Christ van der Smissen laat 1 van nervositeit niets merken Scheidsrechter zonder gezicht Nieuwe Ceulemans” is voor Brabander maar kreet het huis Eigen biljart zaal achter eau SE door Bert Brevoord Niet kapot Ontzag K Aparte klasse i Reservebank Doelcijfers r° J f erdam /an I. itie iCh f"" als e huidige loofd van bureau gader- 3 pro- ibulant STOPPER atie in ngen ind tot ibod jn een en >t zij alle richten shandi- nt voor aid ten an het atie en ?n van >em inisch) istver- de concurrentie de stuipen op het lijf. Wat me in Ceulemans zo aanspreekt is dat hij in alle spelsoorten een geweldenaar is. Of het nou drieban den, libre of een van de kaderspelen is, er is geen spelsoort te bedenken waarin hij het niet tot Europees of wereldkampioen kan brengen. Pas Met nog twee wedstrijden te spelen, staan PSV en Feyenoord allebei met 50 punten bovenaan. De doelcijfers van PSV zijn echter aanzienlijk beter: 84-25 tegen 79-36. Vijf meer zelf gemaakt, elf minder tegen, verschil zestien doelpun ten. Als Feyenoord thuis met 0-1 van De Graafschap verliest en PSV wint uit met 0-1 van Go Ahead Eagles, dan kan Feyenoord alleen nog een beslis singswedstrijd forceren door in Eind hoven met 0-18 van PSV te winnen. Onderaan is Excelsior gedegradeerd, met inderdaad het slechtste doelsaldo in de eredivisie. Dat klopt dus. MWen FC Amsterdam hebben allebei 22 pun ten, en de doelcijfers 32-60 en 37-50. Een verschil van vijftien doelpunten ten nadele van MW. MW moet dan ook niet hopen met FC Amsterdam gelijk op de een na onderste plaats te eindi- zoen toen hij zesde werd, dan is het voor hem eigenlijk afgelopen. Ik kan me trouwens niet voorstellen dat een specialist zo kan miskleu nen. Als ik in een Nederlands kam pioenschap bandstoten niet bij de eerste drie zou komen, dan zou ik Als het toen 1-0 was geweest, had ik het nog wel geprobeerd, maar nu was het verstandiger zo weinig mogelijk doelpunten tegen te krijgen, zei André Maas na afloop. Het typerendste mo ment van de wedstrijd zal ik u nu even beschrijven. Ajax stond dus met 2-0 voor. Het was snikheet. Langs de lijn stond een emmer met water MW raak- gen, maar met Eindhoven, dat met 23 punten overigens één competitiepunt meer heeft. TJeu la Ling (links) bij een van zijn zeldzame optredens voor A/ax lai 43, 15 >.24 ileven 8 intie Ijds jende of maar >ren. es ge- 86 91 icitatie Stich- seweg dingen eschikt tandig- ;ur als en wil veling of verzadiging te denken. Daarom kon ik het biljarten ook nauwelijks meer combineren met hét assisteren van mijn vader op de markt. Vooral s winters niet. Hij gaf me weliswaar vaak vrij als dat nodig was, bijvoorbeeld kort voor een kampioenschap, maar met een zo drukke wedstrijdkalender was het toch niet meer te doen. Ik ben nu voor mezelf aan het prakkizeren wat ik naast het biljarten wil gaan doen, want ik hoop echt binnenkort wel een of ander baantje te hebben. Ik heb alleen nog geen flauw idee wat. want ik heb me nooit ergens in ge specialiseerd". Christ van der Smissen, die in Sint Willebrord een fanclub heeft van zo’n 160 leden („Als ik een nieuw laken op het biljart nodig heb, wat één keer per jaar het geval is, dan krijg ik dat van de club. Zoiets is te in het bezit van de bal en zette via de rechtervleugel een aanval op. De verde- digingspsychose bij MW was ondanks die achterstand zo sterk, dat linksbui ten Nelemans en de linksback of links half dachten: „Ha, nu kan het even.’", en allebei naar de zijlijn snelden om zich even te verfrissen, zodat ze weer bijtijds klaar waren om de volgende aanval van Ajax op te vangen! derd gulden”) wordt naarmate zijn successen overtuigender worden steeds nadrukkelijker geconfron teerd met het etiket „de nieuwe Ceu lemans''. „Dat doet me weinig. Wat dat be treft laat alles me inderdaad ijs koud. Toen ik dertien jaar was hoor de ik om me heen al niets anders dan: jij wordt beter dan Ceulemans, jij wordt de beste biljarter die er ooit geweest is. Dat soort kreten heb ik altijd maar gelaten voor wat ze wa ren. En dat doe ik nu met al die vergelijkingen tussen Ceulemans en mij ook maar. Het is een dooddoe ner, maar ik zeg altijd maar: ik doe mijn best en dan zie ik wel hoe ver ik kom". „Ik heb wel een poosje moeten wachten tot ik van de gemeente Rucphen (waaronder het door het voortbrengen van een fors aantal wielervedetten en een schrikbarend hoog werkloosheidspercentage landelijk bekende Sint Willebrord ressorteert) de vergunning kreeg om dit ding hier neer te mogen zetten. Gelukkig is het allemaal voor elkaar gekomen. Idealer kan ik het toch nooit krijgen! In twee stappen sta ik bij wijze van spreken van de huiska mer achter het biljart. Hier kan ik in alle rust trainen op de momenten die mij het best uitkomen. Dat is een erg rustgevende gedachte en ik voel dan ook dat er weer vooruitgang in mijn spel zit. Daar is een poosje geen sprake van geweest”. Met dat „poosje” doelt Chrigt van der Smissen op de zestien maanden militaire dienst die hij tot zijn niet geringe voldoening inmiddels al weer enige tijd achter de rug heeft. „Die diensttijd heeft echt nadelig gewerkt op mijn ontwikkeling als biljarter. Ik ging niet achteruit, maar ook niet vooruit. Ik bleef op hetzelfde peil hangen en dat is een nare gewaarwording. De laatste zes maanden lag ik in Breda, toen kon ik tenminste af en toe eens naar huis om te trainen. Maar al die maanden die ik in Arnhem lag, was het knap waardeloos. De enige trainingsmo- gelijkheid die ik daar had was een oude biljarttafel in de kantine, waar iedereen op speelde. Bovendien was het natuurlijk geen officieel wed strijdbiljart. En het zou wel een beetje vreemd zijn geweest als ik daar maar had staan trainen en de andere jongens nooit eens aan de beurt zouden komen om een partij tje te spelen. Dat ging uiteraard niet". Van blijvend negatieve invloed is het militaire intermezzo in het hoofdzakelijk uit biljarten bestaan de leven van Christ van der Smissen („Vroeger hielp ik mijn vader, die met textiel op een aantal markten staat nogal eens, nu loop ik in de WW") niet geweest. Zijn handels merk bleek in ieder geval in het geheel niet te zijn aangetast, want met dezelfde koelbloedigheid waar mee hij als junior a zijn tegenstan ders te lijf ging, jaagt hij nog steeds dan ben je ook een echte biljarter, geloof ik. Iemand als Rini van Bracht, die zich alleen in het drie banden gespecialiseerd heeft, is een meester op een heel klein terrein. Als hij in een Nederlands kampioen schap driebanden faalt, zoals dit sei- me toch wel even achter de oren krabben. Maar goed, stel dat het zou gebeuren, dan heb ik in de kader spelen of in het libre nog altijd tal van mogelijkheden achter de hand om het seizoen toch goed te maken" Zeventien jaar was Christ van der Smissen toen hij zich in alle spel soorten had opgewerkt tot ereklas sen Twee jaar daarvoor, toen hij nog in de Roosendaalse Biljart Bond (RBB) figureerde was al duidelijk dat hij niet meer lang zou kunnen wachten met de overstap naar de „echte” bond, de KNBB. „Op een gegeven moment kon ik in die RBB niet meer verder, hè. Ik werd in iedere spelsoort kampioen en toen ik zestien werd ben ik lid van de KNBB geworden. Toen werd er in eens ook over mij geschreven. Ik werd geplaatst in de eerste klasse en in dat eerste jaar ben ik meteen in alle spelsoorten gepromoveerd naar de ereklasse. Ja, hoe komt het dat ik zo goed kan biljarten? Het is min of meer vanzelf gegaan. Mijn vader speelt op regionaal niveau een rede lijk partijtje, ik ging nogal eens met hem mee en zo is de belangstelling eigenlijk vanzelf ontstaan. Toen ik acht jaar was stond ik al met die keu te rotzooien en ik kreeg er steeds meer plezier in. Maar je moet er wel wat voor doen. Vroeger trainde ik ook veel meer dan nu. Een jaar of zes geleden trainde ik zeker vijf uur per dag, nu doe ik het met de helft op te stellen. Gebeurt dat niet, dan dient de speler aan het eind van het seizoen weer aan zijn vorige club te worden teruggegeven, die dan nog maar de helft van de oorspronkelijke aankoopprijs hoeft terug te betalen. Want zoals het nu vaak gaat, lijkt er sprake te zijn van een transactie tussen twee banken onderling. De rijke club betaalt geld aan de arme club, die dit geld op de bank zet. en de arme club levert zijn beste speler aan de rijke club, die deze speler op de bank zet. De kans dat Ajax. in dat lome weer, 'een of twee döëlpüntên tegen Had ge kregen, zou niet ondenkbaar zijn ge weest. en dan was het verder een kwes tie van met moeie benen met zijn allen voor het doel liggen en de voorsprong verdedigen. Maas koos echter voor ver dedigen met counters, en die liepen nergens op uit. Toen het in de tweede helft 2-0 voor Ajax stond, bleef MW nog verdedigen, nu om het doelsaldo zo dragelijk mogelijk te houden. len dat zijn verschijning op het Duitse scherm olie op de golven zou hebben gegooid. Overigens kan hij zich natuurlijk niet uitsluitend op het vlaggen van Ben Hoppenbrouwer beroepen. Die kon na raadpleging wel mededelen dat hij handsbal had geconstateerd, maar dat had Van der Kroft niet hoeven beletten zijn eigen waarneming te handhaven. Grensrechters zien wel vaker iets dat er niet is, zoals nu uit het filmpje van FC Avondrood weer gebleken is. Van der Kroft heeft dus minstens anderhalve fout gemaakt in die wedstrijd, en dat is hem nu opgebroken. De Duitse beschuldigingen van om koperij en dergelijke zijn natuurlijk, althans met aan zekerheid grenzende tcaarschijnlijkheid onzinnig (ik maak dit lichte voorbehoud, omdat het tegen over prins Bernhard niet sportief zou zijn de indruk te wekken dat van hen tweeën de onomkoopbaarheid van Leo van der Kroft onomstotelijker vast staat dan van prins Bemhard), maar dat hij door zijn beslissingen de uitslag in onjuiste zin beïnvloed heeft, staat wel vast. De FIFA zal waarschijnlijk gerede neerd hebben: wat hem in deze wed strijd gebeurd is, kan hem de volgende keer weer gebeuren, te meer omdat hij na Real MadridBorussia Mönchen- gladbach minder onbevangen en kram pachtiger zal fluiten dan voorheen. Leo van der Kroft heeft immers sinds het gebeuren al enkele wedstrijden verstek laten gaan, omdat hij zich geestelijk niet honderd percent in staat achtte te fluiten! Het is natuurlijk begrijpelijk dat hij na de beslissing van de FIFA bijzonder teleurgesteld was, maar een oud-Nederlands-elftalspeler zei wat dat betreft tegen mij: „Hoe teleurge steld denk je niet dat die spelers van Borussia waren?" Als topspeler weet je dat je er de volgende keer naast staat als je een paar essentiële fouten hebt gemaakt. Van de Korput maakte in de hele wed- Zeven keer heeft Christ van der Smissen zijn grote mogelijkheden aan de biljarttafel onderstreept met het veroveren van een tot de verbeelding sprekende titel. Als junior toonde hij zich driemaal de sterkste van Europa. Ook als se nior toonde de bijna 22-jarige Nederlander zich al tweemaal Eu ropa's beste en wel in zijn favorie te spelsoort, het bandstoten. In die specialiteit was Van der Smis sen ook tweemaal Nederlands kamoioen en enkele weken gele den veroverde hij in Wychen zijn tweede nationale kampioenschap in het libre. Het lijkt pas het begin te worden van een verzameling die, als alle insiders ook maar voor een deel gelijk krijgen, indrukwekkende vormen moet gaan aannemen. Christ van der Smissen, in alle zes spelsoorten ereklasser, wordt beschouwd als degene die tezij- nertijd de kroon van Raymond Ceulemans als 's werelds sterk ste biljarter gaat overnemen Excelsior is dus gedegradeerd. Als het Ton Wickel nog had gehad, was het misschien anders gelopen. Wickel zit bij Ajax op de reservebank. FC Amster dam verkeert in degradatiegevaar. Als het Nico Jansen en Geert Meijer nog had gehad, zou het zeker hoger hebben gestaan. Meijer is reserve bij Ajax. Ni co Jansen zat bij Feyenoord ook op de reservebank, maar mocht invallen voor zijn broer Wim. die geblesseerd raakte. FC Den Haag heeft het in de Europa Cup voor bekerwinnaars dus niet tot de finale gebracht. Jammer. Misschien was het net wel gelukt tegen West Ham United als Ling rechtsbuiten had ge staan. Maar Ling zit op de reservebank bij Ajax. Er zou eigenlijk een oekaze moeten worden uitgevaardigd die clubs verplicht een aangekochte speler minstens 20 keer van de 34 wedstrijden „Ja, van mij wordt altijd gezegd dat ik zo koelbloedig ben, dat ik totaal geen last heb van wedstrijdze- nuwen. Dat is natuurlijk niet hele maal waar. In feite ben ik wel dege lijk nerveus, maar ik kan het mis schien beter verwerken dan iemand anders. Aan mij kun je niet zien dat ik gespannen ben. Ik ben ook niet kapot na een nederlaag, ik kan vrij gemakkelijk een tegenslag op vangen. Voor een partij denk ik ook nooit: stel je voor dat ik verlies, wat dan. Ik heb de reputatie een kouwe kikker te zijn, gekregen na mijn overwinning op Ludo Dielis in de finale van het Europees kampioen schap bandstoten, vorig jaar. Ik won die partij met één carambole ver schil en dat heeft kennelijk nogal indruk gemaakt. Vanaf dat moment lees je steeds „de ijskoude Van der Smissen”, de „stoicijnse Van der Smissen” of „de mentaal niet kapot te krijgen Brabander”. Natuurlijk probeer ik die reputatie uit te bui-- ten. In ieder geval heeft Dielis na die nederlaag van vorig jaar een soort complex om tegen mij te spelen. Ook dit jaar won ik voor het Euro pees kampioenschap van hem en ook in het toernooi om het wereld kampioenschap in Leuven (Van der Smissen werd daarin tweede achter Ceulemans, red.) redde hij het niet, hoewel hij een grote voorsprong had genomen. Ik heb daar met Ceule mans nog over zitten praten in Leu ven en hij zei dat het niet zo vreemd .is dat Dielis juist tegen mij verliest. Hij is normaal gesproken sterker, maar de angst dat hij het toch weer niet redt maakt zijn 'spél ver krampt Dat maakt het achteraf toch wat mer kwaardig dat de MVV'ers twee weken geleden zq defensief opereerden in hun uitwedstrijd tegen een kwetsbaar Ajax. Natuurlijk, het was die dag snik heet, maar juist daarom had ik. als ik trainer André Maas was geweest, mijn spelers opdracht gegeven juist in het eerste kwartier nog heter te vlammen dan de meedogenloze zon, zonder de krachten slim te verdelen Met het noemen van de naam van Raymond Ceulemans, zijn grote voorbeeld, komt er toch iets van eerbied in de stem van Christ van der Smissen. Is er dan toch iemand tegen wie hij, voor wie geen enkele reputatie lijkt te tellen, hoog opkijkt? „Ja, wat een man als Ceulemans heeft gepresteerd en nog presteert is nog natuurlijk van aparte klasse. Zo ver ben ik echt nog niet en ik moet nog maar zien of ik ooit zo ver kom. FC Avondrood heeft via filmmateri aal van een Spaanse filmploeg, die naast het doel van Real Madrid stond in de wedstrijd tegen Borussia Mön- chengladbach. op nogal overtuigende wijze kunnen aantonen dat er bij het „tweede", door Leo van der Kroft na het standvastige vlaggen van Ben Hop penbrouwer afgekeurde doelpunt van de Duitsers, geen sprake was van handsbal. Noch Van der Kroft, noch Hoppenbrouwer was bereid gevonden naar de studio te komen om commen taar te geven op deze nieuwe beelden, die nog nergens eerder waren uitgezon den, zelfs niet in Duitsland, waar ze zulk „bewijsmateriaal" tegen de Ne derlandse leiding toch met alle liefde een maand lang dagelijks, tien keer herhaald. zouden hebben willen uitzenden. Ik weet het, gedane zaken nemen geen keer, maar voor Leo van der Kroft is dit geen gedane zaak, vooral niet omdat er van KNVB-zijde nog een pro test bij de FIFA ligt tegen het aanwij zen van Corner in plaats van Van der Kroft voor het Olympische voetbal in Montreal. Ik heb al eens eerder geschre ven dat Van der Kroft zijn beide fouten tijdens dez> wedstrijd (ernstige fouten bovendien. mdat hij de Duitsers twee zuivere doelpunten en daardoor een plaats in de halve finale van de Europa Cup onthield) nadien nog eens verdub beld heeft door deze keer een confron tatie met zijn fouten op de televisie te ontwijken. Zowel in Duitsland als in Nederland. In plaats van de schimmige figuur die 't Duitse elftal „bestal”, zou hij dan een man met een gezicht zijn gewor den, die weliswaar moest toegeven dat hij zich beide keren vergist had, maar die in het eerste geval (buitenspel) op het misleidende van de situatie had kunnen wijzen, en in het tweede geval op het vlaggen van zijn grensrechter. Van der Kroft heeft, ook in het gewone gesprek en ook op de televisie, „présen- ce" genoeg om te mogen veronderstel- strijd tegen Roda JC één enkele over treding en kreeg daar meteen de gele kaart voor van Siem Wellinga —en niet eens ten onrechte. Maar het kan hem wel de wedstrijd tegen PSV kosten! Suurbier werd in het verleden enkele wedstrijden door Michels aan de kant gehouden, omdat de tegenpartij een keer scoorde door zijn onoplettend heid. De vraag of een topsporter, of hij nu midvoor. keeper of scheidsrechter is. dan nooit een keertje mag falen, is heel eenvoudig te beantwoorden: „Nee". Christ van der Smissen wordt een ander mens als hij zijn gast voorgaat naar zijn trots en glorie, de achter zijn huurwoning opgetrok ken biljartzaal. In dit vertrekje werkt Nederlands grootste biljarttalent dagelijks zo n twee a drie uur aan het bijschaven van zijn techniek, die overigens al een aantal jaren, onder andere dankzij effectieve „bijlessenvan de Belgische crack Tonny Schrauwen, op een hoog niveau staat. In zijn privé-domein, waar bekers en medailles de tastbare bewijzen vormen van de sportieve lauweren die hij de afgelopen jaren oogstte, voelt Van der Smissen zich iedere dag opnieuw de koning te rijk. Hij is er ook duidelijk beter op zijn gemak dan op de praatstoel in zijn Sint Willebrordse huiskamer. Op 21-jarige leeftijd staat Christ van der Smissen op nationaal ni veau, samen met Hans Vultink aan de absolute top. Internationaal hoeft hij geen naam meer te maken, de naam van de jonge Brabander vult de buitenlandse concurrentie bij- voorbaat met het nodige ontzag. Is Van der Smissen niet bang dat het leven van biljarttoernooi naar til- jarttoernooi zonder een andere be zigheid snel tot verzadiging leidt? „Nee. daar ben ik helemaal niet bang voor. Ik heb een fors aantal jaren nodig gehad om zover te ko men en het plezier wordt, nu ik ook internationaal wat ga betekenen, al- mooi meegenomen, want een laken leen maar groter. Ik leer no(> iedere kost tegenwoordig al gauw zeshon dag en dat zal nog wel even düfèn ook. Ik ben echt nog niet waar ik wil komen. Zou ik van af nu bijvoor beeld een of twee jaar stil blijven staan, dan wordt het wellicht an ders. Ik zou me kunnen voorstellen dat het plezier er dan langzamer hand wel af gaat. Zo lang daar geen sprake van is, zal ik niet gauw ge noeg krijgen van het biljarten. Met het trainen in zes verschillende spel soorten, met het geven van demon straties en met het spelen van com- petitie-wedstrijden (Van der Smis sen komt uit voor de Enschedese club DAB Hansa. waarvoor hij van de clubsponsor, Dortmunder Aktion Bier een vergoeding krijgt) is er ook vrijwel geen tijd om maar aan ver- Eindhoven heeft de doelcijfers 37-62, een nadelig saldo van 25 goals, tegen 28 van MW. Beide clubs krijgen Excelsi or nog als tegenstander en zullen de illusie koesteren dat zij tegen de Rot terdammers hun doelsaldo nog wat kunnen opvijzelen. Maar MW Excelsior bleef ook beperkt tot 1-0 en Excelsior—Eindhoven werd 2-1, dus echt hoge scores zitten er niet in. MW zal dus zeker op puntenwinst en niet alleen op doelpuntenwinst moeten mikken. 3

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 27