Discussies over 1 mei, Kerst-inns en Angola (ÜS aktued over Programma Volksfeest in de IJmuider Vishal In de vishal Raadsleden contra burgemeester beantwoording van vragen HOOGENBOEZEM Ik FASdSÉw ■iyW v\\ JhJ Natuursteen probleem petri interieur <4 F lit ii Arl l Jeans en shirts Üi I IJMOND 7 V R IJ D A G 2 1 MEI 19 7 6 6 (Van een onzer verslaggevers) mantelspecelist 1 r Kerst-inns Angola I 8 |S ROTTERDAM EINDHOVEN HAARLEM VELSEN. De openbare raads vergadering donderdagavond stond hoofdzakelijk in het teken van dopt raadsleden gekregen „onbevredi gende antwoorden” van het college op door hen gestelde vragen. Die betrokkenen waren de CDA-fractie- voorzitter H. de Boer en de VVD- fractievoorzitter ir. G. A. Schoon kind. Raadslid H. de Boer had vra gen gesteld met betrekking tot het verlenen van een bijdrage door de gemeente aan de viering van het 1-mei feest en het weigeren van een bijdrage voor een gehouden Kerst- inn. Raadslid Schoonkind had zijn bevreemding uitgesproken over het doen van een aanbeveling voor een Angola-collecte door de burgemees ter van Velsen en had dienaangaan de vragen gesteld. De beantwoor ding van die vragen publiceerden wij de afgelopen dagen. Lange Nieuwstr, 185 Noordarcade Tei. 13899 Ze horen bij elkaar net als „Frank en Jean Kom ook passen en kombi- neren,aantrekken en jezelf zijn. 1 •R (ADVERTENTIE) 4a: Vol- MS maakt mode en (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) I (ADVERTENTIE) (Van een medewerker) Pri.jz- 122, besommingen beide ook i en met en Pro- aart Piet rdag tien- aag: Sees Spreker vroeg tenslotte welke subsi dieverordening was gehandteerd; welke criteria worden aangelegd; of de bijeen komst een politieke betekenis had en of het gehele college de verlening van sub sidie heeft onderschreven. Wat betreft de WD-vragen over de aanbeveling voor de Angola-collecte zei ir. G. A. Schoonkind als fractievoorzit ter, dat die partij zich had afgevraagd of de burgemeester van Velsen de criteria wel zorgvuldig heeft gehanteerd. Hij achtte het beter daarover verder te pra ten in een dialoog met de burgemeester, dan tijdens een raadsdiscussie. Wel ech ter zou hij in overweging willen geven om in die gevallen waar aanvragen aan leiding zouden kunnen zijn tot proble men, deze voor te leggen aan de com missie algemene zaken. Wanneer onder een aanbeveling de naam en de functie staan van de burgemeester van Velsen, dan is deze representatief voor de gehele bevolking. Nadat de heer Porck erop had geat tendeerd, dat het geen verschil uitmaakt Pinksterdagen (tussen 14 en 16 uur) te bezichtigen. Op die dagen varen ook de stoomboten in IJmuiden (tussen 10 en 17 uur) en de Christiaan Brunings vanaf Amsterdam naar IJmuiden en terug. De Vishal is per spoor makkelijk te bereiken: uitstappen bij station IJmui- den-west (eindpunt). De NZH-bussen 70 (uit Haarlem), 73 en 75 (uit Beverwijk) komen er ook vlak bij. Met de auto moet men de richting „Havens” volgen. Haarlem: Grote Houtstraat 180, Winkelcentrum Schalkwijk. kisten kisten kisten kisten u.: 23.30 „My n 24 Dog „De „A rgen ,Kill 1 en „De u. Santpoorterstraat 49; in het Kleverpark (boven de Kongro), Tel. 023 - 267361, Haarlem. Volop parkeergelegenheid, 's Maandags gesloten. Met betrekking tot de 1-mei viering stelde de heer De Boer, dat vanuit de intentie van de steller, uit de antwoor den welke hij kreeg, de vragen niet voldoende zijn begrepen. Hij noemde ze teleurstellend, ontwijkend en niet ter zake Bovendien proefde hij uit die ant woorden slechts ergernis. Een deputatie van partnerstad Bergisch Gladbach brengt momenteel een bezoek aan Velsen in het kader van de regel matige uitwiselingen. Zij woonden don derdagavond de raadsvergadering bij en luisterden en keken toe vanaf de zetels voor de hoofden van dienst. Uit de partnerstad waren aanwezig de plaats vervangend burgemeester W. Pollmeyer, Stadtdirektor O. Feil en mevrouw I. Viertel wethoudster, allen met hun res pectieve echtgenotes en echtgenoot. Op het plein voor het raadhuis stond donderdagavond voordat de raadsverga dering begon een groepje dat naar aan leiding van het Duitse bezoek wilde demonstreren. Naar men bekend maakte „tegen de ernstige misstanden in de Westduitse democratie.” Volgens de op roep gold het hier vertegenwoordigers van de CPN, de Libertaire Werkgroep, Progressief Velsen, PPR, PSP en PvdA. VELSEN Bij de aanvang van de rpenbare raadsvergadering donderdag avond heeft burgemeester drs. J. Reehorst een welkomstwoord gericht tot de in het kader van de uitwisse ling met Bergisch Gladbach aanwezi ge deputatie van deze partnerstad tijdens de raadsvergadering. Felicita ties gingen naar het adres van wet houder Th. J. Witte en echtgenote bij de geboorte van hun zoon Jeroen Mathijs. Verwelkomd werden ook de lange tijd ziek geweest zijnde voor- lichtingsman van Velsen J. Dooijes en het CPN-raadslid T. Kruisman. sociaal. Het betreft een gedenkwaardige dag wanneer men de arbeid van nu vergelijkt met die van vroeger. Dat de bijdrage is verleend, is juist aldus de burgemeester uit respect voor een groep van de bevolking. Naar zijn oor deel heeft het college geen behoefte aan een verordening. In zijn slotwoord merkte de heer De Boer op, dat men elkander veel moeite had kunnen besparen als de zaak juist wel tevoren was doorgepraat. Op de hem zo eigene wijze richtte de heer Kruisman daarop het woord tot de burgemeester en de raad, daar bij opmerkend, dat hij vijftig jaar geleden in dienst van een steenhou werij, naar IJmuiden werd gestuurd om een klacht te behandelen. Een stratenmaker loste toen het probleem op. Vijftig jaar geleden was er dus een natuursteen-probleem. Op dat moment had hij zich niet kunnen voorstellen dat hij een halve eeuw later persoonlijk weer betrokken zou worden met een natuursteen-pro bleem, zij het dan van andere samen stelling. Toen kon een stratenmaker het verhelpen, in zijn geval moesten de medici en pillen en poeiers er aan te pas komen. Hij sprak de wens uit dat iedereen bespaard mag blijven van zo’n stukje natuursteen. i en 18 .8 j. esti- In zijn beantwoording liet de raads voorzitter burgemeester drs. J. Reehorst duidelijk blijken dat niet het gehele college achter de subsidie-aanvrage heeft gestaan. Hij erkende, dat het ver lenen van een dergelijke subsidie voor de eerste maal was gebeurd, maar een maal moet de eerste keer zijn. Hij erkende ook dat de kwestie niet was besproken in commissie noch raad. Doch het ging niet om een subsidie, maar een bijdrage, zoals dat wel meer plaats heeft bijvoorbeeld bij activiteiten van de bur gerij rond de viering van Honderd jaar Noordzeekanaal. Er was gevraagd of de bijeenkomst een politieke betekenis had”. Maar wat is politiek? Wanneer men de geschiedenis van de eerste mei nagaat is dat wel politiek, maar ook ÜNTi Het CDA was ook niet tevreden met het antwoord van het college op de vragen betreffende het niet verlenen van een subsidie aan een Kerst-inn. De heer H. de Boer merkte op, dat indien het college zich wat had verdiept in de honderden Kerst-inns welke in ons land worden gehouden, men waarschijnlijk niet zou zijn gekomen tot subsidie-af- wijzing, noch tot de gedane beantwoor ding. Naast de miljoenen, die de Kerst als een feest beschouwen, zijn er duizenden medeburgers, die in deze dagen het ex tra niet zien zitten, met zichzelf in de knoop komen, een stuk eenzaamheid dan in het bijzonder gevoelen. Kerst-inns bedoelen hun wat gezelligheid te bieden, een opvangmogelijkheid en een gelegen heid tot ontmoeting met anderen. In algemene zin hebben zij geen kerkelijke achtergrond of bedoeling. Dat mensen daarover wel kunnen spreken doet daar niet aan af of toe. Kerst-inns kunnen met precies dezelfde öpzet de bedoeling ook door niet-gelovigen worden georga niseerd. Dat ware zelfs voor de mede mens te wensen. Het gaat om ontmoe tingsplaatsen voor mensen in geestelijke nood. De heer De Boer zou het college willen vragen een volgende subsidie aanvrage ook op doel en opzet te beoor delen. Hij kreeg hierbij de steun van het PvdA-raadslid de heer J. H. Porck. De burgemeester antwoordde hierop in de toekomst als een dergelijke aanvrage binnenkomt en op tijd deze t e willen bespreken in de commissie sociale zaken. IJMUIDEN. Aan de donderdag- markt werd aangevoerd: 3400 kg tong, 11 kisten tarbot en griet; 952 kabeljauw; 1 kist schelvis; 534 wijting; 185 kisten schol; 71 schar; 563 kisten makreel en 99 diversen. De eerste reden van zijn vragenstelle- rij is zo stelde dit raadslid dat hier wordt afgeweken van een tot nog toe geldende lijn. Die afwijking is niet ontoelaatbaar, doch wel wenste hij de criteria te kennen en er waar nodig ook als gemeentebestuurder bij be trokken te worden. Dat alles is niet gebeurd. Het college had kunnen begrij pen de grootte van het bedrag doet niet ter zake dat een dergelijke subsidie voor een zo bijzonder doel, niet onbesproken zou blijven. Hij neemt dat het college kwalijk. De betrokken bijeenkomst noemde hij er een met een politiek karakter. Naar zijn oordeel en naar dat van het CDA moet het een knappe in- en uitprater zijn ,die het CDA kan overtui gen dat de 1-mei viering geen duidelijke politieke betekenis heeft. In het lijstje aanvragers zorgen Nivon of NVV of zich noemende Katholieke Werkende Jonge ren er niet voor aldus spreker dat die politieke betekenis van de eerste mei een ander karakter krijgt. Allen onder schrijven de subsidieaanvraag juist om dat zij zich solidair verklaren en ver bonden weten met de socialistische be weging, welke op die eerste mei haar bijzondere bijeenkomsten pleegt te hou den. Het blijft volgens de heer De Boer een aanvrage met een zeer specifiek politiek karakter. Naar zijn oordeel zou men daar nog niets tegen behoeven te hebben, wanneer alweer die nieuwe lijn welke door deze subsidie wordt getrokken, ter dis cussie had gestaan en die lijn vanzelf sprekend ook voor andere aanvragers zou gelden. Eerder al had spreker zich dienaangaande doen horen. Het college had hem toen niet bijgevallen en om die reden zei hij dat deze subsidie aandoet als een daad met een eenzijdig karakter, zonder enig overleg terwijl men de re percussies kende. De genomen beslissing getuigt naar zijn oordeel van weinig gevoel voor politieke verhoudingen. Ook niet van veel respekt voor de anders gerichte groeperingen, die niet wensen deel te nemen aan een 1-mei viering. Een vergelijking met koninginnedag ervoer de heer De Boer als stuitend. Met name het rijksörgaan in het college had deze vergelijking moeten voorkomen. De verjaardag van de koningin is daarom een nationale feestdat omdat het de verjaardag van het staatshoofd is. In die positie heeft die dag voor een commu nist Of een liberaal geen andere beteke nis dan voor een christen democraat of een socialist. Elk opvoeren van die dag in relatie tot welke andere dag dan ook is naar het oordeel van de CDA-fractie volstrekt onjuist. IJMUIDEN Vishal E aan de Halkade in IJmuiden, is zaterdag 5 juni de dag voor Pinksteren, het centrum van een groot volksfeest, dat van ’s morgens half tien tot ’s nachts 1 uur duurt. Het feest, financieel mogelyk gemaakt door het Velsense bedrijfsleven, het Productschap voor vis- en visproducten en de gemeente Velsen. wordt gehouden in het kader van de viering van het 100 jarig bestaan van het Noordzeekanaal en IJmuiden. Jong en oud kunnen er aan hun trekken komen. Het programma ziet er als volgt uit; yl 9.30 uur Opening van het feest door Velsens burgemeester drs. J. Reehorst. 9.30- 10.30 en 11-12 uur: Gratis voor stellingen van het jeugd circus ’t Kraai ennest. 13- 14 uur: Concert door de stringband van het Leger des Heils uit Oslo. 14- 16 uur: Stertocht van de drumband Voorwaarts, de drumband IJmuiden, de IJmuider Harmonie en het Tamboer- en Trompetterkorps Velsen-Noord S-M ar de vishal, waar zij concerteren. Bezichtiging van de marineschepen Hr.Ms. Giethoorn en Hr.Ms. Hoogezand en het visserij-onderzoekingsvaartuig Tridens. 16-16.30 uur: Demonstratie door de Velsense brandweer op de Halkade. 9- 18 uur: Muziek door de draaiorgels De Grote Cap en Rosita. 9.30- 17 u. Tentoonstelling van en door IJmuidens bedrijven en instellingen. 10- 17 uur: Filmvoorstellingen in de mijnzaal van vishal E, met films over visserij, sleepvaart en reddingsacties. Toegang 0,50. Rondvaarten met 10 ou de stoomboten door de haven om het forteiland heen. De tocht duurt ongeveer een half uur en kost 1 voor 65 plussers en kinderen tot 14 jaar en 2,50 voor ouderen. 10- 18 uur: Beroependemonstraties aanwezig o.a. een zadelmaker, schoon schrijver, hogehoedenmaker, kunstglas blazer, sneltekenuar, houtdraaier, kant klossen, weefster, klompenmaker, touws lager, rietenmattenmaker, kunstschilder en nettenboetser. Kermis. Demonstratie van leerlingen van de visserij school- nettenbreien, nettenboeten en visfileren. 11- 15 uur: Gratis vishapjes verkrijg baar aan een wagen van het Product schap. Vanaf 20 uur: Feest in de vishal met de Spaanse dansgroep „Los Embaj ado res”, het dixielandorkest „Theresia’s Hot Seven”, accordeonnisten van IJmuidens Roem, de boerenkapel van de IJmuider Harmonie, de bandparodisten „The Clif tons” en de karikatuurtekenaar Hardy Dikmans. Gastheer is de conferencier Ger Roeland. Toegangskaarten voor deze avond a 2,50 zijn verkrijgbaar bij de vishal en in voorverkoop bij de VW kantoren Beverwijk, Haarlem, Heems kerk, Velsen en Wijk aan Zee. De hele fag door zijn er goedkope vismaaltijden in allerlei variaties te koop in de vishal. Aan een haringkarretje anno 1915 wordt haring verkocht. Met frisdrank en bier kan de dorst worden gelest. De vissersschepen in de vissershaven zijn dan gepavoiseerd, de marineschepen geïllumineerd. De NZH bussen, die op IJmuiden rijden, zijn met vlaggetjes ge tooid. De Amsterdammers kunnen die dag om 9 uur per stoomboot naar IJmuiden varen. De Christiaan Brunings (bouw jaar 1900) vertrekt vanaf het Scheep vaartmuseum (Kattenburgerplein) en vaart naar de vissershaven in IJmuiden. De boot gaat om 4 uur ’s middags weer terug naar Amsterdam. Aan boord is plaats voor 100 mensen; belangstellen den moeten er dus wel snel bij zijn. Kosten 6,- per persoon (enkele reis) ƒ3,- voor personen onder de 18 jaar en 65-plussers en gratis voor kinderen on der de 3 jaar. Kaarten zijn verkrijgbaar bij het Scheepvaartmuseum. De marineschepen zijn QTADT 2ie grote advertentie W I Ril I elders in dit blad. of men burgemeester is of raadslid, antwoordde de burgemeester, dat hij geen moment het gevoel heeft gehad dat er problemen van zouden komen. Dat hij aan het verzoek heeft voldaan is zijn eigen persoonlijke verantwoordelijkheid en aan voorleggen in de commissie alge mene zaken zei hij geen behoefte te hebben. Hoofdzaak was, dat het hier ging om mensen te helpen die in nood verkeren. De heer Schoonkind reageerde daarop met de opmerking dat voor het lenigen van noden andere organisaties aanwezig zijn, namelijk onder meer het Rode Kruis. Hij zei hier een politiek geladen aspect te hebben geproefd. De burge meester had de aanbeveling beter met zijn eigen naam kunnen ondertekenen. De raadsvoorzitter repliceerde hierop, niet gecharmeerd te zijn door te worden aangemerkt als „boven de partijen te staan”. Hij wil j uist „tussen de partijen staan” en niet het lenigen van noden politiseren. Hierna besloot de raad de antwoorden van het college voor kennisgeving aan te nemen. De besommingen waren: KW 29 12.800, KW 51 9100, KW 88 12.400, KW 226 12.100, SCH 173 13.000, KW 9 5300, SL 6 1580, YE 25 2200, YE 138 f 1040, LE 62 28.800, UK 4 530, UK 137 1420, UK 234 2900, WR 189 10.800, VD 6 8700, VD 19 4100, VD 20 f 1600, IJM 18 2600, IJM 25 800, IJM 27 1000. UK 135 en UK 145 7780. Als voordeel- MM stunt geen WffiOlw PX in guldens, per 1 kg: grote tong 11,78-11,60; grootmiddel tong 14,72- 14,60, kleinmiddel tong 11,78-10,68, tong een 10,80-10,24, tong twee 9,04-8,81, tar bot 13,93-12,29, zalm 14,52-8,49. Per 40 kg: tarbot 401-235, griet 298-175, kabel jauw een 114-78, kabeljauw twee 144-94, kabeljauw drie 98-82, kabeljauw vier 82- 72, kabeljauw vijf 74-64, schelvis drie schol een en twee 144-126, schol drie 128-104, schol vier 85-61, wijting drie 62-44, makreel een 41-44, makreel twee 32-24,60, schar 74-33. 2. Modieuze regenmantel in polyester/ katoenen gabardine met leuke stiksel- gamering. In de modekleuren. M: 34 t/m 44 öy s. Fantastisch bankstel met zware kwaliteit Dralon mohair stof. Losse rug- en 7itkiiQCAnc

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7