GE ORMATIE Knopenderwijs s Proefkreche Anti-conceptie in Nooit een handje geven I Verzorging van huisdieren Nederland Schuren en afronden lllé, is? II j ,u D tips voor iedereen NIJKERKER KOMT OP VOOR LIJDERS SCHUBZIEKTE s Watervogels w r door Jos Bouten sk ut, CHAGRIJNIG ene „Ik weet wel zeker, dat in deze streek meer mensen met dezelfde kwaal rondlopen als ik. Mensen die net als ik het er verdomd moeilijk mee hebben. En toch moeten ze met hun ziekte leren leven. Waarschijnlijk tot hun dood. Mijn lotgeno ten kan ik moeilijk stuk voor stuk afgaan. Daarom wil ik het u vertellen, zodat u er in de krant over kunt schrijven, want zie je, een mens met een lichaam als het mijne trekt zich gauw terug. Wordt gauw mensenschuw Ik kan dat o zo goed iyy. Ut/ m ar: W- 4. en begrijpen, meneer, maar het helpt ze niet. Je moet blijven proberen in contact te blijven met anderen. Ook al ga je af en toe door de grond van schaamte. Mijn dochter had verkering met een knaap, die mijn kwaal moeilijk kon verwerken. Zijn ouders hadden mij als een vieze vent afgewezen. Als hun zoon naar ons toe wilde moest hij wel weten waar-ie heen ging. „Zo, ga je naar Job toe?”, riepen ze hem dan schamper na”. S* tT? aan ing stampen met klompen of gympen Iers 67 17 ek. „Het lijkt net of iedereen mag aanschui ven aan een lange tafel vol gebakjes en dat jij moet toekijken op een schavot met de „Had je me vroeger moeten zien. Als een kamer er wat minnetjes uit begon te zien stond ik al klaar met de rollen behang. Nu loop ik kwaad de deur uit als mijn vrouw erover durft te beginnen. Vroeger had ik een lekke band in tien minuten weer gere pareerd, nu zit ik drie kwartier te stumpe ren. En als het slecht gaat, gaat het ook goed slecht. In bijna alle opzichten. U hebt mijn vrouw net horen zeggen dat het niet meevalt als een man de hele dag over de vloer is, ook al bemoeit hij zich nergens mee. Ze heeft dan tóch het gevoel, dat iemand een oogje heeft op al haar doen en laten. Het gaat nu redelijk. Ik help haar een handje mee met het schoonmaken van het huis en met eten koken. Dat doe ik graag. Af en toe lukt het niet, dan ben ik te geprikkeld. In geen enkel opzicht een idea le huisgenoot. Dan zegt m’n vrouw wel eens tegen me: „Toe Wouter, alsjeblieft. Pak de fiets en ga een eindje rijden”. Voor mij is een rit beslist geen onverdeeld ge noegen. Elke pedaalslag wordt bestraft met een venijnig schrijnend gevoel in de billen. Alsof er schuurpapier over heen gaat”. „Er is ook wel een ander middel, dat enige verlichting brengt. Als ik wil zou ik een kuur kunnen volgen in het ziekenhuis. Zes wekenlang. Daarna ben ik volgens de huisarts misschien vier weken vlekvrij. Vervolgens moet ik weer beginnen aan een nieuwe kuur Ziekenhuis in ziekenhuis uit Ik kan het niet opbrengen Volgend jaar februari ontkom ik niet aan het zieken huis. De doktoren gaan dan een nieuwe geneeswijze op mij uitproberen' I Het project Proefkreche’70, een vijf jarig project, dat gesubsidieerd werd door het ministerie van CRM, heeft heel nuttige zaken opgeleverd voor de ont wikkeling van de kindercentra in Ned erland. Bij de uitgeverij Kosmos zijn nu als „Ouders van nu boek” drie deeltjes verschenen, waarin een groot aantal ervaringen van de leiders van Proef kreche’70 is vastgelegd. Er is de uitgave „Spelletjes voor twee tot vierjarigen” 11,90), dan „Spelen met geluid” 12,90) en „Kijk, de kleuren gaan door elkaar" 13,90). De boekjes zijn in de eerste plaats bedoeld voor peuterleidsters in kinder centra, maar ze zijn ook goed te gebrui ken door anderen, die veel met kinde ren omgaan. In het eerste boek over „Spelletjes” krijgt men meer voorgezet dan alleen maar spelletjes, je vindt er activiteiten van allerlei aard. Het gaat hier om ideeën, die je dan zelf in de praktijk kunt uitwerken. Er hangt vooral bij kinderen veel af van de situatie en de sfeer van het moment. Hoofdzaak is, dat de ontwikkeling van de peuter op speelse manier wordt ge stimuleerd. In dat eerste deel tref je een serie activiteiten aan die gericht zijn op het lichaam en wat je er allemaal mee kunt doen en een serie, waar de aandacht is gericht op de motoriek van de lichaamsdelen. „Spelen met geluid” bevat de neer- ir- in A strop al om de hals. Dat is uiteraard niet waar. Mijn vrouw Evertje zit naast me in een groot zwart gat en heeft het net zo hard te verduren. Soms misschien nog harder. Want zij heeft nog eens te zorgen voor negen kinderen, van wie er overigens al drie het huis uit zijn. Al gauw komt er een moment, waarop je goed moet beseffen waarom het gaat. Of je gaat door met jezelf te beklagen, of je gaat zoeken naar een mogelijkheid om het leven draaglijk te maken, ook voor je omgeving. Laat ik het niet mooief voorstellen dan het is, ik ben wat chagrijnig geweest. Nog te bedonderd om een vinger uit te steken”. slag van ervaringen, die men op het gebied van muziek en bewegen heeft opgedaan in vijf jaar Proefkreche. Mu ziek kan aan sommige kinderen meer mogelijkheden geven om zich te uiten dan andere activiteiten. Vandaar dat dit muzikale bezig zijn erg belangrijk is. Ook voor de sfeer. Het werken met allerlei expressiema- terialen moet uitgaan van een toestand van ’’zich lekker voelen”. Als de kinde ren in de stemming zijn kunnen ze lekker werken met papier, verf, klei enz. Ook hier weer geldt, dat de peuters met dit soort activiteiten hun emoties lekker de vrije loop kunnen laten. Nuttige boekjes dus. „Hebben we binnen de stemming aardig op peil dan zul je net zien, dat mijn vrouw de dupe wordt van rotopmerkingen van weinig begrijpende buurtgenoten. O ja, ik heb gezegd dat de buurt niet beroerd voor ons is, maar er zijn natuurlijk altijd men sen die de situatie niet doorhebben en mij zonder veel moeite tot zondebok maken. Hoe vaak heeft Evertje niet moeten horen van zo’n kerel” de hele dag over de vloer. Of ze hebben het over „een luie vent”, die maar boekjes zit te lezen. Wat moet ik dan? De ganse dag voor het raam staan? Of op een stoel zitten voor het aquarium?” „Ik mag immers niet werken en ik kan het ook niet. Dan hebben de controlerend geneesheren van het GAK ook meer be grip. De mensen hebben wel eens een grote mond over het GAK, maar ik kan er alleen maar goeie dingen over zeggen. Ze doen daar alles voor me. Ze proberen nu voor mij een paar weekjes vakantie aan zee te versieren. Als geld geen rol zou spelen was ik allang een keer naar de Dode Zee ge weest. Door allerlei oorzaken heeft juist daar de straling van de zon een bijzonder geneeskrachtige werking op onze huid Ik moet er eigenlijk niet meer aan denken, want het geld is er gewoon niet. Dus wat heeft het voor zin. „Zoiets komt hard aan, dat kan ik u vertellen. Al weet ik van mezelf, dat ik er weinig appetijtelijk uitzie. Kijk maar eens goed. Mijn lichaam is van de voet tot aan de nek overwoekerd met rode vlekken. Ze trekken mijn huid strak en bezorgen me een branderig gevoel. Alsof je in je blootje in de brandnetels gevallen bent. Wanneer 'het ziekteproces weer eens een hoogtepunt heeft bereikt, breekt de huid door de span ning op meerder plaatsen m diepe kloven. Psoriasis heet die ziekte van mij in de medische handboeken. De huid verhoornt te snel en maakt van mij één grote, rode eczeemplek”. „Als je zo voor de spiegel staat wil je er eerst niet aan. Zoiets mag niet, zoiets kan niet. Koos Postema heeft in een Groot uur U eeen vrouw aan het woord gelaten, die ook van onder tot boven vól zat. Het mens zei dat ze er haast niet mee leven kon. Voor de televisie barstte ze in snikken uit, zo erg zat de ziekte haar in de weg. Wat zou ik ze graag willen helpen, want ik weet zo goed wat ze moet wegduwen. Ik geloof dat de lijders aan psoriasis, schubziekte in de volksmond, elkaar fijn zouden kunnen aanvoelen. Zover ik weet is er geen vereni ging voor ons soort lotgenoten. Ik heb tenminste meermalen geprobeerd contact te krijgen met iemand, die al een groep patiënten om zich heen zou hebben verza meld”. „Tot nu toe zijn mijn pogingen op niets uitgelopen. Als ik goed ben geïnformeerd gaan zo’n 200.000 Nederlanders gebukt on der deze huidziekte. Toch meer dan ge noeg om een actieve verenigingop te baseren, zou ik zeggen. Wat zou dat ons helpen! Want op de eerste plaats hebben we bemoediging nodig. Ik zou al mijn lotgenoten willen toeroepen, laat je niet achteruitzetten. Ook al zie je de mensen schrikken, schrik zelf niet voor een ont moeting terug. Maak iedereeen duidelijk, dat jouw ziekte niet besmettelijk is. En ook niet vies. Hoewel dat niet gemakkelijk is”. „Twee jaar geleden hebben ze mij het zwembad uitgezet. O, het is heel omzichtig gebeurd, hoor. Heel beleefd is mij verzocht op te krassen. Op zo’n moment voel je toch heel scherp, dat je door de gemeenschap buiten de deur wordt gezet. Goed, ik heb me inmiddels al weer aangepast. Dank zij een doktersverklaring mag ik een half uur in de week toch van het zwembad gebruik maken. Het komt er alleen niet meer van, ik neem liever een duik in het open water bij Nulde”. „Ik ben ontzettend blij, dat de buurt mij wel geaccepteerd heeft. De mensen in deze straat weten wat er aan de hand is en nemen mij zoals ik ben. Daar heb ik ook het mijne voor gedaan. Op een mooie zomerse dag stapte ik in m’n zwembroekje de voortuin in alsof er niets aan de hand was. Met een onverstoorbaar gezicht ben ik toen de heg gaan knippen. De eerste schrikreactie liet niet lang op zich wach ten. Een vrouw informeerde met de hand voor de mond of ik misschien in de kachel was gevallen. Op dat soort opmerkingen zat ik juist te wachten. Zo kon ik de mensen tenminste Uitleggen wat ik man keerde. Een paardemiddel, dat wel, maar ik was in één keer van alle uitleg af" „Ik heb ze verteld, dat de verschijnselen zich pas duidelijk openbaarden toen ik zo’n jaar of eenentwintig was. Ik was net genezen van een angina. Mijn handen za ten onder de rode vlekken. Ik vond het natuurlijk niet plezierig, maar ik had er Het laatste woord over macramé is nog steeds niet gezegd. Boeken over deze vorm van vrijetijdsbesteding blij ven op de markt verschijnen. De nieuw ste aanwinst is „Knopenderwijs Macra mé” (uitg. Zomer en Keuning) van de Zwitserse Hildi Vogler-Von Kanel. Wie nog geen handleiding bezit over het op kunstige wijze aan elkaar knopen van allerlei draadmateriaal kan er over denken om zich dit boek aan te schaf fen. Beginners en gevorderden vinden er allerlei voorbeelden en uitgebreide besprekingen van diverse technieken in. De knopende schrijfster geeft aan hoe je tassen kunt maken, ceintuurs, wandkleden, wanddecoraties, halsket tingen, lampekappen, schellekoorden. En daar blijft het niet bij. De auteur geeft ook nog een flinke keus aan mo dellen, zoals van twintig tassen. Behalve over de meest uiteenlopende knopen geeft de Zwitserse ook advies over het werken met kralen, ringen, belletjes, sleutels, houtjes enz. Omdat de schrijfster les in macramé heeft ge geven weet ze precies waar de schoen of de knoop wringt. Om alles nog duide lijker te maken zijn er werkelijk zeer instructieve foto’s bij geplaatst. De dierenarts G. Snelder. bekend van het NCRV-TV-programma „Van Natu re”.' heeft een boek met adviezen gege ven voor het verzorgen van huisdieren. Hij vond het nodig om als dierenarts zelf maar eens spatel en schaar even terzijde te leggen en in de vrije tijd de pen te hanteren. Als je zijn inleiding leest heb je duidelijk de indruk, dat hij in actie is gekomen onder het motto: nu moet het maar eens uit zijn met het geschrijf door leken over voeding, op voeding, huisvesting en behandeling van ziekten bij dieren. „Die adviezen”, zo zegt hij,” strijken de praktizerende dierenartsen vaak tegen de haren in” Dokter Snelder neemt de hele rij aan meest gehouden huisdieren onder de loep: de honden, de katten, de duiven, de voliérevogels, de cavia’s, de konij nen, de reptielen en tenslotte de geiten (over paarden is al genoeg geschreven, vindt de auteur). Hij gaat steeds uit van de basisgegevens voeding, opvoeding, huisvesting, ziekten en ziektenvoorko- ming. De hond en de kat staan ook voor dokter Snelder het dichtst bij de mens. Bij deze dieren komt het onderwerp euthanasie ter sprake. Het advies van de schrijver is: laat de voor u moeilijke beslissing om een eind te maken aan het leven van hond of kat (en natuurlijk ook andere dieren) over aan uw diere narts. Het boek „De verzorging van huisdie ren” (uitgeverij Elsevier, prijs 14,90) is vertrouwendwekkend. Duidelijk is de grote ervaring van dokter Snelder te proeven in de behandeling van de di verse onderwerpen. De dierenarts kan trouwens ook goed met de pen over weg. Hij is duidelijk, overdrijft niet, is niet sentimenteel, maar bewijst wel een groot dierenvriend te zijn. Hij wijst er op dat een dier, bijv, een hond, veel, meestal meer dan de baas zelf, naar een arts moet. Het is geen preken voor eigen parochie, wel voor het welzijn van het huisdier. Het aardige is, dat dokter Snelder ook allerlei achtergron den (zoals de samenstelling van het gezin) betrekt in zijn beschouwingen zoals bij zijn tips voor de aanschaf van een huisdier. Al eerder vestigden we de aan dacht op Moussaults driedelige handzame vogelencyclopedie. Na „Vogels van bos, parken tuin” is nu het tweede deeltje (ook weer in ge plastificeerde band) uitgekomen. „Vogels van zee, meer en moeras". De Deen Henning Anthon schreef de tekst en verzorgde de uitstekende tekeningen in kleur. De Nederland se bioloog G. den Hoed vertaalde en bewerkte het voor Nederland (prijs per deel ƒ23.50). Het boekje, door zijn formaat ge makkelijk mee te nemen op tochten in de natuur, start met een uiteenzet ting over de biotopen van de water en moerasvogels. Daarna treft men tachtig pagina’s aan met tekeningen en vervolgens vindt men de gege vens, overzichtelijk gerangschikt Er zijn drie registers opgenomen: latijnse soortnamen, familienamen en Nederlandse soortnamen. Alle namen in de registers verwijzen naar de pagina’s van de illustraties, zodat de gezochte vogel gemakkelijk te vinden is. Het derde deel zal in de loop van dit jaar verschijnen. Men besloot vier boekjes uit te geven, waarvan het eerste nu is ver schenen: „Anti-conceptiegedrag is moeilijker dan men denkt”, een Het Nederlands Instituut voor So ciaal Sexuologisch Onderzoek (NIS- SO), waarin een groot aantal organi saties samenwerken, heeft in de pe riode van november 1974 tot maart 1975 een onderzoek gedaan naar het anti-conceptiegedrag in Nederland. Aan 1200 mannen vrouwen uit de leeftijdsgroep van 18 tot en met 42 jaar is gevraagd wat ze zoal deden om een zwangerschap te voorko men. Dit onderzoek is verricht in opdracht van het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. Het is opgezet door drs. Ineke Fabe- rij de Jonge en de gegevens zijn verwerkt door drs. Jaap Harmsen en Lies Cyrus. Nu is, zoals dr Witte, de directeur van het NISSO. terecht opmerkt, zo’n wetenschappelijk rapport (zeer uitgebreid) voor wei nig mensen toegankelijk Daarom heeft men naar een mogelijkheid gezocht om de grote groep geïnte resseerden op de hoogte te brengen van de resultaten van het onder zoek. meer theoretische benadering van factoren, die van invloed kunnen zijn op anti-conceptiegedrag en een algemene beschouwing van het anti conceptiegebruik. De andere, later uitkomende boekjes gaan over het anti-conceptiegedrag bij voltooide en bij onvoltooide gezinnen en bij ongehuwden. Om wat cijfers te noemen uit het eerste deel van deze serie: in 1794 waren er minstens 20.000 ongewen ste zwangerschappen (die officieel werden geregistreerd; het aantal ligt veel hoger). Meer dan drie miljoen mensen in ons land zitten „dage lijks” met het probleem hoe ze zwan gerschap moeten voorkomen. Begin 1975 waren er in Nederland onge veer 100.000 gesteriliseerde mannen en vrouwen. Meer dan de helft van de ongehuwden van 18-19 jaar heeft ervaring met geslachtsgemeen schap. Het zijn cijfers, die natuurlijk in hun context geplaatst moeten worden. Die tekst vindt men uitge breid en goed leesbaar in dit eerste boekje, dat ook overzichtelijk is door zijn lay-out.. Verkrijgbaar bij het NISSO ad 5 per stuk, gironummer 1467444 tn.v. penningm. NISSO De Nijkerker Wouter van den Bosch (41 jaar) lijdt al 20 jaar aan een hinderlijke huidziekte (psoria sis). De kwaal is de laatste jaren zó erg geworden, dat hij niet meer kan werken. Hij zit vaak thuis en pro beert zich met de hulp van zijn vrouw en kinderen te verzoenen met een bestaan, dat zinloos leek te worden door de afschrikwekkende werking van de hardnekkige ziekte. Wouter van den Bosch meent, dat hij met een verslag van zijn leven lotgenoten kan helpen zichzelf meer te aanvaarden en daardoor ook meer te maken van hun leven. Zijn voornaamste raad is: laat niet toe, dat de ziekte je afhoudt van contacten met anderen. Psoriasis is volgens het Medisch Woordenboek een vaak voorkomen de huidziekte, die wordt geken merkt door het ontstaan van grote, ruwe, roodaehtige plekken met zeer kleine wittige schubjes. Ook de na gels van de vingers kunnen worden aangetast, waardoor een sterke misvorming ontstaat. Minder vaak gaat psoriasis sa men met een vorm van artritis, die vrij veel lijkt op reumatische artri tis. De behandeling van psoriasis kan bijzonder moeilijk zijn. Extrac ten van kolenteer en andere prepa raten helpen bij de bestrijding van korstvorming. V- toen geen idee van dat mijn hele huid nog eens schuil zou gaan onder de kloven en schubben. Te meer daar de handen er door de goede zorg van mijn huisarts na verloop van tijd weer redelijk uit gingen zien. Toen al werd ik doodgegooid met zalfjes. Roze, gele en witte. Ik weet me nog goed te herinneren, dat een bepaald goedje zich haast niet liet verwijderen. Je moest het als het ware van de huid af bikken. Maar goed, het spul hielp en dat was het voor naamste. Op een paar rode vlekken op mijn ellebogen en knieën na zag ik er weer schoon uit”. „Dat veranderde anderhalf jaar later. Na een zware griepaanval kreeg ik overal op m’n lichaam blaren zo groot als aard beien. Terug naar de dokter. Terug naar de zalfjes em de hoogtezon. Totdat het weer een beetje ging. Tien jaar lang heb ik zo doorgemodderd. Toen brak de ziekte onbarmhartig door. Ik kreeg een visse- huid. Mijn werk ging daarna steeds moei zamer, omdat ik ook last kreeg van spier- verstijvingen. Ik kon haast geen potlood meer vasthouden Ofschoon het moest ge beuren was het toch net alsof ik een mep met een voorhamer kreeg toen ik hoorde, dat ik voor een klein jaartje de ziektewet in moest" „Ik was kwaliteitscontroleur in een Nij- kerkse fabriek waar men verwarmingske tels produceert. Vanaf het ontstaan van deze fabriek heb ik mijn aandeel geleverd in de produktiegroei en daar was ik trots op. Je mag wel zeggen dat ik zelf vorm heb gegeven aan een afdeling Zou ik mijn werk op moeten geven? Dat was een vraag die mij zeer bezig hield Begin februari vorig jaar kwam de grote klap Ik moest uit de arbeidstrein stappen Wouter”, zei ik tegen mezelf, „hoe moet dat nu verder, jongen’” Je denkt dan ook het eerste aan jezelf” Er is nieuw schuurgereedschap op de markt gekomen. Het Sandvik Schuur- staal is een combinatie van schuurpa pier en rasp. De naam zegt al om wat voor materiaal het gaat, Sandvik ont wikkelde plaatjes van gehard, roestvrij chroomstaal, dat volgens een speciale etsmethode „ruw” is gemaakt. Het op pervlak van het staalplaatje is dus een veredeld en langdurig bruikbaar soort schuurpapier Het bestaat uit een mo tief van scherpe puntjes, die alle op gelijk niveau liggen. Dit laatste geeft aan het schuurstaal zijn dubbele func tie: schuren en afronden in één hande ling. Zelfs bij het grof bewerken geeft schuurstaal een verhoudingsgewijs glad oppervlak. Het is geschikt voor het bewerken van hout, kunststof en spaanplaat, alsmede van geverfde, ge verniste en met plamuur bewerkte op pervlakken. Het plezierige is dat het zo gebruiksklaar is Voor het werken met dit schuurstaal heeft Sandvik speciale kunststof hand grepen ontwikkeld: voor kleine klusjes, voor brede on voor lange vlakken. De Sandvik 400 is voor het schuren van grotere oppervlakken en afronden, in twee soorten: grof met 45 schuurpunten per cm2 en fijn met 165 punten per cm2. Sandvik 401 is een langer en smaller model, vooral geschikt voor bewerken van nauwe plaatsen, ook twee „grof tes" Tenslotte de Sandvik 402 voor kleine werkstukken zoals modelbouw. Extra fijn met 285 schuurpunten per cm2 *5 k i

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 21