tegen Wageningen Fraaie derde plaats voor Henk Nooren 0 Roeibond-voorzitter Suermondt: Van de Korput niet tegen PSV m Optimisme over damesequipe SPORWJffl® Michels hartelijk ontvangen in Barcelona WONDEREN KAN NIEMAND Verlies voor basketbalsters r v NU VAN MIJ VERWACHTEN” „AANSLUITING MET WERELDTOP GEMIST” VVV begint thuis Toto/lotto inderdaad prima stofzuigers inderdaad prima diepvriezers STERRENPLOEG CUBA VERSLAGEN Koot won klassieker FSC EERST NAAR VITESSE Gaaf ikt. EN WK 1977 Dank Redelijke eis M 725 J71 73 73 73 73 73 73 73 73 >73 73 73 173 73 73 72 72 72 72 )72 72 72 72 71 Minder rooskleurig SPORT Basketbalteam grootse zege I (ADVERTENTIE) Mr. Udo Suermondt: „Ik zie de toekomst beslist niet somber in”- 0 (Van onze sportredactie) (Van onze speciale verslaggever) BERT BREVOORD (Van onze sportredactie) (ADVERTENTIE) dat A' phts )71 )71 )71 J71 J71 373 de i van Rinus Michels dankte de journalis ten voor hun belangstelling en be loofde dat hij van zijn kant zijn best zou doenom ditmaal betere betrek kingen met de Barcelonese sportpers te handhaven. Op de vraag of hij de omstandigheden van zijn komst dit maal gunstiger achtte dan toen hij voor het eerst gecontractueerd werd, antwoordde Michels: „Ik geef er de voorkeur aan om te komen zoals nu, zonder dat iemand wonderen van me verwacht. Vijf jaar geleden kwam ik als een overwinnaar-bij-voorbaat en versnelt latere teleurstellingen. De uitslag: 1. Hans Koot (Eindhoven), 185 kilometer in 4 uur 15 minuten en 42 seconden; op 38 seconden: 2. Jan Bakker (Eenrum), 3. Gerrie van Gerwen (Ol- land). Op 1 minuut en 31 seconden: 4. Ad Prinsen (Raamsdonkveer), 5. Albert Scheffer (Zelhem). er de DEN HAAG (ANP). De uitslag van lotto en toto van zondag is: De Nederlander Henk Nooren in actie met zijn paard Funest op het con cours hippique in Aken 73 km km km 975 km km 974 km km km km 973 973 km km km km km km km km km km km km km i km Henk Nooren (21) dankt veel aan Hans Günther Winkler. Zelf zegt hij, dat hij er te vroeg is weggegaan. „Die man weet er erg veel van,” zei Noo ren gisteren, „ik had best nog een jaar bij hem willen blijven”. Gisteren bleef Henk Nooren zijn leermeester voor. Trouwens de Westduitse ruiters waren niet erg op dreef in deze Nordrhein-Westfalenpreis. Reeds dinsdag tijdens de kwalificatie reikten gerenommeerde springruiters als de gebroeders Schockemöhle en Wiltfang niet naar de eerste 25 plaat sen, die een finaleklassering inhiel den. Op 15 juni zal zo nodig een beslissing- wedstrijd worden gespeeld indien twee (of meer) clubs een gelijk aantal punten hebben en bovendien nog een gelijk doelsaldo ook. Uli Pinner versloeg tijdens het internatio nale tennistoernooi van Hamburg de als twee de geplaatste speler in dit toernooi, Dick Crealy: 6-4 7-5. Groot-Brittannië staat met 2-0 voor in de Daviscupwedstrijd voor de Europese zone B. Veteraan Roger Taylor versloeg de Roemeen se tennisser Sotiriu 6-1, 6-1, 6-4. Bob Jastremskl gaat na drie jaar weg als coach van de nationale ijshockeyploeg. Herman Pluim speelde tegen Cuba een zeer nuttige wedstrijd. Omdat vooral de aandacht voor het jeugdroeien en daarmee dus het werken aan een brede basis meer benadrukt wordt dan ooit, gelooft mr. Suermondt (sinds 1972 voorzitter van de KNRB) heilig in een goede toekomst voor het Nederlandse roeien, hoewel „je dat nooit kunt voorspellen. Maar het is een on loochenbaar feit dat er een flink aantal jonge talenten is waarmee het nodige bereikt kan worden.” Suermondt, beperken tot de tweeën en de vieren. „En dan hoop ik dat in beide categorieën een stuurmanloze ploeg en een formatie met stuurman voor uitzen ding in aanmerking komt. Let wel, dat hoop ik. Uit de in Duisburg en Luzern te leveren prestaties moet redelijk per spectief op een Olympische finaleplaats blijken. Dat is een harde eis van het NOC en dat is een heel redelijke eis. Dat zou het ook zijn als de Spelen niet in Canada, maar laat ik zeggen vlak voor de deur zouden worden georgani seerd.” Om te voorkomen dat de traditionele terugval na een Olympisch jaar zich ook in 1977 zal voordoen, heeft de KNRB een slimme zet gedaan door zich te verzekeren van de organisatie van de wereldkampioenschappen in dat jaar. Mr. Suermondt: „Het lijkt me verstandig om in een jaar waarin de aandacht voor de topsport in het algemeen wat ver slapt een evenement voor ogen te heb ben dat stimulerend werkt. Er is in de sportwereld nu eenmaal een aanwijsbare behoefte aan een tastbaar doel van trai- ningsarbeid. Wat het volgend jaar be treft komen we onze sporters in dat opzicht in ieder geval tegemoet.” Rob Eras en Hans Horn haalden de tweede omloop, waarin de vijftien best geplaatsten uit de eerste, moch ten deelnemen, niet. Rob Eras maakte een onnodige fout op de sloot en kreeg bovendien 0.75 punt tijdfout, waardoor hij als zestiende geplaatst werd. Hans Horn faalde totaal. Hij kon de tweede en vierde hindernis niet uan en daarna ging het snel bergafwaarts. Het eindresultaat 20,5 punt was niet om naar huis te schrijven. Hij was daarmee de op een na laatst geplaatste deelnemer uit de eerste omloop. Henk Nooren. die in Dortmund met Funest op een soortgelijk niet al te zwaar parcours all eens zege vierde, betreurde na de foutloze tweede, zijn enige fout in de eerste omloop ten zeerste. Hij ging wat nonchalant over de voorlaatste hin dernis, een oxer 1.50x1.80 meter hoog, heen, die hem uit de barrage hield. De uitslagen A-Groep: Canada-Hongarije 77-70 -(41-39), Bulgarije-Roemenlë 91-81 (43-40), Nederland-Cuba 36-83 42-44). De stand is: 1. Bulgarije 4Ï8, 2. Roemenië 4-6, 3. Nederland 4- 6, 4. Cube. 4-6, 5. Canada 4-6, 6. Hongarije 4-4. Hoewel voorzitter Udo Suermondt van de KNRB al bij voorbaat had laten weten liever niet te diep in te gaan op de vraag hoe de equipe voor Montreal er uit zal zien („er moet tenslotte nog het een en ander gebeuren”) blijkt hij wel degelijk bereid zijn visie te geven op de. Nederlandse mogelijkheden met betrek king tot het Olympische roeigebeuren. Een gebeuren waarin voor het eerst ook plaats is voor de dames, want kort na de Spelen van München in 1972 besloot het Internationaal Olympisch Comité het damesroeien op de kalender voor Mon treal te plaatsen. Het ziet er duidelijk naar uit dat de dames in kwantitatief opzicht de toon zullen aangeven iri de equipe die medio juli naar Canada ver trekt. verhuizing voor te bereiden, wat wordt bemoeilijkt door het feit dat het Spaanse seizoen al is afgelopen, zodat de spelers met vakantie zijn. SOFIA (ANP). Breeduit lachend en zwaaiend nam de Nederlandse basket- balpioeg afscheid. De 1500 toeschouwers in Sofia brachten het team een staande ovatie tot het team uit het zicht was verdwenen. Het ongelooflijke was ge beurd- Nederland had het grote Cuba, vierde tijdens het toernooi om het we reldkampioenschap 1974 op Porto Rico en derde tijdens de Olympische Spelen van München, verslagen (86-83). Men kan zich afwragen, waar de mo gelijkheden van deze ploeg ophouden. De overwinning op Canada en het nipte verlies tegen Bulgarije waren al tot de verbeelding sprekende prestaties. Deze topprestatie tegen Cuba - nog altijd een klasseteam als in München en op Porto Rico - is zonder meer de meest aanspre kende verrichting die een Nederlands basketbalteam ooit heeft geleverd. Het geheim van het succes school in het di’ie-twee-zoneveidediiging, die de ploeg met uitzondering van de eerste minuten de gehele wedstrijd speelde. Bill Sheri dan: „Ik houd niet van zoneverdediging, omdat het basketbal er niet mooier op wordt. Maar tegen Cuba, dat met een persoonlijke verdediging niet is af te stoppen, is het de enige manier. Iedere ploeg zal tegen Cuba zone moeten spelen en Pedro Chappe zo onder het bord vandaan houden”. Door het falen van de twee Ameri kaanse deelnemers Buddy Brown en Kathy Kusner en de Zwitser acine, kon Henk Nooren oprukken naar een fraaie derde plaats. Hij had in de eerste omloop een fout gemaakt, maar de tweede omloop ging hij foutloos rond. Zijn gezanenlijke tijd over de beide omlopen bleek de snel ste te zijn van de vier combinaties, die in totaal een fout hadden ge maakt. AKEN. Het eerste Nederlandse ruitersucces tijdens het concours hip pique van Aken is er. Henk Nooren slaagde erin met Funest derde te worden in de sterk bezette Nordr hein-Westfalenpreis, waarmee hij tal rijke gerenommeerde buitenlandse cracks, als onder andere Hartwüg Steenken (met Erie), zijn leermeester Hans Günther (met Venezuela), Mal colm Pyrah (Groot-Brittannië met Arkssy) en Hugo Simon (Oostenrijk met Flipper) achter zich liet. gouden medaille en Ingrid Munnike- Dusseldorf heeft zich bij herhaling ge manifesteerd als een van de sterkste skiffeuses ter wereld.” Bij de heren lijkt de situatie minder rooskleurig. In het recente Olympische verleden beleefde de roeitop vette jaren. met als climax de gouden medaille van Jan Wienese in Mexico (1968), maar het veroveren van eremetaal zal in Montreal niet zon „vanzelfsprekende” zaak zijn als in 1964 en 1968, jaren die Nederland in totaal vijf medailles opleverden. In 1972 zorgde het duo Luynenburg-Shok- vis in de twee zonder stuurman nog voor een aardige opsteker door het brons voor de neus van de Tsjechen weg te kapen, maar die prestatie kon toch niet verhelen dat Nederland bezig was de aansluiting met de wereldtop te ver liezen. Mr. Suermondt: „Het is niet helemaal fair de situatie van Tokio (1964) en Mexico te vergelijken met de huidige. De verhoudingen lagen in die jaren internationaal gezien totaal anders dan nu. Maar het is zonder meer een feit dat we na 1968 de a ansluiting een beetje hebben gemist. In 1969 is er wellicht een te grote groep goede roeiers ineens ver dwenen. Er is toen misschien ook te weinig aan de onderbouw gesleuteld en dat is iets waar je niet voorzichtig genoeg mee kunt zijn. Bovendien is er, en dat geldt natuurlijk niet alleen met betrekking tot het roeien, in mentaal opzicht het nodige veranderd. Men is in Nederland wat vrijblijvender gaan staan tegenover het fenomeen topsport. En roeien is nu eenmaal zo’n tak van sport die een aandacht van de volle honderd percent verdient en dus ook een dito inzet.” Mr. Suermondt: „Tenzij zich plotseling duidelijk vormverlies voordoet, dat weet je tenslotte maar nooit, of wanneer er sprake mocht zijn van ernstige blessures, geloof ik dat er een redelijke dame- sploeg naar Montreal kan gaan. Ik denk in de skiff aan Ingrid Munnike-Dussel- dorf en Trudy Jongenelen, in de double sculls aan het duo Andrea Vissers-Helly Klaasse, er is met Liesbeth Vosmaer, Myriam van Rooyen, Hette Borrias en Ans Gravestein in potentie een sterke vier en ik ben bovendien van mening dat er een acht geformeerd moet kun nen qorden waar muziek in zit. Het damesroeien heeft de laatste tijd duide lijk de wind mee gehad. Nederland is er de afgelopen jaren als enige Westeuro- pese natie in geslaagd een wig te drijven in de suprematie van de Oostbloklanden. Twee jaar geleden haalde de „vier” een BARCELONA. Rinus Michels werd bij zijn eerste „werkbezoek” in Barcelona na een jaar tijds hartelij ker ontvangen dan hij had gedacht. Op het vliegveld van de Catalaanse hoofdstad stonden donderdagmiddag niet alleen twee bestuursleden van FC Barcelona en tientallen sportjour nalisten, maar ook een aantal geest driftige clubleden te wachten, die mevrouw Michels bloemen aanboden. PARIJS (ANP). Het Nederlandse damesteam heeft gisteravond in Vichy de eerste wedstrijd in heit toernooi om de Europese titel basketbal met ruim verschil van Tsjecho-Slowakije verloren: 54-86. Het was een wedstrijd in groep C, waarin verder Spanje en Bulgarije uit komen. Bij de rust leidden de Tsjechi sche dames al met 38-33. De uitslagen zijn: Groep A: Sovjet UnieRoemenië 127-60, BelgiëJoegoslavië 71-91; groep B: West-DuitslandHongarije 44-55, Po lenItalië 74-56; groep C: Bulgarije Spanje 72-62. Lottonr 20. Aantal deelnemers: 849.269. Bru- to-inleg: 3.364.338. Prij zenbedrag: 1.736 765. Ie prijs: 2 winnaars, die elk bruto 349.013 ontvangen. 2e prijs 3 winnaars, die elk bruto 53.268 ontvangen. 3e prijs: 116 winnaars, die elk bruto 2066 ontvangen. 4e prijs: 7534 winnaars, die elk per kolom 42 ontvangen. 5e prijs: 11.868 winnaars, die elk per kolom 26 ontvangen. Geen jackpot. Toto nr 20. Aantal deelnemers: 208.668. Bru- to-inleg 634.360. Prijzenbedrag341.222. Ie prijs: 6 winnaars, die elk 26.738 bruto ont vangen. 2e prijs 172 winnaars, die elk per kolom 437 ontvangen. 3e prijs: 2461 winnaars, die elk per kolom 42 ontvangen. De Nederlandse vertegenwoordiging bij de heren zal zich, meent de heer Een belangrijke voorwaarde bij het streven naar verbetering van het peil bij de heren (Suermondt: „Overigens is de situatie nu ook weer niet zo droef, afgelopen zondag zijn er bij de ARB- wedstrijden nog tal van nationale re cords verbeterd, maar ik ben het onmid dellijk met u eens als u zegt dat de afstand tot de wereldtop groter is ge worden”) is volgens de heer Suermondt het denken in nationaal verband. „Na München is er bij de verenigingen bij herhaling aandacht gevraagd voor het feit dat het niet meer haalbaar is om in internationaal opzicht mee te komen Is de krachten niet worden gebundeld. Het blijft natuurlijk incidenteel mogelijk dat een verenigingsploeg (bijvoorbeeld de Laga-vier, die zich momenteel als een Montreal-gegadigde aandient - red.) zich in internationaal opzicht volledig kan waarmaken, maar toch is die tijd een beetje voorbij. Nederland is misschien wat te lang verenigings-minded geble ven. Het buitenland is ons voorgegaan waar het op nationaal werken aankomt. De Oostduitsers zijn daarvan een heel duidelijk voorbeeld, maar ook in Enge land is het accent steeds minder op het formeren van clubformaties komen te liggen.” Nu is het tegenovergestelde eerder mogelijk.” ZEIST (ANP). Feyenoord zal in de wedstrijd tegen PSV op 30 mei, die beslist over het Nederlands voetbalkam pioenschap, niet kunnen beschikken over Michel van de Korput. De negentienjari ge centrale verdediger werd gisteren door de tuchtcommissie, in mondelinge behandeling, voor een wedstrijd ge schorst. Van de Korput kreeg bovendien een boete van 200 gulden en Feyenoord moet de kosten van de mondelinge be handeling dragen. Vun de Korput kreeg zondag in de wedstrijd tegen Roda JC, na een overtreding tegen Vermeulen, de gele kaart va scheidsrechter Wellinga met de motivering het ten val brengen van een tegenstander zonder een kans te hebben de bal te spelen. Rinus en Wil Michels zullen tot zondag blijven hij om technische kwesties met het bestuur door te nemen en zij om eens te meer een UTRECHT (ANP(. Eindhovenaar Hans Koot van de Jan van Erp-ploeg sloeg op 25 kilometer van de finish van de 22ste Rónde van Midden-Nederland zijn slag. Bij de heuvels van Maarn demarreerde Koot uit een kopgroep van negen man en mede dankzij de assisten tie van assistentie van zijn ploeggenoten Gerrie van Gerwen, Piet van Leeuwen en Peter van der Kruys, bleef de voor sprong tot de eindstreep in het Utrechtse stadio Galgewaard gehandhaafd. DEN Bosch (ANP). Na overleg tus sen de competitieleider betaald voetbal en de verenigingen FC VVV, Wagenin gen, Vitesse en Fortuna SC is het pro gramma samengesteld voor de «-com petitie uit de eerste divisie. Uit de reeks van twaalf wedstrijden, te spelen tussen 30 mei en 13 juni, moet de club te voorschijn komen die met kampioen Haarlem promoveert naar de eredivisie. VVV start thuis tegen W’ageningen. Dat de Olympische perspectieven vooral liggen voor de tweeën en vieren vindt zijn oorsprong in de aanpak waarmee na de Spelen van 1972 is begonnen. Mr. Suermondt. „Er was bij de roeiers duidelijk sprake van een te kort aan basistechniek. Daarom is er bij de clubs op gehamerd zich vooral te richten op de zogenaamde kleine num mers, ik doel dan met name op de tweeën. Die aanpak heeft wel succes gehad, want er is op het ogenblik een behoorlijk aantal combinaties van for maat. In Van der Horst en Boeschoten heeft Nederland zslfs een behoorlijk ij zer in het vuur als je de zaak internati onaal bekijkt. Vorig jaar wonnen zij op de wereldkampioenschappen in Notting ham een bronzen medaille. De aandacht voor die tweeën is echter daarom zo belangrijk, omdat de praktijk uitwijst dat het relatief een vrij eenvoudige zaak is om een vier of een acht te formeren uit roeiers die zich bij de tweeën hebben waargemaakt. Nou, daaraan werken we nu.” Het programma ziet er als volgt uit (alle wedstrijden beginnen om 18.30 uur): 30 mei: FC VWWageningen en VitesseFortuna SC; 2 juni: Fortuna SCFC VVV en WageningenVitesse; 5 juni: VitesseFC VVV eh Fortuna SC Wageningen; 7 juni: FC WVVitesse en WageningenFortuna SC; 10 juni: FC VVV—Fortuna SC en Vitesse—Wa geningen; 13 juni: WageningenFC VVV en Fortuna SCVitesse. Van 26 tot 30 mei zal in Boedapest een internationaal waterpolotoernooi gehouden K «worden om de Tungsrambeker. Behalve Ne- I derland doen nog zes landen mee. Op 26 juni vinden er in het Olympisch I stadion in Montreal oefenwedstrijden plaats tussen de Canadese atletiekploeg en alle I andere aanwezige buitenlandse atletiekploe- I gen. Tijdens de tweede wedstrijd voor de I kwartfinales van het toemooiomdeEuropese kwartfinales van het toernooi om de Europese I voetbalbeker voor landskampioenen hussen 1 Wales en Joego-Slavië zal Marie de plaats 1 innemen van de Joegoslavische keeper Petro- vlc die een auto-ongeluk kreeg. Jo Janssen zakte voor de cursus voetbal- I trainer-A. De jeugdtrainer van NAC volgde I Willems op bij de Bredase eredivislevereni- I ging, wat destijds een fel protest veroorzaak- te. De man die Gerd Muller neersloeg tijdens L' de voetbal wedstrijd Bayern MünehenReal I Madrid is opgespoord door prive-detectives, gehuurd door Real, drie jaar voor alle Euro- I pese bekertoernooien uitgesloten werd. De tiende etappe van de Vredeskoers werd S; gewonnen door Frits Schür. De Nederlander deed over de 140 km van Poznan naai I Frankfort-Oder 3.01,29 uur. Nederland leed in de 38e ronde van de E bridgeolympiade in Monte Carlo een zware nederlaag tegen Zweden: Min 5-20. Nederland i zakte daardoor twee plaatsen in het algemeen I klassement. In de zesendertigste ronde won I Nederland van Columbia. Koploper Italië ver- loor onverwacht van Frankrijk en West- Duitsland, waardoor de spanning weer volle- I dig is teruggekeerd. Van de eerste minuten hield Neder land de atletische Cubanen goed bij. Het verschil werd nooit groter dan zes pun ten en in de achtste minuut gaf Toon van Helfteren Nederland met een gave afstandstreffer zelfs een voorsprong: 20- 18. Het verschil bleef gedurende de rest van de eerste helft miniem. Dan weer leidde Nederland, dan weer gaf het sco rebord een gunstige score voor Cuba aan. Zo was het ook bij rust: 44-42. Nederland ging in de tweede helft zo mogelijk, nog beter spelen. Akerboom en vooral Woudstra, die van Sheridan geen minuut rust kreeg en na afloop volko men leeg was, scoorden regelmatig- In de twaalfde minuut liep Nederland plot seling uit. Een paar missers van Cuba werden knap beantwoord: 73-68 via de zeer nuttige Herman Pluim en Kees Akberboom. Maar Cuba kwam terug. Twee minuten later was de stand weer gelijk (73-73) en het publiek maakte zich op voor een uiterst boeiende finale. Het werd via Pluim. Ombre en opnieuw Pluim 78-73. Nog slechts 90 seconden waren er te spelen toen het verschil zelfs zeven punten (84-77) was. De wedstrijd leek beslist maar Rober to Herrera en Pedro Chappe scoorden en brachten Cuba op 84-81. Met nog zestien seconden mocht Nederland de bal in het spel brengen. Vasthouden was de eis. Maar dat lukte niet. Cuba nam de bal over en Domec scoorde (84-83). Nog was Nederland de winnende ploeg en twee seconden voor het einde bepaalde Aker boom de eindstand zelfs nog op 86-83. Nederlanld kan nu op de tweede plaats eindigen. Daarvoor moet dan vandaag wel van Hongarije worden gewonnen en moet Canada Roemenië verslaan- De ontmoeting tassen Bulgarije en Cuba is voor de eindstand nauwelijks nog van belang. AMSTERDAM Op woensdag 16 juni zal het Nederlands Olympisch Comité worden geconfronteerd met de Montreal-wensen van de Konnkiyke Nederlandse Roeibond, een dag nadat KNRB-bestuur en de technische adviescommissies het lijstje met namen _van kandidaten vooj uitzending naar de Olympische Spelen hebben samengesteld. Op zaterdag 12 en zondag 13 juni krijgt de Nederlandse roeitop, zowel bij de dames als de heren, op de Rotsee bij Luzern de laatste gelegenheid zich op een zo breed mogelijk front van Olympisch niveau te tonen. Aan die laatste test in het Zwitserse roeimekka gaat nog één zeer belangrijke selectiew’edstrijd vooraf, namelijk die op 29 en 30 mei in Duisburg. Michels verzekerde dat hij vanuit Nederland de gang van zaken bij FC Barcelona zo goed en zo kwaad als dat ging had gevolgd, en wist dat Neeskens een schitterend seizoen had gemaakt terwijl Cruijff nogal wat polemiek had uitgelokt. „Maar dat gebeurt altijd met sterspelers als de resultaten van de hele ploeg tegen vallen.”

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 27