachten een belasting vormen, achtte prof. Geppaart inschakeling van de Rijksbelastingdienst bij de VAD-heffin- gen de enige werkzame mogelijkheid. Hij voorziet daarbij echter ernstige ad- ministratief-rechtelijke problemen, tenzij het fonds een publiekrechtelijk karakter krijgt. worden geregeld is Daarbij zal vooral aandacht moeten worden gegeven aan het voorkomen van geschillen. In wezen is dit „vredesrecht” veel belangrijker dan „oorlogsrecht”, al dus het program, dat ook stelt dat er een meerhoofdige kamer van een ge rechtshof moet worden aangewezen voor de behandeling van alle gedingen over stakingen. In het hoofdstuk gezondheidszorg van het program staat onder meer, dat het systeem van vergoedingen voor medische dienstverlening moet Worden herzien. Het huidige systeem brengt medici vol gens het CNV namelijk in de verleiding, meer diensten te verlenen dan wellicht noodzakelijk is. Het CNV geeft de voor keur aan een dienstverband voor artsen. Het pleit ook voor strengere prijs voor schriften voor de apothekers en de ge neesmiddelenindustrie. Het falen van Periodica wordt gewe ten aan een te snelle vernieuwing van de techniek bij de drukkerij en een grote uitbreiding van, de capaciteit in het begin van de jaren zeventig. Als de kranten van de Standaardgroep inderdaad verdwijnen., blijven er in Vlaanderen nog slechts een vijftal kran ten van betekenis over- Aldus prof. mr. Ch. P. A. Geppaart vandaag op de belastingconsulentendag 1976 van de Nederlandse Federatie van Belastingconsulenten in het Congresge bouw in Den Haag. Prof. Geppaart is hoogleraar in het belastingrecht aan de Katholieke Hogeschool in Tilburg. beeld een maand cursussen zou moeten kunnen volgen in de Nederlandse taal en over de Nederlandse samenleving. Het CNV meent voorts dat Nederland zijn bijdrage voor ontwikkelingshulp moet verhogen van 1,5 tot 2 percent van het nationale inkomen. zouden ongeveer 110 journalisten zonder werk komen. In totaal staat het werk van een 2000 mensen op het spel. De president-directeur van de Stan- daardgroep, Albert de Smaele, heeft gos- termiddag tegenover het journalistieke personeel van zijn kranten gezegd dat de rechtbank voorlopig (zolang het beroep van de groep nog niet behandeld is) goedgevonden heeft dat de drukkerij Periodica haar werkzaamheden voortzet. De Smaele zei ook dat de n.v. De Standaard (de uitgeverij van de vijf kranten) nog niet in gevaar zou zijn. De Standaardgroep bezat, behalve Pe riodica. nlog een groot aantal andere ruv.’s, er zijn de Heliosimp, Perexma en de sub holding Mirax, die in België en Frankrijk modebladen uitgeeft. De Stan- daardgtroep heeft voorts grote belangen in een aantal Franse bedrijven zoals Unide (uitgever van stripverhalen als Kuifje en Asterix). Interdeco, Edition du Lombard en de Standaardboekhandel. DEN HAAG. Minister Vredeling van Defensie heeft besloten een onder zoek in te stellen naar de omvang van de particuliere praktijk van militaire artsen. Aldus blijkt uit het nadere ant woord van de bewindsman op schrifte lijke vragen van de Tvveede-Kamerleden Kombrink (PvdA) en Beekmans (D’66). AMSTERDAM (ANP). De advies- koersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier op de volgende werkdag luiden heden: UTRECHT (ANP). Leerlingen in particuliere ziekenhuizen ontvangen on geveer 10 percent minder netto-salaris dan hun collega's in academische zie kenhuizen. Bij gediplomeerden kan het verschil oplopen tot 15 percent. Na pro motie wordt het verschil kleiner: bij salarissen boven de ziekenfondsgrens (ruim 30.000) is het ongeveer 7 percent. Dit is uitgerekend door de door de overheid en het ziekenhuiswezen in 197S ingestelds werkgroep „bruto netto uit komsten salariëring verplegend perso neel”. Drs. G. Horbach, directeur van de Nationale Ziekenhuisraad, vermeldt deze gegevens in het blad „Het Ziekenhuis' van NZR. In de aandeelhoudersvergadering van VWF-Fokker is de dividenduitkering over 1975 bepaald op DM 4.350.000 (v.j. DM 5.250.000). van de overdracht van aandelen aan werknemers” betwistte hij de rechts grond voor de VAD. Een door de centra le vakbeweging beheerd fonds doet geen recht aan de gedachte dat een onderne ming een samenwerkingsverband is van arbeid en kapitaal. De voorgestelde VAD kan volgens hem niet anders dan princi piële afwijzing ontvangen van brede la gen van de bevolking, hetgeen voor de wetgever op straffe van wetschendin- gen op grote schaal reden moet zijn voor terughoudendheid. Aan de invoe ring van een collectieve VAD zal over- gens, zo meent prof. Geppaart, in elk geval een hernieuwde parlementaire dis cussie vooraf moeten gaan over funda mentele fiscale vraagstukken. De huidige belastingwetgeving, onder andere wat betreft dubbele heffing over dividend, Inflatoire schijnwinst en aan- Hallo, hallo, wie stinkt daar zo? De FNV meent ook, dat de huurprij zen meer in overeenstemming moeten worden gebracht met het woongenot. Dit moet niet alleen leiden tot prijsstijgin gen maar ook tot huurverlaglngen als de kwaliteit van de huizen daar aanleiding toe geeft. DEN HAAG (ANP). De Tweede— Kamerleden Kombrink en mevrouw Sa lomons (beiden PvdA) hebben gisteren in vragen aan de staatssecretarissen Van Dam en Schaefer van Volkshuisvesting kritiek geoefend op de grote achterstand, ontstaan bij de uitbetaling, door dat departement, van huurgewenningsbijdra- gen. Zij wezen op aanvragen uit Dor drecht. die in november en februari werden doorgezonden. Deze aanvragen over bijdragen van rond 1.600, 1.300 en 2.600 zijn nog steeds niet afgehan- deeld. Zoals de vakbond voor drukkers en zetters gisteren meedeelde, hebben de ondernemers zich akkoord verklaard met een compromis, dat vorige week donderdag na een staking van 14 dagen tot stand was gekomen door bemiddeling van de minister van Arbeid in Noord- rijnland-Westfalen, Friedhelm Farth- mann. 55.7 percent van de 80.000 in de vakbond georganiseerde grafici had dat dinsdag al in een stemming gedaan. Het compromis houdt in, dat de onge veer 145.000 drukkers en zetters vanaf 1 juni zes procent meer loon ontvangen en een uitkering van 275 gulden over d« maanden april en mei. WASHINGTON (AP). De kaanse senaat heeft gisteren met 41 tegen 37 stemmen besloten dat de pro duktie van de omstreden en zeer kostba re BI- bommenwerper moet worden uit gesteld tot na de inauguratie van de president in januari volgend jaar. BRUSSEL (ANP). Een van de voornaamste Belgische krantengroepen, de Standaardgroep, staat aan de rand van de afgrond. De belangrijkste ven nootschap van deze groep, de n.v. Perio dica, is door de Brusselse rechtbank van Koophandel failliet verklaard. Volgens ramingen heeft de groep een schuld van 1,5 miljard Belgische frank (ongeveer 100 miljoen gulden). Het is vrijwel zeker dat de vijf kranten die gedrukt worden bij Periodica zaterdag al niet meer zul len verschijnen. De senaat nam een amendement aan dat was ingediend door de democratischs senator John Culver, inhoudende dat de definitieve beslissing over de BI wordt uitgesteld tot 1 februari 1977, 12 dagen na de inauguratie. De president zal dan, zo luidt het amendement, moeten verzekeren dat de BI onontbeerlijk i s voor de nationale veiligheid. Eerder had de senaat een amendement van de democratische sena tor George McGovern verworpen met 48 tegen 33 stemmen. Dit amendement wil de de produktie van de BI volledig schrappen. De luchtmacht wil de huidige vloot van B 52-toestellen vervangen door de BI. Het door de verbondsraad vastgestelde ontwerp pleit onder meer voor qillekeu- rige verdeling van werk en welvaart in Nederland en in de wereld, voor een fundamentele discussie o-ver de economi sche orde en voor een grondige vernieu wing van het investeringsbeleid, waarbij de overheid en de werknemers meer invloed moeten krijgen dan tot nu toe. Het arbeidsmarktbeleid moet volgens het CNV zowel gericht zijn op het scheppen en behouden van voldoende werkgelegenheid als op een zo goed mogelijke verdeling ervan over de gehe le beroepsbevolking. Daarnaast zal meer moeten worden gedaan aan aanpassing van het werk aan de mensen. Anderzijds zullen werknemers zelf bereid moeten zijn om werk te aanvaarden in andere plaatsen dan waar ze wonen en in andere functies of beroepen dan waar voor ze zijn opgeleid. Het CNV erkent, dat matiging van de arbeidskosten de positie van het be drijfsleven en daarmee de werkgelegen heid kun versterken. Het vindt wel, dat dit middel voorzichtig moet worden ge hanteerd om te voorkomen dat de koop kracht zo terugloop, dat daardoor weer werkloosheid ontstaat. Het program pleit voor de instelling van bedrijfsbakraden, bestaande uit ver tegenwoordigers van overheid, werkge vers en werknemers. Die raden zouden de ontwikkelingen nauwkeurig moeten volgen om dreigende moeilijkheden in de bedrijfstak of in een onderneming op tijd te signaleren. Vestiging van bedrijven en investerin gen van enige omvang behoren afhanke lijk te worden van een vergunning, al dus het CNV. Het bepleit ook verschil de arbeidsbemiddeling. Over de buiten lende maatregelen ter verbetering van landse werknemers zegt het onder meer, dat een buitenlander, die hier yoor het eerst komt, direct gedurende bijvoor- Prof. Geppaart bepleitte de bevorde ring van individuele of ondernemingsge wijze vermogensaanwasdeling voor werknemers. Deze benadering is geheel in overeenstemming met de eigen ver antwoordelijkheden van de bedrijfsgeno- ten en wordt fiscaalrechtelijk gezien door veel minder hindernissen in de weg gestaan. Aandelenoverdrachten aan werknemers zullen aftrekbaar moeten worden voor de vennootschapsbelasting. Daarnaast is het dringend gewenst dat bij dergelijke aandelenoverdrachten ver mindering plaatsvindt van de zware pro gressieve inkomstenbelasting, die het be zit van werknemersaandelen thans straft. Door toepassing van regelingen zoals de bedrijfsspaarregelingen of door slechts de nominale waarde van de aan delen te belasten kunnen goede oplossin gen worden gevonden. De belastingconsulentendag 1976 werd bijgewoond door de staatssecretaris van Financiën, drs. M. J. van Rooijen, tal van leden van de Hoge Raad en van de gerechtshoven, vele hoogleraren en an dere genodigden. De federatie omvat ruim 1000 belastingconsulenten, die zich presenteren onder de naam federatie- belastingconsulent. In Amsterdam, aldus de vragenstel lers, blijken er negen maanden te ver strijken na het betrekken van de woning voordat de gewenningsbijdrage voor de eerste maal uitgekeerd wondt. Gevraagd is naar de oorzaak van de achterstand. De betrokkenen, veelal met een laag inkomen, komen door het lang uitblijven van de toekenning voor aan zienlijke financiële problemen te staan.” aldus de Kamerleden. Zij vroegen de grootst mogelijke spoed te betrachten bij de afhandeling van de aanvragen om een huurgewenningsbijdrage. ik maak MAAR- VAST Als de kranten ^4 gèNVDUPtSE &WEUR- VM My.\ KALipüK.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 25