met André Vandernoot Perverse Blitzkrieg-rock klinkt in RAI-Congrescentrum Voor Kiss is SS-image U/ D UMUIDEN KEUKENS B.V j korting er Vier opera’s en één operette bij Forum puur toeval I Canci Geraedts een prachtige Lulu Verfijnd famiiïeconcert i 0 r id/ ■M GLOBE SPEELT WEDEKIND GROTESK MAAR KRAMPACHTIG MET TUBA ALS SOLO-INSTRUMENT au Pandora ensemble komt op zaterdag Meer Nederlandse solisten aangetrokken koelrad Kennemerlaan 159-165 - IJmuiden - Tel. 02550 - 11428 Wasserij DUYN ^conditioning ZATERDAG 2 2 M E I 19 76 KUNST 13 Zinnelijk behagen door Henk Boom Nooit relletjes Geneugten Voor prijsbewuste kopers en dat zijn ai onze klanten 15 tot 50% kontantkorting. if 20. zwaailichten, sirenes en vuurwerk anderhalf uur proefdraaien in de nieuwe RAI in Amsterdam. Kiss is de naam van deze weerzinwekken de machine. Niet gewoon Kiss, maar KISS met de twee „essen” die je alleen nog aan treft op antiqua rische typemachines uit het Hitler- tijdperk. De SS dus. Gestapo. Ook al wordt elke overeenkomst met het donkere oorlogsverleden naar het rijk der fabeltjes verwezen. LONDEN Een afschuwwek kende, bloedstollende, vuurspu wende Blitzkrieg-rockmachine zal Tweeslachtig bij 3 71. TOON VRANKEN in zijn (ADVERTENTIE) id, Waarom dat SS-teken in Kiss? Wei „bloedstollende" act. Gene Simmons, bassist van Kiss in zijn tot uitdrukking 'op dan (ADVERTENTIE) n om van de (ADVERTENTIE) ar» 4 ;nte ftijd, ng n ter voor line anil* AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM - TEL. 322462 nen nun MS ing ifT» Maalderij 19 j Amstelveen J V \Ö2O)4S16 55 y ngen ij* HAARLEM. Het Pandora-ensemble treedt vanavond in jeugdcentrum Dei ning in de Ripperdastraat op, met een programma van gedichten, zang, dans en dia's. In onze rubriek Uitwijzen stond per abuis vermeld dat het gezelschap er vrijdagavond zou komen. Slagzin van het Pandora ensemble is „Zo er schilders zijn die muziek maken, zo zijn wij musici die schilderen”. Het programma omvat een gedicht van Kurt Schwippers, Caonon Pittoresk en Somebody loves somebody sometime. Het begint om 9 uur. Witwe van Léhar met Margarethe Al bers en Jennie Veeninga afwisselend in de titelrol. De première van de opera L’Elisir d’Amore van Donizetti is op 14 december in Hengelo met de Nederland se bariton Hubert Waber als Dulcamara.. Tenslotte is er op 13 januari 1977 in Hengelo de premie re van de Carmen van Bizet, waarin Henk Smit de Esca millo zingt, de Franse zangeres Grima de Carmen, Maria Kroes de Vrasquita, Marius Kemler (uit Nederland) de El Dancairo en de al lang in Nederland wonende alt Carolyn Watkinson de Mer cedes. Forum heeft voor het nieuwe seizoen weer meer Nederlandse solisten aange trokkén. Naast bovengenoemde Neder landers zijn ook gecontracteerd de Neder- derlandse zangers Ton Thissen en Lieu- we Visser. De dirigenten zijn Gustav Suelleborn, August Haltmayer en Ar thur Howerd Fagen. Is alles al uitgeprobeerd op het podium of is dit alles pas het begin? kwaad kwade uitkomen.” (Van onze correspondent) ENSCHEDE. Het operagezelschap Forum heeft de plannen voor het nieu we speelseizoen bekendgemaakt. Als voorpremière gaat op 14 juni in Ensche de de Don Giovanni van Mozart met een Nederlandse soliste Hanneke van Bork (Donna Anna), Ton Thissen (comman deur), Hubert Waber (Masetto). De uit voering is in het Duits. Op 14 september volgt in Enschede de première van Don Carlos van Verdi, met de grote Italiaanse heldentenor An gelo Marenzi in de titelrol. Afwiisselend zullen hierin de Elizabeth-rol zingen de Nederlandse sopranen Jennie Veeninga en Hanneke van Bork. Voor de Eboli-rol is een zeer jonge Amerikaanse negerzan- geres gecontracteerd, namelijk Gail Gil- moreè De uitvoering is in het Italiaans. In Hengelo is op 29 september de premie re van de operette Die Lustige dit l’amilieconoert was echter de ver schijning van de tuba op het podium als solo-instrument in het concert in f van Ralph Vaughan Williams voor tuba en orkest. Solist Donald Blakeslee, afkom stig uit de Verenigde Staten en al twaalf jaar tubaïst bij het Concertgebouwr- kest, gaf in deze concertpremié re tevens de primeur van zijn eerst solo in Am sterdam. In voortreffelijk Nederlands vertelde hij het waarom hiervan. Een concert voor de tuba als solo-instrument is namelijk of een onmogelijkheid, om dat men er niet zinnig voor kan schrij ven, of een zeldzaamheid. Dit van Willi ams behoort tot de zeldzame. Het heeft kwaliteit en is voortreffelijk voor orkest en tuba geïnstrumenteerd. De onderhou dende, beweeglijke toon van het Prelu de, de wanne diepe klank van de Ro mance belichtten de gevarieerde moge lijkheden van dit unieke instrument. In Rondo Alia Tedesca (een loflied op de Duitsers die de tuba het eerst als orkes- tinstrument introduceerden, kreeg Bla keslee nog een bijzondere kans om zijn virtuoze bekwaamheid te demonstreren. Met spontane ovaties en een weelde van bloemen werd deze unieke primeur be kroond. Kiss zou normaal gesproken een ge wone rockgroep moeten zijn uit New York. Maar wat is normaal als deze gewone rockgroep plotseling ontaardt in een kwartet perverse, sado-masochisti- sche gitaarbeukers, dat in Amerika nu al wordt omschreven als de „hottest act on stage’’, een viertal dat alles wat groepen als Alice Cooper en The New York Dolls al hebben gepresteerd, verre overtreft in een indrukwekkend, c.q. af schuwelijk theaterspektakel, dat een mengsel poogt te zijn van futuristische effecten (er wordt zelfs overwogen om in de toekomst met laserstralen te gaan werken) en Hells Angels-achtige praktij ken. Frank Wedekind was zeker voor zijn tijd (hij overleed in 1918 en schreef zijn eerste belangrijke stuk „Frühlings Er- wachen” in 1890) een recalcitrant mens. In heel zijn optreden wilde hij af reke nen met de toen heersende moraal en waai' hij kon hekelde hij de bourgoisie. Zeker in zijn stukken. In „Lulu” toont hij een vrouw die belichaamd is met een zinnelijke geslachtsdrift. Zij uit die on beschroomd en richt de mannen in haar leven en ook een vrouw die haar liefheeft geheel ten gronde. Niet dat dit haar opzet is, het komt over haar en haar onconventioneel gedrag impliceert eigenlijk bij voorbaat de. ondergang van elke nieuwe minnaar. Het meisje Lulu houdt in haar leven echter toch maar van één man. Dat is dr. Schön, die haar heeft opgevoed maar ook haar minnaar werd. Daarna huwe lijkte hij haar uit omdat hij voor zichzelf een keurige verbintenis wilde met een nette vrouw. Lulu weet wel raad met haar ongewilde huwelijken. De verhouding en haar liefde voor haar opvoeder ondervindt door haar huwelij ken geen schade. Lulu bezweert dr. Schön dat zij eens met hem zal trouwen en dat gebeurt. Dan ontrolt zich voor Schön de grote tragiek: Lulu bedriegt hem met tal van minnaars, zelfs met zijn personeel. De naam Schubert bij de ouverture „Die Zauberharfe” was voor hem een welkome aanleiding om duidelijk te la ten merken hoe dicht deze componist hem aan het hart ligtè Aan de hand van details uit de „Unvollendete” en tie ou verture liet hij horen hoe bij Schubert de muziek op z’n fijnst is in de heel zachte passages; Alsof de tijd stil 'staat en je heel de wereld om je heen vergeet, bij het luisteren naar deze pure edele muziek. Heel gedetailleerd gaf hij een over zicht van een scala van slagwerk uit de toccata opus 84 (1973) Gizar Frid (een première van het Concertgebouwor kest) en speculerend op de activiteit van de kinderen liet hij ze alle orkesttinstru- menlten op de klank af raden. De snelle en rake antwoorden vlogen verrassend de zaal door. In de kundige uitgewerkte instrumentatie, het sprankelend ritme en beweeglijke spel van lijnenklankkleur herkent men de karakteristie-elementen van Gizar Frids componeerstijl. Ludieke muziek, die binnen een doordachte con- structe spanning tussen klank en ritme stimuleert en in zijn spectaculair ge bruik van een grote sortering slagwerk bovendien de jeugd bijzonderaanspreekt. wende act, met misselijk makend (m - maakjbloed, dat uit zijn mond druipt, met zijn pervers lange, op een python gelijkende tong, met zijn uitdagende be wegingen, met zijn transpirerende lijf en ~.ct zijn kwaadaardige verbeeldings- Het afgelopen weekeinde ging Londen plat. Zaterdagavond was een kolkende massa van bijna 3000 teenagers getuige van het eerste concert van Kiss in het Hammersmith-Odeon-theater. Waanzin. Pure waanzin. Teisterende drumsolo’s van Peter Criss, die aan het einde van de show pakweg twee meter de lucht in stijgt met z’n hele winkel aan slagtrom- mels, bekkens, pauken en koebellen. Rookwolken verwekkende gitaarsolo's van Paul Stenley. Kosmische klopjach ten op zes snaren van Ace Frehley. En tenslotte bassist Gene Simmons. Hij is in staat om ruim 200.000 mensen (zoals in Amerika is gebeurd) de stuipen op het lijf te jagen met zijn vuurspu- «wajwwiw eerst het voorspel. Daarna komt pas de climax. Dat doen wij nu ook met onze eerste Europese tournee. We geven het l’ubliek nu de smaak; volgend jaar komt z het vlees. Dan willen we ook alleen maar in stadions spelen. Dan kunnen we tenminste raketten afschieten. Dat gaat nu niet, omdat de theaters te klein zijn." f-5 p ..Echt, we willen onze fans waar ge- ;|w ten voor hun geld. Als zij een kaartje kopen voor de show, betalen ze meer dan voor een elPee- Wij Ajn dat publiek 'e,s schuldig. Daarom willen we ze niet alleen iets laten horen, maar ook iet? „We zijn gewoon een rock-’n-roll- band. Onze teksten gaan niet over poli tiek. Dat is onze zorg ook niet. Wat gebeurd is, is gebeurd. Het enige dat wij willen, is de bezoekers een plezierige avond bezorgen. Wij willen niemand vertellen hoe hij of zij moet leven, op wie er moet worden gestemd en hoe ze moeten denken. Weet je dat het nazi- hakenkruismmm, jam-jam (op dat moment wordt Gene door zijn Londense vriendin gevoerd met aardbeientaart), weet je dat het hakenkruis duizenden jaren geleden al door de Indianen werd gebruikt? Nou dan, gewoon toeval.” Weet je dat het in Duitsland verbo den is om dat SS-teken in welke vorm te gebruiken en dat jullie daar mogelijk een proces boven het hoofd hangt? Gene vastberaden: „Dat zal best, maar dat zal ons er niet van weerhouden om op te treden. Ook daar zullen ze zien dat we alleen maar ons best willen doen. We stappen nooit het podium af als we niet zwemmen in ons eigen zweet. We moeten zo uitgeput zijn, zo ontzettend moe, dat het echt niet meer kan. Eerder zijn we niet tevreden. We zwepen het publiek op en het publiek maakt ons gek. Een soort wisselwerking dus. En daar is niets beangstigends aan. Er zijn nog nooit relletjes geweest en ik geloof ook niet dat zoiets zal gebeuren, want er is niets negatiefs in hetgeen wij doen....” Gaat Nederland plat voor deze bezwe te rock and rollers? Het poppubliek in ons land heeft overal in de wereld de faam rustig achterover in de stoel te blijven hangen als het allergrootste spektakel wordt opgevoerd. De zondag avond zal het uitwijzen als Kiss in het nieuwe RAI-Congrescentrum concer teert. Met de Nederlandse formatie Finch in het voorprogramma. Wat min der pervers. „Je past je kleding tenslotte ook aan situaties aan, afhankelijk met wie je bent en waar je naar toegaat. Op het podium mag ik er dan een beetje geme ner uitzien, het blijft een onderdeel van mijn persoonlijkheid. Iedereen heeft Een onverstoorbare profiteur, in zijn hart niet slecht, maar gebruik makend van de omstandigheden. Graag noem ik nog even Mart Gevers die de gravin Geschwitz speelt, de vrouw die Lulu liefheeft. Mart Gevers toont een lijdend mens, heel gevoelig en mooi ingehouden gespeeld. Van de overige spelers eist vooral Will van Seist nogal wat aan dacht voor zich op, maar het laat zich aanzien dat zijrf uitspattingen als acro- „Dat is nuur toeval. Dat heeft nieta met de Gestapo-SS te maken”, aldus Gene, die overigens een aardig woordje Duits praat, een overblijfsel van zijn schooltijd en de periode dat hij nog op de beurs werkte in New York. „Onze maskers hebben ook niet te maken met de Japanse theaterkunst.” en goed in zich. Ik laat dat er tijdens de shows wat meer baat Rodrigo Quast meer steunen op uiterlijke speltechniek dan innerlijk be leven. Globe wordt bij deze opvoering ge steund door een decor van Jean-Marie Fiévez, waarvan niet meer te vermelden valt dan dat het bruikbaar is. Het ge luidsdecor van Jacques Herbet er wordt mooie revue-achtige muziek ge bruikt die de voorstelling soms een vleugje weemoed schenkt past uitste kend. Kostuums (van de decorontwerper en van Jan Tax) en grime spelen een voorname rol bij de groteske koppen waarmee Globe’s acteurs hier rondlopen. JO VAN LEEUWEN. mannen als vrouwen. Dus heb je de potentie om goed en slecht te zijn, waanzinnig en geniaal. En denk nou niet dat ik een waanzinnigmonster ben. Ik weet donders goed wat ik zeg." HAARLEM. - - „Bij het schrijven was het er mij om te doen alle begrippen uit te schakelen, die logisch onhoudbaar zijn zoals: liefde, trouw dankbaarheid". Deze regels schreef de Duitse schrijver-acteur Frank Wedekin nadat hij zijn tragedie „Erdgeist" had voltooid. Later voegde hij daar „De doos van Pandora” aan toe en samen kregen die toneelwerken de naam „Lulu”. Toneelgroep Globe heeft dit pro- dukt van Wedekind momenteel op het repertoire en gaf er vrijdagavond een opvoering van in de Haarlemse schouw burg. Met gemengde gevoelens heb ik daar naar zitten kijken, maar het pu bliek rondom mij reageerde blijmoedig en applaudiseerde aan het slot van de voorstelling spontaan en langdurig. En Brine het toneel als Fellini-achtige figuranten. De enige her kenbare mensen zijn Lulu, haar minnaar dr. Schön, haar vader en ook de Vrouw die haar liefheeft en overal achtervolgt. In zijn regie heeft Brine er voor gewaakt dat de opvoering een loodzwaar karakter zou krijgen. Immers, hij koos voor een grotesk spektakel, wel, dat is het wel geworden. Maar de spelers van Globe zijn lang niet allen bij machte om dat groteske een hele avond vol te houden en daardoor krijgt de opvoering iets tweeslachtigs mee. Er zijn ver vreemdingseffecten, maar ze worden niet echt afgemaakt, werken niet door. Dat betekent ook dat de voorstelling daardoor aan het slot wat lang gaat duren. „Lulu” is een lastig stuk om te spelen. Zeker in onze tijd, nu de moraal die Wedekind aanvoert niet helemaal meer als rechtvaardiging voor een opvoering als die van Globe kan gelden. Brine’s visie zal zeker de juiste geweest zijn in de tijd dat Wedekind zijn stuk schreef. Maar nu, zo’n driekwart eeuw later, is dat niet meer zo. De essentie van het stuk is toch de liefde, ook al ontkent Wedekind dat zelf (zie de aanhef van deze recensie). Immers, Lulu houdt wer kelijk van Schön. Aan die essentie is de regie in bonte toonaarden voorbij gegaan en dit geeft de opvoering als totaliteit iets krampachtigs. Zoals gezegd: Canci Geraedts was een prachtige Lulu. Wild, dierlijk $n belust op de mensen in haar omgeving. Maar door alle zinnelijkheid heen kon zij haar zondagavond met gierende remmen, liefde voor dr. Schön ingehouden voel baar maken. Mooi is zij ook in haar eenzaamheid temidden van het feestelijk gebras en aan het slot van het stuk in haar hunkering naar liefde. Ook naar het schènken van liefde: „Blijf, ik wil heel lief voor je zijn”. Lo van Hensber- gen speelt dr. Schön voornaam, maar toont ook schril zijn burgerlijkheid en tenslotte zijn verslagenheid. Opmerkelijk gaaf is Henk Rigters als Lulu’s vader. Canci Geraedts en Lo van Hensbergen als Lulu en haar opvoeder-minnaar Ludwig Schön. HAARLEM. Een onstuimige plezie rige concertstemming heeft André Van dernoot, gastdirigent, het tweede fami- lieconcert in het concertgebouw te Am sterdam gaande gehouden van de eerste tot de laatste noot van het programma. Uitstekend op de jeugd afgestemd, heeft hij het toegelicht en uitgevoerd in een bijzondere trant van fijn ontspannen en een to the point musiceren met het Concertgebouworkest. Veel bijval kreeg ook die ouverture „Dichter und Baiuier” van Franz von Suppeè En de Hongaarse dansen 6 en 5 van Brahms, georkestreerd door Albert Parlow in de van muzikaliteit tintelende, vertolking door André Vandernoot en het op super-mveau spelend Concertge bouworkest. Het meest sensationaile element van „Natuurlijk is dit het begin pas. Je doet toch niet alles ineens. Als je met een vrouw naar bed gaat, is er toch Wat wilde Wedekind met zijn creatie van het meisje Lulu zeggen? In elk geval niet wat men in zijn dagen meen de: dat de schrijver elke geslachtsdrift en zinnelijkheid moraliserend wilde ver dedigen. Wat er wel in „Lulu” wordt aangetoond is de intolerante en hypo criete houding van de maatschappij je gens een vrouw die zich vrij laat gaan en zich niet door schijnmoraliteit laat remmen. Lulu is een kind dat zinnelijk behagen wil en dierlijk daarvan geniet. Die zinnelijkheid straalt van haar af en de mannen die deze vrouw als lustobject zien vallen eraan ten prooi. Zelfs dr. Schön, de enige man van wie zij werke lijk oprecht houdt: hij wordt door haar neergeschoten. Bij Globe regisseerde Adrian Brine het stuk en hij trof het daarbij bijzon der met Canci Geraedts, die het meisje Lulu onweerstaanbaar, maar menselijk zeer aanvaardbaar speelt. Het is bekend dat Wedekind voorkeur had voor grotes ke effecten die hij ook voorschreef in zijn stukken. Adrian Brine heeft vrijwel nergens geschroomd de acteur daarin te volgen. Hij heeft van „Lulu” een opvoe ring gemaakt waarin burleske uitspat tingen sterk worden aangezet. Een bont gezelschap is het waarin het leven van het meisje zich afspeelt. Een gezelschap van kunstenaars, bankiers, journalisten. Wat wil je brengen? Gene: „Mijn perversie. Mijn tong, mijn lichaam, mijn heupen en mijn benen. Ik was al pervers toen ik werd geooren. Iedereen is potentieel pervers, ■e boeit er echt niet voor naar school te gaan, het is er gewoon. Maar een hele- ooe. mensen onderdrukken het. Die gaan ,.ev met elkaar naar bed in bad. En die .u ;en geen nummertje in de keuken pp die manier de geneugten voedsel'e.i sex te vermengen v.ene s.opt met praten, omdat hem op dat moment iets wordt ingefluisterd ..oor een Londens meisje, dat zich voor stelde als fotografe, maar zich geduren de net rijkelijke diner steeds meer ont popt als een trouwe groupie. „Eehh, sorry, maar ik kreeg net een uitstekend .avies van mijn vriendin”, zo vervolgt hij zijn verhaal. „Waar was ik ook alweer. Oh ja, iedereen heeft de potentie om geboorte en dood te geven. Zowel vrouwen, goed en met kracht. Drie toegiften, uiteenspattend vuur werk, confettikanonnen die worden af geschoten en een verblindende lichtshow vormen het slot van deze a-muzikale seance. Het publiek schreeuwt zich schor. Op de eerste rijen krijgen ui l< enthousiaste fans kramp in de tong ti„- dens imitatiepogingen van Genes act. Incidenten doen zich niet voor. Voor Kiss zit de klus erop, uo.iden plat. Nu Nederland en Duitsland nog. Een paar uur later, ui pen vnc Italiaans restaurant m vne.se-, ge.uti diezelfde Gene Simmons uianuci' meen, haast sympathie., en ,iog stteu.. op laarzen met immens hoge iiakKen; van een garnalencocktail. Zijn schmink is verdwenen. Hij blijkt een ncrimne huidskleur te hebben. Of er da a e.ug verschil is tussen de Gene op het po dium en de Gene privé. „Helemaal niet”, zegt hij zonder bukken oi oiu-fc... e, is exact dezelfde persoon, net i arscaii zit m in de omstandigi.c„e s thuis alleen een joint ipoki, reageer jé heel anders dan als je e..y,r.-. veel mensen bent. ..<u p...u oe ver schillende face.ten <.e ar beidsstructuur.” ',.AA-A

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13