Gezellige braderie in Velsen-Noord trok enorme belangstelling Nota Uitgangspunten komt 9 dec. in Provinciale Staten Met de tarbot had niemand meelij K ELS L ENNEME Ik koop geen fiets. Ik koop een Raleigh. Bij Velen blij met gift a ij ti öl Ir Iw I Zeeverkenners kregen twee boten nieuwe Mevrouw Van Leeuw is ouder dan het Noordzee- kanaal I I Rn BH i I I m M2 jk; i WINKELIERS, VERENIGINGEN EN PARTICULIEREN SAMEN OP DE MARKT l/v&ard, O 1 Rithmisch gymmen Dagelijks verse asperges in 1 variaties r llll I h I V R TJ D A G 2 1 MET 197 6 IJMOND 9 g k L. ft* v. W 2412 66 Tel. 02550-15389 Kennemerlaan 76-78, IJmuiden, Tel. 15726 Er is een Raleigh of BSA voor elke prijs van 364,-tot 2450,- J Half boter, da’s nieuw. F Da’s halfvet. Dus niet vetter dan halvarine. Maar wel lékker natuurlijk. Tips redactie.- Ko van Leeuwen MH g g f (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Tel. 023- F verdedigden zich nog na hun dood. Mevrouw Van Leeuw met haar jongste achterkleinkind Saskia. Naast haar burgemeester J. Reehorst. F De vakbonden hebben van de Staten commissie de boodschap meegekregen, dat ze zelf maar moeten uitzoeken wie hun vertegenwoordiger in deze commis sie zal zijn. Dit naar aanleiding van een Veel waardering had de commissie voor de eerste rapportering over de nota Bedrijfsmigratie, die door de Rijksuni versiteit van Groningen wordt samenge steld. Het fonds economische ontwikke ling werd ter discussie gesteld door de heer De Lange, maar na een vrij uitvoe rige gedachtenwisseling besloot men het fonds later in de commissie eens onder de loep te nemen. i VELSEN-NOORD. Ongetwijfeld hebben alle betrokkenen van de braderie die donderdagavond in Velsen-Noord be gon, donderdagmiddag enkele angstige minuten gehad tijdens de enorme regen buien. Maar van enig pessimisme was donderdagavond niets meer te merken. Op de Wijkerstraatweg had iedereen winkeliers, verenigingen of particulie ren zijn koopwaar uitgestald en tal loze bezoekers dromden langs elkaar en door elkaar langs de kraampjes en de- monstratieposten. IJMOND. Zoals bekend werd door het comité Zomerzegels op 7 mei een bedrag uitgekeerd van 5088 voor de inrichting met de spelmateriaal voor het vacantieverblijf van het Vinkennest in Wijk aan Zee. Op 19 mei mocht het plaatselijk comité eveneens een bedrag groot 10.600 uitkeren aan de Culturele Raad Noord-Holland voor de aankoop Zuid, van Sanpoort woonde, Weerts. Het marktje is zo knus, zo eenvoudig en toch zo kleurrijk dat het door een verdwaalde toerist in een grote kof fer uit een eenzaam Italiaans berg dorpje lijkt' te zijn meegenomen. De kleuren zijn er vooral wanneer het zonnetje schijnt en dit rode, blauwe en gele vonken laat spetteren van de kramen met wasmiddelen, waarvan de verpakkingen meer kleuren tonen dan een regenboog ooit lijkt te kun nen bezitten; alleen het wit ontbreekt dat zit in de verpakking. laat Saskia eenentwintig zelfs „Ja, ik bak inderdaad zelf”, verteld hij, „met m’n drie broers; we hebben een familiebedrijf met 36 man perso neel. En de hele produktie gaat naar de markten in Nederland.” SANTPOORT. Het „Open Venster” te Santpoort-Zuid dat onder meer vele activiteiten aan de dag legt ten behoeve van de bejaarden heeft voor dinsdag 1 juni een tochtje met een paardetram op het programma staan. Om tien uur zal bij het gebouw de Duinpan worden ver trokken; om ongeveer half drie wil men terug zijn in Santpoort-Zuid. brief van het NKV, dat het commissielid J. R. Kerkhof voortaan beschouwd moet worden als vertegenwoordiger van de FNV, de federatie van NVV en NKV en niet meer als representant van de drie vakcentrales. De commissie noemde het een ongelukkige situatie als daardoor het CNV' uit de boot zou vallen en men vezocht de heer Kerkhof daarom een vorm van overleg tussen de drie bonden te bewerkstelligen, waardoor er toch een vertegenwoordiger namens a lie drie de vakbonden aangewezen wordt. Elke vrijdag zou hel op zijn tenen moeten gaan staan om zijn fiere naam ook maar enigszins waar te maken: Santpoortse Weekmarkt. Dat doet het niet, want het vindt het best zo. Het heeft genoeg aan dit tiende deel van de straat die volgens -de moderne begrippen „plantsoen” heet en de naam draagt van een man die ooit burgemeester van de gemeente Velsen was, maar in het andere deel, De Turnvereniging Santpoort ont wikkelt een nieuw initiatief: in au gustus wordt daar gestart met een cursus ritmische gymnastiek en wel voor meisjes van zes tot en met negen jaar. Deze cursus geldt dan als inleiding tot de opleiding voor mo derne ritmische gymnastiek, die in de winter begint. Wie meer wil weten kan bellen 023-376359. I Een tarbot, erg breed en even erg lang, prijkt op een der viskramen als een snack voor een reus. „Hoe bak je die”, vraagt iemand aan het me vrouwtje achter de kraam dat bloost van weelde: binnenkort is het zover; ze is er heel blij mee. De friemeloog- jes van de tarbot staan doodmoe, zijn lichaam is asgrauw. „Zal ik ’m in stukken snijden, dan kunt u ’m sto ven, want hij is echt niet om te Ze op zwarte jurk en een gezichtje dat haar leeftijd waardig is. Voorzichtig weken oude van de kinderen, zelfs jonger dan het achter-achter-kleinikind) op haar schoot rusten. Het is een merkwaar- De nieuwe vletten zijn speciaal voor de nieuwe meisjesafdefeig be stemd. Deze afdeling draait nu sinds een half jaar en is bedoeld om meis jes van 13 tot 17 jaar in scoutingver- band te laten watersporten. Voor dit seizoen is er nog ruimte voor enkele meisjes, deze kunnen zich dan aan melden bij de leidster: Olga vhn den Born, Goeman Borgesiuslaan 3, Vel- sen-zuid, tel. 14365. Tevens zoekt de groep nog steeds naar een sponsor, want er is een redelijke tweedehands motorboot nodig vor ohet slepen van de zeilschepen. Het weer was inmiddels omgeslagen en geen regendruppel kon de sfeer ver knoeien. Met koopwaar aan de ene kant en circusachtige attracties aan de andere kant van het wandelpad maakten voor iedere bezoeker de gang heen en terug langs de tentjes tot een gezellige bezig heid. De meeste winkeliers van de Wijker straatweg hadden koopwaar ook buiten uitgestald, op een zo aantrekkelijk mo gelijke wijze. Pannen werden aangepre- zen door middel van pannekoeken, fiet sen werden onder de aandacht gebracht door middel van racewedstrijden op ho metrainers en de handwerkzaken tracht ten te stimuleren door middel van een uitstalling van handwerk- en handenar- beidproduoten Er werden tweedehands artikelen ver kocht, soms onder het mom van antiek, maar toch. Oude kleren en matrassen, er was voor elk wat wils, zou je denken. Sportverenigingen van KIC hadden hun stalletjes met loterijen, ledenwer ving en informatieverschaffing. Zelfs de waarzegster ontbrak niet en menigeen verdween giechelend in de tent van „Madame de Tuttelutut” om voor enkele stuivers schone schijn te kopen. Voor kinderen en enkele volwassen sadistjes was de schandpaal volksver maak numero een. Hier was de hilariteit op z’n hoogst, zoals blijkbaar ook de moed en het geduld van het slachtoffer rekbaar waren. Ook voor de inwendige mens werd uiteraard goed gezorgd. Vooral de os aan het spit, waarvan men stukken kon kiezen die nog eens op de barbecue gingen, wekte grote aandacht en eetlust op. Die os zal vanavond wel op zijn, maar de andere attracties zijn er nog wel. HAARLEM. De commissie Econo mische Zaken van de Provincie Noord- Holland bleek nogal genuanceerd te denken over het rapport Boersma, dat de uitbreidingsmogelijkheden van Hoog ovens behandelt. Economisch gezien bleek de statencommissie uitbreiding niet onaantrekkelijk te vinden en gede puteerde drs. J. IJff ging zelfs zover, dat hij het wel een goed idee vond om bij Estel te pleiten voor aanvullende activi teiten. Die zouden dan niet in IJmuiden moeten plaats hebben, maar bijvoorbeeld in het Westelijk havengebied. De zeeverkenners van De Kenne- mers in IJmuiden hebben hun vloot uitgebreid met twee nieuwe lelievlet- ten- Begeleid door ^lle leden, ouders en leden van het stichtingsbestuur zijn deze 6 meter lange en ongeveer een ton zware zeilboten op trailer vervoerd uit IJmuiden naar het Uit- geestermeer, ter plaatse van het Scoutcentrum De Stierop. Daar zijn de vletten vanaf de helling te water gelaten, wat daarna met een receptie voor de leden is gevierd. De vloot bestaat nu uit 4 lelievletten, een zeil- schouw en een motorboot. van vijf grafiektafels. Verder gaat er een bedrag van 2500 maar het Ont moetingscentrum de „Nieuwe Slof” te Beverwijk voor de aankoop van ten toonstelling schotten, alsook een bedrag 1000 naar de Stichting Zeeverkenners groep Dr. Arriëns te Velsen-Noord. Deze bedragen komen uit de opbrengst van de Zomerzegelactie 1975. De opbrengst van deze actie in Noord- Holland, wardt ook in deze provincie uitgekeerd. De Commissaris van de Ko ningin geeft hiervoor adviezen voor de voor sociaal-hygiënische doeleinden be stemde gelden. want hij is echt niet bakken”, zegt het mevrouwtje, heeft het druk de baas is familiebezoek, in Zuid-Amerika. Er staat een landbouwtractor in de buurt, nog nieuw. De eigenaar is er terecht trots op. „Er zitten twaalf versnellingen op en nog drie voor de achteruit”, onthult hij. Nee, laat geen beschutte kap rondom de bestuurder- ze de acht (de jongste achterklein- dan op Tot een afgerond oordeel over het rapport Boersma is de Statencommissie niet gekomen. Wel werden een aantal verschillende aspecten aan een eventuele uitbreiding belicht. J. de Lange van D’66 zag de werkgelegenheid eerder van ne gatieve dan positieve invloed zijn, omdat men vooral problemen krijgt met het aantrekken van lager geschoold perso neel. De twee mogelijke oplossingen, het aantrekken van buitenlandse werkne mers of diepte-investeringen voor verde re automatisering, vond hij beide niet aantrekkelijk. Gedeputeerde IJff wees erop, dat Hoogovens het aantal buiten landse werknemers niet verder wil laten toenemen, maar wil bevriezen op onge veer 3000. Als tegenwicht voor de vraag naar lager geschoold personeel vond hij, dat het bedrijf naast de staalbereiding ook meer specialistische produkten zou moeten gaan maken, die vragen om mensen met hogere opleidingen. De heer IJff vertelde de commissiele den, dat de Nota van Uitgangspunten voor het Amsterdam-Noordzeekanaalge- bied in de Statenvergadering van 9 de cember behandeld zal gaan worden en dat dan ook de uitbreiding van Hoogo vens aan de orde zal zijn. Voor die vergadering van Provinciale Staten wil hij de uitbreiding van het staalconcern nog wel op de agenda van de commissie economische zaken zetten als meningen uit de inspraakprocedure daartoe aanlei ding geven. De geur van gebakken vis komt vol verleiding van de kraam van een visman verderop, die Kees heet van zijn achternaam. Vlakbij staat de kraam van de jongeman die alle mogelijke soorten koek verkoopt. „Kees bakt ’t zelf”, vermeldt een reclamebord. „Mijn p-aam is Van den Berg en ik kom uit Delft”, zegt hij. De Braderie op dé Wijkerstraatweg in Velsen-Noord was donderdag al een groot succes te noemen. Honderden mensen waren uitgelopen om in een geduldige rij langs alle verschillende stalletjes en attracties te lopen. splaats bouwen. „Dan word je gek van de herrie, die de trekker maakt”, zegt hij en herrie maakt zo’n trekker inderdaad, al is-ie nog zo nieuw. De man heeft geen tijd om het marktje te bezoeken; het is druk op het land in deze tijd. De tarbot blijkt nog geen klanten te hebben gevonden, toch zal hij nu heel gauw aan de man zijn gebracht, deze trotse trofee van een trawler; een paar dames geven een bestelling op, maar aarzelen of het uiteindelijk wijting of tarbot zal zijn, dwerg of goliath. Met de tarbot heeft niemand meelij en dat hoeft ook niet. Hij een van de ergste roofvissen; heel wat platvis en zijn lievelingsprooi, de pie terman, hebben rust gekregen. Of zijn alle pietermannen intussen ver orberd? Je ziet ze niet meer op de viskramen en vroeger kwamen er toch heel wat op tafel in IJmuiden. Het schoonmaken was een ellende, omdat de stekels gif afscheidden, een zeer gevaarlijk gif; de pietermannen Wanneer je door het „hofje” van de Esdoornstraat in IJmuiden wandelt en je kijkt onbeschaamd in alle huis jes binnen, zie je haast allemaal de zelfde tafereeltje: knusse huiskamer- tjes van waaruit met grijs haar om- lijste en gerimpelde gezichten met een vriendelijke glimlach groeten. Af en toe heerst er ongewone drukte op dit zo stille plekje IJmui- den: dan wordt een zilveren of dia manten bruiloft gevierd, of een ver jaardag. In sommige speciale gevallen komt zelfs de burgemeester op visite en zo was dat donderdag ook het. geval. Er was iets heel bijzonders, deze 20ste mei. De bewoonster van Esldoiornstraat 37, mevrouw Johanna van Leeuiw-Struis werd 102 jaar oud- Een eerbiedwaardige leeftijd, al heeft Velsen nog een inwoonster die zelfs twee jaar ouder is. Ook mevrouw van Leeuw zit op haar vaste plekje voor het raam. Een tenger vrouwtje, grijze knot, een De kippenman komt uit Leiden. Zijn nu ontblote kippen hebben nog gras gekend om op te lopen en ze hebben zelf nog voor hun voedsel gezorgd, zoals hun voorouders het deden, door wormen uit de grond te trekken. Om de hoek staan de kaas- mannen uit Assendelft; op warme dagen als deze hebben ze een uur langer werk als ze thuis komen, want elke kaas heeft getranspireerd en moet droog worden gewreven. dige wetenschap dat het leeftijdsver schil tussen deze overgrootmoeder en het kind meer dan een eeuw is. dat Johanna Struisop 20 mei 1874 werd geboren in Vlaardingen en dus ouder is dan dit hele IJmuiden met z’n N o ordzeekanaa 1 AI tweeënveertig jaar woont me vrouw Van Leeuw in de Esdoom- straat. Ze wordt nu verzorgd door haar ook al grijze dochter en ze maakt het goed. „Alleen wil ze niet meer naar buiten”, vertelt haar doch ter die net een enorme stapel felicita- tiekaarten opent, „daar heeft ze geen zin meer in. Ach, waarom zouden we haar dwingen. Je kunt niet meer zeggenda’s goed voor je, dan blijf je gezond en word je oud. Ze vindt het zo het prettigst”. Ze wisselt een glimlach met haar moeder, die de overheersende ver- jaardagsdrukte over zich heen laat gaan: een rustig tafereel van een le vend stukje geschiedenis. V-®-. v

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 9