Sociaal-ecxDnomische ENIGE POLITICUS MET UITGEWERKT PLAN Bezuinigingslijst ingreep vraagt een steen der wijzen Totaal te bezuinigen I I f ET 2 1 1 door Jan Werts i I I Hypotheek Bevriezing door Cees Keizer 9 I I I I t voormalige thesaurier-generaal van het departement van financiën, dr. Willem Drees jr. Zijn visie is het dient vermeld uiteraard mede bepaald door zijn huidige functie, fractieleider van DS’70 in de Tweede Kamer Na internationale ervaring te hebben opgedaan in Washington en Jakarta was Drees gedurende dertien jaar directeur van de rijksbegroting en twee jaar schatkistbewaarder (thesaurier-generaal) Betaald voetbal Er blijkt vrijwel niets meer mogelijk te zijn met de lonen dit jaar. Geen prijscompensatie en geen loonsverhoging. Om toch de koopkracht op peil te houden wil het kabinet-Den Uyl iedere werknemer per 1 juli een gelijk bedrag van enkele tientjes geven en een verlaging van de sociale premies met ongeveer 20 gulden per maand. Daartegenover staat echter weer, dat het kabinet overweegt om de kinderbijslag voor het tweede kind te bevriezen, zoals dat enkele jaren geleden al met het eerste kind is gebeurd. Daarmee wordt dan weer een deel van die „vrijgevigheid” terug gehaald. De FNV is het er niet mee eens. Men eist een volledige prijscompensatie. Door alle te treffen maatregelen wil de regering proberen de jaarinkomens tot 20.000 gulden er niet op achteruit te laten gaan. Alle inkomens daarboven zullen een veer moeten laten om te voorkomen dat de nationale economie nog zwaarder wordt belast, met als gevolg een stijging van het aantal werklozen. „Ik zoek het niet zozeer in een verlaging van de sociale uitkeringen, maar wel in een beperking van het aantal mensen die daarvoor in aanmerking komen. Dat aantal kan omlaag, zonder de werkelijk financieel zwakkeren daarbij te treffen. Verder zou ik de uitkeringen voor studenten krachtig beperken, het mes zetten in de huursubsidies en in de zware subsidiëring van de woningbouw” Aan het woord is een van onze grootste kenners van de overheidsfinanciën, de Drees jr. acht ombuiging 1 1 1 720 mln. r 100 mln. 2000 mln. I 100 mln. 1000 mln. 6600 mln. 1500 mln. 150 mln. Totaal door de overheid te „besteden" 6350 mln. vergis- Drees schudt de 4000 mln. 250 mln. 450 mln. 600 mln. 100 mln. 70 mln. 400 mln. 150 mln. 75 mln. 400 mln. 550 mln. 300 mln. 35 mln. Wim Kok, voorzitter FNV Drees is de enige politicus op het Bin nenhof die een uitgewerkt plan heeft waarin wordt aangegeven hoe het zou kun nen. CDA noch WD en evenmin de pro- gressieven zijn verder gekomen dan het slaken van zuchten en in het beste geval het doen van wat suggesties. Hiernaast zijn bezuinigingsvoorstel. Hij snoeit onge veer 6,5 miljard. Een gigantisch bedrag Gezien de geldontwaarding en de inge bouwde groei van deze uitgaven zou het in 1980 zeker de tien miljard overschrijden. Na een suggestie onzerzijds in die rich ting zegt Drees: „Je kunt niet volhouden dat de zwakkeren in de samenleving hier aangepakt worden. Vijf jaar geleden heb ben wij een bezuinigingsplan gepubliceerd van anderhalf miljard In het regeerak- koord-Steenkamp is dat plan deels ver werkt Dat betrof in hoge mate investe ringen". „Nu richten we de aandacht op allerlei uitkeringen. Op de eerste plaats omdat in de investeringssector (bouw, nijverheid, wegen-waterbouw) de werkloosheid groot is. In de sociale sector zijn de verhoudin gen bovendien scheef gegroeid. Inderdaad is het zo dat allerlei mensen nu reageren met „de zwaksten worden aangepakt". „Ik bestrijd dat. Dit is niet vol te houden. Heel veel mensen krijgen bijvoorbeeld kinderbijslag, hoewel ze bepaald niet fi nancieel zwak genoemd kunnen worden Neem de Algemene Weduwen- en Wezen wet. Vanaf 45 jaar ontvangt een alleen staande weduwe een welvaartsvaste uitke ring. Iedereen denkt dan meteen: o jee, daar mag men niet aankomen. Maar er zijn genoeg weduwen die naast hun uitke ring een salaris verdienen, omdat ze on derwijzeres zijn, of verkoopster, dan wel een zaak hebben of een bedrijfspensioen genieten” „Denk nu eens aan de zelfstandigen Veel middenstanders en boeren verdienen weinig. Talloze mensen met een sociale uitkering hebben een inkomen van meer Cuba, de textielindustrie, hogere vergoe dingen voor kamerleden. Als je nu vraagt of er deskundigen zijn die dat systema tisch bekijken, dan vind je die niet". „Je kan de overheid het beste vergelij ken met een gezin. Niet met een bedrijf. De ondernèmer heeft duidelijke doelstellin gen: winst, continuïteit, het gaat goed of slecht. Maar, een gezin is een zeer moeilijk te beoordelen instituut. Gaat men een schilderij kopen of een week langer met vakantie? Wat is het doel van het gezin? Dat is zo breed, daar kun je geen definitie van geven" „Zo ook de overheid. Je kunt je niet afvragen of het goed of slecht gaat met het kabinet-Den Uyl, of de provincie Limburg. Daar oordeelt ieder anders over. De een kijkt naar de populariteit van de premier. De tweede naar de werkloosheid, de derde naar de polarisatie, de volgende naar de abortus. Kortom, de overheid heeft niet één doel. Een gezin had vroeger ook geen consumentengids nodig. Zo ligt dat ook bij het Rijk, provincies, universiteiten en zie kenfondsen. Die moeten zich veel meer op hun kostenpatroon gaan beraden" „Verder is er de voortdurende drang naar meer subsidies. Nu wordt er warem pel al over gepraat om het betaalde voet bal te helpen. We zouden er vroeger nog niet eens over peinzen om het onbetaalde voetbal te subsidiëren". „Pressiegroepen op dit gebied doen veel kwaad. Organisaties gespecialiseerd in het opvoeren van bepaalde subsidies: studen tenbonden, boerenorganisaties, verkeer, werkgevers. Nu minstens half Nederland financieel belang krijgt bij hoge over heidsuitgaven en veel sociale voorzienin gen moet de minderheid die dat allemaal op moet brengen - er maar onderdoor". „Veel beslissingen worden door de over heid genomen op basis van emoties, opper vlakkige indrukken en dergelijke, maar Minister Duisenberg en het Centraal Plan Bureau hebben de afgelopen da gen laten weten, dat ieder percent loonsverhoging en iedere percent prijs stijging een stijging van het aantal wer klozen van 5000 per percent zal opleve ren. Het is nog steeds het primaire beleid van zpwel het kabinet als het bedrijfsleven (vakbeweging en werkge vers) om het aantal werklozen naar beneden te brengen dan dertig mille. Zijn dat nu de allerzwak sten? Vergeten wordt ook vaak dat veel bijstand-gerechtigden en wao’ers, om maar weer een voorbeeld te nemen, vrij wel hetzelfde ontvangen als hun buren die er de hele week hard voor moeten werken. Ook dat aspect verdient meer aandacht. Samengevat: wie op de uitkeringen wil bezuinigen moet er niet van tevoren van uitgaan dat alle trekkers van uitkeringen financieel zwak staan. Dat is een veel gemaakte, maar gevaarlijke sing" Drees haalt reeksen voorbeelden aan waarmee hij wil bewijzen dat het volledig fout zit met de overheidsuitgaven. Een Verlaging subsidies aan wetenschappelijk onderwijs. Stu denten moeten meer zelf betalen omdat ze, eenmaal afge studeerd, ongeveer een miljoen extra verdienen Beperking speurwerk en technische ontwikkelingen. Som mige universiteiten kunnen wel wat minder doen, in ande re gevallen dient het bedrijfsleven meer te betalen Verlaging subsidies aan woningbouw en afschaffing van objectsubsidies (voor huiseigenaren) woningbouw V'erruiming begrip passende arbeid, zodat werklozen snel ler een baan moeten aannemen Verlaging ontwikkelingshulp Bevriezing (niet verder verhogen) van de kinderbijslag voor het tweede kind Verlaging bijstandsuikeringen Afsluiting Oosterschelde volgens oude Deltaplan Beperking van de ruilverkaveling (sanering landbouw) Vermindering parkeersubsidies, dus veel minder plaatsen aanleggen, en de heffingen flink verhogen Correctie op salarissen ambtenaren (eenmalig) Minder aanvullende werken (voor werklozen) opzetten Wereldomroep uit omroepbijdragen betalen Beperking ambtenarij(allerlei subsidie- en andere admini straties) Verlaging van de door rijk en gemeenten te betalen belas ting over sociale uitkeringen lingsvrijheid van de vakbeweging al ëen zeer zware wissel getrokken door aan te kondigen dat vóór 1 juli met de werkgevers tot overeenstemming moet worden geraakt om te komen tot een arbeidsvoorwaardenbeleid voor de tweede helft van dit jaar. Inmiddels heeft het kabinet zelf al een aantal beleidsvoornemens bekendgemaakt, waarmee moeilijk zal blijken te mar chanderen. voorbeelden in een niet te stuiten woor denstroom uit zijn mond. „Met 55 jaar krijgen ze een hoog pensioen. Ik kan me voorstellen dat men zegt: zo’n man kan niet meer bij het leger dienen. Maar hij zou natuurlijk nog best in een gewone gemeen te terecht kunnen en daar op zijn pensioen wachten”. „Politici. Ze hebben een absoluut veel te hoog berekend pensioen. Wij proberen dat te veranderen maar stuiten op enorme weerstanden. Zo kan ik tientallen voor beelden noemen". Waarom zouden zulke zaken vaak toch nog wied-operaties in de begroting over leven? Drees: „Hoofdoorzaak is het ontbreken van deskundigen op het terrein van de financiering van de overheid. De helft van wat wij allemaal samen verdienen gaat momenteel door de handen van die over heid. We hebben in ons land reeksen des kundigen, hele bibliotheken en prima vak bladen op’ het terrein van bijvoorbeeld de scheepvaart, de landbouw, de textielindus trie. Maar je kunt zelfs als student niet op veel plaatsen de overheidsuitgaven goed bestuderen”. „Wetenschappelijk onderzoek op dit ter rein is er maar amper. Terwijl we hele staven deskundigen hebben op weet ik welk terrein worden de overheidsuitgaven vrijwel niet systematisch geanalyseerd. Pas sedert enkele jaren hebben we hier in Den Haag het (particuliere) Instituut voor het Onderzoek van de Overheidsuit gaven”. „Verder is het zo, dat bijna alle publika- ties worden geschreven door belangheb benden. Studentendekanen schrijven over studentenvoorzieningen, landbouwdes kundigen over het Brusselse landbouwbe leid; economen uit het bedrijfsleven over het kabinetsbeleid op hun terrein. Wethou ders en kamerleden, burgemeesters en provinciale bestuurders, onderwijsbe- stuurders en mensen uit de medische we reld, ze beslissen over miljarden' „Maar als u ze Vraagt wat hun criteria zijn, ja dan hebben ze vaak niet meer dan een vaag praktijkgevoel. Het is te vergelij ken met de wijze waarop de medische wetenschap zich bewoog rond de eeuwwis seling, of de ruimtelijke ordening dertig jaar geleden”. „Ieder moment worden er reeksen nieu we regelingen gemaakt Aardappelsubsi- dies. de loterij van Schafer voor woning- onderhoud. steun aan dit en steun aan dat, zonder werkelijk de argumenten voor en tegen te bestuderen. Op een avond wordt maar even besloten om de aarappelprijzen te gaan subsidiëren. Met als gevolg dat de consumptie niet daalt”. Als ik Drees vraag op welke terreinen de zaak uit de hand gelopen is dan maakt hij onderscheid tussen enerzijds de jaarlijkse begrotingsuitgaven van rijk, provincie, ge meenten en andere organen en aan de andere kant de posten waarvoor éénmaal een beslissing wordt genomen en waar men dan vele jaren aan vast zit. Bijvoor beeld het besluit om een wao in te voeren of studietoelagen dan wel huursubsidies te gaan verstrekken. „De laatste groepen uitgaven hebben een heel eigen karakter. De Kamer beslist niet jaarlijks dat ze x-miljard gaat uitge ven aan studietoelagen of de wao, nee, zo’n regeling is één keer gemaakt en gaat nu een eigen bestaan leiden. Zonder dat nog naar de kosten wordt gekeken. Allerlei deskundigen vaak hebben ze niets met de kosten te maken beslissen over de uitkeringen. Zo’n aanpak werkt structu reel enorm kostenopdrijvend". Vraag, een Nipo-onderzoek leert deze week dat twee derde van de bevolking niet wil dat er gesnoeid wordt op de sociale uitkeringen. Bij uw bezuinigingslijst rijst meteen de vraag of u het geweldige verzet dat er zal rijzen tegen zo’n operatie niet zwaar onderschat. Drees: „Dat zou best kunnen. Het heeft mij overigens verbaasd dat zovelen tegen verlaging van de sociale uitkeringen zijn. Dit plan heeft twee vrij tastbare voorde len. Op de eerste plaats biedt het mogelijk heden om het economisch evenwicht te herstellen. Verder kan er nadat deze maat regelen genomen zijn een flinke belasting verlaging worden doorgevoerd. Ik denk dat er ook in de vakbeweging wel stemmen zijn die daarvoor voelen, zeker wanneer men dit vooral de lagere inkomens ten goede laat komen. Het is een zeer gespreid plan. We halen het niet bij één groep". greep. Er wordt momenteel een peperdure spoorlijn aangelegd van Den Haag naar Zoetermeer. op 18 kilometer van die stad gelegen. Het is de bedoeling honderddui zend Zoetermeerders binnen tien jaar vooral op openbaar vervoer over te laten gaan. Prima. Maar tegelijk gaat de rijkso verheid in Zoetermeer een ministerie van onderwijs bouwen met 850 parkeerplaat sen. Die kosten 20.000 gulden per stuk „Helemaal knots. Terwijl men de bevol king op allerlei manieren naar het open baar vervoer verwijst en terecht mogen de toekomstige ambtenaren wel blijvend met de auto naar „hun werk Legerpredikanten 1-- Volgens het Centraal Plan Bureau moet het mogelijk zijn om in 1977 het aantal werklozen van 220.000 terug te brengen naar 200.000. De werkgevers hebben zelfs een rigoureus plan om het aantal werklozen tot 110.000 te laten dalen in 1980 Prof. dr. C. van de Beid deelde mee, dat dit plan door zijn Centraal Plan Bureau voor de werkgevers was uitge rekend „Het is mogelijk dit te realise ren, doch het zal wel een bijzonder moeilijke operatie worden, wat èn de werkgevers èn het kabinet ieder drie miljard gulden gaat kosten", zei hij Het kabinet-Den Uvl is thans met twee zaken bezig. In de eerste plaats wil men vóór 1980 een aantal bezuinigingen zoeken tot een totaal bedrag van tien miljard en daarnaast moet het kabinet de beleidsuitgangsstellingen formule ren voor het overleg dat moet worden gevoerd met de vakcentrales en de werkgeversorganisaties. Dit overleg is gepland tegen eind mei, begin juni Dit bedrag te gebruiken voor: Verlaging van de btw op nieuwbouwwoningen en op onder houd (van 16 naar 4 percent) Verlaging leeftijd van ongehuwden bij loon-, inkomsten- en vermogensbelasting naar 25 jaar (nu 35) Verlaging van loon-inkomstenbelasting voor iedereen door verhoging van de belastingvrije sommen Verlaging van de motorrijtuigenbelasting Verbetering van het inkomen van de aow'ers Lukt het de sociale partners niet om vóór 1 juli tot overeenstemming te ko men, dan wordt de loonmatiging vanaf 1 januari nog met een maand verlengd tot eind juli. Is men er dan nog niet uit, dan grijpt de regering in voor de rest van het jaar Wat er dan gaat gebeuren is al bekend: enkele tientjes voor ieder een per maand erbij, daling van de sociale premies en bevriezing van de kinderbijslag voor het tweede kind en enkele maatregelen t a v. de ambtena rensalarissen Hiermee zijn de vakcentrales wel da nig onder druk gezet. Met name de Federatie van Nederlandse Vakcentra les, waar men nog wil vasthouden aan de eerder voor dit jaar opgestelde ar beidsvoorwaarden, krijgt het zwaar te verduren. De grootste industriële bon den daar willen vasthouden aan een volledige prijscompensatie. Dit zal vol gens regering en Centraal Plan Bureau betekenen, dat de loonsom zal stijgen van 8,5 a 9 tot 10,5 a 11 percent. De doelstelling van het kabinet is steeds geweest, dat de loonsom in 1976 niet verder dan 8,5 a 9 percent mag stijgen. Het CNV heeft het minder moeilijk, omdat in de discussienota voor het ar beidsvoorwaardenbeleid voor de twee de helft van dit jaar enkele voorwaar den zijn aangegeven, waaraan het kabi net nu al wel blijkt te willen voldoen, zoals een verlaging van de sociale pre mies en een klein bedrag van enkele tientjes als tegemoetkoming in de geste gen prijzen. Blijft het FNV vasthouden aan de door de bonden gestelde eis van een volledige prijscompensatie, dan zal het bijzonder moeilijk praten worden in de Stichting van de Arbeid en met de regering. Het FNV beseft heel goed, dat door de verlenging van de loonmaatre gel tot aan het einde van dit jaar, de onderhandelingsvrijheid van de vakbe- van de koopkracht is door middel van een volledige prijscompensatie. Overigens hebben diezelfde leden zich ook uitgesproken voor het geheel of zoveel mogelijk handhaven van de bestaande collectieve voorzieningen, ondanks de op handen zijnde „één percent-operatie. Politiek bezien wordt door het kabi net-Den Uyl zo kort voor de komende verkiezingen al een hypotheek gelegd op een volgend kabinet. De oppositie en de werkgevers trachten de werknemers nog te doen geloven, dat haar ideeën over een arbeidsvoorwaardenbeleid een verruiming van het inkomen kan betekenen. Alle officiële cijfers en stuk ken. van zowel de president van de Nederlandsche Bank als van het Cen traal Plan Bureau schilderen echter een geheel andere situatie. Voor de vakbeweging staat als een paal boven water, dat een kabinet zon der linkse deelname bij voorbaat ar beidsonrust teweeg zal brengen, omdat automatisch door de bonden uit puur wantrouwen tegenover het door hen zo genoemde kapitaal, de materiële eisen opgeschroefd zullen worden. Uit het thans geproduceerde cijfermateriaal en de daaruit gedane voorspellingen heeft iedereen nu kunnen zien, dat er werkelijk niets meer te halen valt. Het halen wat er te halen valt, zal het leger van de arbeidslozen alleen nog maar kunnen vergroten. Of dit nu door werkloosheid of door arbeidsonge schiktheid gebeurt. Het Centraal Plan Bureau wijst er niet voor niets op. dat in 1975 een recordaantal werkenden 26.000 in de wao terecht zijn geko men. De conclusie ligt dan voor de hand, dat steeds minder mensen het voor steeds meer moeten verdienen. Arbeidsonrust, hoe dan ook veroor zaakt. zal de economie van ons land alleen maar verder afbrengen van een oplossing. Bovendien zullen dan de zwaksten in de maatschappij de eerste klappen daarvan moeten opvangen. En om juist dat te voorkomen wordt van iedereen die betrokken raakt bij het uitstippelen van wat er moet gebeuren in de komende tijd, een wijs en verstan dig beleid bevraagd, uitgaande van het harde gegeven dat de sterkste schou ders de zwaarste lasten zullen moeten dragen. beleid best mogelijk Centraal in het gesprek dat wij met hem hadden stond de volgende vraag. Het kabi net vergadert al dagen om een plan op te stellen ter sanering van de overheidsfinan ciën en de sociale verzekeringen. Men wil tussen nu en 1980 het niveau van de uitga ven met tien miljard per jaar terugbren gen. Hoe zou u dat karwei aanpakken? weging tot vrijwel nul wordt geredu zeerd, hoewel men nog alle vrijheid heeft om te praten over verbeteringen, die geen cent kosten, zoals bijvoorbeeld de verbetering van de werkomstandig heden op de arbeidsplaats. Stuurt het FNV rond de onderhande lingstafel aan op een daadwerkelijk in grijpen van de regering, dan zal 1976 een historisch jaar zijn, omdat er voor dat jaar dan geen collectieve arbeidso vereenkomsten kunnen worden afge sloten in vrije onderhandelingen. De cao’s van 1975 worden dan automatisch verlengd naar 1977. Maar ook dan is het volgens het Centraal Plan Bureau moeilijk om maar raak te rommelen met arbeidsvoorwaarden of aan eerder gekozen uitgangsstellingen vast te houden. Het Centraal Plan Bureau het hoogste adviesorgaan van de regering op sociaal-economisch gebied heeft duidelijk gemaakt, dat het FNV- bestuur niet moet vasthouden aan de eis: als er per 1 juli geen prijscompensa tie wordt gegeven, moeten we op 1 januari 1977 weer inlopen. Duidelijk heeft prof. Van de Beid aangegeven dat iedereen, en met name de laagste inko mens. het grootste belang hebben bij een doorbreking van de inflatiespiraal Het is nu al wel duidelijk, dat de komende weken de sociaal- economische en de daarmee samenhan gende politieke moeilijkheden danig zullen worden vergroot. Het vuurwerk ligt bij kabinet, vakbeweging en werk gevers al danig hoog opgetast in de. vorm van nota's, uitspraken van vak bondsleiders, ministers en hooggeleer de heren. Er behoeft maar één verkeer de vonk over te springen om de hele zaak tot ontbranding te brengen. Het gaat er nu maar om, wie de steen der wijzen weet aan te dragen, waar door regering, vakbeweging en werkge vers op één noemer kunnen worden gebracht, zodat het sociaal-economisch beleid voor de eerstkomende jaren als een gemeenschappelijke verantwoor delijkheid kan worden gedragen. De regering zal met de verkiezingen in het vooruitzicht trachten een naar alle kan ten zo goed mogelijk beleid te voeren, waardoor dit kabinet zich in ieder geval bij de kiezers zal kunnen presenteren als het kabinet, dat ondanks giganti sche problemen, toch de arbeidsrust heeft weten te bewaren. Voorwaarde is dan echter wel. dat het kabinet niet op de tenen van de vakcen trales en de werkgevers gaat staan. Steeds meer krijgt de vakbeweging het gevoel, dat het kabinet-Den Uyl het kabinet van de vakbeweging op de stoel van de werkgevers is gaan zitten Hierin wordt het kabinet dan nog ge steund ook door de berekeningen van het Centraal Plan Bureau, waaruit blijkt dat de meeste bedrijfstakken in ons land op stikken na bijna dood zijn. Het kabinet heeft op de onderbande- Is men bereid de prijscompensatie over 1976 te laten schieten en niet meer op te vragen in latere jaren, dan zullen naar schatting de prijzen in 1977 met 5,5 en de loonsom met 7,5 percent stijgen. Samen met een aantrekkende wereld handel, kunnen we dan zeggen, dat we met elkaar de problemen het hoofd hebben geboden. Zowel het kabinet, de president van de Nederlandsche Bank als het Cen traal Plan Bureau zijn van mening, dat de bedrijven de komende jaren wat meer lucht moeten krijgen om de ren dementen te verbeteren. Daardoor zul len nieuwe arbeidsplaatsen geschapen kunnen worden. Dat dit nodig is blijkt o.a. uit een opmerking in de nota van het Centraal Plan Bureau, dat in 1977 voor 15.000 schoolverlaters extra ar beidsplaatsen geschapen moeten worden» Zowel de Nederlansche Bank als het Centraal Plan Bureau hebben aange toond. dat er in de bedrijven niets meer te halen is, misschien met uitzondering van de banken, die nog steeds forse winsten maken. Om te voorkomen, dat bijzonder grote winsten naar de kapi taalverschaffers gaan, heeft het kabi net voorgesteld vermogensaanwasde- ling af te romen. De VAD gaat ervan uit. dat de overwinsten worden gestort in een door de vakbeweging te beheren fonds. Met deze aangekondigde rege ling is aan een van de jarenlange wen sen van de vakbeweging voldaan De werkgevers zijn er al geruime tijd op uit om de rendementen van hun bedrijven te verbeteren en zullen daar tijdens het komende gesprek onverkort aan vasthouden. En daarbij zullen ze een grote mate van steun ondervinden van het kabinet. De vakbeweging zal èn door regering èn door het kabinet voor de keus worden gesteld: stijging van de lonen betekent stijging van het aantal werklozen, wat wilt u De federatieraad van de FNV heeft zich nu uitgesproken voor een volledige prijscompensatie per 1 juli. De FNV zal in het komende overleg met regering en werkgevers over het arbeidsvoorwaar denbeleid voorstellen de prijscompen satie te verwezenlijken in een voor alle werknemers gelijk bedrag, dat is geba seerd op het inkomen van de modale werknemer. Het standpunt van de raad is gebaseerd op de resultaten van de discussies binnen de aangesloten bon den, waarbij bleek dat een royale meer derheid van de leden voor een herstel

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 18