Katholieke bisschoppen: militair in ingezet in Mozambique Spaanse koning versterkt persoonlijke populariteit Overleg Griekenland-Turkij „Frankrijk niet „Tanzaniaanse militairen NAVO terug” Checkpoint Charlie afgebroken Stoppen met roken is een kwestie van doorbijten. Duramint anti-rook kauwgom geeft u de nodige steun. BOUDEWIJN Onder meer om Cabora-Bassadam te bewaken HOUDING KOMT STEEDS NADER TOT WENSEN OPPOSITIE Gevolgen aardbeving Rusland ernstiger dan werd toegegeven 5 VOOR 1 ALFABETISCH door nico scheepmaker 3 1976 2 1 MEI V R IJ D A G BINNEN- BUITENLAND EN (Van onze redacteur in Bonn) 99 lise Falange (Van onze redacteur in Athene, F. van Hasselt) Dynastie Voorkeur en ISTANBOEL Daags na de NAVO-ministersconferentie in Oslo, zaterdagmorgen, zullen de Griekse en Turkse ministers van buiten landse zaken, Bitsiós en Caglayangil, na eerst ieder voor zich met hun Amerikaanse collega Kissinger te hebben gesproken, elkaar ontmoe ten. Daarbij zal uitvoerig over Cyprus worden gepraat, waar de onderhandelingen tussen Grieks en Turks-Cyprioten weer zijn vast gelopen. Duramint is een anti-rook kauwgom, die ervoor zorgt dat een sigaret u totaal niet meer smaakt. Door een paar keer per dag Duramint te gebruiken, onderdrukt u een stuk gemakkelijker de be hoefte om te roken. Duramint is verkrijgbaar bij apotheek en drogist. lulde igraf raaf ind ling Val nlek Irreëel Zware strijd b*-11 Mi Ex-communicatie bij abortus in West-Duitsland I voor een verkeersvliegtuig (ADVERTENTIE' JUAN CARLOS Een Amerikaanse militaire woordvoer der zei dat het voorstuk, van het oude gebouw naar een museum zal gaan als herinnering aan de dagen van de koude oorlog. Wij hebben natuurlijk ook heel wat te stellen met onze koninklijke familie (als ze niet belasterd of betutteld worden, wonden ze wel beschoten), maar als de koningin jarig is, maken we daar met ons alleen toch een mooi feest van, en zelfs de grootste republikein zit dan met de gordijnen dicht naar het defile te kijken, af en toe hoogstens een scham pere opmerking plaatsend over Pieter, de enige op wie zijn vrouw bereid is enige kritiek te dulden. Verder benadrukte de koning, dat de grondwet verbeterd moet worden omdat ajle burgers recht hebben op wettelijke deelname aan de politiek. Hij herhaalde Zo’n tapgesprek zal zich natuurlijk niet tot Cyprus beperken. Ernstiger explosiever is het dispuut Elf maanden nadat Machel plechtig be loofde een nieuwe socialistische staat op te richten, is zijn regering in ernstige moeilijkheden geraakt. door waarnemers als een noodzakelijke stap beschouwd, omdat bijna alle mili tairen uit Mozambirue uit hetMakonde- gebied komen en waarschijnlijk niet be reid zouden zijn militaire acties te on dernemen tegen hun eigen volk. Alge- ►eders an de leling erker i die i m et i van ver- rs de ;sland jt het ven de wordt i ter-" .‘ht is nden mde- i. Zij x>ven xlaats aven stof- van r. de heid solo- gens tijd, itiek, ac- PSP, en sette nfe- inda .ting be- 2hte ?ren i'nen ich- een 0^3 ige tot 66- als le de de tec. Ic on ten te dan der- een eor- het aan vin- rrste ngs- ijke bij- Rot- m 10 iletsel aeisje i het leden il. ‘Iwa- i de srter- gis- n-een De che- lek, dekt, dicht xx>r- Er zijn vorig jaar in Nederland ruim 39 miljoen algemene boeken verkocht, school- en studieboeken en naslagwer ken en dergelijke niet meegerekend. De gemiddelde prijs van een boek bedroeg 14,15. Je hoeft overigens niet per se 14,15 voor een goed boek uit te geven, er zijn ook middelen om goede, wat zeg ik, voortreffelijke boeken te bemachti gen ver beneden die prijs, als je maar even geduld hebt tot de uitgeversrestan- ten bij tweedehandsboekhandels als De Slegte terechtkomen. WASHINGTON (AFP). De Franse president Valery Giscard d’Estaing heeft gisteren op een persconferentie in Was hington gezegd dat Frankrijk niet zal terugkeren in de militaire structuur van de NAVO, maar overigens wel een trouw bondgenoot zal blijven binnen het Atlantisch bondgenootschap. Het persbureau AP meldt, dat onge veer vierduizend falangisten en andere volgelingen van generaal Franco giste ren, de dag dat hij zes maanden geleden overleed', bijeengekomen zijn bij zijn graf. Na de mis verzamelde de menigte zich buiten de basiliek en hief daar het lied van de falange aan. Er klonken kreten tegen de regering JOHANNESBURG (AP). Ongeveer 1.500 Tanzaniaanse militairen zijn in Mozambique aangekomen, kennelijk om een einde te maken aan de activiteiten van opstandelingen in het noorden var Mozambique en om de Cabora-Bassadam te bewaken, aldus is gebleken uit be richten van inlichtingendiensten, die gis teren in Johannesburg zijn ontvangen. In een gisteren gepubliceerde herder lijke vermaning om toch de ethische beginselen meer in acht te nemen, noe men de bisschoppen de hervorming van het huwelijks- en familierecht een is- lukking. eenmaal zou vra- Checkpoint Charlie, het houten ge bouw van de Amerikaanse doorlaatpost bij de Berlijnse muur en symbool uit de tijd van de koude oorlog, is donderdag afgebroken om plaats te maken voor een nieuw en groter gebouw. Sedert Oost Duitsland op 13 augustus 1961 de Ber lijnse muur bouwde, is Checkpoint Charlie de enige internationale doorlaat post geweest voor buitenlanders die per auto of te voet naar Oost-Berlijn gingen. (Van onze redacteur in Barcelona R. Bosschart) In juni worden in Bern bovendien de besprekingen hervat tussen juri dische experts van beide landen over de rechten op de zeebodem, een kwestie die. Grieksnland liever recht streeks aan het Internationale Hof van Justitie in Den Haag zou voor leggen, iets waarvoor Turkije, zeker na de jongste uitspraken op de inter nationale zeerechtconferentie in New York, minder voelt. 2. Agressief, begerig, cholerisch, deca dent, egoïstisch, fanatiek, gemeen, hard vochtig, inert, jaloers, krenterig, lui, ma lafide, nieuwsgierig, ontevreden, partij dig, querulant, rancuneus, sarcastisch, triviaal, uitgekookt, vervelend, wantrou wend, xenomaan, ijdel, zelfzuchtig. Plus 26, min 0. Gezien de hevigheid waarmee in de Bondsdag het gisteren be indigde begro- tingsdebat werd gevoerd, staat de Bondsrepubliek voor een zware verkie zingsstrijd. Bondspresident Scheel zag zich derhalve nu al genoodzaakt de par tijen te manen de verkiezingscampagne met de nodige reserve te voeren en eraan te denken dat er in de komende laren in de wereld omstandigheden kun nen intreden die het samengaan van de politieke krachten dringend vereisen. De grootste schade heeft de stad Gazli, ten westen van Tas j kent, opgelopen. Hier zijn „meer dan 10.000 mensen dak loos geworden”, aldus de radio, en „kwa men verscheidene mensen om het le ven”. Heel de Spaanse pers publiceerde gis teren op de voorpagina deze woorden uit de korte rede waarmee koning Juan Carlos zijn reis naar de mijnstreek As turias had afgesloten. Evenals bij de voorgaande bezoeken van het koninklijke paar aan Catalonië en Andalusië maakte Juan Carlos hier van gebruik om zijn persoonlijke popu lariteit en democratische geloofwaardig heid uit te bouwen. Zijn houding tege nover brandende kwesties komt ook steeds nader tot de stellingen van oppo sitieleiders, van wie hij sommigen voor de reis had ontvangen en anderen in komende dagen zal ontmoeten. Dit alles in schril contrast tot het optreden van premier Arias Navarro. Juan Carlos verklaarde bijvoorbeeld dat geweldplegingen uit de politiek ge bannen moeten worden, doch niet alleen met het volle gewicht van de wet (dat wil zeggen door het inzetten van de politie en de politieke tribunalen tegen de „ondermijnende” oppositie zoals de premier dat ziet), maar vooral door mid del van een maatschappelijke vrede di« op een overeenkomst van alle burgers berust. En dat klinkt duidelijk naar het pact voor de democratie dat de oppositie nastreeft. Die enkele honderden manifestanten kwamen dus niet om te juichen, maar om herrie te trappen. Want toen de gasten zich naar het Steenplein begaven „om er een ballet bij te wonen dat op de Schelde door enkele sleepboten gege ven werd” (ik citeer maar even letter lijk; ik begrijp nu waarom het Belgische ballet, in tegenstelling tot het Neder landse. internationaal zo weinig bete kent) wierpen manifestanten voetzoekers tussen de bene van de paarden van de koninklijke lijfwacht (dat viel nog mee. ze hadden die voetzoekers ook nog tus sen de benen van de koning en koningin kunnen gooien), riepen „amnestie” en „republiek’ en zorgden ervoor dat de vorst n iet in een open, maar in een gesloten wagen van het Steenplein naar het Meir reed, en wel zo snel, dat „de vooraan dravende ruiterij zelfs voorbij gestoken wend door de auto’s. Op zo’n manier koning te moeten zijn het lijkt me ook geen lolletje. en explosiever is het dispuut tussen beide landen over de Egeïsche Zee. Ook hierover wordt nog op verschil lende, lagere niveaus, onderhandeld. Op 28 mei beginnen in Genè ve be sprekingen tussen de wederzijdse chefs van de burgerlijke luchtvaart een land als Guatemala, juist omdat we daarmee geen enkel probleem hebben”. Giscard is later op de dag kort bezoek aan Texas in Houston aan gekomen aan boord van het (controver siële) supersonische 11-L Concorde. In ieder geval rijn we een stuk harte lijker jegens onze vorstin dan de Belgen jegens hun vorst. Koning Boudewijn viert dit jaar zijn zilveren ambtsjubi leum: 25 jaar koning, dan heb je toch wel tijd genoeg om zo’n man te leren waarderen, zou je denken. Maar wat las ik laatst in De Standaard (de NRC van België) over het jubileumbezoek dat Boudewijn en Fabiola aan Antwerpen brachten? Het was „alles behalve een triomftocht geworden”. MOSKOU (UPI). Tenminste 10.000 mensen zijn dakloos geworden en een onbekend aantal is omgekomen ten ge volge van de aardbeving van maandag in het Centraalaziatisch deel van de Sovjet-Unie. Radio Moskou onthulde gisteren voorts dat het gebied dezelfde dag werd getroffen door aardverschui vingen, veroorzaakt door overstromingen. Maar Ankara schijnt nu de voor keur te geven aan een wederzijdse „verklaring van vriendschap en goede intenties’. De Turkse redenering is als volgt met een verdrag van non- agressie kan Griekenland doorgaan met de militaice versterking van zijn eilanden vlak onder de Turkse kust, al druist die in tegen de verdragen van Lausanne (1923) en Parijs (1949). Met een verdrag van vriendschap en goede intenties is zo’n voortgezette militarisering moreel moeilijker te rechtvaardigen. Van Griekse zijde zou een Turkse weigering van een non-agressiepact dan weer worden geweten aan de agressieve en expansieve elementen die zich weren binnen de Turkse regeringscoalitie van het „Nationalis tisch Front”. Elementen die men, al dus de Grieken, zelfs van Turkse zijde onmogelijk in de regering-Kara- manlis zou kunnen signaleren. ng bij ke de en 'as a”. Dp jn ia- sr- de k- •ve an est ke Wat kan je bijvoorbeeld bij De Slegte aan „nieuwe” boeken van hoge kwaliteit kopen voor die 14,15? Ik heb het voor u opgezocht. De volgende boeken kosten elk ƒ2,95: „De palm die door het dak breekt” van Garsjin, „De Beul” van Lagerkvist en „Afgunst” van Oljesja Verder „Bekentenissen van een opiume- ter” van Thomas de Quincey voor 1,95 en „Wennen aan de hel”, de aforismen van Chamfort voor 3,95. Bij elkaar vijf boeken van hoge literaire kwaliteit voor 14,75. De regering heeft inmiddels aan het adres van de voorzitter van de Westduit- se katholieke bisschoppenconferentie, kardinaal Julius Döpfner, haar nieuwe wetten niet minder krachtig en beslist verdedigd. Waar de bisschoppen de wet ten een „zware schok voor de recht staat” noemden, waardoor het zedelijk bewustzijn wordt vernield, wees de re gering met klem erop, dat een onrealis tische regeling door een effectieve en menselijker maatregel wordt vervangen. Volgens de minister van justitie, Jo chen Vogel, worden door het nieuwe huwelijks- en familierecht deze maat schappelijke instituties versterkt. De bis schoppen willen de nieuwe wet niet ov weg naar de rechter bevechten, zei kar dinaal Döpfner, maar hij wilde wel de katholieke christenen er duidelijk aan herinneren dat de katholieke kerk het met deze wet totaal oneens is. Bij elke NAVO-vergadering flik kert in de kringen rond president Makarios argwaan op dat er voor bet eiland een oplossing wordt bedisseld buiten hem en de Grieks-Cyprioten om. Deze keer zal de Grieks-Cypri- sehe argwaan waarschijnlijk perma- nentere vormen aannemen, want de beide ministers zullen trachten de basis te leggen voor een volgende maand te houden topgesprek tussen de beide premiers Karamanlis en De- mirel. MADRID. „Wat mij diep heeft ge roerd is de nadrukkelijke wijze waarop u hebt getoond dat het volk vertrouwen heeft in het koningschap, maar tegelij kertijd ook van de koning eist dat hij zijn aanwezigheid laat voelen in heel het sociaal-politieke beleid, om dat voort te stuwen en het te richten op de vervul ling van de waarachtige wensen van het volk. En ik zeg u dat wij met dit vertrouwen en deze eensgezindheid grote dingen zullen doen in Spanje.” Ongeveer 1.000 militairen zouden vol gens deze bronnen gestationeerd zijn in de stamgebieden van de Macua-stam en de Makonde-stam. Welingelichte diplo matieke bronnen hebben gemeld dat de twee stammen zich actief verzetten te gen plannen van de regering van presi dent Samora Machel om hen elders aan het werk te stellen in landbouwcoöpera ties. Vijfhonderd Tanzaniaanse soldaten zouden stellingen hebben betrokken bij de stad Tete om de Cabora-Bassadam in de Zambezirivier te bewaken. Machels besluit om Tanzaniaanse troepen te gebruiken in plaats van te vertrouwen op rijn eigen leger, wordt en met name tegen minister van Bin nenlandse Zaken Manuel Fraga. De regering had een geplande grote demonstratie van oorlogsveteranen in Madrid verboden. zijn verklaring van de eerste mei, dat de arbeiders recht hebben op vrije vakbon den onder hun eigen verantwoordelijk heid. Dergelijke uitspraken van de jonge koning in het „rode bastillon” Asturias (waar Franco dan ook nooit officiële bezoeken aflegde), wijzen erop dat Juan Carlos steeds duidelijker overweegt ge hoor te geven aan de wens van de oppositie en het merendeel der openbare mening, dat hij zelf het heft in handen neemt om de democratisering te versnel len. En dat zou ongetwijfeld verwezen lijkt moeten worden met de vervanging van Arias Navarro. Tenslotte maakte Juan Carlos gebruik van dit bezoek aan Asturias om zijn „dynastieke” positie te versterken: hij verklaarde dat hij binnenkort zijn acht jarig zoontje Felipe de titel „prins van Asturias” zal overhandigen, die van oudsher door de kroonprins van het Spaanse koningshuis is gevoerd. Uit het radiobericht blijkt dat de aardbeving veel grotere schade heeft aangericht dan in eerdere officiële mel dingen werd aangegeven. Niet alleen is Oezbekistan erdoor getroffen, maar ook de naburige republieken Tadjikistan en Turkmenië. over het gebruik vanhe t luchtruim boven de Egeïsche Zee dat nu, door dat de Turken de helft daarvan opei sen, totaal is geblokkeerd. Ditbrengt niet alleen de Internationale Vereni ging van Luchtverkeer die tot de ontmoeting heeft opgeroepen in grote moeilijkheid, maar berokkent meer dan het Griekse schade. BONN Roomskatholieke vrouwen in West-Duitsland die zich laten aborteren worden door de Duitse bisschoppen met uitsluiting uit het kerkgenootschap ex-communicatie bedreigd. Daarmee reageerden de leiders van de katholieke kerk in de tot nu toe scherpste vorm op de nieuwe abortusregeling. In deze regeling na een afwijzing in de Bonds raad door de Bondsdag voor de tweede keer aangenomen wet blijft een abortus binnen drie maanden strafvrij als hij op wil van de moeder en na medisch beraad wordt uitgevoerd. De deelnemers aan een abortus riske ren automatisch de uitsluiting uit de sacramentale gemeenschap. In een bijzin van het herderlijke woord tot bezinning op de huanitaire en ethische grondbe ginselen, wordt ook op de aanstaande verkiezingen gewezen. Politieke kringen in Bonn trekken daaruit de conclusie, dat het samenval len van het herderlijk schrijven van de bisschoppen met de afkondiging van het zogenaamde verkiezingsplatform van de christen-democraten gisteren geen zuiver toéval is en de kerk zich in de verkie zingsstrijd niet helemaal neutraal zal opstellen. „Dat is een duidelijke zaak”, aldus Giscard, „ik hoop dat zowel de autoritei ten als het volk van de Verenigde Sta ten dat goed begrijpsn”. Over de ontspanning zei Giscard dat Frankrijk het initiatief heeft genomen tot ontspanning met de Sovjet-Unie, aanvankelijk op economisch gebied, daarna op politiek terrein. „Frankrijk is zich goed bewust van de werkelijkheid. Men moet steeds zorgen voor een dubbe le structuur, een van ontspanning, en een van defensie”. Wat Libanon betreft liet Giscard dóór schemeren dat zijn land troepen zou zenden om de rust te herstellen als de nieuwe Libanese president, geïnstalleerd, dergelijke hulp gen. Duizenden inwoners van Mozambique, die ervan worden verdacht het niet eens te zijn met het beleid van Machel, zouden gevangen zitten, evenals een aantal na de onafhankelijkheid achter gebleven Portugezen. Door de scherpe daling van landbouwproduktie is een voedseltekort ontstaan en de regering wordt met de dag meer afhankelijk van hulp uit het buitenland om de economie op de been te houden. Mevrouw A. Hiemstra-van Konings veld uit Sneek verblijdde me met een positieve en een negatieve alfie: 1. Altruïstisch, begrijpend, consciën tieus, dichterlijk, eerlijk, fijngevoelig, geniaal, hartelijk, integer, jofel, kame raadschappelijk, ludiek, meedogend, nuchter, onbaatzuchtig, pienter rechtvaardig, serieus, tactvol, uniek, ver metel, wilskrachtig, ijverig, zach taardig. Plus 24, min 2. De nagestreefde topconferentie op eerste-ministersniveau zal zich tegen de achtergrond van al deze kwesties stellig buigen over de onlangs door Karamanlis gedane suggestie tot het sluiten van een non-agressiepact tus sen de twee landen, mede om een waanzinnige wapenwedloop tussen twee NAVO-bondgenoten af te rem men. Er zijn echter rondom dit voorstel twee irreële dingen aan de hand. In de eerste plaats heeft de Griekse regering het nog steeds niet officieel bij de Turkse regering ingediend; zij heeft volstaan met het sturen van de notulen van de parlementstoespraak waarin Karamanlis zijn plannen aan- konfigde. Demirel heeft eergisteren in Athe ne om verduidelijking gevraagd, maar reeds schijnt Ankara en dat is het tweede irreële element na aanvan kelijk positieve reactie op het idee te zijn teruggekrabbeld; men kan nu horen dat eerst bepaalde concrete kwesties tussen de landen uit de weg moeten zijn geruimd wil het tot zo’n pact komen. Dit is natuurlijk onlogisch. Het zijn juist de onopgeloste kwesties die zo’n pact zin vol en wenselijk maken. Zo als een Griekse woordvoerder zei: „We hebben het niet voorgesteld aan Ik citeer: „Wie gemeend had dat het schitterende weder massa’s volk op de been zou brengen, viel totaal bedrogen uit. Met uitzondering van de Grote Markt, de Suikerrui en vlak in de buurt van de feestzaal aan de Meir, stonden er langs het parkoers van de koninklijke stoet bijna geen belangstellenden. Wa neer men daarvan nog de enkele hon derden manifestaten aftrok die op kwamen voor amnestie bleef er bitter weinig belangstelling over.”

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3