MUHAMMAD ALI TROK ZICH KRITIEK AAN 99 Timman kreeg te weinig KARPOV HIELD TRADITIE HOOG SERCU WON TWEE RITTEN Richard Dunn: droomcontract van 125.000 dollar I Klagen over te weinig klassieke muziek? zeker nog nooit van de VARA gehoord. Atte Bouma naar amateurclub URAfl Vijf debutanten in Belgisch team Spaanse renner in Giro verongelukt V x. -1 WantalsdeVARA je nog geen tientje waard is- waar blijven we dan? Bi w JqI SO JR J o ZATERDAG 2 2 MEI 1976 SPORT 15 door Pieter Mul Dunns grote slag Voorgevechten liever nog abonnee, automatisch voor f. 36,80 per jaar. 1 )an hebt u die Ji1 Ml F V voortreffelijke gids er ook nog bij. Bel 02150-48741 of schrijf VARA Antwoordnr. 3 in Hilversum. Voor veel geld 1 Hl VóórHilversumIVwasdeVARAallangeenonzerklassiekstezenders. De populaire en uitzonderlijke werken in Het Matinee op de Vrije Zaterdagzijn daar een goed voorbeeld van. En wat denkt u van de w bekende en onbekende artiesten in onze concerten uit Studio 1.1 )ie u straks ’s zondags ook weer zelf kunt meemaken? 1 LuisternaarVARA-klassiekop woensdagavond en zondagmiddagop p Hilversum II.En 8 uur langis het VARA Muziekmaandagop IV. R Luister dan zelf naar Edo de Waart, tussen lOen 12 uuraan het werk met het Rotterdams Philharmonisch Orkest in Eeest der Herkenning. DeVARAis een echte klassieke streefzender. Wij nodigen de klassiekers uit dit streven te steunen. I )oor lid te worden voor een tientje, maar I ■MB wedergeboorte zien Raymond Goethals, de Belgische ex en Millecamps (Waregem). Mill w \m6 Karpov: rustig en bekwaam naar overwinning. SYRACUSE (AFP). De dood van de 29-jarige Spaanse renner Juan-Manuel Santisteban heeft het dubbele succes van de Belgische sprinter Patrick Sercu op de eerste dag van de ronde van Italië overschadirwd. LEEUWARDEN (ANP). Atte Bou ma, die aan het eind van dit seizoen SC Cambuur verlaat, zal in het volgende voetbaljaar CEC uit Emmer Compas- cuum trainen. Bouma en CEC ztfn een overeenkomst aangegaan voor een jaar. CEC is uit de hoofdklasse gedegradeerd naar de eerste klasse van het amateur voetbal. De VARA, dat ben je zelf. USL MM <r< zoz<. Ali lijkt zich intussen weer te hebben aangepast aan het land waar hij ver blijft, want hij noemde zijn tegenstander de „Frankenstein van de bokssport”. En het moet gezegd dat Dunns gelaat er geteisterd uitziet in vergelijking met dat van de ongeschonden wereldkampioen. Biddles nam het natuurlijk voor zijn pupil op. „Die uitspraak zal Ali geen goed doen. Dunn zal de wereld versteld doen staan." De uitslagen van de partijen uit de zesde ronde zijn: Karpov (Sov)Olafs- son (IJsl.) 1-0, Browne (Vst)Timmhn (Ned.) 1-0. De eindstand: 1. Karpov 4 pnt., 2. Browne 3 pnt., 3. Olafsson en Timman 2*/s pnt. Intussen laat Ali de discussie voor wat die waard is, pakt voor ieder gevecht dat niet tegen een echte topper gaat tussen de een en twee miljoen dollar en gunt op die manier zijn collega in de ring zo’n ruim honderdduizend dollar. Collega in de ring, ja zeker, want Coop- man verdiende de benaming tegenstan der beslist niet, terwijl Jimmy Young drie weken terug wel een betere indruk maakte maar dat lag voornamelijk aan All’s nonchalance. De titelhouder in het zwaargewicht staat nu sinds 1960 als professional in de ring en twaalf jaar terug pakte hij tegen Liston voor de eerste maal het wereldkampioenschap. Met het klimmen der jaren zijn ambitie, snelheid en conditie onvermijdelijk afge nomen. Vanaf 12 resp. 13 mei bevinden Dunn en Ali zich al in München- De Brit in het Hilton-hotel en de Amerikaan in Bayerischer Hof. Ali trainde ook nog even met de rechtsvoorstaande Karl Mildenberger, die hij bijna tien jear terug in een titelgevecht in Frankfurt versloeg. Maar meestal bereidden beide boksers zich voor in het gebouw van- Circus Krone. Dat gaf natuurlijk ook de nodige bitse commentaren. Dunns mana ger B-iddles: „Het circus is de juiste plaats voor Richard, want hij zal tekeer gaan als een beest. Ali zal zijn handen vol hebben om hem te temmen.” Hoe serieus Ali zich bijvoorbeeld op het treffen met Young, toch vijfde op de wereldranglijst, had voorbereid bleek uit zijn gewicht. De buikige Ali woog maar liefst zeven kilo zwaarder dan in topge- vechten. Verleden jaar september in Manilla stond Ali voor het laatst gemo tiveerd en geconcentreerd in de ring. Dat was tegen Joe Frazier, de man die hem in maart 1971 in New York van de wereldtitel had afgehouden- Oktober 1974 lukte Ali’s poging het wereldkam pioenschap te heroveren wel. In Zaire was George Foreman, titelhouder door in januari 1973 op sensationele wijze van Frazier te winnen, het slachtoffer. Midden 1975 verdedigde de voormalige Cassius Clay zijn kroon in Koeala Loempoer tegen de Engelsman Joe Bug- ner. De Europese kampioen was kans loos en heeft zich intussen uit de boks sport teruggetrokken. Het drama speelde zich af tijdens het eerste gedeelte van de eerste etappe tijdens een afdaling van een heuvel in de omgeving van startplaats Catania. Santisteban had met zijn ploegmakkers van Kas, Carlos Ocana en Antonio Me nendez, gewacht op Jose-Antonio Gonza- les-Linares, die een lekke band had gekregen. Tijdens de afdaling viel San tisteban met hoge snelheid in een bocht onderuit en viel met zijn hoofd op en tegen de vangrail. De Spaanse renner liep niet alleen een schedelbaisisfractuur op, maar ook ernstige snijwonden aan hals en nek. In de ambulancewagen overleed Juan-Manuel Santisteban tien minuten na de valpartij. Juan-Manuel Santisteban was geen „grote”, maar wel een uitstekend knecht in de ploeg van Kas. In de zes seizoenen dat hij als professional actief was, nam hij verschillende keren in etappewed- strijden zijn kans waar om met een lange solorit een etappezege te behalen. San tisteban deed dit vooral in de ronde van Spanje. Dit jaar won hij de zesde etappe van de ronde van Andalusië. De overige renners van Kas, overwo gen vrijdagavond of het nog zin heeft de ronde van Italië te vervolgen. Zij zullen vandaag waarschijnlijk naar huis gaan. De dood van Juan-Manuel Santisteban legde een schaduw over de eerste dag van de 59e ronde van Italië. Het fatale ongeluk had de renners zo aangegrepen dat er van strijd totaal geen sprake was. Richard Dunn (1 meter 88. 96 kilo) wilde al in januari om de Europese titel in de ring, maar tegenstander Jean Pier re Coopman kreeg niet snel genoeg ant woord op zijn voorstellen, aldus destijds de lezing in het Belgische kamp. Coop- man bokste in februari voor een veel hogere gage tegen Ali en probeert nu terug te komen op de uitdagerslijst voor het Europees kampioenschap. Inmiddels wees de Eurpese Boks Unie (EBU) de Duitser Bernd August aan als nieuwe MÜNCHEN. Amerikaanse bokslief- hebbers theoretiseren de laatste tijd uit gebreid over het antwoord op de vraag of zwaargewichtkampioen Muhammed Ali uiteindelijk een weldaad of een plaag voor de bokssport zal blijken te zijn. De historische gevechten van Ali tegen Joe Frazier en George Foreman hebben de nu 34-jarige wereldkampioen een unieke plaats bezorgd in de pugilis- tiek, maar, zo meent de discussiërende groep Amerikanen, Ali is hard bezig zijn reputatie tot de grond toe af te breken. Tijdens de beide etappes op de eerste giro-dag viel er niet één ontsnapping te noteren. Tweemaal stoof het peloton compleet op de eindstreep af en twee maal won de snelle Belg Patrick Sercu. Misschien dat zaterdag de ronde van Italië echt gaat beginnen. Het algemeen klassement: 1. Sercu (Bel)4 uur, 1 minuut en 9 seconden; 2. De Vlaeminck (Bel); 3. Van Linden (Bel); 4, Van Looy (Bel); 5. Paolini (Ita); 6. Moser (Ita); 42. op 16 seconden Eddy Merckx. „Nooit was ik de dood zo dicht nabij”, wist een op dat moment bloedserieuze Ali meteen na zijn zege op Frazier in Manilla. Kennelijk heeft de fenomenale bokser er niet zo’n behoefte aan een soortgelijke situatie nog eens mee te maken. Althans niet op korte termijn, want de zoveelste verklaring van Ali dat hij zich zal terugtrekken is er al weer. Spraakwaterval Ali, zich immer bewust dat hij de show moet maken, heeft dat heel wat keren verklaard en na het gevecht met Young was het opnieuw zover. „Na het duel met Ken Norton in september stop ik met boksen”, ver klaarde de wereldkampioen in het be kende tv-programma Face the Nation. Norton, de man die in maart ’73 er in slaagde Ali te verslaan en hem een kaakbreuk te bezorgen, is een gevaarlij ke opponent voor Ali, die tussendoor de nodige graantjes meepikt. Ali zelf, die maar twee van zijn 53 gevechten verloor, hield het wat rusti ger: „Ik zal laten zien dat ik nog kan dansen als een vlinder en steken als een wesp. De wereld zal de wedergeboorte zien van de AM van 15 jaar terug.” Daarmee aangevend dat hij zich zeer goed bewust was dat de kritiek op zijn slechte voorbereiding voor de laatste vuistgevechten terecht was. Angelo Dun dee, trainer van de titelhouder: „Wat ons dwars zit is het feit dat Dunn een rechtsvoorstaande bokser is. Daar heeft Ali een gloeiende hekel aan. Bovendien beschikt die Brit over een goede linkse hoek. Maar Ali wil per se tegen Dunn uitkomen omdat hij Europees kampioen is.” tegenstander van Dunn. Begin april mocht de rechtsvoorstaande Brit zich de nieuwe Europese kampioen noemen na een k.o.-zege in de derde ronde op de twee meter lange Duitser. Zijn record staat sindsdien op 33 gewonnen en negen verloren partijen. Dunn werd de opvol ger van Joe Bugner, maar sneller dan deze komt hij in aanmerking voor een gevecht met wereldkampioen Muham med Ali, die twee centimeter langer is dan Dunn en in topvorm maar een tot twee kilo zwaarder. AMSTERDAM (ANP). Omdat de spelers in de Euwe-vierkamp bij het ingaan van de laatste ronde dicht bij elkaar stonden in het klassement was voor hen allen het verloop van de partij aan het andere bord voor de eindklasse ring bijna even belangrijk als hun eigen partij. Zowel Karpov Olafsson als Browne Timman gaf dan ook een voorzichtig aangespannen strijd te zien. Niemand wilde risico lopen. Karpov heeft in Amsterdam de tradi tie bestendigd dat hij als wereldkampi oen alle toernooien waaraan hij deel neemt wint. Hij speelde rustig en zeker en was slechts eén keer in gevaar, namelijk in zijn partij tegen Timman uit de vijfde ronde. Browne begon onge lukkig door zijn eerste twee partijen te verliezen, maar kwam uitstekend terug in de vijfde en zesde ronde. BRUSSEL. Bondscoach Guy Thijs heeft de erfenis van Raymond Goethals niet aanvaard. Na de laatste training van de Belgische selectie- ploeg in het Heizelstadion maakte hij zijn elftal bekend. Nederland ontmoet vandaag een ploeg met vijf debutan ten, op de reservebank zitten boven dien nog twee Belgen die niet eerder voor de nationale ploeg uitkwamen. Van het elftal dat in Rotterdam met 0-5 verloor heeft Thijs slechts vier spelers op hun plaats gehand haafd, namelijk Martens, Cools, Van der Eycken en Van Gooi. De ingreep van de oud-trainer van Antwerp FC was mede noodzakelijk omdat Coeck, Even pauze voor Richard Dunn tijdens de training in München. De bekende bierpul bevat voor deze gelegenheid water. „De wereld zal mijn Karpov hield Olfasson, die zich Sicili- aans had verdedigd, met rustige ma noeuvres lange tijd zwaar onder druk. Olafsson had geen enkel tegenspel, kwam bovendien in ernstige tijdnood en toen hij ook nog een pion verloor, dacht iedereen dat het met hem was gedaan. Juist na dat moment begon zijn stelling weer enige tekenen van leven te geven. Hij wist de directe dreigingen van Kar pov af te weren en zijn stukken wat te activeren en bij het afbreken was het nog niet meteen duidelijk of Karpov zijn pionoverwicht werkelijk tot gelding zou kunnen brengen. De partij Browne Timman, ook een Siciliaan, liep aanvankelijk heel prettig voor Timman. Hij had na de opening met zwart geen enkele moeilijkheid en bereikte een eindspel waarin hij wat beter stond omdat Browne met een paar zwakke pionnen kampte. In de voorzet ting schoof Timman ongelukkig met zijn stukken en daardoor keerden de kansen. De partij werd afgebroken in een stel ling die door een sterke vrij-pion aan Browne de beste kansen bood. Na het afbreken kon Karpov de moeilijkheden, die er op het eerste gezicht nog leken te zijn, snel overwinnen. Hij won in een paar zetten nog een pion en daarmee de partij. Ook Browne behaalde snel het volle pond binnen. Tegen zijn machtige vrij-pion was geen verweer. Wat immers moet een man van zijn klasse tegen boksers van het kaliber als Jean Pierre Coopman en Richard Dunn, de Europese kampioen, die in de nacht van maandag op dinsdag in de Olympia- hal van München tegen Ali uitkomt? En wat bezielt de volgeling van de Black Muslims nou in 's hemelsnaam om in juni in Tokio aan te treden tegen ene meneer Inoki, die zich wereldkampi oen noemt in karate, Sambo en nog wat van die vechttechndeken? De wegen van Cambuur en Bouma gingen uit elkaar omdat de KNVB niet akkoord was met de situatie bij de Leeuwarder club. Bouma heeft geen li centie om verenigingen uit het betaalde voetbal te trainen. Hij deed het in Leeuwarden toch omdat André Roosen- burg, wel een a-diploma, als stroman optrad. Die situatie kan niet gecontinu eerd worden. Cambuur nam enkele we ken geleden trainer Nol de Ruiter in dienst, waardoor de plaats van zowel Roosenburg als Bouma werd bezet. Dunn kreeg het destijds uiterst moei lijk in zijn carrière want na het verlies tegen Young ging hij acht weken later in Berlijn k.o. tegen de Nigeriaanse zwaargewicht Ngozika Ekwellum. En weer anderhalve maand daarna verloor hij in Madrid op dezelfde wijze van de Spanjaard Urtain. Drie k.o.’s in ruim drie maanden, een enorme klap voor elke bokser, en Dunn vond het ook wel genoeg. Clay in een traditionele act tijdens een persconferentie voor een gevecht. Richard Dunn onderging dit publiciteitsstuntje gelaten. Lambert en Piot geblesseerd dan wel niet in conditie zijn. De debutanten in het Belgische elf tal zijn: Pfaff (Beveren), Dalving (Lokeren), Renquin (Standard), René Verheyen (Lokeren) en Wellens (Mo lenbeek). Het elftal ziet er als volgt uit: doel: Pfaff (Beveren); achter: Van Binst (Anderlecht), Dalving (Loke ren), Renquin (Standard) en Martens (RWDM); midden: Cools (Brugge), René Verheyen (Lokeren), Van der Eist (Anderlecht) en Van der Eijcken (Brugge); voor: Van Gooi (Brugge) en Sellens (RWDM). Wisselspelers zijn: Piot (Standard), Leekens (Brugge), Delesie (Waregem, Teugels (RWDM), coach"'die van zijn „erfenis” niet veel en Millecamps (Waregem). over ziet blijven. Timman heeft met de gedeelde laatste plaats, die hem ten slotte ten deel viel, minder gekregen dan hem eigenlijk toekwam. Zijn nederlaag tegen Oiai'sson in de eerste ronde was te wijten aan een ongelukje. Het verlies van vrijdag was ook geen logisch uitvloeisel van beter spel van de tegenstander. Opnieuw hield de fortuin geen gelijke tred met het spel van de Nederlandse grootmeester. Over zijn twee remises met de huidige we reldkampioen kan Timman m ieder ge val tevreden zijn. In de eerste ontmoe ting met Karpov wist hij met zwart iets beter spel te krijgen en de tweede keer heeft Karpov werkelijk alles moeten doen om zich staande te houden. Een van de boksers die een onge droomd bedrag in handen krijgt is de Engelsman Richard Dunn. De 31-jarige steigerbouwer uit Bradford in Yorkshire wordt na het titelgevecht (waarvan de AVRO dinsdagavond een televisierepor tage uitzendt) beloond met 125.000 dol lar. Een ongelooflijk bedrag voor een bokser die een jaar geleden met een paar duizend gulden tevreden moest zijn- Al komt Dunn in tegenstelling tot Young niet bij de eerste tien van de ranglijst voor, toch vangt hij 50.000 dollar meer dan de Amerikaan, die hem notabene twee jaar geleden in Londen met een k.o. versloeg. Zijn vrouw Janet, altijd bij zijn ge vechten aan de ring te vinden, spoorde hem aan door te gaan. Dunn, sinds 1969 professional, volgde de raad van zijn echtgenote op. George Biddles werd zijn nieuwe manager en sinds die tijd, een jaar terug, heeft „Richard Leeuwenhart” niet meer verloren- Vorig jaar september veroverde hij de Engelse en Gemenebest- titel in het zwaargewicht via een zege op Bunny Johnson, van wie hij twee jaar daarvoor door k.o. had verloren. Danny MacAlinden en Terry Krueger waren de volgende verliezers tegen Dunn, die getraind wordt door schoon vader Jim Devanney. i' 4

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15