VAW Nieuwe Duitse wet draagt Hannie weinig bij aan Van Agt: Straf- maximum voor Reduktiebon Import goedkoop valium is wel toegestaan Vandaag beslissing over levering reactor Trendberekening ambtenaren wordt gewijzigd I waterzuivering „Eigen weg volgen naar het socialisme -S,,Schaft kraken niet hoger Asfaltfabriek totaal verbrand 4^ botsten Vrachtwagens POLITIEKE DISCUSSIE OVERHEERSTE ANDERE ONDERWERPEN Franse en Italiaanse communisten: SSZï"'- i Bk V R IJ D A G 2 1 MEI 19 76 BINNEN» EN 4 BUITENLAND VI i 1 I ik r gon nur van aan doo var op Pla Oir Ad< Bee Am KW Het verhaal van een vrouw in verzet tegen de nazi’s. te Arabische staten overwinnaars •XCOOOOOX-ssx... I in gesprek met EEG-landen (ADVERTENTIE) I (Van onze redactie binnenland) (Van onze redactie binnenland) i (aktienummer 467008) (ADVERTENTIE) 1 r E I t met zijn onderzoek en ontdekte nieuw feiten en voorvallen, waar bij Hannie Schaft betrokken was. Tegen inlevering van deze bon krijgen lezers van Haarlems Dagblad, IJmuider Courant, Beverwijkse Courant een reduktie van ƒ2,50 bij aankoop van het boek ’’Hannie Schaft”. Het boek is verkrijgbaar bij de boekhandel en onze kantoren. De reduktie van ƒ2,50 geldt van 1 mei tot 1 augustus 1976. zeggen met de invoer van geneesmidde len die in andere landen minder kosten dan in Nederland. Zo betrekt het onder meer flinke partijen valium en librium uit Engeland, waar deze specialite’s van de Zwitserse firma Hofman la Roche veel goedkoper zijn dan hier. De zaak draaide juridisch gezien om L ver Koi Nee wel ■"S I S V we linj vai kaï aar ge ha Ut na Dl we he he 18' nil ad syi al bei W'-S ror Ov fee bui de nai ing eer str; inv en trel pla S teli riel Ze, gev ore her zeg „Ik doe Schaft i. jaa mei ver sch har har wai den Ii Ou' sch te te tra< mei beg aan Ma Toe dit 192! bom mei toei bre> log) Ma; vol; 4 (Van onze redactie buitenland) BONN. De controversiële wet die hoofdzakelijk gemeenten en bedrijven tot een betaling verplicht voor het lozen van afvalwater in rivieren, is gisteren door het Westduitse parlement aangeno men. Bij een weigering van de regering zal zo verwacht men in Den Haag de WD de regering scherp interpelleren en mogelijk zelfs een motie van afkeuring indienen. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft besloten aan te dringen op inwilliging van het verzoek van General Electric Co. twee atoom- centrales aan Zuid-Afrika te mogen le veren alsmede 1,4 miljoen pond verrijkt uranium (de brandstof van de centrales). De omstreden transactie, welke een bedrag van 2 miljard dollar beloopt, is de eerste waarbij kernapparatuur en - materiaal bestemd voor Zuid-Afrika be trokken is. Een van de argumenten voor de be slissing van Buitenlandse Zaken was volgens deze zegsman dat Zuid-Afrika zonder veel moeite in West-Europa zou kunnen kopen wat het voor kerncentra les nodig heeft. Westeuropese landen zouden minder strikte waarborgen voor het vreedzaam gebruik van het gelever de materiaal stellen dan de Verenigde Staten. DEN HAAG. Drie van de vijf cen trales van overheidspersoneel hebben zich gisteren voorwaardelijk verenigd met de kabinetsvoorstellen over herzie ning van de berekening van de trend voor ambtenarensalarissen. Gesteld kan worden dat zij erin zijn geslaagd het door hen gewenste politieke forum gedurende 90 percent van de vergadertijd bezet te houden. Dit tot grote irritatie van de EEG-landen, die de economische, industriële, technologi sche en culturele samenwerking, waar het om gaat, voortdurend weer hadden geprobeerd te pousseren. Dat geldt volgens het Hof ook voor regelingen die de fabrikant van een farmaceutisch produkt en diens erkende vertegenwoordiger in staat stellen, de invoer van en de handel in het produkt te monopoliseren. Ze kunnen dat bij voorbeeld doen, door te weigeren docu menten over te leggen over het genees middel in het algemeen of over een concrete partij ervan. Volgens het Hof is dat in strijd met het vrije verkeer van goederen en diensten binnen de EEG. I on K Q|-s Al zijn materiaal verwerkte hij tot een dokumentair boek dat onder de titel ’’Hannie Schaft, het le vensverhaal van een vrouw in verzet tegen de nazi’s” vanaf 29 april in de boekhandel ligt. Voor onze abonnees geldt een speciale aanbieding! De normale prijs van het boek, met meer dan 200 bladzijden en ruim dertig authentieke fo to’s bedraagt ƒ16,50. Bij inle vering van onderstaande bon bij de boekhandel of bij onze kantoren krijgt men tot 1 au gustus 1976 dit boek voor 14,-. De marathonzitting, die gisteren om elf uur in de ochtend begon en die tot bijna 6 uur vanmorgen duurde, resul teerde in een gezamenlijk communique met bewoordingen die tenslotte aller in stemming hadden. Hoewel de Arabische staten de nodige veren hebben moeten laten ten opzichte van hun uitgangsstel lingen, kwamen ze toch als overwin naars uit de bus. De politieke discussie, die de Negen zorgvuldig getracht hadden te vermij den, overschaduwde alle andere onder werpen. Woordvoerders van enkele EEG-landen bleven desondanks spreken van de „uitwisseling van initiële verkla ringen”. De slotverklaring kan vergeleken wor- DEN HAAG. Het voltallige kabinet is vanochtend op het Catshuis bijeengekomen om te zoeken naar een voor de KVP en ARP aanvaard bare wijze om medewerking te weigeren aan levering van reactorvaten aan Zuid-Afrika. Men zou de zaak vandaag willen afronden. Het gaat om een kredietgarantie voor de levering door Nederlandse bedrijven van onderdelen voor in Zuid-Afrika te bouwen kerncentrales. Zoals bekend levert deelneming aan het projekt Nederland hoog gekwalificeerd werk op voor 3000 man gedurende een jaar ofwel 650 miljoen gulden. De ambtenarensalarissen volgen in be ginsel de ontwikkeling, van de lonen in het bedrijfsleven, de zgn trend. Het kabinet had aan de centrales van over heidspersoneel voorstellen gedaan tot wijziging van de tot nu toe gebruikelijke manier van berekening. Deze voorstellen vloeiden voort uit de omstandigheid dat de laatste jaren in het bedrijfsleven loonsverhogingen plaatsvinden „die bij handhaving van de huidige methode naar het oordeel van het kabinet onbe doelde effecten tot gevolg hebben en die correctie behoeven”. De gewijzigde trendberekeningsmetho- diek zou voor een groot deel van de ambtenaren inhouden dat ze in vergelij king met andere werknemers bijna een percent minder gaan verdienen. In feite kon van drie dialogen worden gesproken, een tussen de EEG-landen en de leden van de Arabische Liga, de tweede tussen de Negen, en de derde tussen de Arabische staten. In al deze dialogen waren de breuken als gevolg van onderlinge verdeeldheid duidelijk zichtbaar. Kon de Arabische wereld op het poli tieke vlak de nodige eensgezindheid ten toon spreiden, Europa met zijn menings verschillen over de opstelling in het DEN HAAG (ANP). Minister Van Agt van Justitie zal de boete die staat op het weigeren een gekraakt pand te verlaten, verhogen, als mocht blijken, dat het veelvuldig voorkomt, dat panden na ontruiming onmiddellijk weer op nieuw worden gekraakt. Op het moment ziet de bewindsman echter nog geen aanleiding om het strafmaximum van 200,- te verhogen, zo bleek gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van Van Agts antikraakwetten. een uit 1974 daterende bepaling van staatssecretaris Hendriks (Volksgezond heid), dat alleen geneesmiddelen mogen worden ingevoerd als de importeur bij elke partij die het land binnenkomt papieren kan overleggen met gegevens over de fabricage en de samenstelling van het produkt. De geneesmiddelenfa- UTRECHT (ANP). Het Europese Hof in Luxemburg heeft de Rotterdamse handel in geneesmiddelen Centrafarm gisteren in het gelijk gesteld in een proces dat de Staat der Nederlanden aanvankelijk bij de Rotterdamse kan tonrechter tegen Centrafarm had aange spannen, maar dat door de rechter toen direct is doorverwezen naar het Europe se Hof. Centrafarm houdt zich onder meer bezig met „parallel-importen”, dat wil den met een glas verdunde wijn. De kool zowel als die geit moesten worden gespaard na hevig touwtrekken in com missies en plenaire vergaderingen, die zeker veertien uur achter waren geraakt op het geplande tijdschema, in de nacht doorgaand omdat niet alle tolken van het Europees Parlement bereid waren de geldende vakbondsregels in acht te ne men. De vermoeide diplomaten de dia loog tussen de Negen en de Arabische wereld vond voor het eerst op ambassa deursniveau plaats kwamen, geheel volgens de richtlijnen van hun regering, met elkaar overeen de dialoog nog dit jaar voort te zetten. Het communique, waaraan meer dan handelwijze die ertoe leidt dat importen zodanig worden gekanaliseerd, dat slechts enkele handelaren daartoe kun nen overgaan terwijl andere ervan wor den uitgesloten, een maatregel vormen die neerkomt op een kwantitatieve be perking in de zin van het Europese Verdrag.” Volgens de wetten, die een meerderheid in de Kamer zullen krijgen, wordt een kraker strafbaar, als hij geen gevolg geeft aan een verzoek tot ontruiming, dat de politie hem na een eis hiertoe van de eigenaar doet. De VVD-er De Beer had een wijzigingsvoorstel ingediend om de maximumstraf hiervoor op 5000,- te zetten, onder meer om een kat en muis spel bij het kraken te voorkomen. Als mocht blijken dat dit vaak voorkomt, kan de boete altijd nog omhoog, aldus minister Van Agt. Hij zei bereid te zijn in redelijke mate rekening te houden met de belangen van de krakers. Daarom is hij akkoord ge gaan met een uitstel van de inwerking treding van de wet met een half jaar, „een royaal gebaar”, aldus de bewinds man. (Van onze speciale verslaggever) LUXEMBURG. Niet dan na de grootste moeite is een compromis bereikt tussen de negen EEG-landen en de 21 leden van de Arabische Liga over de vierde gespreksronde van de Euro-Arabische dialoog, die dinsdag van start is gegaan. OOST-BERLIJN (Reuter, AFP) De Franse en de Italiaanse communistische partijen hebben opnieuw uiting gegeven aan hun vastbeslotenheid een eigen weg naar het socialisme te gaan. Dit blijkt uit de toespraken van de respectieve woord voerders op het negende congres van de Oostduitse communistische party. Het congres is in de eerste twee dagen een forum geweest voor partyen die loyaal zijn aan het Kremlin het Russische model te prijzen als waardevol voor alle andere. ROZENBURG (ANP). Explosies en een felle brand hebben vanochtend de asfaltfabriek van de Nederlandse We- genbouwunie in het Botlekgebied te Ro zenburg geheel vernield. De schade be draagt ruim 2,2 miljoen gulden. Het zal anderhalve maand duren voor de fa briek weer hersteld is. De explosie deed zich vanochtend vroeg voor tijdens het lossen van een tankwagen. Op 17 april 1945 voor het einde van de oorlog werd de Haarlemse verzetstrijdster Hannie Schaft door de Duitsers in de duinen van Overveen doodgeschoten. Daar mee kwam een einde aan het le ven van een jonge vrouw, die zich tijdens de bezetting op een bijna ongelooflijke manier had ingezet voor het verzet. Verbitterd door de eerste jodenvervolging die zij tij dens haar studie in Amsterdam meemaakte, koos zij in 1943 voor de zwaarste vorm van verzet. De terreur van de bezetters kon vol gens haar het beste met hetzelfde geweld worden beantwoord. Daarom was zij in Kennemerland en de Zaanstreek niet alleen ak- tief bij het helpen van onderdui kers, het verspreiden van distri butiebonnen en het verzamelen van spionage-inlichtingen maar liquideerde zij ook op bevel van het hoger verzet Nederlanders die met de Duitsers collaboreerden. De Duitsers maakten fel jacht op deze vrouw, die in hun dossiers werd aangeduid als ’het meisje met het rode haar’. Toen Hannie Schaft tenslotte werd opgepakt, was er geen red ding meer voor haar. In de uitgaven van Damiate Pers: o.a. Haarlems Dagblad, de Ty phoon, BeverwijksejDourant en de IJmuider Courant werd vorigjaar een speciale bijlage over Hannie Schaft gepubliceerd, waarin aan de hand van tientallen verklarin gen en interviews, haar levens verhaal werd verteld. Redakteur Ton Kors, die deze bijlage samen stelde, ging na de publikatie door De wet vertoont echter weinig gelijke nis met het oorspronkelijke ontwerp dat in 1974 werd ingediend. Experts betwij felen dan ook of de Rijn gebaat is bij deze nieuwe wet, vooral omdat de wet pas over tien jaar effectief gaat werken. CDU-afgevaardigde Herbert Gruhl verklaarde gisteren als een van de wei nige tegenstemmers in het parlement, dat de wet een negatieve uitwerking zal hebben. De heffing is zo klein dat be drijven en gemeenten het veel voordeli ger zullen vinden deze te betalen dan hun afvalwater te zuiveren. Dat gaat dan volkomen voorbij aan het doel van de wet: een aansporing om zuiveringsin stallaties te bouwen. Volgens de Duitse waterleidingbedrij ven heeft het parlement nu definitief gecapituleerd voor de industriële pressie groep van de producenten van afvalwa ter. Een heffing van 40 mark per scha- de-eenheid is nu nodig, zeggen de water leidingbedrijven. Volgens de aangenomen wet wordt dit bedrag pas over 10 jaar bereikt. De wet begint pas in 1981 te werken met een heffing van 12 mark per eenheid. een etmaal gedokterd is, geeft als priori- teitstecreinen van samenwerking onder andere aan: de aanleg van een tv- communicatiesysteem voor een aantal Arabische landen (met en zonder satel liet), infrastructurelie voorzieningen (ha vens, transport zowel door de lucht als over de weg), handelspromotie, de vesti ging van een olietechnisch instituut voor de Arabische wereld en het exploiteren van zonne-energie. Het gaat hierbij niet om ontwikkelingssamenwerking, daar de financiering in de eerste plaats door de rijke olielanden ter hand zal worden genomen. Hoewel de politieke discussie, met na me over het conflict met Israel en de Palestijnse kwestie, voor de in juni 1975 op gang gebrachte Euro-Arabische dia loog officieel taboe is verklaard, hebben de Arabische staten, die als blok met de EEG-landen delibereerden, zich niet aan deze tevoren gemaakte afspraak gehou den. z' S' Nabije Oosten had daar heel wat meer moeite mee. Voor de technische en fi nanciële samenwerkingsverbanden die worden nagestreefd, lagen de kaarten precies andersom. De leider van de Nederlandse delega tie, ambassadeur in algemene dienst mr. J. G. N. de Hoop Scheffer, ontkende met klem dat Den Haag „een geëxponeerd standpunt” had ingenomen, of voortdu rend weer zijn veto had uitgesproken toen over het inpassen van de Europese en de Arabische ontwerptekst moest worden beslist. Niettemin werd in de wandelgangen, en zeker niet alleen van Arabische zijde, met dezelfde categori sche aanpak beklemtoond dat Nederland steeds opnieuw als „dwarsligger” had gefungeerd en in de politieke sector „spijkers op laag water had gezocht”. schillen die tussen communistische par tijen bestaan moeten in geen geval een belemmering vormen voor gezamenlijke acties tegen het imperialisme en voor gezamenlijke doeleinden”, zed Laurent. Andere partijen buiten de invloedss feer van Moskou hebben de nadruk die de laatste tijd in hoofdsteden van het oostblok is gelegd op „proletarisch inter nationalisme” geïnterpreteerd als een verwijt tegen hun streven naar een „nationale weg” die tot het communisme leidt. Maar Laurent maakte duidelijk dat de koers die de Franse partij vaart bepaald wordt door de „bijzondere om standigheden” van het land. „Het zal een socialisme zijn in Franse kleuren”, zo voegde hij eraan toe. brikanten geven dergelijke papieren ui teraard alleen aan hun „officiële” verte genwoordigers in Nederland die de hogere vastgestelde prijzen in reke ning brengen bij de apothekers en de andere afnemers. Het Hof in Luxemburg heeft nu vast gesteld, dat een „nationale regeling of De Italiaanse woordvoerder Tullio Vecchietti. vertegenwoordiger van de grootste communistische partij in het westen, zei dat internationale solidariteit „gebaseerd moet zijn op de volledige en onvoorwaardelijke erkenning en eerbie diging van de onafhankelijkheid van elk land, elke progressieve beweging en elke communistische en arbeiderspartij”. De Italiaanse partij heeft zich door dit con cept laten leiden bij het uitwerken van haar strategische en tactische opstelling in volledige onafhankelijkheid. „Wij zijn van plan voort te gaan langs een weg naar het socialisme die volledig past bij de bijzondere kenmerken van de histori sche, sociale en politieke ontwikkeling van ons land”. De Italiaanse partij wil een beroep doen op de actieve steun van andere partijen, „zodat de arbeidersklas se haar historische funktie kan en moei uitvoeren in een pluralistisch en demo cratisch systeem”, aldus de woordvoer der. Anders van Vecchietti en de afgevaar digden van Roemenië en Joego-Slavië toonde de Franse delegatieleider Paul die woensdag het woord voerden, be- Laiurent de steun van zijn partij aan het principe van het „proletarisch intemati- ment van voorrang is in de strijd van de onalisme”. Laurent zei dat dit een „ele- Franse communisten. De meninigsver- Verwacht wordt dat het kabinet zich vooral bezig zal gaan houden met de vraag hoe men er onderuit kan komen. Zowel voor KVP als voor ARP wordt dat een moeilijk te verteren zaak. Nam vorige herfst de Tweede Kamer met zeer krappe meerderheid een motie van Terbeek aan waarin werd gezegd dat Nederland onder de huidige omstandig heden geen nucleair materiaal mag leve ren aan Zuid-Afrika, nu zou een meer derheid van de Kamer mogelijk zelfs voorstander van leverantie zijn. Zoals bekend heeft minister Lubbers voorgesteld de beslissing over de garan tie in het kabinet uit te stellen en de Kamer om een oordeel te vragen. Het kabinet zou dan kunnen handelen naar het gevoelen van de Kamer. Lubbers’ voorstel is door mede-ministers zonder meer van de hand gewezen. Mocht het kabinet besluiten geen ga rantie voor de export te verlenen, dan kunnen de ondernemers hun financiële risico altijd nog bij een gewone verzeke raar onderbrengen. Dan moeten ze ech ter een forse premie betalen. Politie- en brandweermannen werken op Rijksweg 15 bij Gorkum met man en macht om de zwaargewonde chauffeur van deze tankwagen uit zijn ingedrukte cabine te bevrijden. De chauffeur was met zijn auto, die dertig ton bulkzout vervoerde, tegen een andere vrachtwagen gebotst die bij een stoplicht stond te wachten.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4