Maandag of dinsdag Bloemenhove weer in kabinet Busongeluk: 28 doden in Moskou klaagt over West-Duitsland Vrouw op straat Ongeveer helft doodgeschoten haringvloot vist nog 32 Tweederde van Zomers weer artsen is vóór abortus Systeem-Sparen ’tGaat vanzelf! KM 4 ofegS - DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN iS oen in Expo-pavilj vlammen /poorbank ■r - H WELCOME T0 FEAR CITY BB Het woord is aan P.v.d.A. EN K.V.P. VERBITTERD OVER HARDE STANDPUNTEN Ml Onderhandeiingen met kapers opgeschort AGENDA Mb Aantal pagina’s vandaag: Den Uyl vindt levering kerncentrale Z.-Afrika geen crisis waard Vandaag in 32 Bob Uschi W. Drees jr. j (Van onze parlementsredactie) Demonstratie 2 6 pagina nil F VAN DER VOOREN’S BROOD MAAR DAT IS LEKKER!! ZATERDAG 22 MEI 1976 66e jaargang nummer 170 Wees goed voor de dieren Wanklanken rond muziek theater Lijders van schubziekte Van der Smissen nieuwe Ceulemans 4 9 6 11 11 13 .14, 15 Weerrapporten Binnen-en buitenland2, 3, Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, Kerkdiensten Radio en televisie Strips Kunst Sport DEN HAAG. In een nog steeds acute crisissfeer heeft het kabinet gisteravond tot half één vergaderd over de omstreden levering van kern centrales aan Zuid-Afrika. Besloten is het overleg vanmiddag of maandag voort te zetten, teneinde tijd te winnen voor overleg met de fractieleiders van de vijf regeringspartijen. Premier Den Uyl sprak aan het begin van de avond van de „bijzonder ernstige moeilijkheden” waarin het kabinet was verzeild. De gebruikelijke toevoeging dat men er toch desondanks zou uitkomen, bleef ditmaal achterwege. Fa. HARTOG Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107. Postbus 18 IJmuiden Iel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging; 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Weg uit V.S. Rijkssubsidie voor witkarren L’®" 1Jin uider Courant Mark Twain: Losst nummeis 60 i i p iaat 1 146 90 lp posi 189 1 37 40 p kwartaal lp post t 49 bij vooruitbetaling f 13 p mnd HoofdredactieJos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. Kabinet opnieuw crisissfeer bijeen Aan de zuidelijke afrit van debrug van lieren vonden de dood. (ADVERTENTIES) E. H. C. O. b.v. Puin- en vuilafvoer per container (waarin opgenomen „Erbij”) (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIES) door geheel Europa o.a. ook Engeland. w - IJMUIDEN. (ANP) Van de haring vloot. waarvan de eerste schepen gister morgen zijn binnengelopen, is nog onge veer de helft aan het vissen. De andere helft is al thuis of op weg naar huis. De vangst is redelijk tot goed. Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 319245 ting van donderdag heeft minister Van Agt om enkele dagen beraad gevraagd en dat beraad duurt nog voort, aldus premier Den Uyl. Bob Uschi, chef afdeling documentaires en hoorspelen van de NOS, gaat met pensioen. Aangezien Uschi een belang rijke rol heeft gespeeld in de ontwikke ling van de documentaire in Nederland, en hij vele meesterwerken op zijn naam heeft staan, ging Klaas Pieter Rieksen met hem praten. (Van onze weerkundige medewerker) De premier had vrij scherpe kritiek op het optreden van actiegroepen, die de verzegeling van de Heemsteedse kliniek door de politie hebben verijdeld. „Dat acht ik een buitengewoon ernstige zaak, die we niet zomaar laten passeren. Spoe dig zal de officier van Justitie hierover een gesprek hebben met het bestuur van Bloemenhove”, aldus de premier. Uit het onderzoek kwam verder naar voren dat oudere artsen meer bezwaren hebben dan hun jongere collega’s en mannelijke artsen zich behoudender op stellen dan vrouwelijke. Na de eerste twintig minuten van een preek worden nagenoeg geen zondaars meer gered. TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 Van uw spaargiro leggen wij elke maand automatisch iets voor u opzij! De procureur-generaaL in Amsterdam mr. J. Hartsuiker heeft de voorzister van het bestuur van de stichting Bloemenho- vekliniek in Heemstede, mevr. mr. A. Goudsmit, de directeur van de kliniek F. Kause, de medisch coordinator, dokter A.S. van den Bergh en de advocaat van de kliniek, mr. L. Laus maandagmorgen voor een gesprek op zijn parkter in Amsterdam ontboden. Zo heeft dokter Van den Berg gistermiddag meegedeeld. Die zelfde morgen heeft de inspecteur van de Volksgezondheid in Noord-Hol- land de twee artsen onder wie dokter Van den Bergh ontboden die de Duit se vrouw hebben behandeld die een klacht bij de Heemsteedse politie heeft ingediend over haar behandeling in de kliniek. De inspecteur voor de Volksge zondheid heeft, aldus dokter Van den Bergh, advies gevraagd aan twee medici, dr. van Os en prof. Kloostermand. Vrijdag lag ons land nog in zeer onstabiele lucht, met on weer en hagelbuien. Op de mees te plaatsen was er 3 tot 6 mm neerslag, en plaatselijk méér, zo als in het Friese Makkinga, waar een bui 25 mm regen en hagel opleverde. De Bloemenhove-kwestie zal nu waar schijnlijk maandag of dinsdag opnieuw aan de orde komen, als het kabinet zijn marathonzitting over de levering van kerncentrales aan Zuid-Afrika, de bezui nigingsoperatie en de structuurnota van minister Lubbers voortzet. Den Uyl ont kende overigens niet dat in het kabinet zeer verschillend wordt gedacht over het optreden van minister Van Agt. „Daarbij is zeker geen blad voor de mond geno men, al is het aftreden van minister Van Agt als zodanig niet aan de orde ge weest. Wij hebben louter geprobeerd een oplossing voor het probleem je vinden”, aldus Den Uyl. HAARLEM Uit een onderzoek, dat werd uitgevoerd onder 1.875 artsen en 420 aanstaande artsen blijkt, dat twee derde van hen vóór abortus is. Deze conclusie trekken de uitvoerders van het onderzoek, socioloog dr. J. Persoon en arts dr.F. Sturmans, deze week in een artikel in Medisch Contact. van der Mije, H. P Stuurman Abonnement Martinez naar Benicia over de baai van San Francisco is gisteren een bus met 53 leden van een zangkoor van een school door de leuning gereden en tien meter lager op de grond gesmakt. Zeker 28 scho- -ma/t nadarland De meimaand is ons dit jaar bijzonder goed gezind wat de weekends betreft. Ook dit week einde is er zon, de luchtdruk stijgt en de temperatuur komt morgen rond de 20 graden. De schepen mochten een beperkt aan tal kantjes vangen, dat varieert van 135 kantjes van maximaal 1250 haringen voor de kleinsten tot 30.000 kilo voor de grootsten. Als de aanvoer groter wordt, zal de prijs snel zakken. De haring is gisteravond op de afslag in Schevenin- gen gezakt tot onder de gulden. De haring was volgens een woordvoerder van de afslag in Scheveningen van goe de kwalitieit. De rooms-katholieken onder de artsen hebben de meeste bezwaren, gevolgd door gereformeerden en hervormden. Opvallend is het, dat katholieke WD- stemmers in grotere mate tegen abortus zijn dan PvdA-stemmers met dezelfde geloofsovertuiging. Overigens bleek in 45.5 percent van de gevallen de politieke voorkeur van de ondervraagden naar de VVD uit te gaan. DEN HAAG (ANP). De 21-jarige mw. J. G. van Adrichem is gisteravond in Den Haag op straat door pistoolscho ten om het leven gebracht. De dader een nog onbekende man is gevlucht. De aanslag gebeurd^ in het centrum van de stad. Getuigen hebben verklaard dat de vrouw met een man stond te pra ten toen zij schoten hoorden. Het slacht offer werd met spoed naar het zieken huis Westeinde waar ze leerling-ver- pleegster was gebracht. Bij aankomst bleek ze overleden. Drees jr. is één van de weinige politici, die met een gedetail leerd bezuinigings plan is gekomen. Hij heeft alles op een rijtje gezet. MANILA (UPI). De onderhandeiin gen met zes gewapende mannen, die gisteren een Filippijns lijnvliegtuig heb ben gekaapt zijn op verzoek van de Filippijnse militaire autoriteiten tot van daag opgeschort. Het gekaapte toestel staat op het vliegveld van Zamboanga stad, ten zuiden van de hoofdstad Mani la. DEN HAAG. Het kabinet heeft gis teren niet vergaderd over de situatie rond de Bloemenhove-kliniek en de wei gering van minister Van Agt de omstre den sluiting van de kliniek ongedaan te maken. Tijdens de speciale kabinetszit- Het beraad met de fractievoorzitters is noodzakelijk geworden omdat het ka binet op de inhoudelijke kant van de kwestie volledig is vastgelopen. Of het kabinet de crisis rond de levering van onderdelen voor een Zuidafrikaanse kern centrale overleeft, hangt af van de poli tieke prestigestrijd, die nu het pleit moet beslechten. Zowel bij PvdA als KVP heerst een verbitterde stemming over de harde houding die beide partijen bij de onderhandeiingen hebben ingenomen. De PvdA wil van haar kant zekerheid heb ben dat de KVP werkelijk bereid is verder met de PvdA te regeren, terwijl de KVP er alles aan gelegen is minister Lubbers in diens pleidooi voor het ver- ADVERTENTIE) VOOR VERHUIZINGEN IN HET BINNENLAND EN NAAR HET BUITENLAND vraag vrijblijvend inlichtingen bij Beijnesweg, H’lem, tel. 32 13 14 en 32 18 01 Wij zijn gespecialiseerd in verhuizingen lenen van de voor het bedrijfsleven zo belangrijke exportgarantie te steunen. Den Uyl bevestigde dat het gesprek met de fractievoorzitters van de vijf regeringspartijen donderdag tot geen en kele overeenstemming heeft geleid en dat het verstrekken van de kredietgarantie tot een hooglopend politiek conflict is uitgegroeid. Met name minister Lubbers zou het weigeren van de garantie zeer hoog opnemen en vrijwel zeker willen opstappen, als er geen oplossing wordt gevonden. Aan het eind van zijn korte perscon ferentie liet Den Uyl doorschemeren de kwestie van de order voor Zuid-Afrika niet werkelijk een kabinetscrisis waard te achten. Hij wees met nadruk op de grote sociaal-economische problemen die het kabinet de komende weken moet oplossen, zoals de 1 percentsoperatie en de onderhandeiingen met werkgevers en werknemers over de prijscompensatie. Van de andere kant verheelde Den Uyl niet dat het om een probleem gaat van een grote politieke en morele geladen heid, dat bij vele groepen in de samenle ving volop in de aandacht staat. Het belang voor de order, niet alleen voor de werkgelegenheid maar ook uit commerciële overwegingen, sloeg Den Uyl overigens zeer hoog aan. De komen de jaren worden over de hele wereld zo’n 500 kerncentrales gebouwd. Het is voor het Nederlandse bedrijfsleven enorm belangrijk om een deel van de gigantische orders in de wacht te slepen, aldus de premier. De ongebruikelijke en gedetailleerde verklaring werd gepubliceerd door het persbureau Tass. „Bepaalde kringen” in de Bondrepubliek worden ervan be schuldigd „pogingen te ondernemen het goede te ondermijnen dat de laatste tijd in de Russisch-Duitse betrekkingen is bereikt. Verder wordt het buitenlandse beleid van de Sovjet-Unie onvergeeflijk verdraaid en worden verschillende on waarheden verspreid over haar plannen en bedoelingen”, aldus de verklaring. Namen worden niet genoemd, maar de aanval schijnt te zijn gericht op toespra ken van Westduitse christendemocrati sche politici waarin kritiek werd geuit op de Sovjet-Unie, en mogelijk ook op vijandige opmerkingen van minister van Buitenlandse Zaken Hans Dietrich Gen scher. Het lijkt een onderstreping van de Den Uyl noemde het optreden van de actiegroepen een inbreuk op de rechtsor de, maar bracht daarbij een opmerkelij ke nuancering aan, door op te merken dat de rechtsorde eveneens in het geding is door het optreden van het openbaar ministerie, dat „de juiste rechtsmiddelen moet gebruiken en met innerlijke over tuiging moet optreden”. Op de vraag of hij aan die innerlijke overtuiging twij felde, verwees Den Uyl naar de met ruime meerderheid in de Kamer aange nomen, motie-Roethof, waaruit naar zijn mening die twijfel spreekt. „Die motie beschouw ik als een signaal”, aldus Den Uyl. ernstige zorg die in het Kremlin leeft dat de „Ostpolitik” van oud-kanselier Willy Brandt tot stilstand is gekomen. De eerste reactie van waarnemers in Moskou op de 4000 woorden tellende verklaring was er een van verbazing. Zij kunnen zich niet herinneren dat het Kremlin de laatste jaren een dergelijke verklaring heeft uitgegeven. Gespecu leerd werd dat de aanval verband kan houden met onderhandeiingen over een bezoek dat partijleider Leonid Breznjev aan Bonn zal brengen, maar waarvoor nog geen datum is vastgesteld. Boven Frankriik komt dit weekeinde een vrij sterk hoge- drukgebied te liggen, dat voor een meer zuidelijke wind gaat zoraen. Het is waarschijnlijk dat de komende meidagen met een verdere temperatuurstijging een zomers karakter zullen krijgen. Voor de Bloemhove-kliniek in Heem stede heeft de conservatieve roomska tholieke gropering van pater Koopman gisterenavond om half zeven een de monstratieve bidstonde gehouden. De de monstratie was ’s middags bij de politie door pater Koopman aangekondigd. De betogers, die spandoeken met zich mee voerden met de leuze „Abortus is moord”, waren na een uur weer verdwe nen. Er waren geen tegendemonstranten. Rond negen uur vrijdagavond kreeg de politie een melding binnen van een bom, die bij de kliniek zou zijn geplaatst. Een surveillancewagen trof daar twee ach tergebleven demonstranten aan, die in bijzijn van de politie een steen door de ruiten gooiden. Van een bom was geen sprake. De twee mannen zijn aangehou den en hebben een proces-verbaal ge kregen wegens vernieling. PvdA-fractieleider Van Thijn herhaal de gisteravond zijn standpunt dat voor de PvdA medewerking in welke vorm ook aan de bouw van kerncentrales in Zuid-Afrika onaanvaardbaar is. Henk Leffelaar onze redacteur in de Verenigde Staten gedurende een achttal jaren, gaat Amerika ver laten. Reden voor hem om een per soonlijke indruk te geven van het uitgestrekte land, waar hij woonde en werkte. „Amerika, je bent een verwarrend, intimiderend, irriterend, intrigerend, groots, voorspelbaar en tegelijkertijd onverwacht land. Je bent een land om van te houden en om uit weg te willen. En dat is, helaas, wat deze redacteur moet doen”. Vanuit de lucht gezien lijkt het een opengebarsten cactus, maar in werke lijkheid is het het Amerikaanse pavil joen van de Expo 1967 in Montreal dat in vlammen opgaat. Toevallig kwam een fotograaf langs toen het vuur net was ontstaan. Tien minuten later was er van het gebouw niets meer over. De kapers eisen een losgeld en een ander, langeafstandsvliegtuig om hen naar het Midden-Oosten te vliegen MOSKOU (Reuter) De Russische regering heeft vanochtend een verras sende verklaring uitgegeven waarin zij zich beklaagt over pogingen in West- Duitsland de bedoelingen van de Russi sche politiek te verdraaien. In de ver klaring wordt uiting gegeven aan de voortdurende bereidheid de ontspanning met Bonn voort te zetten. Minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) heeft een eenma lige subsidie van 180.000 ver leend voor het experiment met de witkarren in Amsterdam. De bewindsman hoopt dat hierdoor het project volledig zal kunnen worden uitgevoerd. De coöperatieve Vereniging Witkar in Amsterdam had om de bijdrage gevraagd om het project verder te kunnen uitbreiden. Op het ogenblik zijn in Amsterdam vijf witkarstations en rijden er 35 witkarren. Uiteindelijk moe ten er 15 stations met 105 karren komen. (Van onze parlementsredactie)

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1